LIETUVOS RESPUBLIKOS SEIMO NARIAI

 

Gedimino pr. 53, 01109 Vilnius
____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

 


 

 

 

 

 

Seimo Pirmininkui Viktorui Pranckiečiui                                           2020-06-02   Nr.

 

Seimo posėdžių sekretoriatui

 

 

 

DĖL valstybės kontrolieriaus atsakymų į seimo narių klausimus

 

 

Atsižvelgdami į tai, kad pagal Valstybės kontrolės įstatymo 4 straipsnį, Valstybės kontrolė prižiūri, ar teisėtai ir efektyviai valdomas ir naudojamas valstybės turtas ir kaip vykdomas valstybės biudžetas, bei vykdo biudžeto politikos kontrolės institucijos funkcijas ir vadovaudamiesi LR Seimo statuto 209 str. prašome, kad artimiausiame Seimo plenariniame posėdyje Valstybės kontrolierius Mindaugas Macijauskas atsakytų į šiuos klausimus:

1.      Prašytume pristatyti pagrindinius Valstybės kontrolės atlikto Lietuvos stabilumo 2020 m. programos vertinimo rezultatus; kokias didžiausias rizikas matote ir kokių veiksmų valstybės institucijoms siūlytumėte imtis ar kokių nesiimti, kad šios rizikos nesukeltų Lietuvos finansų stabilumui didesnių neigiamų ilgalaikių pasekmių?

2.      Ar Vyriausybė teisėtai skirsto Lietuvos Respublikos vardu pasiskolintas lėšas, neteikdama LR Seimui 2020 metų valstybės biudžeto ir savivaldybių biudžetų finansinių rodiklių patvirtinimo įstatymo pakeitimo projekto?

3.      Kokias pagrindines problemas Jūsų vadovaujama institucija, būdama biudžeto politikos kontrolę įgyvendinanti institucija įžvelgia, jei Vyriausybė ir toliau neteiks Seimui patikslinto 2020 metų biudžeto, o pasiskolintas milijardines lėšas skirstys arba vien Vyriausybės nutarimais, arba pavieniais atskirais įstatymais?

4.      Kokių spragų teisiniame reguliavime matote ir kaip siūlytumėte jas spręsti, kad skolintos lėšos ekstremalios situacijos valdymui netaptų priedanga šiuos pinigus naudoti neatsakingai ir nekontroliuojamai?

5.      Prisistatydamas Seimui Jūs žadėjote vykdyti išankstinius reformų, didelių reikšmingų projektų vertinimus (ex ante), kai valstybės lėšos dar neišleistos. Vyriausybė parengė ilgalaikių investicijų ekonomikos skatinimui planą, pagal kurį per pusantrų metų į šalies ekonomiką planuojama investuoti daugiau nei 6 mlrd. eurų. Palaikydami jūsų išsikeltą tikslą prašome, kad šis investicijų planas pavadintas „Ateities ekonomikos DNR“ būtų įvertintas Valstybės kontrolės. Kaip greitai šis vertinimas galėtų būti atliktas, nes valstybės lėšos pagal šią programą jau pradėtos leisti?

6.      Ar numatytas šio ateities ekonominio plano įgyvendinimo laikotarpis – vos 18 mėnesių - yra optimalus, pagrįstas ir ar skubios investicijos duos didžiausią rezultatą? Ar skuba nėra skatinama, kad lėšos būtų nukreiptos į lengviausiai įsisavinamas sritis, tačiau nebūtinai nešančias didžiausią pridėtinę vertę?

7.      Kaip vertinate, kad plane kol kas nėra iškelti rezultatų ir poveikio rodikliai, kurie yra būtina sąlyga siekiant atlikti stebėseną bei suprasti investicijų įgyvendinimo sėkmę?

8.      Valstybės kontrolė yra vertinusi Vyriausybės ataskaitų turinį ir formą, kokia informacija atspindima, kokios trūksta ir kokios reikėtų. Daug dėmesio skirta, kad Vyriausybė ataskaitoje pateiktų išsamią informaciją apie nepasiektus rodiklius. Skelbėte, kad 2018 metų Vyriausybės ataskaitoje neatskleista informacija sudarė 40 proc. Gal jau nagrinėjote kiek ir kokios informacijos Vyriausybė nutylėjo ataskaitoje už 2019 metus? Kaip Jūsų manymu dar turėtų keistis Vyriausybės ataskaitų turinys, kad visuomenė būtų išsamiau ir tiksliau informuojama, o ne užverčiama savigyra?

 

 

 

 


 

Seimo nariai

 

Ingrida Šimonytė

Gabrielius Landsbergis

Viktorija Čmilytė-Nielsen

Eugenijus Gentvilas

Aistė Gedvilienė

Monika Navickienė

Rasa Petrauskienė

Mykolas Majauskas

Algirdas Butkevičius

Andrius Mazuronis

Jurgis Razma

Radvilė Morkūnaitė-Mikulėnienė

Aušrinė Armonaitė