LIETUVOS RESPUBLIKOS SEIMO

nacionalinio saugumo ir gynybos komitetas

 

paPILDOMO KOMITETO

I Š V A D a

 

DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS SEIMO NUTARIMO „DĖL VIEŠOJO SAUGUMO STIPRINIMO IR PLĖTROS PROGRAMOS PATVIRTINIMONR. XIVP-2663

 

2023 m. birželio 7 d. Nr. 104-P-40

Vilnius

 

1. Komiteto posėdyje dalyvavo: Komiteto pirmininkas Laurynas Kasčiūnas, Komiteto pirmininko pavaduotojas Dainius Gaižauskas, Komiteto nariai: Virgilijus Alekna, Jonas Jarutis, Raimundas Lopata, Arvydas Pocius, Valdas Rakutis, Saulius Skvernelis, Dovilė Šakalienė.

Komiteto biuro vedėjas Evaldas Sinkevičius, Komiteto biuro patarėjai Justas Gaidys, Vilma Greckaitė, Vilma Kaminskienė, Gediminas Kazėnas, Mantas Lapinskas, vyresnioji specialistė Skaistė Blažinauskaitė, padėjėja Vilma Pesliakienė.

Kviestieji asmenys: Vidaus reikalų ministerijos atstovai: viceministras Vitalijus Dmitrijevas, Viešojo saugumo politikos grupės vadovas Darius Domarkas, Viešojo saugumo politikos grupės patarėja Lina Bartaševičiūtė, Krašto apsaugos ministerijos Gynybos politikos grupės vadovas Andrius Vaivada, Policijos departamento Veiklos analizės ir kontrolės valdybos viršininko pavaduotoja Ieva Naruševičienė ir vyriausioji tyrėja Radvilė Masiulionienė, Finansų ministerijos atstovai: Valstybės valdymo ir apsaugos sektorių skyriaus patarėja Akvilina Bružienė, Socialinių investicijų skyriaus vedėja Rima Martinėnienė, patarėja Vilija Šemetienė ir vyriausioji specialistė Egita Bugaitienė, Trumpalaikio investicijų planavimo skyriaus vedėja Alicija Penkovskaja, Lietuvos verslo konfederacijos patarėja-teisininkė Akvilė Razumienė, UAB „Bitė Lietuva“ atstovas Vitalijus, UAB „Meta advisory Lithuania“ atstovas Laurynas Gečas.

2. Ekspertų, konsultantų, specialistų išvados, pasiūlymai, pataisos, pastabos (toliau – pasiūlymai):

Eil.

Nr.

Pasiūlymo teikėjas, data

Siūloma keisti

 

Pasiūlymo turinys

 

 

Komiteto nuomonė

Argumentai, pagrindžiantys nuomonę

Str.

Str. d.

P.

1.

Seimo kanceliarijos Teisės departamentas,

2023-04-25

 

 

 

Įvertinę projekto atitiktį Konstitucijai, įstatymams, teisėkūros principams ir teisės technikos taisyklėms, pastabų neturime.

Pritarti

 

3. Piliečių, asociacijų, politinių partijų, lobistų ir kitų suinteresuotų asmenų pasiūlymai:

Eil.

Nr.

Pasiūlymo teikėjas, data

Siūloma keisti

 

Pasiūlymo turinys

 

 

Komiteto nuomonė

Argumentai, pagrindžiantys nuomonę

Str.

Str. d.

P.

1.

Lietuvos verslo konfederacija,

2023-05-23

Nr. G-2023-4646

 

 

N

Lietuvos verslo konfederacija (toliau - LVK), viena didžiausių verslo organizacijų Lietuvoje, nuosekliai laikosi pozicijos, kad efektyvus valstybės viešojo ir nacionalinio saugumo užtikrinimas yra atsakingo verslo prioritetas. LVK, susipažinusi su Seimo nutarimo projektu Nr. XIVP-2663 „Dėl viešojo saugumo stiprinimo ir plėtros programos patvirtinimo" (toliau - Programos projektas), reiškia palaikymą Programos projektu tvirtinamai ilgalaikei valstybės saugumo stiprinimo programai, kuria atliepiami aktualūs dabarties viešojo saugumo iššūkiai ir grėsmės regione. Atsižvelgiant į tai, kad Programos projektu siekiama stiprinti viešojo saugumo institucijų ir jų sistemos pasirengimą grėsmėms atremti, šiuo raštu LVK kreipiasi į Lietuvos Respublikos Seimo Teisės ir teisėtvarkos bei Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetus ir siūlo papildyti Programos projekto viešojo saugumo stiprinimo ir plėtros uždavinių įgyvendinimo prioritetus, įtraukiant valstybės viešojo saugumo ir pagalbos tarnybų naudojamos mobiliojo ir radijo ryšio tinklų infrastruktūros atnaujinimą.

Šiuo metu BĮ Informatikos ir ryšių departamentas prie Vidaus reikalų ministerijos administruoja Lietuvos viešojo saugumo ir pagalbos tarnybų skaitmeninio mobiliojo radijo ryšio tinklą (SMRRT) ir teikia „Tetra" standarto skaitmeninio mobiliojo radijo ryšio paslaugas institucijoms ir įstaigoms, užtikrinančioms viešąjį saugumą, skubios pagalbos, įskaitant medicinos ar kitos būtinos pagalbos, teikimą, paieškos ir gelbėjimo darbų vykdymą, ekstremaliųjų ir ypatingų situacijų valdymą, reagavimą į grėsmes dėl asmens sveikatos ar gyvybės ar tokių grėsmių prevenciją, taip pat vykdančioms kitas funkcijas, kurios reikalauja efektyvios sąveikos tarp institucijų užtikrinimo. Vis dėlto, „Tetra" standarto skaitmeninio mobiliojo radijo ryšio paslaugos yra technologiškai pasenusios ir neatliepiančios šiuolaikinių poreikių - viešojo saugumo ir skubios pagalbos institucijos iš esmės gali naudotis tik balso ir žinučių perdavimo paslaugomis, duomenų perdavimo funkcijos nėra palaikomos. Remiantis tuo, galima teigti, kad viešojo saugumo ir skubios pagalbos institucijos bei įstaigos savo funkcijas šiuo metu įgyvendina skaitmeninio skurdo sąlygomis.

Atsižvelgiant į tai, verslas palaiko valstybinio kritinio ryšio tinklo (toliau - VKRT) kūrimo idėją ir neabejoja galima VKRT nauda nekomercinių paslaugų - gyvybiškai svarbių valstybės viešojo saugumo funkcijų, skubios pagalbos, ekstremaliųjų ir ypatingų situacijų valdymo - užtikrinimui. Platesnį kontekstą, kuo VKRT reglamentavimas verslui yra svarbus, LVK pristatė rašte adresuotame Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetui „Dėl valstybinio kritinio ryšio tinklo valdysenos apibrėžimo Valstybės informacinių išteklių valdymo įstatyme" Nr.23-084AR (2023 m. gegužės 11 d.).

Remiantis tuo, LVK siūlo Programos projekto III skyriaus viešojo saugumo stiprinimo ir plėtros uždavinių įgyvendinimo prioritetus atitinkamai papildyti:

27.6. Lietuvos viešojo saugumo ir pagalbos tarnybų skaitmeninio mobiliojo radijo ryšio tinklo atnaujinimas, jo pagrindu kuriant ir specializuotame įstatyme įtvirtinant valstybinio kritinio ryšio tinklą - valstybės valdomą specialiuosius organizacinius ir techninius reikalavimus atitinkantį neviešą elektroninių ryšių tinklą, paremtą judriojo ryšio technologijomis, realizuojamą valstybės nuosavoje platformoje ir integruojamą į mobiliojo ryšio operatorių judriojo ryšio prieigos tinklus. Valstybinio kritinio ryšio tinklas skirtas institucijoms ir įstaigoms, užtikrinančioms viešąjį saugumą, skubios pagalbos, įskaitant medicinos ar kitos būtinos pagalbos, teikimą, paieškos ir gelbėjimo darbų vykdymą, ekstremaliųjų ir ypatingų situacijų valdymą, reagavimą į grėsmes dėl asmens sveikatos ar gyvybės ar tokių grėsmių prevenciją, taip pat vykdančioms kitas gyvybiškai svarbias valstybei vidaus saugumo funkcijas, kurios reikalauja efektyvios sąveikos tarp institucijų užtikrinimo.“

Specializuoto valstybės viešojo saugumo ir skubios pagalbos funkcijas užtikrinančio VKRT numatymas prioritetu Programos projekte yra svarbi sąlyga valstybei ateityje planuojant investicines lėšas tinklo sukūrimui. Atsižvelgiant į tai, prašome įvertinti pateiktus argumentus ir Programos projektą papildyti valstybės viešojo saugumo ir pagalbos tarnybų naudojamos mobiliojo ir radijo ryšio tinklų infrastruktūros atnaujinimo prioritetu.

Dėkojame už bendradarbiavimą.

Pritarti iš dalies

Žr. komiteto pasiūlymus.

 

4. Valstybės ir savivaldybių institucijų ir įstaigų pasiūlymai: negauta.

5. Subjektų, turinčių įstatymų leidybos iniciatyvos teisę, pasiūlymai: negauta.

6. Komiteto sprendimas ir pasiūlymai:

6.1. Sprendimas: pritarti Seimo nutarimo „Dėl Viešojo saugumo stiprinimo ir plėtros programos patvirtinimo“ projektui Nr. XIVP-2663.

6.2. Pasiūlymai:

Eil.

Nr.

Pasiūlymo teikėjas, data

Siūloma keisti

 

Pasiūlymo turinys

 

Komiteto nuomonė

Argumentai, pagrindžiantys nuomonę

Str.

Str. d.

P.

1.

NSGK,

2023-06-07

 

 

N

Argumentai:

Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetas iš esmės pritaria Lietuvos verslo konfederacijos pasiūlymui dėl valstybinio kritinio ryšio tinklo, tačiau siūlo atitinkama nuostata papildyti ne prioritetus, o įgyvendinimo kryptis.

 

Pasiūlymas:

Papildyti Programos projekto 30 punktą, kuriame numatytos Nacionalinio pažangos plano 10 strateginio tikslo „Stiprinti nacionalinį saugumą“ 10.8 uždavinio „Didinti viešojo saugumo institucijų veiklos efektyvumą ir veiksmingumą“ įgyvendinimo kryptys, nauju 30.2.8. papunkčiu ir išdėstyti jį taip:

„30.2.8. kuriamas naujas valstybinis kritinio radijo ryšio tinklas, paremtas plačiajuosčio judriojo ryšio technologijomis, pakeisiantis Lietuvos viešojo saugumo ir pagalbos tarnybų skaitmeninio mobiliojo radijo ryšio tinklą;“

Pritarti

 

2.

NSGK,

2023-06-07

 

 

37

Argumentai:

Taip pat atsižvelgdami į tai, kad dėl minėto pasiūlymo būtina priimti Vyriausybės lygmeniu sprendimą, kuri ministerija - Vidaus reikalų ministerija, Susisiekimo ministerija ar Krašto apsaugos ministerija - būtų atsakinga už tokio tinklo kūrimą, siūlome papildyti Programos projekto 37 punktą ir jį išdėstyti taip:

„37. Programos valdytoja – Vidaus reikalų ministerija. Programą pagal kompetenciją įgyvendina Vidaus reikalų ministerija, Lietuvos Respublikos švietimo, mokslo ir sporto ministerija, Lietuvos Respublikos teisingumo ministerija, Lietuvos Respublikos užsienio reikalų ministerija, Finansų ministerija, Socialinės apsaugos ir darbo ministerija, prireikus kitos ministerijos, Valstybės saugumo departamentas, Lietuvos Respublikos specialiųjų tyrimų tarnyba, Lietuvos Respublikos generalinė prokuratūra, Vadovybės apsaugos tarnyba, vidaus reikalų, teisingumo ir finansų ministrų valdymo sričių statutinės įstaigos.“

Pritarti

 

 

7. Balsavimo rezultatai: už – 6 ,  prieš – 0, susilaikė – 2.

8. Komiteto paskirtas pranešėjas: V. Alekna, A. Mazuronis.

 

 

 

 

Komiteto pirmininkas                                                                                                                                                     Laurynas Kasčiūnas

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto biuro patarėja Vilma Kaminskienė