LIETUVOS RESPUBLIKOS SEIMO NARIAI

 

Gedimino pr. 53, 01109 Vilnius
____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

 

 

Lietuvos Respublikos Seimo

posėdžių sekretoriatui                                                                                  2023-02-26

 

 

DĖL EKONOMIKOS IR INOVACIJŲ MINISTRĖS AUŠRINĖS ARMONAITĖS ATSAKYMŲ Į KLAUSIMUS

 

Vadovaudamiesi Lietuvos Respublikos Seimo Statuto 208 straipsnio 13 ir 14 dalimis prašome ekonomikos ir inovacijų ministrę Aušrinę Armonaitę atsakyti į šiuos klausimus:

1.      Ar pritariate ir savo politinėje veikloje, eidama ministrės pareigas vadovaujatės šiomis  Lietuvos Respublikos Konstitucijos 25 bei 26 straipsnių nuostatoms “Žmogus turi teisę turėti savo įsitikinimus ir juos laisvai reikšti. Žmogui neturi būti kliudoma ieškoti, gauti ir skleisti informaciją bei idėjas”, “Minties, tikėjimo ir sąžinės laisvė nevaržoma”?

2.      Kaip vertinate cenzūrą? Ar ji, jūsų manymu, galima demokratinėje valstybėje?

3.      Šių metų vasario 23-26 d. LITEXPO parodų centre vykusioje knygų mugėje šio centro vadovybė nurodė iš knygų mugės erdvės pašalinti meninę instaliaciją, kuria buvo pristatoma knyga “Baimės metai” (leidėjas – Sveikatos teisės institutas). Knygoje  analizuojamas pandemijos valdymas, o instaliacijoje – iš blokų sudėtoje sienos imitacijoje - buvo nurodyti žodžiai “baimė” , “knyga, kurios bijo”, “premjerė”, “2020-2022”. LITEXPO vadovybė knygos ekspozicijos organizatoriams nurodė išmontuoti ir pašalinti meninę instaliaciją, nes, neva, nenorinti problemų, be to, esą, yra gavusi reikalavimus iš Olego Šurajevo nuimti šią, neva “politizuotą”, instaliaciją. Dėl to meninę instaliaciją organizatoriai buvo priversti pašalinti. Kaip vertinate tokią saviraiškos ir minties laisvės cenzūrą, kuomet nurodoma pašalinti menines instaliacijas vien dėl to, kad ant vienos iš jų kraštinių užrašytas žodis “premjerė”, net nepaminint jokio asmens pavardės?

4.      Ar Olegas Šurajevas užima kokias pareigas jūsų vadovaujamoje ministerijoje, Vyriausybėje ar LITEXPO, ar turi valdingus įgaliojimus duoti nurodymus dėl ekspozicijų turinio ir formos?

5.      LITEXPO yra valstybės valdoma bendrovė. Valstybei atstovaujanti institucija – Jūsų vadovaujama ekonomikos ir inovacijų ministerija. Ar Jums, kaip ekonomikos ir inovacijų ministrei, nėra gėda, kad LITEXPO imasi cenzūruoti menines instaliacijas vien dėl to, kad jos, subjektyviu kažkieno vertinimu, nėra palankios valdančiajai daugumai, kai tuo tarpu kiti valstybę valdančius, tačiau valdančiajai daugumai nepriklausančius asmenis, kritikuojantys kūriniai (pvz. knyga „Pranešėjas ir Prezidentas“) yra netrukdomai eksponuojami taip, kaip sumanyta leidėjų? Kaip toks cenzūros toleravimas suderinamas su jūsų vadovaujamos Laisvės partijos deklaruojamomis vertybėmis?

6.      Ar jūs kalbėjotės apie cenzūrą knygų mugės metu su LITEXPO vadovybe ir įspėjote juos apie su Konstitucija bei pamatinėmis žmogaus laisvėmis bei teisėmis nederantį elgesį? Jei ne, tai kodėl toleruojate Konstitucijos laužymą ir žmogaus teisių bei laisvių suvaržymą bendrovėje, už kurios veiklą jūs, kaip ministrė, esate tiesiogiai atsakinga?

7.      Ką kaip ekonomikos ir inovacijų ministrė padarėte, kad ateityje bendrovėse, už kurių veiklą esate tiesiogiai atsakinga, nepasitaikytų panašūs cenzūros atvejai bei kiti antidemokratinės veiklos elementai?

 

 

 

 

Pagarbiai

Seimo nariai

Agnė Širinskienė

Algirdas Butkevičius

Beata Pietkiewicz

Dainius Kepenis

Asta Kubilienė

Arvydas Nekrošius

Linas Kukuraitis

Vilija Targamadzė

Aidas Gedvilas

Valius Ąžuolas

Vytautas Bakas

Laima Nagienė