LIETUVOS RESPUBLIKOS SEIMO KANCELIARIJOS

TEISĖS DEPARTAMENTAS

 

IŠVADA

DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS ŠVIETIMO ĮSTATYMO NR. I-1489 2, 7, 9, 40, 43 IR 47 STRAIPSNIŲ PAKEITIMO ĮSTATYMO PROJEKTO

 

2021-04-30 Nr. XIVP-441

Vilnius

 

Įvertinę projekto atitiktį Konstitucijai, įstatymams, Europos Sąjungos teisės aktams, teisėkūros principams ir teisės technikos taisyklėms, teikiame šias pastabas:

1.       Projekto 1 straipsnio visų dalių pakeitimo esmėje vietoj žodžio „punktas“ įrašytinas žodis „dalis“.

2.    Atkreipiame dėmesį, kad projekto 1 straipsniu keičiamo įstatymo 2 straipsnio 16 dalyje, apibrėžiančioje „mokymo priemonių“ sąvoką, siūloma nustatyti, kad ši sąvoka apima ir skaitmenines mokymo priemones ir išteklius. Atsižvelgiant į tai, projekto 1 straipsniu keičiamo įstatymo 2 straipsnio 15 dalyje brauktini pertekliniai žodžiai „skaitmeninių mokymo(si) priemonių ir išteklių įsigijimui“, nes šioje dalyje jau nustatyta, kad mokymosi lėšos skiriamos vadovėliams ir mokymosi priemonėms.

3.    Siekiant išvengti masinio keičiamo įstatymo 2 straipsnio dalių pernumeravimo, kas, savo ruožtu, gali lemti būtiną įstatyme naudojamų dispozicinių nuorodų taisymą, taip pat atsižvelgiant į tai, kad pastarajame straipsnyje yra ir dalys su novela, kurios automatiškai nepernumeruojamos kartu su kitomis, siūlome projekto 1 straipsnio 2 dalimi įstatymo 2 straipsnį pildyti ne nauja 16 dalimi, o 151 dalimi, nepernumeruojant po jos einančių dalių. Atsižvelgiant į tai, atsisakytina projekto 1 straipsnio 3 dalies, kaip perteklinės.

4.    Projekto 2 straipsniu keičiamoje įstatymo 7 straipsnio 2 dalyje (ir kitose projekto nuostatose) siūlytina atsisakyti perteklinio įrašomo žodžio „įtėvių“, atsižvelgiant į tai, kad Civilinio kodekso 3. 227 straipsnio 2 dalyje yra nustatyta, kad įvaikintojai laikomi vaiko tėvais pagal įstatymą nuo teismo sprendimo įvaikinti įsiteisėjimo. Atkreiptinas dėmesys į tai, kad sąvoka „tėvai (globėjai)“ yra vartojama ne tik projektu keičiamose įstatymo nuostatose, bet ir visame keičiamo įstatymo tekste.

Be to, projekto 2 straipsniu keičiamoje įstatymo 7 straipsnio 2 dalyje yra siūloma nustatyti, kad ikimokyklinis ugdymas tėvų (globėjų) pageidavimu vyksta ne pagal ikimokyklinio ugdymo programą, o įstaigoje, vykdančioje ikimokyklinio ugdymo programą. Toks pakeitimas nedera su to paties keičiamo įstatymo 7 straipsnio 4 dalimi, kurioje nustatyta, kad ikimokyklinio ugdymo programą, parengtą pagal švietimo ir mokslo ministro patvirtintus ikimokyklinio ugdymo programų kriterijus, vykdo ikimokyklinio ugdymo, bendrojo ugdymo mokyklos, laisvasis mokytojas ar kitas švietimo teikėjas.

Projekto aiškinamajame rašte nurodoma, kad galiojančio Švietimo įstatymo 7 straipsnio 2 dalį siūloma pakeisti, numatant, kad visiems vaikams, ne tik patiriantiems socialinę riziką, galėtų būti skiriamas privalomas ugdymas ikimokyklinio ugdymo programą vykdančioje įstaigoje. Tačiau pažymime, kad projekte siūlomas reguliavimas priešingas aiškinamajame rašte numatytam tikslui, nes projektu iš įstatymo kažkodėl apskritai siūloma išbraukti nuostatą, numatančią galimybę švietimo, mokslo ir sporto ministrui ir socialinės apsaugos ir darbo ministrui nustatyti tvarką ir kitus atvejus, kai ikimokyklinis ugdymas gali būti privalomas ne tik socialinę riziką patiriantiems vaikams. Tuo tarpu, toks poreikis gali būti nustatytas ne tik tėvų (globėjų) pageidavimu, o atsižvelgiant į atitinkamų specialistų išvadas.

5.    Projekto 3 straipsniu keičiamo įstatymo 9 straipsnio 3 dalis derintina su keičiamo įstatymo 8 straipsnio 3 dalies redakcijomis, įsigaliosiančiomis atitinkamai nuo 2022 m. sausio 1 d. ir nuo 2023 m. sausio 1 d., kuriose numatyti visi atvejai, kada turi prasidėti ir kiek laiko gali trukti vaiko priešmokyklinis ugdymas. Atsižvelgiant į tai, kartu su projektu turi būti teikiami atitinkami dar neįsigaliojusių Švietimo įstatymo pakeitimo įstatymų projektai. Šias nuostatas būtina suderinti, nes vaiko ugdymas pagal pradinio mokymo programą prasideda iš karto po priešmokyklinio mokymo. Taip pat siūlome, derinant įstatymo nuostatas tarpusavyje, vietoj žodžių „esant pedagoginės psichologinės tarnybos arba švietimo pagalbos tarnybos rekomendacijai“ įrašyti žodžius „švietimo, mokslo ir sporto ministro nustatytais atvejais ir tvarka“, o vietoj žodžių „ne vėliau nei 8 metų“ įrašyti žodžius „ne vėliau, kai jam tais kalendoriniais metais sueina 8 metai“.

6.    Projekto 4 straipsniu keičiamo įstatymo 40 straipsnyje tikslintina švietimo ir mokslo ministro pareigybė (turi būti vartojamas švietimo, mokslo ir sporto ministro pareigybės pavadinimas).

7.     Projekto 4 straipsniu keičiamo įstatymo 40 straipsnio 3 dalyje brauktini pertekliniai žodžiai „nurodytą tvarką atitinkančių“.

8.    Nėra aišku, kodėl projekto 5 straipsniu keičiamo įstatymo 43 straipsnio 10 dalies 7 punkte siūloma nustatyti, kad dėl vienos mokymosi priemonių rūšies – skaitmeninių mokymosi priemonių, įsigijimo, mokykla turėtų gauti mokyklos tarybos pritarimą. Pažymime, kad pagal Švietimo įstatyme apibrėžtą mokyklos tarybos kompetenciją ir jos atliekamų funkcijų esmę, mokyklos vadovybė nėra įpareigota su ja derinti einamųjų ugdymosi procesą užtikrinančių sprendimų, įskaitant vadovėlių ir mokymosi priemonių įsigijimą, priėmimą. Be to, projekto 5 straipsnio 1 dalies dėstomojoje dalyje punktas turi būti žymimas su skliausteliu, be taško.

9.    Projekto 7 straipsnio 1 dalyje vietoj skaičiaus ir žodžio „2 dalį“ įrašytina „3 dalį“.

10.          Atsižvelgiant į tai, kad keičiamo Švietimo įstatymo nuostatos šiuo metu numato laipsniškus pakeitimus ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo srityje, ir projektu yra siūloma keisti dar neįsigaliojusias numatytas nuostatas, taip pat atsižvelgiant į keičiamo Švietimo įstatymo 56 straipsnyje numatytus Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos įgaliojimus, manytina, kad dėl projekto turi būti gauta Vyriausybės išvada.

 

 

 

Departamento direktorius                                                                                           Andrius Kabišaitis

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

J. Jarmakovič, tel. (8 5) 239 6055, el. p. jelena.jarmakovic@lrs.lt

E. Mušinskis, tel. (8 5) 239 6356, el. p. edvinas.musinkis@lrs.lt