LIETUVOS RESPUBLIKOS SEIMO KANCELIARIJOS
TEISĖS DEPARTAMENTAS
IŠVADA
DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS GERIAMOJO VANDENS ĮSTATYMO NR. IX-433 1 IR 7 STRAIPSNIŲ PAKEITIMO ĮSTATYMO PROJEKTO
2022-05-06 Nr. XIVP-853(4)
Vilnius
Įvertinę projekto atitiktį Konstitucijai, įstatymams, teisėkūros principams ir teisės technikos taisyklėms, teikiame šią pastabą:
Projekto 2 straipsniu keičiamo Geriamojo vandens įstatymo (toliau - keičiamas įstatymas) 7 straipsnio 4 dalyje siūloma nustatyti, kad „Viešojo maitinimo įstaigos kartu su tiekiamu maistu klientų (pirkėjų) prašymu turi pateikti teisės aktų nustatytus saugos ir kokybės reikalavimus atitinkantį geriamąjį vandenį, tiekiamą vandentiekiu.“ Taigi, projektu keičiamame įstatyme siūloma įtvirtinti imperatyvią nuostatą, kad viešojo maitinimo įstaigos, klientams (pirkėjams) paprašius, kartu su tiekiamu maistu privalo pateikti vandentiekiu tiekiamą geriamąjį vandenį.
Projektu siūlomas teisinis reguliavimas kelia abejonių šiais aspektais:
Pirma, iš projekto aiškinamojo rašto nuostatų darytina išvada, kad teikiamu įstatymo projektu siekiama įgyvendinti Europos Parlamento ir Tarybos direktyvos (ES) 2020/2184 dėl žmonėms vartoti skirto vandens kokybės nuostatas. Atkreipiame dėmesį, kad Direktyvoje, be kita ko, nurodoma, jog turi būti gerinama prieiga prie žmonėms vartoti skirto vandens. Direktyvos 16 straipsnio 2 dalyje nurodoma, jog atsižvelgiant į vandens paskirstymo vietos, regionines ir kultūrines perspektyvas ir aplinkybes, valstybės narės imasi būtinų priemonių pagerinti ar išlaikyti prieigą prie žmonėms vartoti skirto vandens visiems gyventojams. Be kitų minėtame straipsnyje nurodytų priemonių, valstybėms narėms rekomenduojama skatinti nemokamai arba už nedidelį aptarnavimo mokestį siūlyti šį vandenį restoranų, valgyklų bei kitų maisto ir gėrimų tiekimo įstaigų klientams. Atsižvelgus į tai, kyla abejonių, ar vertinamoji projekto nuostata galėtų būti vertinama kaip skatinanti priemonė, nes ja nustatomas privalomas reikalavimas viešojo maitinimo įstaigoms savo klientams kartu su kitais patiekalais teikti vandentiekiu tiekiamą geriamąjį vandenį.
Vertinant projekto nuostatas svarbu paminėti ir tai, kad pagal Vyriausybės įstatymo 51 straipsnį Vyriausybė pagal savo kompetenciją yra atsakinga už Europos Sąjungos teisės perkėlimą į nacionalinę teisę ir jos įgyvendinimą. Europos Sąjungos teisės aktai į Lietuvos Respublikos nacionalinę teisę perkeliami ir įgyvendinami Vyriausybės nustatyta tvarka. 2022 m. vasario 2 d. Vyriausybės nutarime Nr. 78 ,,Dėl Lietuvos Respublikos geriamojo vandens įstatymo Nr. IX-433 1 ir 7 straipsnių pakeitimo įstatymo projekto Nr. XIVP-853(2)“ buvo pateikti argumentai, dėl kurių Vyriausybė iš esmės nepritaria šio įstatymo projektui. Minėto nutarimo 2 punkte nurodoma, kad ,,Siekiant tinkamai perkelti Direktyvos (ES) 2020/2184 nuostatas į nacionalinę teisę, reikia kompleksiškai įvertinti teisės aktų nuostatas, todėl Aplinkos ministerija pagal kompetenciją rengia Lietuvos Respublikos geriamojo vandens tiekimo ir nuotekų tvarkymo įstatymo Nr. X-764 pakeitimo įstatymo projektą, kuriame bus reglamentuojami prieigos ir kiti su paslaugų teikimu susiję klausimai, Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerija pagal kompetenciją rengia Lietuvos Respublikos geriamojo vandens įstatymo Nr. IX-433 pakeitimo įstatymo projektą, kuriame bus reglamentuojami vandens saugos ir kokybės klausimai“. Atsižvelgiant į tai, kas aukščiau išdėstyta, svarstytina, ar teikiamas įstatymo projektas neturėtų būti svarstomas kartu su Vyriausybės rengiamais ir Seimui pateiktais įstatymų projektais.
Antra, jeigu būtų nepritarta aukščiau išdėstytai pastabai, atkreipiame dėmesį, kad projekto 2 straipsnyje dėstomoje keičiamo įstatymo 2 straipsnio 7 dalyje siūloma reglamentuoti vandentiekiu tiekiamo geriamojo vandens naudojimą viešojo maitinimo įstaigose. Ši nuostata nedera su keičiamo įstatymo 7 straipsnio pavadinimu, kuriame tokie objektai nėra nurodomi. Atsižvelgiant į tai, keičiamo įstatymo 7 straipsnio pavadinimas turėtų būti papildytas, šalia kitų objektų nurodant ir viešojo maitinimo įstaigas.
Departamento direktorius Andrius Kabišaitis
N. Azguridienė, tel. (8 5) 239 6546, el. p. [email protected]
S. Švedas, tel. (8 5) 239 6165, el. p. [email protected]