1

 

PASIŪLYMAS

DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS 2022 METŲ VALSTYBĖS BIUDŽETO IR SAVIVALDYBIŲ BIUDŽETŲ FINANSINIŲ RODIKLIŲ PATVIRTINIMO

ĮSTATYMO PROJEKTO Nr. XIVP-966(2)

 

Vilnius

 

Eil. Nr.

Siūloma keisti

Pasiūlymo turinys

str.

str. d.

p.

 

 

 

 

Argumentai:

   Socialinės globos įstaigų slaugytojų padėjėjų algos yra 30 proc.  mažesnės nei socialinių darbuotojų padėjėjų, nors jų darbo sudėtingumas yra panašus arba didesnis. Darbo užmokesčio skirtumas susidaro dėl to, kad pagal Lietuvos Respublikos valstybės ir savivaldybių įstaigų darbuotojų darbo apmokėjimo ir komisijų narių atlygio už darbą įstatymo 7 straipsnio 7 dalį socialinių paslaugų srities darbuotojams įstatyme nustatyti minimalieji pareiginės algos pastoviosios dalies koeficientai didinami 30 procentų.

    Pažymėtina, kad slaugytojo padėjėjams taikomi aukštesni profesiniai kvalifikaciniai reikalavimai nei socialinio darbuotojo padėjėjams. Slaugytojo padėjėjams tenka didesnė atsakomybė teikiant slaugos bei globos paslaugas, nes savo darbe jie turi vadovautis medicinos normomis, dirbti su ypatingai sunkiais ligoniais, kuriems reikalinga specialioji, intensyvioji slauga ir individuali priežiūra.

Seime svarstant Lietuvos Respublikos valstybės ir savivaldybių įstaigų darbuotojų darbo apmokėjimo ir komisijų narių atlygio už darbą įstatymo Nr. XIII-198 1, 3, 5, 6, 7, 9, 12, 14 straipsnių ir 1, 2, 3, 4, 5 priedų pakeitimo įstatymo projektą Nr. XIVP-964, buvo teiktas siūlymas slaugytojų padėjėjams (kaip ir socialinės srities darbuotojams) nustatytus minimaliuosius pareiginės algos pastoviosios dalies koeficientus didinti 30 procentų. Šiam siūlymui Seimas nepritarė, tačiau svarstant pasiūlymą buvo konstatuota, kad ši problema tikrai egzistuoja, o Socialinių reikalų ir darbo komitete ministerijų atstovai siūlė mokėti atlyginimus taikant didesnius nei minimalūs koeficientai. Kadangi socialinės globos įstaigos išlaikomos iš biudžeto lėšų, joms skiriami asignavimai nesudaro galimybės mokėti didesnius atlyginimus, todėl darbo užmokestis daugeliui darbuotojų ir yra skaičiuojamas pagal minimalius pastoviosios dalies koeficientus. Norint nors 15 proc. padidinti darbo užmokestį (vietoje anksčiau siūlyto 30 proc.), globos įstaigoms būtina skirti daugiau lėšų. Vyriausybės 2021 m. rugpjūčio 11 d. nutarime Nr. 657 „Dėl Lietuvos Respublikos valstybės ir savivaldybių įstaigų darbuotojų darbo apmokėjimo ir komisijų narių atlygio už darbą įstatymo Nr. XIII-198 7 straipsnio pakeitimo įstatymo projekto Nr. XIVP-256buvo nurodyta „socialinės globos įstaigose dirbančių slaugytojų padėjėjų minimaliesiems pareiginės algos pastoviosios dalies koeficientams didinti 30 procentų reikėtų apie 4 mln. eurų per metus (socialinės globos įstaigose dirba apie 1318 slaugytojų padėjėjų)“. Atsižvelgiant į tai ir įvertinant, kad padidinti darbo užmokestį 30 proc. reikia daug lėšų, siūloma sudaryti sąlygas darbo užmokestį didinti 15 proc., o tam reikia papildomų 2 mln. eurų (vietoje 4 mln.).

Pasiūlymas:

Skirti 2 mln. eurų 2022 metams socialinės globos įstaigoms darbo užmokesčiui padidinti, taip sudarant sąlygas mokėti daliai darbuotojų (slaugytojų padėjėjams) didesnį (iki 15 proc.) darbo užmokestį, taikant didesnius už minimalius pareiginės algos pastoviosios dalies koeficientus.

Lėšų šaltinis: Valstybės biudžeto įplaukos iš alkoholio, tabako akcizų mokesčių, Socialinės apsaugos ir darbo ministerijai skirti asignavimai, skolintos lėšos, Valstybės rezervo lėšos ar kitos Valstybės biudžeto įplaukos.

 


 

 

 

Teikia

Seimo narys                                                    (Parašas)                                  Gintautas Kindurys