PASIŪLYMAS

DĖL ALKOHOLIO KONTROLĖS ĮSTATYMO NR. I-857 10, 12, 17, 18 IR 34 STRAIPSNIŲ PAKEITIMO ĮSTATYMO PROJEKTO NR. XIVP-1086

 

 

2022-05-31

Vilnius

 

Eil. Nr.

Siūloma keisti

Pasiūlymo turinys

str.

str. d.

p.

1.

10.

 

 

Argumentai:

Pasiūlymu siekiama užtikrinti lygiateisiškumą visiems, didinant kaimo turizmo prieinamumą neįgaliesiems. Lietuva yra ratifikavusi Jungtinių tautų neįgaliųjų teisių konvenciją, kurioje numatoma, kad valstybės privalo užtikrinti prieinamumą visiems. Šis principas liečia ir turizmo paslaugas. Atkreiptinas dėmesys, kad į kaimo turizmo plėtrą buvo investuota nemažai Europos Sąjungos lėšų, tačiau šiai dienai rasti pilnai prieinamą kaimo turizmo sodybą neįgaliesiems yra sudėtinga. Lietuvoje taip pat jau daug metų yra patvirtintas statybos techninis reglamentas, numatantis prieinamumo kriterijus naujai statomiems ar remontuojamiems statiniams. Nepaisant to, didžioji dalis statinių iki šiol nėra prieinami visiems.

Pabrėžtina tai, kad statinių prieinamumo spragos ypatingai iškilo Ukrainos karo kontekste, kuomet buvo pastebėta, kad nėra kur apgyvendinti žmonių su specialiaisiais poreikiais, kadangi trūksta pritaikytų patalpų. Todėl šią problemą būtina spręsti.

Alkoholis nėra būtinoji prekė ir suteikdami tam tikriems kaimo turizmo ūkiams galimybę juo prekiauti lygiagrečiai galime siekti ir kitų gerų tikslų, kurie skatintų socialinės gerovės kūrimąsi.

Todėl šiuo siūlymu siekiama, kad alkoholį gaminti ir parduoti būtų leista tiems kaimo turizmo ūkiams, kurie užtikrina kaimo turizmo paslaugų prieinamumą visiems piliečiams, įskaitant neįgaliuosius asmenis.

 

Pasiūlymas: Pakeisti įstatymo projekto 10 straipsnį ir išdėstyti jį taip:

„10. Lietuvos Respublikoje leidžiama gaminti natūralios fermentacijos alkoholinius gėrimus, kurių tūrinė etilo alkoholio koncentracija ne didesnė kaip 18 procentų (alaus – ne didesnė kaip 9,5 procento) ne parduoti, o tik savo ar šeimos poreikiams tenkinti. Ūkininkams, kurių ūkis yra įregistruotas Lietuvos Respublikos ūkininkų ūkių registre, kurie teikia kaimo turizmo reikalavimus atitinkančias paslaugas, kurie užtikrina kaimo turizmo paslaugų prieinamumą neįgaliųjų specialiesiems poreikiams ir kurie Žemės ūkio ministerijos nustatyta tvarka yra sertifikuoti kaip tradiciniai amatininkai, leidžiama gaminti ir parduoti kaimo turizmo sodyboje ne didesnės kaip 65 tūrio procentų etilo alkoholio koncentracijos alkoholinius gėrimus.“

 


 

 

Teikia

Seimo narys                                                    (Parašas)                                  Monika Ošmianskienė