Stenogramas galima rasti

Stenogramų leidiniai 2020–2024 m. kadencija

Stenogramų leidiniai 2024–2028 m. kadencija

Negalutinis variantas

 

LIETUVOS RESPUBLIKOS SEIMAS

 

I (RUDENS) SESIJOS

VAKARINIO posėdžio NR. 12

STENOGRAMA

 

2024 m. gruodžio 12 d.

 

Pirmininkauja Lietuvos Respublikos Seimo Pirmininko pirmasis pavaduotojas J. OLEKAS
ir Seimo Pirmininko pavaduotoja
O. LEIPUTĖ

 


 

PIRMININKAS (J. OLEKAS, LSDPF*). Ger­bia­mi ko­le­gos, šian­dien pri­ta­rė­me nau­jos XIX Vy­riau­sy­bės pro­gra­mai. Pra­de­da­me va­ka­ri­nį po­sė­dį. Re­gist­ruo­ja­mės. (Gon­gas)

Už­si­re­gist­ra­vo 95 Sei­mo na­riai.

 

14.01 val.

Vy­riau­sy­bės na­rių pri­saik­di­ni­mas

 

Ger­bia­mi ko­le­gos, kaip mi­nė­jau, šian­dien pri­ta­rė­me nau­jos XIX Vy­riau­sy­bės pro­gra­mai. Sei­mo sta­tu­tas ir Vy­riau­sy­bės įsta­ty­mas nu­ma­to, kad Vy­riau­sy­bės na­riai pri­sie­kia Sei­mo po­sė­dy­je. Prie­sai­ką pri­ima Sei­mo Pir­mi­nin­kas. Mi­nist­ras pri­sie­kia sto­vė­da­mas prie­šais Sei­mo Pir­mi­nin­ką skai­ty­da­mas prie­sai­kos teks­tą, pa­dė­jęs ran­ką ant Lie­tu­vos Res­pub­li­kos Kon­sti­tu­ci­jos. Pri­sie­kęs mi­nist­ras pa­si­ra­šo var­di­nį prie­sai­kos la­pą. Nu­sta­ty­tas prie­sai­kos teks­tas ne­tai­so­mas ir ne­kei­čia­mas. Tiek šios nuo­sta­tos ne­si­lai­ky­mas, tiek at­si­sa­ky­mas pri­siek­ti ar pa­si­ra­šy­ti var­di­nį prie­sai­kos la­pą ar­ba pa­si­ra­šy­mas su iš­ly­ga reiš­kia, kad mi­nist­ras ne­pri­sie­kia ir ne­ga­li ei­ti pa­rei­gų. Var­di­niai prie­sai­kos la­pai per­duo­da­mi Sei­mo Pir­mi­nin­kui ir sau­go­mi Sei­mo kan­ce­lia­ri­jo­je.

Pir­mas pri­sieks Lie­tu­vos Res­pub­li­kos Mi­nist­ras Pir­mi­nin­kas G. Pa­luc­kas. Kvie­čiu Sei­mo Pir­mi­nin­ką S. Skver­ne­lį ir G. Pa­luc­ką – pri­saik­di­ni­mo pro­ce­dū­ra.

G. PALUCKAS (LSDPF). Aš, Gin­tau­tas Pa­luc­kas, pri­sie­kiu bū­ti iš­ti­ki­mas Lie­tu­vos Res­pub­li­kai, pri­sie­kiu gerb­ti ir vyk­dy­ti jos Kon­sti­tu­ci­ją ir įsta­ty­mus, sau­go­ti jos že­mių vien­ti­su­mą; pri­sie­kiu vi­so­mis iš­ga­lė­mis stip­rin­ti Lie­tu­vos ne­pri­klau­so­my­bę, są­ži­nin­gai tar­nau­ti Tė­vy­nei, de­mo­kra­tijai, Lie­tu­vos žmo­nių ge­ro­vei. Te­pa­de­da man Die­vas. (Plo­ji­mai)

PIRMININKAS. Kvie­čiu kul­tū­ros mi­nist­rą Ša­rū­ną Bi­ru­tį.

Š. BIRUTIS (LSDPF). Prie­sai­ka (Plo­ji­mai)

PIRMININKAS. Kvie­čiu už­sie­nio rei­ka­lų mi­nist­rą Kęs­tu­tį Bud­rį.

K. BUDRYS. Prie­sai­ka (Plo­ji­mai)

PIRMININKAS. Kvie­čiu Ig­ną Hof­ma­ną, že­mės ūkio mi­nist­rą.

I. HOFMANAS. Prie­sai­ka (Plo­ji­mai)

PIRMININKAS. Kvie­čiu Ma­ri­ją Ja­ku­baus­kie­nę, svei­ka­tos ap­sau­gos mi­nist­rę.

M. JAKUBAUSKIENĖ. Prie­sai­ka (Plo­ji­mai)

PIRMININKAS. Kvie­čiu Vla­dis­la­vą Kon­dra­to­vi­čių, vi­daus rei­ka­lų mi­nist­rą.

V. KONDRATOVIČ. Prie­sai­ka (Plo­ji­mai)

PIRMININKAS. Kvie­čiu Ri­man­tą Moc­kų, tei­sin­gu­mo mi­nist­rą.

R. MOCKUS. Prie­sai­ka (Plo­ji­mai)

PIRMININKAS. Kvie­čiu P. Po­ders­kį, ap­lin­kos mi­nist­rą.

P. PODERSKIS. Prie­sai­ka (Plo­ji­mai)

PIRMININKAS. Kvie­čiu R. Po­po­vie­nę, švie­ti­mo, moks­lo ir spor­to mi­nist­rę.

R. POPOVIENĖ (LSDPF). Prie­sai­ka (Plo­ji­mai)

PIRMININKAS. Kvie­čiu I. Ru­gi­nie­nę, so­cia­li­nės ap­sau­gos ir dar­bo mi­nist­rę.

I. RUGINIENĖ (LSDPF). Prie­sai­ka (be pas­ku­ti­nio sa­ki­nio) (Plo­ji­mai)

PIRMININKAS. Kvie­čiu E. Sa­bu­tį, su­si­sie­ki­mo mi­nist­rą.

E. SABUTIS (LSDPF). Prie­sai­ka (Plo­ji­mai)

PIRMININKAS. Kvie­čiu L. Sa­vic­ką, eko­no­mi­kos ir ino­va­ci­jų mi­nist­rą.

L. SAVICKAS (DFVL). Prie­sai­ka (be pas­ku­ti­nio sa­ki­nio) (Plo­ji­mai)

PIRMININKAS. Kvie­čiu R. Ša­džių, fi­nan­sų mi­nist­rą.

R. ŠADŽIUS. Prie­sai­ka (be pas­ku­ti­nio sa­ki­nio) (Plo­ji­mai)

PIRMININKAS. Kvie­čiu D. Ša­ka­lie­nę, kraš­to ap­sau­gos mi­nist­rę.

D. ŠAKALIENĖ (LSDPF). Prie­sai­ka (Plo­ji­mai)

PIRMININKAS. Kvie­čiu Ž. Vai­čiū­ną, ener­ge­ti­kos mi­nist­rą.

Ž. VAIČIŪNAS. Prie­sai­ka (Plo­ji­mai)

PIRMININKAS. Skel­biu, kad nau­jo­ji Lie­tu­vos Res­pub­li­kos Vy­riau­sy­bė pri­sie­kė ir ga­vo įga­lio­ji­mus veik­ti. (Plo­ji­mai) Kvie­čia­me Vy­riau­sy­bę in cor­po­re nu­si­fo­tog­ra­fuo­ti vie­no­je ben­dro­je nuo­trau­ko­je. 5 mi­nu­čių tech­ni­nė per­trau­ka.

 

Per­trau­ka

 

PIRMININKAS. Ger­bia­mi ko­le­gos, tę­sia­me po­pie­ti­nį po­sė­dį.

 

14.21 val.

Ge­ne­ra­li­nės pro­ku­ro­rės Ni­dos Gruns­kie­nės pra­ne­ši­mas (dėl Sei­mo na­rio An­driaus Bag­do­no)

 

Dar­bo­tvarkės 2 klau­si­mas. Kvie­čiu į tri­bū­ną ge­ne­ra­li­nę pro­ku­ro­rę N. Gruns­kie­nę pa­da­ry­ti pra­ne­ši­mą dėl Sei­mo na­rio A. Bag­do­no.

N. GRUNSKIENĖ. La­ba die­na, ger­bia­mas Sei­mo Pir­mi­nin­ko pa­va­duo­to­jau, ger­bia­mi Sei­mo na­riai. Klai­pė­dos apy­gar­dos pro­ku­ra­tū­ros Or­ga­ni­zuo­tų nu­si­kal­ti­mų ir ko­rup­ci­jos ty­ri­mo sky­riaus pro­ku­ro­ras or­ga­ni­zuo­ja ir kon­tro­liuo­ja iki­teis­mi­nį ty­ri­mą, ku­ris 2024 m. lap­kri­čio 19 d. bu­vo at­skir­tas nuo dar 2023 me­tų ko­vo mė­ne­sį pra­dė­to iki­teis­mi­nio ty­ri­mo dėl 2019–2023 me­tų ka­den­ci­jos Ne­rin­gos sa­vi­val­dy­bės ta­ry­bos na­rių ga­li­mai pa­da­ry­tų nu­si­kals­ta­mų vei­kų, su­si­ju­sių su iš­lai­dų ta­ry­bos na­rio veik­lai ap­mo­kė­ji­mu. Šiuos iki­teis­mi­nius ty­ri­mus at­lie­ka Lie­tu­vos Res­pub­li­kos spe­cia­lių­jų ty­ri­mų tar­ny­bos Klai­pė­dos val­dy­ba.

At­skir­ta­sis iki­teis­mi­nis ty­ri­mas, ku­rio duo­me­nys yra su­si­ję su A. Bag­do­nui iš­mo­kė­to­mis Ne­rin­gos sa­vi­val­dy­bės lė­šo­mis, at­lie­ka­mas dėl ga­li­mai pa­da­ry­tų nu­si­kals­ta­mų vei­kų, nu­ma­ty­tų Bau­džia­mo­jo ko­dek­so 300 straips­nio „Do­ku­men­to su­klas­to­ji­mas ar dis­po­na­vi­mas su­klas­to­tu do­ku­men­tu“ 1 da­ly­je, 182 straips­nio „Suk­čia­vi­mas“ 1 da­ly­je ir 228 straips­nio „Pik­tnau­džia­vi­mas“ 2 da­ly­je.

Iki­teis­mi­nio ty­ri­mo duo­me­nys, ku­rie pa­tei­kia­mi krei­pi­mo­si į Lie­tu­vos Res­pub­li­kos Sei­mą teks­te, lei­džia pa­grįs­tai ma­ny­ti, kad A. Bag­do­nas nuo 2019 m. ba­lan­džio 12 d. iki 2020 m. lap­kri­čio 12 d., bū­da­mas Ne­rin­gos sa­vi­val­dy­bės ta­ry­bos na­riu, tu­rė­da­mas vals­ty­bės po­li­ti­ko ir sa­vi­val­dy­bės ben­druo­me­nės at­sto­vo tei­ses ir pa­rei­gas, taip pat ei­da­mas Ne­rin­gos sa­vi­val­dy­bės ta­ry­bos Kon­tro­lės ko­mi­te­to pir­mi­nin­ko bei Biu­dže­to, fi­nan­sų ir ūkio val­dy­mo ko­mi­te­to na­rio pa­rei­gas, ga­li­mai pik­tnau­džiau­da­mas ta­ry­bos na­rio tar­ny­bi­ne pa­dė­ti­mi, klas­to­da­mas tik­rus do­ku­men­tus ir juos pa­nau­do­da­mas, pa­žeis­da­mas Lie­tu­vos Res­pub­li­kos Kon­sti­tu­ci­jos, Vie­šų­jų ir pri­va­čių in­te­re­sų de­ri­ni­mo įsta­ty­mo, Vals­ty­bės po­li­ti­kų el­ge­sio ko­dek­so ir Vie­tos sa­vi­val­dos įsta­ty­mo bei Ne­rin­gos sa­vi­val­dy­bės ta­ry­bos veik­los reg­la­men­to nuo­sta­tas, su­men­ki­no tiek ei­na­mų pa­rei­gų pres­ti­žą, tiek ir ins­ti­tu­ci­jos, ku­rio­je dir­bo, au­to­ri­te­tą, su­lau­žė ta­ry­bos na­rio duo­tą prie­sai­ką, pa­že­mi­no bei dis­kre­di­ta­vo vals­ty­bės tar­nau­to­jo ir vals­ty­bės po­li­ti­ko – ta­ry­bos na­rio var­dą. Dėl to sa­vi­val­dy­bei ir vals­ty­bei pa­da­rė di­de­lę ne­tur­ti­nę ža­lą, o Ne­rin­gos sa­vi­val­dy­bės ad­mi­nist­ra­ci­jai – tur­ti­nę 580 eu­rų 88 cen­tų dy­džio ža­lą ap­gau­le įgy­da­mas sve­ti­mą tur­tą.

Šios iš­va­dos grin­džia­mos iki­teis­mi­nio ty­ri­mo duo­me­ni­mis, gau­tais ap­klau­sus kaip spe­cia­lų­jį liu­dy­to­ją A. Bag­do­ną, ki­tus liu­dy­to­jus, ga­vus Ne­rin­gos sa­vi­val­dy­bės ad­mi­nist­ra­ci­jos, ban­kų, de­ga­li­nių, ki­tų ju­ri­di­nių as­me­nų pa­teik­tus do­ku­men­tus, iš­ana­li­za­vus ki­tus šio iki­teis­mi­nio ty­ri­mo me­tu gau­tus duo­me­nis. At­li­kus šiuos ir ki­tus ty­ri­mo veiks­mus bu­vo nu­sta­ty­ta, kad prie pen­kių A. Bag­do­no, kaip ta­ry­bos na­rio, iš­lai­dų ata­skai­tų bu­vo pri­dė­ti 13 de­ga­lų įsi­gi­ji­mo kvi­tų, pa­gal ku­riuos už de­ga­lus bu­vo at­si­skai­ty­ta ki­tų fi­zi­nių ar ju­ri­di­nių as­me­nų var­du iš­duo­to­mis ban­ko kor­te­lė­mis ar­ba de­ga­lų kor­te­lė­mis ir šie de­ga­lai bu­vo su­nau­do­ti juos įsi­gi­ju­sių as­me­nų reik­mėms. Tai yra nu­sta­ty­ta, kad pa­gal pa­teik­tus ata­skai­to­se de­ga­lų kvi­tus A. Bag­do­nas de­ga­lų ne­įsi­gi­jo, už juos pats ne­mo­kė­jo ir de­ga­lai bu­vo… ne­bu­vo pa­nau­do­ti ta­ry­bos na­rio veik­lo­je.

Ma­ny­ti­na, kad to­kiu bū­du A. Bag­do­nas, bū­da­mas gy­ven­to­jų iš­rink­tu Ne­rin­gos sa­vi­val­dy­bės ta­ry­bos na­riu bei ei­da­mas šios sa­vi­val­dy­bės ta­ry­bos Kon­tro­lės ko­mi­te­to pir­mi­nin­ko ir Biu­dže­to, fi­nan­sų ir ūkio val­dy­mo ko­mi­te­to na­rio pa­rei­gas, ga­li­mai pa­žei­dė Lie­tu­vos Res­pub­li­kos Kon­sti­tu­ci­jos, Vie­šų­jų ir pri­va­čių in­te­re­sų de­ri­ni­mo įsta­ty­mo, Vals­ty­bės po­li­ti­kų el­ge­sio ko­dek­so ir Vie­tos sa­vi­val­dos įsta­ty­mo bei Ne­rin­gos sa­vi­val­dy­bės ta­ry­bos veik­los reg­la­men­to nuo­sta­tas, su­men­ki­no tiek ei­na­mų pa­rei­gų pres­ti­žą, tiek ir ins­ti­tu­ci­jos, ku­rio­je dir­bo, au­to­ri­te­tą, su­lau­žė ta­ry­bos na­rio duo­tą prie­sai­ką, pa­že­mi­no bei dis­kre­di­ta­vo vals­ty­bės tar­nau­to­jo ir vals­ty­bės po­li­ti­ko – ta­ry­bos na­rio var­dą, dėl to sa­vi­val­dy­bei ir vals­ty­bei pa­da­rė di­de­lę ne­tur­ti­nę ža­lą, o Ne­rin­gos sa­vi­val­dy­bės ad­mi­nist­ra­ci­jai – tur­ti­nę 580 eu­rų 88 cen­tų dy­džio ža­lą.

Pa­pil­do­mai no­riu pa­mi­nė­ti, kad Klai­pė­dos apy­gar­dos pro­ku­ra­tū­ros vie­šo­jo in­te­re­so gy­ni­mo pro­ku­ro­rams nu­sta­čius, kad nu­ro­dy­tu lai­ko­tar­piu A. Bag­do­nui, va­do­vau­jan­tis jo pa­teik­tais do­ku­men­tais apie pa­tir­tas iš­lai­das ta­ry­bos na­rio veik­lai, bu­vo ne­pa­grįs­tai iš­mo­kė­ta 4 tūkst. 223 eu­rai 67 cen­tai. A. Bag­do­nas šią su­mą grą­ži­no į Ne­rin­gos sa­vi­val­dy­bės ad­mi­nist­ra­ci­jos biu­dže­tą pa­gal su juo su­da­ry­tos tai­kos su­tar­ties są­ly­gas.

A. Bag­do­nas nuo 2024 m. lap­kri­čio 14 d. yra Sei­mo na­rys, įgi­jęs Sei­mo na­rio as­mens ne­lie­čia­my­bę, nu­ma­ty­tą Lie­tu­vos Res­pub­li­kos Kon­sti­tu­ci­jo­je ir Lie­tu­vos Res­pub­li­kos Sei­mo sta­tu­te. Lie­tu­vos Res­pub­li­kos bau­džia­mo­jo pro­ce­so ko­dek­se nu­sta­ty­ta, kad nu­si­kals­ta­mą vei­ką pa­da­riu­siam as­me­niui, ku­ris bau­džia­mo­jon at­sa­ko­my­bėn ga­li bū­ti pa­trauk­tas tik kom­pe­ten­tin­gos ins­ti­tu­ci­jos lei­di­mu, bau­džia­ma­sis pro­ce­sas pra­de­da­mas, ta­čiau jam ne­ga­li bū­ti su­ra­šy­tas pra­ne­ši­mas apie įta­ri­mą, jis ne­ga­li bū­ti ap­klau­sia­mas kaip įta­ria­ma­sis ar pri­pa­žįs­ta­mas įta­ria­muo­ju, ne­ga­li bū­ti su­ima­mas ar ki­taip su­var­žo­ma jo lais­vė. Ki­tos pro­ce­si­nės prie­var­tos prie­mo­nės šiam as­me­niui tai­ko­mos tiek, kiek tai ne­drau­džia­ma pa­gal Lie­tu­vos Res­pub­li­kos įsta­ty­mus ar tarp­tau­ti­nės tei­sės nor­mas.

Da­bar­ti­nė­je nu­ro­dy­to iki­teis­mi­nio ty­ri­mo sta­di­jo­je vi­si ga­li­mi ir ne­drau­džia­mi at­lik­ti pro­ce­so veiks­mai Sei­mo na­rio A. Bag­do­no at­žvil­giu yra at­lik­ti. Sie­kiant tęs­ti šį iki­teis­mi­nį ty­ri­mą ir pri­im­ti pa­grįs­tą pro­ce­si­nį spren­di­mą dėl ty­ri­mo baig­ties bū­ti­nas kom­pe­ten­tin­gos ins­ti­tu­ci­jos lei­di­mas pa­trauk­ti Sei­mo na­rį bau­džia­mo­jon at­sa­ko­my­bėn. Esant to­kiam lei­di­mui, jam ga­lė­tų bū­ti su­ra­šy­tas ir įteik­tas pra­ne­ši­mas apie įta­ri­mą, at­lik­ta įta­ria­mo­jo ap­klau­sa.

Rem­da­ma­si tuo, kas iš­dės­ty­ta, ir va­do­vau­da­ma­si Lie­tu­vos Res­pub­li­kos Kon­sti­tu­ci­jos 62 straips­nio 2 da­li­mi, Lie­tu­vos Res­pub­li­kos Sei­mo sta­tu­to 22 straips­nio 3 da­li­mi bei Lie­tu­vos Res­pub­li­kos bau­džia­mo pro­ce­so ko­dek­so 32 straips­niu, pra­šau Lie­tu­vos Res­pub­li­kos Sei­mą leis­ti pa­trauk­ti Lie­tu­vos Res­pub­li­kos Sei­mo na­rį A. Bag­do­ną bau­džia­mo­jon at­sa­ko­my­bėn, su­im­ti ar ki­taip su­var­žy­ti jo lais­vę. Ačiū.

PIRMININKAS. Ačiū, ger­bia­ma pro­ku­ro­re.

A. Bag­do­nas per šo­ni­nį mik­ro­fo­ną.

A. BAGDONAS (LSF). Dė­ko­ju, po­sė­džio pir­mi­nin­ke, už su­teik­tą žo­dį. Ger­bia­mi ko­le­gos, rem­da­ma­sis Sei­mo sta­tu­tu, pra­šau su­pap­ras­tin­ta tvar­ka spręs­ti klau­si­mą dėl ma­no ne­lie­čia­my­bės pa­nai­ki­ni­mo ne­su­da­rant lai­ki­no­sios Sei­mo ko­mi­si­jos. Ačiū.

PIRMININKAS. Ačiū. Ta­da pa­gal Sei­mo sta­tu­tą Sei­mo po­sė­dy­je da­ro­ma ne trum­pes­nė ne­gu 1 va­lan­dos, bet ne il­ges­nė ne­gu 2 va­lan­dų… (Bal­sai sa­lė­je) Ačiū, pri­ėmėm ži­nion Sei­mo na­rio nuo­mo­nę.

 

14.30 val.

Vals­ty­bės tar­ny­bos įsta­ty­mo Nr. VIII-1316 pa­kei­ti­mo įsta­ty­mo Nr. XIV-1985 2 straips­nio pa­kei­ti­mo įsta­ty­mo pro­jek­tas Nr. XVP-44 (pa­tei­ki­mo tę­si­nys)

 

Dar­bo­tvarkės 2-3 klau­si­mas – Vals­ty­bės tar­ny­bos įsta­ty­mo Nr. VIII-1316 pa­kei­ti­mo įsta­ty­mo Nr. XIV-1985 2 straips­nio pa­kei­ti­mo įsta­ty­mo pro­jek­tas Nr. XVP-44. Pra­ne­šė­jas – M. Ka­te­ly­nas. Pra­šom.

M. KATELYNAS (LSDPF). Pra­šom, dėl ve­di­mo tvar­kos ko­le­ga A. Pet­ro­šius.

A. PETROŠIUS (TS-LKDF). Dė­ko­ju po­sė­džio pir­mi­nin­kui. Iš tie­sų dar ir dar kar­tą skai­tė­me Tei­sės de­par­ta­men­to iš­va­das ir tei­sės pro­jek­tas tik­rai pa­sta­ty­tų vals­ty­bės tar­nau­to­jus, ku­rie jau dir­ba pa­gal dar­bo su­tar­tis, ir tuos, ku­riems yra siū­lo­ma pa­lik­ti vals­ty­bės tar­nau­to­jo sta­tu­są į ne­ly­gia­ver­tę pa­dė­tį. Tik­rai svars­to­me su ko­man­da įvai­rius va­rian­tus ir ban­do­me ieš­ko­ti iš­ei­čių, ar toks pro­jek­tas ga­lė­tų tęs­ti sa­vo ke­lią. To­dėl frak­ci­jos var­du dar kar­tą pra­šau per­trau­kos iki ki­to po­sė­džio.

PIRMININKAS. Tei­sė­tas pra­šy­mas. Bal­suo­ja­me, kas už tai, kad bū­tų da­ro­ma per­trau­ka iki ki­to po­sė­džio? (Bal­sai sa­lė­je) Taip, taip.

Bal­sa­vo 91 Sei­mo na­rys: už – 30, prieš – 53, su­si­lai­kė 8. Yra dau­giau ne­gu vie­na penk­to­ji, da­ro­ma per­trau­ka iki ki­to po­sė­džio.

 

14.32 val.

Vals­ty­bės gy­ny­bos fon­do įsta­ty­mo Nr. XIV-2775 4 straips­nio pa­kei­ti­mo įsta­ty­mo pro­jek­tas Nr. XIVP-4285, Že­mės įsta­ty­mo Nr. I-446 11 ir 40 straips­nių pa­kei­ti­mo įsta­ty­mo pro­jek­tas Nr. XIVP-4286, Že­mės ūkio pa­skir­ties že­mės įsi­gi­ji­mo įsta­ty­mo Nr. IX-1314 4 straips­nio pa­kei­ti­mo įsta­ty­mo pro­jek­tas Nr. XIVP-4287 (pa­tei­ki­mo tę­si­nys)

 

Dar­bo­tvarkės klau­si­mas – Vals­ty­bės gy­ny­bos fon­do įsta­ty­mo Nr. XIV-2775 4 straips­nio pa­kei­ti­mo įsta­ty­mo pro­jek­tas Nr. XIVP-4285. Pra­ne­šė­jas – K. Star­ke­vi­čius. Pra­šom. Ir du ly­di­mie­ji klau­si­mai, pro­jek­tas Nr. XIVP-4286 ir Nr. XIVP-4287. Že­mės įsta­ty­mo ir Že­mės ūkio pa­skir­ties įsta­ty­mo pa­kei­ti­mai. Pra­šau.

K. STARKEVIČIUS (TS-LKDF). La­ba die­na, ger­bia­mi ko­le­gos. Iš tik­rų­jų pri­sta­tau pro­jek­tą, ku­ris bu­vo pra­dė­tas dar kai dir­bo­me Eko­no­mi­kos ko­mi­te­te. Ta­da ėmė­mės že­mės ap­skai­tos, jos įveik­li­ni­mo, pa­nau­do­ji­mo tiks­lin­gu­mo, efek­ty­vu­mo. Aš da­bar tie­siog pa­teik­siu, ką mes ra­do­me, ko­kią si­tu­a­ci­ją. Aiš­ku, yra pa­teik­tas įsta­ty­mo pro­jek­tas, ko­kius veiks­mus to­liau rei­kia at­lik­ti ir kaip tą že­mę tin­ka­mai įveik­lin­ti. Šiuo me­tu yra 182 tūkst. 948 hek­ta­rai iš­nuo­mo­ta vals­ty­bi­nės že­mės ūkio pa­skir­ties že­mės. Že­mės skly­pai yra su­for­muo­ti, įre­gist­ruo­ti Ne­kil­no­ja­mo­jo tur­to re­gist­re. Dar 18 tūkst. 15 hek­ta­rų su­teik­ta vals­ty­bi­nės že­mės lai­ki­nai nau­do­tis že­mės ūkio veik­lai vyk­dy­ti kai­mo gy­ve­na­mo­je vie­to­vė­je ir mies­te­liuo­se. Že­mės skly­pai ne­su­for­muo­ti, ne­įre­gist­ruo­ti Ne­kil­no­ja­mo­jo tur­to re­gist­re. 651 tūkst. 840 hek­ta­rų vals­ty­bi­nės že­mės ne­įre­gist­ruo­ta Ne­kil­no­ja­mo­jo tur­to re­gist­re, tai ap­ima ne­su­for­muo­tus ke­lius, miš­kus ir taip to­liau, iš ku­rios nu­sta­ty­ti 110 tūkst. 81 hek­ta­ras tin­ka­mos že­mės ūkio pa­skir­ties že­mės skly­pams for­muo­ti.

No­riu pa­sa­ky­ti, kad da­bar­ti­niu me­tu rin­kos ver­tė yra 5 tūkst. 12 eu­rų už hek­ta­rą, vi­du­ti­nė že­mės ver­tė. Mes ga­lė­tu­me su­dau­gi­nę gau­ti tuos skai­čius, ko­kias lė­šas vals­ty­bė ga­li gau­ti į sa­vo biu­dže­tą. Vis­ką su­dė­jus ta kar­te­lė bū­tų virš 1,5 mlrd. Ne­sa­kau, kad tos lė­šos čia bū­tų iš­kart ar­ba ūki­nin­kai, ar­ba že­mės nau­do­to­jai bū­tų pri­vers­ti šią že­mę pirk­ti pri­vers­ti­nai, to nė­ra. Jei­gu tu­ri nuo­mos su­tar­tis, ten jos yra vie­nos 25 me­tams, ki­tos net yra 50 me­tų ar 10 me­tų, ar 5 me­tams. Jie ga­lė­tų pirk­ti ar­ba ga­lė­tų to­liau dis­po­nuo­ti, o jei­gu at­ei­tų lai­kas, ga­lė­tų ir da­bar, jei­gu iš­reikš no­rą, nu­si­pirk­ti. Ką siū­lo­me pa­keis­ti? Že­mės ūkio pa­skir­ties įsi­gi­ji­mo įsta­ty­mą, Že­mės įsta­ty­mą, Vals­ty­bės gy­ny­bos fon­do įsta­ty­mą, su­da­rant ga­li­my­bę vals­ty­bi­nės že­mės ūkio pa­skir­ties skly­pus ir že­mės skly­pais ne­su­for­muo­tos že­mės ūkio veik­lai nau­do­ti tin­ka­mus vals­ty­bi­nės že­mės plo­tus per­duo­ti ben­dra­tur­čiams, nuo­mi­nin­kams ir as­me­nims, ku­riems su­teik­ta tei­sė lai­ki­nai nau­do­tis vals­ty­bi­ne že­me, be­si­ri­bo­jan­čių pri­va­čių že­mės skly­pų sa­vi­nin­kams. Val­sty­bi­nės že­mės ūkio pa­skir­ties že­mės skly­pus for­muo­ti ne tik že­mės re­for­mos že­mė­tvarkos pro­jek­tais ir jiems pri­ly­gi­na­mais pla­nais, bet, as­me­nims pa­gei­dau­jant, ir že­mės skly­pų for­ma­vi­mo per­tvar­ky­mo pro­jek­tais. 80 % vals­ty­bės biu­dže­to pa­ja­mų, gau­tų už par­duo­tus vals­ty­bi­nės že­mės ūkio pa­skir­ties skly­pus, skir­ti Vals­ty­bės gy­ny­bos fon­dui.

Kaip ži­no­me, mes tu­ri­me di­de­lius įsi­pa­rei­go­ji­mus ir at­ei­ty­je mums rei­kia, kad į šį fon­dą lė­šų bū­tų dau­giau, nes yra sie­kia­mu­mas gal­būt pa­siek­ti re­zul­ta­tus net 4 % nuo BVP. Tai čia bū­tų pa­pil­do­mos lė­šos ir ne­rei­kė­tų mums ieš­ko­ti ki­tų šal­ti­nių.

Da­bar aš no­riu pa­kal­bė­ti, nes čia iš­gir­dau daug nuo­gąs­ta­vi­mų dėl sau­gik­lių ir są­ly­gų. Tei­sė pirk­ti vals­ty­bi­nės že­mės ūkio pa­skir­ties že­mę bū­tų tai­ko­ma fi­zi­niam as­me­niui, jei­gu jis ne ma­žiau kaip tre­jus me­tus yra įre­gist­ra­vęs ūki­nin­ko ūkį Ūki­nin­ko ūkio įsta­ty­mo nu­sta­ty­ta tvar­ka ar­ba tu­ri Vy­riau­sy­bės įga­lio­tos ins­ti­tu­ci­jos nu­sta­ty­tą pro­fe­si­nį pa­si­ren­gi­mą ūki­nin­kau­ti, yra de­kla­ra­vęs pa­ja­mas iš že­mės ūkio veik­los ar­ba de­kla­ra­vęs že­mės ūkio naud­me­nis ar ki­tus plo­tus; ju­ri­di­niam as­me­niui, jei­gu jis yra že­mės ūkio pro­duk­ci­jos ga­min­to­jas, ku­rio me­ti­nės įplau­kos iš pre­ki­nės že­mės ūkio pro­duk­ci­jos re­a­li­za­vi­mo per pas­ta­ruo­sius tre­jus me­tus su­da­rė dau­giau kaip 50 % vi­sų gau­na­mų pa­ja­mų.

Par­duo­ti ne di­des­nius kaip 10 hek­ta­rų vals­ty­bi­nės že­mės skly­pus ir že­mės skly­pais ne­sufor­muo­ti že­mės ūkio veik­lai tin­ka­mai nau­do­ti vals­ty­bi­nės že­mės plo­tai… As­muo ar su­si­ję as­me­nys ga­li įsi­gy­ti Lie­tu­vos Res­pub­li­kos te­ri­to­ri­jo­je tiek že­mės, kad ben­dras jų iš vals­ty­bės įsi­gy­tos že­mės pa­skir­ties že­mės plo­tas ne­bū­tų di­des­nis kaip 300 hek­ta­rų. Jei­gu ji­sai yra nu­si­pir­kęs dau­giau iš vals­ty­bės že­mės ne­gu 300 hek­ta­rų, ji­sai jau ne­ga­lė­tų pirk­ti dau­giau. As­muo ga­lė­tų įsi­gy­ti ne dau­giau kaip dvie­jų be­si­ri­bo­jan­čių sa­vi­val­dy­bių te­ri­to­ri­jo­se esan­čius vals­ty­bės že­mės skly­pus. Tai yra da­ro­ma, kad ne­bū­tų spe­ku­lia­ci­jos. Lo­giš­kai ma­tant, že­mė ga­li ri­bo­tis su vie­na sa­vi­val­dy­be, tai ta­da lo­giš­ka, kad ji­sai ga­lė­tų įsi­gy­ti, nes jis ir da­bar vyk­do ūki­nę veik­lą to­je že­mė­je.

Vals­ty­bės že­mė par­duo­da­ma tik to­se ka­dast­ri­nė­se vie­to­vė­se, ku­rio­se yra pa­si­bai­gęs nuo­sa­vy­bės tei­sių į že­mę at­kū­ri­mo pro­ce­sas, nes iš tik­rų­jų dar kar­tais mes vis mėgs­ta­me de­kla­ruo­ti, ta­čiau že­mės nuo­sa­vy­bės at­kū­ri­mo pro­ce­sai nė­ra vi­sur pa­si­bai­gę. Že­mės ūkio pa­skir­ties že­mė, esan­ti ur­ba­ni­zuo­to­je ir ur­ba­ni­zuo­ja­mo­se te­ri­to­ri­jo­se, ne­par­duo­da­ma. Ta­čiau ur­ba­ni­zuo­ta ar­ba neur­ba­ni­zuo­ja­ma – tai mies­tų, mies­te­lių te­ri­to­ri­jo­se. Sau­go­mo­se te­ri­to­ri­jo­se esan­ti vals­tybi­nė že­mė, dar kar­tą pa­brė­žiu, ir­gi ne­par­duo­da­ma. Tei­sės ak­tais ne­pri­va­ti­zuo­ti­nai že­mės… pa­skir­ta vals­ty­bi­nė že­mė ne­par­duo­da­ma. Par­duo­da­mų vals­ty­bės že­mių skly­pų ver­tė ap­skai­čiuo­ja­ma tai­kant Lie­tu­vos Res­pub­li­kos tur­to ir ver­slo ver­ti­ni­mo pa­grin­dų įsta­ty­mo nu­sta­ty­tą in­di­vi­du­a­lų tur­to ver­ti­ni­mo bū­dą, di­di­na­ma, dar no­riu pa­brėž­ti, 10 %. Čia mes ga­lė­tu­me gal­vo­ti gal­būt ir dau­giau, nes pa­pras­tai, jei­gu bū­tų auk­cio­nas, tai nie­ka­da, kaip ro­do prak­ti­ka, 10 % ir ne­pa­ky­la. Bet čia bū­tų ga­li­ma ir di­des­nį tai­ky­ti.

Ga­li­my­bė įsi­gy­ti iš vals­ty­bės, su­mo­kat iš kar­to ar­ba iš­si­mo­kė­ti­nai per 15 me­tų lai­ko­tar­pį, mo­kat 5 % me­ti­nes pa­lū­ka­nas. Šiuo at­ve­ju, kaip ma­to­me, vals­ty­bė ir­gi lai­mė­tų, nes bū­tų mo­ka­mos pa­lū­ka­nos, o tas as­muo, ku­ris gal­būt tik­rai ne­tu­ri tų lė­šų įsi­gy­tos že­mės… kad jam ne­rei­kė­tų gal­būt nau­do­tis ban­ko pa­slau­go­mis, tai ga­lė­tų pirk­ti tą že­mę, bet tik­tai mo­kė­tų pa­lū­ka­nas vals­ty­bei. Tai štai toks trum­pas ma­no pri­sta­ty­mas. Pra­šau, lau­kiu jū­sų klau­si­mų.

PIRMININKAS. Ačiū. Jū­sų pa­klaus­ti no­ri ke­li Sei­mo na­riai. Pir­mas – Z. Bal­čy­tis.

Z. BALČYTIS (DFVL). Ačiū, ger­bia­mas pir­mi­nin­ke. Ger­bia­mas ko­le­ga Ka­zi­mie­rai, iš tik­rų­jų pa­teik­tas įsta­ty­mo pro­jek­tas iš pir­mo žvilgs­nio at­ro­do la­bai ne­kal­tas. Ta­čiau jis yra taip su­ra­šy­tas, kad vis dėl­to ke­lia tam tik­rų klau­si­mų.

Pir­miau­sia, kur yra 2-4.1 klau­si­mas – Nr. XIV-4285, „ne di­des­nius ne­gu 10 hek­ta­rų“, vis­kas ge­rai, ta­čiau kal­ba­ma apie tai, kad ši­tos biu­dže­to pa­ja­mos, ku­rios tu­rė­tų bū­ti gau­na­mos iš ši­tos par­duo­tos že­mės, tu­rė­tų bū­ti nu­kreip­ta į Gy­ny­bos fon­dą. Ki­taip sa­kant, la­bai to­kia ge­ra in­ten­ci­ja, bet aš ma­nau, kad yra tam tik­ri nu­ta­ri­mai, ku­rie vei­kia, kad pa­ti Vy­riau­sy­bė tu­ri spręs­ti, kur vals­ty­bės pa­ja­mos tu­rė­tų bū­ti nu­kreip­tos.

Po to 2-4.3 klau­si­mas vis dėl­to ke­lia šiek tiek ir­gi to­kių abe­jo­nių, kad vi­sa ši­ta par­duo­ta že­mė tu­rė­tų bū­ti įsi­gy­ja­ma be auk­cio­no. Iš tik­rų­jų, tai aš ma­nau, kad ga­li iš­kil­ti tam tik­rų abe­jo­nių, ar tai bū­tų tei­sin­ga.

Čia, iš tik­rų­jų, pa­tei­kė­te daug ar­gu­men­tų, bet ma­nau, kad čia rei­kia jau gi­liai bū­ti tuo spe­cia­lis­tu. Aš tai siū­ly­čiau pri­tar­ti po pa­tei­ki­mo ši­tam klau­si­mui ir pra­šy­ti Vy­riau­sy­bės iš­va­dos.

K. STARKEVIČIUS (TS-LKDF). Ge­rai, bet ko­kia for­ma ge­rai, svar­bu, ju­da­me į prie­kį. Tik aš tie­siog iš­kart ga­liu kai ku­rias si­tu­a­ci­jas pa­aiš­kin­ti, kas jū­sų klau­si­me bu­vo dėl to, kad ne auk­cio­no bū­du. Aš jums dar pa­sa­ky­siu, koks yra pa­vo­jus, jei­gu mes par­duo­si­me auk­cio­ne. Pa­vo­jus tas… Kaip ir da­bar že­mė, ku­ri yra par­duo­da­ma auk­cio­ne, fon­dai įsi­gy­ja tą že­mę, jie dau­giau 10 % (mes pa­si­žiū­rė­jo­me) ne­mo­ka ta­me auk­cio­ne, ir ta­da at­ei­na pas tą žmo­gų, ku­ris dir­ba že­mę ap­lin­kui, ku­ris ir dir­bo tą že­mę, ir sa­ko: ge­rai, da­bar aš tau są­ly­gas dik­tuo­siu. Tos są­ly­gos pa­pras­tai bū­na ne­re­a­lios, kiek ji­sai no­ri, no­ri grei­čiau tuos pi­ni­gus su­si­grą­žin­ti.

Tai ši­tas bū­das, mū­sų siū­ly­mas, aš sa­kiau, virš 10 % ar­ba dar ga­li­ma dau­giau 15 %. Vals­ty­bė nei kiek ne­pra­loš­tų. Dar kar­tą mes Lie­tu­vos ne­su­kir­šin­tu­me ir žmo­nės ne­pyk­tų, kad kaž­kas at­ėjo, aš dir­bau že­mę, bai­gė­si su­tar­tis ir iš ma­nęs ji­sai pa­ė­mė tą že­mę.

Dar kal­ba­me apie kon­so­li­da­vi­mą. Kon­so­li­da­vi­mas kaip tik šiuo at­ve­ju kaip tik yra jau ga­ran­tuo­tas, nes nu­si­pirks tas, kas da­bar jau tą že­mę dir­ba, tvar­ko. Ir dar dau­giau že­mės, kaip sa­kiau, 300 ir 500, jei­gu ji­sai (kaip ži­no­te, ga­lio­ja, kai ben­drai tu­ri 500 že­mės) 500 vir­ši­ja, tu­ri­mą, jau nuo­sa­vą že­mę, ji­sai dau­giau ne­ga­li pirk­ti.

PIRMININKAS. Ačiū už at­sa­ky­mą. To­liau klau­sia A. But­ke­vi­čius. Pri­me­nu, klaus­ti – 1 mi­nu­tė, at­sa­ky­ti – 2.

A. BUTKEVIČIUS (DFVL). Dė­ko­ju, po­sė­džio pir­mi­nin­ke. Ma­no klau­si­mas pa­na­šus kaip ma­no ko­le­gos Zig­man­to. Ger­bia­mas ko­le­ga, aš ma­nau, kad čia yra tik­rai la­bai ge­ros dvi idė­jos. Aš ma­nau, kad ir da­lis ūki­nin­kų lau­kia, kad ša­lia sa­vo skly­pų tik­rai ga­lė­tų įsi­gy­ti že­mę, ne­su­ke­liant jos kai­nos įvai­riuo­se auk­cio­nuo­se ar­ba už­ker­tant ke­lią įvai­riems spe­ku­lian­tams. Taip pat, aiš­ku, kad lė­šos pa­pul­tų į Gy­ny­bos fon­dą.

Bet ma­no ma­ny­mu (aš ma­nau, ir jūs tu­rė­tu­mė­te su­tik­ti), vis dėl­to re­dak­ci­ja tu­rė­tų bū­ti pa­tai­sy­ta. Pa­tai­sy­ta dėl to, kad tie­sio­giai ši­tos gau­tos lė­šos ne­ga­li bū­ti ap­skai­to­mos kaip vals­ty­bės biu­dže­to pa­ja­mos. Dar rei­ka­lin­ga tam tik­ra pa­pil­do­ma tei­si­nė ba­zė dėl ši­tų gau­tų lė­šų, ku­rios bus gau­tos par­da­vus že­mę, kad bū­tų nu­kreip­tos į Gy­ny­bos fon­dą. Tam tik­ro dar pa­pil­do­mo me­cha­niz­mo rei­kia, kad tei­siš­kai vis­kas bū­tų tvar­kin­gai ir jis ga­lė­tų įsi­ga­lio­ti. Aš ma­nau, kad jūs su ta nuo­mo­ne ir­gi su­tik­tu­mė­te ir ne­pri­eš­ta­rau­tu­mė­te.

K. STARKEVIČIUS (TS-LKDF). Taip, iš tik­rų­jų rei­kia į de­ta­les dar pa­si­žiū­rė­ti. Mes ir… Čia pa­grin­di­nis bū­tų Biu­dže­to ko­mi­te­tas, kad pa­si­žiū­rė­tų… Ir ta­da ras­tu­me tas for­mu­les, jei­gu su­tik­si­me su prin­ci­pu, kad taip ir bū­tų įsta­ty­mas ir po­įsta­ty­mi­niai ak­tai su­re­gu­liuo­ti.

PIRMININKAS. Ačiū. To­liau klau­sia I. Vė­gė­lė. Jo sa­lė­je ne­ma­to­me. Ta­da klau­sia K. Ma­žei­ka. Pra­šau, Kęs­tu­ti.

K. MAŽEIKA (DFVL). Ačiū, ger­bia­mas po­sė­džio pir­mi­nin­ke. Ger­bia­ma­sis pra­ne­šė­jau, tik­rai žem­dir­biai lau­kia tos ga­li­my­bės įsi­gy­ti ypač tuos įsi­ter­pu­sius skly­pus. Bet no­riu pa­klaus­ti dėl tų abe­jo­nių, ku­rių ky­la dėl ap­ri­bo­ji­mo. Ži­no­me, kuo di­des­nis da­bar žem­dir­bys, ar įmo­nė, ar or­ga­ni­za­ci­ja, ar ben­dro­vė, na, jie tu­ri daug že­mės, va­di­na­si, ri­bo­ja­si su daug skly­pų. Ta ga­li­my­bė jiems yra di­des­nė nei ku­riam nors ki­tam ūki­nin­kui, gy­ve­nan­čiam ir tu­rin­čiam so­dy­bą kai­me. Kaip ma­no­te, ar vis tik ne­rei­kė­tų su­dė­ti sau­gik­lių dėl tos kon­so­li­da­vi­mo vie­no­se ran­ko­se bai­mės, kad bū­tų tam tik­ri ap­ri­bo­ji­mai ir kad to ly­gia­tei­siš­ku­mo prin­ci­po bū­tų lai­ko­ma­si šiuo at­ve­ju? Ačiū.

K. STARKEVIČIUS (TS-LKDF). Kaip aš mi­nė­jau, ne­bus ga­li­ma ten, ne dau­giau kaip dvie­juo­se ra­jo­nuo­se, kai ri­bo­ja­si. Ki­tas da­ly­kas, jau yra įsta­ty­muo­se nu­ma­ty­ta, kad ne­ga­li tu­rė­ti dau­giau kaip 300 iš vals­ty­bės, 500 yra mak­si­mu­mas. Ta­čiau apie vi­sus ki­tus niu­an­sus mes tu­ri­me tik­rai pa­dis­ku­tuo­ti. Aš čia ne­sa­kau, kad ši­tas įsta­ty­mas ypač to­bu­las. Da­bar yra pir­ma, pa­tei­ki­mo, sta­di­ja.

PIRMININKAS. Ačiū. To­liau klau­sia B. Ro­pė. Pra­šau.

B. ROPĖ (LVŽ-KŠSF). Ačiū, Pir­mi­nin­ke. Ger­bia­mas Ka­zi­mie­rai, svei­ki­nu ir dė­ko­ju, kad jūs tei­kė­te ši­tą pro­jek­tą. Juk že­mės ūkio pa­skir­ties že­mė tai yra žem­dir­bio įran­kis. Že­mės ūkio pa­skir­ties že­mė vi­sų pir­ma tu­ri bū­ti pa­siū­ly­ta žem­dir­biui, kad ji­nai bū­tų nau­do­ja­ma pa­gal pa­skir­tį, o ne į auk­cio­nus ir pas­kui ja spe­ku­liuo­ti, grą­žin­ti at­gal žem­dir­biui. Aš no­riu jū­sų pa­klaus­ti. Ar ga­lės nu­trauk­ti su­tar­tį ir iš­si­pirk­ti, ne­si­bai­gus su­tar­čiai? Vie­nas klau­si­mas.

Ant­ras klau­si­mas. Dėl sau­gik­lių, ži­no­ma, ten jau bus, ma­tyt, jei­gu pri­tar­si­me, ap­tar­ta. Ka­dan­gi nau­ja Vy­riau­sy­bė pla­nuo­ja per­duo­ti vi­sas že­mes sa­vi­val­dai, tai ar ne­reik­tų iš kar­to ta in­ten­ci­ja gal­vo­ti, už­ra­šy­ti, kad li­kę 20 % ati­tek­tų sa­vi­val­dy­bei. Jai rei­kės pa­ruoš­ti tuos že­mės skly­pus. Ačiū.

K. STARKEVIČIUS (TS-LKDF). Da­bar dėl to pa­ruo­ši­mo. Aš tik no­riu pa­aiš­kin­ti. Jei­gu bū­tų, kaip ir da­bar Ap­lin­kos mi­nis­te­ri­ja ar­ba ki­tos vals­ty­bi­nės ins­ti­tu­ci­jos ruo­šis, tai pra­ei­tų, ne­ži­nau, de­šim­tys me­tų, kol pa­ruoš­tų. Mes dar ne­su­ge­bė­jo­me su­for­muo­ti, at­kur­ti skly­pų nuo­sa­vy­bės, ką vals­ty­bė bu­vo įsi­pa­rei­go­ju­si. Šiuo at­ve­ju da­lis skly­pų, tie 185 tūkst. hek­ta­rų, jau yra pa­ruoš­ti, juos jau ga­li­ma pirk­ti, ne­si­nuo­mo­ti. Čia ir at­sa­kau, kaip bū­tų dėl tos su­tar­ties. Jei­gu žmo­gus no­ri to­liau dirb­ti, ne­pirk­ti že­mės, nie­kas jo ne­ver­čia, ji­sai ga­li, jo ap­si­spren­di­mo bū­das, ta­čiau jei jau bai­gė­si ta su­tar­tis, tai tuo­met ar­ba jam bū­tų pra­tę­sia­ma, ar­ba par­duo­da­ma.

Dėl ur­ba­ni­zuo­tų te­ri­to­ri­jų. Mes čia ne­nu­ma­to­me mies­tų mies­te­liuo­se, čia ta že­mė la­biau bus per­duo­ta neur­ba­ni­zuo­ta. Čia yra at­ski­ras… Nors at­ei­ty­je ir­gi reik­tų pa­gal­vo­ti, yra to­kių skly­pų, kur įsi­ter­pę, ne­su­for­muo­si. Čia vėl­gi ne­įveik­lin­ta ta že­mė, pas­kui ky­la įvai­rūs skan­dalai, tai tvo­ra, tai gy­va­tvorė bū­na už tos, ir ne­pri­žiū­ri­ma ta že­mė, tai čia reik­tų vals­ty­biš­kai pa­žiū­rė­ti.

 Ir dar ką aš no­riu pa­sa­ky­ti. Čia, kaip ma­to­te, iki 10 hek­ta­rų. Mes da­bar į at­ski­rą gru­pę iš­sky­rė­me ir aiš­kiai ma­to­me, kiek vals­ty­bė dar tu­ri že­mės re­zer­vo įvai­riems vals­ty­bi­nės reikš­mės in­ves­ti­ci­niams pro­jek­tams. Tai­gi, čia tik­rai ju­da­me į prie­kį. Ačiū už ge­rą klau­si­mą.

PIRMININKAS. Ačiū. Da­bar klau­sia A. Skar­džius.

A. SKARDŽIUS (NAF). Ačiū, pir­mi­nin­ke. Ger­bia­mas ko­le­ga, jūs iš­ties la­bai tei­sin­gai pa­ste­bė­jo­te, kad vals­ty­bė­je dar yra tiek daug to tur­to, ku­ris nė­ra įveik­lin­tas, ku­ris ne­ge­ne­ruo­ja pa­ja­mų ir ne­ku­ria­ma pri­dė­ti­nė ver­tė. Tik­rai pa­lai­kau jū­sų siū­ly­mą. Bet ma­no klau­si­mas su­si­jęs ir su mies­to že­me. Bent jau že­mės mo­kes­tis taip pat ga­lė­tų bū­tų ren­ka­mas. Tie vi­so­kie įsi­ter­pę pa­kraš­čiu­kai, ga­ba­liu­kai taip pat yra kaž­kam lai­ko­mi, nors ten ne­ga­li­ma nei su­for­muo­ti tų ke­lių arų skly­pų, nei ką nors ki­ta pa­da­ry­ti. Žvel­giant sis­te­miš­kai, ar ne­ma­no­te, kad rei­kė­tų vi­są že­mę įver­tin­ti ir gal­vo­ti apie tai, kaip gau­ti di­des­nę pri­dė­ti­nę ver­tę iš jos? Ačiū.

K. STARKEVIČIUS (TS-LKDF). Ačiū už ge­rą klau­si­mą. Aš jau mi­nė­jau, tik čia da­bar ne­ur­ba­ni­zuo­to­se, apie ur­ba­ni­zuo­tas mes ne­kal­ba­me. Kai dis­ku­tuo­si­me ko­mi­te­tuo­se, ko­dėl gi ne­nu­ma­ty­ti, kur ne­ga­li­ma su­for­muo­ti, yra ma­ži skly­pai ar įsi­ter­pu­si že­mė, nes čia, kur aš mi­nė­jau, 1,5 mlrd. eu­rų, tai mies­tuo­se, mies­te­liuo­se že­mė yra dar žy­miai bran­ges­nė ne­gu ši. Ten yra šim­tais tūks­tan­čių ir mi­li­jo­nais. O ji­nai da­bar tik­rai ne­pri­žiū­ri­ma, ap­leis­ta, nes nė­ra kam, nuo­mos mo­kes­tis ne­mo­ka­mas. Aš no­riu pa­sa­ky­ti, čia toks vals­ty­bės men­kas biz­nis. Už nuo­mą, kur nuo­mo­ja­ma ta že­mė, tai ten 20 mln. ne­su­ren­ka­ma. Tai pa­dau­gin­ki­me iš tų me­tų, koks čia yra efek­ty­vu­mas. Čia pa­vyz­dys, kaip ne­rei­kia vals­ty­bei ūki­nin­kau­ti. Vals­ty­bė­je iš tik­rų­jų ne­įveik­lin­ta ta že­mė ir ne­duo­da mak­si­ma­laus efek­to. Kai mes ieš­ko­me įvai­rių mo­kes­čių, kaip pa­di­din­ti mo­kes­čius, tai čia pi­ni­gai gu­li, tik juos rei­kia pa­si­im­ti, nes nuo­mos mo­kes­tį pas­kui mo­kės ir ji­sai bus žy­miai di­des­nis, ne­gu da­bar, kai iš­nuo­mo­ja, vals­ty­bei su­mo­ka už tą nu­omą.

PIRMININKAS. Ačiū už at­sa­ky­mus.

K. STARKEVIČIUS  (TS-LKDF). Ačiū.

PIRMININKAS. Da­bar mo­ty­vai už ir prieš. Už – K. Ma­žei­ka. Pra­šau.

K. MAŽEIKA (DFVL). Ačiū, po­sė­džio pir­mi­nin­ke. Tik­rai džiu­gu, kad Sei­me nė­ra opo­zi­ci­jos, kai yra spren­džia­mi gy­ny­bos klau­si­mai, ir iš es­mės nė­ra po­zi­ci­jos, kai spren­džia­mi že­mės ūkio klau­si­mai. Tur­būt tai yra vie­nas pa­vyz­dys, nors Ka­zys yra opo­zi­ci­jas at­sto­vas, kai tik­rai ran­da­me ben­drą su­ta­ri­mą. Ti­kiu, kad vis dėl­to šis pro­jek­tas at­neš nau­dos tiek žem­dir­biams, tiek kraš­to gy­ny­bai. Tik tur­būt rei­kės, aiš­ku, pra­šy­ti Vy­riau­sy­bės iš­va­dos. Ma­nau, kad per dis­ku­si­jas ko­mi­te­tuo­se, per dis­ku­si­jas sa­lė­je pa­siek­si­me tą op­ti­ma­lų va­rian­tą, su­dė­si­me sau­gik­lius ir tik­rai tai bus pro­jek­tas, ku­ris duos re­a­lią nau­dą. Kvie­čiu, ko­le­gos, pri­tar­ti bū­tent po pa­tei­ki­mo ir to­liau dis­ku­tuo­ti. Ačiū.

PIRMININKAS. Pra­šom bal­suo­ti. Kas už ir kas tu­ri­te ki­tą nuo­mo­nę, pra­šo­me ją iš­reikš­ti.

Už bal­sa­vo 82: prieš – 1, su­si­lai­kiu­sių nė­ra. Po pa­tei­ki­mo pri­tar­ta. Pa­grin­di­niu ko­mi­te­tu siū­lo­mas Biu­dže­to ir fi­nan­sų ko­mi­te­tas, pa­pil­do­mu ko­mi­te­tu – Kai­mo rei­ka­lų ko­mi­te­tas dėl vi­sų tri­jų pro­jek­tų. At­si­pra­šau, dėl pir­mo­jo pro­jek­to čia siū­lo­mi Biu­dže­to ir fi­nan­sų, ir Kai­mo rei­ka­lų ko­mi­te­tai. Siū­lo­ma svars­ty­ti pa­va­sa­rio se­si­jo­je. Taip pat pra­šo­me Vy­riau­sy­bės iš­va­dos. Dar pa­pil­do­mu – Na­cio­na­li­nio sau­gu­mo ir gy­ny­bos ko­mi­te­tas, dėl ki­tų ly­di­mų­jų pa­grin­di­niu – Kai­mo rei­ka­lų ko­mi­te­tas, pa­pil­do­mų nė­ra. Pra­šau. L. Jo­naus­kas – per šo­ni­nį mik­ro­fo­ną.

L. JONAUSKAS (LSDPF). Ačiū. Pir­miau­sia no­riu pa­pra­šy­ti Vy­riau­sy­bės iš­va­dos. An­tra, kad pa­gal Sei­mo sta­tu­to 58 straips­nį pa­gal ko­mi­te­to veik­los sri­tis pa­pra­šy­ti, kad pa­grin­di­niu ko­mi­te­tu bū­tų Ap­lin­kos ap­sau­gos ko­mi­te­tas. Ačiū.

PIRMININKAS. Čia dėl vi­sų tri­jų?

L. JONAUSKAS (LSDPF). Taip, taip.

PIRMININKAS. Ar ga­li­me su­tik­ti? (Bal­sai sa­lė­je) Ar ga­li­me pri­tar­ti ben­dru su­ta­ri­mu, kad bū­tų Ap­lin­kos ko­mi­te­tas? (Bal­sai sa­lė­je) Ko­le­gos, mi­nu­tė­lę dė­me­sio! K. Star­ke­vi­čius.

K. STARKEVIČIUS (TS-LKDF). Bet tik­rai kaip pa­pil­do­mą Kai­mo rei­ka­lų ko­mi­te­tą pa­li­ki­me, nes mes esa­me įsi­gi­li­nę.

PIRMININKAS. Ge­rai. Ko­le­gos, ta­da ap­si­spręs­ki­me bal­suo­da­mi dėl įsta­ty­mo pro­jek­to Nr. XIVP-4285. Bu­vo siū­lo­mas Biu­dže­to ir fi­nan­sų ko­mi­te­tas, o da­bar yra siū­lo­mas Ap­lin­kos ap­sau­gos ko­mi­te­tas. Kas už Ap­lin­kos ap­sau­gos ko­mi­te­tą, bal­suo­ja­te už, kas už Biu­dže­to ir fi­nan­sų ko­mi­te­tą, bal­suo­ja­te prieš. O Kai­mo rei­ka­lų ko­mi­te­tas bus kaip pa­pil­do­mas. (Šur­mu­lys sa­lė­je) Už – Ap­lin­kos ap­sau­gos ko­mi­te­tas, taip sa­kiau?

Bal­sa­vo 80: už – 68, prieš – 12. Pa­grin­di­niu ko­mi­te­tu ski­ria­me Ap­lin­kos ap­sau­gos ko­mi­te­tą, pa­pil­do­mu ko­mi­te­tu – Kai­mo rei­ka­lų ko­mi­te­tą. Dėl pir­mo įsta­ty­mo pro­jek­to Nr. XIVP-4285 kaip pa­pil­do­mas ir Na­cio­na­li­nio sau­gu­mo ir gy­ny­bos ko­mi­te­tas. Siū­lo­ma svars­ty­ti pa­va­sa­rio se­si­jo­je. Biu­dže­to ir fi­nan­sų ko­mi­te­tas taip pat no­ri bū­ti pa­pil­do­mas? Taip pat Biu­dže­to ir fi­nan­sų ko­mi­te­tas pa­pil­do­mas ko­mi­te­tas. (Bal­sai sa­lė­je) Dėl ly­di­mų­jų pa­grin­di­nis yra Ap­lin­kos ap­sau­gos ko­mi­te­tas, o Kai­mo rei­ka­lų ko­mi­te­tas yra pa­pil­do­mas ko­mi­te­tas. Siū­lo­ma svars­ty­ti pa­va­sa­rio se­si­jo­je. Ga­li­ma pri­tar­ti ben­dru su­ta­ri­mu? Pri­tar­ta. Ir Vy­riau­sy­bės iš­va­da. Su­ta­rė­me ben­dru su­ta­ri­mu, kad pra­šo­me Vy­riau­sy­bės iš­va­dos. (Bal­sai sa­lė­je) Dėl vi­sų tri­jų pro­jek­tų.

 

14.57 val.

Lab­da­ros ir pa­ra­mos įsta­ty­mo Nr. I-172 4 ir 10 straips­nių pa­kei­ti­mo įsta­ty­mo projek­tas Nr. XIVP-4060(2) (pri­ėmi­mas)

 

Ki­tas dar­bo­tvarkės klau­si­mas – Lab­da­ros ir pa­ra­mos įsta­ty­mo ke­lių straips­nių pa­kei­ti­mo pro­jek­tas Nr. XIVP-4060. Pra­ne­šė­jas – A. Sy­sas. Pri­ėmi­mas. Yra pri­ėmi­mo lai­kas, tai iš kar­to bal­suo­si­me po pra­ne­ši­mo.

A. SYSAS (LSDPF). Įjun­ki­te. Ačiū. Ačiū, pir­mi­nin­ke. Ger­bia­mi ko­le­gos, Biu­dže­to ir fi­nan­sų ko­mi­te­tas svars­tė Lab­da­ros ir pa­ra­mos įsta­ty­mo pro­jek­tą. Dėl jo bu­vo gau­ta Sei­mo na­rių pa­siū­ly­mų, bet ka­dan­gi ši­tie pa­siū­ly­mai bu­vo ne dėl ši­tų straips­nių, yra už­re­gist­ruo­tas bū­tent įsta­ty­mas ta pa­čia te­ma ir su tais pa­čiais straips­niais, tai ko­mi­te­tas jų ne­svars­tė ir ben­dru su­ta­ri­mu pri­ta­rė Lab­da­ros ir pa­ra­mos įsta­ty­mo 4 ir 10 straips­nių pa­kei­ti­mo įsta­ty­mo pro­jek­tui. Siū­lo­me pri­tar­ti ši­tam įsta­ty­mui.

PIRMININKAS. Ačiū, ko­le­gos. Tai, kaip pir­mi­nin­kas sa­kė, pa­siū­ly­mų ne­svars­to­me. Įsta­ty­me yra trys straips­niai. Ar ga­li­me pa­straips­niui pri­tar­ti? (Bal­sai sa­lė­je: „Ga­li­me.“) Mi­nu­tė­lę. Ta­da pa­straips­niui pri­tar­ta. Kas no­rė­tų pa­si­sa­ky­ti? A. Po­cius. Pra­šau, mo­ty­vai už.

A. POCIUS (TS-LKDF). Taip. Ačiū, po­sė­džio pir­mi­nin­ke. Tik­rai no­riu pa­si­sa­ky­ti už ir pa­ra­gin­ti, ka­dan­gi ne vie­ną kar­tą jau Lie­tu­vos ka­riuo­me­nė, su­si­ta­ru­si su NATO są­jun­gi­nin­kais, ga­vo tam tik­rų gin­kluo­tės sis­te­mų, ku­rios tik­rai yra bū­ti­nai rei­ka­lin­gos šiuo lai­ko­tar­piu, ypač da­bar­ti­nė­je ge­o­po­li­ti­nė­je si­tu­a­ci­jo­je. Užuot mū­sų są­jun­gi­nin­kams mums bū­tent jas kaip lab­da­rą do­va­no­jus, da­vus, kad su­stip­rė­tu­me, bet pa­gal ga­lio­jan­čius mū­sų įsta­ty­mus ta gau­ta įran­ga yra ap­mo­kes­ti­na­ma. Tai tik­rai nė­ra lo­giš­ka ir aš ma­ny­čiau, kad tik­rai rei­kė­tų pa­lai­ky­ti, kad bū­tent to­kiu bū­du gau­na­ma ka­ri­nė tech­ni­ka, gin­kluo­tė ne­bū­tų ap­mo­kes­ti­na­ma. Tai pra­šau vi­sų pa­lai­ky­ti šį įsta­ty­mą. Ačiū.

PIRMININKAS. Ačiū. Tai, kaip sa­kė, pa­straips­niui yra pri­im­ta. Bal­suo­ja­me dėl vi­so. Bal­sa­vi­mas vyks­ta. Per šo­ni­nį mik­ro­fo­ną… (Bal­sai sa­lė­je) Po bal­sa­vi­mo, po bal­sa­vi­mo.

 

Šio įsta­ty­mo pri­ėmi­mas

 

Ačiū. Bal­sa­vo 80 Sei­mo na­rių. Vie­nu bal­su pri­im­ta. (Gon­gas) Pra­šom, da­bar ko­le­gė.

L. ŠUKYTĖ-KORSAKĖ (NAF). Ger­bia­mi ko­le­gos, pa­svei­kin­ki­me – at­va­žia­vo Klai­pė­dos mies­to „Sau­lė­te­kio“ pro­gim­na­zi­jos 6, 7, 8 kla­sių mo­ki­niai. (Plo­ji­mai)

PIRMININKAS. Ačiū, svei­ki­na­me mū­sų sve­čius. Ki­tas klau­si­mas. Pra­šom.

J. ZAILSKIENĖ (LSDPF). Mie­li ko­le­gos, ra­dau „Te­lia“ SIM kor­te­lę, ma­žy­tę. Pa­žiū­rė­ki­te, gal kas pa­me­tė­te.

 

15.00 val.

Ad­mi­nist­ra­ci­nių nu­si­žen­gi­mų ko­dek­so 77, 170, 1701, 492 ir 590 straips­nių pa­kei­ti­mo įsta­ty­mo pro­jek­tas Nr. XIVP-3848(2) (pri­ėmi­mas)

 

PIRMININKAS. Ačiū, ra­dy­bų ne­siū­lo­me. Ki­tas klau­si­mas – Ad­mi­nist­ra­ci­nių nu­si­žen­gi­mų ko­dek­so kai ku­rių straips­nių pa­kei­ti­mo įsta­ty­mo pro­jek­tas Nr. XIVP-3848. Tei­kė­jas – Lie­tu­vos Res­pub­li­kos Pre­zi­den­tas. Pa­siū­ly­mų ir pa­tai­sų nė­ra. Yra straips­niai. Pa­straips­niui ga­li­me pri­tar­ti? Pen­ki straips­niai. Aš ga­lė­tu­me pri­tar­ti pa­straips­niui? Pri­tar­ta. Ačiū. Dėl mo­ty­vų už ir prieš nė­ra. Bal­suo­ja­me.

 

Šio įsta­ty­mo pri­ėmi­mas

 

Bal­sa­vo 82: už – 82, prieš ir su­si­lai­kiu­sių nė­ra. Įsta­ty­mas pri­im­tas. (Gon­gas)

 

15.01 val.

Gin­klų ir šaud­me­nų kon­tro­lės įsta­ty­mo Nr. IX-705 2, 12 ir 25 straips­nių pa­kei­ti­mo įsta­ty­mo pro­jek­tas Nr. XIVP-4291(2) (pri­ėmi­mas)

 

Gin­klų ir šaud­me­nų kon­tro­lės įsta­ty­mo kai ku­rių straips­nių pa­kei­ti­mo įsta­ty­mo pro­jek­tas Nr. XIVP-4291. Pri­ėmi­mo sta­di­ja. Pa­siū­ly­mų ir pa­tai­sų nė­ra. Trys straips­niai. Ar ga­li­me pri­im­ti pa­straips­niui. Pa­straips­niui pri­im­ta. Bal­suo­ja­me dėl vi­so įsta­ty­mo pro­jek­to.

 

Šio įsta­ty­mo pri­ėmi­mas

 

Bal­sa­vo 81 Sei­mo na­rys: už – 81. Įsta­ty­mas pri­im­tas. (Gon­gas)

 

15.03 val.

Sei­mo nu­ta­ri­mo „Dėl vals­ty­bės pri­pa­ži­ni­mo su­tei­ki­mo se­no­vės bal­tų re­li­gi­nei bendri­jai „Ro­mu­va“ pro­jek­tas Nr. XIVP-4086(2) (pri­ėmi­mas)

 

Sei­mo nu­ta­ri­mo „Dėl vals­ty­bės pri­pa­ži­ni­mo su­tei­ki­mo se­no­vės bal­tų re­li­gi­nei ben­dri­jai „Ro­mu­va“ pro­jek­tas. Mo­ty­vai už ir prieš. Yra vie­nas nu­ta­ri­mo straips­nis. Pra­šom, mo­ty­vai už – V. Čmi­ly­tė-Niel­sen. Nė­ra. Ta­da J. Zails­kie­nė. Pra­šom.

J. ZAILSKIENĖ (LSDPF). Tie­siog ma­nau, kad at­ėjo me­tas pri­im­ti spren­di­mą, nes dar prieš sep­ty­ne­rius me­tus bu­vo pri­pa­žin­ta, kad ši ben­druo­me­nė ati­tin­ka vi­sus re­li­gi­nės ben­druo­me­nės po­žy­mius pa­gal Lie­tu­vos Res­pub­li­kos re­li­gi­nių ben­druo­me­nių ir ben­dri­jų įsta­ty­mo 6 straips­ny­je ke­lia­mus rei­ka­la­vi­mus. Ži­nant, kad Lie­tu­vo­je dar nuo se­no su­gy­ve­no įvai­rių tau­ty­bių ir įvai­rių re­li­gi­jų žmo­nės ir vi­si ga­lė­jo iš­pa­žin­ti tai, ką jie no­rė­jo, kaip jie gi­mė ir su kuo už­au­go, tie­siog kvie­čiu pa­lai­ky­ti šį pro­jek­tą ir pa­ga­liau iš­spręs­ti „Ro­mu­vos“ klau­si­mą.

PIRMININKAS. Ačiū. Mo­ty­vai prieš – J. Raz­ma.

J. RAZMA (TS-LKDF). Ger­bia­mi ko­le­gos, mū­sų frak­ci­jos na­riai šiuo klau­si­mu bal­suo­ja įvai­riai. Taip, ma­tyt, ir bal­suos. Aš vi­są lai­ką bal­sa­vau prieš. No­rė­čiau ak­cen­tuo­ti vie­ną da­ly­ką. Iš tų, ku­rie pa­si­sa­ko už, pa­si­sa­ky­mų su­si­da­ro įspū­dis, kad lyg šiuo bal­sa­vi­mu mes su­teik­tu­me ga­li­my­bes tai ben­dri­jai veik­ti, jei­gu ne­bal­suo­ja­me, tai lyg ir ne­su­tei­kia­me. Aš no­rė­čiau ak­cen­tuo­ti, kad ben­dri­ja re­gist­ruo­ta ir ji tu­ri vi­sas ga­li­my­bes veik­ti.

Vals­ty­bės pri­pa­ži­ni­mo su­tei­ki­mas tai yra tam tik­rų pri­vi­le­gi­jų su­tei­ki­mas. Kon­sti­tu­ci­jo­je yra aiš­kiai pa­sa­ky­ta, kad vals­ty­bės pri­pa­ži­ni­mas su­tei­kia­mas tuo­met, kai re­li­gi­nė ben­dri­ja tu­ri pa­kan­ka­mą at­ra­mą vi­suo­me­nė­je. Kon­sti­tu­ci­nis Teis­mas yra iš­aiš­ki­nęs, ką reiš­kia tu­rė­ti at­ra­mą vi­suo­me­nė­je. Tai reiš­kia, kad ben­dri­ja tu­ri bū­ti pa­kan­ka­mai gau­si, jos veik­los lai­ko­tar­pis tu­ri ap­im­ti bent ke­lias žmo­nių kar­tas. Kaip be­žiū­rė­si, „Ro­mu­va“ tų rei­ka­la­vi­mų ne­ten­ki­na, ma­no su­pra­ti­mu, nes yra ke­li tūks­tan­čiai žmo­nių, tai nie­kaip ne­ga­liu lai­ky­ti gau­sia gru­pe. Veik­los lai­ko­tar­pis vis dėl­to čia yra ne toks jau il­gas, ke­lias­de­šimt me­tų ge­riau­siu at­ve­ju. Dėl to aš ne­ga­liu bal­suo­ti už ir su­teik­ti tas pri­vi­le­gi­jas, kaip pen­si­jų mo­kė­ji­mas vals­ty­bės są­skai­ta, taip sa­kant, tos ben­dri­jos va­do­vams ar ga­li­my­bė dės­ty­ti mo­kyk­lo­se jų nuo­sta­tas. Tai yra kai ku­rios iš tų pri­vi­le­gi­jų, ku­rias su­tei­kia vals­ty­bės pri­pa­ži­ni­mas.

PIRMININKAS. Ačiū, ko­le­ga, už jū­sų nuo­mo­nę. To­liau už – A. Zuo­kas. Pra­šau.

A. ZUOKAS (MSNG). Dė­ko­ju, pir­mi­nin­ke. Kaip krikš­čio­nis, kaip ka­ta­li­kas ir mo­der­nus li­be­ra­las pri­ta­riu, pa­lai­kau, ir kvie­čiu bal­suo­ti už.

PIRMININKAS. Ačiū, ko­le­ga, už jū­sų nuo­mo­nę. To­liau – už… To­liau prieš –R. Ta­ma­šu­nie­nė. Pra­šau.

R. TAMAŠUNIENĖ (LVŽ-KŠSF). Pir­miau­sia šis sam­bū­ris „Ro­mu­va“ jau so­vie­ti­niais lai­kais pats sa­ve bu­vo pa­va­di­nęs ne­re­li­gi­niu sam­bū­riu. Tai dėl tų me­tų, ku­riuos skai­čiuo­ja, tik­rai ne­ga­li pre­ten­duo­ti, ma­no ver­ti­ni­mu, kaip ir mi­nė­jo ko­le­ga, tap­ti re­li­gi­ja. Tai yra re­konst­ruk­ci­nės bal­tiš­ko­sios kul­tū­ros puo­se­lė­ji­mo ben­dri­ja, tik­rai ver­ta, kaip ir mi­nė­jau, vals­ty­bės pa­ra­mos. Bet tos at­ra­mos vi­suo­me­nė­je, kaip jau bu­vo mi­nė­ta, tik­rai nė­ra pa­kan­ka­mai. Sy­kį su­kū­rę to­kį sam­bū­rį ir ne­va­di­nę sa­ve re­li­gi­ja, da­bar, no­rė­da­mi gau­ti pa­pil­do­mą sta­tu­są, pa­si­va­di­nę re­li­gi­ja, su­gal­vo­ję apei­gas, ma­no ver­ti­ni­mu, to nie­kaip ne­pa­kan­ka, kad tap­tų vals­ty­bės pri­pa­žin­ta re­li­gi­ja.

Dėl to tik­rai, ko­le­gos, yra pri­pa­žin­tos Lie­tu­vo­je re­li­gi­jos, yra tvir­tos ben­druo­me­nės. Puo­se­lė­ki­me tą, ką tu­ri­me, virš 70 %. O šiaip mū­sų sa­lė­je dau­ge­lis jū­sų pa­sa­kė: „Te­pa­de­da man Die­vas“. Tai tik­rai gal­vo­ju, kad vi­si, kas pa­krikš­ty­ti, tu­rė­tų tą sa­vo Die­vą gerb­ti nuo pra­džios iki pa­bai­gos, o ne taip tik tar­ti žo­džius, ku­rie ga­li pa­tik­ti dau­ge­liui, vi­suo­me­nei. Tai mes ap­gau­na­me. Jei­gu esa­me ka­ta­li­kai, tai tu­rė­tu­me ir bal­suo­ti taip, kaip mū­sų ti­kė­ji­mas mus mo­ko. Aš pa­moks­la­vau šiek tiek, bet kvie­čiu tik­rai ne­pa­lai­ky­ti, nes tai vi­sai ne re­li­gi­ja. Ačiū.

PIRMININKAS. Ačiū, ko­le­ge, už jū­sų nuo­mo­nę. So­vie­ti­niais lai­kais įvai­rių kon­spi­ra­ci­jų bu­vo. Da­bar pa­si­sa­ko už A. Sy­sas.

A. SYSAS (LSDPF). Ačiū, pir­mi­nin­ke. Ger­bia­mie­ji, ne­mo­no­po­li­zuo­ki­me Die­vo, nes Die­vas, jei­gu jis yra, tai jis yra vi­sų ir kiek­vie­nas tą Die­vas ki­taip įsi­vaiz­duo­ja ir tur­būt ma­no. Aš ma­nau, kad kaip tik krikš­čio­nių ti­kė­ji­mas mo­ko gerb­ti ir my­lė­ti ar­ti­mą. Tai ko­kia čia pro­ble­ma? Kad mes su­teik­si­me vals­ty­bės pri­pa­ži­ni­mą tai re­li­gi­nei ben­druo­me­nei ir ly­giai taip pat kaip ki­tas ben­druo­me­nes, pri­pa­žin­tas Lie­tu­vo­je, gerb­si­me ir my­lė­si­me? Tai su­si­tai­ky­ki­te, ger­bia­mie­ji? Mo­no­po­liz­mas ne pats ge­riau­sias da­ly­kas. Kvie­čiu pri­tar­ti ir no­riu pri­min­ti, kad jau Eu­ro­pos Žmo­gaus Tei­sių Teis­mas spren­dė šią pro­ble­mą. La­bai gai­la, kad pra­ei­to­je ka­den­ci­jo­je mes taip ir ne­spė­jo­me, ne­su­ge­bė­jo­me iš­spręs­ti, nes ka­ta­li­kų bu­vo kur kas dau­giau, di­des­nis mo­no­po­lis šia­me Sei­me. Šį­kart gal­būt jau si­tu­a­ci­ja yra pa­si­kei­tu­si. Bal­suo­ki­te už bal­tų re­li­gi­nę ben­druo­me­nę.

PIRMININKAS. Ačiū, ko­le­ga. Su­grį­žo V. Čmi­ly­tė-Niel­sen. Tai Eu­ge­ni­jus gal ne­su­pyks, sig­na­ta­ras už­leis kaip džen­tel­me­nas sa­vo pir­mi­nin­kei. Pra­šo­me. V. Čmi­ly­tė-Niel­sen.

V. ČMILYTĖ-NIELSEN (LSF). Dė­ko­ju, ger­bia­mas po­sė­džio pir­mi­nin­ke. Ger­bia­mi ko­le­gos, yra iš tie­sų ir Eu­ro­pos Žmo­gaus Tei­sių Teis­mo spren­di­mas, yra ir ki­tų ar­gu­men­tų. Pa­grin­di­nis jų, man ro­dos, tas, kad čia, par­la­men­te, mes ku­ria­me tai­syk­les vi­sai vi­suo­me­nei, ir mū­sų pa­čių įsi­ti­ki­ni­mai, ti­kė­ji­mas ne­tu­rė­tų tap­ti kliū­ti­mi bū­ti tei­sin­giems vi­siems. Ir, man ro­dos, šian­die­ną tai yra žmo­gaus tei­sių klau­si­mas, tai yra lais­vė, tai yra re­li­gi­jos lais­vės ir tie­siog ele­men­ta­rios pa­gar­bos skir­tin­goms ben­druo­me­nėms klau­si­mas. Kvie­čiu iš­spręs­ti šį klau­si­mą, jis iš tie­sų tę­sia­si jau nuo pra­ėju­sios ka­den­ci­jos, ir tie­siog kon­sta­tuo­ti, kad nie­kie­no si­tu­a­ci­jos mes to­kiu spren­di­mu ne­pa­blo­gin­si­me, bet su­teik­si­me tei­sių tai ben­druo­me­nei, ku­ri šių tei­sių iki šiol sto­ko­jo. Kvie­čiu bal­suo­ti už.

PIRMININKAS. Ačiū, ko­le­ge. Tai nu­ta­ri­mas iš vie­no straips­nio. Ga­li­me pa­straips­niui pri­im­ti ir bal­suo­ja­me už vi­są nu­ta­ri­mo pro­jek­tą.

Bal­sa­vo 82 Sei­mo na­riai: už – 64, prieš – 8, su­si­lai­kė 10. Nu­ta­ri­mas pri­im­tas. (Gon­gas)

Re­pli­ka po bal­sa­vi­mo, E. Gent­vi­las.

E. GENTVILAS (LSF). At­si­pra­šau, taip, re­pli­ka po bal­sa­vi­mo. Nu­ma­tė­me to­kius kri­te­ri­jus re­li­gi­nėms ben­dri­joms kaip, pa­vyz­džiui, at­ra­ma vi­suo­me­nė­je. Ši­ta ben­dri­ja tu­ri 5100 na­rių, pa­ly­gi­nus su par­ti­jo­mis, par­ti­jos pri­va­lo tu­rė­ti 2 tūkst. na­rių. Vei­ki­mo lai­kas – „Ro­mu­va“ vei­kia 56 me­tus, par­ti­joms už­ten­ka še­šių mė­ne­sių įsi­re­gist­ra­vi­mo iki Sei­mo rin­ki­mų ir par­ti­jos ga­li bū­ti iš­rink­tos ir lem­ti vis­ką. Ne­ži­nau, ar la­bai są­ži­nin­gi kri­te­ri­jai bu­vo nu­ma­ty­ti. At­si­pra­šau, po­vei­kis vi­suo­me­nei ga­li bū­ti ma­tuo­ja­mas per re­li­gi­nes ben­dri­jas ar per par­ti­jas, jos da­ro di­des­nį po­vei­kį ne­gu re­li­gi­nės ben­dri­jos.

PIRMININKAS. Ačiū, ko­le­ga. Tę­sia­me mū­sų po­sė­dį.

 

15.12 val.

Moks­lo ir stu­di­jų įsta­ty­mo Nr. XI-242 721 straips­nio pa­kei­ti­mo įsta­ty­mo pro­jek­tas Nr. XVP-27(2), Moks­lo ir stu­di­jų įsta­ty­mo Nr. XI-242 4, 10, 11, 15, 27, 28, 35, 38, 39, 48, 52, 53, 56, 58, 60, 65, 66, 67, 69, 71, 72, 721, 73, 753, 77, 85 straips­nių pa­kei­ti­mo ir Įstatymo pa­pil­dy­mo 641 straips­niu įsta­ty­mo Nr. XIV-1257 29 straips­nio pa­kei­ti­mo įstaty­mo pro­jek­tas Nr. XVP-28(2) (svars­ty­mas)

 

Dar­bo­tvarkės 2-9 klau­si­mas ir 2-9.2 – Moks­lo ir stu­di­jų įsta­ty­mo pa­kei­ti­mai, kai ku­rių straips­nių pa­kei­ti­mo įsta­ty­mo pro­jek­tas Nr. XVP-27 ir Nr. XVP-28. Svars­ty­mo sta­di­ją pri­sta­to pra­ne­šė­ja I. Bra­ziu­lie­nė, Švie­ti­mo ir moks­lo ko­mi­te­tas. Pra­šau.

I. BRAZIULIENĖ (LSDPF). Po­sė­džio pir­mi­nin­ke. Svei­ki, ko­le­gos, su ku­riais ne­pa­si­la­bi­nau. Tei­kia­me Švie­ti­mo ir moks­lo ko­mi­te­to iš­va­dą dėl Lie­tu­vos Res­pub­li­kos moks­lo ir stu­di­jų įsta­ty­mo Nr. XI-242 721 straips­nio pa­kei­ti­mo Nr. XVP-27. Ši­tuo įsta­ty­mo pa­kei­ti­mu yra nu­sta­to­mos pa­rei­gi­nės al­gos ko­e­fi­cien­tų ri­bos. Sei­mo kan­ce­lia­ri­jos Tei­sės de­par­ta­men­tas pri­ta­rė lap­kri­čio 29 die­ną, Švie­ti­mo ko­mi­te­tas pri­ta­ria vien­bal­siai. At­ski­ro­ji ko­kia nors nuo­mo­nė ne­pa­reikš­ta. Tad pra­šy­tu­me ši­tam do­ku­men­tui pri­tar­ti.

PIRMININKAS. Ačiū už pri­sta­ty­mą. Dis­ku­tuo­ti už­si­ra­šė V. Ra­ku­tis. Pra­šau. Nė­ra, ne­ma­to­me V. Ra­ku­čio. Tai mo­ty­vai už, prieš po svars­ty­mo. Ačiū, ger­bia­ma In­gri­da. Nė­ra. Ar ga­li­me ben­dru su­ta­ri­mu po svars­ty­mo? Ne, ne. Ger­bia­ma In­gri­da, ar ly­di­mą­jį pri­sta­tė­te? Ne. Ly­di­ma­sis Nr. XVP-28(2).

I. BRAZIULIENĖ (LSDPF). Ir dar vie­nas yra do­ku­men­tas dėl Lie­tu­vos Res­pub­li­kos moks­lo ir stu­di­jų įsta­ty­mo Nr. IX-242 ir čia yra ga­ly­bė straips­nių pa­kei­ti­mo ir įsta­ty­mo pa­pil­dy­mo 641 straips­niu įsta­ty­mo Nr. XIV-1257. Ši­tas straips­nis kal­ba apie tai, kad dar­buo­to­jams, ku­rie bu­vo pri­im­ti į pa­rei­gas iki 2024 m. sau­sio 1 d., vals­ty­bi­nių moks­li­nių ty­ri­mų ins­ti­tu­tų ty­rė­jams nuo 2025 m. rug­sė­jo 1 d. yra nu­sta­to­mi pa­rei­gi­nės al­gos ko­e­fi­cien­tai 1,45 iki 1,76. Įsta­ty­mas įsi­ga­lio­ja nuo 2025 m. rug­sė­jo 1 die­nos. Yra pri­tar­ta Sei­mo kan­ce­lia­ri­jos Tei­sės de­par­ta­men­to ir Švie­ti­mo ir moks­lo ko­mi­te­to. Jo­kių at­ski­rų­jų nuo­mo­nių pa­reikš­ta nė­ra. Ben­dru su­ta­ri­mu. Pra­šy­tu­me pa­lai­ky­ti do­ku­men­tą. Ačiū.

PIRMININKAS. Ačiū už pri­sta­ty­mą. Dis­ku­si­jo­se da­ly­vau­ti no­rin­čių nė­ra. Dėl mo­ty­vų kal­bė­ti no­rin­čių nė­ra. Ar ga­li­me ben­dru su­ta­ri­mu po svars­ty­mo pri­tar­ti abiem pa­teik­tiems įsta­ty­mams? Po svars­ty­mo pri­tar­ta.

 

15.15 val.

Moks­lo ir stu­di­jų įsta­ty­mo Nr. XI-242 721 straips­nio pa­kei­ti­mo įsta­ty­mo pro­jek­tas Nr. XIVP-3825(2) (svars­ty­mas)

 

Ki­tas klau­si­mas – Moks­lo ir stu­di­jų įsta­ty­mo Nr. XI-242 721 straips­nio pa­kei­ti­mo įsta­ty­mo pro­jek­tas Nr. XIVP-3825. Švie­ti­mo ir moks­lo ko­mi­te­to var­du – pra­ne­šė­ja V. Alek­na­vi­čie­nė. Pra­šau.

V. ALEKNAVIČIENĖ (LSDPF). Švie­ti­mo ir moks­lo ko­mi­te­to spren­di­mas – pri­tar­ti ini­cia­to­rių pa­teik­tam Moks­lo ir stu­di­jų įsta­ty­mo Nr. XI-242 721 straips­nio pa­kei­ti­mo įsta­ty­mo pro­jek­tui Nr. XIVP-3825 ir ko­mi­te­to iš­va­dai. Pri­tar­ta ben­dru su­ta­ri­mu.

PIRMININKAS. So­cia­li­nių rei­ka­lų ir dar­bo ko­mi­te­to var­du – L. Ku­ku­rai­tis.

L. KUKURAITIS (DFVL). Dė­ko­ju, po­sė­džio pir­mi­nin­ke. So­cia­li­nių rei­ka­lų ir dar­bo ko­mi­te­tas spa­lio 23 die­ną ap­svars­tė šį pro­jek­tą ir pri­ta­rė ben­dru su­ta­ri­mu.

PIRMININKAS. Ačiū ko­mi­te­tų pra­ne­šė­jams. Dis­ku­si­jai už­si­ra­šiu­sių nė­ra, kal­bė­ti dėl mo­ty­vų taip pat nė­ra už­si­ra­šiu­sių. Ar ga­li­me po svars­ty­mo pri­tar­ti ben­dru su­ta­ri­mu? Pri­tar­ta.

 

15.17 val.

Ap­lin­kos mo­ni­to­rin­go įsta­ty­mo Nr. VIII-529 2, 8, 9, 11 straips­nių pa­kei­ti­mo ir Įstaty­mo pa­pil­dy­mo 111 straips­niu įsta­ty­mo Nr. XIII-2797 6 straips­nio pa­kei­ti­mo įstatymo pro­jek­tas Nr. XVP-56 (pa­tei­ki­mas)

 

Ki­tas įsta­ty­mas – Ap­lin­kos mo­ni­to­rin­go įsta­ty­mo kai ku­rių straips­nių pa­kei­ti­mo įsta­ty­mo pro­jek­tas Nr. XVP-56. Pra­ne­šė­ja – D. Že­be­lie­nė. Pa­tei­ki­mas.

O pir­mi­nin­kau­ti kvie­čiu O. Lei­pu­tę.

D. ŽEBELIENĖ (NAF). Pri­sta­tau Ap­lin­kos mo­ni­to­rin­go įsta­ty­mo 6 straips­nio pa­kei­ti­mą. Kaip ži­no­te, nuo 2025 m. sau­sio 1 d. įsi­ga­lio­ja Ap­lin­kos mo­ni­to­rin­go įsta­ty­mo nuo­sta­ta, nu­ma­tan­ti, kad la­bo­ra­to­ri­jos, at­lie­kan­čios ūkio sub­jek­to ap­lin­kos mo­ni­to­rin­go pro­gra­mo­je nu­ma­ty­tų į ap­lin­ką iš­me­ta­mų ar iš­lei­džian­čių ter­ša­lų ir ter­ša­lų ap­lin­kos ele­men­tuo­se la­bo­ra­to­ri­nius ty­ri­mus, ma­ta­vi­mus ir iman­čios mė­gi­nius šiems ty­ri­mams at­lik­ti, tu­rės bū­ti ak­re­di­tuo­tos kaip ati­tin­kan­čios ISO stan­dar­tą.

Su­si­da­rė to­kia si­tu­a­ci­ja, kad nuo 2025 m. sau­sio 1 d. rin­ko­je ne­bus pa­kan­ka­mo skai­čiaus la­bo­ra­to­ri­jų, ak­re­di­tuo­tų pa­gal mi­nė­tą stan­dar­tą ir ga­lin­čių im­ti ir tir­ti mė­gi­nius. Pa­gal pa­teik­tą LSA in­for­ma­ci­ją, tik­tai vie­nin­te­lė van­dent­var­kos įstai­ga tu­ri pil­ną ak­re­di­ta­ci­ją, o vi­sos ki­tos įmo­nės yra pro­ce­se. Prie­žas­tys, tai įta­ko­ju­sios, yra tos, kad van­dent­var­kos įmo­nės, da­ly­vau­jan­čios pir­ki­mo pro­ce­dū­ro­se, vyk­dė vie­šų­jų pir­ki­mų pro­ce­dū­ras mė­gi­nių pa­ė­mi­mui ir iš­ty­ri­mui at­lik­ti ir ne­ga­vo nė vie­no pa­siū­ly­mo, tai už­si­tę­sė pro­ce­dū­ros.

Taip pat ga­li­ma įvar­din­ti ir ki­tas prie­žas­tis, kai dėl di­de­lio ener­gi­jos kai­nų pa­ki­li­mo pan­de­mi­jos ir ki­tų veiks­nių smar­kiai pa­blo­gė­jo eko­no­mi­nė pa­dė­tis ver­slo sub­jek­tams, įmo­nėms trū­ko apy­var­ti­nių lė­šų, ku­rios bū­ti­nos in­ves­ti­ci­joms į la­bo­ra­to­ri­jų at­nau­ji­ni­mą, pa­tal­pų pri­tai­ky­mą ir įran­gos įsi­gi­ji­mą. Be to, pan­de­mi­jos me­tu su­tri­ko tie­ki­mo gran­di­nės, bu­vo ir ki­ti lo­gis­ti­kos trik­džiai, to­dėl įmo­nėms bu­vo sun­kiau lai­ku pri­sta­ty­ti la­bo­ra­to­ri­jas ak­re­di­ta­ci­jos rei­ka­la­vi­mams, nes iš tik­rų­jų rei­ka­lin­ga įran­ga ir me­džia­gos bu­vo pri­sta­to­mos vė­luo­jant ir jų kaš­tai iš­au­go. Dėl šių ob­jek­ty­vių prie­žas­čių už­si­tę­sė la­bo­ra­to­ri­jų, at­lie­kan­čių kon­kre­čius ma­ta­vi­mus ir ty­ri­mus, ak­re­di­ta­ci­jos pro­ce­sui. Pa­gal nu­ma­ty­tus veik­los pla­nus tai trun­ka dau­giau kaip me­tus. Ir at­si­žvel­giant į tai, kad dau­gu­ma la­bo­ra­to­ri­jų šian­dien yra pra­dė­ju­sios, bet dar ne­bai­gu­sios ak­re­di­ta­vi­mo pro­ce­dū­rų, siū­lo­ma pra­tęs­ti ter­mi­ną dėl pri­va­lo­mo la­bo­ra­to­ri­jų ak­re­di­ta­vi­mo iki 2026 m. sau­sio 1 d.

Frak­ci­jos var­du pra­šau sku­bos. Tei­sės de­par­ta­men­tas pa­sta­bų dėl pro­jek­to ne­tu­ri. Pa­grin­di­niu ko­mi­te­tu, jei­gu ga­li­ma, skir­ti Ap­lin­kos ap­sau­gos ko­mi­te­tą.

PIRMININKĖ (O. LEIPUTĖ, LSDPF). Dė­ko­ju pra­ne­šė­jai. Klaus­ti no­rė­tų ke­tu­ri Sei­mo na­riai. Pir­mo­ji klau­sia R. Baš­kie­nė, bet jos ne­ma­to­me sa­lė­je. Ant­ra­sis – V. Gai­lius. Pra­šom.

V. GAILIUS (LSF). Ačiū, po­sė­džio pir­mi­nin­ke. Ger­bia­ma ko­le­ge Dai­va, prie­žas­tys, ko­dėl ak­re­di­ta­vi­mo pro­ce­dū­ra trun­ka taip il­gai? Aš su­pra­tau, kad ak­re­di­ta­vi­mo pro­ce­dū­ra už­si­tę­sė, to­dėl mes pra­tę­sia­me įsi­ga­lio­ji­mo da­tą.

D. ŽEBELIENĖ (NAF). To­dėl, kad ak­re­di­ta­vi­mo…

V. GAILIUS (LSF). Gal­būt ga­li­ma tas biu­ro­kratines kliū­tis ma­žin­ti?

D. ŽEBELIENĖ (NAF). Ačiū. Ak­re­di­tuo­jan­čių įmo­nių pas mus nė­ra daug. Yra vie­na, ku­ri ak­re­di­tuo­ja. Tie­siog da­ly­vau­da­mi vie­šuo­siuo­se pir­ki­muo­se jie ne­su­da­ly­vau­ja kaip no­rin­tys ak­re­di­tuo­ti šias įstai­gas.

PIRMININKĖ. Dė­ko­ju. Klau­sia B. Ro­pė.

B. ROPĖ (LVŽ-KŠSF). Ger­bia­ma Dai­va, ar iš tik­rų­jų bu­vo nu­sta­ty­tas re­a­lus ter­mi­nas, gal­būt čia yra di­džiau­sia pro­ble­ma? Ir gal ži­no­te, koks pro­cen­tas įmo­nių yra jau ak­re­di­tuo­ta ir kiek dar rei­kia ak­re­di­tuo­ti? Ar tas me­tų pra­tę­si­mas yra re­a­lus ter­mi­nas, ar ne­rei­kės vėl pra­tę­si­nė­ti?

D. ŽEBELIENĖ (NAF). Iš tik­rų­jų, la­bai daug įmo­nių jau yra da­ly­vau­jan­čios pro­ce­se ir pa­gal ap­klau­są jos tu­rė­tų spė­ti per su­teik­tą me­tų lai­ko­tar­pį. Šian­dien, kaip ir sa­kiau, yra tik „Šiau­lių van­de­nys“ ak­re­di­tuo­ti, iki Nau­jų­jų me­tų tu­rė­tų bū­ti taip pat „Vil­niaus van­de­nys“. Tik­rai skai­čius nė­ra di­de­lis – vi­so la­bo iš vi­so bus tik dvi įmo­nės.

PIRMININKĖ. Dė­ko­ju. Klau­sia T. Do­mar­kas.

T. DOMARKAS (NAF). Ka­dan­gi ši­ta pro­ble­ma yra pa­lik­ta prieš tai bu­vu­sios Vy­riau­sy­bės, tai ma­nau, kad rei­kė­tų… Ar ne­ma­no­te, kad rei­kė­tų pri­im­ti il­ges­nį ter­mi­ną, bū­tent kad su­spė­tų vi­sos la­bo­ra­to­ri­jos su­tvar­ky­ti? Pui­kiai su­pran­ta­me, kad ši­tie ty­ri­mai yra rei­ka­lin­gi prak­tiš­kai vi­soms įmo­nėms, ku­rios vyk­do van­den­va­lą tiek mies­tuo­se, tiek ūki­nin­kai, ir vi­si ki­ti, yra daug ki­tų da­ly­kų. Tai ma­nau, ar ne­rei­kė­tų pra­tęs­ti ši­to ter­mi­no il­ges­niam lai­kui?

D. ŽEBELIENĖ (NAF). Bu­vo kal­bė­ta su Lie­tu­vos van­dens tie­kė­jų aso­cia­ci­jos pre­zi­den­tu. Iš tik­rų­jų, jie tik­rai no­rė­tų dve­jiems me­tams, ta­čiau su­ti­ko, kad pa­spar­tins ir už­teks vie­ne­rių me­tų, kas tik­rai, ma­nau, pa­leng­vins. Čia rei­ka­lin­ga tru­pu­tė­lį ir kon­tro­lė, kad tie pro­ce­sai įvyk­tų.

PIRMININKĖ. Dė­ko­ju pra­ne­šė­jai. Dėl mo­ty­vų pa­si­sa­ky­ti nė­ra no­rin­čių. Ar ga­lė­tu­me pri­tar­ti ben­dru su­ta­ri­mu? Prieš­ta­rau­jan­čių nė­ra? Ačiū, pri­tar­ta. Siū­lo­mi ko­mi­te­tai: pa­grin­di­nis – Ap­lin­kos ap­sau­gos ko­mi­te­tas. (Bal­sai sa­lė­je) Ar nė­ra prieš­ta­rau­jan­čių? Nė­ra. Ga­li­me pri­tar­ti? Siū­lo­ma svars­ty­ti gruo­džio 17 die­ną.

 

15.23 val.

Sei­mo nu­ta­ri­mo „Dėl Lie­tu­vos Res­pub­li­kos Sei­mo 2024 m. lap­kri­čio 19 d. nu­ta­ri­mo Nr. XV-14 „Dėl Lie­tu­vos Res­pub­li­kos Sei­mo ko­mi­te­tų na­rių skai­čiaus“ pa­kei­ti­mo“ projek­tas Nr. XVP-77 (pa­tei­ki­mas, svars­ty­mas ir pri­ėmi­mas)

 

Dar­bo­tvarkės re­zer­vi­nis 1 klau­si­mas – Sei­mo nu­ta­ri­mo „Dėl Lie­tu­vos Res­pub­li­kos Sei­mo 2024 m. lap­kri­čio 19 d. nu­ta­ri­mo Nr. XV-14 „Dėl Lie­tu­vos Res­pub­li­kos Sei­mo ko­mi­te­tų na­rių skai­čiaus“ pa­kei­ti­mo“ pro­jek­tas. Pra­ne­šė­jas – Sei­mo Pir­mi­nin­ko pir­ma­sis pa­va­duo­to­jas J. Ole­kas.

J. OLEKAS (LSDPF). Ačiū, ger­bia­ma po­sė­džio pir­mi­nin­ke. Šis nu­ta­ri­mas yra dėl ko­mi­te­tų su­dė­ties skai­čiaus pa­kei­ti­mo. At­si­žvel­giant į opo­zi­ci­nių frak­ci­jų pa­gei­da­vi­mus, siū­lau pri­tar­ti. Biu­dže­to ir fi­nan­sų ko­mi­te­te bus ne 10, o 11 na­rių. So­cia­li­nių rei­ka­lų ir dar­bo ko­mi­te­te bus ne 13, o 12 na­rių.

PIRMININKĖ. Pa­klaus­ti nė­ra no­rin­čių. Dėl mo­ty­vų no­rin­čių pa­si­sa­ky­ti nė­ra. Ar ga­lė­tu­me pri­tar­ti po pa­tei­ki­mo ben­dru su­ta­ri­mu? Prieš­ta­rau­jan­čių nė­ra. Ačiū, pri­tar­ta.

Svars­ty­mo sta­di­ja. Ar ga­lė­tu­me pri­tar­ti ben­dru su­ta­ri­mu? Prieš­ta­rau­jan­čių nė­ra. Ačiū.

Pri­ėmi­mo sta­di­ja. Yra du straips­niai. Ar ga­lė­tu­me pri­tar­ti ben­dru su­ta­ri­mu abiem straips­niais? (Bal­sai sa­lė­je) Ga­li­ma? Prieš­ta­rau­jan­čių nė­ra. Bal­suo­ja­me.

 

Šio nu­ta­ri­mo pri­ėmi­mas

 

Už­si­re­gist­ra­vo 81, bal­sa­vo 80: už – 80, prieš ir su­si­lai­kiu­sių nė­ra. Sei­mo nu­ta­ri­mas pri­im­tas. (Gon­gas)

 

15.25 val.

Sei­mo nu­ta­ri­mo „Dėl Lie­tu­vos Res­pub­li­kos Sei­mo 2024 m. lap­kri­čio 19 d. nu­ta­ri­mo Nr. XV-15 „Dėl Lie­tu­vos Res­pub­li­kos Sei­mo ko­mi­te­tų su­dė­ties pa­tvir­ti­ni­mo“ pa­kei­ti­mo“ pro­jek­tas Nr. XVP-76 (pa­tei­ki­mas, svars­ty­mas ir pri­ėmi­mas)

 

Dar­bo­tvarkės re­zer­vi­nis 2 klau­si­mas – Sei­mo nu­ta­ri­mo „Dėl Lie­tu­vos Res­pub­li­kos Sei­mo 2024 m. lap­kri­čio 19 d. nu­ta­ri­mo Nr. XV-15 „Dėl Lie­tu­vos Res­pub­li­kos Sei­mo ko­mi­te­tų su­dė­ties pa­tvir­ti­ni­mo“ pa­kei­ti­mo“ pro­jek­tas. Pra­ne­šė­jas – Sei­mo Pir­mi­nin­ko pir­ma­sis pa­va­duo­to­jas J. Ole­kas.

J. OLEKAS (LSDPF). Ačiū, ger­bia­ma pir­mi­nin­ke. Ger­bia­mi ko­le­gos, da­bar už­pil­do­me ko­mi­te­tus mū­sų da­ly­vau­jan­čiais ko­le­go­mis. Biu­dže­to ir fi­nan­sų ko­mi­te­te to­liau dirbs M. Lin­gė, Sei­mo So­cia­li­nių rei­ka­lų ir dar­bo ko­mi­te­tą G. Pa­luc­kas pa­lie­ka kaip Mi­nist­ras Pir­mi­nin­kas, o prie Na­cio­na­li­nio sau­gu­mo ir gy­ny­bos ko­mi­te­to pri­si­jun­gia mū­sų ko­le­gė I. Ši­mo­ny­tė. Siū­lau pri­tar­ti po pa­tei­ki­mo pro­jek­tui.

PIRMININKĖ. Dė­ko­ju. No­rin­čių klaus­ti nė­ra. No­rin­čių kal­bė­ti dėl mo­ty­vų taip pat nė­ra. Ar ga­lė­tu­me po pa­tei­ki­mo pri­tar­ti ben­dru su­ta­ri­mu? Prieš­ta­rau­jan­čių nė­ra. Pri­tar­ta.

Svars­ty­mo sta­di­ja. Dis­ku­tuo­ti nė­ra no­rin­čių. Ar ga­lė­tu­me pri­tar­ti ben­dru su­ta­ri­mu? Ga­li­me. Prieš­ta­rau­jan­čių nė­ra. Ačiū.

Ir pri­ėmi­mo sta­di­ja. Nu­ta­ri­mas yra iš ke­tu­rių straips­nių. Ar ga­lė­tu­me pri­tar­ti vi­siems ke­tu­riems? Prieš­ta­rau­jan­čių nė­ra, pri­tar­ta. Bal­suo­ja­me.

 

Šio nu­ta­ri­mo pri­ėmi­mas

 

Už­si­re­gist­ra­vo 85, bal­sa­vo 85: už – vi­si 85. Sei­mo nu­ta­ri­mas pri­im­tas. (Gon­gas)

 

15.27 val.

Sei­mo nu­ta­ri­mo „Dėl Lie­tu­vos Res­pub­li­kos Sei­mo 2024 m. lap­kri­čio 21 d. nu­ta­ri­mo Nr. XV-19 „Dėl Lie­tu­vos Res­pub­li­kos Sei­mo ko­mi­te­tų pir­mi­nin­kų ir jų pa­va­duo­to­jų patvir­ti­ni­mo“ pa­kei­ti­mo“ pro­jek­tas Nr. XVP-78 (pa­tei­ki­mas, svars­ty­mas ir pri­ėmi­mas)

 

Dar­bo­tvarkės re­zer­vi­nis 3 klau­si­mas – Sei­mo nu­ta­ri­mo „Dėl Lie­tu­vos Res­pub­li­kos Sei­mo 2024 m. lap­kri­čio 21 d. nu­ta­ri­mo Nr. XV-19 „Dėl Lie­tu­vos Res­pub­li­kos Sei­mo ko­mi­te­tų pir­mi­nin­kų ir jų pa­va­duo­to­jų pa­tvir­ti­ni­mo“ pa­kei­ti­mo“ pro­jek­tas. Pra­ne­šė­jas – J. Ole­kas. Pra­šom.

J. OLEKAS (LSDPF). Ačiū, ger­bia­ma pir­mi­nin­ke. Džiau­giuo­si ir dė­ko­ju, kad įsi­bė­gė­ja mū­sų ko­mi­te­tų dar­bas. Dar trys ko­mi­te­tai iš­si­rin­ko sa­vo va­do­vy­bę į tas po­zi­ci­jas, į ku­rias ne­bu­vo iš­si­rin­kę. Tai Au­di­to ko­mi­te­to pir­mi­nin­ko pa­va­duo­to­ju iš­rink­tas Sei­mo na­rys J. Raz­ma, Biu­dže­to ir fi­nan­sų ko­mi­te­to pir­mi­nin­ko pa­va­duo­to­ja iš­rink­ta G. Skais­tė. Na­cio­na­li­nio sau­gu­mo ir gy­ny­bos ko­mi­te­tas pir­mi­nin­ko pa­va­duo­to­ju iš­rink­tas Sei­mo na­rys L. Kas­čiū­nas. Siū­lau pa­tvir­tin­ti šias iš­rink­tas pa­rei­gy­bes ir šį nu­ta­ri­mą.

PIRMININKĖ. Dė­ko­ju pra­ne­šė­jui. Pa­tei­ki­mo sta­di­jo­je no­rin­čių pa­klaus­ti nė­ra. Pa­si­sa­ky­ti už ir prieš nė­ra. Ar ga­lė­tu­me pri­tar­ti ben­dru su­ta­ri­mu? Ga­li­me, prieš­ta­rau­jan­čių nė­ra. Ačiū.

Svars­ty­mo sta­di­ja. No­rin­čių pa­si­sa­ky­ti nė­ra. Ar ga­lė­tu­me pri­tar­ti ben­dru su­ta­ri­mu? Ga­lė­tu­me. Prieš­ta­rau­jan­čių nė­ra, ačiū.

Pri­ėmi­mo sta­di­ja. Nu­ta­ri­mą su­da­ro ke­tu­ri straips­niai. Ar ga­lė­tu­me vi­siems pri­tar­ti ben­dru su­ta­ri­mu? Prieš­ta­rau­jan­čių nė­ra, pri­tar­ta. Bal­suo­ja­me.

 

Šio nu­ta­ri­mo pri­ėmi­mas

 

Už­si­re­gist­ra­vo 85, bal­sa­vo 85: už – 84, prieš nė­ra, su­si­lai­kė 1. Sei­mo nu­ta­ri­mas pri­im­tas. (Gon­gas)

 

15.29 val.

Sei­mo nu­ta­ri­mo „Dėl Lie­tu­vos Res­pub­li­kos Sei­mo 2024 m. gruo­džio 3 d. nu­ta­ri­mo Nr. XV-26 „Dėl Lie­tu­vos Res­pub­li­kos Sei­mo de­le­ga­ci­jų su­da­ry­mo“ pa­kei­ti­mo“ pro­jek­tas Nr. XVP-75 (pa­tei­ki­mas, svars­ty­mas ir pri­ėmi­mas)

 

Dar­bo­tvarkės re­zer­vi­nis 4 klau­si­mas – Sei­mo nu­ta­ri­mo „Dėl Lie­tu­vos Res­pub­li­kos Sei­mo 2024 m. gruo­džio 3 d. nu­ta­ri­mo Nr. XV-26 „Dėl Lie­tu­vos Res­pub­li­kos Sei­mo de­le­ga­ci­jų su­da­ry­mo“ pa­kei­ti­mo“ pro­jek­tas. Pra­ne­šė­jas – pir­ma­sis Sei­mo Pir­mi­nin­ko pa­va­duo­to­jas J. Ole­kas. Pra­šom.

J. OLEKAS (LSDPF). Ačiū, pir­mi­nin­ke, dar kar­tą. Pa­pil­do­me ir de­le­ga­ci­jas. Sei­mo de­le­ga­ci­jo­je Eu­ro­pos Ta­ry­bos Par­la­men­ti­nė­je Asam­blė­jo­je A. Skar­džių pa­kei­čia M. Ged­vi­las. Sei­mo de­le­ga­ci­jo­je Lie­tu­vos Res­pub­li­kos Sei­mo ir Uk­rai­nos Aukš­čiau­sio­sios Ra­dos Asam­blė­jo­je prie de­le­ga­ci­jos pri­si­jun­gia I. Ši­mo­ny­tė. Ir Lie­tu­vos Res­pub­li­kos Sei­mo de­le­ga­ci­ją Tarp­par­la­men­ti­nė­je Są­jun­go­je pa­pil­do A. Ly­de­ka. Kvie­čiu pri­tar­ti pro­jek­tui po pa­tei­ki­mo.

PIRMININKĖ. Dė­ko­ja­me pra­ne­šė­jui. No­rin­čių pa­klaus­ti nė­ra. Pa­si­sa­ky­ti dėl mo­ty­vų pa­tei­ki­mo sta­di­jo­je nė­ra. Ar ga­lė­tu­me pri­tar­ti ben­dru su­ta­ri­mu? Prieš­ta­rau­jan­čių nė­ra. Ačiū, pritar­ta.

Svars­ty­mo sta­di­jo­je taip pat no­rin­čių kal­bė­ti nė­ra. Ar ga­lė­tu­me pri­tar­ti ben­dru su­ta­ri­mu? Prieš­ta­rau­jan­čių nė­ra. Ačiū.

Pri­ėmi­mo sta­di­ja. Nu­ta­ri­mą su­da­ro ke­tu­ri straips­niai. Ar ga­lė­tu­me vi­siems ke­tu­riems straips­niams pri­tar­ti ben­dru su­ta­ri­mu? Prieš­ta­rau­jan­čių nė­ra, pri­tar­ta. Bal­suo­ja­me.

 

Šio nu­ta­ri­mo pri­ėmi­mas

 

Už­si­re­gist­ra­vo 85, bal­sa­vo 85: už – 84, prieš nė­ra, su­si­lai­kė 1. Sei­mo nu­ta­ri­mas pri­im­tas. (Gon­gas)

 

15.31 val.

Sei­mo sa­vai­tės (2024-12-16 – 2024-12-20) – 2024 m. gruo­džio 17 d. (ant­ra­die­nio) ir 19 d. (ket­vir­ta­die­nio) po­sė­džių dar­bo­tvarkės pa­tei­ki­mas ir tvir­ti­ni­mas

 

Gal ta­da ga­lė­tu­me re­zer­vi­nį 7 klau­si­mą – Sa­vai­tės, pra­si­de­dan­čios gruo­džio 16 d., Sei­mo po­sė­džių dar­bo­tvarkės tvir­ti­ni­mą. Pra­ne­šė­jas – Sei­mo Pir­mi­nin­ko pir­ma­sis pa­va­duo­to­jas J. Ole­kas. Pra­šom.

J. OLEKAS (LSDPF). Ger­bia­mi ko­le­gos, ki­ta sa­vai­tė bus ga­na in­ten­sy­vi dėl jos dar­bų. Tur­būt svar­biau­sias dar­bas yra 2025–2027 me­tų vals­ty­bės biu­dže­to pa­tvir­ti­ni­mo įsta­ty­mo pro­jek­to ant­ras svars­ty­mas.

Taip pat yra svars­ty­mai dau­ge­lio įsta­ty­mų. Įsta­ty­mo „Dėl Lie­tu­vos Res­pub­li­kos ir San Ma­ri­no Res­pub­li­kos Vy­riau­sy­bės su­tar­ties dėl pa­ja­mų ir ka­pi­ta­lo dvi­gu­bo ap­mo­kes­ti­ni­mo iš­ven­gi­mo ir mo­kes­čių slė­pi­mo ven­gi­mo pre­ven­ci­jos ra­ti­fi­ka­vi­mo“ pro­jek­tas. Dau­ge­lis pro­jek­tų dėl ener­ge­ti­kos. Taip pat yra tei­sė­jų į Aukš­čiau­sio­jo Teis­mo tei­sė­jus sky­ri­mo pro­jek­tai, Vals­ty­bės tar­ny­bos įsta­ty­mo pro­jek­tas. Tai, ką šian­dien svars­tė­me, – Ap­lin­kos mo­ni­to­rin­go įsta­ty­mo pro­jek­tas. Taip pat svar­bus klau­si­mas dėl ru­dens se­si­jos pra­tę­si­mo. Ti­ki­mės, kad jau tu­rė­si­me nu­ta­ri­mo „Dėl Lie­tu­vos Res­pub­li­kos Sei­mo ir Pa­sau­lio lie­tu­vių ben­druo­me­nės ko­mi­si­jos su­da­ry­mo“ pro­jek­tą. Lau­kia­me pa­siū­ly­mų iš Pa­sau­lio lie­tu­vių ben­druo­me­nės.

Ket­vir­ta­die­nį yra daug įsta­ty­mų, su­si­ju­sių su mū­sų kraš­to ap­sau­gos sis­te­ma, Šau­lių są­jun­gos įsta­ty­mas. Taip pat yra Gy­ven­to­jų pa­ja­mų mo­kes­čio ir šian­dien svars­ty­to Moks­lo ir stu­di­jų įsta­ty­mų pri­ėmi­mai. Bus ga­na gau­su pri­ėmi­mų, kvie­čia­me vi­sus ak­ty­viai da­ly­vau­ti. Na, ir dar ke­le­tas įsta­ty­mų, ku­rie bu­vo svars­ty­ti šios se­si­jos me­tu.

PIRMININKĖ. Dė­ko­ja­me Juo­zui. Ar ga­li­ma bū­tų pri­tar­ti ben­dru su­ta­ri­mu? Pri­tar­ta. Prieš­ta­rau­jan­čių nė­ra.

 

15.33 val.

Sei­mo nu­ta­ri­mo „Dėl Lie­tu­vos Res­pub­li­kos Sei­mo 2024 m. gruo­džio 5 d. nu­ta­ri­mo Nr. XV-44 „Dėl Lie­tu­vos Res­pub­li­kos Sei­mo de­le­ga­ci­jų pir­mi­nin­kų ir jų pa­va­duo­to­jų pa­tvir­ti­ni­mo“ pa­kei­ti­mo“ pro­jek­tas Nr. XVP-79 (pa­tei­ki­mas, svars­ty­mas ir pri­ėmi­mas)

 

Li­ki­te tri­bū­no­je, nes dar tu­ri­me re­zer­vi­nį klau­si­mą – Sei­mo nu­ta­ri­mo „Dėl Lie­tu­vos Res­pub­li­kos Sei­mo 2024 m. gruo­džio 3 d. nu­ta­ri­mo Nr. XIV-26 „Dėl Lie­tu­vos Res­pub­li­kos Sei­mo de­le­ga­ci­jų su­da­ry­mo“ pa­kei­ti­mo“ pro­jek­tą. Pra­ne­šė­jas – pir­ma­sis pa­va­duo­to­jas J. Ole­kas.

J. OLEKAS (LSDPF). Taip pat tu­ri­me ga­lu­ti­nai su­for­muo­tą de­le­ga­ci­jos Tarp­par­la­men­ti­nė­je Są­jun­go­je va­do­vy­bę. Sei­mo Pir­mi­nin­ko tei­ki­mu siū­lo­ma pa­tvir­tin­ti Lie­tu­vos Res­pub­li­kos Sei­mo de­le­ga­ci­jos Par­la­men­ti­nė­je Są­jun­go­je pir­mi­nin­ko pa­va­duo­to­ją Sei­mo na­rį A. Ly­de­ką.

PIRMININKĖ. Pa­tei­ki­mo sta­di­jo­je no­rin­čių pa­klaus­ti nė­ra. Dėl mo­ty­vų pa­si­sa­ky­ti nei už, nei prieš nė­ra. Ar ga­lė­tu­me pri­tar­ti ben­dru su­ta­ri­mu? Prieš­ta­rau­jan­čių nė­ra, ačiū, pri­tar­ta.

Svars­ty­mo sta­di­jo­je taip pat no­rin­čių kal­bė­ti nė­ra. Ar ga­lė­tu­me pri­tar­ti ben­dru su­ta­ri­mu? Ga­lė­tu­me. Nė­ra prieš­ta­rau­jan­čių, ačiū.

Pri­ėmi­mo sta­di­ja. Nu­ta­ri­mą su­da­ro du straips­niai. Ar ga­lė­tu­me pri­tar­ti abiem ben­dru su­ta­ri­mu? Ga­li­me. Ačiū, pri­tar­ta. Ta­da bal­suo­ja­me.

 

Šio nu­ta­ri­mo pri­ėmi­mas

 

Už­si­re­gist­ra­vo 86, bal­sa­vo 86: už – 85, prieš nė­ra, su­si­lai­kė 1. Sei­mo nu­ta­ri­mas pri­im­tas. (Gon­gas)

 

15.35 val.

Sei­mo nu­ta­ri­mo „Dėl Lais­vės pre­mi­jų ko­mi­si­jos su­da­ry­mo“ pro­jek­tas Nr. XVP-73 (pa­tei­ki­mas, svars­ty­mas ir pri­ėmi­mas)

 

Dar­bo­tvarkės re­zer­vi­nis klau­si­mas – Sei­mo nu­ta­ri­mo „Dėl Lais­vės pre­mi­jų ko­mi­si­jos su­da­ry­mo“ pro­jek­tas Nr. XVP-73. Pra­ne­šė­jas – L. Šed­vy­dis. Jo nė­ra. M. Mal­dei­kis. Pra­šom.

M. MALDEIKIS (TS-LKDF). La­ba die­na, ger­bia­mie­ji, Žmo­gaus tei­sių ko­mi­te­tas va­kar ap­svars­tė pa­teik­tus kan­di­da­tus į Lais­vės pre­mi­jų ko­mi­si­ją ir jiems pri­ta­rė. Pui­ki ko­mi­si­ja, lin­ki­me jiems sėk­min­go dar­bo. Bu­vo vie­na re­dak­ci­nė pa­sta­ba, jai pri­tar­ta ir tiek. Pri­tar­ta ben­dru su­ta­ri­mu ko­mi­te­te.

PIRMININKĖ. Dė­ko­ju. Pa­tei­ki­mo sta­di­jo­je pa­klaus­ti no­rin­čių nė­ra. Pa­si­sa­ky­ti už, prieš nė­ra. Yra tei­sės… Ar ga­li­ma pri­tar­ti ben­dru su­ta­ri­mu po pa­tei­ki­mo sta­di­jos? Ga­li­ma. Pri­tar­ta ben­dru su­ta­ri­mu. Ačiū. Svars­ty­mo sta­di­jo­je no­rin­čių pa­si­sa­ky­ti nė­ra. Ar ga­li­ma pri­tar­ti ben­dru su­ta­ri­mu? Prieš­ta­rau­jan­čių nė­ra. Ačiū, pri­tar­ta.

Ir pri­ėmi­mo sta­di­ja. Yra Tei­sės de­par­ta­men­to iš­va­da, re­dak­ci­nio po­bū­džio pa­sta­ba. Ar ga­lė­tu­me su ta pa­sta­ba pri­tar­ti ben­dru su­ta­ri­mu? Pri­tar­ta, prieš­ta­rau­jan­čių nė­ra. Yra du straips­niai, ar ga­lė­tu­me abiem pri­tar­ti ben­dru su­ta­ri­mu? (Bal­sai sa­lė­je: „Ga­li­ma.“) Ga­li­ma, prieš­ta­rau­jan­čių nė­ra. Ačiū. Bal­suo­ja­me.

 

Šio nu­ta­ri­mo pri­ėmi­mas

 

Už­si­re­gist­ra­vo 84, bal­sa­vo 83, vi­si už. Sei­mo nu­ta­ri­mas pri­im­tas. (Gon­gas)

 

15.37 val.

In­for­ma­ci­niai pra­ne­ši­mai

 

Pas­ku­ti­nis dar­bo­tvarkės klau­si­mas. Sei­mo po­sė­džio pir­mi­nin­kas Sei­mo po­sė­džio me­tu pra­ne­ša Sei­mo na­riams apie įsi­kū­ru­sią Sei­mo tarp­par­la­men­ti­nių ry­šių gru­pę, jos pir­mi­nin­ką, pir­mi­nin­ko pa­va­duo­to­jus. Sei­mo po­sė­džio pir­mi­nin­kui pa­skel­bus apie įsi­kū­ru­sią Sei­mo tarp­par­la­men­ti­nių ry­šių gru­pę lai­ko­ma, kad ji yra įre­gist­ruo­ta. Tai Tarp­par­la­men­ti­nių ry­šių su Če­ki­jos Res­pub­li­ka ir Slo­va­ki­jos Res­pub­li­ka gru­pė. Pir­mi­nin­kas – V. Juo­za­pai­tis, pa­va­duo­to­jas – A. Ged­vi­las. Gru­pė įkur­ta. Ry­šių su In­di­jos Res­pub­li­ka gru­pė. Pir­mi­nin­kas – J. Ole­kas, pa­va­duo­to­ja – L. Girs­kie­nė. Gru­pė įkur­ta. Ry­šių su Ita­li­jos Res­pub­li­ka gru­pė. Pir­mi­nin­ku iš­rink­tas A. Ged­vi­las, pa­va­duo­to­ja – D. Že­be­lie­nė. Gru­pė įkur­ta. Tarp­par­la­men­ti­nių ry­šių su Švei­ca­ri­jos Kon­fe­de­ra­ci­ja gru­pė. Pir­mi­nin­kė – M. Pet­raus­kai­tė, pa­va­duo­to­ja – J. Ro­ja­ka. Gru­pė įkur­ta. Ry­šių su Es­ti­jos Res­pub­li­ka gru­pė. Pir­mi­nin­kas – L. Ur­ma­na­vi­čius, pa­va­duo­to­jas – A. Rad­vi­la­vi­čius. Gru­pė įkur­ta. Ry­šių su Is­pa­ni­jos Ka­ra­lys­te gru­pė. Pir­mi­nin­kas – R. Vy­žin­tas, pa­va­duo­to­ja – G. Skais­tė. Gru­pė įkur­ta. Ry­šių su Lat­vi­jos Res­pub­li­ka gru­pė. Pir­mi­nin­kas – T. Mar­ti­nai­tis… E. Ru­de­lie­nė. Gru­pė įkur­ta. Ry­šių su Pran­cū­zi­jos Res­pub­li­ka gru­pė. Pir­mi­nin­kė – J. Šu­ke­vi­čie­nė, pa­va­duo­to­ja – A. Nor­kie­nė. Gru­pė įkur­ta. Ry­šių su Ry­tų Af­ri­kos vals­ty­bė­mis (Ke­ni­ja, Ru­an­da, Tan­za­ni­ja, Ugan­da, Bu­run­džiu) gru­pė. Gru­pės pir­mi­nin­ku iš­rink­tas A. Bu­si­la, pa­va­duo­to­ju – R. Vy­žin­tas. Gru­pė įkur­ta. Ir pas­ku­ti­nė Tarp­par­la­men­ti­nių ry­šių su Sau­do Ara­bi­jos Ka­ra­lys­te gru­pė. Pir­mi­nin­ku iš­rink­tas A. Ged­vi­las, pa­va­duo­to­ju – V. Ąžuo­las. Gru­pė įkur­ta.

Šian­dien vi­si nu­ma­ty­ti klau­si­mai yra ap­svars­ty­ti. Po­sė­džio pa­bai­go­je kvie­čiu re­gist­ruo­tis. Dė­ko­ja­me. Gruo­džio 12 die­nos ple­na­ri­nis po­sė­dis baig­tas. Ge­ro va­ka­ro. (Gon­gas)



* Santrumpų reikšmės: DFVL – Demokratų frakcija „Vardan Lietuvos“; LSDPF – Lietuvos socialdemokra­tų partijos frakcija; LSF – Liberalų sąjūdžio frakcija; LVŽ-KŠSF – Lietuvos valstiečių, žaliųjų ir Krikščioniškų šeimų sąjungos frakcija; MSNG – Mišri Seimo narių grupė; NAF – „Nemuno aušros“ frakcija; TS-LKDF – Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcija.