LIETUVOS RESPUBLIKOS
KONSTITUCIJOS 55 STRAIPSNIO PAKEITIMO
ĮSTATYMO
AIŠKINAMASIS RAŠTAS
1. Įstatymų projektų rengimą paskatinusios priežastys, parengtų projektų tikslai ir uždaviniai
Lietuvos Respublikos Konstitucijos (toliau – Konstitucija) 55 straipsnio pakeitimo įstatymo projekto (toliau – Projektas) rengimą paskatino siekis pagerinti Seimo darbo efektyvumą, sutaupyti valstybės biudžeto lėšas
Projekto tikslas – sudaryti sąlygas efektyvesniam Seimo narių darbui ir veiksmingiau atstovauti rinkėjus. Remiantis Gyventojų registro tarnybos duomenimis stebimas nuolatinis Lietuvos Respublikos gyventojų skaičiaus mažėjimas. 1992 metais priimtoje Lietuvos Respublikos Konstitucijoje įtvirtinta, kad Lietuvos Respublikos Seimą sudaro 141 Seimo narys. Tuo metu Lietuvos Respublikoje gyveno 3,706 mln. gyventojų. Šiuo metu Lietuvos Respublikoje gyvena 2,888 mln. gyventojų. Per pastaruosius keturiolika metų gyventojų skaičius sumažėjo apytikriai 0,818 mln., kas sudaro 22 procentus. Sistemiškai vertinant darytina išvada, kad sumažėjusį gyventojų skaičių turėtų atstovauti mažesnis Seimo narių skaičius. 22 proc. nuo esamo Seimo narių skaičiaus (141) yra 31. Atsižvelgiant į tai, kad Seimą turėtų sudaryti nelyginis Seimo narių skaičius ir į gyventojų skaičiaus sumažėjimą, optimalus Seimo narių skaičius turėtų būti 111 Seimo narių.Analizuojant kitų šalių gyventojų skaičiaus ir Parlamentų narių santykį pastebėtina, kad dalyje Europos valstybių vienas Parlamento narys atstovauja didesnį skaičių rinkėjų nei Lietuvoje. 2. Įstatymo projekto iniciatoriai (institucija, asmenys ar piliečių įgalioti atstovai) ir rengėjai
Įstatymo projekto iniciatoriai – Seimo nariai: Valentinas Bukauskas
3. Kaip šiuo metu yra teisiškai reglamentuojami įstatymo projekte aptarti klausimai
Šiuo metu Konstitucijoje nustatyta, kad Seimą sudaro 141 Seimo narys.
4. Kokios numatomos naujos teisinio reglamentavimo nuostatos, naujai reglamentuotų klausimų teigiamos savybės ir kokių teigiamų rezultatų laukiama.
Įstatymo projekte numatomi teisinio reglamentavimo pakeitimai:
– Seimo narių skaičius mažinamas iki 111. Siūlomas pakeitimas būtų taikomas 2020 metų Seimo rinkimams, tad bus skiriama pakankamai laiko Lietuvos Respublikos teritoriją perskirstyti į naujas rinkimų apygardas, o taip pat kandidatų bendravimui su rinkėjais naujose apygardose.
5. Galimos neigiamos priimto įstatymo pasekmės ir kokių priemonių reikėtų imtis, kad tokių pasekmių būtų išvengta
Priėmus Įstatymą, neigiamų pasekmių nenumatoma.
6. Kokią įtaką įstatymas turės kriminogeninei situacijai, korupcijai
Priėmus Įstatymą, neigiamų pasekmių kriminogeninei situacijai, korupcijai nenumatoma.
7. Kaip įstatymo įgyvendinimas atsilieps verslo sąlygoms ir jo plėtrai
Priimtas Įstatymas įtakos verslo sąlygoms ir jo plėtrai neturės.
8. Įstatymo inkorporavimas į teisinę sistemą, kokie šios srities teisės aktai tebegalioja (pateikiamas šių aktų sąrašas) ir kokius galiojančius teisės aktus būtina pakeisti ar panaikinti, priėmus teikiamą projektą
Priėmus teikiamą projektą reikės pakeisti Lietuvos Respublikos Seimo rinkimų įstatymą ir kitus teisės aktus.
9. Ar įstatymo projektas parengtas laikantis Valstybinės kalbos, Įstatymų ir kitų teisės aktų rengimo tvarkos įstatymų reikalavimų ir atitinka bendrinės lietuvių kalbos normas, o projekto sąvokos ir jas įvardijantys terminai įvertinti Terminų banko įstatymo ir jo įgyvendinamųjų teisės aktų nustatyta tvarka
Įstatymo projektas parengtas laikantis Valstybinės kalbos, Įstatymų ir kitų teisės aktų rengimo tvarkos įstatymų reikalavimų ir atitinka bendrinės lietuvių kalbos normas.
10. Ar įstatymo projektas atitinka Europos žmogaus teisių ir pagrindinių laisvių apsaugos konvencijos nuostatas bei Europos Sąjungos dokumentus
Įstatymo projektas atitinka Europos žmogaus teisių ir pagrindinių laisvių apsaugos konvencijos nuostatas, Europos Sąjungos teisei neprieštarauja.
11. Jeigu įstatymui įgyvendinti reikia įstatymų lydimųjų aktų, – kas ir kada juos turėtų parengti, šių aktų metmenys
Vyriausioji rinkimų komisija turės priimti reikiamus teisės aktus, o taip pat atlikti naują Lietuvos teritorijos suskirstymą į rinkimų apygardas.
12. Kiek biudžeto lėšų pareikalaus ar leis sutaupyti įstatymo įgyvendinimas (pateikiami įvertinimai artimiausiems metams ir tolesnei ateičiai)
Įstatymo įgyvendinimas leis sutaupyti valstybės biudžeto lėšas. Sumažinus Seimo narių skaičių, sumažėtų Seimui skiriami asignavimai, susiję su Seimo narių darbo užmokesčiu, parlamentine veikla ir kitomis išlaidomis.
13. Įstatymo projekto rengimo metu gauti specialistų vertinimai ir išvadosĮstatymo projekto specialistai nevertino.
14. Įstatymo projekto autorius ar autorių grupė, įstatymo projekto iniciatoriai: institucija, asmenys ar piliečių įgalioti atstovai
Projektą parengė Seimo nariai: Valentinas Bukauskas
15. Reikšminiai žodžiai, kurių reikia šiam projektui įtraukti į kompiuterinę paieškos sistemą, įskaitant reikšminius žodžius pagal Europos žodyną Eurovoc
„Seimo narys“.
Teikia:
Seimo nariai