LIETUVOS RESPUBLIKOS SEIMO

Neįgaliųjų teisių komisija

 

 

PAPILDOMOS KOMISIJOS IŠVADA

DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS VALSTYBĖS GARANTUOJAMOS TEISINĖS PAGALBOS ĮSTATYMO Nr. VIII-1591 12, 13 IR 22 STRAIPSNIŲ PAKEITIMO ĮSTATYMO PROJEKTO (xiiip-3138)

 

2019-02-05  Nr. 144-P-2

Vilnius

 

 

1. Komisijos posėdyje dalyvavo: Gediminas Vasiliauskas – Komisijos pirmininkas, Justas Džiugelis – Komisijos pirmininko pavaduotojas,
Radvilė Morkūnaitė-Mikulėnienė, Raminta Popovienė, Juozas Rimkus, Irina Rozova, Rimantė Šalaševičiūtė, Ingrida Šimonytė; Seimo kanceliarijos patarėja, aptarnaujanti Komisiją, Monika Urmonienė.

2. Ekspertų, konsultantų, specialistų išvados, pasiūlymai, pataisos, pastabos (toliau – pasiūlymai):

Eil.

Nr.

Pasiūlymo teikėjas, data

Siūloma keisti

 

Pasiūlymo turinys

 

Komisijos nuomonė

Argumentai,

pagrindžiantys nuomonę

str.

str. d.

p.

1.

Seimo kanceliarijos Teisės departamentas (2019-01-10)

 

 

 

Įvertinę projekto atitiktį Konstitucijai, galiojantiems įstatymams, teisėkūros principams  ir teisės technikos taisyklėms, teikiame šias pastabas:

1. Projekto 1 straipsniu siūloma pakeisti Valstybės garantuojamos teisinės pagalbos įstatymo (toliau – Įstatymas) 12 straipsnio 16 punktą, papildant jį nuostata, jog teisę gauti antrinę teisinę pagalbą, neatsižvelgiant į Vyriausybės nustatytus turto ir pajamų lygius teisinei pagalbai gauti pagal šį įstatymą, turi „taip pat vaiko tėvai, teismui nagrinėjant bylą dėl leidimo paimti vaiką iš jo tėvų pagal Lietuvos Respublikos vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatymą.“ Pastebėtina, kad Seime yra įregistruoti Vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatymo atitinkamų straipsnių pakeitimo įstatymų projektai, reg. Nr. XIIIP-3034, XIIIP-3135, kuriuose siūloma nustatyti atvejus, kada turi būti prašoma teismo leidimo paimti vaiką iš jo tėvų ar kitų atstovų pagal įstatymą. Pastebėtina ir tai, kad nuostatos dėl teismo leidimo paimti vaiką iš jo tėvų ar kitų atstovų pagal įstatymą bei tokių bylų nagrinėjimo tvarka yra išdėstytos ir Civiliniame kodekse bei Civilinio proceso kodekse. Atsižvelgiant į tai, siūlytume tobulinant projektą išbraukti žodžius „pagal Lietuvos Respublikos vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatymą“, taip pat apsvarstyti galimybę papildyti Įstatymą nuostata dėl valstybės garantuojamos teisinės pagalbos teikimo ne tik vaiko tėvams, bet ir kitiems vaiko atstovams pagal įstatymą.

Pritarus pastabai, atitinkamai tobulintinos projekto 2 ir 3 straipsniuose dėstomos Įstatymo nuostatos.

Pritarti

 

2.

Seimo kanceliarijos Teisės departamentas (2019-01-10)

 

 

 

2. Teikiamo projekto 4 straipsnio pavadinime po žodžių „Įstatymo įsigaliojimas“ rašytini žodžiai „ir įgyvendinimas“.

Pritarti

 

3.

Seimo kanceliarijos Teisės departamentas (2019-01-10)

 

 

 

3. Vadovaujantis Teisingumo ministro 2013 m. gruodžio 23 d. įsakymu Nr. 1R-298 patvirtintų Teisės aktų projektų rengimo rekomendacijų 113.1. punktu, teisės akto pakeitimo projekto lyginamasis variantas dėstomas pirmojo lapo viršutiniame dešiniajame kampe kampiniu vėliaviniu būdu.

Pritarti

 

3. Piliečių, asociacijų, politinių partijų, lobistų ir kitų suinteresuotų asmenų pasiūlymai: negauta.

4. Valstybės ir savivaldybių institucijų ir įstaigų pasiūlymai: negauta.

5. Subjektų, turinčių įstatymų leidybos iniciatyvos teisę, pasiūlymai:

Eil.

Nr.

Pasiūlymo teikėjas, data

Siūloma keisti

Pastabos

Pasiūlymo turinys

Komisijos nuomonė

Argumentai,

pagrindžiantys nuomonę

str.

str. d.

p.

1.

Lietuvos Respublikos Vyriausybės nutarimas Nr. 80

(2019-01-30)

 

 

 

 

Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos Seimo statuto 138 straipsnio 3 dalimi ir atsižvelgdama į Lietuvos Respublikos Seimo valdybos 2019 m. sausio 23 d. sprendimo Nr. SV-S-1050 Dėl įstatymų projektų išvadų“ 4–7 punktus, Lietuvos Respublikos Vyriausybė nutaria:

Pritarti Lietuvos Respublikos valstybės garantuojamos teisinės pagalbos įstatymo Nr. VIII-1591 12, 13 ir 22 straipsnių pakeitimo įstatymo projekto Nr. XIIIP-3138 (toliau Projektas Nr. XIIIP-3138) siekiui užtikrinti antrinės teisinės pagalbos teikimą, neatsižvelgiant į turimą turtą ir pajamas, vaiko tėvams ar kitiems vaiko atstovams pagal įstatymą, kai teismas nagrinėja bylą dėl leidimo paimti vaiką iš jo tėvų ar kitų vaiko atstovų pagal įstatymą, tačiau patobulinti Projekte Nr. XIIIP-3138 siūlomas teisinio reguliavimo priemones, atsižvelgiant į šiuos pasiūlymus:

1. Siekiant užtikrinti, kad nebūtų ribojama asmenų teisė patiems apsispręsti dėl jų galimai pažeistų teisių gynimo būdo ir suteikti galimybę visišką civilinį veiksnumą turintiems vaiko tėvams (vienam iš jų) savarankiškai pasirūpinti tinkamu atstovavimu – patiems (pačiam) pasirinkti advokatą, siūlytina atsisakyti imperatyvaus reikalavimo Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybai prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos (toliau – Tarnyba) visais atvejais kreiptis dėl antrinės teisinės pagalbos suteikimo.

Pritarti

 

2.

Lietuvos Respublikos Vyriausybės nutarimas Nr. 80

(2019-01-30)

 

 

 

 

2. Siekiant proceso operatyvumo, vadovaujantis teisėkūros sistemiškumo principu, siūlytina atsisakyti Projekto Nr. XIIIP-3138 3 straipsnyje nustatyto teisinio reguliavimo, pagal kurį Tarnybos galimybė kreiptis į teismą dėl teismo leidimo paimti vaiką iš jo tėvų ar kitų atstovų pagal įstatymą išdavimo priklausytų nuo Valstybės garantuojamos teisinės pagalbos tarnybos gauto atsakymo. Bylose dėl teismo leidimo paimti vaiką iš jo tėvų ar jo atstovų pagal įstatymą būtų racionalu numatyti analogišką teisinį reguliavimą, kaip ir bylose dėl tėvų valdžios apribojimo ar jo panaikinimo.

Pritarti

 

3.

Lietuvos Respublikos Vyriausybės nutarimas Nr. 80

(2019-01-30)

 

 

 

 

Atkreipti Lietuvos Respublikos Seimo dėmesį, kad, preliminariais skaičiavimais, Projektu Nr. XIIIP-3138 siūlomiems valstybės garantuojamos teisinės pagalbos teikimo pakeitimams įgyvendinti reikėtų apie 90 000 eurų per metus.

Atsižvelgti

 

 

6. Komisijos sprendimas ir pasiūlymai:

6.1. Sprendimas: siūlyti pagrindiniam komitetui Įstatymo projektą Nr. XIIIP-3138 atmesti atsižvelgiant į Seimo kanceliarijos Teisės departamento ir Lietuvos Respublikos Vyriausybės pastabas

6.2. Pasiūlymai: nėra.

7. Balsavimo rezultatai: už –4, prieš –1, susilaikė –2.

8. Komisijos paskirti pranešėjai: Justas Džiugelis.

 

 

Komisijos pirmininkas                                                                         (Parašas)                                                                      Gediminas Vasiliauskas

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Seimo kanceliarijos patarėja Monika Urmonienė