PASIŪLYMAS

DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS

IŠMOKŲ VAIKAMS ĮSTATYMO NR. I-621 PAKEITIMO ĮSTATYMO PROJEKTAS (NAUJA REDAKCIJA) XIIIP-1245(2)

 

2017-12-04

Vilnius

 

Eil. Nr.

Siūloma keisti

Pasiūlymo turinys

str.

str. d.

p.

1

16

 

 

Argumentai:

Lietuvos Respublikos išmokų vaikams įstatymo Nr. I-621 pakeitimo įstatymu (projekto Nr. XIIIP-1245(2)) siekiama suteikti kiekvienam vaikui, nepriklausomai nuo jų tėvų ar globėjų ar rūpintojų pajamų teisę į išmoką vaikui. Kadangi išmokos skyrimas ar mokėjimas vaikui įstatymu nėra siejamas su jokiais papildomais reikalavimais, tai nėra tikslinga vaiko tėvams ar kitiems jo atstovams pagal įstatymą sukurti pareigą kreiptis dėl šių išmokų skyrimo ir/ar teikti papildomus dokumentus savivaldybės administracijai, kaip ir nėra reikalingas papildomas visų išmokas vaikui gaunančių tėvų buities kontrolės mechanizmas.

 

Todėl siūlomos įstatymo projekto Nr. XIIIP-1245(2) (toliau – Įstatymo projektas) pataisos, pagal kurias išmokas vaikui (iki jam sueis 18 m.) savivaldybės administracijos skirtų automatiškai vien remiantis vaiko gimimo faktu ir apie priimtą sprendimą informuotų gyventojus, kad pastarieji galėtų savivaldybėms pranešti pasirinktą išmokos gavimo būdą (nurodyti banko sąskaitos numerį ir pan.).

 

Pasiūlymas:

Papildyti Įstatymo projekto 16 straipsnį taip:

 

16 straipsnis. Kreipimasis dėl išmokų skyrimo

1. Kreipiantis dėl išmokų, teikiamas socialinės apsaugos ir darbo ministro nustatytos formos prašymas skirti atitinkamą išmoką ir Išmokų vaikams skyrimo ir mokėjimo nuostatuose nurodyti dokumentai, būtini išmokai skirti.

2. Gimus vaikui, asmuo dėl vienkartinės išmokos vaikui skyrimo turi teisę kreiptis per 12 mėnesių nuo vaiko gimimo dienos. Vaiko globėjas dėl vienkartinės išmokos vaikui turi teisę kreiptis per 6 mėnesius nuo globos nustatymo dienos. Įvaikinus vaiką, asmuo dėl vienkartinės išmokos vaikui turi teisę kreiptis per 12 mėnesių nuo teismo sprendimo įvaikinti įsiteisėjimo dienos (skubaus vykdymo atveju – nuo sprendimo vykdymo pradžios).

3. Moteris dėl vienkartinės išmokos nėščiai moteriai turi teisę kreiptis per 12 mėnesių nuo dienos, kurią moteriai buvo likę 70 kalendorinių dienų iki numatomos gimdymo datos.

4. Asmuo dėl vienkartinės išmokos įsikurti turi teisę kreiptis, iki jam sukaks 25 metai.

5. Dėl  papildomos išmokos vaikui, numatytos šio įstatymo 6 straipsnio 2 dalies 1 punkte, išmokos gimus vienu metu daugiau kaip vienam vaikui, išmokos privalomosios pradinės karo tarnybos kario vaikui, išmokos besimokančio ar studijuojančio asmens vaiko priežiūrai, globos (rūpybos) išmokos, globos (rūpybos) išmokos tikslinio priedo ir išmokos įvaikinus vaiką asmuo turi teisę kreiptis nuo teisės gauti išmoką atsiradimo dienos.

6. Sprendimus dėl išmokos vaikui, išskyrus numatytąją šio įstatymo 6 straipsnio 2 dalies 1 punkte, skyrimo iki vaikui sueis 18 metų, savivaldybės administracija priima savo iniciatyva (ex officio) remiantis Lietuvos Respublikos gyventojų registro duomenimis, išskyrus atvejus, kai išmoka skiriama pagal asmens faktinę gyvenamąją vietą arba duomenų apie vaiko gimimą nėra Lietuvos Respublikos gyventojų registre.“

 

2

17

1-2

 

Argumentai: išdėstyti prie 1–ojo pasiūlymo Įstatymo projektui.

 

Pasiūlymas:

Papildyti Įstatymo projekto 17 straipsnio 1 ir 2 dalis ir jas išdėstyti taip:

1. Sprendimas dėl išmokos, išskyrus vienkartinę išmoką vaikui ir vienkartinę išmoką nėščiai moteriai, skyrimo, turi būti priimtas ir išmoka išmokėta ne vėliau kaip per vieną mėnesį nuo prašymo skirti išmoką ir visų reikiamų išmokai gauti dokumentų gavimo savivaldybės administracijoje dienos. Sprendimas dėl vienkartinės išmokos vaikui bei vienkartinės išmokos nėščiai moteriai skyrimo turi būti priimtas ir išmoka išmokėta ne vėliau kaip per 10 darbo dienų nuo prašymo ir visų reikiamų dokumentų gavimo savivaldybės administracijoje dienos. Sprendimas dėl išmokos vaikui, išskyrus numatytąją 6 straipsnio 2 dalies 1 punkte, skyrimo iki vaikui sueis 18 metų turi būti priimtas ne vėliau kaip per vieną mėnesį nuo teisės į išmoką vaikui atsiradimo dienos.

2. Prašymą pateikęs asmuo apie priimtą sprendimą dėl išmokos skyrimo, išskyrus atvejus, kai paskirta vienkartinė išmoka vaikui ir vienkartinė išmoka nėščiai moteriai išmokėta, yra informuojamas asmens prašyme nurodytu informavimo būdu ne vėliau kaip per 5 darbo dienas nuo šio sprendimo priėmimo dienos. Išmokos gavėjas apie šio įstatymo 16 straipsnio 6 dalyje numatytus sprendimus dėl išmokos vaikui, iki vaikui sueis 18 metų, skyrimo turi būti priimtas priimtas ne vėliau kaip per vieną mėnesį nuo teisės į išmoką vaikui atsiradimo dienos, prašant išmokos gavėjo pasirinkti išmokos gavimo būdą ir apie tai informuoti savivaldybės administraciją. Sprendimo skirti išmoką nuorašas siunčiamas tik asmens prašymu. Kai priimamas sprendimas neskirti išmokos, sprendime nurodomos neskyrimo priežastys, jo apskundimo tvarka ir terminai, asmens pateikti dokumentai grąžinami prašymą pateikusiam asmeniui, o išmoką skiriančioje savivaldybės administracijoje paliekamos šių dokumentų kopijos.

 

3

18

2

 

Argumentai: išdėstyti prie 1–ojo pasiūlymo Įstatymo projektui.

 

Pasiūlymas:

Pakeisti Įstatymo projekto 18 straipsnio 2 dalį ir ją išdėstyti taip:

 

„2. Papildoma Iišmoka vaikui, numatyta šio įstatymo 6 straipsnio 2 dalies 1 punkte, taip pat išmoka gimus vienu metu daugiau kaip vienam vaikui, išmoka privalomosios pradinės karo tarnybos kario vaikui, išmoka besimokančio ar studijuojančio asmens vaiko priežiūrai, globos (rūpybos) išmoka, globos (rūpybos) išmokos tikslinis priedas ir išmoka įvaikinus vaiką skiriami ir mokami nuo teisės gauti išmoką atsiradimo dienos, tačiau ne daugiau kaip už 12 praėjusių mėnesių nuo prašymo ir visų reikiamų dokumentų išmokai skirti pateikimo savivaldybės administracijai dienos. Išmoka vaikui, išskyrus numatytąją šio įstatymo 6 straipsnio 2 dalies 1 punkte, skiriama ir mokama nuo teisės gauti išmoką atsiradimo dienos išmokos gavėjo pranešime savivaldybės administracijai nurodytu būdu. „

4

22

 

 

Argumentai: išdėstyti prie 1–ojo pasiūlymo Įstatymo projektui.

 

Pasiūlymas:

Pakeisti Įstatymo projekto 22 straipsnį ir jį išdėstyti taip:

 

„22 straipsnis. Išmokų gavėjų pareigos

1. Asmenys, kurie kreipiasi dėl išmokų ir kurie jas gauna, išskyrus asmenis gaunančius išmokas vaikui, skiriamas šio įstatymo 16 straipsnio 6 dalyje nustatyta tvarka, privalo:

1) pateikti visą ir teisingą informaciją, įrodančią asmens teisę gauti išmokas, ir būtinus išmokoms gauti dokumentus;

2)       sudaryti socialiniams darbuotojams, savivaldybės administracijos valstybės tarnautojams ir (ar) kitiems darbuotojams galimybę tikrinti jų gyvenimo sąlygas;.

2. 3) Gautas išmokas asmenys privalo išmokas naudoti pagal jų tikslinę paskirtį.

 

5

24

 

 

Argumentai: išdėstyti prie 1–ojo pasiūlymo Įstatymo projektui.

 

Pasiūlymas:

Pakeisti Įstatymo projekto 24 straipsnį ir jį išdėstyti taip:

 

„24 straipsnis. Savivaldybių administracijų teisės

Siekiant nustatyti ar asmuo turi teisę į šiame įstatyme įtvirtintas išmokas, Ssavivaldybių administracijos turi teisę:

1) apklausti asmenis, kurie kreipiasi dėl išmokų ir (ar) kurie jas gauna, tikrinti jų pateiktus dokumentus ir reikalauti papildomos informacijos, įrodančios teisę gauti išmokas;

2) įstatymų nustatytais atvejais ir tvarka tikrinti bendrai gyvenančių asmenų gyvenimo sąlygas ir, surašius socialinės apsaugos ir darbo ministro nustatytos formos buities ir gyvenimo sąlygų patikrinimo aktą ar rekomendavus socialiniams darbuotojams, priimti sprendimą laikyti bendrai gyvenančius asmenis patiriančiais socialinę riziką;

3) kilus ginčui tarp tėvų (įtėvių) dėl to, kam bus mokama išmoka, rekomendavus socialiniams darbuotojams, priimti sprendimą teikti išmoką šio įstatymo 19 straipsnio 2 dalyje nustatytais būdais;

4) esant pagrįstiems įtarimams, kad vienkartinė išmoka įsikurti gali būti panaudota ne pagal jos tikslinę paskirtį, apklausti besikreipiančius dėl išmokos asmenis, tikrinti jų gyvenimo sąlygas ir, surašius socialinės apsaugos ir darbo ministro įsakymu patvirtintą buities ir gyvenimo sąlygų patikrinimo aktą, priimti sprendimą dėl tikslingo vienkartinės išmokos įsikurti panaudojimo. „

 

 

Teikia                                    Parašai:

Seimo nariai                                                                                               Dovilė Šakalienė