Įstatymų ir kitų Seimo teisės aktų

leidybos, parlamentinės kontrolės ir

Seimo priežiūrinės veiklos organizavimo

tvarkos aprašo

10 priedas

 

PASIŪLYMAS

DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS SOCIALINIŲ PASLAUGŲ ĮSTATYMO NR. X-493 PAPILDYMO 251 IR 252 STRAIPSNIAIS IR 8, 13, 191, 34, 36 STRAIPSNIŲ BEI ŠEŠTOJO SKIRSNIO PAVADINIMO PAKEITIMO ĮSTATYMO PROJEKTO (NR. XIIIP-4346)

 

(Data)

Vilnius

 

Eil. Nr.

Siūloma keisti

 

Pasiūlymo turinys

str.

str. d.

p.

1.

2

3

 

Argumentai:

Atsižvelgiant į tai, kad globos centrų teikiamos paslaugos bus akredituojamos, siūloma patikslinti įstatyme globos centrų funkcijas.

Šiuo metu galiojančiame Lietuvos Respublikos socialinių paslaugų įstatyme pateiktame globos centro apibrėžime nurodomas baigtinis globos centro funkcijų sąrašas, kuris šiuo metu jau nebeatliepia globos centrų vykdomų funkcijų. Kuriant globos centrų modelį iš anksto nebuvo galima numatyti visų globos centrams priskirtinų funkcijų, dėl to globos centro apibrėžimas buvo pateiktas ganėtinai siauras. Globos centrams pradėjus veiklą, buvo pastebėta, kad jie savo veiklą pagal turimas galimybes galėtų praplėsti, tačiau nesant teisinio pagrindo, t. y. šiuo metu globos centro apibrėžime nurodant baigtinį funkcijų sąrašą, tam užkertamas kelias. Atsižvelgiant į tai, siūlytina globos centro apibrėžime praplėsti globos centro funkcijas tokiomis veiklomis kaip teikimas paslaugų, susijusių su asmens, norinčio tapti vaiko globėju (rūpintoju), budinčiu globotoju ar įvaikintoju, paieška, asmenų pasirengimo tapti globėju (rūpintoju), budinčiu globotoju ar įvaikintoju vertinimu, taip pat vaiko globos (rūpybos) organizavimu, pagalbos teikimu globojamam (rūpinamam), įvaikintam vaikui, globėjui (rūpintojui), šeimynos dalyviui. Globos centras, esant poreikiui, informuoja globėjus (rūpintojus), įtėvius, šeimynų dalyvius apie savivaldybėje teikiamas paslaugas ir paramą. Tai bus apibrėžta Globos centro veiklos ir vaiko budinčio globotojo vykdomos priežiūros organizavimo ir kokybės priežiūros tvarkos apraše.

 

Pasiūlymas:

2 straipsnio 3 dalies pakeitimas

Pakeisti 2 straipsnio 3 dalį ir ją išdėstyti taip:

„3.  Globos centras – socialinių paslaugų įstaiga, kuri, įgyvendindama vaiko globėjo (rūpintojo) teises ir pareigas, pagal tarpusavio bendradarbiavimo ir paslaugų teikimo sutartį perduoda likusį be tėvų globos vaiką, socialinę riziką patiriantį vaiką prižiūrėti budinčiam globotojui, teikia ir organizuoja socialines paslaugas bei kitą pagalbą pagal poreikį vaikui ir, budinčiam globotojui, globėjui (rūpintojui), įtėviams, šeimynų dalyviams, socialinių paslaugų įstaigų, dirbančių su vaikais, darbuotojams, taip pat kitokią pagalbą vaiko tėvams siekiant grąžinti vaiką grąžinant į šeimą.“

2.

15

16

16

16

16

17

1

1

6

7

9

 

Argumentai:

Globos centras – socialinių paslaugų įstaiga, kuri įgyvendina vaiko globėjo (rūpintojo) teises ir pareigas, pagal tarpusavio bendradarbiavimo ir paslaugų teikimo sutartį perduoda likusį be tėvų globos vaiką, socialinę riziką patiriantį vaiką prižiūrėti budinčiam globotojui, teikia ir organizuoja socialines paslaugas bei kitą pagalbą pagal poreikį vaikui ir budinčiam globotojui, taip pat kitokią pagalbą vaiko tėvams vaiką gražinant į šeimą. Globos centras socialines paslaugas budintiems globotojams, globėjams (rūpintojams) teikia be asmens prašymo, todėl bendra socialinių paslaugų poreikio nustatymo ir skyrimo tvarka neturėtų būti taikoma. Dėl šios priežasties siūloma keisti  Socialinių paslaugų įstatymo 15, 16 ir 17 straipsnių nuostatas.

Socialinių paslaugų poreikių vertinimą arba įvertinimo organizavimą budintiems globotojams ir (ar) globėjams (rūpintojams) ir jų prižiūrimiems ar globojamiems vaikams atlieka ne socialinis darbuotojas, o globos koordinatorius, kuris ir organizuoja pagalbą budinčiam globotojui ir (ar) globėjui (rūpintojui), bendradarbiaudamas su kitomis socialinių paslaugų, švietimo, sveikatos priežiūros įstaigomis, kitais globos centro specialistais.

Pasiūlymai:

15 straipsnio 1 dalies pakeitimas

Pakeisti 15 straipsnio 1 dalį ir ją išdėstyti taip:

„1. Dėl socialinių paslaugų, kurių teikimą finansuoja savivaldybė iš savo biudžeto lėšų ar iš valstybės biudžeto specialių tikslinių dotacijų savivaldybių biudžetams, išskyrus globos centrų teikiamas socialines paslaugas, skyrimo, asmuo (vienas iš suaugusių šeimos narių) ar jo globėjas, rūpintojas raštišku prašymu kreipiasi į asmens (šeimos) gyvenamosios vietos savivaldybę.“

 

16 straipsnio pakeitimai:

Pakeisti 16 straipsnio 1 dalį ir ją išdėstyti taip:

„1. Asmens socialinių paslaugų poreikis, išskyrus globos centrų teikiamas socialines paslaugas, nustatomas individualiai pagal asmens nesavarankiškumą bei galimybes savarankiškumą ugdyti ar kompensuoti asmens interesus ir poreikius atitinkančiomis socialinėmis paslaugomis.“

 

Pakeisti 16 straipsnio 6 dalį ir ją išdėstyti taip:

„6. Asmens (šeimos) pageidaujančio gauti socialines paslaugas, kurias finansuoja savivaldybė iš savo biudžeto ar iš valstybės biudžeto specialių tikslinių dotacijų savivaldybių biudžetams, socialinių paslaugų, išskyrus globos centrų teikiamas socialines paslaugas, poreikį, nustato socialiniai darbuotojai, paskirti savivaldybės institucijos nustatyta tvarka.“

 

Pakeisti 16 straipsnio 7 dalį ir ją išdėstyti taip:

„7. Asmens (šeimos) socialinių paslaugų, išskyrus globos centrų teikiamas socialines paslaugas, poreikį socialinių paslaugų teikimo laikotarpiu periodiškai prižiūri socialinių paslaugų įstaigų socialiniai darbuotojai.“

 

Pakeisti 16 straipsnio 9 dalį ir ją išdėstyti taip:

„9. Asmens (šeimos) socialinių paslaugų, išskyrus globos centrų teikiamas socialines paslaugas, poreikio nustatymą, socialinių paslaugų skyrimą, sustabdymą ir nutraukimą reglamentuoja Vyriausybės ar jos įgaliotos institucijos patvirtinti asmens (šeimos) socialinių paslaugų poreikio nustatymo ir skyrimo tvarkos aprašas bei socialinės globos vaikui, suaugusiam asmeniui su negalia, senyvo amžiaus asmeniui, socialinę riziką patiriančiam suaugusiam asmeniui nustatymo metodikos.“

 

17 straipsnio pakeitimas

Pakeisti 17 straipsnį ir jį išdėstyti taip:

„17. Sprendimas dėl socialinių paslaugų, kurių teikimą finansuoja savivaldybė iš savo biudžeto lėšų ar iš valstybės biudžeto specialiųjų tikslinių dotacijų savivaldybių biudžetams, išskyrus globos centrų teikiamas socialines paslaugas, asmeniui (šeimai) skyrimo, sustabdymo ir nutraukimo priimamas socialinio darbuotojo, nustačiusio asmens (šeimos) socialinių paslaugų poreikį, teikimu savivaldybės administracijos nustatyta tvarka.“

 

3.

192

 

 

Argumentai:

Siekiant išskirti globos centro teikiamas paslaugas, nesusijusias su globojamo (rūpinamo) vaiko įstatyminio atstovo teisėmis ir pareigomis, nurodytomis šio įstatymo 191 straipsnyje, siūloma atskiru straipsniu nurodyti kitas globos centro funkcijas, susijusias su vaikų globa (rūpyba) ir įvaikinimu.

 

Pasiūlymas:

Įstatymo papildymas 192 straipsniu

Papildyti Įstatymą 192 straipsniu:

192 straipsnis. Globos centro funkcijos, susijusios su vaikų globa (rūpyba) ir įvaikinimu

 

1.  Globos centras vykdo šias funkcijas, susijusias su vaikų globa (rūpyba) ir įvaikinimu:

1.1.  organizuoja globėjų (rūpintojų) ir įtėvių paiešką;

1.2. vykdo globėjų (rūpintojų), įtėvių, šeimynų dalyvių pasirengimo globoti (rūpinti), įvaikinti vaikus vertinimą bei socialinių paslaugų įstaigų, teikiančių paslaugas vaikams, darbuotojų parengimą dirbti šiose įstaigose;

1.3 Socialinės apsaugos ir darbo ministro nustatyta tvarka parenka vaikui globėją (rūpintoją) ir teikia jo kandidatūrą savivaldybės administracijai, jei vaikui nustatyta laikinoji globa. Teikia galimo nuolatinio globėjo (rūpintojo) kandidatūrą Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos teritoriniam skyriui;

1.4. teikia Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybai prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos aktualią informaciją apie asmenis, pasirengusius globoti (rūpinti) vaikus;

1.5. organizuoja ir pagal Globos centro nustatytą poreikį teikia pagalbą globojamiems (rūpinamiems) ar įvaikintiems vaikams;

1.6. organizuoja ir teikia pagalbą globėjams (rūpintojams), šeimynų dalyviams ir kartu gyvenantiems jų šeimos nariams. Socialinių paslaugų įstaigų, teikiančių paslaugas vaikams, darbuotojams ir įtėviams bei kartu gyvenantiems asmenims ši pagalba teikiama jų prašymu arba gavus išankstinį prašymą dėl tęstinių paslaugų teikimo po įvaikinimo;

1.7. teikia kitas teisės aktuose numatytas paslaugas, susijusias su vaikų globa (rūpyba) ir įvaikinimu.“ 

2. Teikiant socialines paslaugas ir kitą pagalbą, vaiko atstovams pagal įstatymą išlaikomos jų teises ir pareigos.

 

 

 

 

 

Teikia

Seimo narys                                                                                                        (Parašas)                   (Vardas ir pavardė)