LIETUVOS RESPUBLIKOS SEIMO

TEISĖS IR TEISĖTVARKOS KOMITETAS

 

PAGRINDINIO KOMITETO IŠVADA

DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS SEIMO STATUTO

„DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS SEIMO STATUTO NR. I-399

44 STRAIPSNIO PAKEITIMO“ PROJEKTO XIVP-2361

 

2022-04-05 Nr. 102-P-14

Vilnius

 

1. Komiteto posėdyje dalyvavo: komiteto pirmininkė Irena Haase, komiteto pirmininko pavaduotoja Agnė Širinskienė, nariai: Arvydą Anušauską pavaduojanti Liuda Pociūnienė, Aušrinė Armonaitė, Česlav Olševski, Julius Sabatauskas, Vilius Semeška, Algirdas Stončaitis, Andrius Vyšniauskas.

Komiteto biuro vedėja Dalia Komparskienė, patarėjai: Martyna Civilkienė, Jurgita Janušauskienė, Rita Karpavičiūtė, Dalia Latvelienė, Irma Leonavičiūtė, Rita Varanauskienė, Loreta Zdanavičienė, vyriausioji specialistė Aidena Bacevičienė, padėjėjos: Meile Čeputienė, Rivena Zegerienė.

 

2. Ekspertų, konsultantų, specialistų išvados, pasiūlymai, pataisos, pastabos (toliau – pasiūlymai):

Eil.

Nr.

Pasiūlymo teikėjas, data

Siūloma keisti

 

Pasiūlymo turinys

 

Komiteto nuomonė

Argumentai,

pagrindžiantys nuomonę

str.

str. d.

p.

1.

Seimo kanceliarijos Teisės departamentas

2021-12-21

1

 

 

Įvertinę projekto atitiktį Konstitucijai, įstatymams, teisėkūros principams ir teisės technikos taisyklėms, teikiame šias pastabas.

1.          Projekto 1 straipsniu keičiamo 44 straipsnio 4 dalyje siūloma nustatyti, kad Seimo komitetai sudaromi ne mažiau kaip iš 6 ir ne daugiau kaip iš 14 (išskyrus Europos reikalų komitetą ir Ateities komitetą) Seimo narių pagal proporcinio frakcijų atstovavimo principą. Atkreipiame dėmesį, kad, nustačius lyginį komiteto narių skaičių, užprogramuojamos teisiškai ydingos situacijos, kai, priimant komiteto sprendimus balsavimo metu balsai pasiskirstytų po lygiai. Tokiais atvejais, vadovaujantis Seimo statuto 55 straipsnio 1 dalimi, kuri numato, kad, jeigu balsavimo metu balsai pasiskirsto po lygiai, būtų priimamas sprendimas, už kurį balsavo komiteto pirmininkas. Taigi, sprendimų priėmimą ar nepriėmimą balsams pasiskirsčius po lygiai, visada lemtų Komiteto pirmininko balsas, nors pagal Konstituciją visi Seimo nariai lygūs.

Neatsižvelgti

Teikiamos pastabos kontekste pažymėtina, kad:

- nors svarstomame Seimo statuto projekte nurodant, kad komitetai (išskyrus Europos reikalų komitetą ir Ateities komitetą) būtų sudaromi ne mažiau kaip iš 6  ir ne daugiau kaip iš 14 Seimo narių, pasirinkti lyginiai skaičiai, projektu nesiūloma įtvirtinti imperatyvo, kad komitetai būtų sudaromi tik iš lyginio narių skaičiaus, o pateikiama tik galima mažiausia ir didžiausia galima jų sudėtis;

- nors šiuo metu galiojančioje Seimo statuto 44 straipsnio  4 dalyje nustatyta, kad Komitetai sudaromi ne mažiau kaip iš 7 ir ne daugiau kaip iš 13 (išskyrus Europos reikalų komitetą ir Ateities komitetą), Europos reikalų komitetas sudaromas ne mažiau kaip iš 15 ir ne daugiau kaip iš 25 Seimo narių, Lietuvos Respublikos Seimo nutarimo „Dėl Lietuvos Respublikos Seimo komitetų sudėties patvirtinimo“  aktuali redakcija patvirtina, kad šiuo metu net 10 iš 16 komitetų sudaryti iš lyginio narių skaičiaus.

2.

Seimo kanceliarijos Teisės departamentas

2021-12-21

1

 

 

2.         Siūlymas išplėsti Komitetų narių skaičiaus ribas nustatant, kad komitetai sudaromi iš ne mažiau 6 ir ne daugiau 14 Seimo narių su nurodytomis išimtimis Europos reikalų komitetui ir Ateities  komitetui, suponuotų pakankamai didelį komitetų narių skaičiaus tarp atskirų komitetų atotrūkį. Todėl svarstytina, ar Seimo komitetai, kurie yra sudaromi vadovaujantis parlamentinio darbo specializacijos principu, siekiant užtikrinti tinkamą dalykinį klausimų parengimą ir jų svarstymą Seime ir būdami vienodai svarbūs bei turėdami lygias teises ir pareigas, bet, pagal teikiamą siūlymą galimai būdami gana skirtingo dydžio, užtikrintų tinkamą dalykinį klausimų parengimą ir jų svarstymą Seime.

Neatsižvelgti

Pažymėtina, kad Projektu siūloma keisti Seimo statuto 44 str. 4 d. redakcija, kurioje be kita ko numatyta, kad komitetai sudaromi ne mažiau kaip iš 7 ir ne daugiau kaip iš 13 (išskyrus Europos reikalų komitetą ir Ateities komitetą) Seimo narių pagal proporcinio frakcijų atstovavimo principą,  įsigaliojo 2020 m. gruodžio 11 d. (Lietuvos Respublikos Seimo statuto „Dėl Lietuvos Respublikos Seimo statuto Nr. I-399 10, 25, 43, 44, 46, 52, 71, 73, 90, 91 straipsnių pakeitimo, statuto papildymo 442, 571, 581, 731 straipsniais ir 802 straipsnio pripažinimo netekusiu galios“ Nr. XIV-54 4 str. 2 d.).

 Iki šio statuto įsigaliojimo Seimo statuto 44 str. 4 d. buvo nustatyta, kad komitetai sudaromi ne mažiau kaip iš 7 ir ne daugiau kaip iš 17 (išskyrus Europos reikalų komitetą) Seimo narių pagal proporcinio frakcijų atstovavimo principą. 

 

 

3. Piliečių, asociacijų, politinių partijų, lobistų ir kitų suinteresuotų asmenų pasiūlymai: negauta.

4. Valstybės ir savivaldybių institucijų ir įstaigų pasiūlymai: negauta.

5. Subjektų, turinčių įstatymų leidybos iniciatyvos teisę, pasiūlymai: negauta.

6. Seimo paskirtų papildomų komitetų / komisijų pasiūlymai: negauta.

7. Komiteto sprendimas ir pasiūlymai:

7.1. Sprendimas

Pritarti komiteto patobulintam Seimo statuto „Dėl Lietuvos Respublikos Seimo statuto Nr. I-399 44 straipsnio pakeitimo“ projektui XIVP-2361(2) ir komiteto išvadoms.

 

8. Balsavimo rezultatai: už – 9, prieš – 0, susilaikė – 0.

9. Komiteto paskirti pranešėjai: Irena Haase, Agnė Širinskienė.

10. Komiteto narių atskiroji nuomonė: negauta.

 

PRIDEDAMA. Komiteto siūlomas Seimo statuto projektas, jo lyginamasis variantas.

 

 

Komiteto pirmininkė                                                                           (Parašas)                                                                      Irena Haase

 

 

 

 

 

 

Komiteto biuro patarėja Martyna Civilkienė