LIETUVOS RESPUBLIKOS SEIMO

Aplinkos apsaugos komitetas

 

PAGRINDINIO KOMITETO IŠVADA

DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS APLINKOS MONITORINGO ĮSTATYMO NR. VIII-529 7 STRAIPSNIO PAKEITIMO ĮSTATYMO PROJEKTO
NR. XIIIP-1515

2018-04-11 Nr. 07-P-11

Vilnius

1.      Komiteto posėdyje dalyvavo: komiteto pirmininkas Kęstutis Mažeika, pavaduotojas Simonas Gentvilas, komiteto nariai: Kęstutis Bacvinka, Linas Balsys, Simonas Gentvilas, Juozas Imbrasas, Petras Nevulis, Artūras Skardžius, Virginija Vingrienė.

            Komiteto biuras: vedėja Birutė Pūtienė, patarėja Rasa Matusevičiūtė, padėjėja Vida Katinaitė.

Kviestieji asmenys: Aplinkos ministerijos Veiklos priežiūros skyriaus vedėja Brigita Trepšienė ir vyr. specialistė Aušra Palubinskienė.

2. Ekspertų, konsultantų, specialistų išvados, pasiūlymai, pataisos, pastabos (toliau – pasiūlymai):

Eil.

Nr.

Pasiūlymo teikėjas, data

Siūloma keisti

 

Pasiūlymo turinys

 

Komiteto nuomonė

Argumentai,

pagrindžiantys nuomonę

str.

str. d.

p.

1.

Seimo kanceliarijos teisės departamentas

2017-12-18

 

 

 

Įvertinę projekto atitiktį Konstitucijai, įstatymams, teisėkūros principams ir teisės technikos taisyklėms, teikiame šias pastabas:

1. Teikiamu projektu siūloma nustatyti, kad valstybinis aplinkos monitoringas vykdomas pagal Valstybinio aplinkos monitoringo veiksmų planą, kurį tvirtina aplinkos ministras, suderinęs su valstybinį aplinkos monitoringą vykdančiomis valstybės institucijomis. Šis veiksmų planas pakeistų Valstybinę aplinkos monitoringo programą, kurią šiuo metu rengia Aplinkos ministerija kartu su kitomis valstybės institucijomis, vykdančiomis aplinkos monitoringą, o tvirtina – Vyriausybė. Siūlomas reguliavimas ginčytinas.

Atsižvelgiant į įstatymų leidybos terminus Seime ir priimtų įstatymų pasirašymo ir įsigaliojimo tvarką, manome, kad įstatymas objektyviai negalės būti priimtas ir įsigalioti iki 2018 m. sausio 1 d. Be to, atsižvelgiant į tai, kad siekiama, jog įstatymo projektas įsigaliotų iki 2018 m. sausio 1 d., turėtų būti paliktas protingas terminas aplinkos ministrui parengti Valstybinio aplinkos monitoringo veiksmų planą, jį suderinti su valstybinį aplinkos monitoringą vykdančiomis valstybės institucijomis ir patvirtinti. Manytina, kad tai padaryti iki 2018 m. sausio 1 d. aplinkos ministras tiesiog objektyviai negalės.

Atsižvelgiant į tai, manome, kad teikiamu projektu nebus pasiektas jo tikslas – baigus galioti Valstybinio aplinkos monitoringo (2011-2017 m.) programai, patvirtintai Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2011 m. kovo 2 d. nutarimu Nr. 315 „Dėl Valstybinės aplinkos monitoringo 2011-2017 metų programos patvirtinimo“, nuo 2018 m. sausio 1 d. nebus parengto naujo aplinkos monitoringo vykdymo teisinio reglamentavimo.

Pritarti

Siūloma nustatyti naują įstatymo įsigaliojimo datą ir numatyti terminą priimti įstatymo įgyvendinamuosius aktus.

 

 

 

 

 

2. Atkreiptinas dėmesys, kad Lietuvos Respublikos jūros aplinkos apsaugos įstatymo 5 straipsnio 1 dalis nustato, kad „Aplinkos būklei ir pokyčiams stebėti Lietuvos Respublikos jūros rajone atliekama stebėsena pagal Vyriausybės patvirtintą valstybinę aplinkos stebėsenos programą“, o šio straipsnio 2 dalis nustato, kad „Valstybinės aplinkos stebėsenos programą tvirtina Vyriausybė.“ Pažymėtina, kad Aplinkos apsaugos įstatymo 1 straipsnio 9 punkte yra apibrėžta sąvoka „aplinkos stebėsena (monitoringas)“. Atsižvelgiant į tai bei į Seimo statuto 135 straipsnio 5 dalį, ir siekiant įstatymų nuostatų tarpusavio suderinamumo, manytina, kad kartu su teikiamu projektu turėtų būti kartu keičiamos ir Jūros aplinkos apsaugos įstatymo nuostatos (5, 6 straipsniai, 2 priedas).

Pritarti

Kartu su projektu Nr. XIIIP-1515 svarstomas naujai parengtas Jūros aplinkos apsaugos įstatymo pakeitimo projektas Nr. XIIIP-1818.

 

3. Piliečių, asociacijų, politinių partijų, lobistų ir kitų suinteresuotų asmenų pasiūlymai: negauta.

 

4. Valstybės ir savivaldybių institucijų ir įstaigų pasiūlymai: negauta.

 

5. Subjektų, turinčių įstatymų leidybos iniciatyvos teisę, pasiūlymai: negauta.

 

6. Seimo paskirtų papildomų komitetų / komisijų pasiūlymai: negauta.

 

7. Komiteto sprendimas: Grąžinti Aplinkos monitoringo įstatymo Nr. VIII-529 7 straipsnio pakeitimo įstatymo projektą Nr. XIIIP-1515 iniciatoriams patobulinti.

 

8. Balsavimo rezultatai: 8 – už, 1 - susilaikė.

9. Komiteto paskirti pranešėjai: K.Mažeika.

10. Komiteto narių atskiroji nuomonė: negauta.

 

 

Komiteto pirmininkas                                                                          (Parašas)                                                                      Kęstutis Mažeika

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Aplinkos apsaugos komiteto biuro patarėja (ES) Rasa Matusevičiūtė