PASIŪLYMAS

DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS SEIMO KONTROLIERIŲ ĮSTATYMO NR. VIII-950 18 IR 22 STRAIPSNIŲ PAKEITIMO ĮSTATYMO PROJEKTO NR. XIIIP-5306(2)

 

2022-03-24

Vilnius

 

Eil. Nr.

Siūloma keisti

Pasiūlymo turinys

str.

str. d.

p.

1.

1

 

 

Argumentai:

Pasiūlymo tikslas yra nustatyti, kad Seimo kontrolierių įstaigoje gautas skundas turi būti ištirtas ir pareiškėjui atsakyta per 3 mėnesius nuo visų skundo tyrimui reikalingų dokumentų gavimo dienos. Kartu siūloma įtvirtinti Seimo kontrolieriaus pareigą imtis priemonių, kad skundai būtų ištirti per įmanomai trumpiausią laiką.

 

Pasiūlymu siekiama suderinti pareiškėjų teisę į skundo išnagrinėjimą per protingą terminą ir Seimo kontrolierių galimybę atlikti skundo tyrimui būtinus veiksmus, susijusius su būtinybe gauti skundo tyrimui reikalingas išvadas, patikrinimų rezultatus (pvz. Seimo kontrolieriams pasitelkus Valstybinę teritorijų planavimo ir statybos inspekciją prie Aplinkos ministerijos dėl statybų valstybinės priežiūros funkcijos atlikimo; Nacionalinę žemės tarnybą prie Žemės ūkio ministerijos dėl žemės naudojimo valstybinės kontrolės funkcijos atlikimo, Nacionalinį visuomenės sveikatos centrą dėl higienos normų patikrinimo ir kt.) ar kitą informaciją iš valstybės ir savivaldybių institucijų. Šiuo tikslu orientuojamasi į šiuo metu galiojančioje Lietuvos Respublikos Seimo kontrolierių įstatymo 18 str. redakcijoje įtvirtintą bendrą taisyklę, kad skundas turi būti ištirtas ir pareiškėjui atsakyta per 3 mėnesius.

 

Atsižvelgiant į tai, kad Seimo kontrolierių gaunami skundai skiriasi savo sudėtingumu ir, atitinkamai, jiems ištirti reikalingos surinkti informacijos apimtimi, siūlomo reguliavimo įtvirtinimas leistų užtikrinti, kad praktikoje skundo tyrimo trukmė būtų susieta su šiomis objektyvaus pobūdžio aplinkybėmis. Tai leistų užkirsti kelią situacijoms, kai nesudėtingi skundai nagrinėjami nepagrįstai ilgai. Kartu nebūtų užkirstas kelias atlikti kokybišką skundų, kuriuose skundžiamasi dėl kelių institucijų veiksmų ar neveikimo ir (ar) tęstinių, ne vienerius metus trunkančių galimų pažeidimų (pvz., susijusių su nuosavybės teisių atkūrimo procesu, teritorijų planavimu, galimais aplinkosaugos reikalavimų pažeidimais ir pan.) tyrimą.

 

Siekiant, kad skundai būtų nagrinėjami veiksmingai ir sąžiningai, taip pat nebūtų toleruojamos situacijos, kai atitinkamos institucijos nustatytais terminais nepateikia prašomos informacijos, taip pat siūloma  įtvirtinti Seimo kontrolieriaus pareigą imtis priemonių, kad skundai būtų ištirti per įmanomai trumpiausią laiką.

 

Pažymėtina, kad siūlomam teisiniam reguliavimui artimas maksimalios skundo tyrimo trukmės modelis, pagal kurį skundas turi būti ištirtas per 3 mėnesius nuo reikiamų dokumentų gavimo dienos, šiuo metu taikomas Islandijos ombudsmeno įstaigos veikloje. Su reikalingos informacijos gavimo terminais skundų tyrimo trukmė siejama ir kai kurių kitų Europos valstybių ombudsmenų institucijų praktikoje.

 

Pasiūlymas:

Siūlau pakeisti šio įstatymo projekto 1 straipsnį, išdėstant jį taip:

„1 straipsnis. 18 straipsnio pakeitimas

Pakeisti 18 straipsnį ir jį išdėstyti taip:

18 straipsnis. Skundo ištyrimo terminai

Skundas turi būti ištirtas ir pareiškėjui atsakyta šio įstatymo 21 straipsnyje nustatyta tvarka per 3 mėnesius nuo skundo tyrimui reikalingų dokumentų gavimo dienos. Seimo kontrolieriai turi imtis priemonių, kad skundai būtų ištirti per įmanomai trumpiausią laiką.

 

 

 

Teikia:                                                                                     Jurgis Razma