LIETUVOS RESPUBLIKOS VYRIAUSYBĖS NUTARIMO „DĖL NEMUNO KILPŲ REGIONINIO PARKO PLANAVIMO SCHEMOS PATVIRTINIMO“ PROJEKTO TEISINIO REGULIAVIMO POVEIKIO VERTINIMO PAŽYMA

Projekto pavadinimas

Lietuvos Respublikos Vyriausybės nutarimo „Dėl Nemuno kilpų regioninio parko planavimo schemos patvirtinimo“ projektas (toliau – Projektas).

 

Projekto rengėjas

Valstybinė saugomų teritorijų tarnyba prie Aplinkos ministerijos.

 

Projekto tikslas

Projekto tikslas – optimizuoti Nemuno kilpų regioninio parko (toliau – Regioninis parkas) ir jo funkcinio prioriteto zonų bei buferinės apsaugos zonos ribas ir nustatyti tvarkymo priemones.

Šiuo metu Regioniniam parkui galioja Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1997 m. kovo 17 d. nutarimu Nr. 244 „Dėl Nemuno kilpų regioninio parko planavimo schemos“ patvirtinta planavimo schema.

Esamos regioninio parko ir jo zonų ribos ne visose vietose yra optimalios. Jas reikia / galima šiek tiek koreguoti dėl per daugiau nei dešimtmetį susiklosčiusių ar naujų žemėvaldos ar žemėnaudos ribų, gamtos ir kultūros paveldo kompleksų (vertybių) išdėstymo, pasikeitusių apsaugos ir naudojimo poreikių bei galimybių, taip pat dėl didėjančių rekreacinių paslaugų ir lankytojų poreikių. Esama situacija sąlygoja esamų ribų peržiūrėjimo ir keitimo būtinybę.

Patvirtinus naujas ribas, Regioninio parko plotas  – 25080 ha (sumažėja 269 ha). Didžiausias ploto sumažėjimas susijęs su regioninio parko išorinės ribos pakeitimu Prienų mieste (Regioniniam parkui nebebūtų priskiriamos užstatytos miesto teritorijos, neturinčios gamtinės ar kultūrinės vertės). Nežymiai Regioninio parko ribos tikslinamos pagal žemėnaudos ir žemėvaldos ribas. Naudojant naujausius georeferencinius bei reljefo duomenis visame regioninio parko ribos perimetre jam nepriskiriami nedideli, gamtinės reikšmės neturintys plotai.

Atliekama funkcinio prioriteto zonų ribų korektūra: 1) siekiant išsaugoti visą raiškų Verknės žemupio slėnio kraštovaizdį su savita hidrografine struktūra, prie Verknės kraštovaizdžio draustinio prijungiamas Voseliūnų miškas; 2) nustojus veikti sklandytuvų gamyklai, mažinama Pociūnų pramoninė zona, ji priskiriama rekreacinio funkcinio prioriteto zonai; 3) mažinant ekologinės apsaugos funkcinio prioriteto zoną, didinama Pociūnų rekreacinio funkcinio prioriteto zona; 4) naikinama Nemajūnų šilo rekreacinio funkcinio prioriteto zona, ją priskiriant ekologinės apsaugos prioriteto zonai; 5) pagal naujus gamtinių tyrimų duomenis didinamas Tartoko telmologinis draustinis; 6) ekologinės apsaugos funkcinio prioriteto zonos dalis, esanti Nemuno pakrantėje tarp Kalvių ir Pociūnų, priskiriama Rūdupio rekreacinio funkcinio prioriteto zonai; 7) keičiamos Birštono urbanistinio draustinio ribos, draustinyje paliekamos tik urbanistiniu požiūriu vertingos miesto dalys, menkavertės, sovietinio užstatymo teritorijos priskiriamos gyvenamajai Birštono miesto zonai; 8) prie Birštono urbanistinio draustinio prijungiamas kultūros paveldo objektas – Birštono piliakalnis su gyvenviete; 9) išskiriama nauja Birštono kalnų slidinėjimo rekreacinė zona; 10) didinama Druskų miško rekreacinio funkcinio prioriteto zona; 11) nežymiai koreguojamos visų funkcinio prioriteto zonų ribos dėl atnaujinto bei patikslinto georeferencinio pagrindo.

Regioninio parko tvarkymo planu nustatomos regioninio parko kraštovaizdžio tvarkymo zonos bei jų reglamentai, kultūros paveldo ir gamtos apsaugos bei rekreacinio naudojimo plėtros kryptys ir priemonės, gyvenviečių ir infrastruktūros vystymo kryptys.

 

Siūlomo projekto poveikio įvertinimas

 

Poveikis atitinkamai sričiai (saugomoms teritorijoms)

Patvirtinus Projektą, bus sudarytos optimalios galimybės Regioninio parko gamtos ir kultūros paveldo vertybėms išsaugoti.

 

Poveikis valstybės finansams

Poveikis valstybės finansams nenumatomas.

 

 

Poveikis administracinei naštai

Poveikis administracinei naštai nenumatomas.

 

 

 

Poveikis socialinei aplinkai

Patvirtinus Projektą, atsiras daugiau galimybių patenkinti didėjančius rekreacinius poreikius, bus sudarytos geresnės sąlygos gyvenamosios ir rekreacinės statybos bei turizmo verslo plėtrai, įskaitant kaimo turizmą, aptarnavimo ir paslaugų sferos plėtrą.

 

Kita svarbi informacija:

Regioninio parko planavimo schema parengta vadovaujantis Saugomų teritorijų įstatymu, Teritorijų planavimo įstatymu ir kitais teritorijų planavimą reglamentuojančiais teisės aktais. Regioninio parko ir jo zonų bei buferinės apsaugos zonos ribų ir tvarkymo planai buvo apsvarstyti su visuomene ir suderinti su planavimo sąlygas išdavusiomis institucijomis Teritorijų planavimo įstatymo nustatyta tvarka.

Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija prie Aplinkos ministerijos patikrino Regioninio parko ir jo zonų bei buferinės apsaugos zonos ribų bei tvarkymo planus ir nustatė, kad Regioninio parko ir jo zonų bei buferinės apsaugos zonos ribų bei tvarkymo plano (teritorijų planavimo dokumentų) sprendiniai ir planavimo procedūros atitinka Teritorijų planavimo įstatymo ir kitų teritorijų planavimą reglamentuojančių teisės aktų reikalavimus. Inspekcija pasiūlė Regioninio parko ir jo zonų bei buferinės apsaugos zonos ribų bei tvarkymo planus tvirtinti.

Projektas be pastabų suderintas su Ūkio ministerija, į Kultūros ir Susisiekimo ministerijų pastabas atsižvelgta, Žemės ūkio ministerija redakcinio pobūdžio pastabos atsisakė darbo tvarka.

Projektą paskelbus Teisės aktų projektų informacinėje sistemoje visuomenė pastabų nepateikė.

 

Informacija apie asmenį ir instituciją, atsakingą už poveikio vertinimą

Vardas ir pavardė

Vitalija Valantiejienė

Pareigos

Skyriaus vedėja

Institucija (padalinys)

Valstybinės saugomų teritorijų tarnybos prie Aplinkos ministerijos Planavimo ir kadastro skyrius

Telefono numeris ir elektroninio pašto adresas

272 3385

[email protected]