LIETUVOS RESPUBLIKOS SEIMAS
NEEILINĖS SESIJOS
posėdžio NR. 320
STENOGRAMA
2019 m. rugpjūčio 22 d.
Pirmininkauja Lietuvos Respublikos Seimo
Pirmininkas V. PRANCKIETIS
ir Seimo Pirmininko pirmoji pavaduotoja R. BAŠKIENĖ
PIRMININKAS (V. PRANCKIETIS). Gerbiami kolegos, labas rytas. Pradedame Lietuvos Respublikos Seimo 2019 m. rugpjūčio 22 d. posėdį. (Gongas) Registruojamės.
Užsiregistravo 88 Seimo nariai.
8.01 val.
Seniūnų sueigos patikslintos 2019 m. rugpjūčio 22 d. (ketvirtadienio) posėdžio darbotvarkės tikslinimas ir tvirtinimas
Darbotvarkės tvirtinimas. Dėl darbotvarkės pasiūlymų nematau. Galime pritarti darbotvarkei bendru sutarimu? Pritariame. Balsuojame dėl darbotvarkės? Gerai, balsuojame dėl darbotvarkės.
Balsavo 90 Seimo narių: už – 84, prieš nėra, susilaikė 6 Seimo nariai. Darbotvarkė patvirtinta.
8.02 val.
Seimo protokolinio nutarimo „Dėl pritarimo Virginijaus Sinkevičiaus kandidatūros siūlymui į Europos Komisijos narius“ projektas Nr. XIIIP-3761 (svarstymas)
Darbotvarkės 1-2 klausimas – Seimo protokolinio nutarimo „Dėl pritarimo Virginijaus Sinkevičiaus kandidatūros siūlymui į Europos Komisijos narius“ projektas Nr. XIIIP-3761. J. Jarutis. Prašau.
J. JARUTIS (LVŽSF*). Gerbiamas posėdžio pirmininke, frakcijos vardu prašau šio klausimo svarstymo pusės valandos pertraukos.
PIRMININKAS. Kolegos, galime pritarti bendru sutarimu pusės valandos pertraukai? (Balsai salėje) Balsuojame.
Balsavo 87 Seimo nariai: už – 60, prieš – 21, susilaikė 6. Pusės valandos pertrauka.
K. Masiulis – replika po balsavimo.
K. MASIULIS (TS-LKDF). Ar galima valstiečiams pasakyti, na, esate pirmoje klasėje. Iš tikro šitos pertraukos prašymas kartais tikrai reikalingas. Bet taip idiotiškai tas pertraukas imti vien tik tam, kad mes nepaimtume pertraukos. Nei mes planuojame, nei ką. Kam reikalingi tokie idiotiški siūlymai? Neišsimiegoję, ką čia esate šiandien?
8.04 val.
Atmintinų dienų įstatymo Nr. VIII-397 1 straipsnio pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIIIP-3574(3) (priėmimo tęsinys)
PIRMININKAS. Gerai. Darbotvarkės 1-3 klausimas – Atmintinų dienų įstatymo 1 straipsnio pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIIIP-3574. Priėmimas. Yra atidėtas balsavimas, tai yra likęs tik balsavimas. Balsuojame.
Užsiregistravo 74 Seimo nariai.
Šio įstatymo priėmimas
Balsavo 72: už – 66, prieš – 1, susilaikė 5 Seimo nariai. Įstatymas (projektas Nr. XIIIP-3574) priimtas. (Gongas)
8.05 val.
Miškų įstatymo Nr. I-671 4 ir 41 straipsnių pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIIIP-2288GR (Respublikos Prezidento grąžintas Seimui pakartotinai svarstyti) (svarstymas ir priėmimas)
Darbotvarkės 1-4 klausimas – Miškų įstatymo 4 ir 41 straipsnių pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIIIP-2288. Priėmimas. Svarstymas.
Kviečiu komiteto pirmininką pareikšti komiteto nuomonę. A. Gaidžiūnas ar kas ateis? Pranešėjas – A. Gaidžiūnas. A. Stančikas. Prašau.
A. STANČIKAS (LVŽSF). Gerbiamas Pirmininke, gerbiami kolegos, vakar Kaimo reikalų komitetas apsvarstė Prezidento pateiktą veto dėl Miškų įstatymo ir vienbalsiai priėmė veto atmesti. Motyvas vienas iš tų, kad pirmiausia mes turime ir žemės įsigijimo ribojimą. Analogiškai mes matome, kad turi būti ir miškų ribojimas, nes šiandien mes matome dar vieną tendenciją, kad stambus verslas įsigyja labai didelius plotus, ir ta tendencija yra didėjanti.
PIRMININKAS. Dėkoju. Diskutuoti užsirašė keturi Seimo nariai. Kviečiu Seimo narį K. Starkevičių. Ruošiasi S. Gentvilas.
K. STARKEVIČIUS (TS-LKDF). Labas rytas, gerbiami kolegos. Posėdis tikrai, kiek aš esu išrinktas, vyksta anksčiausiai – 8 valandą ryto, bet galvoju, mūsų galvos yra šviežios ir pirmiausia svarstome Miškų įstatymą. Kaip žinote, mes priėmėme ribojimą iki 1 tūkst. 500 hektarų. Šis klausimas nebuvo naujas. Ir ankstesnėse kadencijose buvo siūlymų dėl ribojimo tam tikrose stadijose, būdavo ir pateikimas, tačiau vėliau sustodavo ir nebūdavo priimti sprendimai. Laikas parodė, kaip ir su žemės ribojimu, kad šis sprendimas yra būtinas.
Prezidentūros veto yra nurodyta, kodėl vetuojama, kad nebus sudaromos lygios sąlygos, nes dabartiniu metu tam tikra grupė jau yra įsigijusi ir daugiau negu tas ribojimas 1 tūkst. 500. Kiek man žinoma, kompanija „Ikea“ turi jau apie 30 tūkst. hektarų ir ta progresija kiekvienais metais didėja. Bet šis motyvas tikrai nėra tinkamas, nes mes tikrai nenacionalizuosime šios žemės. Mes nesame bolševikai, kad štai turite jūs grįžti prie 1 tūkst. 500, kai žinome, kad įstatymas atgal negalioja, ir galime tikrai nuraminti.
Dabar dar yra kalbama dėl motyvų dėl veto, kad šis įstatymas vis tiek bus apeinamas. Čia toks tikrai labai naivus pasakymas. Tam yra ir mūsų nuostata, nes pats juridinis ar fizinis savininkas, kuris pirks žemę, deklaruos, kiek jis turi šiandien tos žemės, ir jam gresia baudžiamoji atsakomybė. Yra sąvoka „susiję asmenys“. Taigi tas apėjimas yra labai ribotas. Yra tam tikrų momentų kaip ir su žeme, bet čia reikia pažiūrėti per akcinį kapitalą. Kitu etapu irgi peržiūrėti tiek dėl žemės, tiek ir dėl miško žemės įsigijimo. Šiuo metu tai nėra argumentas.
Dar vienas toks stiprus argumentas, kodėl negalima, kad žemė koncentruotųsi atskirose ir vienose rankose tokiais dideliais kiekiais, miško žemė taip pat, tai nacionalinio saugumo klausimas. Kiekvienu atveju tu nežinai, kam tos akcijos gali būti parduodamos ateityje, kai didelė koncentracija, o prisimenant ir pokarį, tai partizanai buvo ir mokytojai, ir gydytojai, ir kariškiai, bet jie kovojo už savo žemę. Kaip istorija rodo, Latvijoje, Estijoje partizaninis karas buvo daug silpnesnis, nes ten irgi buvo dideli dvarai, buvo daugiausia iš skandinavų kraštų žemės supirktos. Paprasčiausiai pasitraukė ir neliko kam kovoti, kaip sakoma, už tėvynę.
Dar vienas motyvas. Sakoma, kad bus daugiau teisingumo, kaip ir gerovės valstybės kūrimas, tai čia iš tikrųjų nesuprantami tokie motyvai dėl valstybės gerovės, nes, galvoju, kuo daugiau žmonių pasinaudoja tuo gėriu (nereikia žiūrėti vien tiktai ekonominius skaičiavimus), tai tuo mes esame turtingesni, nes ta koncentracija bet ko vienose rankose, bet kokioje šakoje, ar tai būtų pramonės, ar šiuo atveju miškų ūkio, ar žemės ūkio, nėra, aš galvoju, tas ekonomikos variklis. Mes žinome, ir jeigu Konkurencijos taryba svarsto tam tikrų transporto įmonių susijungimą ir neleidžia…
PIRMININKAS. Laikas.
K. STARKEVIČIUS (TS-LKDF). …mūsų nacionalinėms įmonėms pirkti vienos, kitos įmonės, taip ir čia galima prieiti prie to paties. Taigi, mano nuomonė yra tokia.
PIRMININKAS. Dėkoju. Kviečiu S. Gentvilą į tribūną. Ruošiasi K. Masiulis. S. Gentvilas kalbės frakcijos vardu. Prašau.
S. GENTVILAS (LSF). Gerbiami kolegos, gerbiami valstiečiai, visų pirma dėl šio įstatymo teikiau šešis pasiūlymus, visi jie buvo atmesti. Valstybės institucijos teikė jų dar daugiau, ir visi jie buvo atmesti, todėl nenoriu argumentuoti argumentais, bet noriu pasitelkti grožinę literatūrą.
Būdamas gerokai virš 20 metų studijavau užsienyje, kaip ir kai kurių čia, Seime, esančių politikų sūnūs ir dukterys, bet būdamas 20 neturėjau tėvo, kuris man suteiktų milijonines paskolas tam, kad apeitų savo apsimestinius sandorius, ir turėjau dirbti pats. Dirbau švedų, danų, norvegų kalbų vertėju į lietuvių kalbą, studijavau Kopenhagoje, mielai laiką leisdavau Noregroup portale, poezijos klubuose, o prieš išvažiuodamas dviračiu į mokyklą, į universitetą, mielai apibėgdavau garbės ratą po vietines kapines, kur palaidotas S. Kierkegoras ir H. K. Andersenas. Pastarasis yra puikiai žinomas už gražias istorijas, kurios yra atpažįstamos visame pasaulyje visų vaikų.
Viena istorija yra apie karalių, apie karalių, kuris mėgdavo puoštis ir pasakodavo fikcines pasakas savo karalystės gyventojams. Mes irgi turime karalių šiame Seime, kuris per referendumą įdėmiai pasakojo pasakas apie tai, kad mus užplūs užsieniečiai, supirks mūsų žemes ir būtina riboti jiems prieigą įsigyti žemės. Tai buvo vos prieš penkerius metus, kai girdėjome šitas pasakas, gerbiamieji. Vos prieš penkerius metus girdėjome, kaip Lietuvą užplūs masė užsieniečių ir reikia riboti žemės pardavimą saugikliais. Vos praėjus penkeriems metams, mes sužinome aiškią tiesą, kad ne užsieniečiai supirko mūsų žemes, o mūsų politikas, kuris sėdi čia, mūsų Seime, karalius, kuris pasakoja šitas istorijas.
Šiandien pasaka kartojasi, tik apie naujus drabužius. Vėl gąsdinama užsieniečiais, vėl Nacionalinei žemės tarnybai neskiriami nei reikalingi įgaliojimai, nei finansai kasmet patikrinti 20 tūkst. miško sandorių, kuriais per begalines dukterines įmones bus apeinami šitie miškų ribojimai, ir Nacionalinė žemės tarnyba niekaip negalės patikrinti užsienyje įsisteigusių įmonių akcininkų arba bendraakcininkų. Nepritarus M. Majausko „susijusių asmenų“ išplėtimui, akivaizdu, kad paliekamos tos pačios spragos kaip žemės saugiklių įstatyme ir šiame įstatyme apeiti sandorius pasitelkiant milijonines nedeklaruotas paskolas savo vaikams, tetoms, žmonoms ar dar kam nors. Tokio nematomo karaliaus įstatymo aukos bus mažieji miško savininkai, mažieji miško savininkai ir korporacijos, kurios laikosi įstatymų. Šito įstatymo nukentėjusios aukos bus ir būsimi pensininkai, kurių pensijų fondo vadybininkai nedrįs investuoti į pilkus sandorius ir investuos į mišką.
Tokio įstatymo laimėtojai bus šešėliniai UAB miško koncernai. Po penkerių metų mes apie juos sužinosime, kad jie apeidami įstatymus bus teisūs, nes prokuratūra ir vėl pasakys, kad įstatymai nepažeisti, nes per 28 dukterines įmones galima supirkti kur kas daugiau, negu leidžia įstatymas, kuris sako, kad 500 hektarų yra viršutinė riba.
Šiandien, gerbiamas Karbauski, reikia pasakyti, kad karalius yra nuogas. Aš būsiu tas vaikas H. K. Anderseno pasakoje, kuris garsiai pasakys, kad karalius yra nuogas ir šitas įstatymas yra fikcija. Jūsų pažai, kurie yra siuvėjai, gerbiami komitetų pirmininkai, nukopijuodami copy paste tas pačias įstatymo nuostatas iš žemės saugiklių įstatymo į miškų saugiklių įstatymus, puikiai suvokia, kad jie neveiks. Bet jie šito nedemaskuos. Kaip H. K. Anderseno pasakoje tie patys siuvėjai sakys: pone karaliau, kaip nuostabiai atrodo jūsų rūbai. O kodėl jie taip sakys? Todėl, kad jie demaskuotų jūsų įstatymo apėjimus, ką jūs darėte žemės saugiklių įstatymu.
Gerbiamas premjere, jūs irgi esate vienas tokių siuvėjų, vienas tokių ministrų, kurie H. K. Anderseno pasakoje buvo pasiųsti pasižiūrėti, kaip atrodo rūbai. Bet ministras, grįžęs pas karalių, vėl nepripažino, kad iš tikrųjų jokių rūbų nėra, tiesiog reikėjo karaliui įtikti ir nedemaskuoti jo. Šiandien tokių siuvėjų yra gausu. Per mažai vaikų, kurie pasakytų, kad mes turime karalių šiame Seime, kuris apėjo įstatymus, ir buvo sukurta nauja dūmų uždanga prieš miško savininkus.
Šiandien reikia pasakyti, kad ministras K. Mažeika buvo toks pat ministras kaip ir H. K. Anderseno pasakoje. Iš karto po Prezidento veto rugpjūčio 7 dieną „Žinių radijuje“ ministras K. Mažeika atsižada savo inicijuoto įstatymo sakydamas, kad tai buvo klaida. Reikėjo tik išlaukti, kad Prezidentas patvirtintų Vyriausybę, ir ministras apverčia savo nuomonę ir vėl kartoja, kad įstatymas yra fantastiškas.
Visiškai pabaigai. H. K. Anderseno pasaka apie naujus karaliaus darbužius baigėsi taip. Kai vaikui surikus, kad karalius yra nuogas, šis baisiai nustemba ir pats pamato, kad tai yra tikra tiesa, bet vienas sau galvoja: vis tiek reikia procesiją baigti. Ir rūmų valdininkai taip pat pasipūtę ėjo iškilmingai nešdami šleifą, kurio visai nebuvo. Netrukus balsuosime. Mes visi ir pamatysime, kas yra valdininkai ir kas yra vaikai, kurie suriko tiesą. Kviečiu nepritarti šiam įstatymui. (Balsai salėje)
PIRMININKAS. Kviečiu kalbėti Seimo narį K. Masiulį. Ruošiasi P. Urbšys.
K. MASIULIS (TS-LKDF). Gerbiami kolegos, kaip niekada man asmeniškai sunku apsispręsti dėl šio įstatymo. Ir pats keičiau nuomonę, pateikiant galvojau panašiai kaip Prezidentas, o dabar laikausi kitokios nuomonės. Suprantu ir vieną, ir kitą pusę. Tie, kurie sako, kad nereikia riboti miškų plotų savininkams, naudoja argumentą, kuris turi racijos. Mažesnieji miškų savininkai, kurie dabar valdo po hektarą ar tris hektarus, negali efektyviai valdyti, bet ateinantiems stambiems savininkams galės efektyviai parduoti. Vadinasi, gerės miškų valdymas, gerės miškų priežiūra ir mažieji savininkai galės geriau parduoti. Argumentas rimtas. Iš tikro taip ir turėtų būti.
Galų gale tie pensijų fondai, kurie čia investuotų į miškus, aišku, kad jie norėtų, kad jų vertė augtų ir miškų priežiūra irgi būtų atitinkama. Tačiau vėlesniuose etapuose pakeičiau poziciją ir balsavau kitaip, ir štai kodėl. Todėl, kad ribodami miškų plotus, kuriuos valdo savininkai, mes atveriame kelią vietos verslui. Tada vietos verslas, vietos savininkai gali rimčiau konkuruoti dėl miškų, o turint 1 tūkst., 1 tūkst. 500, jeigu kalbame apie tokius didelius plotus, tokius miškus, galima juos ir efektyviai valdyti. Tikrai tai yra įmanoma. Vadinasi, efektyvumui irgi kelias nėra užkertamas. Todėl manau, kad reikėtų riboti miškų savininkų galimus valdyti plotus ir ta riba – 1 tūkst. 500 hektarų yra tinkama riba, tačiau yra vienas tačiau. Tačiau reikėtų vis dėlto sutvarkyti taip, kad įvairūs karbauskiai, apie kuriuos čia pasakos buvo sekamos, iš tikro negalėtų per susijusius asmenis supirkinėti miškų. R. Karbauskis čia nužymėjo kelią, kaip galima piktnaudžiauti ir nepaisyti įstatymų. Jisai yra tipinis pavyzdys, kaip galima niekšiškai elgtis ir išdūrinėti tuos įstatymus, atsiprašau už tokį šiurkštų žodį, išdūrinėti ir kitus asmenis, kurie elgiasi garbingai ir laikosi įstatymų dvasios. Todėl reikėjo priimti ir toliau reikia priimti aiškius saugiklius, kur nebūtų galima supirkinėti miškų per susijusius asmenis. Jeigu mes einame tuo keliu, kad ribojame plotus, tai ribokime visiems – ir tiems potencialiems didiesiems savininkams, kurie galėtų čia ateiti ir suteikti daugiau efektyvumo, bet ir tokiems asmenims kaip R. Karbauskis, kurie apgaudinės, kurie tiktai ir rengia skyles specialiai sau, kad galėtų apgaudinėti. Turime tai irgi sutvarkyti.
PIRMININKAS. Kviečiu Seimo narį P. Urbšį diskutuoti.
P. URBŠYS (MSNG). Tikrai, gerbiami Seimo nariai, daug buvo pasakyta argumentų, kodėl neturėtume pritarti Prezidento veto. Iš tikro žemė, miškai, vanduo yra ypatingos nuosavybės teisės objektas mūsų valstybėje, todėl šių objektų teisinis reguliavimas gali turėti tam tikrus ypatumus ir tai atitinka konstitucinę teisę ir net Europos teisę Europos Bendrijoje. Keista, kad, argumentuojant atmesti Seimo priimtą įstatymą dėl ribojimo įsigyti miškus, nurodomas Konstitucijos 46 straipsnio 3 dalyje nustatytas imperatyvas, jog valstybė reguliuoja ūkinę veiklą taip, kad ji tarnautų bendrai tautos gerovei. Bet kažkodėl yra nutylimas 4 dalies imperatyvas, kur aiškiai parašyta: „Įstatymas draudžia monopolizuoti gamybą ir rinką, saugo sąžiningos konkurencijos laisvę.“ Tai Seimo priimtas įstatymas atitinka būtent 4 dalies imperatyvą. Tai yra saugiklis apsaugoti nuo monopolizavimo ir užtikrinti sąžiningą konkurenciją.
Vis dėlto norėčiau atkreipti Seimo narių dėmesį dėl šito veto, nes iš tikro mes turėjome įvairias Prezidento veikimo išraiškas. Buvo vienas modelis, kai buvo Prezidentas ir prezidentūra, paskui Prezidentas ar Prezidentė ir dabar tai, ką aš matau, tai man kyla klausimas, prie kokio modelio mes einame. Ar vis dėlto čia yra Prezidento iniciatyva, ar vis dėlto tai yra prezidentūros iniciatyva suplakti du skirtingus dalykus ir pastatyti tikrai į tokią priešpriešą Prezidentą su Seimu?
Dar yra vienas neatsakytas klausimas. Svarstant šitą dekreto problemą Kaimo reikalų komitete, Kaimo reikalų komiteto pirmininkas komiteto posėdžio metu, kuris buvo įrašomas, ne kartą paminėjo faktą, kad Švedijos ambasada darė poveikį Lietuvos Respublikos prezidentūrai, kad vis dėlto būtų atmestas šitas Seimo priimtas įstatymas. Jeigu šito niekas nepaneigs, aš manau, kad tai yra skandalingas atvejis, todėl kviesčiau Seimą vis dėlto aiškiai parodyti, kad mes esame suvereni valstybė.
PIRMININKAS. Dėkoju. Gerbiami kolegos, 166 straipsnis, Statuto 166 straipsnio 2 dalis skelbia: „Po svarstymo (čia apie grąžinto įstatymo svarstymą) tame pačiame Seimo posėdyje rengiamas pakartotinai Seimo apsvarstyto įstatymo priėmimas.“ 167 straipsnis „Grąžinto įstatymo priėmimas“ skelbia: „Grąžinto įstatymo priėmimo metu pirmiausia balsuojama, ar priimti visą įstatymą be pakeitimų.“ Tai yra dabar balsuosime dėl priėmimo tokio įstatymo, koks buvo Seimo priimtas anksčiau.
Motyvai. Motyvai už – M. Majauskas.
M. MAJAUSKAS (TS-LKDF). Dėkoju, pirmininke. Mieli kolegos, šis, kaip ir daugelis kitų įstatymų, tikrai nėra tobulas, tačiau ir nėra iškaltas akmenyje ir galės būti taisomas. Pagrindinis jo trūkumas yra tai, ką ir minėjo Lietuvos Respublikos Prezidentas, kad nesąžiningi žmonės gali apeiti šį įstatymą per susijusius asmenis. Taip, kaip yra apibrėžtas šis įstatymas, lygiai taip pat ir Žemės ūkio paskirties žemės įsigijimo įstatymas. Susiję asmenys – pilnamečiai vaikai, dėdės, pusbroliai, tetos – giminaičiai gali įsigyti, gali pirkti, gali išnuomoti vėliau žemę. Lygiai tą patį dalyką galės padaryti ir su miškais. Todėl pirmas žingsnis, kurį, man atrodo, turėtume daryti, tai atmesti Prezidento veto ir antru žingsniu rudens sesijoje praplėsti susijusių asmenų ratą taip, kad šiuo įstatymu negalėtų pasinaudoti nesąžiningi žmonės.
Antras dalykas. Man atrodo, mes apskritai turime turėti labai aiškią politiką miškų atžvilgiu, mūsų Lietuvos turto atžvilgiu ir pasakyti tai, kad užsienio valstybės neturėtų kištis. Mano supratimu, ką girdėjau iš Kaimo reikalų komiteto kolegų, kad Lietuvos Respublikos Prezidento patarėjas minėjo, jog net Švedijos ambasados atstovai ar gal net ir pats ambasadorius skambino prezidentūrai dėl šio įstatymo projekto, tai nėra priimtina, tai neturėtų būti mums kelrodė žvaigždė ir mes turėtume turėti savo nuomonę, kaip turėtume tvarkytis su miškais. Todėl kviečiu nepritarti Prezidento veto ir balsuoti už.
PIRMININKAS. Motyvai prieš – Seimo narys E. Gentvilas.
E. GENTVILAS (LSF). Aš siūlau pritarti Prezidento veto ir atsisakyti tų ribojimų, kuriuos Seimas bando įvesti miškų sektoriuje. Įvesdami šiuos ribojimus Seimo nariai akivaizdžiai ignoruoja skirtumus tarp žemės ūkio, kur derlius nuimamas kiekvienais metais, ir miškų ūkio, kur „derlius“ nuimamas, priklausomai nuo medynų brandos, kas 60, kas 80 ar kas 100 metų.
Žmogus, vidutinis Lietuvos miško savininkas, turėdamas vidutiniškai 3,4 hektaro miško, negali išdėstyti ūkininkavimo per visą savo gyvenimą. Jis tampa suinteresuotas, turėdamas mažą miško plotą, gauti naudą kaip galima greičiau, todėl maži miškų plotai skatina neracionalų miško naudojimą, pasiimant pinigus kaip galima greičiau. Todėl miškų valdų plėtimas iki racionalių dydžių yra būtinas ir šitas racionalus dydis nebūtinai turi būti apribotas.
Mes turime Švedijos pavyzdį, kur yra numatyta koncentracija, kad vienose rankose, susijusių asmenų rankose, negali būti daugiau kaip 2,5 % visų Švedijos miškų. Lietuvoje tai sudarytų apie 40 tūkst. hektarų. Dabar sudaryta schema, kad ne daugiau kaip 1 tūkst. 500 hektarų. Aš nebenoriu kalbėti apie tai, kaip lengvai apeinama, kaip vėl atsiras naujų karalių, kurie, gudručiai būdami, apeis šitą įstatymą. Ir ką tada darysime – po keleto, po trejų ar po penkerių metų, kai pamatysime, kad tas įstatymas neveikia? Priimant šį įstatymą buvo ignoruojama visų ekspertų ir visų interesų grupių nuomonė. Seimas pasiliko sau Dievo galią priimti tokius apribojimus, kuriems nepritarė niekas.
PIRMININKAS. Motyvai už – K. Starkevičius.
K. STARKEVIČIUS (TS-LKDF). Iš tikrųjų aš pateiksiu šiek tiek statistikos. Ji yra 2018 metų sausio 1 dienos. Dabar, aišku, pasikeitusi. Naujesnės man nepavyko gauti. Tuo metu didžiausias juridinis asmuo turėjo 13 tūkst. 485, dabar, aš jau minėjau, tas didžiausias juridinis asmuo turi apie 30 tūkst. Fizinis asmuo daugiausia turėjo 5 tūkst. 292 hektarus, vėliau eina 3 tūkst., 6 tūkst. Jeigu pasižiūrėtume į tą statistiką, tai nėra tiek daug išsišokusių virš to 1 tūkst. 500. Čia galima skaičiuoti, kurie dar iki 10 išsišokę.
Taigi tiems, kurie sako, kad mes per vėlai priimame šį įstatymą, nes nebus lygių teisių, dar kartą noriu pasakyti, kad klysta. Kai mes Žemės įstatymu priėmėme ribojimą iki 500 hektarų, tai ten susidarė šimtais, kurie turi 500 hektarų ir daugiau. Šiuo atveju dar yra tik dešimtys. Iš tikrųjų manau, kad šiandien šį įstatymą palikti tokį, kokį mes anksčiau priėmėme, yra žingsnis į priekį ir tam tikri saugikliai dėl mūsų nacionalinio saugumo.
PIRMININKAS. Motyvai už – Seimo narys A. Sysas.
A. SYSAS (LSDPF). Ačiū, Pirmininke. Suprantu, kad bet kokie apribojimai nėra pats geriausias dalykas, bet šitie apribojimai turbūt ne iš gero gyvenimo. Mes matome, kas vyksta. Mes matėme, kad buvo padaryta landų dėl žemės. Tai nereiškia, kad, pradedant riboti miško supirkimą vienam ar keliems asmenims, nieko nereikia daryti. Tie atsakymai ir argumentai, kuriuos išsakė prezidentūra, buvo man labai keisti, nes jie patys sako, kad reikia riboti, tik ne taip, kaip siūlo Seimas. Bet aš taip ir neišgirdau, kaip tada pagal prezidentūrą reikėtų riboti galimybę patekti Lietuvos miškams į vienas ar kelių žmonių rankas ar korporacijas. Todėl galvoju, kad mums geriausias pavyzdys turėtų būti Danija. Ji nesutiko parduoti Grenlandijos D. Trampui, tai kodėl mes turėtume miškus parduoti kažkam? Neminėsiu nei šalies, nei kokius postus užima, nei ką. Taigi imkime gerus pavyzdžius, ir siūlau atmesti Prezidento veto ir pritarti komiteto nuomonei.
PIRMININKAS. Ir motyvai už – Seimo narys E. Pupinis.
E. PUPINIS (TS-LKDF). Ačiū. Gerbiami kolegos, iš tiesų turbūt teisūs ir tie, kurie sako, kad, na, įstatymą apeiti visada galima. Mes ilgai turbūt klajojome ir dėl Žemės įstatymo. Ir ne todėl, kad galbūt mes ėjome ne tuo keliu, bet todėl, kad kitoje pusėje dirba gana geri teisininkai, kurie visada ieško, kaip apeiti bet kokį įstatymą.
Iš tikrųjų Žemės įstatymas šiek tiek jau patobulėjo. Aš nesakau, kad iki galo, dar turbūt galima rasti variantų tobulinti. Tas pats ir dėl Miškų įstatymo. Aš tikrai nematau didelio skirtumo. Tie, kurie užsiima pramoniniu mišku, galbūt mato skirtumą dėl efektyvaus valdymo. Tačiau yra gerų pavyzdžių, kai ir maži žemės plotai gana efektyviai tvarkomi gaminant žemės ūkio produkciją. Tai čia dėl to argumento, kad būtinai didelis labai efektyviai tvarkys.
Į efektyvumą galima žiūrėti kitaip, iš valstybės pusės. Iš tikrųjų, jeigu per daug didelis ūkis, tai, savaime suprantama, galbūt technologijos gali pažengti toliau. Tačiau vėlgi tas atsiliepia per tam tikras darbo rinkos sąlygas, atsiranda daug bedarbių, ir tada valstybė turi rūpintis iš kitos pusės.
Iš tikrųjų gerų sprendimų iki galo čia negali būti, o, savaime suprantama, čia jau buvo pasakyti argumentai. Čia galbūt didžiausia kliūtis tie, kurie nori parduoti savo miškus, nenori ūkininkauti, jie atsiėmė savo miškus atkūrę nuosavybę arba dar kitais būdais. Savaime suprantama, jiems daugiausia rūpi kaina, gauti kuo didesnę kainą. Tačiau ar tai valstybinis požiūris, aš tikrai abejoju, nes miškai tarnauja ne tik ūkiui, bet ir rekreacijai, ir iš tikrųjų kitiems žmonių tikslams. Šiandien turbūt negalėtume pritarti. Savaime suprantama, reikės tobulinti. Aš taip pat nematau didelio skirtumo, ar mes tai ribosime Konkurencijos įstatymu, ar žemės plotu. Jeigu koncentraciją ribosime procentais, iš tikrųjų tai galutiniu variantu taip pat tampa tam tikrais hektarais, tam tikrais plotais, ką mes dabar ir darome. Siūlau atmesti Prezidento veto ir pritarti komiteto išvadai.
PIRMININKAS. Dėkoju. Nuomonės išsakytos.
Gerbiami kolegos, dabar balsuosime dėl grąžinto įstatymo priėmimo tokio, koks buvo priimtas Seime. Tie, kurie pritaria, kad būtų, populiariai sakant, atmestas veto ir pritarta komiteto nuomonei, kad būtų priimtas įstatymas toks, koks buvo priimtas Seime, balsuoja už, kiti – kitaip. Balsuojame.
Šio įstatymo priėmimas
Balsavo 98 Seimo nariai: už balsavo 90, prieš – 8, susilaikiusių nebuvo. Įstatymas priimtas toks, koks buvo priimtas anksčiau Seime. (Gongas)
8.37 val.
Seimo protokolinio nutarimo „Dėl pritarimo Virginijaus Sinkevičiaus kandidatūros siūlymui į Europos Komisijos narius“ projektas Nr. XIIIP-3761 (svarstymo tęsinys ir priėmimas)
Praėjo pusvalandis. Grįžtame prie darbotvarkės 2 klausimo – Seimo protokolinio nutarimo „Dėl pritarimo Virginijaus Sinkevičiaus kandidatūros siūlymui į Europos Komisijos narius“ projekto Nr. XIIIP-3761. Europos reikalų komiteto pirmininkas paskelbs komiteto išvadą. G. Kirkilas.
G. KIRKILAS (LSDDF). Laba diena, gerbiamas Pirmininke, gerbiami kolegos. Europos reikalų komitetas aptarė Seimo protokolinį nutarimą „Dėl pritarimo Virginijaus Sinkevičiaus kandidatūros siūlymui į Europos Komisijos narius“ ir jam pritarė. Balsavimo rezultatai: už – 12, prieš – 1, susilaikė 3. Ačiū.
PIRMININKAS. Dėkoju. Gerbiami kolegos, norinčių kalbėti yra daug. Pirmiausia suteiksime galimybę kalbantiems frakcijos vardu. Kviečiu Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos vardu kalbėti J. Razmą.
J. RAZMA (TS-LKDF). Gerbiami kolegos, pirmiausia keletas žodžių apie patį kandidato į Europos komisarus parinkimo procesą. Tenka apgailestauti, kad mes dar nepasiekėme tokios politinės brandos, kad štai šis svarbus klausimas būtų suprastas kaip toks nacionalinis reikalas, gerokai išeinantis už atskiros partijos, kad ir labai įtakingos, partinių rėmų. Aš manau, kad Respublikos Prezidentas ir Ministras Pirmininkas turėjo galimybę parodyti tam tikrą politinę lyderystę – pakviesti visą politinę bendruomenę, kad būtų aptarta, koks gali būti tas geriausias Lietuvos kandidatas, kuris tikrai ir turėtų stiprų palaikymą Europos Parlamente, ir svariai atstovautų mūsų šaliai, ir po to kompetentingai pasitarnautų visos Europos Sąjungos labui.
Frakcijos tame užsitęsusiame kandidato įvardinimo procese buvo paminėjusios įvairių pavardžių, kurios, manau, tikrai atrodė pakankamai įtikinamai. Priminsiu, kad ir mūsų partija paminėjo, tarkime, patyrusių politikų kaip L. Andrikienės ar A. Kubiliaus, kai kurias kitas pavardes. Liberalai, jeigu prisimenu, minėjo P. Auštrevičių, socialdemokratai – V. Blinkevičiūtę ir R. Budbergytę.
Aš manau, kad jeigu būtų įvykęs toks nuoširdus svarstymas, mes tikrai galėjome turėti kandidatą, kuris būtų neabejotinai sulaukęs palaikymo Europos Parlamente. Šitoje situacijoje pasakysiu, kad Ministras Pirmininkas buvo visiškai pasyvus, kaip ir Respublikos Prezidentas, kuris lyg ir buvo žadėjęs svarbiais klausimais inicijuoti įvairių partijų susėdimą prie bendro stalo ir nuoširdžią paiešką bendro, sutarto sprendimo.
Ką gi, tokiu atveju iniciatyvą parodė Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos frakcija, pasiūlydama V. Sinkevičiaus kandidatūrą. Tame procese šiek tiek keistai atrodė, kad premjeras nustebo išgirdęs tą žinią, Prezidentas tylėjo, kol kandidatas nenuvyko pas Komisijos vadovę ir nepranešė žinios, kad jis ten buvo gana gerai sutiktas. Tada visi jau puolė sveikinti ir toliau teikti. Aš sakyčiau, kad aukščiausi vadovai šitoje situacijoje elgėsi gana apsidraudėliškai, ir gaila, kad tai įvyko toje situacijoje.
Kalbant apie patį kandidatą, mes susitikome frakcijoje. Tikrai buvo pasakyta apie jo asmenį ir nemažai teigiamų apibūdinimų kaip apie jauną, veržlų, energingą žmogų, pasitikintį savimi, pakankamai demokratiškai mąstantį ir tą demokratiškumą parodžiusį einant vadovaujamas politines pareigas. Kiek sunkesnis klausimas kandidatui buvo apie jo politines pažiūras, į kurį jis negalėjo atsakyti, bet, kaip matome iš atsakymų Socialdemokratų frakcijoje, galima nesunkiai diagnozuoti, kad jo politinės pažiūros yra liberalios. Manau, kad Liberalų frakcija su entuziazmu balsuos už jo kandidatūrą.
Ir mūsų frakcijoje yra teigiamai vertinančių jo kandidatūrą. Mes svarstėme, ar balsuoti laisvai, ar nepritarti, nes nepritariančių tikrai buvo dėl to, kad matome, kad gali nepakakti politinės patirties ir žinių ir gali būti sudėtingas kandidatūros svarstymas Europos Parlamente. Tą iš dalies parodo ir susitikimai Socialdemokratų frakcijoje, kai atsiskleidžia kandidato žinių stygius apie elementarius europinius dalykus. Tų problemų čia taip pat nereikia užsimerkus nematyti.
Bet kad ir kaip ten būtų, aš neabejoju, kad kandidatas, valdantiesiems vieningai čia balsuojant ir dar pridėjus mano paminėtą Liberalų frakcijos paramą, tikrai bus patvirtintas. Ir tikrai šitoje situacijoje aš neabejoju, kad mūsų Europos Parlamento nariai, nepaisant mūsų frakcijos pozicijos, žiūrės į tolesnes procedūras kaip į nacionalinį klausimą. Neabejoju, kad ir A. Kubilius, ir kiti mūsų Europos Parlamento nariai stengsis prisidėti, kad toliau kandidato kelias Europos Parlamente būtų sėkmingas, nes, aš manau, jis turi dar vieną problemą. Nors pagal pavadinimą čia tarsi atstovauja žaliesiems, manau, kad nebus labai lengva užsitikrinti Europos žaliųjų paramą. Pažiūrėsime. Linkime, žinoma, ir tą barjerą įveikti.
Baigdamas, kaip minėjau, neabejodamas rezultatu, palinkėsiu kandidatui sėkmės, ypač ten. Kad čia, Seime, ji bus, aš neabejoju. Tiesiog galbūt parodyti, kad mūsų lūkesčiai yra net gerokai viršijami. Siekti tų standartų, kuriuos, manau, parodė D. Grybauskaitė, gavusi tokias pareigas. Yra į ką lygiuotis, taigi sėkmės.
PIRMININKAS. Dėkoju. Gerbiami kolegos, turėtume apsibrėžti laiką ir pagal darbotvarkę mes galėtume diskusijai skirti iki pusės valandos. Juolab kad dar turi teisę kalbėti ir pats kandidatas. Ačiū už pritarimą. Liberalų sąjungos frakcijos vardu kalbės V. Čmilytė-Nielsen. Kviečiu.
V. ČMILYTĖ-NIELSEN (LSF). Ačiū, gerbiamas posėdžio pirmininke. Gerbiami kolegos, diskusiją dėl V. Sinkevičiaus kandidatūros į eurokomisarus norėčiau pradėti nuo to, kad Liberalų sąjūdžio frakcija palankiai vertina ministrą V. Sinkevičių kaip labai perspektyvų politiką ir bene didžiausią liberalą valstiečių gretose. Tačiau labai svarbu pabrėžti, kad eurokomisaro postą užimsiantis politikas atstovaus ne jį pasirinkusiai LVŽ frakcijai, ne valdantiesiems, o visai Lietuvai ir bus mūsų veidas Europos Komisijoje. Tai žmogus, kuris žais pačioje aukščiausioje politikų sunkiasvorių lygoje. Ne veltui šalys narės į Europos Komisiją paprastai nominuoja per ilgus metus didelį politinį kapitalą sukrovusius ir ne po vieną kadenciją europinėje politikoje aktyviai dalyvavusius politikus ar diplomatus.
Mano galva, šiandieną keli klausimai išlieka atviri. Ar rekordiškai jaunas eurokomisaras turės pakankamą politinį svorį tarp kitų Europos lyderių? Ar nepakiš kojos tai, kad kai kurie Lietuvoje rinkti europarlamentarai yra atvirai išsakę itin kritišką nuomonę kandidato atžvilgiu?
Sutikite, kad ne oponentų, o tai pačiai frakcijai priklausančių politikų aštrūs pasisakymai apie kandidatą sukuria absurdišką situaciją, ir jie, beje, nepraeina nepastebėti. Jau dabar naujausiose Briuselio politikos apžvalgose kalbant apie mūsų kandidatą yra akcentuojama, kad jo nepalaiko jo frakcijos kolegos.
Galiausiai ministrui V. Sinkevičiui, vienam iš progresyviausių ir veikliausių ministrų, išvažiavus, kas liks iš ir taip jau gana susilpnėjusios Vyriausybės? Šie klausimai šiandien išlieka atviri, todėl negalime balsuoti lengva ranka, ir Liberalų sąjūdžio frakcija priėmė sprendimą balsuoti laisvai.
PIRMININKAS. Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos vardu kalbės S. Tumėnas. Prašau.
S. TUMĖNAS (LVŽSF). Ačiū, Pirmininke. Garbusis Lietuvos Respublikos Seime, vis dar kolega Seime V. Sinkevičiau. Paprastai, kai aptariame kandidatūras, teikėjai akcentuoja asmens pliusus, teigiamas savybes, o oponentai ieško minusų. Taigi kokie V. Sinkevičiaus oponentų akcentuojami tariami minusai? Pirma, neva tai patirties, ir politiko, ir ekonomisto, ir žinių stoka, ir jaunas amžius. Mano nuomone, tai menamos nuodėmės, nes šių dienų pasaulis – jaunųjų politikų, ekonomistų, kūrėjų amžius. Milžinišku tempu žengia skaitmeninė ekonomika, vyksta inovacijų reformos, susiduriame su dirbtinio intelekto iššūkiais. Kolega Simonas čia kalbėjo apie H. K. Anderseno pasakas.
Aš norėjau priminti istorijos konkrečius įvykius. Pasaulio istorija mena ir šimtus jaunesnių asmenybių negu V. Sinkevičius. Aleksandaras Makedonietis karaliumi tapo būdamas 20 metų. Napoleonas Bonapartas savo karjerą pradėjo 30 metų, o būdamas 35 metų tapo Prancūzijos imperatoriumi.
Jeigu kalbėtume apie mūsų dienų politikus, galiu paminėti šių dienų Prancūzijos Prezidentą E. Makroną, kuris 37 metų tapo ministrų kabineto nariu, atsakingu, akcentuoju, už pramonę, ekonomiką, skaitmeninius dalykus. Tai tiesiogiai koreliuoja su V. Sinkevičiaus dabar kuruojamomis sritimis.
Kita vertus, Lietuvos Respublikos Seime kelias kadencijas dirbo ir tuo metu jauniausias Seimo narys, ministras, kuriam pranašautas premjero postas, į kurį orientavosi jaunimas, kaip neva į sovietinio mentaliteto nepaliestą žmogų, gimusį 1974 metais. Deja, tas ministras, matyt, gimė per anksti. V. Sinkevičius gimė ne per anksti. Tai atkurtos Lietuvos valstybės vaikas, abiejų pakopų studijas baigęs užsienio universitetuose, paragavęs Vakarų pasaulio demokratijos, pasaulio akademinės bendruomenės vėjų vadybos.
Norėčiau atkreipti pretendento į Europos Komisijos narius V. Sinkevičiaus prisistatymo žodžius šį antradienį. Kreipdamasis į Seimą Virginijus sakė: „Šią visai Lietuvai svarbią akimirką.“ Taip brandžiai galėjo pasakyti tik žmogus, suvokiantis būsimo darbo prasmę, atsakomybę ir svarbą. Ne sau, ne tik Lietuvai, bet visai Europos Sąjungai. Jo žodžiai koreliuoja su naujosios Europos Sąjungos vadovybės žodžiais apie vieningos Europos idėją ir jos viziją. Tikiu, kad kolega Virginijus eina dirbti bendrai su kitais Europos Komisijos nariais, kurie sieks, kad mūsų senoji Europa taptų pavyzdine, vieninga, sprendžianti skaitmeninės ekonomikos politikos, pabėgėlių, klimato atšilimo, energetikos problemas.
Kita vertus, tikiu, kad Virginijus stengsis, kad kiekviena Europos Sąjungos valstybė išsaugotų savo tapatybę, savo tradicijas, savo papročius, kad kiekviena Europos valstybė, tarp jų ir Lietuva, nepaskęstų marginalių valstybių sankaupoje. Tikiu Virginijumi. Įsitikinęs, kad šiandieninis ministras V. Sinkevičius tam yra pasirengęs, nes jis efektyviai ir nuosekliai tai darė ir vadovaudamas Ekonomikos ir inovacijų ministerijai Lietuvoje – nuo pavadinimo virsmo iš Ūkio ministerijos iki nuoseklios inovacijų politikos formavimo, skaitmeninės ekonomikos politikos įgyvendinimo, šalies informacinių išteklių formavimo kelio, mokslininkų, verslininkų, pramonininkų, prekybininkų sinergijos paieškų, mokslinių slėnių kardinalios kaitos paieškų.
Stebėdamas savo jaunojo Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos frakcijos kolegos V. Sinkevičiaus karjerą ir jo brandžius darbus ministerijoje, negaliu oponentams, kritikuojantiems Virginijaus amžių ir neva nepatyrimą, nepriminti L. Donskio žodžių apie amžių ir jaunystę. Leonidas sakė: „Ankstyvojoje mūsų jaunystėje mums niekas nesvarbu, išskyrus mus pačius. Antrojoje jaunystėje viskas mums darosi svarbu, išskyrus pačius save.“ Manau, kad Virginijui jau šiandien svarbu ne jis pats, o jam svarbi Lietuva, jam svarbi Europa. O L. Donskis, kalbėdamas apie jaunystę, dar sakė, kad tai yra „svaigi akimirka tarp vaikystės ir senatvės, kuri dingsta vos pradedi matyti ir girdėti kitus“.
V. Sinkevičiumi patikėjome mes, Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos frakcija, juo patikėjo ir pasitikėjo Lietuvos Respublikos Prezidentas ir Lietuvos Respublikos Ministras Pirmininkas. Taigi, mieli kolegos, pasitikėkime ir mes, Seimo nariai, nes V. Sinkevičius savo kompetencija, veržliais darbais, inovatyviais sprendimais jau parodė, kad yra pasirengęs dirbti ne tik Lietuvos gerovės valstybei, bet ir visai Europai. Ačiū.
PIRMININKAS. Dėkoju. K. Glaveckas dėl vedimo tvarkos. Prašau.
K. GLAVECKAS (LSF). Gerbiami kolegos, iš tikrųjų puiki kalba buvo, aš tik noriu vieną patikslinimą pasakyti. Buvo kalbama apie jaunų politikų dalyvavimą istorijoje. Tai Ramzis IV buvo pats jauniausias vadovas, faraonas, kuris būdamas 2 mėnesių jau tapo faraonu, taigi, jauniausias yra tokio amžiaus. Labai ačiū. (Juokas salėje)
PIRMININKAS. Lietuvos socialdemokratų partijos frakcijos vardu kalbės J. Sabatauskas.
J. SABATAUSKAS (LSDPF). Gerbiamas Pirmininke, gerbiami kolegos, atliepsiu į Kęstučio tokį istorinį paminėjimą. Turbūt sunkiai įmanoma kam nors aplenkti Ramzį, kuris 2 mėnesių tapo valdovu arba padarė stulbinančią karjerą.
Pradėsiu turbūt nuo to, kad Europos Sąjungos sutartyje ir Sutartyje dėl Europos Sąjungos veikimo suvestinės redakcijos 17 straipsnio 29… 2 dalyje nustatyta, kad Komisijos nariai renkami iš valstybių narių piliečių pagal visiškai lygios rotacijos tarp valstybių narių sistemą, renkant iš valstybių narių piliečių pagal visiškai… leidžiantį atspindėti visų valstybių narių demografinį ir geografinį diapazoną. Kitaip sakant, nuostata reiškia, kad šiuo metu ir Vyriausybė, teikdama Seimui ir Prezidentui eurokomisaro kandidatūrą, privalo laikytis lygiateisiškumo principo.
Kaip buvo teikiama kandidatūra? Mes visi matėme, kad pirmiausia kandidatas prisistatė Europos Komisijos pirmininkei dar nebūdamas nominuotas. Frakcijos susitikime jis patikino, kad tai normali praktika, tačiau iki šiol bent jau Lietuvos kandidatai tikrai taip neprisistatinėjo. Aš norėjau atkreipti dėmesį, cituodamas sutarties veikimo normą, pasakyti problemą tą, kad Lietuvos Vyriausybė, teikdama Seimui, Prezidentui eurokomisaro kandidatūrą nuo Lietuvos, nėra patvirtinusi apskritai jokio skaidraus reglamento ar kito procedūrinio teisinio dokumento, kuris užtikrintų Lietuvos piliečių lygiateisiškumą atrenkant komisarus. Savo esme tai būtų valstybės valdymo institucijos tarpininkas tarp Europos Komisijos ir Lietuvos piliečių. Kitaip sakant, kiekvienas Lietuvos pilietis galėtų dalyvauti.
O dabar apie tai, kokie pliusai ir minusai. Po kolegos J. Razmos kalbos kaip ir nebėra ką kalbėti apie Socialdemokratų frakcijos poziciją, nes beveik visą ją atspindėjo, tarsi jis būtų dalyvavęs. O kolegai S. Tumėnui norėčiau pasakyti, kad niekas nekritikuoja amžiaus, atvirkščiai, jauno amžiaus pasiekti tam tikrų aukštumų, turėti patirties ir žinių atitinkamoje srityje visada yra geras dalykas, tai yra geras bruožas.
Problema yra kita – bazinių žinių apie institucijų, Europos institucijų, veikimą tai trūksta, tuo mes įsitikinome savo frakcijoje. Negana to, klausdami apie jo politines pažiūras, o Europos Parlamente, kai bus egzaminuojamas kandidatas į eurokomisarus, niekas neklaus, kokios tavo pažiūros, o tiesiogiai bus domimasi ne tik tuo, ką jis dabar deklaruoja, o kaip jis visą laiką veikia būdamas sąmoningas politikas, tiek Seimo narys, tiek ministras, kokią poziciją jis užėmė ministrų kabineto posėdžių metu, pasisakydamas, balsuodamas Seime ir Vyriausybėje.
Pretendentas, deklaruodamas, kad yra centro kairės, realiai, mes įsitikinome, kad pažiūrų neturi, arba tos pažiūros yra tokios plaukiojančios kaip frakcija. Tai nėra geras bruožas. Reikia savarankiškai turėti savo įsitikinimus ir juos ginti. Na, kai kas man pasakys, kad įsitikinimais ir tvirta pozicija karjeros nepadarysi. Deja, jeigu Lietuvoje taip yra, tai Lietuvai dar toli iki demokratinės valstybės. Jeigu pretendentas vertinamas pagal lojalumą, ten jis turės atstovauti visai Europai. Atstovaudamas Lietuvai, dirbti visai Europai ir pagal Europos vertybes. Tada atsidurs tokioje situacijoje, kai gali būti nebus kada pasižiūrėti į Europos Komisijos pirmininkės burną, ką ji pasakys, ar į savo buvusios frakcijos seniūno veidą, ką jis parodys. Todėl savarankiškumas ginant savo poziciją yra labai svarbus.
Frakcijoje mes susidarėme nuomonę, kad iš tikrųjų nepakanka išmokti tam tikrų frazių, nepakanka jų kartoti kaip mantros, bet reikia į viską gilintis. Linkiu kandidatui gilintis ne tik tame darbe, bet visur ir visada. Mūsų frakcijos pozicija – nepritarti V. Sinkevičiaus kandidatūrai į Europos Komisijos komisaro pareigas.
PIRMININKAS. Ir Mišrios Seimo narių grupės atstovė – A. Armonaitė. (Balsai salėje) Atstovė, ne vardu.
A. ARMONAITĖ (MSNG). Dėkoju. Aš iš tikrųjų palaikysiu V. Sinkevičiaus kandidatūrą. Manau, kad šis pretendentas yra vertas pasitikėjimo atstovauti Lietuvai ir Europai sprendžiant europinius klausimus. Aš turiu tris trumpus palinkėjimus, su kuriais aš balsuosiu, ir tikiuosi, kad pretendentas, dirbdamas Europos Komisijoje, jeigu viskas pasiseks, turės tai omenyje.
Visų pirma Europos Sąjunga mums yra svarbi ne tik dėl bendrosios rinkos, bet ir dėl geopolitikos. Jeigu mes tikimės solidarumo ir palaikymo grėsmių iš Rytų akivaizdoje, mes turime suprasti, kad turime būti solidarūs ir su tais Europos Sąjungos nariais, kuriems rūpi grėsmės Pietuose, iššūkiai Pietuose. Konkrečiai aš kalbu apie migracijos klausimus. Tai nėra kažkokių kitų šalių klausimai. Migracijos klausimai yra ir Lietuvos klausimai.
Antras dalykas, kalbant apie bendrąją rinką ir konkrečiai skaitmeninę rinką, kaip tik tai yra ministro kuravimo sritis Lietuvoje. Mes turime suprasti, kad Lietuvai nereikia tenkintis ES vidurkių pozicijomis. Pati Europos Sąjunga yra ganėtinai atsilikusi jau pasaulyje nuo konkurencingiausių Azijos ir kai kurių kitų ekonomikų. Mes turime stengtis ne tik būti priekyje Europos Sąjungoje, daryti viską, kad tos iniciatyvos skleistųsi, bet ir lyderiauti Europos Sąjungoje, pačią Europą tempti ir vesti į priekį. Aš tikiuosi, kad jeigu bus galimybė, kad V. Sinkevičiui tai pavyks padaryti, bent jau palaikymą čia, Lietuvoje, jis turi turėti.
Trečias dalykas yra vertybės. Europos Sąjunga yra pirmiausia vertybių sąjunga. Žmogaus teisės, atvirumas toli gražu ne paskutinėje, o priešingai – pirmoje vietoje šitoje tarptautinėje organizacijoje. Kai mes kalbame apie šias idėjas, dažnai mes apie jas mėgstame čia, Lietuvoje, kalbėti tarsi eksportui, tarptautinei žiniasklaidai, užsienio partneriams, dar kažkam, bet pasižiūrėkime, kas vyksta čia, Lietuvoje, viduje. Aš tiesiog linkiu, kad tapus eurokomisaru matytume tą lyderystę ne tik bendrosios rinkos ir ekonomikos klausimais, ne tik geopolitiniais klausimais, bet ir žmogaus teisių klausimais, ir pirmiausia Lietuvoje.
Taigi aš palaikysiu V. Sinkevičiaus kandidatūrą ir tikiuosi, kad tie trys mano palinkėjimai Virgiui, naujajai Europos Komisijai ir Europai išsipildys greičiau negu vėliau. Dėkoju.
PIRMININKAS. Dėkoju. Diskusijos pabaigoje Statutas suteikia galimybę pačiam pretendentui pasisakyti. (Balsai salėje) Kalbėjo frakcijos vardu. (Balsai salėje) Kviečiu V. Sinkevičių. (Balsai salėje)
V. SINKEVIČIUS (LVŽSF). Gerbiami kolegos Seimo nariai, pirmiausia visiems kartu ir atskirai nuoširdžiai dėkoju šiomis dienomis už galimybę susitikti su jumis ir diskutuoti. Dėkoju kiekvienam, kuris klausėte, dėkoju labiau patyrusiems, kurie palaikėte. Dėkoju ir tiems, kurie galbūt nediskutavote apie vizijas ir idėją, bet labiau apie žodžius. Dėkoju ir tiems, kurie galbūt palaikys nebalsuodami. Dėkoju kiekvienam, kuris šiandien drąsiai išėjo ir kalbėjo.
Džiaugiuosi, kad šiandien yra šiek tiek kitokia procedūra nei prieš penkerius metus. Nebeskamba Rytams būdingi ditirambai, padėkos. Šiandien labai nuoširdžiai daugelis jūsų kalbėjote, ir aš vertinu kiekvieno iš jūsų žodžius. Aš džiaugiuosi, kad mes frakcijose kalbėjome su daugeliu jūsų būtent apie Europos viziją ir ateitį. Kiekvienas jūsų atskirai, nors ir esame skirtingų partijų nariai, supratome viena, kad Europa mus jungia ir vizija yra mūsų bendra. Tikiuosi, kad pasinėrus tik į Lietuvos politinį lauką, šiaip ar taip, atsiskleidžia mūsų skirtybės, tačiau ne kartą ir ne du sugebėjome rasti sutarimą esminiais klausimais, reikalingais valstybei. Kiekvieną kartą, kai buvo šitoje salėje vienybė, laimėjo Lietuva ir jos žmonės. Tačiau šiomis dienomis diskutuojant apie Europos ateitį ir Lietuvos ateitį Europoje, atrodo, kad tų skirtumų apskritai nėra. Yra tik sąlyčio taškai.
Simboliška – šiandien pradedame, rytoj minėsime 30-ąsias Baltijos kelio metines. Tai postamentas mūsų vienybei. Istorijos akimirka, kuri sujungė ir, aš tikiu, dar ne kartą sujungs skirtingo amžiaus, lyties, tikėjimo ar ideologijų žmones. Niekada neslėpiau, kad siekiu būti visos Lietuvos kandidatu. Tai svarbu man, kaip politikui, žmogui, o svarbiausia – nepriklausomos Lietuvos kartos atstovui.
Dėkoju tiems, kurie balsuos už, dėkoju tiems, kurie balsuos prieš. Aš priimsiu bet kokį jūsų sprendimą ir toliau tęsiu tuos darbus, kuriuos man patikėjo Lietuvos žmonės. Ačiū.
PIRMININKAS. Dėkoju. Gerbiami kolegos, po svarstymo nebalsuojame.
Priėmimas. Priėmimo stadijoje šiuo atveju turėtume suteikti dėl motyvų po vieną asmenį, bet siūlau, kad galėtų kalbėti bent po du, kad būtų daugiau demokratijos. Pritariame. Dėkoju.
Motyvai už – Seimo narys M. Majauskas.
M. MAJAUSKAS (TS-LKDF). Ačiū, gerbiamas Seimo Pirmininke. Mieli kolegos, V. Sinkevičius nėra Tėvynės sąjungos kandidatas, tačiau, manau, jis nebėra ir valstiečių kandidatas, šiandien jis jau yra Lietuvos kandidatas – juo pasitiki Prezidentas, pasitiki Ministras Pirmininkas, pasitiki valdančioji dauguma. Jaunas, stiprus profesionalas, baigęs Vakaruose mokslus, manau, puikiai atstovaus Lietuvai. Ir būtų gerai šiandien, kad mūsų vidinės priešpriešos ir skalbiniai nebūtų eksponuojami visai Europai.
Dar daugiau: siekiant paramos Europos Parlamente, jam reikės dešiniųjų balsų, jam reikės Europos liaudies partijos paramos, kuri laimėjo rinkimus ir kuriai priklauso ir Tėvynės sąjungos kandidatai, Europos Parlamento nariai. Jie žiūrės, kaip mes balsuojame, jie žiūrės mūsų diskusiją. Mano supratimu, gal ir nedidelė įtaka, bet kuo vieningesnė mūsų pozicija jiems padės apsispręsti, todėl aš balsuosiu už.
PIRMININKAS. Motyvai prieš – Seimo narys A. Sysas.
A. SYSAS (LSDPF). Ačiū, Pirmininke. Gerbiami kolegos, pradėti reikėtų turbūt nuo to, ką kalbėjo mano kolega J. Sabatauskas, tai yra nuo teikimo procedūros, kuri labai neaiški. Tai patvirtina ir tas faktas, kad net Ministras Pirmininkas apie kandidatą sužinojo iš spaudos, jis padarė net nustebusią tokią veido išraišką, kaip čia taip atsitiko, nes bent jau mūsų teisės dokumentuose parašyta, kad kandidatą siūlo Vyriausybė ir Prezidentas, Seimas tvirtinta.
Deja, buvo nueita visiškai kitu keliu. Gerbiamasis Virginijus yra Valstiečių ir žaliųjų partijos vidaus kovų produktas, kuris čia dabar bando reprezentuoti Lietuvą ir bandys reprezentuoti. Aš manau, kad tai ne pats geriausias kelias, nes buvo rimtų kandidatų ir daugiau, ir jokios diskusijos dėl kitų, na, bent jau šioje salėje tikrai nebuvo.
Kandidatas mėgsta žongliruoti keliais terminais, aš be didelių tyrimų išrinkčiau keturis – tai inovacijos, investicijos, sinergija ir partnerystė. Bent šituos žodžius aš daugiausiai girdėjau ir frakcijos susitikime, bet konkrečiai atsakyti į mūsų klausimus jis taip ir nesugebėjo. Jo laukia labai rimtas egzaminas Europos Parlamente ir komitetuose. Ir tie klausimai, dėl kurių jis balsavo čia, Lietuvos parlamente, ar tai būtų žmogaus teisės, migracijos klausimai, aplinkosauga, klimato kaita, taršos mokesčiai, kiti mokesčiai, na, tikrai neprisidės prie pliusų, kuriuos jis gaus iš Europos Parlamento komitetų narių. Nors jis teigia, kad jis yra centro kairėje savo pažiūromis, bet pasižiūrėjus į jo balsavimus tikrai negali apie tai pasakyti, todėl aš balsuosiu prieš.
PIRMININKAS. Motyvai už – Seimo narys K. Starkevičius.
K. STARKEVIČIUS (TS-LKDF). Dar kartą laba diena, gerbiami kolegos. Pagrindiniai priekaištai kandidatui yra dėl jaunystės. Mes šiomis dienomis minime Baltijos kelio 30-metį. Kai 1990 metais vyko pokyčiai visoje Lietuvoje, buvo išrinktos naujos savivaldybės ir įsiliejo visas būrys jaunimo, daug kauniečių buvo išrinkta į parlamentą. Kaune atėjo taip pat jaunimo banga, kuri, aš galvoju, tuo metu puikiai susitvarkė su savivaldos atkūrimu Kauno mieste. Ir visi mes tada buvome jauni. Taigi, jaunystė čia yra tik pliusas. Ir šiuo metu, kad įsilies jauniausias istorijoje kandidatas į Europos valdymo struktūras, tai taip pat Lietuva bus minima tame teigiamame kontekste.
Patirties, aš galvoju, tikrai užteks, imlumo, kurį turi ministras, taip pat užteks. O dar vienas dalykas, čia dabar kai kas vėlgi (…) politiškai, kad galbūt po to bus kurios nors partijos lyderis. Aš galvoju, pirmiausia penkerius metus, tą kadenciją, atidirbs dėl Europos, dėl Lietuvos, ir tikrai turime gerą, nors ir jauną, kandidatą.
PIRMININKAS. Dėkoju. Ir motyvai beveik prieš – K. Glaveckas.
K. GLAVECKAS (LSF). Gerbiami kolegos, sunku, aišku, sakyti, kad aš kalbėsiu prieš, bet prieš kalbėsiu galbūt dėl to, kad, mano supratimu, iš tikro mes Lietuvoje neturime tiek daug žmonių arba, tiksliau sakant, praradome jau tokią galybę protingų ir gerų vyrų, specialistų, kad mes galėtume sau leisti tokią prabangą – žmogų, kuris inicijavo čia visą pažangą, bent jau taip yra deklaruota, visą IT technologiją, visus kitus pasirinkimus, mes paimtume ir išsiųstume į užsienį. Tai pirmas dalykas. Į Europos Sąjungą.
Antras dalykas, mano supratimu, yra tai, kad politikoje, kaip žinote seną patarlę, lenktynes paprastai laimi ir politinius laimėjimus pasiekia ne vien tik kiškiai arba ne kiškiai, bet vėžliai. Aš noriu pasakyti, kad politikoje, kai per daug greitai einama, tai ne visada nueinama iki pat galo.
Ir trečias dalykas. Man pasidarė labai įdomu ir keista, kad konservatoriai, kurių lyderis pasakė, kad lyg ir nebalsuos už, dabar pagrindiniai du konservatoriai kalbėjo, kad balsuos už. Tai mes, liberalai, iš karto sakome, kad mes visi balsuojame už, išskyrus K. Glavecką, kuris balsuoja prieš. Ačiū.
PIRMININKAS. Dėkoju. Gerbiami kolegos, motyvai išsakyti. Kviečiu balsuoti dėl pritarimo V. Sinkevičiaus kandidatūrai į Europos Komisijos narius.
Šio protokolinio nutarimo priėmimas
Balsavo 105 Seimo nariai: už – 89, prieš – 10, susilaikė 6 Seimo nariai.
Sveikiname V. Sinkevičių. Skamba gongas ir jam. (Gongas)
Kviečiame V. Sinkevičių į centrą.
PIRMININKĖ (R. BAŠKIENĖ, LVŽSF). Maloniai prašome V. Sinkevičių, Seimo Pirmininkas viso Seimo vardu nori jus pasveikinti. (Plojimai)
PIRMININKAS (V. PRANCKIETIS). R. Šarknickas – dėl vedimo tvarkos.
R. ŠARKNICKAS (LVŽSF). Įvyko techninė klaida, liko juodas taškas. Mano balsas už.
PIRMININKAS. R. Šarknickas balsavo už. 90 buvo balsuojančių už. Kolegos, sveikiname V. Sinkevičių ir tęsiame posėdį.
9.19 val.
Seimo rezoliucijos „Dėl Keturiasdešimt penkių pabaltijiečių memorandumo“ projektas Nr. XIIIP-3703 (pateikimas, svarstymas ir priėmimas)
Kviečiu svarstyti 1-8 klausimą – Seimo rezoliucijos „Dėl Keturiasdešimt penkių pabaltijiečių memorandumo“ projektas Nr. XIIIP-3703. Pranešėjas – A. Ažubalis.
A. AŽUBALIS (TS-LKDF). Laba diena, gerbiamas Pirmininke, kolegos. Džiaugiuosi, kad šios rezoliucijos projektą teikia ir pasirašė visų politinių jėgų ir partijų atstovai Seime. Šia rezoliucija mes pagerbiame tuos drąsius 45 pabaltijiečius, kurie 1979 metais, kada dar net ir nekvepėjo nei Sąjūdžiu, nei Baltijos keliu, parašė trimis kalbomis, tiksliau sakant, keturiomis kalbomis – lietuvių, latvių, estų ir rusų – kreipimąsi į Vokietijos Federacinę Respubliką, Vokietijos Demokratinę Respubliką, kaip jie tuo metu vadino – SNO generaliniam sekretoriui K. Valdheimui ir šalių, pasirašiusių Atlanto chartiją, vyriausybėms prašydami likviduoti Ribentropo–Molotovo pakto padarinius.
Džiaugiuosi, kad didelė dalis pasirašiusių savo pavardėmis, ne taip, kaip partizaninio karo metu, slapyvardžiais, prisiėmė visą atsakomybę ir pasekmes, ir tos pasekmės buvo, ar tai būtų J. Sasnauskas įkalintas, ar būtų žmonės ištremti ar iš aukštųjų mokyklų pašalinti. Manau, kad štai šitas dokumentas, kurio kopija tokia ir atrodo, sakyčiau, ganėtinai kukli, spausdinta mašinėle su taisymais, liudija vieną paprastą dalyką, kad Lietuvos laisvės troškimas ir Lietuvos drąsių žmonių draugija niekada nebuvo pensijoje, nesiilsėjo. Visada turėjome pirmeivius. Gražus žodis. Visada turėjome pirmeivius, kurie aukojosi dėl mūsų, kurie kitą kartą galbūt dėl tam tikrų aplinkybių kukliai stovėjo nuošalyje. Mažiausiai, ką galime šiandien padaryti, tai Baltijos kelio išvakarėse pagerbti tuos žmones, kurie pirmą kartą viešai sovietų okupacijos metu, brežnevinio įšalo metais kreipėsi į pasaulį savo pavardėmis, identifikuodami save su reikalavimu pašalinti Ribentropo–Molotovo pasekmes.
Leiskite visų mūsų, rengusių šią rezoliuciją, vardu padėkoti jiems, ir tikiuosi, kad visas Seimas tą patį padarys šiandien. Ačiū jums.
PIRMININKAS. Jūsų paklausti nori Seimo nariai. Pirmasis klausia A. Anušauskas. Ruošiasi A. Gumuliauskas.
A. ANUŠAUSKAS (TS-LKDF). Gerbiamas kolega, iš tikrųjų visko nesuminėsi trumpame rezoliucijos tekste, bet, kaip žinome, juk rezoliucija, priimta… Turiu galvoje, memorandumas, priimtas 1979 metais, atsidūrė ne tik ant Europos politikų stalo, bet ir Jungtinių Amerikos Valstijų, ir Helsinkio tuose visuose susirinkimuose, kur buvo svarstoma nuo pat 1980 metų, visada jisai buvo. Šiuo atveju, jūsų manymu, rezoliucijos tas reikšmingumas dabar vis dėlto kažkur, be Lietuvos, yra paminimas, ar tiesiog tai jau yra praeities istorijos dokumentas?
A. AŽUBALIS (TS-LKDF). Ačiū už klausimą. Aš manau, kad, kaip ir daugelis mūsų istorijos faktų, taip ir šis dokumentas, ir šitie žmonės nėra deramai pagerbti, įamžinti ir įtvirtinti mūsų istorijos pasakojime.
Dar daugiau. Tikriausiai atsimenate, kaip čia bandėme ir priėmėme rezoliuciją dėl Lietuvos laisvės lygos pavadinimo, pagerbiant organizaciją, suteikimo kuriai nors gatvei, aikštei Vilniaus mieste. Lygiai taip pat manau, kad ir keturiasdešimt penkių alėja (taip ir vadintųsi) būtų labai prasminga, tačiau žinant, kad miestui šiandien vadovauja asmenys, kurių požiūris į istoriją, švelniai kalbant, yra rezervuotas arba neatitinka to, ką mes visi kalbame ir kaip mes suprantame, tai tikėtis, aišku, nėra ko, tačiau manau, kad ateis laikas, kai šitie asmenys bus pagerbti.
Dabar tik noriu padėkoti kai kurioms Lietuvos televizijoms, kurios vis dėlto prisiminė šitą datą ir šiuos žmones, ir buvo parodyti reportažai ir interviu su tais žmonėmis, kurie dar yra gyvi.
PIRMININKAS. Klausia Seimo narys A. Gumuliauskas, po to S. Tumėnas.
A. GUMULIAUSKAS (LVŽSF). Ačiū. Aš norėjau jūsų paklausti. Po pastarųjų savaičių įvykių viešojoje erdvėje pasirodė tokių kaltinimų politikams, kad jie imasi iniciatyvos formuoti istorijos politiką ir kad kompetencija neleidžia jiems to daryti. Mano būtų toks klausimas: koks jūsų požiūris į politikų dalyvavimą formuojant Lietuvoje istorijos politiką? Ačiū.
A. AŽUBALIS (TS-LKDF). Aš atsakysiu paprastai – kas, jeigu ne mes? Politikai inicijuoja, profesionalai daro. Štai kodėl manau, kad tas įstatymo projektas, kuris jau tris kartus per dvi kadencijas Seime buvo atmestas, tai Tautos istorinės atminties įstatymo projektas, turi teisę ir privalo būti grąžintas į šitą salę pataisytas, pakoreguotas. Ir tai būtų mūsų atsakomybė Lietuvos istorijai, nes mes inicijuotume tai, tačiau patys nedarytume išvadų, patys nerašytume, turiu minty, nuostatų, kaip ir kas turi būti aiškinama ir išryškinama Lietuvos istorijoje, bet, aišku, tik politikų pareiga tą dalyką daryti.
Tie, kurie sako, kad ne, kad čia ne politikų priedermė, nori, kad ir toliau mes gyventume, na, sakyčiau, taip, turėtume tą išdraskytą mūsų istoriją gabalais, nebūtų vienodo istorijos pasakojimo ir amžiais skęstume barniuose ir nesutarimuose. Tačiau reikia atsiminti vieną dalyką, kad istorijos politiką kuria ir mūsų kaimynai. Ir jeigu mes jos neturime, tai nereiškia, kad mūsų visuomenės neveiks kaimynų kuriama istorijos politika.
PIRMININKAS. Klausia Seimo narys S. Tumėnas.
S. TUMĖNAS (LVŽSF). Gerbiamasis teikėjau, jūs puikiai žinote, kad prieš 40 metų priimtas memorandumas pasaulio faktiškai buvo išgirstas ir sureaguota į jį tik po kelerių metų, maždaug po ketverių metų pasaulio didžiosios valstybės sureagavo. Šiandien priimame šitą memorandumą. Ar bus dedamos pastangos, kad apie jį sužinotų visas demokratinis pasaulis? Pirma.
Antra. Tarp tų žmonių yra žmonių, kuriems yra daug gyvenimo problemų. Ar bus jiems padedama, ar socialinės garantijos konkrečiai numatytos kokios, nes ir dabar yra įvairiausių jų prašymų. Du tie momentai. Norėčiau, kad atsakytumėte.
A. AŽUBALIS (TS-LKDF). Aš manau, kad šitas klausimas turėtų būti pirmiausia adresuotas užsienio reikalų ministrui. Kaip jis galvoja šitą rezoliuciją, jeigu mes šiandien ją priimsime, pristatyti pasauliui per mūsų ambasadas, konsulatus, kokią reikšmę mūsų diplomatai suteikia šitam dokumentui?
Iki šiol liūdna patirtis liudija ar patirtis liudija kai ką kita, kitokią praktiką. Mes žinome ir visai neseną A. Ramanausko-Vanago paminklo istoriją Jungtinėse Amerikos Valstijose, kai mūsų diplomatinė tarnyba nesugebėjo įtikinti jo gimtojo miesto, kad šito žmogaus paminklui verta stovėti centriniame parke. Žinote, viskas priklauso nuo mūsų, kiek mes būsime aktyvūs, atkaklūs ir, atvirai kalbant, na, šiek tiek spausime mūsų vykdančiąją valdžią.
Ta pati kalba yra ir apie socialines garantijas. Jūs teisus, kai kurie iš šitų pasirašiusiųjų yra įvertinti ir valstybiniais apdovanojimais, tačiau kai kurie yra ir nepelnytai užmiršti, ko gero. Iš tikrųjų čia ir Vyriausybės, ir socialinės apsaugos ir darbo ministro rūpesnis dar kartą peržiūrėti parašus tų, kurie pasirašė, susipažinti su jų gyvenimiška situacija ir bandyti padėti.
PIRMININKAS. Jūs atsakėte į visus klausimus. Gerbiami kolegos, po pateikimo nebalsuojame.
Svarstymas. Diskusija. Diskutuoti užsirašė trys Seimo nariai.
Kviečiu A. Gumuliauską. Ruošiasi S. Tumėnas.
A. GUMULIAUSKAS (LVŽSF). Ačiū. Kitais metais kovo 11 dieną minėsime Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo 30-metį. Aš manau, kad šis svarbus istorinis faktas yra glaudžiai susijęs ne tik su įvykiais Lietuvoje pokariu, bet ypač su disidentiniu judėjimu, kuris yra šiek tiek nepagrįstai pamirštas arba, tiksliau, primirštas.
Turiu pasakyti, kad 8 dešimtmetis okupuotoje Lietuvoje buvo tikrai svarbus mūsų nepriklausomybės atkūrimui. Jis buvo svarbus įvairiomis prasmėmis. Pirmiausia, tai buvo laisvės fakelas Kaune 1972 metais. Istoriografijoje jie vadinami kaip R. Kalantos įvykiai. Toliau, pirmą kartą 1972 metais pasirodė Lietuvos katalikų bažnyčios kronika. Po to 8 dešimtmetyje pogrindyje buvo leidžiama disidentinė spauda, kaip „Aušra“, „Alma Mater“, „Perspektyvos“, „Laisvės šauklys“. Vėliausiai 8 dešimtmetyje, aš manyčiau, atsirado dvi nelegalios organizacijos, kurios iš tikrųjų padarė didelę įtaką mūsų politiniam susivokimui. Taip, 1976 metais pasirodė Lietuvos Helsinkio grupė, o 1978 metais – Lietuvos laisvės lyga. Manau, kad su Laisvės lygos atsiradimu mes turime glaudžiai šio memorandumo gimimą.
Gerbiamas Audronis kalbėjo, kad šį memorandumą žmonės nebijodami pasirašė savo tikrosiomis pavardėmis, bet buvo ir tokių, kaip šiaulietė O. Lukauskaitė, kuri parašė ir savo adresą. Įsivaizduokite, 1979 metais po tokiu memorandumu žmogus ne tik parašo savo tikrą vardą, tikrą pavardę, bet ir adresą, kur gyvena. Tai iš tikrųjų buvo drąsūs žmonės, ir labai džiugu, kad tarp tų drąsių žmonių buvo net 35 lietuviai, 6 latviai ir 4 estai.
Šitas memorandumas priminė, ypač demokratiniam pasauliui, kad demokratinis pasaulis yra skolingas šioms trims tautoms, nes jų nepriklausomybės klausimas nėra išspręstas. Manau, kad šita rezoliucija, minint šio istorinio įvykio 40-metį, taip pat 80-metį Molotovo–Ribentropo pakto, taip pat kitos labai svarbios Sovietų Sąjungos ir Vokietijos sutarties, tai yra 1939 metų rugsėjo 28 dienos, taip pat 80-metį, yra skelbiama laiku ir vietoje. Todėl kviesčiau visus balsuoti už šią rezoliuciją. Ačiū.
PIRMININKAS. Kviečiu diskutuoti Seimo narį S. Tumėną. Ruošiasi V. Aleknaitė-Abramikienė.
S. TUMĖNAS (LVŽSF). Ačiū, posėdžio pirmininke. Gerbiami kolegos, be abejonės, aš tikiu, kad Seimas vieningai pritars šiam memorandumui, nes čia irgi kalbėjimas ne apie tai, kaip kalbėjome apie V. Sinkevičiaus kandidatūrą, apie ekonomiką, apie išteklius, apie kietąsias galias, čia reikia kalbėti apie tas minkštąsias galias. Ir atsiranda atsakymas, ką šiandien sakė kolega A. Anušauskas, koks reikšmingumas šio memorandumo dabar. Apskritai mėgstu simbolius, nes simboliai padeda įprasminti, detalizuoti, akcentuoti, ir simboliška, kad šį memorandumą pasirašome Baltijos kelio 30-mečio išvakarėse, kad minimas memorandumo 40-metis.
Aštuntasis dešimtmetis. Prisimenu, buvau, rodos, trečio kurso studentas ir gyvenome vadinamojo brandaus socializmo metais. Šiandien, kai prisimeni tuos metus, tai visų pirma šitie žmonės, kurie pasirašė, trijų Baltijos valstybių žmonės, buvo nesvietiškai, pasiutiškai drąsūs žmonės, nes žinojo, kuo jiems tai gresia. Kartais mes tiesiog save sureikšminame. Mes manome, kad mūsų istoriją visi puikiai žino. Kai A. Šileika, Kanados lietuvis, parašė garsųjį romaną „Pogrindis“, kuris nuskambėjo per pasaulį, niekas Kanadoje, kaip jis sakė, netikėjo, kad tai yra realybė, kad yra tikrovė. Didysis pasaulis net neįsivaizdavo ir netikėjo, kad pokariu buvo partizanai, kad jie kovojo miškuose. Į A. Šileikos romaną žiūrėjo kaip į nuotykių romaną. Tai irgi yra priežastis, kodėl apie tai reikia kalbėti.
Koks reikšmingumas dabar? Tiesiog aktuali tema ir dabar. Šitame memorandume parašyta apie Baltijos šalių 1939 metų tragediją, kaip niekšingų mainų objektu tapo Baltijos šalys. Tačiau, kas vyksta dabar, koks yra geopolitinis kontekstas ir klimatas? Kas vyksta Kryme, kas vyksta Ukrainoje? Atsiranda naujos formos, nepasakytume dabar niekšingu objektu, bet valstybės netgi bando tapti prekybos objektais. Dar šiandien nesuprantame, ar čia buvo pajuokavimas, humoras, kas vyko tarp Danijos ir Amerikos, bet tai yra naujos grėsmės. Yra valstybių, kurios kėsinasi ne į valstybes, o į didžiuosius pasaulio valstybių uostus ir panašiai. Taigi šitame kontekste tas memorandumas irgi yra svarbus.
Neatsitiktinai aš užsiminiau, ar tai bus priminta pasauliui. Aš manau, kad Užsienio reikalų ministerija turėtų tuo pasirūpinti, kad būtų paskelbta, priminta pasauliui, kad ir mes 1979 metais memorandumu, šitie drąsūs vyrai, kreipėmės į demokratines valstybes – į VFR, dar ir į VDR, atskiri adresatai buvo. Reikia ir šiandien tuo pasirūpinti.
Kitas reikšmingumas tas, kad tai yra puiki pamoka jaunimui, kad galime kalbėti apie mūsų drąsuolius žmones, sovietmečiu tikėjusius Lietuva, – tai V. Bogušis, P. Cidzikas, J. Sasnauskas, A. Terleckas. Šiandien daug kalbėjome apie amžių. Tai šitą memorandumą pasirašė vienas jaunuolis, nenoriu dabar suklysti, bet, rodos, 21 metų, – K. Subačius. Manyčiau, kad jie turi būti pavyzdys mūsų mokiniams, mūsų jaunuomenei, kad šitie dalykai patektų ir į dabartinės Lietuvos istorijos vadovėlius.
Taigi kviečiu pritarti šitam memorandumui Baltijos kelio jubiliejaus išvakarėse. Ačiū.
PIRMININKAS. Ir kviečiu Seimo narę V. Aleknaitę-Abramikienę.
V. ALEKNAITĖ-ABRAMIKIENĖ (TS-LKDF). Gerbiami kolegos, ne taip dažnai mūsų Seimo salėje tenka girdėti tokias turiningas, gilias, prasmingas kalbas kaip šiuokart. Džiaugiuosi galėdama didžiuotis jumis ir šita vieninga pozicija, kurią išsakėme pasirašydami po deklaracijos projektu.
1988 m. birželio 3 d. turėjau laimės būti Mokslų akademijos salėje, kai įsisteigė Lietuvos Sąjūdis, tada dar vadintas Persitvarkymo Sąjūdžiu, ir mums, dalyvavusiems, buvo pasiūlyta galimybė pasirašyti ant tokių improvizuotai pateiktų lapų. Aš labai gerai atsimenu, kad net ir tada, 1988 metais, truputį jaudinomės, nes dar ne visi suvokėme, kas vyksta, ir jautėme tam tikrą rizikos šešėlį. Pamenu, šalia manęs sėdėjo salėje poetas J. Marcinkevičius, ir aš labai didžiavausi, kad mes pasirašėme tuo pačiu parkeriu. Tačiau 1979 metais pasirašyti tokį dokumentą, tokio turinio dokumentą – tai buvo didvyriškumas, prilygstantis didvyriškumui tų partizanų, Lietuvos partizanų, kurie pasirašė Vasario 16-osios deklaraciją.
Ir kodėl svarbu Seimui, parlamentui, minint Baltijos kelio sutartį, priimti šį dokumentą? Pirmiausia jis mums primena visiems, ir Seimo nariams, ir Lietuvos piliečiams, kad mes esame ne vien dabarties kūrėjai, atsakingi už ateitį, bet mes visų pirma esame paveldėtojai. Mes esame paveldėtojai daugybės prieš mus gyvenusių kartų, lietuvių tautos kartų, kurios, remdamosi savo išmintimi, tradicijomis, galų gale išlikimo instinktu, išliejo daugybę kraujo tam, kad šiandien galėtume čia stovėti. Mes esame paveldėtojai XIX amžiaus sukilimų prieš caro valdžią, labai žiauriai numalšintų sukilimų. Esame paveldėtojai drąsos tų Lietuvos savanorių, kurie 1918 metais tarytum iš nieko iškilo, iš tų Lietuvos laukų žemdirbiai, ir išėjo ginti ką tik atkurtos, tarytum popierinės, kaip mėgstama buvo sakyti, Lietuvos valstybės. Esame paveldėtojai partizanų kovos, esame paveldėtojai štai ir šios deklaracijos kūrėjų drąsos.
Ir ji mums kalba tiesiai į mūsų sąžines, kaip mes elgiamės šiandien, kas mums rūpi. Vien tik ekonomika, vien tik mūsų pačių gerovė? Ar vis dėlto yra ir kitos vertybės, kurios, jeigu bus tinkamai atstovaujamos ir ginamos, visų pirma užtikrins, kad mūsų tauta bus ne tik po 30 ar 50 metų, bet gal ir po 300, ir po 500 metų. Mes stovime šitoje gyvybės grandinėje ir šiandien mūsų atsakomybė yra, kaip mes stovime.
Dar kartą sakau, didžiuojuosi jumis visais ir tikiu, kad vieningai priimsime šią deklaraciją, kuri įprasmins Baltijos kelio minėjimo renginius svarbiu akcentu. Ačiū.
PIRMININKAS. Dėkoju. Priėmimas. Motyvai. Visi motyvai už ir visi kalbėjusieji. Gerbiami kolegos, ar sutiktumėte?.. (Balsai salėje) K. Masiulis yra nekalbėjęs iš visų šitų. Gerbiami kolegos, suteikime K. Masiuliui žodį ir tada gal balsuosime.
K. MASIULIS (TS-LKDF). Ačiū, aš pasistengsiu trumpai. Kolegos, labai džiugu priimti tokį dokumentą, kuris mus visus vienija. Vienodai mes žiūrim į kai kuriuos dalykus. Mes vienodai žiūrime į tarptautinę politiką, žiūrime vienodai į mūsų istorinę praeitį.
Gyvenant geležinės uždangos metais (man teko gyventi), aš gerai prisimenu, kaip gaudydavau „Amerikos balsą“, „Laisvę“ ir kitus balsus. Negalėjo to režimo gyventojo pasiekti kokia nors laisva informacija kokiu nors kitu būdu, kaip tik per tą balsą. Tas balsas būdavo slopinamas, eidavo uždanga, ir stengdavosi tos uždangos, to triukšmo pareiškėjai vis dėlto pagauti ir suprasti. Ir staiga sužinai, klausydamasis tų balsų, iš kitur mes ir negalėjome sužinoti, „Tiesa“ ar „Komjaunimo tiesa“ juk nerašė apie tokius žmones, apie tokią jų drąsą, ir staiga sužinai, kad yra tokių žmonių, kurie Lietuvoje, toje sovietinėje Lietuvoje, elgėsi absoliučiai laisvai. Mąsto taip pat kaip tu, bet ne tik mąsto, neapkenčia to režimo, kaip ir tu neapkenti, bet tu neapkenti sau ir savo šeimoje, o jie tai daro viešai. Kai siautėja KGB, kai yra lageriai, kai mes žinome tremčių istoriją, tai buvo nežmoniška drąsa. Todėl turime juos pagerbti. Aš dėkoju iniciatoriams už tokią rezoliuciją ir kviečiu visus jai pritarti.
PIRMININKAS. Gerbiami kolegos, kviesime balsuoti. Balsuosime dėl rezoliucijos, kad būtų priimta rezoliucija be pataisų pagal Statuto 184 straipsnį.
Šios rezoliucijos priėmimas
Balsavo 96 Seimo nariai ir vienbalsiai pritarė rezoliucijai. (Gongas, plojimai)
Toliau posėdžiui pirmininkaus Seimo Pirmininko pirmoji pavaduotoja R. Baškienė.
9.47 val.
Seimo nutarimo „Dėl pritarimo atleisti Konstantiną Guriną iš Lietuvos apeliacinio teismo teisėjo pareigų“ projektas Nr. XIIIP-3775(2) (svarstymas)
PIRMININKĖ (R. BAŠKIENĖ, LVŽSF). Gerbiami kolegos, tęsiame darbą. Skelbiu pagal darbotvarkę 1-5 klausimą – Seimo nutarimo „Dėl pritarimo atleisti Konstantiną Guriną iš Lietuvos apeliacinio teismo teisėjo pareigų“ projektas Nr. XIIIP-3775(2). Svarstymas. Teisės ir teisėtvarkos komiteto išvada. Nematau komiteto pirmininkės A. Širinskienės. Gal galime prašyti pavaduotojo S. Šedbaro? Ačiū.
S. ŠEDBARAS (TS-LKDF). Gerbiami kolegos, komitetas vakar svarstė šį klausimą ir visų 10 dalyvavusių balsais buvo pritarta nutarimo projektui.
PIRMININKĖ. Gerbiami kolegos, diskutuoti, matau, neužsirašė niekas. Noriu atkreipti jūsų dėmesį. Prezidento dekretas buvo pristatytas ir siūlyta atleisti iš pareigų dėl poelgio, žeminančio teisėjo vardą. Statutas numato galimybę tokiais ir kitais atleidimo atvejais atleidžiamam asmeniui kalbėti ir atsakyti į klausimus. Noriu jus informuoti, kad mums nepavyko susisiekti, kalbėti, surasti teisėją K. Guriną. Jo advokatas, kuris jam atstovauja baudžiamojoje byloje, šiuo atveju nėra įpareigotas kalbėti Seime. Teisę į gynybą yra privalu užtikrinti. Todėl prašau jūsų, gerbiami kolegos, kad mes galėtume viską įvykdyti labai atsakingai, daryti svarstymo pertrauką, kad galėtume informuoti ir, tik gavę teisėjo K. Gurino sutikimą, svarstyti jam nedalyvaujant, galėtume tęsti procedūrą toliau. Priešingu atveju galėtų vėl būti skundų ir apskundimų. Tai galėtų vykti mūsų rudens sesijoje. Galime bendru sutarimu? Norinčių balsuoti nėra. Pritariame bendru sutarimu. Darome svarstymo pertrauką.
9.49 val.
Seimo nutarimo „Dėl pritarimo atleisti Kęstutį Jucį iš Lietuvos apeliacinio teismo teisėjo pareigų“ projektas Nr. XIIIP-3776(2) (svarstymas)
Darbotvarkės 1-6 klausimas – Seimo nutarimo „Dėl pritarimo atleisti Kęstutį Jucį iš Lietuvos apeliacinio teismo teisėjo pareigų“ projektas Nr. XIIIP-3776(2). Svarstymas. Komiteto išvada. A. Širinskienės nematau salėje. Taip pat prašau S. Šedbarą. Gerbiamasis S. Šedbarai, ar galite perskaityti komiteto išvadą dėl K. Jucio atleidimo?
S. ŠEDBARAS (TS-LKDF). Gerbiami kolegos, komitetas svarstė ir šį nutarimo projektą. Teisėjų taryba siūlo atleisti K. Jucį savo noru. Komitetas visais 10 dalyvavusių balsais pritarė šiam nutarimo projektui.
PIRMININKĖ. Dėkoju. Gerbiamieji kolegos, mes gavome teisėjo K. Jucio raštą, kad jis nedalyvaus posėdyje ir nepageidauja to daryti, praneša apie tai, kad atostogauja. Diskusija, įjunkime…
Motyvai. K. Masiulis – už. Atsisakote.
Gerbiami kolegos, ar po svarstymo galime pritarti bendru sutarimu? (Balsai salėje) Galime pritarti bendru sutarimu. Dėkoju.
Noriu jus informuoti, kad taikyti ypatingos skubos, kaip išaiškino Konstitucinis Teismas, negalima, o ji būtų galima tiktai ypatingais atvejais, o ypatingieji – tai įvedus karo, nepaprastąją padėtį, skelbiant arba paskelbus mobilizaciją, priimant sprendimą panaudoti ginkluotąsias pajėgas ginkluoto užpuolimo atveju, prireikus itin skubiai vykdyti tarptautinius įsipareigojimus, stichinės nelaimės ir kitomis ekstremaliomis aplinkybėmis arba kilus kokiai nors grėsmei valstybės ir visuomenės saugumui. Tad kiti priešingi Konstitucinio Teismo išaiškinimo pagrindui atvejai būtų nesuderinami su konstitucinio teisingumo ir konstitucinio teisėtumo samprata. Skubos netaikome, todėl priėmimą vykdysime rudens sesijoje. Dėkoju. Šį klausimą baigėme.
9.52 val.
Seimo nutarimo „Dėl Egidijaus Laužiko atleidimo iš Lietuvos Aukščiausiojo Teismo teisėjo pareigų“ projektas Nr. XIIIP-3774 (pateikimo tęsinys)
Darbotvarkės 1-7 klausimas – Seimo nutarimo „Dėl Egidijaus Laužiko atleidimo iš Lietuvos Aukščiausiojo Teismo teisėjo pareigų“ projektas Nr. XIIIP-3774.
Gerbiami kolegos, noriu jums priminti, kad mes antradienį padarėme pateikimo pertrauką. Išklausius Prezidento dekreto pateikimą, atsakymus į klausimus ir įvertinus teisės į gynybą užtikrinimo svarbą, ši pertrauka buvo padaryta. Atkreipiu dėmesį ir pamenate, tada jus informavau, kad yra gautas teisėjo E. Laužiko raštas, kad jis dalyvauti negali, nes pageidauja, kad kartu dalyvautų jo atstovas advokatas M. Dūda, o jis tą dieną atvykti į Seimą dėl darbinės situacijos negalėjo. Statutas numato, kad galimybė atleidžiamam asmeniui kalbėti turi būti suteikiama. Ar yra E. Laužikas? Ne, nėra. Jis paskyrė atstovauti advokatą M. Dūdą. Statuto 100 straipsnio 8 dalis kaip tiktai… 2 dalies 8 punktas ir numato, kad Seimui sutikus advokatas galėtų Seime kalbėti. Tam skiriama iki 10 minučių ir iki 10 minučių atsakyti į klausimus.
Gerbiami kolegos, ar galime tikėtis jūsų sutikimo bendru sutarimu? Sutinkame bendru sutarimu. Dėkoju.
Kviečiu advokatą M. Dūdą. Jums skiriama 10 minučių.
M. DŪDA. Laba diena, gerbiami Seimo nariai, pirmininke. Iš tikrųjų ketinu pristatyti du klausimus, tai yra kodėl šiame Seimo posėdyje nedalyvauja pats E. Laužikas ir kokia yra jo teisinė pozicija šiandien čia svarstomu klausimu dėl Seimo nutarimo.
Taigi pirmasis klausimas. Šioje stadijoje, tai yra nerengiant apkaltos, Seimas ar atskiri jo nariai negali atlikti įrodymų rinkimo ar jų vertinimo veiksmų. Kiek suprantame, tam ir nėra jokių prielaidų, nes jokie faktiniai duomenys Seimo nariams nagrinėjamu klausimu ir nėra pateikti. Kalbama tik apie patį ikiteisminio tyrimo prieš E. Laužiką pradėjimo faktą. E. Laužikas Seime galėtų pasisakyti tik dėl faktinių duomenų, tačiau jie nėra pateikti susipažinti ne tik Seimui, bet ir jam pačiam.
Prieš kelias dienas raštu Seimo buvo prašyta pateikti medžiagą, kurios pagrindu pradėta E. Laužiko atleidimo procedūra. Toks prašymas buvo teikiamas ir Teisėjų tarybai ankstesnėje stadijoje. Iki šiol jokie faktiniai duomenys, galintys sudaryti pagrindą išvadai dėl teisėjo vardo pažeminimo, nepateikti motyvuojant tik ikiteisminio tyrimo duomenų neskelbtinumu.
Priminsiu, kad Konstitucijos 112 straipsnyje yra numatyta, kad Aukščiausiojo Teismo teisėją atleidžia Seimas Prezidento teikimu. Tapatus reglamentavimas numatytas ir Teismų įstatymo 90 straipsnio 3 dalyje. Taigi aiškiai įvardyti yra du subjektai, turintys sprendimo teisę ir galintys teisėjo atleidimo klausimu priimti teisines pasekmes sukuriančius dokumentus, tai yra Prezidento dekretą ir Seimo nutarimą.
Šiuo atveju nei viename iš šių dokumentų, nei viename, pabrėžiu, kurie sudaro teisėjo atleidimo procedūros turinį, tai yra rugpjūčio 16 dienos Prezidento dekrete ir Seimo nutarimo projekte, nėra įvardytas joks E. Laužiko poelgis, kuris galėtų būti vertinamas kaip teisėjo vardą žeminantis. Todėl E. Laužikas objektyviai negali dalyvauti šiame posėdyje ir tinkamai įgyvendinti savo teisę teikti paaiškinimus ir būti išklausytas. Nesant tokios galimybės dalyvauti konstruktyvioje diskusijoje fakto klausimais, lieka galimybė pareikšti tik teisinę poziciją, o teisinę poziciją įgaliotas esu pristatyti aš.
Taigi antruoju klausimu. Prezidento 2019 m. vasario 19 d. dekretu buvo sustabdyti E. Laužiko kaip teisėjo įgaliojimai iki galutinio sprendimo ikiteisminiame tyrime arba sprendimo baudžiamojoje byloje įsiteisėjimo. Klausimas išspręstas ir reikia laukti proceso pabaigos. Ir priklausomai nuo to, kaip baigsis baudžiamasis procesas, tik tada atsiras galimybė priimti vienokius arba kitokius sprendimus dėl teisėjo karjeros.
Negalima painioti baudžiamosios ir drausminės atsakomybių. Jei kalbama apie veiksmus, dėl kurių teisėjui jau įteiktas pranešimas apie įtarimą, kaip yra šiuo atveju, privalu sulaukti baudžiamajame procese įsiteisėjusio prokuroro arba teismo sprendimo, priešingu atveju esmingai pažeidžiama ir asmens nekaltumo prezumpcija. Jeigu kalbama apie veiksmus, kurie nesudaro pranešimo apie įtarimą turinio ir nėra ikiteisminio tyrimo dalykų, prisiminkime įstatyminį reglamentavimą. Konstitucijos 115 straipsnis dėl teisėjo atleidimo iš pareigų, savo poelgiu pažeminus teisėjo vardą, nukreipia į šį įstatymą, šiuo atveju Teismų įstatymą.
Teismų įstatymo 83 straipsnio nuostatos lemia, kad už teisėjo vardą žeminantį poelgį teisėjas drausmine tvarka atsako Teisėjų garbės teisme. Įstatyme nustatyta pakankamai detali drausmės bylos iškėlimo ir nagrinėjimo tvarka, dalyvaujant Teisėjų etikos ir drausmės komisijai, Teisėjų garbės teismui. Šios tvarkos ir dera laikytis siekiant teisėjo drausminės atsakomybės klausimo išsprendimo. Tik šiuo keliu einant būtų užtikrinta ir drausminėn atsakomybėn traukiamo teisėjo teisė žinoti kaltinimo apimtį, turinį ir faktinį pagrindą. Šiuo atveju esmingai pažeidžiamos E. Laužiko teisės, jau įpusėjo jo atleidimo procedūra, o jam net tinkamai nepranešta, už ką konkrečiai, nesudarytos net minimalios garantijos ir galimybės apsiginti.
Gerbiamieji Seimo nariai, jūs esate pavojingai arti slenksčio, kurį peržengus gali būti sukurtas precedentas, kuomet Aukščiausiojo Teismo teisėjas jį kompromituojančiu pagrindu atleidžiamas remiantis ne įrodymais ir faktiniais duomenimis apie teisėjo vardą žeminantį poelgį, bet pažyma apie tik galimai esančius ir tik galimai teisėtai surinktus įrodymus, kurių galbūt ir nėra. Jau minėjau, kad E. Laužikui teisiniu būdu taip ir nenurodyta, koks tas teisėjo vardą žeminantis poelgis ir kokie duomenys tai pagrindžia. Mes girdėjome tik prokuratūros raštų pagrindu daromas prielaidas, bet ne konkrečiais faktiniais duomenimis paremtas nustatytas aplinkybes. Tik spėlioti galime, kad poelgis tapatus ikiteisminiam tyrime tiriamam, o tokiu atveju turime sulaukti baudžiamojo proceso pabaigos. Juk ir Teismų įstatymo 90 straipsnio 1 dalies 5 ir 6 punktuose yra numatyti du skirtingi atleidimo pagrindai, tai yra kai savo poelgiu pažemina teisėjo vardą ir kai įsiteisėja jį apkaltinęs teismo nuosprendis. Šiuo atveju visiškai nepagrįstai nuošalyje paliktas Teisėjų garbės teismas ir Teisėjų etikos ir drausmės komisija. Įstatymo nustatyta tvarka nebuvo atliktas ar pabaigtas joks tyrimas, todėl ir išvados negali būti daromos.
Išvados, net ir disponuojant tapačiais duomenimis, gali labai skirtis. Seimas šiuo atveju verčiamas besąlygiškai pasitikėti Prokuratūros formuojama pozicija, kad būta nusikaltimo ir kartu teisėjo vardą žeminančio poelgio. Spręsdamas klausimą iš esmės Seimas spręstų automatiškai, neturėdamas galimybės patikrinti ir nepatikrinęs tokių išvadų teisingumo. Prokuratūros išvados gali būti ir neteisingos. Iškalbingas to pavyzdys dėl teisėjų R. Rainio ir V. Kažio. Net ir susipažinusi su prokuratūros pateikta medžiaga dėl šių teisėjų, kurie buvo ir sulaikyti, o šiuo metu, kaip žinoma, vis dar įtariamieji, Teisėjų taryba, spręsdama dėl patarimo Prezidentui dėl jų atleidimo, nurodė, kad nepakako teisėsaugos pateiktų duomenų įrodyti, kad jie pažemino teisėjo vardą.
Tokią pačią situaciją galime išvysti ir baudžiamojo proceso E. Laužiko atžvilgiu pabaigoje, rungtyniškumo sąlygomis išnagrinėjus bylą ir įvertinus kaltinimo surinktus duomenis turinio ir formos aspektu. Taigi teisinė E. Laužiko pozicija yra tokia, kad Seimas, balsuodamas dėl Seimo nutarimo projekto Nr. XIIIP-3774 „Dėl Egidijaus Laužimo atleidimo iš Lietuvos Aukščiausiojo Teismo teisėjo pareigų“ pateikimo, turėtų nepritarti šio projekto pateikimui, jį atmesti, nes yra akivaizdžios mano paminėtos kliūtys jo svarstymo procedūrai pradėti.
Gerbiamieji Seimo nariai, prieš balsuodami atsakykite sau į klausimą, ar norėtumėte, kad būtent jūsų likimas panašioje situacijoje būtų sprendžiamas vadovaujantis spėjimais, slepiant nuo jūsų ne tik duomenis, kuriais grindžiamas kaltinimas, bet ir patį kaltinimą, nepaisant įstatymuose nustatytų procedūrų, šiurkščiai pažeidžiant pagrindines teises ir nesudarant jokios galimybės asmeniui apsiginti. Atsakykite į šitą klausimą sąžiningai ir balsuokite pagal sąžinę. Ačiū už dėmesį.
PIRMININKĖ. Dėkojam. Aš turėčiau informuoti Seimo narius, kad medžiaga, informacija, kurią turi Seimas, kuri reikalinga pradėti vykdyti pateikimą, šiuo atveju Prezidento dekretas, Teisėjų tarybos nutarimas… Kiek man žinoma, Prezidento patarėja J. Šovienė advokatui šią informaciją yra išsiuntusi, mūsų patarėjai taip pat yra išsiuntę jums Seimo nutarimą ir Teisės departamento išvadą. Daugiau kitais dokumentais Seimas nedisponuoja ir kaltinti Seimo, kad ko nors nepadarė, neturėtume. Seimas atliko savo misiją. Pradėta pateikimo procedūra. Tolesni veiksmai – Seimo narių apsisprendimo valioje. Ačiū už išgirstą informaciją ir išklausytą.
O dabar, gerbiamas advokate, jūsų nori paklausti keturi Seimo nariai. A. Anušauskas klausia pirmasis. Ruošiasi B. Bradauskas.
A. ANUŠAUSKAS (TS-LKDF). Gerbiamas advokate, jūs iš tikrųjų buvote geras prokuroras, bet šiuo atveju turiu klausimą, kadangi teisėjų dauguma ir jūsų ginamasis vienaip ar kitaip įvardyti kaip žmonės, atlikę tam tikras veikas, ir kaltinami prekyba poveikiu. Viena garsiausių bylų, kuri čia buvo valkiojama per įvairius teismus, tai Vijūnėlės dvaro. Kiek supratau, nuo jos visi atsiribojo, jūsų ginamasis taip pat lyg ir, na, tokių tikslių faktų mes neturime, joje tiesiogiai nedalyvavo, bet ar darė įtaką bylos eigai, mes nežinome, nebent jūs žinote kokių nors tai neigiančių faktų. Kita vertus, ar jūs neigiate Prezidento teisę teikti atleidimo nutarimus būtent tais pagrindais ir tais motyvais, kokius jis turėjo? Mano supratimu, jis tą teisę turi, kaip ir teisę apsispręsti mes taip pat turime.
M. DŪDA. Ačiū už klausimą. Atsakysiu į šitą klausimą. Tikrai neneigiu Prezidento teisės teikti šitą klausimą svarstyti. Kalbame apie procedūrą ir apie dokumentų turinį. Šiuo atveju, kaip ir minėjau, yra sukurta tokia situacija, kad E. Laužikui nebuvo įteiktas joks dokumentas, joks pranešimas, kokiais veiksmais, kada, kur, kokiomis aplinkybėmis jis padarė kokį nors teisėjo vardą žeminantį poelgį ar poelgius. Tokių dokumentų nėra. Yra Prezidento dekretas, kuriame ta informacija neatskleista, yra Seimo nutarimo projektas, kur ta informacija neatskleista. Svarstant klausimą Teisėjų taryboje mums buvo leista susipažinti su prokuratūros raštu prezidentūrai. Jame yra tik pranešimo apie įtarimą baudžiamajame procese turinys, bet ne teisėjo vardą žeminantis poelgis. Todėl situacija yra tokia, kad procedūrų nesilaikoma ir sprendžiant drausminės atsakomybės klausimą asmeniui nėra pateikiami jokie faktiniai duomenys. Yra pateikiama tiktai prokuratūros pozicija, jų nuomonė, jų matymas situacijos, bet, kaip aš ir minėjau, tas matymas ne visada teisingas. Tai akivaizdžiai rodo ir situacija dėl V. Kažio ir R. Rainio, kai Teisėjų taryba, susipažinusi su kažkokia medžiaga… Čia vėl atkreipiu dėmesį į tai, kad Teisėjų tarybai buvo pateikta kažkokia medžiaga. Mes matėme, kaip atvažiavo prokuroras su gerbiamu tyrėju ir pateikė teisėjams kažką. Mums net nebuvo įvardinta ką nei apimties, nei kokybės, nei turinio požiūriu. Visiškai. Taip situacija, sprendžiant asmens drausminės atsakomybės klausimą, negali būti sprendžiama. Asmeniui turi būti užtikrinta teisė pasisakyti dėl turimų įrodymų, pateikti savo poziciją. Mes juk gyvename demokratinėje visuomenėje. Turi būti užtikrinta šita teisė, šitas rungtyniškumas. Dėl to E. Laužiko čia ir nėra, nes nėra apie ką šnekėti. Mes neturime to poelgio, aiškiai įvardinto, ir mes neturime faktinių duomenų. Yra tik prokuratūros pozicija. Jeigu būtų remiamasi tik prokuratūros pozicija be faktinių duomenų ir neturint galimybės jų vertinti, priimti sprendimą pagal tai, tai vyksta visiškas automatizmas, vyksta inkvizicinis procesas. Nenorėčiau, kad taip vyktų. Taip neturi vykti.
PIRMININKĖ. Dėkoju. Atsakyti – dvi minutės, klausti – minutė. B. Bradauskas. Prašome. Ruošiasi E. Gentvilas.
B. BRADAUSKAS (LSDPF). Gerbiamas advokate, jūs ką tik pasakėte, kad mes gyvename demokratinėje visuomenėje. Tiktai klausimas, kokioje demokratinėje? Bet tai čia atskiras klausimas.
Jūsų noriu paklausti labai trumpo dalyko. Sakykite, jeigu paaiškėtų, kad teisėjas niekuo nenusižengė, jo įgaliojimai sustabdyti nuo vasario mėnesio, kiek supratau iš jūsų kalbos, ar atlygins jam kas nors nuostolius, jeigu paaiškės, kad to nieko nėra, ir iš kokių lėšų tai turėtų būti padaryta? Man, kaip senam Biudžeto ir finansų komiteto nariui, labai rūpi valstybės pinigai. Dėkoju.
M. DŪDA. Turbūt yra skirtingos situacijos. Yra viena situacija, kai yra sustabdyti jo įgaliojimai Prezidento dekretu, ir šita situacija tęsiasi nepakitusi iki pat baudžiamojo proceso pabaigos. Jeigu baudžiamasis procesas baigiasi nutarimu nutraukti ikiteisminį tyrimą arba išteisinamuoju nuosprendžiu ir asmuo reabilituojamas tokiu klausimu, be abejonės, yra įstatyminis reglamentavimas, kad jisai grąžinamas į pareigas ir jam sumokamas atlyginimas už visą tą išbūtą laiką, kol buvo sustabdyti įgaliojimai. Jeigu būtų priimtas sprendimas atleisti jį kažkuriuo proceso metu priklausomai nuo to, kokiais pagrindais, tas klausimas būtų žymiai sudėtingesnis, ir negaliu dabar vienareikšmiškai atsakyti, kas būtų, jeigu būtų. Bet faktas tas, kad jeigu reabilituojančiais pagrindais baigiasi procesas, už laiką, kurį jisai nedirbo, ir už patirtą žalą turi būti vienareikšmiškai kompensuojama, ir ne iš bet kur, o iš valstybės biudžeto.
PIRMININKĖ. Dėkoju. Klausia E. Gentvilas. Ruošiasi S. Jovaiša.
E. GENTVILAS (LSF). Man atrodo, kad mes, kaip Seimo nariai, esame rizikingoje situacijoje. Žinodami, kad Prezidentas gavo kažkokį raštą iš prokuratūros, mes gauname Prezidento teikimą ir štai siūloma Seimo nariams balsuoti. Aš nesutinku balsuoti tokiomis sąlygomis, kai neturiu galimybės matyti tikrosios situacijos. Mes matėme daug teismo procesų tiek fizinių, tiek juridinių asmenų atveju, kai jau žmonės pasmerkti politiškai, be jokios abejonės, tačiau paaiškėja, kad viskas buvo kitaip.
Mano klausimas, gerbiamas advokate, yra toks. Ar ponui E. Laužikui Seimo balsavimas taptų pagrindu ateityje kreiptis į Žmogaus Teisių Teismą dėl galimo politikų kišimosi ir politikų dalyvavimo tebevykstant ikiteisminiam procesui, kuris, dar neaišku, kaip baigsis – bus perduota byla teismui, bus nuteistas ar ne. Ar tai gali tapti pagrindu kreiptis asmeniui į Europos Žmogaus Teisių Teismą?
M. DŪDA. Atsakysiu, bet atsakysiu turbūt tiktai apibendrintai, o ne konkrečiai dėl E. Laužiko pozicijos, nes aš jos tikrai nežinau ir kokių veiksmų jis ketintų imtis esant vienokiai ar kitokiai situacijai. Bet kalbant grynai teoriškai, tai iš tiesų, kai pamatome politikų dalyvavimą baudžiamuosiuose procesuose vienaip ar kitaip, stipriau ar silpniau kišantis į baudžiamąjį procesą priimant sprendimus, pasisakant dėl asmenų kaltės, dėl veiksmų, tokios situacijos gali būti vertinamos kaip Europos Žmogaus teisių deklaracijos tam tikrų straipsnių pažeidimas ir tai gali sudaryti pagrindą kreiptis į Europos Žmogaus Teisių Teismą. Kaip būtų šiuo atveju, tikrai negaliu pasakyti.
PIRMININKĖ. Dėkoju. Paskutinis klausia S. Jovaiša. Prašau.
S. JOVAIŠA (TS-LKDF). Ačiū, pirmininke. Gerbiamasis advokate (aš čia, priešais), Seimas nėra teisminė institucija ir mes tikrai negalime nagrinėti ten tos baudžiamosios ar kokios kitos medžiagos ir ją vertinti, tačiau man kyla bent keletas klausimų. Pirmiausia, ar jūs neturite teisės išsireikalauti medžiagos, už ką kaltinamas jūsų ginamasis?
Toliau. Jeigu Teisėjų taryba ir prezidentūra kreipėsi į Seimą su prašymu nagrinėti šį klausimą, tai turbūt įsijungia pasitikėjimo dalykai, nes, kaip aš minėjau, mes tikrai ten teisminių dalykų nenagrinėsime, o nagrinėsime tiktai patį kreipimosi turinį ir taip reaguosime į jį. Dabar atrodo pagal jūsų pasisakymą, kad iš tikrųjų tos medžiagos jūs tarsi neturite, na, mes jos neturime ir galbūt neturėsime, bet prezidentūra turbūt turi teisę be konkrečių kaltinimų, tiesiog žinodama, kad ta medžiaga yra, nors jinai jums ir nepateikta, ir pagal ją Seimas tada turėtų spręsti, kokį priimti sprendimą.
M. DŪDA. Ačiū, atsakysiu. Pirmiausia dėl galimybės gauti ikiteisminio tyrimo medžiagą. Mes turime teisę prašyti, mes prašėme, mes prašėme ir Teisėjų tarybos, mes prašėme ir prokuroro. Nei vienas, nei antras prašymo adresatas netenkino tokio prašymo ir jokia medžiaga mums nebuvo pateikta.
Dėl klausimo dalies apie pasitikėjimą. Aš jau savo pranešime minėjau, kad tas pasitikėjimas gali būti, bet štai jums konkretus pavyzdys, kaip pasitikėjimas nepasiteisino V. Kažio ir R. Rainio atveju. Lygiai taip pat pateikė net medžiagą Teisėjų tarybai, Teisėjų taryba pasakė ne.
Atkreipčiau dėmesį dar į vieną svarbią aplinkybę. Iš kur gali rastis pasitikėjimas? Bemaž 20 teisėjų, Teisėjų tarybos narių, buvo pateikta medžiaga apie šešių, septynių, aštuonių teisėjų galimai poelgius, kurie žemina teisėjo vardą, ir jie per valandą visi susipažino su šita medžiaga. Ar per tokį laiką (nežinau, kiek ten buvo apie E. Laužiką), ar per tokį laiką įmanoma detaliai išsinagrinėti tas aplinkybes, detaliai suvokti situaciją ir išnagrinėti bylą? Tokios bylos yra nagrinėjamos dešimtyse posėdžių teismuose. Apklausiami asmenys, tiriami telefoniniai pokalbiai. Aš net neabejoju, kad nebuvo galimybės patikrinti netgi įrodymų gavimo teisėtumo, ar jie teisėtai surinkti. Aš jau nekalbu apie įsigilinimą į įrodymų turinį. O tiesiog buvo remtasi, kaip jūs ir sakote, pasitikėjimu – geras jie išvadas padarė, turbūt teisingai, tai ir priimkime tokį sprendimą.
Ir toliau vyksta grandininė reakcija. Prokuratūra, tai yra prezidentūra pasitiki Seimu… prokuratūra, toliau prokuratūros pozicija pasitikėjimo pagrindu pereina per Teisėjų tarybą, toliau vėl Prezidento dekretas pasitikėjimo pagrindu ir vėl pasitikėjimo pagrindu Seimas? Ką tai reiškia? Tai reiškia besąlygišką galutinio adresato, šiuo atveju Seimo, pasitikėjimą prokuratūros pozicija.
Štai tokia loginė grandinė susidėlioja. Ji nėra gera. Kažkur šioje grandinėje turi atsirasti faktinių duomenų vertinimas. Kažkur šioje grandinėje turi atsirasti procedūra, kurioje yra užtikrinamos drausminėn atsakomybėn traukiamo asmens teisės, įstatyme reglamentuotos, beje. Dabar susiduriame su situacija, kai Aukščiausiojo Teismo teisėjas, kurio skyrimo ir atleidimo procedūra, reglamentuota Konstitucijoje, kur dalyvauja Teisėjų etikos ir drausmės komisija, kur dalyvauja Teisėjų garbės teismas, nuleidžiama į tokį žemą lygį, kur jokios procedūros nebeatliekamos, kur asmeniui jokios teisės nebeužtikrinamos. Taip neturi būti.
PIRMININKĖ. Dėkojame. Ačiū už jūsų atsakytus klausimus. Galite atsisėsti.
M. DŪDA. Ačiū.
PIRMININKĖ. Gerbiamiems Seimo nariams primenu Statuto 199 straipsnį, kuris kaip tik ir teigia, kad teisėjų ir kitų valstybės pareigūnų skyrimas, pritarimas jų kandidatūroms… Čia kalbama, kad Seimas skiria, vadinasi, ir atleidžia, Konstitucinio Teismo, Aukščiausiojo Teismo teisėjus. Tad mūsų prievolė gavus Prezidento dekretą vykdyti numatytas procedūras.
Motyvai. Už – J. Razma. Prašome.
J. RAZMA (TS-LKDF). Gerbiami kolegos, pabrėžiu, kad mes dabar balsuosime tik dėl pateikimo stadijos, tai dar nėra galutinis balsavimas dėl priėmimo, ir aš kviečiu balsuoti teigiamai. Neabejoju, kad Teisės ir teisėtvarkos komitetas atidžiai ir objektyviai išnagrinės tą susiklosčiusią situaciją ir tas teisines abejones, kurias kėlė mūsų čia nagrinėjamo teisėjo atstovas. Tikiuosi, kad į svarstymo ir priėmimo stadiją mes ateisime su stipresniu teisiniu pagrindimu, ar toks pasiūlytas kelias yra geras. Galbūt apkaltos kelias būtų toks konstituciškai tikresnis ir teisingesnis.
Priminsiu, kad dėl apkaltos taip pat iniciatyva Seimo narių parašais jau yra pareikšta, ir tas klausimas taip pat kabo. O šiuo atveju, aš manau, mes privalome reaguoti ir į visuomenės nuomonę. Ji tikrai yra pasipiktinusi. Kai buvo paskelbta žinia apie kaip niekada didžiulio skaičiaus teisėjų galimus įvairius nusikaltimus, įtarimus korupcija, be abejo, ir Prezidentas, aš manau, tokioje situacijoje reaguoja greitai, principingai, ir tai yra suprantama. Aš tikiuosi, kad prezidentūros teisininkai tinkamai išnagrinėjo tą situaciją dėl santykio su Konstitucija, ir manau, kad prisiima ir atitinkamą atsakomybę dėl to siūlomo teisinio kelio atleisti pareiškus nepasitikėjimą, kai pažeminamas teisėjo vardas. Nagrinėkime atidžiai toliau, o dabar tikrai kviečiu balsuoti už.
PIRMININKĖ. Dėkoju. Motyvai prieš – E. Gentvilas. Prašau.
E. GENTVILAS (LSF). Gerbiami kolegos, taip, tiesa, mes balsuojame pagal Statuto 199 straipsnį, tačiau tame straipsnyje nėra numatytos vienos aplinkybės, kada Prezidentas teikia Seimui dekretą dėl atleidimo. Nėra numatyta tokia aplinkybė, kaip elgiamasi, kai yra teikiamas teisėjo kandidatūros atleidimas ikiteisminio tyrimo metu. Štai kur yra problema, varžanti mane. Aš nepažįstu teisėjo E. Laužiko, nežinau tos bylos aplinkybių. Atrodo, ir jūs nežinote, nes pagal Seimui pateiktus dokumentus visi matome, kas yra pateikta. Du popieriai po dvi ar tris eilutes, ir viskas. Kur mes esame įveliami? Man tikrai nekelia jokios abejonės Prezidento teisė teikti dekretą dėl atleidimo, tačiau tokiu atveju, šiuo atveju, Seimas, kaip politinis institutas, tampa įkaitu, kuris turi arba pasitikėti Prezidento turima informacija, arba nepasitikėti. Bet kadangi vyksta ikiteisminis tyrimas, mes neriame į rizikos zoną arba esame nardinami į rizikos zoną: balsuokite, nes turbūt Prezidentas ir jo patarėjai gerai išanalizavo visas aplinkybes. Jeigu mes taip aklai tikime Prezidentu, kodėl šiandien atmetėme Prezidento veto dėl Miškų įstatymo? Sakote, patarėjai neįsigilino ir taip toliau. O kodėl čia tikime, kad įsigilino? Aš manau, kad reikia laukti teisminio proceso ne tik pabaigos, bent pradžios, kol visuomenei ar Seimo nariams taps aišku, kas ten iš tikrųjų yra faktinių aplinkybių rinkinyje, o tada priimti sprendimą. Statuto 199 straipsnis taikomas visais atvejais pasibaigus kadencijai ir, deja, štai tokiu atveju.
PIRMININKĖ. Ačiū. Gerbiami kolegos, motyvai išsakyti. Tiesiog dar informuoju Seimą, kad Prezidento teisė teikti dekretą yra, Teisėjų tarybos nutarimas – neviešas dokumentas, su juo galima susipažinti ir Seimo nariai turi tokią teisę. Tad dabar apsispręsime po išsakytų motyvų ir balsuosime po pateikimo.
Balsavo 62 Seimo nariai: už – 43, prieš – 1, susilaikė 18. Po pateikimo pritarta.
Gerbiamieji kolegos, reikia paskirti pagrindinį. Manau, kad abejonių nekyla, kad tai Teisės ir teisėtvarkos komitetas. Tikime, kad jis atsakingai toliau vykdys išsiaiškinimo procedūras ir visas diskusijas komitetuose, o svarstymas ir diskusija Seime rudens sesijoje. (Balsai salėje) Prašom, galite siūlyti ir, jeigu Seimas pritars, gali būti paskirtas ir papildomas komitetas. Paprastai tokiais atvejais nėra skiriama. (Balsai salėje) Nereikia? Ačiū.
Gerbiami kolegos, šiuo sutarimu ir ką tik įvykusiu balsavimu mūsų darbotvarkės šį klausimą baigėme. Dėkojame advokatui už dalyvavimą.
Seimo narių pareiškimai.
Dar replika po balsavimo – A. Matulas.
A. MATULAS (TS-LKDF). Čia bus ne replika, bet aš noriu priminti ir paprašyti Etikos ir procedūrų komisijos narių, kad vakar sutarėme, kad tuoj po posėdžio bus Etikos ir procedūrų komisijos posėdis 415 kabinete. Labai prašau iš karto, kai baigsis šitas posėdis, susirinkti labai trumpo posėdžio.
10.21 val.
Seimo narių pareiškimai
PIRMININKĖ. Dėkoju. Pareiškimai. Tuoj, įjungiame.
E. ZINGERIS (TS-LKDF). Mieli bičiuliai…
PIRMININKĖ. Gerbiami kolegos, noriu pristatyti, kad tribūnoje… Visi pažįstate Seimo narį, signatarą gerbiamą E. Zingerį. Jis jau tribūnoje. Seimo nario pareiškimas.
E. ZINGERIS (TS-LKDF). Labai jums ačiū, gerbiama pirmininke. Šiandien mes ką tik šnekėjome ir galų gale balsavome už labai svarbią rezoliuciją, skirtą Baltijos keliui. Tiek A. Ažubalis, tiek ponas A. Gumuliauskas ir visi kiti kalbėjo apie vidinę pasipriešinimo reikšmę.
Tarptautinė Baltijos kelio reikšmė tarptautinėje arenoje mums nebūnant Sovietų Sąjungos dalimi, o būnant laikinai okupuotiems, ir mūsų reikšmė tokiuose ankstyvuose įvykiuose, kai Berlyno siena buvo, įvyko tiktai trys mėnesiai po Baltijos kelio, lapkričio 9 dieną, yra neaptarta. Todėl, jei leisite… Jūsų daugybė parašų užvakar sudėta po šiuo pareiškimu, kuris galėtų tapti, gerbiama pirmininke, galbūt rezoliucija rugsėjo 10 dieną dėl tarptautinės Baltijos kelio reikšmės. Jūs leiskite man perskaityti, tuo labiau turint jau įpareigojimą iš daugiau nei 30 Seimo narių ir tų, kurių aš nespėjau pasiekti pasirašyti šį dokumentą, nesukėlusį jokio diskurso tarp mūsų garbingų kolegų.
Baltijos kelias ir mūsų Sąjūdžio saviraiška tarptautinėje arenoje susikirto su Vokietijos susivienijimu ir M. Gorbačiovo, kaip reformisto, sakau be kabučių ir su kabutėmis, įvaizdžiu ir Lenkijos „Solidarumo“ ryžtinga veikla, kuri įkvėpė iš dalies ir mūsų Sąjūdį. Visi tie Sąjūdžio dalyviai, aš matau čia kelis iš jų, kurie palaikė santykius mūsų Sąjūdžio metu su tarptautine visuomene, su Jungtinių Amerikos Valstijų Valstybės departamentu, su Lenkijos „Solidarumu“, su čekų disidentais, turėtų būti įvardinti. Todėl prašyčiau jūsų dėmesio dėl tų kelių punktų dėl Baltijos kelio tarptautinės reikšmės. Jeigu jūs būsite tokie malonūs, tai tikrai neužims daugiau negu keletą minučių.
Baltijos kelio tarptautinė reikšmė. Prisimindami, kad prieš 80 metų Baltijos šalys niekšingo J. Stalino ir A. Hitlerio pakto dėka tapo mainų objektu, tačiau kartu su kitomis pavergtomis Europos tautomis savyje išlaikė nenugalimą laisvės troškimą, dėkoja Jungtinėms Amerikos Valstijoms ir kitoms Vakarų šalims už ryžtingą Baltijos valstybių okupacijos nepripažinimo politiką, primena, jog prieš 30 metų Lietuva, Latvija ir Estija turėjo vieną tikslą – susigrąžinti valstybingumą, demokratiją.
Baltijos kelias iš esmės prisidėjo, atkreipdamas viso pasaulio dėmesį į Lietuvos ryžtą nebūti Sovietų Sąjungos dalimi, ir iš esmės ankstyvai skelbė atskirai nuo perestroikos Sovietų Sąjungos tikrą pabaigą Baltijos erdvėje. Pažymi, jog Baltijos kelio dalyvių gausa buvo vienas iš faktorių, kurie apsaugojo nuo represinių priemonių panaudojimo, bandant išsaugoti byrančią Sovietų Sąjungą. Tie keli milijonai žmonių apsaugojo būsimą Kovo 11 dieną. Apsaugojo Kovo 11 dieną, nes KGB ir kitos struktūros pamatė, kad kraujo bus iki kelių, matydami tuos milijonus žmonių. Tai nebuvo vien tik disidentai, apie kuriuos čia garbingai šnekėjo A. Ažubalis, ponas A. Gumuliauskas ir gerbiamas Stasys. Čia buvo pareiškimas, kad tie žmonės, kaip ir 1918 metų savanoriai, pasiruošę žūti už Baltijos šalių laisvę.
Atkreipiu dėmesį į tai, kad Baltijos kelias suteikė galutinį impulsą Sovietų Sąjungos žlugimui ir demokratiniams nacionaliniams judėjimams šalia Lenkijos „Solidarumo“ ir Berlyno sienos žlugimo. Baltijos kelias tapo esminiu XX amžiaus įvykiu.
Atkreipiame dėmesį į 2008 m. rugsėjo 23 d. pareiškimą, kuris paskelbė Europos dieną, Europos stalinizmo ir nacizmo aukų atminimo dieną. Aš norėčiau priminti čia esantiems Seimo nariams, kiek kainavo mums visiems jėgų Europos erdvėje pasiekti bendros atminimo dienos. Tai buvo metų metai kovos, kol mes pasiekėme, kad rugpjūčio 23 diena taptų Europos diena.
Rekomenduoja, kad ginant Baltijos šalių laisvę ir nepriklausomybę NATO toliau stiprintų efektyvias ir savalaikes gynybos priemones regione ir kuo greičiau įgyvendintų efektyvaus apginamumo planus. Ir dabar, būdami dėkingi Vokietijos, Britanijos, Kanados ir kitoms šalims, dalyvaujančioms šiuo metu Baltijos šalių gynyboje, papildomai pageidauja didėjančio Jungtinių Amerikos Valstijų dalyvavimo Baltijos šalių gynyboje.
Siūloma kitoms NATO šalims pasekti Baltijos šalių, Lenkijos ir kitų NATO narių pavyzdžiu ir kuo greičiau skirti 2 % ir daugiau BVP gynybai. Šitie dalykai, kuriuos mes čia minime, yra iš esmės kaip estafetė, perimama po 30 metų iš tų, kurie buvo Baltijos kelyje. Šitie konkretūs pasiūlymai dėl dabartinio mūsų apginamumo didinimo yra susiję su galutiniu Baltijos kelio idealų įgyvendinimu.
O aš privačiai norėčiau padėkoti tiems, kurie jau Baltijos kelio metu Amerikoje buvo kartu su mumis. Tai S. Lozoraitis, Valstybės departamento Baltijos poskyrio vadovas Dž. Zeruolis, vėliau P. Goblas, (…), o Lenkijoje, „Solidarume“ – M. Jurekas, A. Michnikas, B. Geremekas. Ir, žinoma, visiems kitiems disidentams.
Mes turime atsiminti, kada rusų demokratai mums pasakė, kai derėjomės vėliau dėl mūsų nepriklausomybės po Kovo 11-osios su rusų demokratų grupe, na, bandykime sukurti demokratiją kartu, mes pasakėme: bičiuliai, kolegos, matome jūsų paramą, bet mes gal atskirai pabandysime. Sukūrėme demokratines valstybes, kur kiekvieno iš jūsų skirtinga nuomonė yra gerbiama. Tai ir buvo Baltijos kelio reikšmė – demokratijos atkūrimas, taip, kaip ir 1918–1920 metais Lietuvos atkūrimo reikšmė buvo demokratija ir kiekvieno skirtingos nuomonės gerbimas. Šiandien siūlau jums šį pareiškimą, jeigu galima, priimti toliau diskutuoti ir rugsėjo 10 dieną, kadangi kitaip techniškai neįmanoma įterpti, rugsėjo 10 dieną priimti jį kaip rezoliuciją. Jeigu dar turėsite pastabų, žinoma, iš pono A. Gumuliausko irgi laukčiau. Labai jums ačiū.
PIRMININKĖ. Dėkojame gerbiamam signatarui Seimo nariui. Jis jau 25 metai, turi didžiulę patirtį ir išsakė pačius svarbiausius akcentus. Iš tiesų negalėjome įtraukti papildomai į neeilinės sesijos darbotvarkę. Jūs žinote neeilinės sesijos darbų programos tvirtinimą ir sudarymą. Tikiu, kad tai yra ne tik E. Zingerio ir grupės Seimo narių, kurie pasirašė, pozicija, nuomonė, kad tai yra, gerbiamieji, viso mūsų Seimo nuomonė dėl Baltijos kelio reikšmės. O minėtą jūsų ir grupės Seimo narių rezoliuciją, gerbiamas Emanueli, tikrai kaip dokumentą įteisinsime rudens sesijos pradžioje. Dėkoju.
Kviečiu antrąjį pareiškėją. Seimo nario A. Gumuliausko pareiškimas. Prašome iš tribūnos. Seimo narių pareiškimai sakomi iš šios tribūnos. (Balsai salėje)
A. GUMULIAUSKAS (LVŽSF). Labai ačiū. Man čia per daug garbės, aš norėjau iš vietos. Sveikinu Emanuelį su tokia iniciatyva ir, manau, išreikšiu visų Laisvės kovų ir valstybės istorinės atminties komisijos narių nuomonę, kad iš tikrųjų rudens sesijoje mes šį pareiškimą priimsime atskira rezoliucija. Ačiū už dėmesį.
PIRMININKĖ. Gerbiami kolegos, daugiau norinčių sakyti pareiškimus nėra. Nuoširdžiai dėkoju už šios savaitės mūsų darbą. Padarėme atsakingus, svarbius sprendimus, kurie tikrai buvo reikalingi. Neeilinė sesija buvo svarbi ir ją reikėjo sušaukti. Leiskite pakviesti jus užsiregistruoti. Užsiregistruosime, tada pasiruošime ir sugiedosime himną.
Užsiregistravo 79 Seimo nariai.
Giedamas Lietuvos valstybės himnas
Dėkojame. Tegul žydi vienybė ir Baltijos kelyje. (Gongas)
* Santrumpų reikšmės: LLRA-KŠSF – Lietuvos lenkų rinkimų akcijos-Krikščioniškų šeimų sąjungos frakcija; LSDDF – Lietuvos socialdemokratų darbo frakcija; LSDPF – Lietuvos socialdemokratų partijos frakcija; LSF – Liberalų sąjūdžio frakcija; LVŽSF – Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos frakcija; MSNG – Mišri Seimo narių grupė; TS‑LKDF – Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcija; TTSLF – frakcija „Tvarka ir teisingumas (Suvereni Lietuva)“.