LIETUVOS RESPUBLIKOS SEIMAS

 

VI (PAVASARIO) SESIJOS

VAKARINIO posėdžio NR. 317

STENOGRAMA

 

2019 m. liepos 25 d.

 

Pirmininkauja Lietuvos Respublikos Seimo Pirmininkas V. PRANCKIETIS
ir Seimo Pirmininko pirmoji pavaduotoja
R. BAŠKIENĖ

 

 


 

PIRMININKĖ (R. BAŠKIENĖ, LVŽSF*). Ger­bia­mie­ji ko­le­gos, 14 va­lan­dų. Pra­de­da­me va­ka­ri­nį po­sė­dį. Re­gist­ruo­ja­mės. (Gon­gas)

Už­si­re­gist­ra­vo 68 Sei­mo na­riai… (Bal­sai, triukš­mas sa­lė­je) Ne­už­si­re­gist­ra­vo. Pra­de­da­me 2019 m. lie­pos 25 d. va­ka­ri­nį po­sė­dį. Re­gist­ruo­ja­mės. Da­bar aiš­kiai ir gar­siai pa­sa­ky­ta.

Už­si­re­gist­ra­vo 80 Sei­mo na­rių. Dė­ko­ju tiems, ku­rie yra kar­tu.

 

14.02 val.

Miš­kų įsta­ty­mo Nr. I-671 41 straips­nio pa­kei­ti­mo įsta­ty­mo pro­jek­tas Nr. XIIIP-2599GR (Res­pub­li­kos Pre­zi­den­to grą­žin­tas Sei­mui pa­kar­to­ti­nai svars­ty­ti) (svars­ty­mas ir pri­ėmi­mas)

 

Va­ka­ri­nis po­sė­dis. Dar­bo­tvarkės 2-1 klau­si­mas – Miš­kų įsta­ty­mo 41 straips­nio pa­kei­ti­mo įsta­ty­mo pro­jek­tas Nr. XIIIP-2599. Svars­ty­mas. Kvie­čiu Ap­lin­kos ap­sau­gos ko­mi­te­to pra­ne­šė­ją V. Ving­rie­nę. Pra­šom per­skai­ty­ti ko­mi­te­to iš­va­dą.

V. VINGRIENĖ (LVŽSF). Dė­ko­ju, ger­bia­ma pir­mi­nin­ke. Ger­bia­mi ko­le­gos, ko­mi­te­tas svars­tė įsta­ty­mo pro­jek­tą su Pre­zi­den­to pa­teik­to­mis pa­tai­so­mis. Ir 10 ko­mi­te­to na­rių ben­dru su­ta­ri­mu vien­bal­siai pri­ta­rė šiam pro­jek­tui su Pre­zi­den­to pa­tai­sy­mais. Kvie­čia­me Sei­mą pri­tar­ti šiai pa­tai­sai su Pre­zi­den­to pa­tai­sy­mais.

PIRMININKĖ. Dė­ko­ju. Pa­pil­do­mas ko­mi­te­tas ne­bu­vo pa­skir­tas. Dis­ku­si­ja. Dis­ku­tuo­ti už­si­ra­šė V. Ving­rie­nė. Mie­lo­ji ko­le­ge, pra­šom iš tri­bū­nos. Dis­ku­si­ja. Ne, jūs at­si­sa­ko­te. Ge­rai, ko­le­gos. Dėl mo­ty­vų.

Pri­ėmi­mas. Dėl mo­ty­vų nie­kas ne­už­si­ra­šė kal­bė­ti.

Ger­bia­mi ko­le­gos, no­riu jums pri­min­ti, šian­dien jau ba­lsa­vo­me dėl grą­žin­to įsta­ty­mo pri­ėmi­mo. Grą­žin­to įsta­ty­mo pri­ėmi­mo me­tu pir­miau­sia bal­suo­ja­ma, ar pri­im­ti vi­są įsta­ty­mą be pa­kei­ti­mų, o tai reiš­kia – at­mes­ti Pre­zi­den­to ve­to. Pra­šom bal­suo­ti, ar pri­im­ti įsta­ty­mo pro­jek­tą be pa­kei­ti­mų.

Bal­sa­vo 86 Sei­mo na­riai: už – 5, prieš – 65, su­si­lai­kė 16. Jei­gu įsta­ty­mo pro­jek­tas be pa­kei­ti­mų ne­pri­im­tas, taip skel­bia Sta­tu­to 167 straips­nio 3 da­lis, bal­suo­ja­ma, ar pri­im­ti įsta­ty­mą su vi­so­mis Lie­tu­vos Res­pub­li­kos Pre­zi­den­to tei­kia­mo­mis pa­tai­so­mis ir pa­pil­dy­mais. Bal­suo­ja­me, ger­bia­mie­ji ko­le­gos, ar pri­im­ti įsta­ty­mą su vi­so­mis pa­tai­so­mis. (Bal­sai sa­lė­je)

 

Šio įsta­ty­mo pri­ėmi­mas

 

Ger­bia­mi ko­le­gos, bal­sa­vo 88 Sei­mo na­riai: už – 88. Vien­bal­siai pri­tar­ta Miš­kų įsta­ty­mui, ku­rį skel­bia­me pri­im­tu. (Gon­gas)

Kaip ir ta­rė­mės, iš ry­ti­nio po­sė­džio dar­bo­tvarkės 1-10 klau­si­mas bu­vo nu­kel­tas į va­ka­ri­nį po­sė­dį – Sei­mo Pir­mi­nin­ko at­sa­ky­mai į Sei­mo na­rio J. Raz­mos pa­teik­tus klau­si­mus. Pra­šo­me, ger­bia­mas Sei­mo Pir­mi­nin­ke.

J. Raz­ma dėl ve­di­mo tvar­kos.

J. RAZMA (TS-LKDF). Aš tik no­riu at­si­pra­šy­ti ko­le­gų, ku­riems gal at­ro­do, kad aš čia da­bar keis­tai pa­tei­kiau klau­si­mus Sei­mo Pir­mi­nin­kui ir vi­sus truk­dau. Tie klau­si­mai bu­vo pa­teik­ti ba­lan­džio mė­ne­sį. Tai ne ma­no pro­ble­ma, kad Sei­mo Pir­mi­nin­kas nu­sta­ty­tu lai­ku ne­at­sa­kė, nors bu­vo tam ga­li­my­bių daug. (Bal­sai sa­lė­je)

PIRMININKĖ. Dė­ko­ju. Dėl ve­di­mo tvar­kos – A. Ne­kro­šius. Pra­šau.

A. NEKROŠIUS (LVŽSF). Dė­ko­ju, pir­mi­nin­ke. Ger­bia­mi ko­le­gos, frak­ci­jos var­du pra­šau per­trau­kos iki ki­to po­sė­džio dėl šio klau­si­mo. (Bal­sai sa­lė­je)

PIRMININKĖ. Ger­bia­mi ko­le­gos, rei­kia bal­suo­ti. Yra frak­ci­jos pra­šy­mas pa­da­ry­ti per­trau­ką šiuo klau­si­mu iki ki­to po­sė­džio. Bal­suo­ja­me. (Bal­sai sa­lė­je) Ger­bia­mi ko­le­gos, kaip ma­ne pa­ti­ki­no Sek­re­to­ria­tas, ne­tei­kiu bal­suo­ti, nes šiuo klau­si­mu per­trau­ka ne­ga­li bū­ti da­ro­ma. Tai spe­cia­lio­ji nor­ma, kai Sei­mo Pir­mi­nin­kas… Yra Sta­tu­to 29 straips­nis. Ger­bia­mas Pir­mi­nin­ke, de­ja, čia yra spe­cia­li nor­ma, šio Sta­tu­to 29 straips­nis.

 

14.05 val.

Sei­mo Pir­mi­nin­ko at­sa­ky­mai į Sei­mo na­rio Jur­gio Raz­mos pa­teik­tus klau­si­mus (pagal Sei­mo sta­tu­to 29 straips­nio 4 da­lį)

 

V. PRANCKIETIS. Ger­bia­mi ko­le­gos, dė­ko­ju už ga­li­my­bę ga­lų ga­le at­sa­ky­ti į klau­si­mus, nes at­ro­dy­tų, kad tai tik­rai pa­tys ak­tu­a­liau­si klau­si­mai šian­dien, juo la­biau kad jie jau pa­se­nę pa­gal sa­vo tu­ri­nį.

Prieš at­sa­ky­da­mas į klau­si­mus pir­miau­sia dar no­rė­čiau pri­min­ti, kad bu­vo tei­kia­ma re­zo­liu­ci­ja dėl par­la­men­to lan­ky­to­jų at­sky­ri­mo nuo Lie­tu­vos Res­pub­li­kos Sei­mo. Tai mes ka­te­go­riš­kai pa­si­sa­ko­me, kad par­la­men­to lan­ky­to­jai ne­bū­tų at­skir­ti nuo Lie­tu­vos Res­pub­li­kos Sei­mo.

O da­bar klau­si­mai. Pir­ma­sis. „Ko­kio plo­to pa­tal­pos bus tam pa­nau­do­tos?“

At­sa­kau. Lan­ky­to­jų cen­trui bus nau­do­ja­mos 1 tūkst. 385 kv. met­rų plo­to pa­tal­pos. Tai pir­ma­me aukš­te – 625 kv. met­rai, ant­ra­me aukš­te – 760.

Ant­ra­sis klau­si­mas. „Ko­kios prog­no­zuo­ja­mos me­ti­nės Lan­ky­to­jų cen­tro iš­lai­ky­mo iš­laidos?“

Pa­brė­žiu, pa­pil­do­mų eta­tų dėl Lan­ky­to­jų cen­tro ne­bus ku­ria­ma, to­dėl iš­lai­dos dar­buo­to­jų at­ly­gi­ni­mams ne­si­keis. Re­mon­tui bu­vo pa­nau­do­ta 6 tūkst. eu­rų, tai bu­vo sie­nų da­žy­mas, ir pa­pil­do­mai kai­nuos su­nau­do­ja­ma elek­tra, van­duo ir va­ly­mas. Už šil­dy­mą ir da­bar mo­kė­jo­me.

Tre­čia­sis klau­si­mas. „Ar bu­vo nag­ri­nė­ta ga­li­my­bė įreng­ti cen­trą Sei­mo rū­muo­se, įver­ti­nus tą ap­lin­ky­bę, kad re­fe­ren­du­mu su­ma­ži­nus Sei­mo na­rių skai­čių bus at­lais­vinta ne­ma­žai pa­tal­pų?“

At­sa­kau. Re­fe­ren­du­mas ne­įvy­ko, to­dėl lais­vų pa­tal­pų Sei­mo rū­muo­se ne­at­si­ra­do. Lan­ky­to­jų cen­tras ir da­bar vei­kia čia, Sei­me.

Ket­vir­ta­sis klau­si­mas. „Sei­mo po­sė­džių sa­lės bū­na už­im­tos tik tre­čia­die­niais, kai vyks­ta ko­mi­te­tų ir ko­mi­si­jų po­sė­džiai, tad jo­se įren­gus lan­ky­to­jams skir­tas eks­po­zi­ci­jas ki­to­mis die­no­mis jos pui­kiau­siai ga­lė­tų bū­ti pa­nau­do­tos bū­si­mo Lan­ky­to­jų cen­tro reik­mėms.“

At­sa­kau. Čia pa­reikš­ta nuo­mo­nė. Ko­men­tuo­ti ga­lė­čiau ir pa­sa­ky­da­mas, kad Sei­mą per me­tus ap­lan­ko 20 tūkst. lan­ky­to­jų. Pa­ly­gi­nus su 2012 me­tais – Sei­mą ap­lan­ky­da­vo 12 tūkst. lan­ky­to­jų. Tai yra apie 700 gru­pių ir kal­bė­ti apie tai, kad jiems už­tek­tų tų pa­tal­pų, ku­rios nau­do­ja­mos po­sė­džiams, pa­sa­ky­siu, kad Sei­me nuo sau­sio iki lie­pos mė­ne­sių įvy­ko 892 ren­gi­niai to­se pa­tal­po­se, ku­rios, ma­no­ma, ga­lė­tų bū­ti nau­do­tos, iš jų 414 yra ko­mi­te­tų ir ko­mi­si­jų po­sė­džiai, o li­kę 478 – kon­fe­ren­ci­jos, se­mi­na­rai, su­si­ti­ki­mai, vyks­tan­tys ki­to­mis sa­vai­tės die­no­mis ir įvai­riau­sio­se Sei­mo sa­lė­se.

Lan­ky­to­jų cen­tras už­tik­rin­tų ga­li­my­bę pri­im­ti dau­giau lan­ky­to­jų. De­ja, bet da­bar da­liai gru­pių yra at­sa­ko­ma, gru­pės lau­kia po ke­lis mė­ne­sius, re­gist­ruo­ja­si prieš ke­lis mė­ne­sius, kad bū­tų ga­li­ma jas pri­im­ti. Bū­tų už­tik­rin­tas tin­ka­mas pa­tal­pų su­pla­na­vi­mas, sta­cio­na­ri įran­ga, ne­pri­klau­so­mai nuo Sei­mo dar­bų pla­nuo­ja­mas su­si­ti­ki­mų su lan­ky­to­jais lai­kas.

Penk­ta­sis klau­si­mas. „Kiek eta­tų nu­ma­to­ma įsteig­ti Lan­ky­to­jų cen­tre?“

Jau at­sa­kiau prie ant­ro­jo, prie iš­lai­dų. At­sa­kau dar kar­tą. Eta­tų steig­ti ne­nu­ma­to­ma. Šiuo me­tu įdo­mu­mo dė­lei cen­tre yra ke­tu­ri eta­tai, tie žmo­nės ir ve­džio­ja. Ka­dan­gi gru­pių gau­sa yra di­de­lė, daž­nai ten­ka pa­si­telk­ti ir Sei­mo na­rių pa­dė­jė­jus tam, kad ves­tų eks­kur­si­jas, nes tie­siog ne­bū­na fi­ziš­kai tų, ku­rie ve­džio­tų po Sei­mą.

Šeš­ta­sis klau­si­mas. „Kaip šio cen­tro stei­gi­mas de­ra su de­kla­ruo­ja­ma biu­dže­ti­nių iš­lai­dų tau­py­mo po­li­ti­ka?“

De­ra tie­sio­giai – bus nau­do­ja­mos pa­tal­pos, ku­rios da­bar šil­do­mos vel­tui.

Sep­tin­ta­sis klau­si­mas. „Kas pa­ren­gė Lan­ky­to­jų cen­tro kon­cep­ci­ją?“

At­sa­kau. Sei­mo val­dy­bos ini­cia­ty­va 2018 m. rug­sė­jo 14 d. bu­vo su­da­ry­ta dar­bo gru­pė Sei­mo Lan­ky­to­jų cen­tro stei­gi­mo ga­li­my­bėms iš­nag­ri­nė­ti ir po­rei­kiams įver­tin­ti bei Sei­mo Lan­ky­to­jų cen­tro kon­cep­ci­jos pla­nui pa­reng­ti.

Kon­cep­ci­ją Sei­mo val­dy­ba pa­tvir­ti­no ben­dru su­ta­ri­mu 2018 m. rug­sė­jo 12 d. po­sė­dy­je, ku­ria­me da­ly­va­vo tiek po­zi­ci­jos, tiek opo­zi­ci­jos at­sto­vai. Ben­dru su­ta­ri­mu. Lan­ky­to­jų cen­tro su­kū­ri­mui Sei­mo val­dy­ba pri­ta­rė 2019 m. ba­lan­džio 10 d. po­sė­dy­je taip pat ben­dru su­ta­ri­mu. Jo­kių prieš­ta­ra­vi­mų ne­bu­vo.

Aš­tun­ta­sis klau­si­mas. „Kas yra šios idė­jos ini­cia­to­rius?“

At­sa­kau. Jau 2000–2005 me­tų Sei­mo Ry­šių su vi­suo­me­ne stra­te­gi­jo­je, pa­reng­to­je A. Vai­š­nio, vie­nas iš siū­ly­mų to­bu­li­nant ry­šius su vi­suo­me­ne bu­vo su­pro­jek­tuo­ti ir su­kur­ti Par­la­men­ta­riz­mo is­to­ri­jos mu­zie­jų. Lan­ky­to­jų cen­tro vie­na iš funk­ci­jų taip pat bus eks­po­zi­ci­jos, pa­sa­ko­jan­čios par­la­men­ta­riz­mo is­to­ri­ją, pa­ren­gi­mas ir pri­sta­ty­mas lan­ky­to­jams.

Daug Sei­mo na­rių, pa­va­ži­nė­ję po už­sie­nio ša­lis, kaip pa­vyz­dį sa­ky­da­vo, kad mo­der­nūs, vi­suo­me­nei at­vi­ri lan­ky­to­jų cen­trai vei­kia Eu­ro­pos Par­la­men­te, Jung­ti­nės Ka­ra­lys­tės, Aust­ri­jos, Vo­kie­ti­jos, Da­ni­jos, Šve­di­jos ir dau­ge­ly­je ki­tų Eu­ro­pos Są­jun­gos vals­ty­bių, taip pat Aust­ra­li­jo­je, Iz­ra­e­ly­je, JAV, Ja­po­ni­jo­je, Nor­ve­gi­jo­je. Tai yra tos ša­lys, ku­rios bu­vo ro­do­mos ar­ba sa­ko­ma, kad ga­lė­tų bū­tų kaip pa­vyz­dys, įren­giant to­kį cen­trą.

Tu­rė­čiau at­kreip­ti dė­me­sį, kad jei­gu tu­rė­si­me to­kią ga­li­my­bę tęs­ti šią veik­lą, pri­me­nu, kad 2020 me­tai bus Stei­gia­mo­jo Sei­mo šimt­me­čio me­tai… Tai taip pat ak­tu­a­li­ja, ku­ri lie­čia tie­sio­giai mū­sų is­to­ri­ją. At­sa­kiau į vi­sus klau­si­mus.

PIRMININKĖ. Dė­ko­ju, ger­bia­ma­sis Pir­mi­nin­ke. Mie­liems ko­le­goms no­riu pri­min­ti Sta­tu­to 29 straips­nio 4 da­lį, į iš anks­to pa­teik­tus klau­si­mus dėl sa­vo veik­los at­sa­ko Sei­mo Pir­mi­nin­kas ar­ba jo pa­va­duo­to­jai. Ačiū, Pir­mi­nin­ke, jums klau­si­mai ne­už­duo­da­mi. (Bal­sai sa­lė­je) Skai­ty­ki­te Sta­tu­tą, lai­kas jau jį mo­kė­ti. Tai nė­ra Vy­riau­sy­bės va­lan­da, ne­si­gin­čy­ki­me, per­skai­ty­ki­me Sta­tu­tą.

Ger­bia­mi ko­le­gos, šios die­nos dar­bo­tvarkėje nu­ma­ty­ti klau­si­mai yra ap­tar­ti.

Yra li­kę Sei­mo na­rių pa­reiš­ki­mai. Ger­bia­ma­sis Pir­mi­nin­ke, ži­nau, kad jūs esa­te už­si­ra­šęs. Vis dėl­to pra­šom – dėl ve­di­mo tvar­kos.

J. RAZMA (TS-LKDF). Aš tik pa­sa­ky­čiau, kad Sei­mo Pir­mi­nin­ko at­sa­ky­muo­se bu­vo dar ir ne­tei­sin­gos in­for­ma­ci­jos, kad ir kaip bū­tų gai­la, pa­vyz­džiui, at­sa­kant, kad šil­dy­mas ir da­bar yra ap­mo­ka­mas. Aš tu­riu kan­ce­lia­ri­jos at­sa­ky­mą, kad jūs pus­an­trų me­tų lai­kė­te tuš­čias pa­tal­pas ir šil­dy­mo ne­bu­vo­te įjun­gę. O kai pa­tal­pos bu­vo nuo­mo­ja­mos, už jas mo­kė­jo nuo­mi­nin­kas. Kai jūs sa­ko­te, kad nie­ko ne­kai­nuos, tai įdo­mu, už ką eks­po­zi­ci­jas įreng­si­te? Šiaip kai Vy­riau­sy­bė tau­po lė­šas, tai yra gė­da, kai jū­sų va­do­vau­ja­mas Sei­mas yra taip ad­mi­nist­ruo­ja­mas.

PIRMININKĖ. Dė­ko­ju. A. Ne­kro­šius ant­ra­sis at­si­sto­jo prie mik­ro­fo­no. Su­tei­kiu jam re­pli­kuo­ti.

A. NEKROŠIUS (LVŽSF). Dė­ko­ju, pir­mi­nin­ke. Aš tie­siog no­rė­čiau su­re­a­guo­ti į ger­bia­mo ko­le­gos pa­si­sa­ky­mą. Man la­bai keis­tai at­ro­do to­kios ini­cia­ty­vos, kai mes, vi­si Sei­mo na­riai, sie­kia­me, kad Sei­mas bū­tų kuo at­vi­res­nis – at­ver­ti vi­si mū­sų duo­me­nys, pra­dė­ta tran­slia­ci­ja iš ko­mi­te­tų ir ko­mi­si­jų. Lan­ky­to­jų cen­tras taip pat pri­si­dė­tų prie Sei­mo at­vė­ri­mo vi­suo­me­nei. O čia no­ri­ma už­blo­kuo­ti. Tai la­bai keis­tai at­ro­do.

PIRMININKĖ. Ačiū už jū­sų re­pli­ką. Ger­bia­ma­sis K. Ma­siu­lis. Pra­šau.

K. MASIULIS (TS-LKDF). Aš no­rė­čiau kreip­tis į Sei­mo Pir­mi­nin­ką. Ger­bia­mas Sei­mo Pir­mi­nin­ke, kad ir ko­kie bū­tų tie klau­si­mai, kaip jie jums at­ro­dy­tų ne­pra­smin­gi ar kvai­li, gal rei­kė­tų vis dėl­to į juos at­sa­ky­ti ne aro­gan­tiš­kai, o pa­gar­biai. Ma­tyt, jūs jau pa­ki­lo­te iki die­vų sta­tu­so, įga­vo­te imu­ni­te­tą nuo R. Kar­baus­kio. Ta­da aš su­pran­tu, ko­dėl ga­li­ma at­sa­ky­ti į klau­si­mus aro­gan­tiš­kai.

PIRMININKĖ. Dė­ko­ju. Ko­le­gos, yra Sta­tu­tas, mes jo lai­ko­mės. O da­bar, kaip ir su­ta­rė­me, Sei­mo na­rių pa­reiš­ki­mai. Sei­mo Pir­mi­nin­ke, pra­šo­me, kvie­čia­me.

 

14.17 val.

Sei­mo na­rių pa­reiš­ki­mai

 

V. PRANCKIETIS. Ger­bia­mi ko­le­gos, tik­rai ačiū už tą pa­sta­bą, bet ži­no­te, ka­dan­gi bu­vo pa­ra­šy­ta, kad cen­tras pa­pil­do­mai kai­nuos 2 mln., tai vi­siš­kai ne­aro­gan­tiš­kas bu­vo pa­reiš­ki­mas, ir kai aš tu­riu tei­sin­tis dėl to­kių skai­čių, aš at­si­pra­šau už sa­vo to­kį to­ną, bet no­rė­jau at­sa­ky­ti to­kiu to­nu, kaip klau­si­mai bu­vo už­duo­ti.

Ger­bia­mi ko­le­gos, svei­ki­nu bai­gus šeš­tą­jį šios ka­den­ci­jos po­li­ti­nį se­zo­ną. Šią se­si­ją bu­vo ne­ma­žai įtam­pų dėl vy­ku­sių tri­jų rin­ki­mų ir dvie­jų re­fe­ren­du­mų, su­dė­tin­ga bu­vo ir po­li­ti­nėms jė­goms, ir ins­ti­tu­ci­joms. Vis dėl­to ga­li­me pa­si­džiaug­ti, kad Vy­riau­sio­ji rin­ki­mų ko­mi­si­ja rin­ki­mus suor­ga­ni­za­vo be di­des­nių trik­džių, ne­bu­vo ini­ci­juo­ta nė vie­no teis­mi­nio pro­ce­so.

Pa­grin­di­nius šią se­si­ją pa­da­ry­tus dar­bus iš­skir­čiau tris.

Įgy­ven­din­tas pil­na­ver­tis žmo­gaus tei­sių gy­ni­mo ins­ti­tu­tas pri­ėmus Kon­sti­tu­ci­jos pa­tai­są dėl in­di­vi­du­a­laus skun­do Kon­sti­tu­ci­niam Teis­mui. Kom­pro­mi­su bai­gė­me dis­ku­si­jas dėl Vai­ko tei­sių ap­sau­gos įsta­ty­mo. Ži­no­ma, par­la­men­ti­nė šio įsta­ty­mo įgy­ven­di­ni­mo kon­tro­lė ne­ga­li bū­ti pa­mirš­ta­ma. Šis jaut­rus mū­sų vi­suo­me­nės klau­si­mas nuo­lat tu­ri bū­ti po di­di­na­muo­ju stik­lu.

Tre­čia­sis la­bai svar­bus šios se­si­jos dar­bų pri­ori­te­tas – tei­sės ak­tų, su­si­ju­sių su elek­tros tin­klų sin­chro­ni­za­vi­mu su Va­ka­rų Eu­ro­pa… Ener­ge­ti­nė ne­pri­klau­so­my­bė, kaip vie­na iš na­cio­na­li­nio sau­gu­mo ver­ty­bių, yra mū­sų ga­ran­tas ir va­ka­rie­tiš­kos kryp­ties už­tik­ri­ni­mas.

Dar­bų pro­gra­mo­je bu­vo nu­ma­ty­ta pri­im­ti 545 tei­sės ak­tus be ly­di­mų­jų. Glu­mi­na sta­tis­ti­ka. Iš jų 262 bu­vo ne­pa­teik­ti ar ne­ap­svars­ty­ti. Dar la­biau ste­bi­na, kad net 110 įsta­ty­mų pro­jek­tų li­ko ko­mi­te­tuo­se. Šian­dien bu­vo iš­pla­tin­ta in­for­ma­ci­ja apie ak­tų gu­lė­ji­mą stal­čiuo­se. Ga­liu re­to­riš­kai klaus­ti, ko pri­trū­ko dirb­ti na­šiau – lai­ko, jė­gų ar po­li­ti­nės va­lios? Tu­ri­me su­klus­ti.

Mi­nist­ras Pir­mi­nin­kas ofi­cia­liai krei­pė­si į Sei­mą, nes Vy­riau­sy­bė ne­ga­li įgy­ven­din­ti to­les­nių spren­di­mų, tie­sio­giai su­si­ju­sių su ini­ci­juo­tų įsta­ty­mų pri­ėmi­mu, mat šio­je se­si­jo­je bu­vo pri­im­ti tik 57 iš 135 Sei­mui pa­teik­tų įsta­ty­mų pro­jek­tų, kaip ten ra­šo­ma, pa­ke­tų. Yra ir at­ski­rų Sei­mo na­rių krei­pi­mų­si, ku­riais skun­džia­ma­si, kad dar nuo per­nai ba­lan­džio teik­tas tei­sės ak­tas iki šiol ne­ap­svars­ty­tas Tei­sės ir tei­sėt­var­kos ko­mi­te­te. Ko­le­gos, tu­ri­me su­si­telk­ti ir ne „rau­gin­ti“, bet svars­ty­ti, dis­ku­tuo­ti dėl už­si­gu­lė­ju­sių pro­jek­tų.

Ti­kiu, kad pro­duk­ty­vi tei­sė­kū­ros sis­te­ma pri­si­de­da prie ben­dros Sei­mo ir kiek­vie­no at­ski­rai par­la­men­ta­ro re­pu­ta­ci­jos. Po­li­ti­nis šios be­si­bai­gian­čios pa­va­sa­rio se­si­jos as­pek­tas bu­vo be­ne ryš­kiau­sias. Nau­jo­ji dau­gu­ma ir su ja su­si­ję mi­nist­rų pa­si­kei­ti­mai te­bū­na pa­grin­das to­les­niam dar­niam ir už­tik­rin­tam dar­bui iki šio Sei­mo ka­den­ci­jos pa­bai­gos. Sie­ki­me dar­naus ir sklan­daus dar­bo su per­krau­ta Vy­riau­sy­be ir nau­juo­ju Pre­zi­den­tu. Žmo­nės ti­ki­si su­si­kal­bė­ji­mo tarp ins­ti­tu­ci­jų.

Ko­le­gos, bi­čiu­liai, po in­ten­sy­vios pa­va­sa­rio se­si­jos, ku­ri per­si­kė­lė į va­sa­ros an­trą pu­sę, lin­kiu pail­sė­ti ir pa­si­ruoš­ti ru­dens se­si­jai, ku­rio­je lau­kia tęs­ti­niai dar­bai ir svars­ty­mas bei tvir­ti­ni­mas pa­grin­di­nio me­tų tei­sės ak­to – vals­ty­bės biu­dže­to. Tu­riu tur­būt dar in­for­muo­ti, ta in­for­ma­ci­ja pa­sieks vė­liau, bet pla­nuo­ja­me ne­ei­li­nę se­si­ją rug­pjū­čio 20 die­ną. Ačiū.

PIRMININKĖ. Dė­ko­ja­me, ger­bia­mas Pir­mi­nin­ke, už pa­lin­kė­ji­mą dar­naus dar­bo.

Ir dar ne­ga­li­me skelb­ti him­no gie­do­ji­mo, nes, žiū­riu, už­si­ra­šė dar trys Sei­mo na­riai – no­ri per­skai­ty­ti sa­vo pa­reiš­ki­mus. R. Šar­knic­kas.

R. ŠARKNICKAS (LVŽSF). La­ba die­na, ger­bia­mi Lie­tu­vos žmo­nės, ger­bia­mi ko­le­gos. Pa­s­ta­rų­jų me­tų įvy­kiai pri­ver­tė ma­ne at­si­sto­ti prie šios tri­bū­nos ir pa­sa­ky­ti tam tik­rą kal­bą, nes tai pa­vei­kė ir Lie­tu­vos žmo­nes, dvi Lie­tu­vas. No­ri­si pa­sa­ky­ti ke­le­tą min­čių. Po ma­no kal­bos šio­je sa­lė­je skam­bės Lie­tu­vos Res­pub­li­kos him­nas, ku­rio na­tos kiek­vie­no mū­sų au­sis šią ka­den­ci­ją pa­sieks jau šeš­tą kar­tą. Pa­me­na­te ge­rą su aiš­kiu sig­na­lu žmo­ni­jai fil­mą „Sen­gi­rė“? Šis fil­mas pa­sau­lio ki­no te­at­ruo­se su­lau­kė daug dė­me­sio. Šiuo me­tu gam­ta žmo­gaus dė­ka trau­kia­si nuo mū­sų, strei­kuo­da­ma ug­ni­mis, karš­čiais, po­tvy­niais, o žmo­gus strei­kuo­ja su žmo­gaus go­du­mu, pyk­čiu, ne­apy­kan­ta. Sen­gi­rės Lie­tu­vo­je yra vos vie­nas ar du pro­cen­tai, li­ku­sių Lie­tu­vo­je. Per­fra­za­vus sen­gi­rę, ky­la klau­si­mas, kiek mū­sų yra li­kę Lie­tu­vos Res­pub­li­kos Sei­me dėl po­žiū­rio ne tik į gam­tą, bet ir į Lie­tu­vos žmo­nes.

Ko­kį vei­dą ro­do­me žmo­nėms, gy­ven­da­mi iš­ti­so­se pjau­ty­nė­se, są­moks­lų te­ori­jo­se, ne­san­tai­ko­je, ku­ri per­si­duo­da ir į dau­gia­bu­čių laip­ti­nes. Kai­my­nai ir tie pa­tys pyks­ta­si. Pa­dė­ki­me vie­nas ki­tam iš­sau­go­ti pa­gar­bą sen­gi­rei. Te­gu sen­gi­rės au­ga nuo vie­no iki bent jau de­šim­ties pro­cen­tų mū­sų el­ge­sy­je. Ban­dy­ki­me pa­mirš­ti kon­flik­tus ir vie­toj jų pa­si­tel­ki­me pro­tin­gas dis­ku­si­jas, kom­pe­ten­ci­jas ne tik Sei­mo sa­lė­je, ne tik ko­mi­si­jo­je, ne tik ko­mi­te­tuo­se, ne­po­li­ti­kuo­jant. Pa­dė­ki­me vals­ty­bei, pa­ban­dy­ki­me, kel­ki­mės, kiek­vie­ną die­ną šva­rin­da­mi sa­ve nuo go­du­mo. Var­dan tos. Ir gra­žios li­ku­sios lie­tu­viš­kos va­sa­ros. Ačiū.

PIRMININKAS (V. PRANCKIETIS). Kvie­čiu K. Gla­vec­ką.

K. GLAVECKAS (LSF). Ger­bia­mas pra­ne­šė­jau, ger­bia­mi ko­le­gos, no­rė­jau pa­kal­bė­ti apie por­tre­to bu­čia­vi­mo pro­ce­dū­rą, nes mes, kaip toks de­mo­kra­tijos ži­di­nys, esa­me pri­pra­tę prie to, kad nuo se­nų Ry­tų tra­di­ci­jų pas kiek­vie­ną ka­bi­ne­te ka­bė­tų pa­veiks­las, ir ži­no­te kie­no. Pa­sa­ky­siu, kad to­kie pa­veiks­lai to­liau ka­bė­jo ir ka­bo tik Ry­tuo­se, kaip ži­no­te, ten vi­so­kių Mao ir ki­tų. Mes mū­sų Pre­zi­den­to ome­ny­je gir­dė­jo­me pa­si­sa­ky­mą ir vi­siš­kai pri­ta­ria­me, as­me­niš­kai aš, kad jo por­tre­tas ne­pa­gei­dau­ti­nas ka­bin­ti ir kad vie­toj jo por­tre­to, kaip ir Uk­rai­nos Pre­zi­den­tas, bū­tų ge­rai pa­si­ka­bin­ti sa­vo vai­kų por­tre­tus ar­ba sa­vo my­li­miau­sių žmo­nių, sa­vo po­etų ar dar ko nors. Aš ma­nau, kad jei­gu Sei­mas ne­pa­kar­tos tos klai­dos – kaip se­niau kiek­vie­na­me ka­bi­ne­te pa­ka­bin­ti po Pre­zi­den­to por­tre­tą, mes pa­ro­dy­si­me mei­lę Pre­zi­den­tui, bet ta mei­lė bus ki­to­kia – dar­bais, o ne bu­čia­vi­mu nuo­trau­kų. Da­bar ta tra­di­ci­ja jau yra at­gy­ve­nu­si ir ne­siū­ly­ti­na dau­gin­ti. Ačiū. (Plo­ji­mai)

PIRMININKAS. Ger­bia­mi ko­le­gos, su Die­vo pa­gal­ba bai­gė­me pa­va­sa­rio se­si­ją.

 

Gie­da­mas Lie­tu­vos vals­ty­bės him­nas

 

Po­sė­dį bai­gė­me. (Gon­gas)



* Santrumpų reikšmės: LLRA-KŠSF – Lietuvos lenkų rinkimų akcijos-Krikščioniškų šeimų sąjungos frakcija; LSDDF – Lietuvos socialdemokratų darbo frakcija; LSDPF – Lietuvos socialdemokratų partijos frakcija; LSF – Liberalų sąjūdžio frakcija; LVŽSF – Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos frakcija; MSNG – Mišri Seimo narių grupė; TS‑LKDF – Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcija; TTSLF – frakcija „Tvarka ir teisingumas (Suvereni Lietuva)“.