Projektas XIIIP-3214(3)

LIETUVOS RESPUBLIKOS

TURTO CIVILINIO KONFISKAVIMO

ĮSTATYMAS

 

·             Seimo kanceliarijos Dokumentų departamento Teisės aktų redagavimo skyriaus vedėja Regina Narutienė 2020-01-06:

Kaip kalbininkė dėl žodžių tvarkos (civilinis turto konfiskavimas) visiškai pritariu dr. S. Bikeliui. Iš tiesų lietuvių kalboje, kai žodžių junginyje pažymimasis žodis eina su derinamuoju ir nederinamuoju pažyminiais, paprastai pirmas yra derinamasis, po jo nederinamasis pažyminys (šiuo atveju gramatiškai išskaidau žodžių junginį turto konfiskavimas nevertindama jo kaip termino). Taigi kalbos požiūriu turėtų būti civilinis turto konfiskavimas. Šią žodžių tvarką galima grįsti ir terminų sistemiškumo argumentu: plg. civilinė ginklų apyvarta, išplėstinis turto konfiskavimas ir pan. <...> kai terminas civilinis turto konfiskavimas vartojamas kilmininku (civilinio turto konfiskavimo), ne teisininkai gali jį interpretuoti dvejopai, tačiau teisės kalboje dviprasmybių neturėtų būti.

Komiteto nuomonė - Pritarti.

Komiteto pasiūlymas:

Komiteto bendru sprendimu pritarta redaktorių siūlymui, kad Įstatymo pavadinime ir visame įstatymo tekste turi būti dėstomi žodžiai pagal lietuvių kalbos taisykles – „Civilinio turto konfiskavimo įstatymas“, „civilinis turto konfiskavimas“.

 

2019 m.                         d. Nr.

Vilnius

 

I SKYRIUS

BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1    straipsnis. Įstatymo paskirtis ir tikslas

1. Šis įstatymas nustato turto civilinio konfiskavimo teisinius pagrindus, sąlygas ir tvarką.

2. Šio įstatymo tikslas yra organizuoto nusikalstamumo, korupcijos ir savanaudiškų nusikaltimų prevencija.

 

2 straipsnis. Turto civilinio konfiskavimo sąlygos ir pagrindai

1. Turtas gali būti konfiskuojamas šio įstatymo nustatytais pagrindais ir tvarka, kai yra pagrindas manyti, kad šis turtas yra gautas nusikalstamu būdu ar iš jo yra gauta turtinė nauda ir kai šio turto bendra vertė neatitinka šio straipsnio 2 dalyje nurodyto asmens ar asmenų teisėtų pajamų ir šis skirtumas viršija 2 000 bazinių bausmių ir nuobaudų dydžio sumą.

 

·             Seimo kanceliarijos Teisės departamentas, 2019-12-17:

Įvertinę projekto atitiktį Konstitucijai, įstatymams, teisėkūros principams ir teisės technikos taisyklėms, teikiame šias pastabas:

1. Projekto 2 straipsnio 1 dalies nuostatos tobulintinos, perkeliant formuluotę „ar iš jo yra gauta turtinė nauda“ į vertinamos dalies pradžią po žodžio „Turtas“. Kitu atveju nuostata būtų netiksli ir keltų abejonių, ar gali būti konfiskuojama turtinė nauda, gauta iš nusikalstamu būdu įgyto turto. Pritarus pastabai, straipsnio 2 dalyje formuluotė „ar iš jo yra gauta turtinė nauda“ išbrauktina.

Komiteto nuomonė - Pritarti.

Komiteto pasiūlymas:

Teikiama 2 straipsnio 1 dalies redakcija:

„1. Turtas ir iš jo gauta turtinė nauda (toliau – turtas) gali būti konfiskuojamas šio įstatymo nustatytais pagrindais ir tvarka, kai yra pagrindas manyti, kad šis turtas yra gautas nusikalstamu būdu ir kai šio turto bendra vertė neatitinka šio straipsnio 2 dalyje nurodyto asmens ar asmenų teisėtų pajamų ir šis skirtumas viršija 2 000 bazinių bausmių ir nuobaudų dydžio sumą.“

 

2. Preziumuojama, kad turtas yra gautas nusikalstamu būdu ar iš to turto yra gauta turtinė nauda, kai jį nuosavybės teise turi ir jo negali teisėtomis pajamomis pagrįsti bent vieną iš šių sąlygų atitinkantys asmenys:

 

·             Seimo kanceliarijos Teisės departamentas, 2019-12-17:

<...> Pritarus pastabai, 2 straipsnio 2 dalyje formuluotė „ar iš jo yra gauta turtinė nauda“ išbrauktina.

Komiteto nuomonė - Pritarti.

Komiteto pasiūlymas:

Teikiama 2 straipsnio 2 dalies pirmo sakinio redakcija:

„2. Preziumuojama, kad turtas yra gautas nusikalstamu būdu, kai jį nuosavybės teise turi ir jo negali teisėtomis pajamomis pagrįsti bent vieną iš šių sąlygų atitinkantys asmenys:“

 

·             Seimo kanceliarijos Teisės departamentas, 2019-12-17:

3. Projekto 2 straipsnio 2 dalies pirmoji pastraipa tobulintina. Pastebėtina, kad prezumpcija yra fakto pripažinimas teisėtai patikimu, kol neįrodyta kitaip. Šiuo atveju teisėtai patikimas faktas, įrodantis, kad turtas gautas nusikalstamu būdu, yra, kai jį nuosavybės teise turi bent vieną iš žemiau nurodytų sąlygų atitinkantys asmenys. Tačiau formuluotė „ir jo negali teisėtomis pajamomis pagrįsti“ yra ne faktas, o prezumpcijos paneigimas (nuginčijimo būdas). Taigi gali būti preziumuojama, kad turtas gautas nusikalstamu būdu, kai yra įstatyme nurodyti faktai ar aplinkybės, kol turto savininkas neįrodė priešingai (nepagrindė jo teisėtomis pajamomis, neįrodė, jog turtą įgijo iš teisėtai gautų pajamų).

Komiteto nuomonė - Nepritarti.

Komiteto argumentai:

Techninė pastaba ir ji nėra  esminė, nepateiktas konkretus pasiūlymas, todėl pagal TD siūlymą performuluoti 2 str. 2 dalies pirmą sakinį būtų sunku, redakcija turi derėti su tolesniu tekstu.

 

1) kurie buvo įtariami, kaltinami ar nuteisti už nusikaltimų, numatytų Lietuvos Respublikos baudžiamojo kodekso 147 straipsnyje, 1471 straipsnio 2 dalyje, 157, 162 straipsnio 1 dalyje, 178 straipsnio 2 ir 3 dalyse, 180, 181 straipsniuose, 182 straipsnio 2 dalyje, 1821 straipsnyje, 183 straipsnio 2 dalyje, 184 straipsnio 2 dalyje, 189 straipsnio 2 dalyje, 199, 1991, 1992, 200 straipsniuose, 201 straipsnio 2 dalyje, 202 straipsnyje, 213 straipsnio 1, 2, 4 dalyse, 214, 215, 216 straipsniuose, 218 straipsnyje, 220 straipsnio 2 dalyje, 222 straipsnyje, 225 straipsnio 1, 2, 3 dalyse, 226 straipsnio 1, 2, 3, 4 dalyse, 227 straipsnio 1, 2, 3 dalyse, 228, 249, 250, 2501, 2502, 2053, 2504, 2505, 2506, 251, 2511, 252, 253, 254, 256, 2571, 260, 261 straipsniuose, 292 straipsnio 1, 2, 3 dalyse , 307 straipsnyje, padarymą;

 

·             Seimo kanceliarijos Teisės departamentas, 2019-12-17:

2. 1). Projekto 2 straipsnio 2 dalies kai kurios nuostatos kelia abejonių dėl jų atitikimo teisinės valstybės principui ir teisei į nuosavybę. Pagal projektą, preziumuojama, jog turtas yra gautas nusikalstamu būdu ir todėl jis gali būti konfiskuojamas civilinio proceso tvarka tais atvejais, kai:

1) asmeniui nebuvo pareikšti kaltinimai dėl 2 straipsnio 1 punkte nurodytų nusikaltimų, o asmuo tik buvo įtariamas jų padarymu. Pagal projektą, nesvarbu, ar įtarimas buvo pagrįstas, ar nepagrįstas. Šiame kontekste atkreiptinas dėmesys į tarptautinių teismų praktiką. Europos Žmogaus Teisių Teismas byloje Labita prieš Italiją (Cour eur. D. H., arrêt Labita c. Italie du 6 avril 2000, no 26772/95) pažymėjo, jog asmenims, įtariamiems priklausymu mafijai, yra teisėta taikyti prevencines priemones, įskaitant specialią priežiūrą, net prieš nuosprendžio priėmimą, nes šių priemonių paskirtis – nusikaltimų prevencija. Šioje byloje Europos Žmogaus Teisių Teismas taip pat pažymėjo, kad įtarimas laikomas pagrįstu, jeigu yra faktų ar duomenų, galinčių objektyvų stebėtoją įtikinti, jog asmuo – bylos dalyvis galėjo padaryti teisės pažeidimą (pabraukta mūsų).

2. 2) kai asmuo buvo įtariamas, kaltinamas ar nuteistas ne tik už labai sunkių ir sunkių, bet ir už apysunkių nusikaltimų padarymą, kai jis nėra nusikalstamos grupės ar organizuoto susivienijimo narys ar kai apysunkis nusikaltimas nesusijęs su korupcija, taip pat tais atvejais, kai asmuo buvo atleistas nuo baudžiamosios atsakomybės (projekto 2 straipsnio 2 dalies 3 punktas). Pastebėtina, jog įstatymų leidėjas nelaiko apysunkių nusikaltimų ypač pavojingais visuomenei. Pvz., pagal Baudžiamojo kodekso 55 straipsnį, asmeniui, pirmą kartą teisiamam už neatsargų arba nesunkų ar apysunkį tyčinį nusikaltimą, teismas paprastai skiria su areštu arba terminuotu laisvės atėmimu nesusijusias bausmes. Abejotina, ar ta aplinkybė, jog išplėstinis turto konfiskavimas BK 723 straipsnyje nustatytais pagrindais taikomas ir kaltininkui, pripažintam padarius apysunkį tyčinį nusikaltimą, iš kurio jis turėjo ar galėjo turėti turtinės naudos, visais atvejais yra pakankamas pagrindas preziumuoti asmens, kuris buvo įtariamas, kaltinamas ar nuteistas už apysunkio nusikaltimo padarymą, turto gavimą nusikalstamu būdu turto civilinio konfiskavimo procese. Atkreiptinas dėmesys, jog civilinis turto konfiskavimas yra nustatomas prevencijos tikslu, t. y. jo tikslai skiriasi nuo baudžiamojo įstatymo paskirties baudžiamosios teisės priemonėmis ginti žmogaus ir piliečio teises bei laisves, visuomenės ir valstybės interesus nuo nusikalstamų veikų, be to, turto civilinio konfiskavimo procese turto savininkas turi mažiau teisių nei baudžiamajame procese. .

Komiteto nuomonė - Nepritarti.

Komiteto argumentai:

Priešingai, nei teigia TD, Projektas numato stadiją, kurioje tikrinamas įtarimo (ir kitų konfiskavimo sąlygų) pagrįstumas – tai teisminis bylos nagrinėjimas, kuriame teismas pateiktų visų aplinkybių ir pateiktų įrodymų pagrindu tikrina, ar yra pagrindas manyti, kad turtas yra gautas nusikalstamu būdu. Tiek 2 straipsnio 2 dalyje, tiek 4 dalyje nustatytų prezumpcijų nereikia (ir negalima, analogiškai kaip ir civilinėje teisėje) vertinti kaip absoliučių, o jų taikymo sąlygas, jų pagrįstumą atsakovas galėtų įrodinėti tiek turto tyrimo metu,  taip pat ginčyti teisme. Tik tokia projekto nuostatų interpretacija būtų suderinama su EŽTT praktika, kurios vieną pavyzdžių mini TD pastaboje.

Taip pat Civilinio turto konfiskavimo įstatyme (toliau – CTKĮ) pagrindams būtų taikomas principas – iš ne teisės negali atsirasti teisė (lot. ex injuria jus non oritur), todėl asmenims negali kilti teisėti lūkesčiai ir jų užtikrinimas.

Dėl siūlymo išbraukti iš 2 straipsnio 2 dalies 1 punkto kai kuriuos apysunkius nusikaltimus (BK 202, 222 str.), Komiteto nariams balsuojant, nepritarta. Siekiant geresnio teisinio reguliavimo siūloma ateityje peržiūrėti ir tobulinti Baudžiamąjį kodeksą.

 

2) kuriems baudžiamąjį procesą dėl šios dalies 1 punkte nurodytų nusikaltimų buvo atsisakyta pradėti Lietuvos Respublikos baudžiamojo proceso kodekso 3 straipsnio 1 dalies 1, 2, 3, 5, 6 punktuose nustatytais pagrindais, o jeigu baudžiamasis procesas pradėtas, – jis nutrauktas Baudžiamojo proceso kodekso 3, 212, 327 straipsniuose nustatytais pagrindais

 

·             Seimo kanceliarijos Teisės departamentas, 2019-12-17:

2. 3) kai baudžiamąjį procesą dėl šios dalies 1 punkte nurodytų nusikaltimų buvo atsisakyta pradėti Lietuvos Respublikos baudžiamojo proceso kodekso 3 straipsnio 1 dalies 1, 2, 3, 5, 6 punktuose nustatytais pagrindais, o jeigu baudžiamasis procesas pradėtas, – jis nutrauktas Baudžiamojo proceso kodekso 3, 212, 327 straipsniuose nustatytais pagrindais. Pastebėtina, jog Baudžiamojo proceso kodekso (toliau – BPK) 3 straipsnio 1 dalies 1 punkte nurodyta, jog baudžiamasis procesas negalimas, jeigu nepadaryta veika, turinti nusikaltimo ar baudžiamojo nusižengimo požymių. Tačiau pagal projektą, tai būtų pagrindu preziumuoti, jog jo turtas gautas iš nusikalstamos veikos. Be to, projektu siūloma preziumuoti, jog asmens turtas gautas iš nusikalstamos veikos ir tuo atveju, kai baudžiamasis procesas nutrauktas, pvz., jeigu nepadaryta veika, turinti nusikaltimo ar baudžiamojo nusižengimo požymių, jeigu egzistuoja Lietuvos Respublikos baudžiamojo kodekso V skyriuje numatyta baudžiamąją atsakomybę šalinanti aplinkybė, kai remiantis Lietuvos Respublikos baudžiamojo kodekso 37 straipsniu pripažįstama, kad nusikalstama veika yra mažareikšmė. Taip pat kelia abejonių siūlymas turto civilinio konfiskavimo procesą taikyti asmeniui, kuris buvo įtariamas dalyvavęs organizuotai grupei ar nusikalstamam susivienijimui darant nusikalstamas veikas arba priklausęs nusikalstamam susivienijimui, jeigu jis prisipažino dalyvavęs darant tokią nusikalstamą veiką ar priklausęs nusikalstamam susivienijimui ir aktyviai padėjo atskleisti organizuotos grupės ar nusikalstamo susivienijimo narių padarytas nusikalstamas veikas (Baudžiamojo kodekso, toliau – BK, 391 straipsnis) ar pranešėjas, padaręs apysunkį nusikaltimą, kuris buvo atleistas nuo baudžiamosios atsakomybės BK 392 straipsnyje nustatytais pagrindais. Svarstytina, ar pritarus projektu siūlomam reguliavimui, būtų pasiekti baudžiamojo įstatymo tikslai, kurių buvo siekiama, priimant BK 391 ir 392 straipsnius, BPK 327 straipsnį.

Komiteto nuomonė - Pritarti iš dalies.

Komiteto pasiūlymas:

 „2) kuriems baudžiamąjį procesą dėl šios dalies 1 punkte nurodytų nusikaltimų buvo atsisakyta pradėti Lietuvos Respublikos baudžiamojo proceso kodekso 3 straipsnio 1 dalies 1, 2, 3, 5, 6 punktuose nustatytais pagrindais, o jeigu baudžiamasis procesas pradėtas, – jis nutrauktas Baudžiamojo proceso kodekso 3, 212, 327 straipsniuose nustatytais pagrindais;“.

 

3) atleisti nuo baudžiamosios atsakomybės už šios dalies 1 punkte nurodytus nusikaltimus Baudžiamojo kodekso nustatyta tvarka;

 

·             Seimo kanceliarijos Teisės departamentas, 2019-12-17:

2. 4) kai asmuo atleistas nuo baudžiamosios atsakomybės už šios dalies 1 punkte nurodytus nusikaltimus Baudžiamojo kodekso nustatyta tvarka. Pastebėtina, jog asmuo atleidžiamas nuo baudžiamosios atsakomybės BK VI skyriuje (36-40 straipsniai) nustatytais pagrindais, kai pvz., teismas pripažįsta, kad iki bylos nagrinėjimo teisme šis asmuo ar jo padaryta veika dėl aplinkybių pasikeitimo tapo nepavojingi ar kai veika pripažįstama mažareikšme.

Komiteto nuomonė - Nepritarti.

Komiteto argumentai:

Dėl CTK taikymo atleistiems nuo baudžiamosios atsakomybės asmenims – mainais į bendradarbiavimą valstybė numato galimybę išsaugoti laisvę, bet kažin ar būtų pagrįsta suteikti galimybę bendradarbiaujančiam asmeniui išsaugoti nusikalstamu būdu sukauptą turtą, t. y., ar asmuo, kuris turtą įsigijo nusikalstamu būdu, gali turėti teisėtus lūkesčius ir jų užtikrinimą.

 

4) kurie yra įtraukti į organizuotų nusikalstamų grupių, kurias identifikuoja Policijos departamentas prie Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministerijos (toliau – Policijos departamentas) vadovaudamasis sukauptų duomenų apie asmenų ryšius su organizuotomis nusikalstamomis grupėmis ar jų nariais analitiniu įvertinimu ir policijos generalinio komisaro patvirtinta metodika, narių sąrašus;

 

·             Seimo kanceliarijos Teisės departamentas, 2019-12-17:

2. 5) kai asmenys yra įtraukti į organizuotų nusikalstamų grupių, kurias identifikuoja Policijos departamentas prie Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministerijos (toliau – Policijos departamentas) vadovaudamasis sukauptų duomenų apie asmenų ryšius su organizuotomis nusikalstamomis grupėmis ar jų nariais analitiniu įvertinimu ir policijos generalinio komisaro patvirtinta metodika, narių sąrašus. Pastebėtina, kad projekte nenurodyta, kokio įstatymo pagrindu toks sąrašas yra sudaromas, nors Konstitucinis Teismas ne kartą yra konstatavęs, jog viskas, kas susiję su pagrindinėmis žmogaus teisėmis ir laisvėmis, reguliuojama įstatymais (1995 m. spalio 26 d., 1996 m. gruodžio 19 d., 2011 m. rugsėjo 28 d. nutarimai.). Teisės akto formos nesilaikymas, kai Konstitucijoje reikalaujama, kad tam tikri santykiai būtų reguliuojami įstatymu, tačiau jie yra reguliuojami poįstatyminiu aktu (nepaisant to, ar šiuos santykius kokiu nors aspektu reguliuoja dar ir įstatymas, su kuriame nustatytu teisiniu reguliavimu konkuruoja poįstatyminiame akte nustatytas teisinis reguliavimas, ar joks įstatymas šių santykių apskritai nereguliuoja), gali būti pakankamas pagrindas tokį poįstatyminį teisės aktą pripažinti prieštaraujančiu Konstitucijai (2004 m. gruodžio 13 d., 2011 m. rugsėjo 28 d. nutarimai).

Apibendrinus tai, kas išdėstyta, pažymėtina, kad teisė į nuosavybę yra įtvirtinta Lietuvos Respublikos Konstitucijos II skirsnio Žmogus ir valstybė 23 straipsnyje, t. y. ji yra prigimtinė žmogaus teisė. Prigimtinės žmogaus teisės gali būti ribojamos tik išimtiniais įstatymų nustatytais atvejais, kai jų ribojamas yra būtinas demokratinėje valstybėje, pagrįstas aiškiai išreikštu visuomenės interesu. Šiame kontekste atkreiptinas dėmesys į Europos žmogaus teisių teismo poziciją byloje Gogitidze ir kt. v. Gruzija (Sakartvelas). Teismas, atsižvelgdamas į tokius teisinius instrumentus, kaip Jungtinių Tautų 2005 m. konvenciją prieš korupciją, Europos Tarybos 1990 ir 2005 konvencijas dėl nusikalstamu būdu įgyto turto konfiskavimo, pastebėjo, jog egzistuoja Europos ir universalūs teisiniai standartai, įgalinantys konfiskuoti nuosavybę, susijusią su sunkiais (angl. - serious) baudžiamaisiais nusikaltimais, tokiais kaip korupcija, pinigų plovimas, narkotikų platinimas ir pan., nesant apkaltinamojo teismo nuosprendžio (p.105). Teismo nuomone, konfiskavimas proporcingas net ir nesant apkaltinamojo teismo nuosprendžio, jeigu turtas visas ar iš dalies buvo gautas kaip prekybos narkotikais ar kitos neteisėtos mafijos pobūdžio ar kitokios organizuotos nusikalstamos veikos rezultatas (p.107). Taip pat šiame kontekste atkreiptinas dėmesys į Jungtinių Tautų 2005 m. Konvencijos prieš korupciją, kuri Lietuvai įsigaliojo 2007 m. sausio 20 d., 54 straipsnio 1 dalies c punktą, pagal kurį kiekviena valstybė narė svarsto galimybę taikyti tokias priemones, kokių gali prireikti, kad būtų leista konfiskuoti turtą, įgytą padarius šios Konvencijos nustatytą nusikaltimą, ar turtą, susijusį su tokio nusikaltimo padarymu, nepriėmus nuosprendžio baudžiamojoje byloje, kai nusikaltėlis negali būti patrauktas baudžiamojon atsakomybėn dėl jo mirties, slapstymosi arba nedalyvavimo teismo posėdyje ar kitais atitinkamais atvejais.  

Pažymėtina ir tai, kad pradėjus turto tyrimo procesą projekto 2 straipsnyje nustatytais pagrindais, būtų pradedamas informacijos rinkimas apie asmens turtą, jo įgijimo ir perleidimo aplinkybes, kaip tai siūloma nustatyti projekto 4 ir 6 straipsniuose. Taigi būtų ribojama dar viena prigimtinė žmogaus teisė asmens teisės į privatų gyvenimą. Prigimtinių žmogaus teisių apsaugai turi būti skiriamas ypatingas dėmesys. Pastebėtina, jog Konstitucinis Teismas 1998 m. gruodžio 9 d. nutarime pažymėjo: „Prigimtinis žmogaus teisių pobūdis reiškia, kad jos yra neatskiriamos nuo individo, nesusietos nei su teritorija, nei su tauta. Prigimtines teises žmogus turi nepriklausomai nuo to, ar jos yra įtvirtintos valstybės teisės aktuose, ar ne. Šias teises turi kiekvienas žmogus, tai reiškia, kad jas turi ir geriausieji, ir blogiausieji žmonės.“

        Projektu siūlomas naujas institutas Lietuvos teisėje – turto civilinis konfiskavimas. Taigi Konstitucinio Teismo pozicija šiuo klausimu nėra žinoma. Tačiau, manytume, jog vertinant projekto nuostatų konstitucingumą, galėtų būti aktuali Konstitucinio Teismo oficialioji doktrina dėl prevencinių priemonių taikymo baudžiamajame procese. Šiame kontekste atkreiptinas dėmesys į Konstitucinio Teismo jurisprudenciją dėl galimų taikyti prevencinių priemonių, siekiant užkirsti kelią labai sunkiems ir sunkiems nusikaltimams. Konstitucinis Teismas 2004 m. gruodžio 29 d. nutarime pažymėjo, jog „ypatingą pavojų asmeniui, jo teisėms ir laisvėms, visuomenei, valstybei kelia organizuotos nusikalstamos grupės (susivienijimai), jų daromi nusikaltimai arba tai, kad tokius nusikaltimus ketinama daryti“. „<...> Nepersekiojant organizuotų nusikalstamų grupių (susivienijimų) veiklos, kai ji plinta iš vienos šalies į kitą, kiltų grėsmė ir demokratinių valstybių bendruomenių, ir tarptautinės bendruomenės svarbiausioms vertybėms. Todėl šiuolaikinės valstybės nustato ir taiko įvairias organizuoto nusikalstamumo ribojimo ir mažinimo priemones – tiek represines, tiek prevencines. Lietuva, kaip demokratinė teisinė valstybė ir tarptautinės bendruomenės narė, taip pat turi priedermę nustatyti ir taikyti tiek represines, tiek prevencines priemones, adekvačias organizuoto nusikalstamumo keliamai grėsmei.<...>“ Taigi Konstitucinis Teismas, pripažinęs, jog valstybė turi teisinę priedermę taikyti prevencines priemones, pažymėjo, jog jos turi būti adekvačios nusikalstamumo keliamai grėsmei. Pažymėtina, jog buvo tiriamas prevencinių priemonių, galimų taikyti asmenims, susijusiems su organizuotu nusikalstamumu, konstitucingumas. Tame pačiame nutarime Konstitucinis Teismas pažymėjo ir tai, kad  „prevencinės priemonės, kuriomis siekiama riboti ir mažinti nusikalstamumą, paprastai siejasi su tam tikru žmogaus teisių ir laisvių įgyvendinimo ribojimu, kuriuo, pabrėžtina, negali būti paneigta pati šių teisių ir laisvių esmė.“ Šiame kontekste atkreiptinas dėmesys į tai, kad Konstitucinis Teismas pažymėjo „<...> kad tais atvejais, kai iš įstatymų nustatyta tvarka gautų duomenų apie asmenų ryšius su organizuotomis nusikalstamomis grupėmis, nusikalstamais susivienijimais ar jų nariais yra pakankamas pagrindas manyti, kad šie asmenys gali daryti pavojingiausius nusikaltimus, t. y. kai tam tikra asmenų veikla, ryšiai liudija apie iškilusią grėsmę konstitucinėms vertybėms, inter alia žmogaus teisėms ir laisvėms, konstitucinei santvarkai, visuomenės, valstybės saugumui, viešajai tvarkai, įstatymu gali būti nustatomos prevencinės priemonės, numatančios tam tikrą šių asmenų elgesio kontrolę. Prevencinės priemonės, kuriomis siekiama riboti ir mažinti organizuotą nusikalstamumą, savaime nelaikytinos konstituciškai nepagrįstu žmogaus teisės į privatumą ribojimu, tačiau tik tuo atveju, jeigu jos nustatytos įstatymu, jeigu jos yra būtinos demokratinėje visuomenėje siekiant apsaugoti Konstitucijos ginamas ir saugomas vertybes, jeigu jomis nėra paneigiama žmogaus teisės į privatumą prigimtis bei esmė, taip pat jeigu jos yra proporcingos siekiamam tikslui, kurio negalima pasiekti kitu būdu.“

Atsižvelgiant į tai, kas išdėstyta, svarstytina, ar aukščiau nurodytos projekto 2 straipsnio 2 dalies nuostatos, kurios nustato nusikalstamu būdu gauto turto prezumpciją, ir su jomis susijusios projekto nuostatos dėl informacijos rinkimo apie asmens turtą, esant projekto 2 straipsnio 2 dalyje nustatytiems pagrindams, atitinka teisinės valstybės principą ir ar jos yra būtinos ir proporcingos demokratinėje visuomenėje.

Komiteto nuomonė - Nepritarti.

Komiteto argumentai:

Lietuvos teisinėje sistemoje galima rasti nemažai pavyzdžių, kai įstatymų nuostatos formuluojamos kaip blanketinės normos: baudžiamoji atsakomybė už kelių eismo pažeidimus (Vyriausybės patvirtinto teisės akto pagrindu), baudžiamoji atsakomybė už neteisėtą disponavimą narkotinėmis ir psichotropinėmis medžiagomis, kurių sąrašą tvirtina sveikatos apsaugos ministras, kurios taip pat susijusios su žmogaus teisėmis.

 

5) šios dalies 1, 2, 3 ar 4 punkte nurodyto asmens sutuoktinis arba asmuo, su kuriuo šios dalies 1, 2, 3 ar 4 punkte nurodytas asmuo bendrai tvarko ūkį.

3. Konfiskuojamas gali būti ir šio straipsnio 1 dalyje nurodytas turtas ar jo dalis, kurį (kurią) šio straipsnio 2 dalyje nurodytas asmuo perleido kitam fiziniam ar juridiniam asmeniui, kuris žinojo arba turėjo žinoti, kad šio turto vertė neatitinka šio straipsnio 2 dalyje nurodyto asmens teisėtų pajamų (toliau – nesąžiningas įgijėjas).

 

·             Seimo kanceliarijos Teisės departamentas, 2019-12-17:

4. Projekto 2 straipsnio 3 dalyje siūlomas reguliavimas, jog nesąžiningu yra asmuo, kuris „žinojo ar turėjo žinoti, kad šio turto vertė neatitinka šio straipsnio 2 dalyje nurodyto asmens teisėtų pajamų“, nenuoseklus, nes pagal 2 straipsnio 2 dalį, konfiskuotinas turtas pirmiausia siejamas su jo įgijimu nusikalstamu būdu. Šiame kontekste atkreiptinas dėmesys, jog pagal siūlomą reguliavimą proceso metu reikės įrodyti, jog turto įgijėjas žinojo ar turėjo žinoti apie turtą perleidusio asmens turimo turto ir teisėtų pajamų disproporciją, bet nebus svarbu, ar turto įgijėjas žinojo apie galimai neteisėtą turto kilmę.

Komiteto nuomonė - Pritarti.

Komiteto pasiūlymas:

 „3. Konfiskuojamas gali būti ir šio straipsnio 1 dalyje nurodytas turtas ar jo dalis, kurį (kurią) šio straipsnio 2 dalyje nurodytas asmuo perleido kitam fiziniam ar juridiniam asmeniui, kuris žinojo arba turėjo žinoti, kad šio turto perdavimo arba įsigijimo tikslas buvo išvengti šio turto konfiskavimo šio turto vertė neatitinka šio straipsnio 2 dalyje nurodyto asmens teisėtų pajamų (toliau – nesąžiningas įgijėjas).“

 

4. Preziumuojama, kad įgijėjas yra nesąžiningas, kai šio straipsnio 1 dalyje nurodytas turtas:

1) perleidžiamas šio straipsnio 2 dalies 1, 2, 3, 4 ar 5 punktuose nurodyto asmens artimiesiems giminaičiams (tėvams (įtėviams), vaikams (įvaikiams), broliams, seserims, seneliams ir vaikaičiams);

2) įgytas sudarius apsimestinį ar tariamą sandorį;

3) įgytas neatlygintinio sandorio pagrindu iš šio straipsnio 2 dalies 1, 2, 3, 4 ar 5 punktuose nurodyto asmens;

4) įgytas juridinio asmens, kurio vadovas, valdymo organo narys arba dalyviai, valdantys ne mažiau kaip penkiasdešimt procentų juridinio asmens akcijų (pajaus, įnašų), yra šio straipsnio 2 dalyje nurodyti asmenys.

 

·             Seimo kanceliarijos Teisės departamentas, 2019-12-17:

5. Projekto 2 straipsnio 4 dalies 4 punkto nuostata neaiški. Pagal projektą siūloma preziumuoti, kad įgijėjas nesąžiningas, jeigu 2 straipsnio 1 dalyje nurodytas turtas „įgytas juridinio asmens, kurio vadovas, valdymo organo narys <...> yra šio straipsnio 2 dalyje nurodyti asmenys“. Svarstytina ar norma nebūtų aiškesnė, jeigu būtų nurodyta, kad turto įgijėjas yra nesąžiningas, kai turtas įgytas iš tokio juridinio asmens.

Komiteto nuomonė - Nepritarti.

Komiteto argumentai:

2 str. 4 d. 4 p. pagrįstai leidžia konfiskuoti turtą, kuris perleistas juridiniam asmeniui (siekiant jį paslėpti). TD siūloma situacija, kai turtas įgytas iš juridinio asmens, yra visai kita situacija.

 

5. Kai turtas yra paslėptas, suvartotas, perleistas kitam, negu nurodyta šio straipsnio 3 dalyje, fiziniam ar juridiniam asmeniui ar turto negalima konfiskuoti dėl kitų priežasčių arba turtą konfiskuoti būtų netikslinga, iš šio straipsnio 2 dalyje nurodyto asmens išieškoma to turto vertę atitinkanti pinigų suma.

6. Įgyvendinant šio įstatymo nuostatas, turto vertė nustatoma pagal turto įgijimo metu buvusią jo rinkos vertę.

7. Šiame įstatyme nustatyta turto civilinio konfiskavimo procedūra negali būti pradedama ir taikoma turtui, iš kurio pagal Lietuvos Respublikos tarptautines sutartis, Lietuvos Respublikos civilinio proceso kodekso, kitų įstatymų nuostatas negali būti išieškoma.

 

3 straipsnis. Turto civilinio konfiskavimo procedūros santykis su baudžiamuoju procesu

1. Kai asmeniui pareikštas įtarimas dėl šio įstatymo 2 straipsnio 2 dalies 1 punkte nurodytų nusikaltimų, turto civilinio konfiskavimo procedūra nepradedama tol, kol baudžiamajame procese bus priimtas galutinis prokuroro procesinis sprendimas arba įsiteisės galutinis teismo sprendimas tam asmeniui.

2. Kai, baudžiamajame procese prokurorui priėmus galutinį procesinį sprendimą ar įsiteisėjus galutiniam teismo sprendimui, išlieka šio įstatymo 2 straipsnio 1, 2 ir 3 dalyse nustatyti turto civilinio konfiskavimo pagrindai, pradedama turto civilinio konfiskavimo procedūra.

3. Kai, atliekant turto civilinio konfiskavimo procedūrą ar bylą dėl turto civilinio konfiskavimo nagrinėjant teisme, asmeniui pareiškiamas įtarimas dėl šio įstatymo 2 straipsnio 2 dalies 1 punkte nurodytų nusikaltimų, šis asmeniui pareikštas įtarimas nesustabdo pradėtos turto civilinio konfiskavimo procedūros ar bylos dėl turto civilinio konfiskavimo nagrinėjimo teisme.

4. Duomenys, kuriuos pateikė pats asmuo, kuriam šio įstatymo nustatyta tvarka taikoma turto civilinio konfiskavimo procedūra, be jo sutikimo negali būti naudojami kaip įrodymai baudžiamajame procese.

5. Baudžiamojo proceso metu surinkti duomenys gali būti naudojami kaip įrodymai taikant turto civilinio konfiskavimo procedūrą.

 

·             Seimo kanceliarijos Teisės departamentas, 2019-12-17:

6. Projekto 3 straipsnyje yra siūloma nustatyti turto civilinio konfiskavimo procedūros santykį su baudžiamuoju procesu. Atkreiptinas dėmesys, kad lieka neaiškus turto civilinio konfiskavimo procedūros santykis su administracinio nusižengimo tyrimo procesu. Pvz., Administracinių nusižengimų kodekso (toliau – ANK) 592 straipsnio 3 dalyje nustatyta: „Jeigu ikiteisminio tyrimo institucija ar prokuroras, gavę pareiškimą ar pranešimą apie galimai padarytą nusikalstamą veiką, Baudžiamojo proceso kodekse nustatytais atvejais ir tvarka atsisako pradėti ikiteisminį tyrimą, arba patys nustato padaryto administracinio nusižengimo požymių, jie motyvuotu nutarimu perduoda turimą medžiagą įgaliotai institucijai administracinio nusižengimo teisenai pradėti ir administracinio nusižengimo protokolui surašyti.“ (pabraukta mūsų) Pastebėtina, kad projekto 2 straipsnio 2 dalies 2 punkte yra siūloma nustatyti prezumpciją, jog turtas yra gautas nusikalstamu būdu, kai baudžiamąjį procesą buvo atsisakyta pradėti BPK 1 dalies 1, 2, 3, 5, 6 punktuose nustatytais pagrindais, o projekto 3 straipsnio 2 dalyje siūloma nustatyti, jog kai baudžiamajame procese prokurorui priėmus galutinį procesinį sprendimą išlieka turto civilinio konfiskavimo pagrindai, pradedama turto civilinio konfiskavimo procedūra. Taigi tuo atveju, kai baudžiamajame procese būtų priimtas prokuroro galutinis procesinis sprendimas – atsisakyti pradėti baudžiamąjį procesą BPK 3 straipsnio 1 dalies 1 punkte nustatytu pagrindu, tačiau būtų nustatyta, kad padaryta veika turi administracinio nusižengimo požymių, pagal ANK 592 straipsnio 3 dalį turima medžiaga turėtų būti perduota įgaliotai institucijai administracinio nusižengimo teisenai pradėti ir administracinio nusižengimo protokolui surašyti, o pagal projekto 3 straipsnį – turėtų būti pradėta turto civilinio konfiskavimo procedūra. Panaši situacija galėtų susiklostyti ir tuo atveju, jeigu pradėtas baudžiamasis procesas būtų nutrauktas – pagal ANK 592 straipsnio 4 dalį turima medžiaga turėtų būti perduota įgaliotai institucijai administracinio nusižengimo teisenai pradėti ir administracinio nusižengimo protokolui surašyti, o pagal projekto 3 straipsnį – turėtų būti pradėta turto civilinio konfiskavimo procedūra. Pastebėtina, jog už kai kurias veikas, atsižvelgiant į veikos mastą ir pavojingumą visuomenei, asmenys gali būti patraukti baudžiamojon arba administracinėn atsakomybėn: pvz., atsakomybė už vagystę ir sukčiavimą nustatyta BK 178 ir 182 straipsniuose, už smulkią vagystę, sukčiavimą – ANK 108 straipsnyje, atsakomybė už kontrabandą nustatyta BK 199 straipsnyje ir ANK 208 straipsnyje ir pan. Taigi gali būti, jog taikant įstatymą prokuroras atsisakys pradėti baudžiamąjį procesą dėl vagystės ar kontrabandos, bet esant administracinių nusižengimų – vagystės ar kontrabandos požymiams, pagal ANK medžiaga turės būti perduodama įgaliotai institucijai administracinio nusižengimo teisenai pradėti, o pagal Turto civilinio konfiskavimo įstatymą turės būti pradėta turto civilinio konfiskavimo procedūra. Šiame kontekste pastebėtina, kad už kai kuriuos administracinius nusižengimus, pvz., už kontrabandą, skiriamas turto konfiskavimas. Atsižvelgiant į tai, kas išdėstyta, manytina, jog reikia projekte išspręsti ir turto civilinio konfiskavimo procedūros santykį su administracinio nusižengimo tyrimo procesu.

Komiteto nuomonė - Nepritarti.

Komiteto argumentai:

Civilinis turto konfiskavimas nesiejamas su administraciniu procesu, todėl ANK apskritai nėra labai aktualus į su sunkiais nusikaltimais susijusį turtą nukreiptam teisiniam instrumentui. Projekto 3 straipsnyje atribojamas baudžiamasis procesas ir civilinio turto konfiskavimo procedūra, kurie tarpusavyje susiję. ANK paprastai konfiskuojamas turtas, kuris yra kaip įrankis (priemonė), su kuriuo padaromas administracinis nusižengimas.

 

II SKYRIUS

TURTO TYRIMO PROCEDŪRA

 

4 straipsnis. Turto tyrimas

1. Turto tyrimas yra informacijos rinkimas apie asmens turtą, jo įgijimo ir perleidimo aplinkybes, siekiant surinkti duomenis, kurie yra reikalingi sprendimui dėl turto civilinio konfiskavimo priimti.

2. Sprendimą pradėti turto tyrimą priima prokuroras savo iniciatyva, nustatęs, kad yra pagrindas įtarti, kad šio įstatymo 2 straipsnio 2 dalyje nurodytas asmuo turi šio įstatymo 2 straipsnio 1 dalyje nurodytą nuosavybės teise jam priklausantį turtą.

3. Ikiteisminio tyrimo institucijos, turėdamos pagrindą įtarti, kad šio įstatymo 2 straipsnio 2 dalyje nurodytas asmuo turi šio įstatymo 2 straipsnio 1 dalyje nuosavybės teise jam priklausantį turtą, dėl turto tyrimo pradėjimo kreipiasi į prokurorą motyvuotu raštu (prie jo pridedami duomenys, kuriais grindžiamas šis kreipimasis).

 

·             Seimo kanceliarijos Teisės departamentas, 2019-12-17:

7. Projekto 4 straipsnio 3 dalyje dalis teisinio reguliavimo dėstoma skliautuose. Pažymime, jog pagal teisės technikos taisykles, savarankiškos teisės normos ir jų dalys teisės aktuose negali ir neturi būti dėstomos skliaustuose, todėl atsisakytina teisinio reguliavimo dėstymo skliaustuose.

Analogiška pastaba išsakytina ir dėl projekto 8 straipsnio 3 dalies nuostatų, kurios dėstomos skliaustuose.

Komiteto nuomonė - Pritarti.

Komiteto pasiūlymas:

4 straipsnio 3 dalies redakcija:

„3. <...>kreipiasi į prokurorą motyvuotu raštu, (prie jo pridedami duomenys, kuriais grindžiamas šis kreipimasis).

 

8 straipsnio 3 dalies 2 ir 3 punktų redakcijos:

 „2) siunčiant registruotu laišku (pranešimas siunčiamas atitinkamame registre nurodytu adresu (juridiniam asmeniui – Juridinių asmenų registre nurodytu adresu, fiziniam asmeniui – Gyventojų registre nurodytu adresu ar asmens nurodytu adresu korespondencijai gauti). Šiuo atveju pranešimo įteikimo asmeniui diena laikoma penkta darbo diena, einanti po turto tyrimą atliekančios institucijos siunčiamos korespondencijos perdavimo paštui dienos;

3) telekomunikacijų galiniais įrenginiais (pranešimas siunčiamas asmens nurodytu elektroninio pašto adresu ir patvirtinamas teisės aktų nustatyta tvarka). Šiuo atveju pranešimas laikomas įteiktu jo išsiuntimo dieną;“.

 

4. Prokuroras per 15 dienų nuo šio straipsnio 3 dalyje nurodyto kreipimosi gavimo priima sprendimą pradėti turto tyrimą arba motyvuotą nutarimą atsisakyti pradėti turto tyrimą. Prokuroro nutarimą atsisakyti pradėti turto tyrimą gali panaikinti aukštesnysis prokuroras savo iniciatyva ar turto tyrimą inicijavusios institucijos prašymu.

 

·             Seimo kanceliarijos Teisės departamentas, 2019-12-17:

8. Projekto 4 straipsnio 4 dalyje siūloma nustatyti, kad „Prokuroras per 15 dienų nuo šio straipsnio 3 dalyje nurodyto kreipimosi gavimo priima sprendimą pradėti turto tyrimą arba motyvuotą nutarimą atsisakyti pradėti turto tyrimą. Prokuroro nutarimą atsisakyti pradėti turto tyrimą gali panaikinti aukštesnysis prokuroras savo iniciatyva ar turto tyrimą inicijavusios institucijos prašymu.“ Pažymime, kad iš nuostatos turinio nėra aišku kokios teisinės pasekmės turėtų ir galėtų kilti aukštesniajam prokurorui panaikinus prokuroro nutarimą atsisakyti pradėti turto tyrimą, nes tokiu atveju aukštesnysis prokuroras nėra įgalinamas priimti sprendimą pradėti turto tyrimą, be to, pagal Prokuratūros įstatymo 15 straipsnio 3 dalį „Aukštesnysis prokuroras negali nurodyti prokurorui, kokį proceso nutarimą priimti.“ Taigi nėra aišku kaip tokiu atveju turėtų būti sprendžiamas turto tyrimo pradėjimo klausimas.

Be to, svarstytina, ar įstatymo projekte nederėtų nustatyti, kad prokuroro nutarimas atsisakyti pradėti turto tyrimą turi būti pateiktas aukštesniajam prokurorui, kad tokių nutarimų peržiūra, o kartu ir įstatymo projekto nuostatos įgyvendinimas, nepriklausytų nuo atsitiktinumo.

Komiteto nuomonė - Nepritarti.

Komiteto argumentai:

Šis klausimas buvo aptariamas ir anksčiau ir buvo nutarta, kad turto tyrimą atliekančių institucijų ir prokuroro organizaciniai darbai bus reguliuojami generalinio prokuroro patvirtintomis rekomendacijomis.

 

5. Turto tyrimą atlieka Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnyba prie Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministerijos ir Lietuvos policija (toliau – turto tyrimą atliekančios institucijos) šio įstatymo ir generalinio prokuroro nustatyta tvarka. Valstybinė mokesčių inspekcija prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos (toliau – Valstybinė mokesčių inspekcija) šio įstatymo nustatyta tvarka dalyvauja atliekant turto tyrimą.

6. Turto tyrimą šio įstatymo ir generalinio prokuroro nustatyta tvarka organizuoja ir jam vadovauja prokuroras. Prokuroras gali atlikti visą turto tyrimą ar atskirus turto tyrimo veiksmus.

7. Jeigu turto tyrimo metu paaiškėja kitas asmuo, nuosavybės teise turintis turtą, dėl kurio taip pat yra pagrindas atlikti turto tyrimą, dėl šio asmens turto tyrimas inicijuojamas šio straipsnio 2 ir 3 dalyse nustatyta tvarka.

8. Turto tyrimas gali būti neatliekamas, kai baudžiamojo proceso metu surinktų duomenų pakanka šio įstatymo 10 straipsnio 1 ir 2 dalyse nurodytam sprendimui priimti.

 

5 straipsnis. Turto tyrimo terminai

1. Sprendimas pradėti turto tyrimą gali būti priimtas ne vėliau kaip per 5 metus nuo:

1) galutinio prokuroro procesinio sprendimo priėmimo arba galutinio teismo sprendimo įsiteisėjimo baudžiamajame procese asmeniui, kai yra šio įstatymo 2 straipsnio 2 dalies 1, 2, 3 punktuose nustatyti pagrindai;

2) sprendimo atsisakyti pradėti baudžiamąjį procesą priėmimo, kai yra šio įstatymo 2 straipsnio 2 dalies 2 punkte nustatyti pagrindai.

2. Kai asmeniui buvo priimta daugiau negu vienas šio straipsnio 1 dalyje numatytų sprendimų, šio straipsnio 1 dalyje nurodytas terminas skaičiuojamas nuo vėliausiai priimto sprendimo.

3. Turto tyrimas atliekamas dėl turto, kuris įgytas ne anksčiau kaip prieš 10 metų iki:

1) sprendimo asmenį pripažinti įtariamuoju baudžiamajame procese priėmimo, kai yra šio įstatymo 2 straipsnio 2 dalies 1, 2, 3 punktuose nustatyti pagrindai;

2) sprendimo atsisakyti pradėti baudžiamąjį procesą priėmimo, kai yra 2 straipsnio 2 dalies 2 punkte nustatyti pagrindai;

3) sprendimo įtraukti asmenį į šio įstatymo 2 straipsnio 2 dalies 4 punkte numatytą sąrašą priėmimo.

4. Kai asmeniui buvo priimta daugiau negu vienas šio straipsnio 3 dalyje numatytų sprendimų, šio straipsnio 3 dalyje nurodytas terminas skaičiuojamas nuo anksčiausiai priimto sprendimo.

5. Turto tyrimas atliekamas per kuo trumpesnius terminus, bet ne ilgiau kaip per 6 mėnesius. Jei yra objektyvių priežasčių, dėl kurių būtina pratęsti turto tyrimo atlikimo terminą, turto tyrimą atliekanti institucija motyvuotu tarnybiniu pranešimu kreipiasi į prokurorą dėl sutikimo pratęsti turto tyrimo atlikimo terminą. Prokuroro sutikimu turto tyrimo atlikimo terminas ypatingais atvejais gali būti pratęstas ne ilgesniam kaip 3 mėnesių laikotarpiui. Turto tyrimo atlikimo terminas gali būti pratęstas ne daugiau kaip du kartus.

6. Atliekant turto tyrimą, tiriamas ne ilgesnis kaip 10 metų laikotarpis iki šio turto įsigijimo.

 

·             Seimo kanceliarijos Teisės departamentas, 2019-12-17:

18. Projekto 9 straipsnio 2 punkte siūloma įtvirtinti asmenų teisę pateikti informaciją už ilgesnį, negu turto tiriamąjį laikotarpį, pagrindžiančią turto teisėtumą. Atkreiptinas dėmesys, jog projekto 5 straipsnio 6 dalyje yra įtvirtinta imperatyvi nuostata, kad „Atliekant turto tyrimą, tiriamas ne ilgesnis kaip 10 metų laikotarpis iki šio turto įsigijimo.“ Todėl nėra aišku, koks šių nuostatų tarpusavio santykis ir ar informacija už ilgesnį laikotarpį turėtų ir galėtų būti tiriama.

Komiteto nuomonė - Pritarti.

Komiteto pasiūlymas:

 „6. Atliekant turto tyrimą, tiriamas ne ilgesnis kaip 10 metų laikotarpis iki šio turto įsigijimo, išskyrus šio įstatymo 9 straipsnio 2 punkte numatytus atvejus, kai asmuo savo iniciatyva pateikia informaciją apie ilgesnį negu šioje dalyje nustatytą laikotarpį. Turto tyrimą atliekanti institucija ar prokuroras šią asmens pateiktą informaciją privalo įvertinti.“

 

·             Seimo kanceliarijos Teisės departamentas, 2019-12-17:

9. Projekto 5 straipsnyje nustatyti turto tyrimo terminai: sprendimas pradėti turto tyrimą gali būti priimtas ne vėliau kaip per 5 metus nuo galutinio prokuroro procesinio sprendimo priėmimo arba galutinio teismo sprendimo įsiteisėjimo baudžiamajame procese, turto tyrimas atliekamas dėl turto, kuris įgytas ne anksčiau kaip prieš 10 metų iki sprendimo asmenį pripažinti įtariamuoju baudžiamajame procese priėmimo, sprendimo atsisakyti pradėti baudžiamąjį procesą priėmimo ar sprendimo įtraukti asmenį į 2 straipsnio 2 dalies 4 punkte numatytą sąrašą priėmimo. Taigi, jeigu būtų priimtas galutinis prokuroro procesinis sprendimas ar įsiteisėtų galutinis teismo sprendimas 2025 metais, o asmuo būtų buvęs pripažintas įtariamuoju 2020 metais, sprendimas pradėti turto tyrimą galėtų būti priimtas 2030 metais ir būtų tiriamas asmens turtas, įgytas 2010 metais, t. y. būtų atliekamas tyrimas dėl turto, įgyto prieš 20 metų iki sprendimo pradėti turto tyrimą priėmimo, ir būtų tiriamas 30 metų laikotarpis (pagal 5 straipsnio 6 dalį, 10 metų laikotarpis iki šio turto įsigijimo). Šiame kontekste atkreiptinas dėmesys, kad pagal BK 723 straipsnio 2 dalies 2 punktą, išplėstinis turto konfiskavimas taikomas, kai kaltininkas turi šio kodekso uždraustos veikos padarymo metu, po jos padarymo arba per penkerius metus iki jos padarymo įgyto turto, kurio vertė neatitinka jo teisėtų pajamų, ir šis skirtumas viršija 250 MGL dydžio sumą, arba per šiame punkte nurodytą laikotarpį kitiems asmenims yra perleidęs tokio turto. Atsižvelgiant į tai, kas išdėstyta, manytina, jog projektu siūlomi ilgi turto tyrimo terminai gali turėti neigiamos įtakos civilinių teisinių santykių stabilumui, todėl abejotina, ar jie yra proporcingi, ar atitinka teisinės valstybės principą.

Komiteto nuomonė - Nepritarti.

Komiteto argumentai:

Palyginimas su BK 72-3 straipsniu nėra visai korektiškas, nes šiame Projekte terminas skaičiuojamas nuo sprendimo baudžiamajame procese priėmimo, o BK 72-3 straipsnyje – nuo nusikalstamos veikos padarymo. Neretos situacijos, kai nusikalstamos veikos ilgą laiką išlieka nežinomos ir procesas pradedamas po kelių metų nuo jų padarymo. Dėl to visai pagrįsta Projekte numatyti ilgesnį terminą.

Be to, BK 72-3 apskritai nenumato apribojimų, už kokį laikotarpį tiriamos asmens pajamos turtui įgyti (tik kokiu laikotarpiu įgytas konkretus turtas), tad Projektas šiuo aspektu numato netgi daugiau apribojimų laike nei BK 72-3 straipsnis.

Taip pat pažymėtina, kad gana rizikinga nustatyti pernelyg trumpus turto tyrimą pradėti leidžiančius terminus. Pvz., Lietuvoje teisėje yra neigiamos patirties, kai priimant BK buvo nustatyti pernelyg trumpi senaties terminai (BK 95 str.), dėl ko buvo pernelyg apribotos galimybės įgyvendinti teisės viršenybės principą, vėliau šie terminai buvo pailginti.

 

 

6 straipsnis. Turto tyrimą atliekančių institucijų teisės ir pareigos

1. Prokuroras, pagal šiame įstatyme ir kituose teisės aktuose nustatytą kompetenciją organizuodamas turto tyrimą ir jam vadovaudamas, užtikrina turto tyrimo teisėtumą, išsamumą ir atlikimą per trumpiausią laiką.

2. Prokuroras, organizuodamas turto tyrimą ir jam vadovaudamas, turi teisę duoti turto tyrimą atliekančių institucijų įgaliotiems pareigūnams, atliekantiems turto tyrimą ar atskirus turto tyrimo veiksmus, privalomus nurodymus.

3. Turto tyrimą atliekančios institucijos ir prokuroras, įgyvendindami šio įstatymo suteiktus įgaliojimus, turi teisę:

1) iš valstybės ir savivaldybių institucijų, įstaigų ir įmonių, valstybės ir savivaldybių valdomų įmonių, įmonių, kurių akcininkė yra valstybė ar savivaldybė, viešųjų įstaigų, kurių steigėja, savininkė ar dalininkė yra valstybė ar savivaldybė, neatlygintinai gauti valstybės informacinių išteklių duomenis, dokumentus ir kitą informaciją; šie duomenys, dokumentai ir informacija turi būti pateikti ne vėliau kaip per 15 dienų nuo reikalavimo gavimo dienos;

2) iš Lietuvos Respublikos finansų įstaigų, kitų juridinių ir fizinių asmenų neatlygintinai gauti informaciją apie fizinio ir juridinio asmens ūkines, finansines operacijas, finansinių ir (ar) mokėjimo priemonių panaudojimą, gautas paskolas, sudarytus sandorius ir kitus duomenis; ši informacija ir duomenys turi būti pateikti ne vėliau kaip per 15 dienų nuo reikalavimo gavimo dienos;

 

·             Seimo kanceliarijos Teisės departamentas, 2019-12-17:

11. Projekto 6 straipsnio 3 dalies 2 punkte siūloma nustatyti turto tyrimą atliekančios institucijos ir prokuroro teisę gauti punkte nurodytą informaciją iš Lietuvos Respublikos finansų įstaigų. Projekte nurodyta informacija gali sudaryti banko paslaptį, todėl turėtų būti kartu taikomos Lietuvos Respublikos bankų įstatymo 55 straipsnio nuostatos. Pastebėtina, kad Bankų įstatymo 55 straipsnio 6 dalies 1 punkte nustatyta, jog bankas teikia banko paslaptį sudarančią informaciją „institucijoms, atliekančioms ikiteisminio tyrimo, kriminalinės žvalgybos, žvalgybos, mokesčių administravimo, Indėlių draudimo fondo ir Įsipareigojimų investuotojams draudimo fondo administravimo, asmens duomenų tvarkymo priežiūros, finansų rinkos priežiūros, vartotojų ir finansų rinkos dalyvių ginčų nagrinėjimo ne teismo tvarka pagal Lietuvos Respublikos Lietuvos banko įstatymą, pinigų plovimo ir (ar) teroristų finansavimo prevencijos funkcijas, jeigu jos reikia šiame punkte nurodytoms funkcijoms atlikti.“ Taigi nurodytos Bankų įstatymo nuostatos nenustato, jog bankų paslaptį sudaranti informacija gali būti teikiama atliekant turto tyrimą pagal Turto civilinio konfiskavimo įstatymą. Atsižvelgiant į tai ir siekiant išvengti teisės taikymo problemų, turėtų būti teikiamas Bankų įstatymo 55 straipsnio pakeitimo įstatymo projektas.

Komiteto nuomonė - Nepritarti.

Komiteto argumentai:

Vyriausybė nepateikė Bankų įstatymo 55 straipsnio pakeitimo įstatymo projekto, iš finansų institucijų ar Finansų ministerijos tokia nuomonė negauta, todėl šioje stadijoje tokio įstatymo nėra ir jis nesvarstomas.

 

·             Seimo kanceliarijos Teisės departamentas, 2019-12-17:

12. Projekto 6 straipsnio 3 dalies 2 punkte siūloma nustatyti, kad turto tyrimą atliekančios institucijos ir prokuroras turi teisę iš „<...> kitų juridinių ir fizinių asmenų neatlygintinai gauti informaciją apie fizinio ir juridinio asmens ūkines, finansines operacijas, finansinių ir (ar) mokėjimo priemonių panaudojimą, gautas paskolas, sudarytus sandorius ir kitus duomenis“. Norime pastebėti, kad turto tyrimą atliekančios institucijos ir prokuroras turto civilinio konfiskavimo proceso metu neatlieka jokių baudžiamojo persekiojimo veiksmų ir netiria nusikaltimų, todėl atsižvelgiant į tai, kad nuostatoje siekiama reguliuoti teisinius santykius, susijusius su privačių fizinių ar juridinių asmenų valdomomis informacinėmis sistemomis, ar jų tvarkomais duomenimis, dokumentais, kurie specialiaisiais įstatymais dėl jų veiklos pobūdžio nėra įpareigoti kaupti informaciją ir pateikti ją valstybės institucijoms, ir nustatyti valstybės institucijų teisę neatlygintinai gauti iš tokių privačių asmenų duomenis, turėtų būti svarstomas nuostatos derėjimas su konstituciniu nuosavybės teisės apsaugos principu, kadangi tokiu atveju siūlomas reguliavimas tiesiogiai apribotų privačių asmenų teisę į jų nuosavybę (duomenis, dokumentus, informaciją) ir sudarytų prielaidas valstybinei institucijai tokia nuosavybe neatlygintinai naudotis. Taigi svarstytinas privačių juridinių ir fizinių asmenų duomenų teikimo atlygintinumo nustatymas.

Komiteto nuomonė - Nepritarti.

Komiteto argumentai:

Duomenys reikalingi viešojo intereso gynimui, atliekamas turto tyrimas, todėl duomenys teikiami valstybės įgaliotoms institucijoms neatlygintinai.

 

3) paimti dokumentus, kurie atliekant turto tyrimą turi įrodomosios reikšmės, ir per 5 dienas grąžinti šių dokumentų originalus ar jų kopijas asmenims;

4) šio įstatymo nustatyta tvarka gauti rašytinius paaiškinimus iš trečiųjų asmenų, galinčių turėti duomenų apie tiriamą turtą;

5) turto tyrimui atlikti teisės aktų nustatyta tvarka pasitelkti specialistus ir ekspertus.

 

·             Seimo kanceliarijos Teisės departamentas, 2019-12-17:

10. Projekto 6 straipsnio 3 dalyje siūloma nustatyti turto tyrimą atliekančių institucijų ir prokuroro teisę rinkti duomenis apie asmens turtą, jo ekonominę veiklą, finansinę būklę ir kt. Tačiau iš projekto nuostatų neaišku, kokias pareigas turi nurodytos institucijos ir prokuroras, tvarkydami gautus asmens duomenis, kokios taikomos jų tvarkymo taisyklės, kokie yra duomenų saugojimo terminai, kokias teises turi duomenų subjektas. Projektas tobulintinas, papildant jį atitinkamomis nuostatomis, ypač kiek tai susiję su asmens, apie kurį renkama informacija, teisėmis. Šiame kontekste atkreiptinas dėmesys į tai, jog nėra pakankamai aišku, koks teisės aktas turėtų būti taikomas asmens duomenų apsaugai turto tyrimo procese. Viena vertus, atsižvelgiant į tai, kad turto civilinis konfiskavimas nėra baudžiamasis procesas, galima manyti, jog asmens duomenų tvarkymui turėtų būti taikomas Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (ES) 2016/679, kita vertus, atsižvelgiant į įstatymo tikslą – organizuoto nusikalstamumo, korupcijos ir savanaudiškų nusikaltimų prevencija, galima manyti, jog turto tyrimo procese asmens duomenų tvarkymui turėtų būti taikomos Lietuvos Respublikos asmens duomenų, tvarkomų nusikalstamų veikų prevencijos, tyrimo atskleidimo ar baudžiamojo persekiojimo už jas, bausmių vykdymo arba nacionalinio saugumo ar gynybos tikslais, teisinės apsaugos įstatymo, kuriuo įgyvendinta 2016 m. balandžio 27 d. Europos Parlamento ir Tarybos direktyva (ES) 2016/680, nuostatos. Pastebėtina, kad nurodyto įstatymo 13 straipsnyje nustatyta, jog duomenų subjekto teisė susipažinti su asmens duomenimis gali būti visiškai arba iš dalies apribota Lietuvos Respublikos įstatymuose nustatytais atvejais tiek, kiek ir tol, kol šis apribojimas, atsižvelgiant į šio fizinio asmens pagrindines teises ir teisėtus interesus, demokratinėje visuomenėje yra būtinas ir proporcingas siekiant netrukdyti atlikti oficialius arba teisinius nagrinėjimus, tyrimus ar procedūras; nepakenkti nusikalstamų veikų prevencijai.

Komiteto nuomonė - Nepritarti.

Komiteto argumentai:

Specialios asmens duomenų apsaugos nuostatos šiame įstatyme  nenustatytos, todėl bus vadovaujamasi bendromis asmens duomenų apsaugos nuostatomis.

 

4. Turto tyrimą atliekančių institucijų įgalioti pareigūnai ir prokuroras, įgyvendindami šiame įstatyme nustatytas teises, turto tyrimo veiksmus įformina raštu – surašo dokumentus (aktus, aprašus, protokolus, reikalavimus). Šių dokumentų formą ir pildymo tvarką nustato generalinis prokuroras.

5. Kai būtina iš kitų valstybių kompetentingų institucijų gauti informaciją turto tyrimui pagal šį įstatymą atlikti, turto tyrimą atliekančios institucijos ar prokuroras, remdamiesi tarptautine sutartimi arba informacijos dalijimosi pagrindu, dėl informacijos kreipiasi į kitų valstybių kompetentingas institucijas.

 

7 straipsnis. Išvados dėl asmens galimybių įgyti turtą iš teisėtų pajamų šaltinių teikimas

1. Turto tyrimą atliekanti institucija motyvuotu raštu gali kreiptis į Valstybinę mokesčių inspekciją išvados dėl asmens, kurio turto tyrimas atliekamas, galimybių įsigyti turtą iš teisėtų pajamų šaltinių.

2. Valstybinė mokesčių inspekcija per 60 kalendorinių dienų nuo šio straipsnio 1 dalyje nurodyto kreipimosi gavimo dienos pagal turimus duomenis pateikia turto tyrimą atliekančiai institucijai išvadą dėl asmens galimybių įgyti turtą iš teisėtų pajamų šaltinių.

 

·             Seimo kanceliarijos Teisės departamentas, 2019-12-17:

13. Projekto 7 straipsnyje nustatyta Valstybinės mokesčių inspekcijos pareiga pagal turimus duomenis pateikti turto tyrimą atliekančiai institucijai išvadą dėl asmens galimybių įgyti turtą iš teisėtų pajamų šaltinių. Pastebėtina, kad tai būtų nauja įstatyme įtvirtinta Valstybinės mokesčių inspekcijos pareiga. Tačiau iš projekto nuostatų neaišku, kaip ji turėtų būti įgyvendinama, kas nustatytų tokios išvados parengimo ir pateikimo turto tyrimą atliekančiai institucijai tvarką. Be to, neaišku, kokias teises turėtų mokesčių mokėtojas, dėl kurio turto teiktų išvadą Valstybinė mokesčių inspekcija. Neaišku, ar asmuo turėtų būti informuojamas apie nurodytos išvados rengimą, ar turėtų teisę reikalauti supažindinti jį su išvada, ar galėtų teikti dėl jos paaiškinimus, jeigu taip, tai kokia tvarka. Atsižvelgiant į tai, kad projekte nurodytos išvados rengimas nėra priskirtinas mokesčių administravimui, svarstytina, ar asmuo, dėl kurio turto rengiama išvada, turėtų Mokesčių administravimo įstatymo 36 straipsnyje nurodytas mokesčių mokėtojo teises.

Komiteto nuomonė - Pritarti.

Komiteto pasiūlymas:

 „2. Valstybinė mokesčių inspekcija per 60 kalendorinių dienų nuo šio straipsnio 1 dalyje nurodyto kreipimosi gavimo dienos pagal turimus duomenis pateikia turto tyrimą atliekančiai institucijai išvadą dėl asmens galimybių įgyti turtą iš teisėtų pajamų šaltinių. Reikalavimus, taikomus šios išvados turiniui, nustato Valstybinė mokesčių inspekcija suderinusi su generaliniu prokuroru.“

 

8 straipsnis. Pranešimas asmeniui apie galimą turto civilinį konfiskavimą

1. Įvertinę turto tyrimo metu surinktus duomenis ir iš Valstybinės mokesčių inspekcijos gautą išvadą dėl asmens galimybių įgyti turtą iš teisėtų pajamų šaltinių ir nustatę, kad yra pakankamas pagrindas manyti, kad asmens, dėl kurio atliekamas turto tyrimas, turtas gautas nusikalstamu būdu ar iš to turto yra gauta turtinė nauda ir šis turtas neatitinka asmens teisėtų pajamų arba kad asmuo yra nesąžiningas įgijėjas, turto tyrimą atliekanti institucija ar prokuroras jam įteikia pranešimą apie galimą turto civilinį konfiskavimą.

2. Pranešime apie galimą turto civilinį konfiskavimą turi būti nurodytas turtas, dėl kurio yra pakankamas pagrindas manyti, kad asmuo, dėl kurio atliekamas turto tyrimas, jį gavo nusikalstamu būdu ar iš to turto yra gauta turtinė nauda ir kad turtas neatitinka šio asmens teisėtų pajamų arba kad šis asmuo yra nesąžiningas įgijėjas, taip pat šio turto vertė, turto tyrimo atlikimo teisiniai pagrindai ir asmens teisės.

3. Pranešimas apie galimą turto civilinį konfiskavimą asmeniui gali būti įteikiamas šiais būdais:

1) tiesiogiai įteikiant. Šiuo atveju pranešimo įteikimo asmeniui diena laikoma diena, kurią asmuo (jo atstovas) turto tyrimą atliekančiai institucijai liekančiuose dokumentuose savo parašu patvirtina pranešimo gavimą arba kurią turto tyrimą atliekančios institucijos pareigūnas pažymi apie asmens (jo atstovo) atsisakymą priimti pranešimą ar patvirtinti jo gavimą;

2) siunčiant registruotu laišku (pranešimas siunčiamas atitinkamame registre nurodytu adresu (juridiniam asmeniui – Juridinių asmenų registre nurodytu adresu, fiziniam asmeniui – Gyventojų registre nurodytu adresu ar asmens nurodytu adresu korespondencijai gauti). Šiuo atveju pranešimo įteikimo asmeniui diena laikoma penkta darbo diena, einanti po turto tyrimą atliekančios institucijos siunčiamos korespondencijos perdavimo paštui dienos;

 

·             Seimo kanceliarijos Teisės departamentas, 2019-12-17:

14. Projekto 8 straipsnio 3 dalies 2 punkte brauktini pertekliniai žodžiai „pranešimas siunčiamas atitinkamame registre nurodytu adresu“, nes tokia informacija yra aiški iš toliau dėstomos nuostatos turinio.

Komiteto nuomonė - Pritarti.

Komiteto pasiūlymas:

 „2) siunčiant registruotu laišku (pranešimas siunčiamas atitinkamame registre nurodytu adresu juridiniam asmeniui – Juridinių asmenų registre nurodytu adresu, fiziniam asmeniui – Gyventojų registre nurodytu adresu ar asmens nurodytu adresu korespondencijai gauti) .

 

3) telekomunikacijų galiniais įrenginiais (pranešimas siunčiamas asmens nurodytu elektroninio pašto adresu ir patvirtinamas teisės aktų nustatyta tvarka). Šiuo atveju pranešimas laikomas įteiktu jo išsiuntimo dieną;

 

·             Seimo kanceliarijos Teisės departamentas, 2019-12-17:

15. Projekto 8 straipsnio 3 dalies 3 punkte vartojama neaiški formuluotė, kad pranešimas apie galimą turto konfiskavimą, siunčiamas galiniais telekomunikacijų įrenginiais „patvirtinamas teisės aktų nustatyta tvarka“. Atkreiptinas dėmesys, jog teikiamas įstatymo projektas yra ir bus vienintelis teisės aktas reguliuojantis su turto civiliniu konfiskavimu susijusius klausimus, todėl nėra aišku apie kokius teisės aktus šioje nuostatoje kalbama. Be to, tuo atveju, jei norėta nustatyti, kad toks pranešimas turi būti pasirašytas kvalifikuotu elektroniniu parašu, tai turėtų būti aiškiai nustatyta įstatyme.

Komiteto nuomonė - Pritarti.

Komiteto pasiūlymas:

    „3) telekomunikacijų galiniais įrenginiais (pranešimas siunčiamas asmens nurodytu elektroninio pašto adresu ir patvirtinamas teisės aktų nustatyta tvarka). Šiuo atveju pranešimas laikomas įteiktu jo išsiuntimo dieną;“

 

4) viešai paskelbiant. Tais atvejais, kai pranešimo apie galimą turto civilinį konfiskavimą įteikti asmeniui šios dalies 1, 2 ir 3 punktuose nurodytais būdais neįmanoma (asmuo (jo atstovas) nerandamas arba duomenų apie asmens adresą nėra atitinkamame registre), turto tyrimą atliekanti institucija ar Lietuvos Respublikos generalinė prokuratūra savo interneto svetainėje paskelbia pranešimą, kuriame pasiūloma asmeniui (jo atstovui) per nustatytą terminą (ne trumpesnį kaip 10 dienų nuo pranešimo paskelbimo dienos) atvykti į nurodytą instituciją atsiimti pranešimo apie galimą turto civilinį konfiskavimą šios dalies 1 punkte nurodytu būdu. Jeigu asmuo per nustatytą terminą neatvyksta, laikoma, kad pranešimas apie galimą turto civilinį konfiskavimą įteiktas šiame punkte numatyto viešo paskelbimo turto tyrimą atliekančios institucijos ar Generalinės prokuratūros interneto svetainėje dieną.

 

·             Seimo kanceliarijos Teisės departamentas, 2019-12-17:

16. Projekto 8 straipsnio 3 dalies 4 punkte siūloma nustatyti, kad tais atvejais, kai pranešimas apie galimą turto civilinį konfiskavimą įteikiamas viešai paskelbiant, jis gali būti paskelbtas turto tyrimą atliekančios institucijos ar Lietuvos Respublikos generalinės prokuratūros interneto svetainėje. Atkreiptinas dėmesys, jog tokiu būdu itin apribojama asmens teisė sužinoti apie galimą turto civilinį konfiskavimą, nes tikėtina, kad asmenys neseka visų valstybės institucijų internetinių svetainių turinio. Teigtina, kad turėtų būti pasirinkta viena institucija, kuri savo svetainėje skelbtų tokius pranešimus, kad įstatymo nuostatos būtų aiškios, o asmenys be nereikalingos ir nepagrįstos administracinės naštos galėtų naudotis savo teisėmis.

Komiteto nuomonė - Pritarti.

Komiteto pasiūlymas:

 „4) viešai paskelbiant. Tais atvejais, kai pranešimo apie galimą civilinį turto konfiskavimą įteikti asmeniui šios dalies 1, 2 ir 3 punktuose nurodytais būdais neįmanoma (asmuo (jo atstovas) nerandamas arba duomenų apie asmens adresą nėra atitinkamame registre), turto tyrimą atliekanti institucija ar Lietuvos Respublikos generalinė prokuratūra savo interneto svetainėje paskelbia pranešimą, kuriame pasiūloma asmeniui (jo atstovui) per nustatytą terminą (ne trumpesnį kaip 10 dienų nuo pranešimo paskelbimo dienos) atvykti į nurodytą instituciją atsiimti pranešimo apie galimą civilinį turto konfiskavimą šios dalies 1 punkte nurodytu būdu. Jeigu asmuo per nustatytą terminą neatvyksta, laikoma, kad pranešimas apie galimą civilinį turto konfiskavimą įteiktas šiame punkte numatyto viešo paskelbimo turto tyrimą atliekančios institucijos ar Generalinės prokuratūros interneto svetainėje dieną.“

 

4. Asmuo turi teisę ne vėliau kaip per 30 dienų nuo pranešimo apie galimą turto civilinį konfiskavimą įteikimo dienos pateikti paaiškinimus ir duomenis (dokumentus) apie turto įsigijimo ir pajamų gavimo šaltinius, juos pagrįsti ir įrodinėti, kad jo turto vertė atitinka jo teisėtas pajamas arba kad jis nėra nesąžiningas įgijėjas. Turto įsigijimo ir (ar) pajamų gavimo šaltiniai pagrindžiami įstatymų reikalavimus atitinkančiais sandorius patvirtinančiais dokumentais ir kitais įstatymų leidžiamais būdais.

 

·             Seimo kanceliarijos Teisės departamentas, 2019-12-17:

17. Projekto 8 straipsnio 4 dalyje nustatomas 30 dienų terminas asmeniui pateikti paaiškinimus ir dokumentus apie turto ir pajamų gavimo šaltinius. Neaišku, kokios pasekmės būtų tuo atveju, jeigu asmuo nepateiktų paaiškinimo per 30 dienų ar atsisakytų jį pateikti. Be to, svarstytina, ar tuo atveju, jeigu asmuo nespėjo pateikti paaiškinimų dėl objektyvių ar ne nuo jo priklausančių priežasčių (gulėjo ligoninėje, buvo ilgalaikėje komandiruotėje, kreipėsi dėl atitinkamų dokumentų pateikimo į konkrečią instituciją, bet laiku negavo atsakymo ir pan.), šis terminas negalėtų būti pratęstas.

Komiteto nuomonė - Nepritarti.

Komiteto argumentai:

Jokių teisinių pasekmių nebūtų, kadangi tai yra asmens teisė, o ne pareiga. Be to, asmuo ir vėliau turto tyrimo ar teismo proceso metu gali teikti nurodytą informaciją.

 

9 straipsnis. Asmens, kuriam įteiktas pranešimas apie galimą turto civilinį konfiskavimą, teisės

Asmuo, kuriam įtektas pranešimas apie galimą turto civilinį konfiskavimą, turi šias teises:

1) teisės aktų nustatyta tvarka iš valstybės ir savivaldybių institucijų ir įstaigų, kitų viešųjų juridinių asmenų gauti informaciją, susijusią su jo pajamomis, turtu ir su juo susijusiais sandoriais, ir pasidaryti reikiamų dokumentų išrašus arba nuorašus, kopijas;

2) turto tyrimą atliekančioms institucijoms ir prokurorui pateikti už ilgesnį, negu turto tiriamąjį laikotarpį, informaciją, pagrindžiančią šio turto teisėtumą, arba informaciją, pagrindžiančią, kad asmuo nėra nesąžiningas įgijėjas;

3) teikti arba atsisakyti teikti paaiškinimus apie save, savo šeimos narius ar artimuosius giminaičius;

4) būti atstovaujamas atstovo pagal įstatymą ar savo įgalioto atstovo;

5) šio įstatymo nustatyta tvarka skųsti prokuroro ir teismo paskirtą turto areštą.

 

10 straipsnis. Sprendimo dėl atlikto turto tyrimo priėmimas

1. Atlikusi turto tyrimą, šio įstatymo 4 straipsnio 5 dalyje nurodyta institucija prokurorui kartu su surinktais duomenimis pateikia turto tyrimo išvadą, kurioje dėl tolesnės turto tyrimo eigos pateikiami siūlymai:

1) nutraukti turto tyrimą;

2) nutraukti turto tyrimą ir perduoti informaciją Valstybinei mokesčių inspekcijai įvertinti pagal Lietuvos Respublikos mokesčių administravimo įstatymą;

3) baigti turto tyrimą ir priimti sprendimą dėl kreipimosi į teismą dėl turto civilinio konfiskavimo.

2. Prokuroras, susipažinęs su turto tyrimo išvada, per 10 dienų nuo turto tyrimo išvados gavimo dienos priima sprendimą, numatytą šio straipsnio 1 dalies 1, 2 ar 3 punkte, arba sprendimą gautą turto tyrimo išvadą grąžinti papildyti turto tyrimą atlikusiai institucijai, jeigu dar nėra pasibaigęs šio įstatymo 5 straipsnio 5 dalyje nustatytas 6 mėnesių turto tyrimo terminas.

3. Jeigu prokuroras, įvertinęs visus pateiktus duomenis, priima sprendimą dėl kreipimosi į teismą dėl turto civilinio konfiskavimo, ieškinys teismui pareiškiamas per 30 dienų nuo šio sprendimo priėmimo dienos.

4. Asmeniui, dėl kurio pradėtas turto tyrimas buvo nutrauktas ir kuriam dėl to atsirado neigiamų teisinių pasekmių, jo reikalavimu prokuroro leidimu turi būti pateikti turto tyrimo metu apie jį surinkti duomenys, išskyrus atvejus, kai pateikus šią informaciją gali būti padaryta žalos nebaigtiems turto tyrimams. Informacija, kurią pateikus gali būti padaryta žalos nebaigtiems turto tyrimams, šioje dalyje nurodytam asmeniui turi būti pateikta tuoj pat baigus šiuos turto tyrimus. Šis asmuo gali kreiptis į teismą dėl žalos atlyginimo.

 

·             Seimo kanceliarijos Teisės departamentas, 2019-12-17:

19. Projekto 10 straipsnio 4 dalyje siūloma nustatyti: „Asmeniui, dėl kurio pradėtas turto tyrimas buvo nutrauktas ir kuriam dėl to atsirado neigiamų teisinių pasekmių, jo reikalavimu prokuroro leidimu turi būti pateikti turto tyrimo metu apie jį surinkti duomenys, išskyrus atvejus, kai pateikus šią informaciją gali būti padaryta žalos nebaigtiems turto tyrimams. Informacija, kurią pateikus gali būti padaryta žalos nebaigtiems turto tyrimams, šioje dalyje nurodytam asmeniui turi būti pateikta tuoj pat baigus šiuos turto tyrimus. Šis asmuo gali kreiptis į teismą dėl žalos atlyginimo.” Pasiūlymo turinys diskutuotinas.

Pirma, nuostatoje po žodžio „kurio“ įrašytinas žodis „turto“, kad nuostata būtų logiška.

Antra, pažymėtina, kad turo tyrimo nutraukimas asmenims nesukels neigiamų teisinių pasekmių. Neigiamas teisines pasekmes gali sukelti pats tyrimo procesas, todėl nuostatos dalis „tyrimas buvo nutrauktas ir kuriam dėl to atsirado neigiamų teisinių pasekmių“ performuluotina, kad asmenims būtų suteikiama informacija tais atvejais, jei turto tyrimo procesas jiems sukėlė neigiamų teisinių pasekmių, o ne turto tyrimo nutraukimas.

Kartu atkreiptinas dėmesys, jog nuostatoje vartojamas žodžių junginys „neigiamos teisinės pasekmės“ kelia abejonių dėl jo taikymo apimties. Pastebėtina, kad asmenys dėl turto tyrimo dažniau gali patirti ne teisines, o finansines, ekonomines pasekmes, pavyzdžiui, dėl ilgalaikio turto arešto. Todėl nėra aišku, kodėl projektu siekiama apsiriboti vien teisinėmis pasekmėmis

Trečia, nuostatoje derėtų apsispręsti ar asmeniui turto tyrimo metu surinkti duomenys „turi būti pateikti“, ar vis dėlto tokie duomenys pateikiami „prokuroro leidimu“. Pirmuoju atveju asmens teisė turi būti aiški ir besąlygiška. Antruoju – jei duomenų pateikimas priklauso nuo prokuroro valios, įstatyme turi būti suformuluoti  aiškūs kriterijai / atvejai, kai prokuroras privalo leisti / atsisakyti suteikti duomenis, nes reguliavimas yra tiesiogiai susijęs su asmenų teisėmis ir negali būti išdėstytas poįstatyminiame teisės akte. Kartu pastebėtina, kad nuostatos pabaigoje nustatoma išimtis, vartojant konstrukciją „išskyrus atvejus“, nepatenka į pirmiau aptartus duomenų teikimo atvejus, nes tai būtų išimtis iš abiejų atvejų.

Ketvirta, nuostatoje derėtų įtvirtinti procesinio dokumento formą, kuriuo būtų nustatomas prokuroro leidimas teikti / neteikti duomenis, kad toks leidimas nebūtų žodinės ar kitokios neformalios formos. Be to, atsižvelgiant į tai, kad reguliavimas susijęs su asmenų teisėmis, projekte derėtų aiškiai nustatyti, jog toks prokuroro sprendimas yra skundžiamas ir nurodyti skundimo tvarką.

Penkta, sistemiškai vertinant analizuojamos nuostatos turinį, susijusį su asmens teise gauti tam tikrą informaciją, nėra aišku kokiu tikslu nuostatos pabaigoje įtvirtinama asmens teisė „kreiptis į teismą dėl žalos atlyginimo“. Pastebėtina, kad nuostatoje nekalbama apie patirtą žalą, o tik apie neigiamas teisines pasekmes, todėl nėra suprantama, kokie yra pacituotos nuostatos dalies ir nuostatos pradžios sisteminiai ir loginiai ryšiai. Tuo atveju, jei siekiama nustatyti, kad asmuo gali kreiptis į teismą dėl informacijos neteikimo, tai ir reikėtų nurodyti. Kitu atveju, derėtų nurodyti apie kokį žalos atlyginimą nuostatoje kalbama.

Komiteto nuomonė - Pritarti.

Komiteto pasiūlymas:

 „4. Asmeniui, dėl kurio turto pradėtas turto tyrimas buvo nutrauktas ir kuriam dėl to šio turto tyrimo atsirado neigiamų teisinių pasekmių, jo reikalavimu prokuroro leidimu turi būti pateikti turto tyrimo metu apie jį surinkti duomenys, išskyrus atvejus, kai pateikus šią informaciją gali būti padaryta žalos nebaigtiems turto tyrimams. Informacija, kurią pateikus gali būti padaryta žalos nebaigtiems turto tyrimams, šioje dalyje nurodytam asmeniui turi būti pateikta tuoj pat baigus šiuos turto tyrimus. Šis asmuo gali kreiptis į teismą dėl žalos atlyginimo.

 

11 straipsnis. Turto areštas turto tyrimo metu

1. Turto tyrimo metu gali būti taikomas turto areštas, kai yra pagrįsta rizika, kad šio įstatymo 2 straipsnio 1 dalyje nurodytą turtą šio įstatymo 2 straipsnio 2 ir 3 dalyse nurodyti asmenys gali paslėpti, parduoti ar kitokiu būdu jo netekti ir dėl to gali būti sunku arba neįmanoma įvykdyti turto civilinį konfiskavimą.

2. Draudžiama areštuoti turtą, kuris pagal teisės aktus yra būtinas asmeniui ar jo šeimos nariams ir jo išlaikomiems asmenims pragyvenimui, darbui pagal profesiją ar mokymuisi, ir visus būtinus vaikų ir neįgaliųjų reikmenis, taip pat negali būti areštuojama pinigų suma, neviršijanti Lietuvos Respublikos Vyriausybės nustatytos minimalios mėnesinės algos (MMA).

 

·             Seimo kanceliarijos Teisės departamentas, 2019-12-17:

20. Projekto 11 straipsnio 2 dalyje, atsižvelgiant į tai, kad kalbama apie asmenų teises, vietoje abstraktaus ir neaiškaus pobūdžio nuorodos į „teisės aktus“, nurodytinas konkretus teisės aktas.

Komiteto nuomonė - Nepritarti.

Komiteto argumentai:

Palikti kaip dabar yra įstatymo  tekste, kadangi klausymų metu atsisakyta konkrečių teisės aktų įvardijimo (anksčiau buvo įrašyta CPK 668 straipsnyje minima Sprendimų vykdymo instrukcija, bet jos atsisakyta., o BPK 151 str. 3 dalyje nurodyta „Draudžiama laikinai apriboti <...> į daiktus, kurie pagal Lietuvos Respublikos įstatymų nustatytą sąrašą yra būtini <..> . Taigi, nėra nurodyti konkretūs teisės aktai, tačiau 11 straipsnio 2 dalyje iš CPK minėto sąrašo išvardyti visi būtini atvejai..

 

3. Turto tyrimą atliekanti institucija įvertina šio straipsnio 1 dalyje nurodytą riziką ir, nustačiusi, kad yra pavojus, kad šio įstatymo 2 straipsnio 1 dalyje nurodyto turto apsauga nebus užtikrinta, kreipiasi į prokurorą su motyvuotu prašymu dėl turto arešto.

4. Prokuroras per 7 dienas nuo šio straipsnio 3 dalyje nurodyto prašymo gavimo dienos privalo jį išnagrinėti ir dėl turto arešto priimti nutarimą. Jeigu prokuroras priima nutarimą taikyti turto areštą, prokuroro nutarimu paskirtas turto areštas negali trukti ilgiau kaip 6 mėnesius. Šis terminas apylinkės teismo nutartimi gali būti pratęstas, tačiau ne daugiau kaip du kartus po 3 mėnesius.

 

·             Seimo kanceliarijos Teisės departamentas, 2019-12-17:

21. Projekto 11 straipsnio 4 dalyje kalbant apie turo areštą vartojamos skirtingos sąvokos „taikyti“ ir „paskirti“, siūlytina terminologiją suderinti ir vartoti vieną terminą.

Komiteto nuomonė - Pritarti.

Komiteto pasiūlymas:

11 straipsnio 12 dalyje vietoj žodžių „paskyrimo„ ir „skirti“, įrašomi žodžiai “taikymo“ ir „taikyti“.

 

5. Asmuo, kurio nuosavybės teisė į turtą laikinai apribota, turi teisę prokuroro nutarimą dėl turto arešto per 10 dienų nuo nutarimo gavimo dienos apskųsti gyvenamosios vietos ar buveinės apylinkės teismui. Šį skundą apylinkės teismas rašytinio proceso tvarka privalo išnagrinėti ne vėliau kaip per 7 dienas nuo skundo gavimo dienos. Apylinkės teismo nutartis dėl šioje dalyje numatyto skundo yra galutinė ir neskundžiama.

 

·             Seimo kanceliarijos Teisės departamentas, 2019-12-17:

22. Projekto 11 straipsnio 5 dalyje siūloma nustatyti, kad „Asmuo, kurio nuosavybės teisė į turtą laikinai apribota, turi teisę prokuroro nutarimą dėl turto arešto per 10 dienų nuo nutarimo gavimo dienos apskųsti gyvenamosios vietos ar buveinės apylinkės teismui. Šį skundą apylinkės teismas rašytinio proceso tvarka privalo išnagrinėti ne vėliau kaip per 7 dienas nuo skundo gavimo dienos. Apylinkės teismo nutartis dėl šioje dalyje numatyto skundo yra galutinė ir neskundžiama.“ Pasiūlymo turinys diskutuotinas.

Pažymime, jog prokuroro nutarimu bus taikomas areštas didelės vertės turtui. Kaip jau minėta, teisė į nuosavybę yra prigimtinė žmogaus teisė. Prigimtinės žmogaus teisės gali būti ribojamos tik išimtiniais įstatymų nustatytais atvejais, kai jų ribojamas yra būtinas demokratinėje valstybėje, pagrįstas aiškiai išreikštu visuomenės interesu. Šiame kontekste kyla pagrįsta abejonė, ar nuosavybės teisės apribojimas prokuroro nutarimu taikant itin ilgalaikį areštą, ir asmenims sudarant galimybę prokuroro sprendimą apskųsti tik apylinkės teismui, kurio sprendimas šiuo atveju būtų neskundžiamas, yra pagrįstas, ar toks nuosavybės teisės suvaržymo būdas dera su prigimtinės žmogaus teisės apsaugos būdais, įtvirtintais Konstitucijoje ir ne kartą nagrinėtasi Konstitucinio Teismo doktrinoje.

Kartu atkreipiame dėmesį, jog net BPK 151 straipsnio dalyje yra numatyta, kad „Asmuo, kurio nuosavybės teisė laikinai apribota, turi teisę prokuroro nutarimą apskųsti ikiteisminio tyrimo teisėjui. Šį skundą ikiteisminio tyrimo teisėjas privalo išnagrinėti ne vėliau kaip per septynias dienas nuo skundo gavimo dienos. Ikiteisminio tyrimo teisėjo nutartis skundžiama aukštesniajam teismui; šio teismo priimta nutartis yra galutinė ir neskundžiama.“ Taigi sistemiškai vertinant pacituotą BPK nuostatą ir siūlomą turto civilinio konfiskavimo proceso nuostatą, kai atliekant turto tyrimą nevykdomas baudžiamasis persekiojimas, netiriamas joks nusikaltimas, pažymėtina, kad asmens teisės turto civilinio konfiskavimo proceso metu būtų varžomos labiau nei baudžiamajame procese. Toks situacijos vertinimas leidžia daryti išvadą, jog analizuojama įstatymo projekto nuostata yra neproporcinga siekiamiems tikslams ir sistemiškai nedera su galiojančia teisės sistema, kai civiliniame procese asmuo turi mažiau teisių nei baudžiamajame procese.

Teigtina, jog, atsižvelgiant į ribojamos teisės pobūdį ir galiojantį teisinį reguliavimą, būtų pagrįsta sudaryti asmenims galimybę apylinkės teismo sprendimą apskųsti aukštesnės instancijos teismui, kad būtų sudaryta galimybė patikrinti teismo sprendimą instancine tvarka ir tokiu būdu būtų užtikrintos asmenų teisės ir galimybė tinkamai vykdyti teisingumą. Be to, toks reguliavimas taip pat prisidėtų prie teismų praktikos vienodinimo. Kartu pažymėtina, jog nustačius trumpus bylos nagrinėjimo terminus, nebūtų pakenkta ir turto tyrimo proceso operatyvumui.

Komiteto nuomonė - Pritarti.

Komiteto pasiūlymas:

„5. <...>Apylinkės teismo nutartis dėl šioje dalyje numatyto skundo yra galutinė ir neskundžiama. per 7 dienas gali būti skundžiama apygardos teismui. Šį skundą apygardos teismas rašytinio proceso tvarka privalo išnagrinėti ne vėliau kaip per 7 dienas nuo skundo gavimo dienos. Apygardos teismo nutartis dėl šioje dalyje numatyto skundo yra galutinė ir neskundžiama.“

 

6. Kai turto arešto terminą pratęsia apylinkės teismas, ši teismo nutartis per 7 dienas gali būti skundžiama apygardos teismui. Šį skundą apygardos teismas rašytinio proceso tvarka privalo išnagrinėti ne vėliau kaip per 7 dienas nuo skundo gavimo dienos. Apygardos teismo nutartis dėl šioje dalyje numatyto skundo yra galutinė ir neskundžiama.

7. Prokuroro nutarimas dėl turto arešto ar teismo nutartis dėl turto arešto pratęsimo nedelsiant, ne vėliau kaip kitą darbo dieną po priėmimo, paskelbiami asmeniui ir visiems bendraturčiams, kurių nuosavybės teisė laikinai apribota, ir jiems įteikiami nutarimo ar teismo nutarties nuorašai.

 

·             Seimo kanceliarijos Teisės departamentas, 2019-12-17:

23. Projekto 11 straipsnio 7 dalyje siūloma nustatyti, kad prokuroro nutarimas dėl turto arešto ar teismo nutartis dėl turto arešto pratęsimo nedelsiant, paskelbiami asmeniui ir visiems bendraturčiams, kurių nuosavybės teisė laikinai apribota, ir jiems įteikiami nutarimo ar teismo nutarties nuorašai. Teigtina, kad reikalavimas paskelbti asmenims tam tikrus dokumentus yra perteklinis, be to sunkiai įgyvendinamas, nes neaišku nei kokiomis aplinkybėmis, nei koks asmuo, nei kokioje vietoje, turėtų tokią pareigą įvykdyti. Neaišku, kas turėtų nutikti tais atvejais, kai asmuo atsisakytų dalyvauti paskelbime ir t.t. Todėl siūlytina atsisakyti paskelbimo reikalavimo, apsiribojant dokumentų įteikimu.

Komiteto nuomonė - Nepritarti.

Komiteto argumentai:

Analogiška nuostata nustatyta BPK 152 str. 2 dalyje (nutarimo skirti laikinąjį nuosavybės apribojimą paskelbimas). Be to, projekto 11 str. 8 dalyje nustatyta, kai nėra galimybės nedelsiant paskelbti prokuroro nutarimą dėl turto arešto ar teismo nutartį dėl turto arešto pratęsimo, laikoma, kad nutarimas ar nutartis paskelbti, kai įregistruojami Turto arešto aktų registre. Nurodytiems asmenims taip pat įteikiamos prokuroro nutarimo ar teismo nutarties kopijos.

 

8. Prokuroro nutarimo dėl turto arešto ar teismo nutarties dėl turto arešto pratęsimo nuorašas nedelsiant, ne vėliau kaip kitą darbo dieną po priėmimo, turi būti išsiųstas Turto arešto aktų registro tvarkytojui. Kai nėra galimybės nedelsiant paskelbti prokuroro nutarimą dėl turto arešto ar teismo nutartį dėl turto arešto pratęsimo, laikoma, kad nutarimas ar nutartis paskelbti, kai įregistruojami Turto arešto aktų registre.

9. Taikant turo areštą, areštuojamas turtas detaliai aprašomas dalyvaujant turto savininkams, juridinių asmenų atstovams, prireikus kviečiami kviestiniai.

 

·             Seimo kanceliarijos Teisės departamentas, 2019-12-17:

24. Projekto 11 straipsnio 9 dalyje siūloma nustatyti, kad „Taikant turto areštą, areštuojamas turtas detaliai aprašomas dalyvaujant turto savininkams, juridinių asmenų atstovams, prireikus kviečiami kviestiniai.“ Pastebėtina, jog tokia nuostatos konstrukcija yra abstraktaus pobūdžio ir stokoja aiškumo dėl jos taikymo būdo. Atkreipiame dėmesį, jog nėra aišku koks asmuo ir kokio proceso būdu, pagal kokių teisės aktų reikalavimus, turėtų atlikti nurodytą pareigą, pavyzdžiui, ar prokuroras asmeniškai turėtų aprašinėti turtą, ar toks veiksmas turėtų būti atliekamas antstolio. Taip pat neaišku, kokių juridinių asmenų (turto savininkų ar kitų) atstovai turimi omenyje. Neaišku ir tai, kaip reikėtų šią normą taikyti praktikoje, jeigu turto savininkas vengtų dalyvauti aprašant areštuojamą turtą. Siūlytina nuostatą detalizuoti, kad ji būtų aiški, kad ją būtų įmanoma praktiškai taikyti.

Taip pat neaišku, kokia tvarka šiuo atveju būtų kviečiami kviestiniai. Pastebėtina, jog turto areštas būtų vykdomas pagal specialų procesą, kuris nėra baudžiamasis procesas, todėl jam negalėtų būti taikomos BPK nuostatos, taip pat negalėtų būti taikomos ir Civilinio proceso kodekso 600 straipsnio nuostatos dėl kviestinių dalyvavimo, nesant į jį nuorodos.

Komiteto nuomonė - Nepritarti.

Komiteto argumentai:

Panašus reguliavimas nustatytas BPK 151 str. 3 dalyje ir 145 str. 4 dalyje. BPK 145 straipsnyje taip pat detaliai neaprašytas kviestinių pakvietimo ir dalyvavimo procesas, tačiau problemų dėl tokios nuostatos taikymo praktikoje nekyla, be to, tai būtų išskirtinai reti atvejai, nes paprastai aprašant turtą dalyvautų savininkas ar kiti jo artimieji asmenys.

 

10. Prokuroras, priėmęs nutarimą dėl turto arešto, išsprendžia klausimą dėl areštuoto turto apsaugos: prokuroro nuožiūra turtas perduodamas saugoti savivaldybės institucijai, turto savininkui ar jo šeimos nariui, artimajam giminaičiui ar kitam asmeniui. Areštuotą turtą perduodant saugoti šiems asmenims, jiems išaiškinama atsakomybė pagal Baudžiamojo kodekso 246 straipsnį už šio turto perleidimą, paslėpimą, sunaikinimą ar sugadinimą. Dėl to iš šių asmenų paimamas rašytinis pasižadėjimas.

 

·             Seimo kanceliarijos Teisės departamentas, 2019-12-17:

25. Projekto 11 straipsnio 10 dalyje siūloma nustatyti, kad prokuroras, areštavęs turtą, savo nuožiūra gali perduoti saugoti šį turtą „savivaldybės institucijai“. Teigtina, kad nuostatos turinys yra nesuderintas su Vietos savivaldos įstatymo nuostatomis, todėl neaišku, remiantis kokiu teisiniu pagrindu siūloma įtvirtinti tokią nuostatą. Neaišku, kokiais pagrindais savivaldos institucijos turėtų ir  galėtų dalyvauti turto civilinio konfiskavimo procese turto saugotojo teisiniu statusu, kokia institucija turėtų atlyginti savivaldos institucijos išlaidas turto saugojimui ir kiti klausimai. Siūlytina tokios nuostatos atsisakyti.

Be to, neaišku, iš kokių lėšų būtų atlyginama turto saugotojui ir tais atvejais, kai turtas perduodamas saugoti kitam asmeniui nei turto savininkas. Taip pat neaišku, kas turėtų atlyginti žalą už saugotojo prarastą ar sužalotą turtą.

Kartu atkreiptinas dėmesys, kad kai kuriais atvejais turtas turėtų būti ne tik saugomas, bet ir valdomas (administruojamas), kitaip jis galėtų prarasti savo vertę. Tačiau projekte nėra numatyta galimybė perduoti areštuotą turtą administruoti.

Komiteto nuomonė - Pritarti.

Komiteto pasiūlymas:

 „10. Prokuroras, priėmęs nutarimą dėl turto arešto, išsprendžia klausimą dėl areštuoto turto apsaugos: prokuroro nuožiūra turtas perduodamas saugoti savivaldybės institucijai, turto savininkui ar jo šeimos nariui, artimajam giminaičiui ar kitam asmeniui. Areštuotą turtą perduodant saugoti šiems asmenims, jiems išaiškinama atsakomybė pagal Baudžiamojo kodekso 246 straipsnį už šio turto perleidimą, paslėpimą, sunaikinimą ar sugadinimą. Dėl to iš šių asmenų paimamas rašytinis pasižadėjimas. Areštuotas turtas perduodamas saugoti ir saugomas Vyriausybės nustatyta tvarka.“

 

11. Turto areštas panaikinamas prokuroro nutarimu ar teismo nutartimi, kai ši laikinoji apsaugos priemonė tampa nebereikalinga. Apie turto arešto panaikinimą ne vėliau kaip kitą darbo dieną po nutarimo ar nutarties priėmimo turi būti pranešama turto savininkui ir Turto arešto aktų registro tvarkytojui.

12. Kai ieškinys dėl turto civilinio konfiskavimo perduodamas į teismą, dėl turto arešto paskyrimo ar atsisakymo skirti turto areštą sprendžia teismas Civilinio proceso kodekso nustatyta tvarka.

 

III SKYRIUS

TURTO CIVILINIO KONFISKAVIMO PROCESAS TEISME

 

12 straipsnis. Bylų dėl turto civilinio konfiskavimo nagrinėjimas teisme

1. Bylos dėl turto civilinio konfiskavimo nagrinėjamos Civilinio proceso kodekso nustatyta tvarka pagal prokuroro ieškinį dėl viešojo intereso gynimo. Šis ieškinys pareiškiamas apygardos teismui pagal Civilinio proceso kodekso 29 straipsnyje ir 30 straipsnio 1, 2 dalyse nustatytas teritorinio teismingumo taisykles.

2. Priėmęs šio straipsnio 1 dalyje nurodytą ieškinį, teismas specialioje interneto svetainėje paskelbia pranešimą, kuriame turi būti nurodyta:

1) bylą nagrinėjantis teismas;

2) ieškinį pareiškusio prokuroro pareigos, atsakovo fizinio asmens vardas, pavardė ir gyvenamoji vieta arba juridinio asmens visas pavadinimas ir buveinė;

3) turtas, kurį prašoma konfiskuoti;

4) pasiūlymas per 14 dienų suinteresuotiems asmenims kreiptis su pareiškimais į teismą dėl jų įtraukimo dalyvauti procese.

 

·             Seimo kanceliarijos Teisės departamentas, 2019-12-17:

26. Projekto 12 straipsnio 2 dalies 4 punkte nustatytas 14 dienų terminas suinteresuotiems asmenims kreiptis su pareiškimais į teismą dėl jų įtraukimo dalyvauti procese. Neaišku, ar šis terminas galėtų būti pratęstas. Atsižvelgiant į tai, kad suinteresuotieji asmenys galės sužinoti apie priimtą ieškinį tik iš teismo specialios internetinės svetainės, svarstytina, ar nurodytas terminas nėra pernelyg trumpas, o jeigu būtų nuspręsta nenustatyti ilgesnio termino, svarstytina galimybė nurodyti sąlygas, kurioms esant teismas galėtų šį terminą pratęsti.

Komiteto nuomonė - Nepritarti.

Komiteto argumentai:

Tai jau teisminė stadija ir bus vadovaujamasi Civilinio proceso kodekso normomis. Jeigu tretieji asmenys praleis 14 d. terminą dėl svarbių priežasčių, CPK teismui nustatyta teisė šį terminą atnaujinti.

 

3. Kartu su ieškinio dėl turto civilinio konfiskavimo ir jo priedų kopija teismas atsakovui ir tretiesiems asmenims nusiunčia pranešimą dėl atsiliepimų į šį pareikštą ieškinį pateikimo teismui. Šiame pranešime teismas nustato ne trumpesnį kaip 30 dienų ir ne ilgesnį kaip 60 dienų terminą atsiliepimams pareikšti, nurodo atsiliepimų nepateikimo pasekmes ir atsakovo pareigą pateikti atsiliepimą į pareikštą ieškinį. Šioje dalyje nurodyti terminai skaičiuojami nuo pranešimo dėl atsiliepimo į pareikštą ieškinį įteikimo dienos.

 

13 straipsnis. Turto civilinio konfiskavimo pasekmės

1. Nuo teismo sprendimo konfiskuoti turtą įsiteisėjimo dienos valstybė įgyja nuosavybės teisę į konfiskuotą turtą.

2. Konfiskuotas turtas perduodamas, įtraukiamas į apskaitą, saugomas, realizuojamas Vyriausybės nustatyta tvarka.

 

·             Seimo kanceliarijos Teisės departamentas, 2019-12-17:

27. Projekto 13 straipsnio 2 dalyje siūloma nustatyti, kad „Konfiskuotas turtas perduodamas, įtraukiamas į apskaitą, saugomas, realizuojamas Vyriausybės nustatyta tvarka.“ Pastebėtina, jog siūlomas reguliavimas galimai yra neišsamus ir neišbaigtas. Atkreipiame dėmesį, kad toks neišsamus reguliavimas ir draudimas poįstatyminiais teisės aktais nustatyti reguliavimą, susijusį su asmenų teisių ir pareigų apimtimi, galimai sudarytų prielaidas asmenims, kurių turtas konfiskuotas, vėl įsigyti tą patį turtą ir galimai už žemesnę nei rinkos kainą, neteisėtais metodais blokuojant aukcionų vykdymą ir paveikiant galimus pirkėjus. Tokia prielaida darytina atsižvelgiant į tai, jog poįstatyminiu teisės aktu, negali būti apribotos asmenų teisės, o įstatymas nedraustų asmenims, kurių turtas konfiskuotas įsigyti konfiskuotą turtą. Teisinėje literatūroje nurodoma, kad „Jeigu turtas nėra efektyviai realizuojamas, tai gali kompromituoti pačią konfiskavimo idėją, mažinti tiek teisėsaugos institucijų iniciatyvą ją taikyti, tiek visuomenės pasitikėjimą nusikaltimų kontrolės priemonių efektyvumu. Neapgalvotai ar neatsakingai vykdant turto realizavimo procedūrą, turtas gali, pavyzdžiui, po kelių neįvykusių aukcionų labai pigiai sugrįžti į asmenų, iš kurių jis konfiskuotas, rankas. Antai italų ekspertai nurodo, kad, nesiėmus atsargumo priemonių, realizuojamą konfiskuotą mafijos (ar nebūtinai mafijos) turtą per savo statytinius gali nesunkiai susigrąžinti tie patys asmenys, iš kurių turtas konfiskuotas, arba tai gali padaryti kitų mafijos tipo organizacijų nariai, turint omenyje, kad paklausos tokiam turtui dėl nepatrauklios to turto kilmės nebūtų. Bulgarų ekspertai tame pačiame raporte pateikia pavyzdį apie mėginimus realizuoti didelės vertės nekilnojamąjį turtą, konfiskuotą civilinio turto konfiskavimo tvarka iš pagarsėjusio mafijozo, tačiau tai nepavyko net ir surengus penkis pakartotinius aukcionus. Jeigu ir nesugrįžta į buvusių neteisėtų valdytojų rankas, nerealizuotas ir rūpestingai neprižiūrimas turtas greitai nuvertėja, o jo tinkamas administravimas ir priežiūra valstybei kainuoja didelius pinigus (šie kaštai gali gan greitai viršyti likutinę turto vertę).[1]” Taigi, svarstytina galimybė analizuojamą teisinį reguliavimą tobulinti jį praplečiant ir detalizuojant, galimai atsižvelgiant į užsienio valstybių patirtį, taikant civilinį turto konfiskavimą, siekiant, kad civilinio turto konfiskavimo teisinis institutas nebūtų diskredituotas dėl netinkamos turto realizavimo tvarkos nustatymo.

Komiteto nuomonė - Nepritarti.

Komiteto argumentai:

Šiuo metu jau egzistuoja tokia tvarka. Konfiskuotas turtas daugybę metų apskaitomas, saugomas ir realizuojamas Vyriausybės nustatyta tvarka ir Vyriausybė neteikė siūlymų šią tvarką pakeisti.

 

IV SKYRIUS

BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS

 

14 straipsnis. Žalos atlyginimas

Žala, padaryta dėl šiame įstatyme nustatytų turto civilinio konfiskavimo procedūrų taikymo, atlyginama Civilinio kodekso ir kitų teisės aktų nustatyta tvarka.

 

·             Seimo kanceliarijos Teisės departamentas, 2019-12-17:

28. Projekto 14 straipsnyje siūloma nustatyti, kad žala, padaryta dėl šiame įstatyme nustatytų turto civilinio konfiskavimo procedūrų taikymo, atlyginama Civilinio kodekso ir kitų teisės aktų nustatyta tvarka. Tokios nuostatos kontekste atkreiptinas dėmesys, kad Civilinio kodekso 6.271 ir 6.272 straipsniuose reguliuojama atsakomybė už žalą, atsiradusią dėl valdžios institucijų neteisėtų veiksmų bei atsakomybė už žalą, atsiradusią dėl ikiteisminio tyrimo pareigūnų, prokuroro, teisėjo ir teismo neteisėtų veiksmų. Atkreiptinas dėmesys, kad tiek vienas, tiek kitas Civilinio kodekso straipsniai bet kokį žalos atlyginimą sieja su neteisėtais institucijų ir pareigūnų veiksmais, tačiau pažymėtina, kad turto civilinio konfiskavimo proceso metu žala gali būti padaryta ir teisėtais veiksmais, pavyzdžiui, dėl ilgalaikio turto arešto, asmenims patyrus finansinių nuostolių, tačiau byloje nekonstatavus, kad yra pagrindas pritaikyti civilinį turto konfiskavimą.

Kartu pažymėtina, jog Civilinio kodekso 6.272 straipsnis žalos atlyginimą sieja su konkrečiomis aplinkybėmis, t. y. baudžiamuoju, administraciniu ar civiliniu procesu, tuo tarpu turto civilinis konfiskavimas tarp šių procesų nepatenka, todėl svarstytina ar būtų pagrindas atlyginti žalą net ir tais atvejais, kai žala būtų padaryta neteisėtais veiksmais ar neveikimu turto civilinio konfiskavimo proceso metu, nes tai savarankiškas procesas, nepatenkantis į paminėtų procesų reguliavimo apimtį.

Be to, manytina, kad įstatyme turėtų būti numatytas efektyvus kompensacijų už nepagrįstais institucijų sprendimais padarytą žalą atlyginimas. Pastebėtina, kad Europos Tarybos Parlamentinės Asamblėjos 2018 m. balandžio 26 d. rezoliucijoje Nr. 2218 (2018)[2] valstybėms rekomenduojama garantuoti kompensacijos išmokėjimą asmenims, kurių turtas buvo areštuotas ar konfiskuotas per klaidą (9.1.2 punktas). Tačiau nei projekte, nei galiojančiuose įstatymuose nėra numatyta valstybės atsakomybė už turto civilinio konfiskavimo metu valstybės institucijų ir teismo padarytą žalą, paaiškėjus, kad turtas buvo areštuotas ar konfiskuotas be pagrindo. Atsižvelgdami į tai, manytume, kad nesant įstatyme nustatyto efektyvaus žalos atlyginimo mechanizmo asmenims, kurių turtas buvo nepagrįstai areštuotas ar konfiskuotas turto civilinio konfiskavimo proceso metu, gali atsirasti legislatyvinė omisija ir tokiu būdu gali būti sudarytos prielaidos pažeisti nuosavybės teises ir teisinės valstybės principą.

Komiteto nuomonė - Nepritarti.

Komiteto argumentai:

Žala, padaryta pareigūnų neteisėtais veiksmais, bus atlyginama pagal Civilinio kodekso 6.271, 6.272 straipsnius.

 

 

15 straipsnis. Įstatymo įsigaliojimas, įgyvendinimas ir taikymas

1. Šis įstatymas, išskyrus šio straipsnio 2 dalį, įsigalioja 2020 m. liepos 1 d.

2. Vyriausybė ir generalinis prokuroras iki 2020 m. birželio 30 d. priima šio įstatymo įgyvendinamuosius teisės aktus.

3. Šis įstatymas taikomas turtui, kuris įsigytas po 2010 m. gruodžio 11 d.

 

·             Seimo kanceliarijos Teisės departamentas, 2019-12-17:

29. Projekto 15 straipsnio 3 dalyje siūloma įstatymą taikyti turtui, kuris įsigytas po 2011 m. gruodžio 11 d. Taigi siūloma nustatyti, jog įstatymas galioja atgal. Toks siūlymas siejamas su išplėstinio turto konfiskavimo instituto atsiradimu Lietuvos teisėje (2010 m. gruodžio 11 d. įsigaliojo BK 723 straipsnis dėl išplėstinio turto konfiskavimo). Siūlymas kelia abejonių. Priėmus BK 723 straipsnį, nebuvo nustatyta jokių pareigų asmenims saugoti turto įgijimą ar pajamų gavimą patvirtinančius dokumentus. Todėl abejotina, ar išplėstinio turto konfiskavimo nustatymo data yra pakankamas pagrindas nustatyti, jog nuo šios datos visi asmenys turėjo pareigą saugoti turto ir pajamų gavimo dokumentus neribotą laiką. Pastebėtina, kad Mokesčių administravimo įstatyme pareiga gyventojams pateikti Valstybinei mokesčių inspekcijai informaciją apie jų sudarytus sandorius, kurie atitinka 421 straipsnio sąlygas, įskaitant informaciją apie gyventojui per vienus kalendorinius metus grynaisiais pinigais sumokėtą sumą pagal vieną sandorį arba pagal keletą su tuo pačiu asmeniu sudarytų sandorių, kai ši suma viršija 50 000 litų (nuo 2015 m. sausio 1 d. – 15 000 eurų ), nustatyta nuo 2013 m. sausio 1 d., o pareiga mokesčių administratoriui pareikalavus pagrįsti turto ir pajamų gavimo šaltinius mokestiniais tikslais, įtvirtinta nuo 2016 m. sausio 1d.  Šiame kontekste atkreiptinas dėmesys ir į tarptautinių teismų praktiką. Europos žmogaus teisių teismas byloje Gogitidze ir kt. v. Gruzija (Sakartvelas), vertindamas pareiškėjų argumentus dėl teisės galiojimo atgal (turtas buvo įsigytas iki atitinkamo įstatymo, kurio pagrindu jis buvo konfiskuotas, įsigaliojimo), nepripažino konvencijos pažeidimo, nes buvo nustatyta, kad ginčijama 2004 m. įstatymo norma nebuvo pirmoji, kuri reikalavo valstybės pareigūnų atsakomybės, jeigu jie negali įrodyti savo turto kilmės. 1997 m. įstatymas jau nustatė, kas tai yra korupciniai nusižengimai ir valstybės pareigūnų pareigą deklaruoti turtą ir pateisinti jo kilmę (99 p.). Taigi pagrindiniu argumentu, jog teisės galiojimas atgal nepažeidė konvencijos, buvo faktas, jog įstatymo dėl turto konfiskavimo įsigaliojimo metu jau ne vienerius metus egzistavo valstybės pareigūnų pareiga deklaruoti turtą ir pateisinti jo kilmę. Tuo tarpu pagal vertinamą projektą gali būti konfiskuojamas turtas ne tik tų asmenų, kurie turi pareigą deklaruoti turtą ir pajamas, bet ir tų asmenų, kurie tokios pareigos neturi ar neturėjo 2010 m. gruodžio 12 d. ir vėliau.

Atsižvelgiant į tai, kas išdėstyta, svarstytina, ar vertinama projekto nuostata atitinka teisėtų lūkesčių ir teisinės valstybės principus.

Komiteto nuomonė - Nepritarti.

Komiteto argumentai:

2010 m. gruodžio 11 d. įsigaliojusi BK 72-3 straipsnio norma numatė asmens (visų asmenų) pareigą gebėti pagrįsti turimą turtą teisėtomis pajamomis – tik vykdydamas šią pareigą asmuo, po to, kai nuteisiamas dėl nusikaltimo, galėtų apsiginti nuo išplėstinio turto konfiskavimo taikymo.

Atsižvelgiant į tai, kad jau nuo 2010 m. gruodžio 11 d. kiekvienas asmuo, negalintis pagrįsti savo turto teisėtomis pajamomis, esant pagrindui manyti, kad turtas įgytas nusikalstamu būdu, galėjo patirti turto konfiskavimą, išplėstinį turto konfiskavimą, todėl turto civilinio konfiskavimo reguliavimas nelaikytinas iš esmės nauju, priešingai – jis numato analogišką pareigą ir analogiškas jos nevykdymo pasekmes. Dėl to teisėtų lūkesčių pažeidimo įžvelgti nėra pagrindo.

Kartu iš principo abejotina, kiek pagrįsta teisėtu lūkesčiu įvardinti asmens, apie kurio turtą yra pagrindo manyti, kad turtas įgytas nusikalstamu būdu, lūkestį išsaugoti tokį turtą savo nuosavybėje. EŽTT praktikoje valstybėms yra suteikta gan plati diskrecija kontroliuoti nuosavybę užtikrinant, kad būtų laikomasi teisės normų reikalavimų.

 

Komitetui buvo pateiktas siūlymas 15 str. 3 dalyje nustatyti, kad įstatymas būtų taikomas nuo jo priėmimo. Šiam pasiūlymui Komiteto narių balsavimu nepritarta.

 

4. Turto civilinio konfiskavimo procedūra gali būti pradėta tik tais atvejais, kai bent viena iš šio įstatymo 2 straipsnio 2 dalies 1, 2, 3, 4 punktuose numatytų turto civilinio konfiskavimo sąlygų atsirado ne anksčiau kaip 2010 m. gruodžio 11 d.

 

               Skelbiu šį Lietuvos Respublikos Seimo priimtą įstatymą.

Respublikos Prezidentas

 

·             Seimo kanceliarijos Teisės departamentas, 2019-12-17:

30. Pastebėtina, kad iš projekto nuostatų neaišku, kas darytina su asmens, kurio atžvilgiu pradėtas turto civilinio konfiskavimo procesas, turtu, jeigu toks asmuo, pradėjus prieš jį turto civilinio konfiskavimo procesą ir areštavus jo turtą, paskelbiamas bankrutavusiu ar likviduotu: kas šį turtą valdo, naudoja, kaip iš jo tenkinami kreditorių reikalavimai, kaip jis paskirstomas likviduoto juridinio asmens dalyviams, kokiam teismui perduodami turto arešto dokumentai.

Komiteto nuomonė - Nepritarti.

Komiteto argumentai:

Dėl fizinių asmenų bankroto ir kreditorių reikalavimų, manytina, kad tai ne šio įstatymo, o Fizinių asmenų bankroto įstatymo reguliavimo dalykas. Be to, svarstomas naujas teisinis instrumentas, todėl jo įgyvendinimo metu tikrai praktikoje gali kilti realių, o ne hipotetinių problemų, todėl tai atsitikus, bus tobulinamas šis  įstatymas.

 

·             Seimo kanceliarijos Teisės departamentas, 2019-12-17:

31. Atkreipiame dėmesį, jog šioje Teisės departamento išvadoje analizuojamas įstatymo projektas, reg. Nr.XIIIP-3214(3), kuris nuo pirmojo įstatymo projekto varianto, reg. Nr. XIIIP-3412, pagal reguliavimo turinį ir esmę skiriasi iš esmės, Teisės departamente gautas 2019 m. gruodžio 16 d. 12:36 val., taigi išvadai parengti buvo skirta mažiau nei dvi darbo dienos. Atsižvelgiant į tai pažymėtina, kad dėl laiko stokos, analizuojant pateiktą įstatymo projektą, ši išvada gali būti neišsami.

Komiteto nuomonė - Atsižvelgti.



[1] Bikelis, Skirmantas; Mikšys, Simonas. Civilinio turto konfiskavimo perspektyvos Lietuvoje. Lietuvos teisės institutas, 2018. Prieiga internete: http://teise.org/wp-content/uploads/2019/02/Konfiskavimas.pdf 

[2] Council of Europe Parliamentary Assembly Resolution 2218 (2018) Fighting organised crime by facilitating the confiscation of illegal assets