2018-04-16

 

PASIŪLYMAS

LIETUVOS RESPUBLIKOS

LIETUVOS GYVENTOJŲ GENOCIDO IR REZISTENCIJOS TYRIMO CENTRO ĮSTATYMO NR. VIII-238 PAKEITIMO ĮSTATYMO PROJEKTUI

 

 

Siūloma keisti

Pasiūlymo turinys

Straipsnis

Straipsnio dalis

Punktas

5

1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1.2

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1.10

 

Argumentai

Pagal iki 2003 m. galiojusias Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro įstatymą (toliau – Įstatymas), Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centras (toliau – LGGRTC) buvo įpareigotas inicijuoti genocido nusikaltimų tyrimus, t. y. savo iniciatyva teikti surinktą medžiagą apie genocido nusikaltimus. Tam tikslui buvo įkurtas LGGRTC Specialiųjų tyrimų skyrius.

2003 m. buvo priimti minėto Įstatymo pakeitimai, kuriais, be kita ko, buvo išbrauktos LGGRTC funkcijos, jog LGGRTC nustato genocido organizatorius bei vykdytojus ir pateikia medžiagą apie juos; inicijuoja baudžiamųjų bylų iškėlimą, taip pat kontroliuoja, kad šis tyrimas nebūtų vilkinamas. Pažymėtina, kad 2003 m. priimtų Įstatymo pataisų tikslas – suderinti teikiamus šį ir kitus įstatymus su tuo metu įsigaliojusiomis naujųjų Baudžiamojo kodekso ir Baudžiamojo proceso kodekso nuostatomis. 2003 m. naujasis Baudžiamasis kodeksas įsigaliojo kartu ir tik suderintas su naujais Baudžiamojo proceso kodeksu ir Bausmių vykdymo kodeksu. Todėl įgyvendinant tuo metu naujuosius Baudžiamąjį kodeksą ir Baudžiamojo proceso kodeksą buvo parengti šio ir kitų įstatymų pakeitimai, ir įsigaliojo kartu su jais.

Tačiau išbraukus minėtas LGGRTC funkcijas, šio centro Specialiųjų tyrimų skyrius nėra įpareigotas savo iniciatyva rinkti medžiagą apie genocido nusikaltimus ir teikti medžiagą prokuratūrai. Nuo 2003 m. LGGRTC Specialiųjų tyrimų skyrius savo iniciatyva nebeteikė jokios medžiagos prokuratūrai. Todėl siūloma grąžinti minėtas dvi funkcijas į LGGRTC įstatymo projektą.

 

Pasiūlymas

1. Pakeisti įstatymo projekto 5 straipsnio 1 dalies 1.2 punktą ir jį išdėstyti taip:

„1.2. renka, kaupia, sistemina ir apibendrina medžiagą apie okupacinių režimų įvykdytus nusikaltimus, taip pat apie SSRS vykdytą agresiją po Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimo ir jos padarinius, atskleidžia nusikalstamą totalitarinių režimų esmę, genocido bei kitų nusikaltimų žmoniškumui ir karo nusikaltimų vykdymo sistemą, nustato genocido organizatorius bei vykdytojus ir pateikia medžiagą apie juos; inicijuoja baudžiamųjų bylų iškėlimą;

2. Pakeisti įstatymo projekto 5 straipsnio 1 dalies 1.10 punktą ir jį išdėstyti taip:

„1.10. fiksuoja genocido ir Lietuvos gyventojų persekiojimo faktus ir teikia medžiagą apie konkrečius genocido vykdytojus valstybės teisėsaugos institucijoms; bendradarbiauja su šiomis institucijomis, deleguodamas savo atstovus į darbo grupes, vykdančias tyrimą ir turinčias ikiteisminio tyrimo teisę; kontroliuoja, kad šis tyrimas nebūtų vilkinamas; gali būti pareiškėju teismuose dėl genocido bei kitų nusikaltimų žmoniškumui ir karo nusikaltimų;

 

 

 

Seimo narys                                                                                       

 

 

Laurynas Kasčiūnas