LIETUVOS RESPUBLIKOS SEIMO

nacionalinio saugumo ir gynybos komitetas

 

paGRINDINIO KOMITETO

I Š V A D a

DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS KARO PRIEVOLĖS ĮSTATYMO Nr. I-1593  6 straipsnio pakeitimo ir įstatymo papildymo 61 straipsniu ĮSTATYMO PROJEKTO NR. XIIIP-208

 

2017 m. birželio  d.

Vilnius

 

1. Komiteto posėdyje dalyvavo: Komiteto pirmininkas Vytautas Bakas, Komiteto nariai: Virgilijus Alekna, Arvydas Anušauskas, Dainius Gaižauskas, Jonas Jarutis, Rasa Juknevičienė, Laurynas Kasčiūnas, Michal Mackevič,  Audrys Šimas, Juozas Olekas, Komiteto biuro vedėjas Vitalij Dmitrijev, patarėjai: Paulius Bačiulis, Mantas Lapinskas, padėjėja Vilma Lukoševičiūtė. Kviestieji asmenys: Krašto apsaugos ministras Raimundas Karoblis, Ministro patarėja Greta Monika Tučkutė Teisės departamento direktorė Judita Nagienė, Valstybės kontrolės 4-ojo audito departamento vyriausioji valstybinė auditorė Akvilė Dovydaitytė ir patarėjas Žydrius Knizleris.

2. Ekspertų, konsultantų, specialistų išvados, pasiūlymai, pataisos, pastabos (toliau – pasiūlymai):

Eil.

Nr.

Pasiūlymo teikėjas, data

Siūloma keisti

 

Pasiūlymo turinys

 

 

Komiteto nuomonė

Argumentai, pagrindžiantys nuomonę

Str.

Str. d.

P.

1.

Seimo kanceliarijos Teisės departamentas,

2016-12-15

 

 

 

     Įvertinus projektą dėl jo atitikties Konstitucijai, įstatymams, teisėkūros principams ir teisės technikos taisyklėms, teiktinos šios pastabos:

            1. Keičiamo įstatymo 61 straipsnio 2 dalies nuostatos pagal turinį ir tikslus yra artimos galiojančiuose įstatymuose nustatytoms normoms, apibrėžiančioms nepriekaištingos reputacijos praradimo atvejus. Todėl šios dalies 2 ir 4 punktų (projekto 2 straipsnis) nuostatos turėtų būti patikslintos, nes nėra aišku, ar jose nurodytų nusikalstamų veikų padarymo atvejais turėtų būti atsižvelgiama į tai, kad teistumas yra išnykęs arba panaikintas, ar ne. Todėl siūlomas teisinis reguliavimas vertintinas kaip stokojantis teisinio aiškumo, kas gali turėti reikšmės vertinant asmenų tinkamumą dalyvauti kalendorinių metų karo prievolininkų sąrašo sudarymo procedūros stebėjime. Atkreiptinas dėmesys, kad keičiamo įstatymo 61 straipsnio 2 dalies 1 punkte (projekto 2 straipsnis) yra aiškiai nurodyta, kad stebėti karo prievolininkų sąrašo sudarymo procedūros negali būti skiriami asmenys „įsiteisėjusiu teismo nuosprendžiu pripažinti kaltais dėl sunkaus arba labai sunkaus nusikaltimo padarymo ir turintys neišnykusį arba nepanaikintą teistumą“ (išskirta – mūsų). Taip pat atkreiptinas dėmesys, kad Valstybės tarnybos įstatymo 31 straipsnio 1 dalyje, nustatant, koks asmuo negali būti laikomas nepriekaištingos reputacijos, įvardijami iš esmės analogiški pagrindai, kaip ir keičiamo įstatymo  61 straipsnio 2 dalies 2 ir 4 punktuose. Tačiau tiek nusikaltimo valstybės tarnybai ir viešiesiems interesams ar korupcinio pobūdžio nusikaltimo padarymas, tiek nusikaltimų, kuriais padaryta turtinė žala valstybei, padarymas aiškiai susiejamas su neišnykusiu arba nepanaikintu teistumu.

Pritarti

 

2.

Seimo kanceliarijos Teisės departamentas,

2017-05-29

 

 

 

            2. Keičiamo įstatymo 61 straipsnio 2 dalies 5 punkte (projekto 2 straipsnis) vartojama terminologija tikslintina: įvardytini įstatymų nustatyta tvarka uždraustos organizacijos nariai. Būtent ši sąvoka vartojama galiojančiuose įstatymuose, pavyzdžiui, Vidaus tarnybos statuto 12 straipsnio 1 dalies 5 punkte, Valstybės tarnybos įstatymo 31 straipsnio 1 dalies 5 punkte.

Pritarti

 

3.

Europos teisės departamentas

2016-12-28

 

 

 

Įvertinę Lietuvos Respublikos Seimo 2016 m. gruodžio 14 d. raštu Nr. S-2016-8000 pateiktą derinti Lietuvos Respublikos karo prievolės įstatymo Nr. I-1593 6 straipsnio pakeitimo ir Įstatymo papildymo 61 straipsniu įstatymo projektą Nr. XIIIP-208, informuojame, kad pastabų ir pasiūlymų dėl šio projekto turinio atitikties Europos Sąjungos teisei neturime.

Pritarti

 

3. Piliečių, asociacijų, politinių partijų, lobistų ir kitų suinteresuotų asmenų pasiūlymai: nėra.

4. Valstybės ir savivaldybių institucijų ir įstaigų pasiūlymai: nėra.

5. Subjektų, turinčių įstatymų leidybos iniciatyvos teisę, pasiūlymai: nėra.

     6. Seimo paskirtų papildomų komitetų / komisijų pasiūlymai: negauta.

          7. Komiteto sprendimas ir pasiūlymai: pritarti iniciatorių pateiktam įstatymo projektui ir Komiteto siūlymui:

Pakeisti įstatymo 3 straipsnį ir jį išdėstyti taip:

„3 straipsnis. Įstatymo įsigaliojimas ir įgyvendinimas

1. Šis įstatymas, išskyrus šio straipsnio 2 dalį, įsigalioja 2017 m. spalio 1 d.

2. Lietuvos Respublikos Vyriausybė iki 2017 m. rugsėjo 30 d. priima šio įstatymo įgyvendinamuosius teisės aktus.“

          8. Balsavimo rezultatai: bendru sutarimu.

            9. Komiteto paskirti pranešėjai: Vytautas Bakas.

 

 

 

Komiteto pirmininkas                                                                                                                                                                                     Vytautas Bakas