AIŠKINAMASIS RAŠTAS

DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS

FARMACIJOS ĮSTATYMO 2, 4, 5, 7, 35, 39, 76 STRAIPSNIŲ PAKEITIMO IR PAPILDYMO ĮSTATYMO nR. xi-2107

8 STRAIPSNIO PAKEITIMO

 ĮSTATYMO PROJEKTO

 

 

 

1.      Įstatymo projekto rengimą paskatinusios priežastys, parengto projekto tikslai ir uždaviniai:

Seimo 2012 m. gegužės 15 d priimtu įstatymu Nr. XI-2017 buvo įtvirtinti Farmacijos įstatymo pakeitimai, kuriais nustatyta, jog „vaistinės darbo laiku vaistinėje turi dirbti ne mažiau kaip vienas vaistininkas“. Ši Farmacijos įstatymo nuostata (35 str. 12 d.) turi įsigalioti 2021 m. sausio 1 d., o po jos įsigaliojimo visose Lietuvoje veikiančiose vaistinėse darbo laiku turės dirbti ne mažiau kaip vienas vaistininkas. Todėl keičiasi vaistininkų padėjėjų (farmakotechnikų) savarankiško darbo vaistinėse galimybės, kadangi  farmakotechnikai galės dirbti tik kartu su vaistininku, o per šį laikotarpį nebuvo paruošta pakankamai specialistų, kurie galėtų pakeisti vaistininkų padėjėjus (farmakotechnikus), todėl gyventojų aprūpinimas vaistais, ypatingai nutolusiuose regionuose vienareikšmiškai prastėtų.

Tai labai aktualu kaimuose ir mažuose miesteliuose, kur vaistinių nėra tiek jau daug, o taip reikiamų vaistininkų – trūkumas. Todėl dėl personalo trūkumo dalis vaistinių negalėtų tęsti savo veiklos ir privalėtų užsidaryti.

Valstybei esant Covid-19 pandemijos akvaizdoje, gyventojų aprūpinimas vaistais yra ypatingai svarbus, todėl nepratęsus įstatymo pakeitimo įsigaliojimo terminui, Lietuvai būtų sunkiau suvaldyti esančią sveikatos apsaugos krizę.

Taip pat, būtų nustatytas protingas laikotarpis valstybei suformuoti specialistų rengimo užsakymą aukštosioms mokykloms, ryšiumi su neblogėjančiu gyventojams vaistų prieinamumu.

Vaistininko padėjėjas (farmakotechnikas) įgijęs savo kvalifikaciją turi reikalingą kvalifikaciją saugioms farmacijos paslaugoms teikti, kaip ir iki šiol teikė, o pereinamuoju laikotarpiu farmacijos paslaugų teikimo kokybė nenukentėtų, taip pat aukštosios mokyklos rengiančios vaistininkus sugebės parengti trūkstamą specialistų skaičių.

Inicijuojamu pakeitimu siekiama nukelti Farmacijos įstatymo nuostatos įsigaliojimą tam, kad tiek mokymo įstaigos, būsimi vaistininkai ir vaistinės galėtų pasiruošti pasikeitimams rinkoje.

 

2.      Įstatymo projekto iniciatoriai (institucija, asmenys ar piliečių įgalioti atstovai) ir rengėjai:

            Įstatymo projekto iniciatorius ir rengėjas Seimo narys Antanas Matulas ir Raimundas Martinėlis.

 

3.      Kaip šiuo metu yra reguliuojami įstatymo projekte aptarti teisiniai santykiai:

Farmacijos įstatymo nuostata „vaistinės darbo laiku vaistinėje turi dirbti ne mažiau kaip vienas vaistininkas“ (35 str. 12 d.) įsigalios 2021 m. sausio 1 d., jei nebūtų priimti siūlomi pakeitimai.   

 

4.      Kokios siūlomos naujos teisinio reguliavimo nuostatos ir kokių teigiamų rezultatų laukiama:

Siūloma Farmacijos įstatymo 35 str. 12 d. „vaistinės darbo laiku vaistinėje turi dirbti ne mažiau kaip vienas vaistininkas“ įsigaliojimą pratęsti iki 2026 m. sausio 1 d.

Per šį laikotarpį dalis farmakotechnikų galės persikvalifikuoti į vaistininko profesiją.

Būtų išvengta vaistininkų trūkumo, ypač miesteliuose ir kaimuose, Numačius ilgesnį laiko tarpą nuostatos įsigaliojimui, būtų galima išvengti galimos sumaišties sektoriuje.

 

5. Numatomo teisinio reguliavimo poveikio vertinimo rezultatai (jeigu rengiant įstatymo projektą toks vertinimas turi būti atliktas ir jo rezultatai nepateikiami atskiru dokumentu), galimos neigiamos priimto įstatymo pasekmės ir kokių priemonių reikėtų imtis, kad tokių pasekmių būtų išvengta:

Priėmus įstatymo projektą, neigiamų pasekmių nenumatoma.

 

6. Kokią įtaką įstatymas turės kriminogeninei situacijai, korupcijai

Priimtas įstatymas neigiamos įtakos kriminogeninei situacijai ir korupcijai neturės.

 

5.      Kaip įstatymo įgyvendinimas atsilieps verslo sąlygoms ir jo plėtrai

Įstatymo įgyvendinimas užtikrins konstitucinę asmens teisę į nešališką teismą, taip pat, atsižvelgiant į sudėtingą ekonominę situaciją dėl koronaviruso pandemijos, sudarys sąlygas nuo 2021 m. sausio 1 d. nepabloginti verslo sąlygų, jo plėtros, užtikrins veiklos stabilumą, darbo vietų išsaugojimą ir tinkamą bei efektyvų gyventojų aprūpinimą vaistais.

6.      Įstatymo inkorporavimas į teisinę sistemą, kokius teisės aktus būtina priimti, kokius galiojančius teisės aktus reikia pakeisti ar pripažinti netekusiais galios:

Priėmus siūlomą įstatymo pakeitimo projektą, Sveikatos apsaugos ministerijai reikės parengti ir priimti teisės aktą reglamentuojantį vaistininko padėjėjo (farmakotechniko) veiklos priežiūros tvarką.

7.      Ar įstatymo projektas parengtas laikantis Lietuvos Respublikos valstybinės kalbos, Teisėkūros pagrindų įstatymų reikalavimų, o įstatymo projekto sąvokos ir jas įvardijantys terminai įvertinti Terminų banko įstatymo ir jo įgyvendinamųjų teisės aktų nustatyta tvarka:

Įstatymo projektas parengtas laikantis nustatytų reikalavimų.

8.        Ar įstatymo projektas atitinka Žmogaus teisių ir pagrindinių laisvių apsaugos konvencijos nuostatas ir Europos Sąjungos dokumentus:

Įstatymo projektas neprieštarauja Europos žmogaus teisių ir pagrindinių laisvių apsaugos konvencijos nuostatoms ir Europos Sąjungos teisės aktams. Priešingai – leidžia užtikrinti Europos žmogaus teisių ir pagrindinių laisvių apsaugos konvencijos 6 straipsnio saugomą teisę į teisingą teismą.

9.       Jeigu įstatymui įgyvendinti reikia įgyvendinamųjų teisės aktų, – kas ir kada juos turėtų priimti:

Papildomų teisės aktų nereikės priimti.

10.  Kiek valstybės, savivaldybių biudžetų ir kitų valstybės įsteigtų fondų lėšų prireiks įstatymui įgyvendinti, ar bus galima sutaupyti (pateikiami prognozuojami rodikliai einamaisiais ir artimiausiais 3 biudžetiniais metais):

Priėmus įstatymo pakeitimo projektą, jo įgyvendinimui papildomų valstybės biudžeto asignavimų nepareikalaus.

11.  Įstatymo projekto rengimo metu gauti specialistų vertinimai ir išvados:

Negauta.

12.   Reikšminiai žodžiai, kurių reikia šiam projektui įtraukti į kompiuterinę paieškos sistemą, įskaitant Europos žodyno „Eurovoc“ terminus, temas bei sritis:

„vaistinė“, „vaistininkas“, „vaistininko padėjėjas (farmakotechnikas)“.

13.  Kiti, iniciatorių nuomone, reikalingi pagrindimai ir paaiškinimai

Nėra.

 

 

Teikia:  Seimo nariai             Antanas Matulas

                                               Raimundas Martinėlis

                                               Eugenijus Gentvilas

                                               Aušrinė Armonaitė