LIETUVOS RESPUBLIKOS SEIMAS
V (RUDENS) SESIJOS
RYTINIO posėdžio NR. 236
STENOGRAMA
2018 m. lapkričio 22 d.
Pirmininkauja Lietuvos Respublikos Seimo
Pirmininkas V. PRANCKIETIS
ir Seimo Pirmininko pirmoji pavaduotoja R. BAŠKIENĖ
PIRMININKAS (V. PRANCKIETIS). Labas rytas, gerbiami kolegos! Pradedame Lietuvos Respublikos Seimo 2018 m. lapkričio 22 d. posėdį. (Gongas) Kviečiu registruotis.
Užsiregistravo 99 Seimo nariai.
10.01 val.
Seniūnų sueigos patikslintos 2018 m. lapkričio 22 d. (ketvirtadienio) posėdžių darbotvarkės tikslinimas ir tvirtinimas
Darbotvarkės tvirtinimas. Dėl darbotvarkės – A. Palionis.
A. PALIONIS (LSDDF*). Ačiū, posėdžio pirmininke. Aš noriu atkreipti Sekretoriato dėmesį, nes ir antradienį siūliau įtraukti dėl PVM, o šiandien siūlau įtraukti Pelno mokesčio įstatymo projekto pateikimą, nes šiandien yra 1-2 klausimo svarstymas. Visą laiką Seime buvo priimta tokia tvarka, kad jeigu yra tas pats įstatymo projektas, pateikimą turėtų leisti kartu daryti. Yra kitas projektas, kurio Nr. XIIIP-1471, – to paties 172 straipsnio pakeitimo įstatymo projektas, pateikimo mes nepadarėme, o rudens sesijos darbų programoje jis yra patvirtintas. Aš prašau Sekretoriato truputį atsakingiau dirbti, o šiandien prašau įtraukti pateikimą, frakcijos vardu.
PIRMININKAS. S. Jakeliūnas.
S. JAKELIŪNAS (LVŽSF). Dėkui. Frakcijos vardu prašau įtraukti į darbotvarkę ir į rytinę jos dalį, nes tai susiję su biudžeto svarstymu, projektą Nr. XIIIP-2401 dėl Lietuvos Respublikos Seimo statuto Nr. I-139 15 straipsnio pakeitimo. Tai susiję su parlamentinių išlaidų dydžio koregavimu, dėl mokestinių pakeitimų reikalingi techniniai pakeitimai. Siūlau tai apsvarstyti arba bent jau pateikimą šiandien padaryti. Ačiū.
PIRMININKAS. Ačiū. Ar, Jurgi Razma, norite dėl darbotvarkės? Prašom.
J. RAZMA (TS-LKDF). Frakcijos vardu keletas siūlymų. Pirmasis siūlymas – perkelti į rytinę darbotvarkės dalį prie biudžeto projektų mūsų rezoliuciją, kuri kaip tik susijusi su biudžeto reikalais. Būtų logiška prie tos temos visus projektus ir apsvarstyti. Lygiai taip pat prašau perkelti prie biudžetinės dalies dabar vakarinėje posėdžio dalyje esančius du projektus (klausimai 2-6.1, 2-6.2) dėl savivaldybių biudžetų metodikos, nes jie irgi susiję su biudžetu.
Ir trečiasis siūlymas yra siūlymas išbraukti iš darbotvarkės Vyriausybės įstatymo ir lydimojo projekto pataisas (klausimai 2-4.1, 2-4.2) dėl Vyriausybės ir ministerijų kanclerių politizavimo. Manome, kad tikrai nereikalinga iniciatyva, ir siūlome net nepradėti jos svarstyti.
PIRMININKAS. Dar S. Jakeliūnas.
S. JAKELIŪNAS (LVŽSF). Dėl rezoliucijos, projektas Nr. XIIIP-2940, aš nesu tikras, ar yra surinkti parašai dėl to, kad ji būtų privalomai įtraukta. (Balsai salėje) Tada aš siūlau ją išbraukti, nes tai yra politinė rezoliucija, nesusijusi su realiais skaičiais. Biudžeto pateikimo arba svarstymo metu aš pateiksiu argumentų, kad tai yra klaidinanti informacija.
PIRMININKAS. G. Landsbergis dėl darbotvarkės.
G. LANDSBERGIS (TS-LKDF). Labai ačiū. Gerbiamas Pirmininke, aš noriu priminti, kad visi dokumentai, priimami Seime, yra politiniai dokumentai, atstovaujantys vienos ar kitos frakcijos ar frakcijų koalicijos ar partijų koalicijos požiūriui. Tai lygiai taip pat ir ši rezoliucija yra politinis dokumentas. Toks politikos pradžiamokslis gerbiamam Stasiui. Lygiai taip pat norėčiau pritarti kolegoms socdarbiečiams, kurie ragino visus dokumentus, susijusius su biudžetu, įtraukti į rytinę posėdžio dalį, nes taip yra daroma Seime. Ačiū.
PIRMININKAS. J. Olekas.
J. OLEKAS (LSDPF). Ačiū, gerbiamas Pirmininke. Aš irgi norėčiau pritarti ir A. Palionio siūlymo teikimui, ir mūsų 2-6.1, 2-6.2, kur iš tikrųjų yra biudžeto klausimai, kad jie būtų pateikti kartu su biudžetu pirmoje dienos pusėje. Ačiū.
PIRMININKAS. Nuosekliai bandysime… Dėl pirmojo pasiūlymo, dėl A. Palionio, dėl projekto Nr. XIIIP-1471 dėl Pelno mokesčio įtraukimo į darbotvarkę kartu su 1-2.2. Tiesiog įtraukti, o po to matysime dėl laiko. Ar galime pritarti bendru sutarimu? (Balsai salėje) Balsuojame.
Balsavo 117 Seimo narių: už – 115, prieš nėra, susilaikė 2. Projektas Nr. XIIIP-1471 įtrauktas į darbotvarkę.
Kitas buvo S. Jakeliūno pasiūlymas įtraukti į darbotvarkę projektą Nr. XIIIP-2401 – Statuto pakeitimas. Taip pat kviečiu apsispręsti ir balsuoti. Pritariantieji pasiūlymui balsuoja už.
Balsavo 114 Seimo narių: už – 90, prieš nebuvo, susilaikė 24. Projektas Nr. XIIIP-2401 įtrauktas į darbotvarkę.
Toliau. J. Razma siūlė išbraukti 2-4.1 ir 2-4.2 klausimus, Vyriausybės įstatymus. Balsuojame. Pritariantieji J. Razmos pasiūlymui balsuoja už.
Balsavo 121 Seimo narys: už – 48, prieš – 42, susilaikė 31. Pasiūlymui nepritarta.
Kitas J. Razmos pasiūlymas – 2-6.1 ir 2-6.2 perkelti į rytinę darbotvarkę. Balsuojame. Pritariantieji J. Razmos pasiūlymui balsuoja už.
Balsavo 119 Seimo narių: už – 75, prieš – 16, susilaikė 28. Pasiūlymui pritarta.
Dėl rezoliucijos. Vienas pasiūlymas buvo perkelti į pagrindinę darbotvarkę, kitas pasiūlymas (taip pat frakcijos vardu) buvo išbraukti. Turbūt reikia, logiška būtų pirmiausia nutarti, ar paliekame, ar išbraukiame, o tada, ar perkelti, ar neperkelti. Balsuojame, ar paliekame darbotvarkėje. Kas už S. Jakeliūno pasiūlymą, kad rezoliucija būtų išbraukta iš darbotvarkės? (Triukšmas salėje) Dar kartą paaiškinu. Kadangi vienas pasiūlymas yra išbraukti, kitas – perkelti, balsuoti dėl perkėlimo, kai nežinome dėl likimo, ar bus palikta darbotvarkėje, turbūt nelabai nuoseklu. (Balsai salėje)
A. Kubilius.
A. KUBILIUS (TS-LKDF). Gerbiami kolegos, laikomės principo, kad jeigu svarstomas biudžetas, tai visi įregistruoti pasiūlymai, įstatymų projektai arba rezoliucijos, yra svarstomi tuo pat metu. Todėl S. Jakeliūno siūlymas iš viso išbraukti iš darbotvarkės yra visiškai neteisėtas. Tą turime labai aiškiai suprasti. Todėl dėl S. Jakeliūno pasiūlymo net negalima balsuoti, o galima balsuoti dėl to, ar perkelti į rytinį posėdį. (Balsai salėje)
PIRMININKAS. Jūsų pareiškimas nėra labai teisingas, bet… P. Gražulis dar nori dėl darbotvarkės.
P. GRAŽULIS (MSNG). Gerbiamas Pirmininke, Seimo nariai, viskas yra teisėta ir yra iniciatyva. Mes galime balsuoti, o konservatoriai pastaruoju metu nieko daugiau nesugeba pasiūlyti, tik rezoliucijas. Viskas! Baigėsi, visiškai išsikvėpė konservatoriai.
PIRMININKAS. Gerai. Balsuojame nuosekliai pagal pasiūlymus. Pirmasis pasiūlymas buvo, kad būtų perkelta į darbotvarkę. Kas pritaria J. Razmos pasiūlymui perkelti rezoliuciją į pagrindinę darbotvarkę, balsuoja už.
Balsavo 122 Seimo nariai: už – 46, prieš – 48, susilaikė 28 Seimo nariai. J. Razmos pasiūlymui nepritarta.
Dabar kitas pasiūlymas – S. Jakeliūno – dėl išbraukimo iš darbotvarkės. Jis yra teisėtas, reikalavimas frakcijos vardu. Balsuojame. Pritariantieji S. Jakeliūno pasiūlymui išbraukti iš darbotvarkės rezoliuciją balsuoja už, kiti – kitaip.
Balsavo 120 Seimo narių: už – 73, prieš – 40, susilaikė 7 nariai. Klausimas iš darbotvarkės išbrauktas.
A. Kubilius – replika po balsavimo.
A. KUBILIUS (TS-LKDF). Gerbiami kolegos, aš tik įžiūriu čia valdančiųjų baimes išgirsti normalią tiesą apie tai, ką reiškia šitas biudžeto projektas, iš tikrųjų stebėtina, kad šitaip yra bijoma. Bet aš tik galiu prognozuoti, kad po dviejų savaičių, kai jūs patys pamatysite, kiek uždusinote savivaldybes ir kaip nieko neduodate viešajam sektoriui, patys prašysite to paties moratoriumo, nes noriu priminti, kad S. Jakeliūnas to moratoriumo norėjo priimant mokesčių reformą. Siūlė nepriimti tokios mokesčių reformos, kokia buvo priimta. Dabar to prieštaravimo, arba, kitaip sakant, to, kad nebuvo paklausyta S. Jakeliūno, rezultatus matome štai šitame biudžete. Mano įsitikinimu, daroma didžiulė klaida ir net bijoma apie tai garsiai kalbėti.
PIRMININKAS. S. Jakeliūnas.
S. JAKELIŪNAS (LVŽSF). A. Kubiliaus teiginys, kad aš siūliau nepritarti mokesčių reformai, yra niekuo nepagrįstas. Aš siūliau nuosaikiau mažinti mokestinę naštą. Tai yra visiškai skirtingi dalykai. Mokesčių tarifų koregavimas nėra mokesčių reforma, o dėl to išsamiau padiskutuosime čia, Seimo tribūnoje, kai svarstysime biudžeto projektą. (Balsai salėje)
PIRMININKAS. Darbotvarkės 1-2.1 klausimas, įstatymo projektas Nr. XIIIP-2715. (Balsai salėje) Teisingai, dėl visos darbotvarkės. Neabejoju, kad reikia balsuoti. Pritariantieji darbotvarkei balsuoja už, kiti – kitaip.
Balsavo 121 Seimo nariai: už – 77, prieš – 25, susilaikė 19. Darbotvarkei pritarta.
10.16 val.
2019 metų valstybės biudžeto ir savivaldybių biudžetų finansinių rodiklių patvirtinimo įstatymo projektas Nr. XIIIP-2715 (pirmasis svarstymas)
2019 metų valstybės biudžeto ir savivaldybių biudžetų finansinių rodiklių patvirtinimo įstatymo projektas Nr. XIIIP-2715. Pranešėjas – S. Jakeliūnas, Biudžeto ir finansų komiteto pirmininkas. Ruošiasi kitų komitetų pirmininkai.
S. JAKELIŪNAS (LVŽSF). Dėkoju, gerbiamasis Pirmininke. Dabar jau laikas kalbėti faktais, o ne išgalvotais teiginiais ir mistifikacijomis, ir klaidinimais dėl 2019 metų valstybės biudžeto ir savivaldybių biudžetų finansinių rodiklių patvirtinimo įstatymo projekto.
Biudžeto ir finansų komitete, svarstant kitų metų Valstybės biudžeto ir savivaldybių biudžetų finansinių rodiklių patvirtinimo įstatymo projektą, gauti Seimo komitetų, Seimo narių pasiūlymai, valstybės institucijų, įstaigų ir asociacijų prašymai padidinti asignavimus, retais atvejais perskirstyti, bendra suma – 611 mln. eurų. Tai įspūdinga suma, bet ne pirmus metus mes tuos siūlymus ir tokias sumas matome.
Taigi komitetai teikia siūlymus padidinti asignavimus 57 mln. eurų, įregistruota 90 Seimo narių pasiūlymų, bent jau iki to momento, kai komitete mes juos svarstėme. Šiais siūlymais buvo prašoma padidinti asignavimus beveik 0,5 mlrd. eurų, o valstybės institucijos ir asociacijos dar papildomai prašė skirti 55 mln. eurų. Seimo komitetai ir Seimo nariai siūlė papildomas išlaidas finansuoti, dažniausiai išimtinai, viršplaninėmis biudžeto pajamomis, kurių šiemet beveik neturime ir nežinia, ar turėsime kitais metais, pajamomis, gautomis iš akcizų už alkoholinius gėrimus ir apdorotą tabaką, kas yra suplanuotos pajamos, kurios negali būti papildomai kokios nors išgalvotos. Bet populiariausia iš kitų dalykų buvo mažinti skolos valstybės vardu valdymui numatytus skirti asignavimus. Apie tai detaliau pašnekėsiu, kai diskutuosime.
Komitetas pradėjo svarstymą šių metų lapkričio 14 dieną, baigė svarstyti 15 dieną. Posėdyje priėmėme tokį sprendimą: pasiūlyti Lietuvos Respublikos Vyriausybei, teikiant Seimo antrajam svarstymui pataisytą projektą, apsvarstyti ir įvertinti Valstybės kontrolės išvadoje pateiktas pastabas ir pasiūlymus (mes detaliai išnagrinėjome, susipažinome, Valstybės kontrolės atstovai taip pat dalyvavo posėdyje); taip pat apsvarstyti ir įvertinti Lietuvos banko išvadoje pateiktas pastabas ir pasiūlymus. Lietuvos bankas taip pat dalyvauja ir vertina poveikį infliacijai, poveikį finansiniam stabilumui ir tos išvados bendrąja prasme yra teigiamos, bet su tam tikromis pastabomis, kurios dabar bus paminėtos. Į Valstybės kontrolės išvadas, į konkrečius dalykus siūlome atsižvelgti Vyriausybei, kad pagal suplanuotus 2019 metų valdžios sektoriaus biudžetų projektus nėra erdvės prisiimti daugiau įsipareigojimų, didinančių išlaidas arba mažinančių pajamas, tarp jų ir naujoms mokestinėms lengvatoms atsirasti.
Taip pat būtina įvertinti Lietuvos banko ir Valstybės kontrolės nuomonę, kad yra požymių, jog 2019 metais fiskalinė politika gali tapti procikline, nors, kitų institucijų vertinimu, tokios didelės rizikos kol kas nėra, o valdžios sektoriaus balansas 2019 metais gali būti prastesnis, nei planuojama projektuose. Tokie yra šitų institucijų vertinimai, todėl yra rizika, kad bus nesilaikoma perteklinio valdžios sektoriaus taisyklės. Taip pat siūlome įvertinti ir atsižvelgti, kad Seimo statuto 174 straipsnio 1 dalies nuostatos, jog Seimo nariai, Seimo komitetai, Seimo frakcijos gali siūlyti didinti išlaidas, tik nurodydami šių išlaidų finansavimo šaltinius. Komitetas įvertinęs, kad Seimo komitetų išvadose ir Seimo narių pasiūlymuose nurodyti papildomi asignavimų finansavimo šaltiniai, kaip jau minėjau, yra viršplaninės pajamos, akcizai ir skolos aptarnavimo išlaidų mažinimas, neatitinka galiojančių teisės aktų nuostatų, tai yra Fiskalinės drausmės įstatymo nuostatų, siūlo vis dėlto Vyriausybei, jeigu mato galimybę ir prasmę, apsvarstyti Seimo komitetų, Seimo narių ir valstybės institucijų, įstaigų bei asociacijų atskirus pasiūlymus, taip pat ir dėl asignavimų, ir radus realius išlaidų finansavimo šaltinius, o ne tuos fiktyvius, priimti atitinkamus sprendimus dėl papildomų asignavimų skyrimo. Tokiam komiteto sprendimui, mano nuostabai, buvo pritarta bendru sutarimu. Tiesa, ne visi komiteto nariai dalyvavo, tačiau komiteto sprendimas yra bendru sutarimu. Ačiū.
PIRMININKAS. Aplinkos apsaugos komiteto pirmininkas K. Mažeika. Komiteto išvada.
K. MAŽEIKA (LVŽSF). Ačiū, gerbiamas Pirmininke. Aplinkos apsaugos komitetas išvadą svarstė lapkričio 7 dieną. Balsavimo rezultatai: už – 8, prieš nebuvo, susilaikė 1.
PIRMININKAS. Ačiū. Audito komiteto pirmininkė I. Šimonytė.
I. ŠIMONYTĖ (TS-LKDF). Ačiū, gerbiamas Seimo Pirmininke. Audito komitetas projektą svarstė ilgiau negu 16 minučių. Posėdyje dalyvavo Lietuvos banko, Valstybės kontrolės atstovai ir įvyko alternatyvus balsavimas. Pirma formuluotė buvo „pritarti projektui“. Už šitą formuluotę balsavo vienas komiteto narys. Už formuluotę „nepritarti projektui“ balsavo keturi komiteto nariai, todėl pritarta formuluotei „nepritarti įstatymo projektui“ dėl tų pastabų, kurias pateikė Lietuvos bankas, Valstybės kontrolė ir pats Audito komitetas.
Pagrindiniai motyvai, žinoma, yra susiję su tuo, kad nuo naujų metų įsigaliosiantys mokesčių įstatymų pakeitimai reikšmingai mažina biudžeto pajamas ir jokių alternatyvų, kaip spręsti šitą problemą, Vyriausybė nepasiūlė, todėl apsunkinamos galimybės tiek spręsti viešojo sektoriaus finansavimo problemas, tiek ir laikytis tinkamos fiskalinės politikos.
Institucijos, pateikusios savo pastabas dėl biudžeto projekto, verčia manyti, kad biudžeto projektas vis dėlto nesilaikys Fiskalinės sutarties įgyvendinimo konstitucinio įstatymo nustatytos perteklinio valdžios sektoriaus taisyklės, o fiskalinė erdvė nepakankama tam, kad nuosmukio metu būtų galima vykdyti anticiklinį ekonomikos skatinimą arbą bent jau neutralią fiskalinę politiką.
Paskutinis, svarbiausias, argumentas yra tas, kad skolinimosi limitų straipsnyje, tai yra straipsnyje, kuris numato galimybę Vyriausybei skolintis tam tikroms išlaidoms, yra numatytos tokios išlaidos, kurios tiesiog pagal Konstituciją privalo būti suplanuotos kaip asignavimai. Čia aš turiu mintyje vaiko pinigus, valstybės biudžeto įmokas už pensijų fondų dalyvius, todėl tai atitinkamai pažeidžia Seimo prerogatyvą tvirtinti biudžetą ir numatyti asignavimus pagrindinėms valstybės funkcijoms. Dėl šių priežasčių Audito komitetas priėmė sprendimą biudžeto projektui nepritarti. Ačiū.
PIRMININKAS. Ekonomikos komiteto pirmininkas R. Sinkevičius.
R. SINKEVIČIUS (LSDDF). Ačiū, gerbiamas Seimo Pirmininke. Ekonomikos komitetas apsvarstė ir nutarė pritarti pateiktam įstatymo projektui, pasiūlyti pagrindiniam komitetui patobulinti, atsižvelgiant į Ekonomikos komiteto ir Teisės departamento pastabas. Balsavimo rezultatai: už – 5, prieš – 5, susilaikė 1. Atsiprašau, už – 5, prieš – 5, pirmininko balsas lėmė.
PIRMININKAS. Europos reikalų komiteto pirmininkas G. Kirkilas.
G. KIRKILAS (LSDDF). Gerbiami kolegos, Europos reikalų komitetas pritarė: už – 11, prieš – 1, susilaikė 4. Ačiū.
PIRMININKAS. Ačiū. Kaimo reikalų komiteto pirmininkas A. Stančikas.
A. STANČIKAS (LVŽSF). Gerbiamas Pirmininke, gerbiami kolegos, Kaimo reikalų komitetas svarstė spalio 24 dieną, minėtam projektui pritarė. Balsavimo rezultatai: už – 3, prieš nebuvo, susilaikė 2.
Kaimo reikalų komitetas atkreipė dėmesį, kad 2019 metų biudžeto projekte yra ženklus mažėjimas visai žemės ūkio sričiai skirtų lėšų, net 9 %. Kolegos, noriu atkreipti į tai dėmesį. O kitiems sektoriams yra augimas. Toliau diskutuodami matysime, kad yra ir Kaimo reikalų komiteto narių dar daug siūlymų papildomai skirti, ypač melioracijos sričiai.
PIRMININKAS. Kultūros komiteto pirmininkas R. Karbauskis.
R. KARBAUSKIS (LVŽSF). Kultūros komitetas svarstė biudžeto projektą ir pritarė. Už balsavo 3, susilaikė 2.
PIRMININKAS. Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininkas V. Bakas.
V. BAKAS (LVŽSF). Gerbiami kolegos, Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetas apsvarstė biudžeto projektą, bendru sutarimu jam pritarė. Norėčiau pasakyti keletą žodžių apie pačius motyvus.
Pirma. Jeigu mes kalbame apie specialiųjų tarnybų finansavimą, pavyzdžiui, Specialiųjų tyrimų tarnybos, jeigu mes vis dėlto apsispręsime pavesti, patikėti žmonėms, tai tarnybai politinių partijų, politinių kampanijų finansavimo kontrolę (to šiuo metu iš esmės nėra, ši funkcija nepriskirta jokiai institucijai), aišku, tai funkcijai vykdyti turi būti skirti ir ištekliai. Tai čia yra ne noras (noriu, nenoriu), bet jeigu jau Seimas visą praėjusią sesiją apie tai kalbėjo ir yra suformuoti visuomenės lūkesčiai, be to, mes reikalausime iš specialiųjų tarnybų, vykdydami parlamentinę kontrolę, tai, aišku, negalime skirti funkcijos, kuri yra nedengta pinigais. Tam reikia žmonių, tam reikia priemonių.
Antra. Valstybės saugumo departamentas. Praėjusiais metais Seimo sprendimu padidinus biudžetą prasidėjo VSD technologiniai tam tikri projektai, technologinis proveržis, o šis biudžetas stabdytų tą progresą. Pradėti projektai ilgalaikiai (įsigyjama įrangos, diegiamos technologijos), kurie padaromi ne per vienus metus. Yra planai per keletą metų pasiekti tokį veiklos standartą, kad VSD atitiktų mūsų sąjungininkų, bet kurios Vakarų Europos valstybės, technologinius pajėgumus. Pagal šį biudžeto projektą Valstybės saugumo departamentui reikėtų, matyt, atsisakyti to proveržio. Žiūrint į mūsų geopolitinę padėtį, į tai, kad saugome išorinę NATO sieną, keistai atrodytų, jeigu mes paliktume tarnybas be reikalingų priemonių tam, kad saugotų mūsų valstybės interesus.
Trečia. Seimas priėmė sprendimą dėl vidaus reikalų sistemoje vykstančių pokyčių – priėmė Vidaus tarnybos statutą. Buvo įsipareigota pareigūnams tolygiai didinti pajamas, taip skatinamos reformos. Aišku, pagal dabartinį biudžetą, pavyzdžiui, policijai skiriamas finansavimas nesieks net prieškrizinio, tai yra prieš 2008 metų krizę buvusio, finansavimo. Gal jau reikia institucijai, kuria labiausiai pasitiki visuomenė, kuriai lyg ir neturime pretenzijų, kuri tikrai imasi reformų ir į ją lygiuojasi kitos įstaigos, suteikti tam tikrų finansinių paskatų. Arba, tarkime, dėl ugniagesių. Sutikite, praėjus 29 nepriklausomybės metams, esame… jau įstojome į EBPO – tai yra elitinis ekonomikų klubas, o mūsų ugniagesiai kelnėmis dalinasi. Gal gali šita kadencija užbaigti tuos žeminančius procesus, kurie vyksta. Bent jau atėjo laikas, kad mes galėtume gerbti savo pareigūnus ir bent aprūpinti tiek asmeninėmis saugos priemonėmis, tiek pagaliau uniforma.
Iš tiesų pasiūlymai, kuriuos pateikė komitetas, yra labai realūs – mes neprašome ko nors išskirtinio. Jie yra labai pagrįsti, nedidelės sumos. Todėl prašyčiau komiteto išvadai pritarti. Galų gale jie susiję ir su visų mūsų įsipareigojimais ir sprendimais.
PIRMININKAS. Ačiū. Socialinių reikalų ir darbo komiteto išvada. Pirmininkė R. Šalaševičiūtė.
R. ŠALAŠEVIČIŪTĖ (LSDDF). Socialinių reikalų ir darbo komitetas pritarė įstatymo projektui, bet pasiūlė pagrindiniam Biudžeto ir finansų komitetui atsižvelgti į komiteto pasiūlymus ir siūlo perskirstyti, skirti papildomai, lyginant su įstatymo projektu, 648 tūkst. eurų numatytų asignavimų, iš jų Vaiko teisių apsaugos kontrolieriaus įstaigai – 69 tūkst. eurų. Pateiktame projekte yra numatyta 511 tūkst. Papildomi asignavimai būtų skirti į dvi laisvas pareigybes numatytų priimti valstybės tarnautojų darbo užmokesčiui ir socialinio draudimo įmokoms mokėti, visuomenės švietimo apie vaiko teises ir apsaugos mechanizmus funkcijai vykdyti, papildomam paslaugų ir prekių poreikiui bei jų kainų didėjimui padengti. Lėšų šaltinis – viršplaninės valstybės biudžeto pajamos.
Lygių galimybių kontrolieriaus tarnybai – 217 tūkst. eurų. Pateiktame projekte numatyta 408 tūkst. eurų. Papildomi asignavimai būtų skirti naujoms funkcijoms pagal Lygių galimybių įstatymą ir Neįgaliųjų socialinės integracijos įstatymo pakeitimams įgyvendinti; valstybės tarnautojų, darbuotojų darbo užmokesčiui mokėti dėl numatyto priimti darbuotojo prevencinei ir švietėjiškai veiklai vykdyti, Valstybės ir savivaldybių įstaigų darbo apmokėjimo įstatymo ir Valstybės tarnybos įstatymo pakeitimo įgyvendinimo, valstybės tarnautojų stažo padidėjimo, švietėjiškai ir prevencinei veiklai ir kitoms funkcijoms vykdyti.
Taip pat numatyta Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centrui skirti 362 tūkst. eurų. Tai yra Seimo narių A. Anušausko, R. Morkūnaitės-Mikulėnienės ir J. Oleko pasiūlymas. Papildomi asignavimai būtų skirti šios įstaigos specialistų, dirbančių pagal darbo sutartis, – istorikų, muziejininkų, archyvų tyrėjų ir kitų, darbo užmokesčiui padidinti ir socialinio draudimo įmokoms mokėti. Lėšų šaltinis – valstybės investicinių projektų (VIP) lėšos, jas kompensuojant europinėmis lėšomis, kurių nepanaudojimas pasiekė kritinę ribą.
Įvertinti pasiūlymus, kuriems komitetas taip pat pritarė, tai Seimo nario J. Razmos, Nacionalinio pareigūnų profesinių sąjungų susivienijimo pirmininko V. Banelo, Ugniagesių gelbėtojų profesinės sąjungos pirmininko S. Džiauto prašymas, ir atsižvelgti į viešosios įstaigos Ignalinos atominės elektrinės jungtinės profsąjungos atstovybės pirmininko V. Draniko prašymą.
Balsavimo rezultatai: už – 6, prieš – 2, susilaikė 3.
PIRMININKAS. Ačiū. Sveikatos reikalų komiteto pirmininkė A. Kubilienė.
A. KUBILIENĖ (LVŽSF). Gerbiamasis Pirmininke, gerbiami kolegos, Sveikatos reikalų komitetas, kaip papildomas komitetas, lapkričio 7 dieną svarstė šį projektą. Sprendimas yra pritarti 2019 metų valstybės biudžeto ir savivaldybių biudžetų finansinių rodiklių patvirtinimo įstatymo projektui atsižvelgiant į Sveikatos reikalų komiteto pasiūlymus. Balsavimo rezultatai: už – 6, prieš nėra, susilaikė 3.
PIRMININKAS. Ačiū. Švietimo ir mokslo komiteto pirmininkas E. Jovaiša.
E. JOVAIŠA (LVŽSF). Gerbiami kolegos, Švietimo ir mokslo komitetas svarstė tą biudžeto dalį, kuri yra skirta švietimui, mokslui ir sportui. Komiteto sprendimas yra štai toks: iš esmės pritarti pasiūlytam projektui, prašyti atsižvelgti į Seimo kanceliarijos Teisės departamento pasiūlymą ir Švietimo ir mokslo komiteto pasiūlymus. O Švietimo ir mokslo komiteto pasiūlymai apima septynias sritis, kur reikėtų vis dėlto mums daryti šio biudžeto korektūras, tai yra papildomų pinigų reikėtų aukštojo mokslo tinklo pertvarkai, ikimokykliniam ugdymui, mokyklų vadovų atlyginimams didinti, mokslui finansuoti iš biudžeto, neformaliam vaikų švietimui iš biudžeto, pagalbos vaikui specialistams ir patyčių prevencijai. Štai tokie yra komiteto prašymai, kuriems ir pačiai išvadai, apimančiai tik švietimą, mokslą ir sportą, komitetas pritarė bendru sutarimu. Ačiū.
PIRMININKAS. Teisės ir teisėtvarkos komiteto pirmininkė A. Širinskienė. Ar Mindaugas?
A. ŠIRINSKIENĖ (LVŽSF). Teisės ir teisėtvarkos komitetas spalio 24 dieną svarstė biudžeto įstatymo projektą ir pritarė jam balsuodamas: už – 8, prieš – 2, susilaikė 2.
PIRMININKAS. Ačiū. Užsienio reikalų komiteto išvada – M. Puidokas.
M. PUIDOKAS (LVŽSF). Užsienio reikalų komiteto, kaip papildomo komiteto, svarstymas vyko 2018 m. spalio 26 d. ir buvo nutarta pritarti su pasiūlymu skirti papildomai Užsienio reikalų ministerijos programai 3.1 „Diplomatinės tarnybos veiklos užtikrinimas“ 2 tūkst. 650 tūkst. eurų. Papildomų asignavimų šaltinis – padidinti 2019 metų valstybės biudžeto pajamas iš dividendų ir valstybės įmonių pelno įmokų. Taigi buvo pritarta biudžetui su šiuo papildomu pasiūlymu. Balsavimo rezultatai: už – 5, prieš – 1, susilaikė 3.
PIRMININKAS. Ačiū. Valstybės valdymo ir savivaldybių komiteto išvada.
G. KINDURYS (LVŽSF). Valstybės valdymo ir savivaldybių komitetas svarstė projektą lapkričio 7 dieną ir priėmė sprendimą pritarti iniciatorių pateiktam įstatymo projektui, ir siūlyti pagrindiniam komitetui jį tobulinti atsižvelgiant į Seimo kanceliarijos Teisės departamento pasiūlymą.
PIRMININKAS. Tai buvo G. Kindurys. Dabar Žmogaus teisių komiteto pirmininkas – V. Simulikas.
V. SIMULIK (LVŽSF). Gerbiamas Pirmininke, mieli kolegos, ŽTK buvo papildomas komitetas. Komitetas atkreipė dėmesį, kad jau ne vienus metus iš eilės Lietuvos Respublikos Vyriausybės skiriami valstybės biudžeto asignavimai Seimui atskaitingoms institucijoms, ginančioms žmogaus teises, neatitinka realių įstaigų asignavimų poreikių, todėl šios įstaigos negali efektyviai ir visa apimtimi vykdyti įstatymais priskirtų funkcijų ir įgyvendinti prisiimtų tarptautinių įsipareigojimų. Nepakankamas Seimui atskaitingų įstaigų finansavimas kelia pagrįstų abejonių dėl šių institucijų nepriklausomumo nuo vykdomosios valdžios.
Dėl biudžeto balsavimas buvo toks: už – 3, prieš – 1, susilaikė 3. Komitetas nepritarė įstatymo projektui ir siūlo atmesti.
PIRMININKAS. Dėkoju. Jaunimo ir sporto reikalų komisijos išvada – K. Smirnovas.
K. SMIRNOVAS (LVŽSF). Laba diena, gerbiami kolegos. Jaunimo ir sporto reikalų komisija apsvarstė ir pritarė bendru sutarimu.
PIRMININKAS. Ačiū. Gerbiami kolegos, toliau diskusija. Diskusijai skirtas laikas yra iki 12 val. 20 min. Pirmiausia kalbės tie Seimo nariai, kurie užsirašė frakcijos vardu. Kviečiu K. Glavecką. Taip, K. Glaveckas. Maloniai prašome. Frakcijos vardu. Prašom.
K. GLAVECKAS (LSF). Gerbiami kolegos, iš tikrųjų mūsų svarstymas daugiau primena pasaką „Odė biudžetui“, kitaip tariant, visi klauso, kai kas girdi, kai kas negirdi ir ne visiems visiškai viskas yra įdomu. Taip, pasakysiu, vyksta faktiškai visą laiką, nes dažniausiai kaip nors rimčiau koreguoti biudžetą pagal tuos kriterijus – reikia naudotis proga ir anksčiau viską daryti, o ne dabartiniu metu, kai biudžetas iš esmės sudarytas. Dabartiniu metu, pavyzdžiui, atšaukti visą mokestinę fiskalinę politiką kaip netikusią ir pakeisti ją sena politika tiesiog negalima nei fiziškai, nei kitaip, nes biudžetas yra sudarytas. Įsivaizduokite, kad mes atšaukiame visus mokestinius įstatymus arba grįžtame prie senų, vadinasi, reikia biudžetą daryti kitokį, derinti iš naujo. Kitaip tariant, nevisiškai geras dalykas.
Liberalai iš esmės turi keletą labai rimtų abejonių dėl korekcijų, kurios yra, reikėtų padaryti biudžete. Visų pirma reikia turėti omeny, kad rizika, kuriai esant rengiamas mūsų kitų metų biudžetas, yra labai didelė. Nekalbu apie populizmo šmėklą, kuri yra Europoje, ji taip pat egzistuoja ir Lietuvoje, nes daugelis politinių jėgų iš esmės deklaruoja tokius pasiūlymus arba tokius dalykus, kurių įgyvendinti negalima. Išorinėms grėsmėms priklauso ir tai, kad Europos Sąjungoje, ypač euro zonoje, žinome, mes turime Italijos atvejį, vakar, kaip žinote, Briuselyje buvo patvirtinti Lietuvos biudžeto pagrindiniai rodikliai fiskalinio stabilumo ir atmesti Italijos stabilumo rodikliai. Prie išorinių grėsmių taip pat priklauso, kaip žinome, ir tai, kad infliacija Europos Sąjungoje yra aukšta, ji ir į Lietuvą yra persimetusi. Praeitą mėnesį buvo 2,2 %, Lietuvoje ji taip pat didelė, o tai mažina žmonių perkamąją galią ir galų gale kelia riziką dėl pajamų.
Kitais metais, be išorinių veiksnių, kuriuos mes visi girdime ir žinome, yra daug ir vidinių veiksnių. Juos galima, pavyzdžiui, pamatyti pagal tai, ką mes pateikėme su biudžetu, kokius pasiūlymus mokestinius. Pavyzdžiui, vienas iš jų, keliantis milžinišką riziką, tai kaip tektoninis lūžis ekonomikoje, yra pasiūlymas dėl 5 % visiems maisto produktams – PVM sumažinimas nuo 21 iki 5 %. Iš esmės tai reikštų apie 500 mln. eurų praradimą. Motyvuojama tuo, kad jis bus kompensuotas, nes daugiau pirks ir valgys, bet iš tikrųjų yra visiška neteisybė ir visiškai neįmanomas dalykas, nes mes iš patyrimo žinome, kad toks drastiškas PVM sumažinimas tik padidina pelną, o jokiu būdu nesumažina kainų ir taip neskatina ekonomikos. Galų gale tie įsipareigojimai, kurie yra, tada nevykdomi.
Kitų metų biudžete, šalia to, išlieka senos ligos, vadinamosios apklausos būdu sudėtos programos. Kaip žinote, ministerijos vėlgi teikia programas, vėlgi teikia savo prašymus. Tie prašymai visą laiką vis didesni. Tai, kad mes kalbame, kad reikia skaitmeninti visą ekonomiką, kad reikia daugiau naudotis šiuolaikiniais finansiniais techniniais dalykais, technologijomis, iš esmės liko tik žodžiai, nes daugelis ministerijų, kurios pradėjo skaitmeninimą, padidino iš tikro žmonių skaičių. Skaitmeninimo reikia ne tam, kad padidintume žmonių skaičių, bet tam, kad padarytume darbą efektyvesnį ir, sutaupius darbo užmokestį, specialistams mokėtume daugiau.
Mes dabartiniu metu tik pradedame tą procesą, nors jį pradėti reikėjo kur kas seniau, nes tuos iššūkius, kurie ateina iš Europos, Lietuva priims 2021 metais. Iš tikro labai dideli pasiruošimo darbai šiuo metu palyginti vyksta lėtai. Tai liberalams kelia nerimą, visų pirma, kaip ir minėjau, kad pajamų, kurios yra numatytos kitais metais, srityje yra labai daug rizikos ir iš tikro kvepia didele dalimi rinkimų kampanija, kitaip sakant, norima parodyti, kad bus gerai, o iš tikro gali būti kur kas blogiau.
Kitas dalykas, ką liberalai palaiko, tai rezervų didinimą. Iš tikro yra dvejopa problema. Vieni sako, arba vienos politinės jėgos sako, kad rezervus reikia naudoti dabar, kad nereikia turėti jokių rezervų, kiti gi, valdantieji, dažniausiai sako, kad reikia rezervus padidinti. Liberalai mano, kad rezervai šiuo metu reikalingi ir jų didinimas nėra pakankamas, kad mes kitais metais, jeigu turėsime kokių nors sunkumų, galėtume juos įveikti.
Iš principo norime pasakyti, liberalai mano, kad fiskalinė politika, arba fiskalinė reforma, mokesčių reforma gal jos ir negalima pavadinti, bet mokesčių korekcija, kuri įvykdyta, dar nevisiškai pasiekė savo tikslą, nes socialinių orientyrų ir socialinių dalykų problemos išliko iš esmės neišspręstos, taip pat nekilnojamojo turto mokestis ir kiti iš esmės liko nepakoreguoti, ko visi laukėme.
Atsižvelgdami į tai, liberalai abejoja kitų metų biudžeto realumu ir galvoja, kad jis turėjo būti ir turi būti dar smarkiai koreguojamas mažinant optimizmą ir išskaidrinant visas investicijas, ypač vipines investicijas, kad jos nebūtų paskirstytos po kilimu „stogų“… ar kokių nors kitų dalykų sprendimu atskirų Seimo narių naudai. Ačiū.
PIRMININKAS. Ačiū. Frakcijos vardu kalbės Seimo narys G. Steponavičius.
G. STEPONAVIČIUS (MSNG). Gerbiamas Seimo Pirmininke, gerbiami kolegos, iš tiesų augančios ir kitais metais augsiančios ekonomikos didėjančių pajamų, taip pat ir ženkliai didėsiančių išlaidų kontekste vis dėlto 2019 metų biudžeto projektas palieka prieštaringą įspūdį. Yra gerų, pagrįstų, į ilgalaikę valstybės perspektyvą nukreiptų sprendimų, tačiau man, kalbėsiančiam visų pirma apie tą sritį, kurioje dirbu Seime ir sergu už ją – švietimą, norisi pakalbėti šiek tiek detaliau, deja, su nemaža kritikos dalimi.
Dviem aspektais norėčiau kalbėti apie 2019 metų švietimo finansavimą. Pirmas yra vadinamųjų struktūrinių reformų finansavimas ir antras – biudžeto finansavimas kitais metais, žvelgiant iš sisteminio atskaitos taško. Taigi Vyriausybė teigia, kad švietimo srityje vyksta sisteminės pertvarkos ir tam yra skirti bent jau kitų metų bendrajam ugdymui papildomai 60 mln. eurų. 60 mln.! Pabandykite įsivaizduoti, kokią prabangą mes turime, kad finansuotume dalykus, kurie atrodo valstybės mastu svarbūs.
Ir ką gi mes finansuojame, gerbiami kolegos? Praėjo keturi mėnesiai, kai Seimas priėmė mokyklų finansavimo pokyčius ir mokytojų etatinio apmokėjimo sistemą. Mes matome, kad pokyčiai, kurie buvo skubotai rengiami, nesukėlė nei harmonijos, nei pasitenkinimo jausmo mokytojams ir švietimo bendruomenei. Mes matome daugiau chaoso, susipriešinimo, vieni kitų nesupratimo, šalia to mes matome, aš klausiau ir finansų ministro, ar supranta Finansų ministerija, kad pustuščių etatų prisodrinimas papildomomis valandomis ir jų apmokėjimas ar pustuščių klasių ir pustuščių mokyklų tolesnis dar ženklesnis finansavimas neveda į švietimo kokybę ir tai niekaip taip pat nėra susiję su aukštesne švietimo kokybe. Kodėl nėra įsiklausoma į OECD, Europos Sąjungos, dabar jau ir Tarptautinio valiutos fondo pastabas, kad sprendimai turėjo būti sisteminiai ir šiek tiek kita kryptimi, švelniai tariant? Gerai. Ne kartą buvo kartota, kad tokių lėšų ir kitais metais projektuojamų lėšų skyrimas tiesiog šių metų mokytojų valandiniam koeficientui padidinti 27 mln. būtų leidę kiekvienam mokytojui padidinti atlyginimą vidutiniškai 154 eurais ir būtų buvę aišku, skaidru ir suvokiama. Dabar kitais metais galima dar pataisyti situaciją, jeigu jau tokie pinigai yra planuojami. Aš palinkėčiau, kad išties tos derybos ir refleksija, kas yra padaryta su etatiniu apmokėjimu, įvyks ir mes galėsime nustatyti labiau mokytojus motyvuojančią atlygio sistemą.
Antras aspektas yra iš tiesų papildomi 188 mln., palyginti su šiais metais, skiriami švietimui ir kaip švietimo finansavimas atrodo tokio dramatiško didėjimo kontekste žvelgiant sisteminiu požiūriu. Turiu vis tiek teisybės dėlei pasakyti, kas yra gerai. Gerai yra tai, kad dėstytojų atlyginimai, mokslininkų atlyginimai kitais metais didės. Tam yra numatyta daugiau kaip 22 mln. eurų. Kartu bus indeksuojama studijų kaina ir tai įtvirtins stabilumą dėstytojams, kad tas padidėjimas nepriklausomai nuo ekonomikos išlieka. Taip pat didės ir doktorantų stipendijos. Tai yra pozityvu. Tačiau, gerbiami kolegos, kai papildomų pinigų skyrimas sukoncentruojamas iš esmės tiktai į bendrąjį lavinimą ir aukštąjį mokslą, natūralus klausimas, o kaip su kitomis sritimis? Mes komitete diskutuodami matome, ikimokykliniam ugdymui papildomo finansavimo nėra. Mokslo finansavimas, kuris yra vienas mažiausių per pastarąjį dešimtmetį, nedidėja.
Pagalbos specialistai, čia yra, beje, dalis vadinamųjų reformų – skylė minus 20 mln. atlyginimams išmokėti, akivaizdus trūkumas faktiškai visose savivaldybėse.
Patyčių prevencija – 30 % mokyklų negaus kitais metais finansavimo, kad galėtų diegti efektyviausias programas. Kitais metais vyks 380 mokyklų vadovų konkursų. Minimaliai padidinti jų koeficientus, kad apskritai būtų norinčių dalyvauti, papildomų lėšų nėra numatyta.
Aukštųjų mokyklų tinklo jungimas – viena iš struktūrinių reformų. Jungimosi einamiesiems kaštams dengti lėšų numatyta taip pat nėra.
Neformaliojo vaikų ugdymo finansavimas – dabar vėluoja išmokėjimai savivaldybėms iš Europos pinigų. Akivaizdu, kad tai tęsis kitais metais. Pinigų trūkumas taip pat akivaizdus.
Komitetas, paskiri nariai ir daugumos, ir mažumos atstovų kartu teikiame dalį šitų pasiūlymų, ir mes suskaičiavome, kad šioms akivaizdžioms skylėms skirtingų sričių, kur nesistemiška, tiesiog jos yra ignoruojamos, šiurkščiuoju būdu sakant, kad mes tiktai į kai kurias sritis koncentruojamės, taip žiūrint iš racionalaus taško poreikis yra 55 mln. eurų. Jeigu žiūrėtume, kad jau visiškai susispaudus, galbūt tai galėtų būti apie 30–35 mln. Aš labai tikiuosi, kad Vyriausybė pasižiūrės iš sisteminio atskaitos taško ir vidiniai rezervai leis mano minėtiems punktams vienu ar kitu laipsniu finansavimą rasti.
Baigdamas aš noriu pasakyti, kad švietimo bendruomenė dešimtis papildomų milijonų, atkeliaujančių į švietimo sritį, šiuos pokyčius pasitinka be entuziazmo, jeigu nepasakytume griežčiau. Nusivylusi, sutrikusi ir, ko gero, tai yra pats geriausias didėjančio švietimo finansavimo įvertinimas svarstant 2019 metų biudžetą. Ačiū, kolegos, už dėmesį.
PIRMININKAS. Dėkoju. Frakcijos vardu kviečiu kalbėti S. Jakeliūną.
S. JAKELIŪNAS (LVŽSF). Dėkoju dar kartą. Tęsiame diskusiją, tęsiame argumentus ir faktus ir skaičius dedame ant stalo. Vakar ant stalo buvo padėtas Europos Komisijos vertinimas, nuomonė apie euro zonos šalių 2019 metų biudžetų projektus. Girdime kalbas, ir tikrai Italijos situacija yra grėsminga, ir tai yra ne Graikija, gali sukelti daug problemų. O Lietuvos biudžeto projektas kartu su kitų kelių euro zonos šalių biudžetų projektais, tarp jų Liuksemburgo, Airijos, Suomijos ir kitų, įvertintas kaip visiškai, be jokių išlygų atitinkantis Stabilumo ir augimo pakto reikalavimus ir principus. Tai yra retas atvejis, kuomet mūsų biudžeto projektas vertinamas geriau negu Estijos biudžeto projektas.
Kas buvo praeity, tai yra praeitis, o kas yra dabar, šiemet ir kitais metais, tai mes tikrai elgiamės atsakingai. Taip, aš siūliau nuosaikiau elgtis svarstant mokesčių naštos mažinimą ir netgi siūliau opozicijai, kai kuriems iš jos narių, konkrečiai I. Šimonytei, pasirašyti kartu tuos nuosaikesnius siūlymus, bet tai buvo atmesta. Vietoj to einama deklaracijų, pareiškimų, gąsdinimų, moratoriumų ir kitų vertinimų, kurie visiškai nedera ir kontrastuoja su tuo, kaip mus vertina tarptautinės institucijos, keliu. Noriu paminėti ne tik Europos Komisijos, bet ir EBPO nuomonę apie mūsų finansų situaciją, apie mūsų biudžeto projektą. Skirtingai nuo Lietuvos banko ir Valstybės kontrolės, nors aš tikrai gerbiu tas organizacijas ir jų nuomonę, EBPO ekspertai mano, kad kitų metų mūsų biudžeto politika, fiskalinė politika yra neutrali, o ne ekspansyvi ar prociklinė.
Taip, tai yra smarkiai įtemptas biudžetas, kaip ir turi būti, nes visi norime didesnių atlyginimų, visi norime, kad vaiko pinigai būtų didesni, ne 50, o 100 eurų, visi norime, kad mokesčiai būtų mažesni, ypač liberalų kolegos, lengvatos, mokestinė našta ir panašiai. Vyriausybės darbas ir mūsų, kurie čia atsakingai elgiamės ir matome tą visą situaciją, priedermė yra subalansuoti visus tuos poreikius ir visus tuos siūlymus, ką mes ir darome. Ir atitinkamai Biudžeto ir finansų komitete svarstymas vyko ne 16 minučių, kas buvo teigta iš šitos tribūnos, svarstymas vyko dvi dienas. Mes taip pat susitikome ir išklausėme, ir perskaitėme Lietuvos banko ir Valstybės kontrolės vertinimus ir į visa tai atsakingai žiūrime.
Pateikiami skaičiai, taip pat ir viešojoje erdvėje, kad kainuos ta mokesčių pertvarka, mokesčių pokyčiai, tarifai beveik 2 mlrd. eurų. Taip, jeigu vertintume vien tik gyventojų pajamų mokesčio ar kitus pakeitimus, skaičiai yra įspūdingi, jie susideda per trejus metus. Tačiau jeigu pridėsime tai, kas nebus finansuojama, o šiemet ir kitais metais, pasak Tėvynės sąjungos, turėtų būti finansuojama, tai yra iš „Sodros“ pervedimai į pensijų kaupimo fondus, kur net nėra ypatingų pensijos požymių, kainuotų 2020 metais apie 400 mln., 2021 metais apie 400 mln., 2019 metais virš 200 mln. eurų papildomai, lyginant su tuo, kas dabar yra priimta, kokie sprendimai yra priimti birželio mėnesį.
Taigi, sudėjus visą poveikį šitų sisteminių pakeitimų, kurie tikrai yra sudėtingi, aš pripažįstu, kad visi tie mokesčių jungimai, perkėlimai pagrindinės pensijos dalies į valstybės biudžetą iš esmės koreguoja ir statistinius dydžius, vidutinį darbo užmokestį ir tarifus, socialinio draudimo ir gyventojų pajamų mokesčio tarifus. Susigaudyti, kas čia vyksta, turbūt ne visiems kolegoms ir čia pavyksta, ir jeigu mes keliame kokį nors chaosą, siūlome moratoriumus – viskas apskritai sustotų ir nebegalėtų vykti nei normalios diskusijos, nei normalus pasirengimas.
Taigi suminis poveikis, apibendrintas, kumuliatyvus, tai yra trejų metų visų šitų keitimų poveikio suma yra apie 700–750 mln. eurų. Taip, tai yra rimta suma, bet Vyriausybė yra priėmusi sprendimus, ir mes čia, Seime, daliai jų pritarėme birželio mėnesį, ir jinai dar savarankiškai įgyvendina tam tikrus techninius mokesčių administravimo pakeitimus. Dėl to jokių pretenzijų ir priekaištų nepateikė ir Europos Komisija, nes vertino ir šitas priemones, kad tai leistų papildomai surinkti į biudžetą daugiau kaip 500 mln. eurų per tuos trejus metus. Taigi bendras poveikis yra galbūt 200, galbūt 300 mln.
Palyginimui pasakysiu skaičių, kuris, mano manymu, nustelbs visa tai, kas čia yra svarstoma ir kokia kritika teikiama dėl biudžeto, kad šiais ir kitais metais valstybė, tai yra mokesčių mokėtojai, ne kas kitas, papildomai sumokės 300 mln. palūkanų, ir ne dėl to, kad valstybė, tuometė Vyriausybė, A. Kubiliaus Vyriausybė, nesikreipė į tarptautines institucijas, pirmiausia į Europos Komisiją ir Valiutos fondą, dėl finansinės paramos. Sprendimai priimti jau vėliau – 2010 metais, 2011 metais, 2012 metais, kai buvo skolinamasi brangiai, bet svarbiausia labai ilgam laikotarpiui – dešimčiai metų. Man nesuvokiama, kokie finansų inžinieriai ir genijai pasiūlė skolintis už 6,5 % ir 7 %, ir netgi daugiau procentų dešimčiai metų, ir tos paskolos vis dar nebaigtos grąžinti.
2017 metais valstybė pasiskolino ir dabar gali skolintis už palūkanas, kurios sudaro vieną procentinį punktą ir netgi mažiau. Įvertinusi tai, ką buvo galima daryti, skolintis bent jau penkeriems šešeriems metams, ir po to perfinansuoti tas sumas, valstybė (vadinasi, tai yra ir mokytojų atlyginimai, ir vaiko pinigai, ir finansinis rezervas) kas metus, šiais metais, kitais metais, būtų sutaupiusi po 300 mln. eurų ar panašiai. O didelė suminė suma, susidariusi per kelerius metus, per 10 metų, turbūt siektų apie 2 mlrd.
Apibendrindamas sakau, kad šitas biudžetas yra taip įtemptas, taip, jis galbūt kai kam nepatinka, bet vertinti jį kaip visiškai peržengiantį fiskalinės atsakomybės ribas yra nesuprantama ir neatsakinga. Nekelkime chaoso, diskutuokime, teikime siūlymus, jeigu reikia, ir priimkime sprendimus. Balsuokime prieš, bet nekelkime chaoso valstybėje. Ačiū.
PIRMININKAS. Ačiū. Frakcijos vardu kalbės G. Landsbergis.
G. LANDSBERGIS (TS-LKDF). Gerbiamas Pirmininke, gerbiami kolegos, gerbiamas Biudžeto ir finansų komiteto pirmininke, išties aš suprantu, kad sunku vienoje kalboje suderinti ir pastabas, kurias esate anksčiau išsakęs dėl biudžeto, ir bandymą pagrįsti, kodėl šitas biudžetas yra geras, ir dėl to tai skamba tiesiog kaip viena didelė nesąmonė. Aš norėčiau pasakyti, pakartoti, ką gerbiamas Biudžeto ir finansų komiteto pirmininkas S. Jakeliūnas apie šį biudžetą arba mokesčių pertvarką, kuri didele dalimi formuoja šį biudžetą, yra pasakęs anksčiau. Aš noriu priminti, kad šitas žmogus balsavo prieš mokesčių pertvarką, aš noriu priminti, kad šitas žmogus siūlė nedaryti, kad mokesčių pertvarka įsigaliotų kas metus, vis būtų tęsiama trejiems metams. Jis siūlė tą patį daryti mums, mes palaikėme jį ir šiandien palaikome toliau. Aš suprantu, kad šiandien gerbiamajam S. Jakeliūnui yra labai sudėtinga (jis pastaruoju metu rūpinosi daugiau ne biudžetu, jis rūpinosi praeitimi) vienu metu padėti rengti biudžetą Vyriausybei, kartu daryti tyrimus, rengti apkaltas – išties tai reikalauja nežmoniškų pajėgų. Akivaizdu, kad kažkam neužteko. Gaila, kad šį kartą jėgų neužteko būtent biudžetui.
Mokesčių pertvarka, mano supratimu, yra esminis dalykas ir esminė kertinė viso šio biudžeto ašis. Ji buvo priimta šių metų gegužės mėnesį, tiek socdarbiečiai ir gerbiamasis premjeras A. Butkevičius lygiai taip pat siūlė mokesčių pertvarką pristatyti kartu su biudžetu. Tokiu atveju mes būtume žinoję, kas, ką ir kiek laiko mokės. 350 mln. eurų – tiek kitais metais neteks biudžetas pajamų dėl vieno Vyriausybės sprendimo. S. Jakeliūnas sako, kad tai yra netiesa, kad ta suma sudarys tik, atrodo, 900 mln. per trejus metus. Na, potayto, potahto, o iš tikrųjų čia nėra tiek didelio skirtumo, jeigu 350 mln. per trejus metus ir 300 mln. kas kiekvienus trejus metus.
Esminis dalykas yra tai, kad šių pinigų, senaisiais pinigais skaičiuojant – beveik 1 mlrd. litų, kitais metais Lietuvos biudžetas negaus. Tai yra didžiausia fiskalinė intervencija į biudžetą Lietuvos istorijoje. Šiuos pinigus buvo galima naudoti gausybei dalykų. Be abejonės, jeigu šiek tiek smegenys atlaisvėjo nuo apkaltų ir komisijų, S. Jakeliūnas pats puikiai žino, kad šiandien biudžetas yra išgramdytas iki paties dugno – nebėra ko pažadėti nei mokytojams, nei medikams, nei gaisrininkams antrosios uniformos. Išties galbūt ir gaisrininkai turės išsiplauti kaip vidaus reikalų ministras, į gaisrą šokti arba ką tik išplauta uniforma, arba su trumpikėmis. Lygiai taip pat nėra ko pažadėti mokytojams, kurie didesnio atlyginimo, kuris pasiektų bent jau vidutinį šalies užmokestį arba, kaip OECD valstybėse, aplenktų jį… nėra galimybės.
Diskusijos apie tai nebuvo ir aš jaučiuosi apgautas. Aš lygiai taip pat manau, kad buvo apgauti daugelis kitų kolegų, esančių salėje. Kadangi mokesčių pertvarka nebuvo atnešta kartu su biudžetu, mes negalėjome matyti viso smūgio, kurį patirs biudžetas. Mes, tiesą sakant, jo nematysime dar ateinančius vienus, dvejus, trejus metus. Kai sveikatos ministras, dėkoju, kad jis šiandien bent jau čia yra, švietimo ministrė susitiks su piketuojančiais, žadės didesnius atlyginimus, deja, tai bus tik tušti pažadai, nes iš biudžeto nėra ko paimti ir nėra ko pažadėti, nes jis yra sudarytas itin liberaliai.
Ir čia man yra labai įdomus aspektas. T. Tomilinas, kolega, kurį iš tikrųjų gerbiu už principingas nuostatas, dažnai pabrėžia, kad ši Vyriausybė yra centro kairės Vyriausybė, biudžetas yra itin socialiai atsakingas. Aš stebiuosi, aš stebiuosi klausydamas, kad vienintelis žmogus, kuris išeina su minimalia pastaba dėl šio biudžeto, yra būtent liberalas K. Glaveckas, kuris sako, kad mokesčių mažinimas iš principo yra priimtinas dalykas. Aš neįsivaizduoju, kaip turėtų raudonuoti T. Tomilinas, atsistojęs čia, šioje tribūnoje, ir bandyti kartu su K. Glavecku kalbėti ir pritarti šitiems teiginiams, nes daugiau nėra ką pasakyti, daugiau nėra ką pasakyti.
Apgavote savo rinkėjus, apgavote tuos, kurie tikėjo jūsų programa, apgavote Seimo narius žadėdami dalykus, kurių neatnešėte, paklausėte, matyt, kokių nors verslo organizacijų, galbūt asociacijų, sakančių, kad mažiausias darbo apmokestinimas yra didžiausia Lietuvos panacėja. Ne mokytojai, ne išsilavinusi visuomenė, ne išsivažinėjantys medikai, ne aprūpinti gaisrininkai, bet būtent jūsų sprendimai lėmė, kad kitų metų biudžetas, deja, yra tragiškas. Tai su tuo visus ir sveikinu, ir kviečiu nepalaikyti šio biudžeto, kviečiu balsuoti už moratoriumą, jeigu tokie įstatymai būtų įtraukti į darbotvarkę ir jų būtų nebijoma, sustabdyti mokesčių pertvarką ir grįžti prie esminės diskusijos, kur turėtų būti panaudojami visų mokesčių mokėtojų pinigai. Dėkoju.
PIRMININKAS. Frakcijos vardu kviečiu kalbėti R. Budbergytę.
R. BUDBERGYTĖ (LSDPF). Gerbiamasis Pirmininke, gerbiami kolegos, tikrai norėčiau kalbėti pozityviai, teigiamai ir pasakyti daug gerų žodžių apie mūsų svarstomą šiuo metu labai svarbų mums visiems valstybės biudžetų projektą, tačiau gal norėčiau vis dėlto kalbėti ir apie tai, kad tokios erdvės tam džiugesiui nėra ir pozityvių vertinimų socialdemokratai taip pat nemato. Kodėl taip yra?
Šie metai yra visų visuotinai pripažįstami, kad tai yra mūsų ekonomikos zenito metai. Prognozės tiek tarptautinių institucijų, tiek mūsų šalies ekonomistų kalba apie tai ir rodo, kad kitais metais mūsų ekonomika, kitais žodžiais tariant, bendrasis vidaus produktas augs mažiau, negu auga, kiek mums reikėtų ir kiek mes norėtume, kad toks augimas būtų, tikrai verčia liūdna gaida kalbėti ir apie pateiktą biudžetą, ne tik valstybės ir savivaldybių, ir kitų – visą rinkinį biudžetų projektų, kuriais Vyriausybė tikrai giriasi. Biudžeto ir finansų komiteto pirmininkas taip pat pažymėjo, kad gerai vertinamas ir Europos Komisijos, ir kitų tarptautinių ekspertų.
Bet vis dėlto mes pirmiausia tikrai turime atkreipti dėmesį į tai, ką sako mūsų šalies institucijos, nepriklausomos institucijos, tokios kaip Lietuvos bankas, kaip Valstybės kontrolė, kuri vykdo fiskalinės institucijos funkcijas, ką jos pasakė Biudžeto ir finansų komiteto, kitų komitetų posėdžių metu darydamos išvadas apie šį pateiktą biudžeto projektą. Kalbama ir jos pasakė, kad mato riziką, jog vis dėlto bus pažeista konstitucinio Fiskalinės drausmės įstatymo taisyklė dėl perteklinio valdžios sektoriaus finansų, kad yra formuojama nepakankama fiskalinė erdvė, nes jeigu tikrai ekonomikos sulėtėjimas dėl tam tikrų įvairių nuo mūsų galbūt ne tiek priklausančių, tačiau išorėje pasireiškiančių priežasčių privestų mūsų ekonomiką iki nuosmukio, kad būtų galima iš tiesų saugiai vykdyti anticiklinę ekonomikos skatinimo politiką.
Noriu atkreipti visų mūsų dėmesį į tai, kad Lietuvos bankas išreiškė rimtą abejonę, kad Vyriausybė labai optimistiškai planuoja mokesčių administravimo pagerinimą. Tikimasi, kad bus surinkta 220 mln. eurų, arba 0,5 % nuo BVP, nors ir politikai, ir ekspertai pasigenda iš Vyriausybės, kad būtų pateiktos tam tikros priemonės, kurios leistų patikėti tokiu optimistiniu planavimu, kad galima tiek nemažai ištraukti iš šešėlinės ekonomikos, ir naivu, esant ekonomikos lėtėjimui, tikėtis, kad bus mažiau nelegalaus darbo ar iš tiesų žmonės bus sąžiningesni ir mokės visus mokesčius.
Taip pat Lietuvos bankas ir Valstybės kontrolė pasakė ir apie tai, kad planuojamas didinti valstybės biudžeto deficitas, nepaisant ekonominės ciklo fazės, kurioje šiuo metu yra Lietuva.
O mokestiniai pokyčiai, kurie mūsų laukia ir kurie žada įsigalioti nuo sausio 1 dienos, tikrai reikšmingai sumažins mūsų valstybės biudžeto išlaidas. Apie tai daug yra kalbėta. Siūlymų, kaip išvengti tokio sumažėjimo, Vyriausybė tikrai nepateikė pakankamai, ką aš galiu pažymėti. Taip, lengvatų atsirado daug. Taip, daug atsirado kažkokio sąlyginio, orinio pagerėjimo žmonių kišenėse, piniginėse, tačiau visos tos viešosios paslaugos, visi viešojo gyvenimo sektoriai, kurie mums pagal mūsų Konstituciją, pagal mūsų įpročius ir pagal mūsų gyvenseną yra privalomi, kad mes galėtume gauti iš tiesų pakankamai finansuojamą sveikatos apsaugą, pakankamai finansuojamą aukštąjį mokslą, pakankamai finansuojamą regionų politiką, galų gale tie iššūkiai, kuriuos mums pateikia XXI amžius, kai reikia spręsti šiuo metu susidariusį disbalansą mūsų darbo rinkoje… Ateinantys technologiniai pokyčiai verčia iš tiesų investuoti lėšų į tas sritis, kuriose metai iš metų tikrai nėra daromos struktūrinės reformos, tačiau kuriomis labai džiaugiamasi, kad jos yra daromos, tos struktūrinės reformos, įvairiose srityse. Jos iš tiesų stringa dėl tos priežasties, kad, kaip aiškėja, dažniausiai ir trūksta to pakankamo finansavimo.
Aš iš tiesų norėčiau priminti, kad kai buvo svarstomi mokestiniai pakeitimai, apie kuriuos aš dabar kalbu, Seime jie kažkur nugulė, kaip finansų ministras minėjo, vieną kartą per Vyriausybės valandą pateikti pasiūlymai, kaip padidinti tas įplaukas į valstybės biudžetą, kad mes galėtume per jį daugiau perskirstyti. Aš kalbu ir apie tą nekilnojamojo turto mokestį, kuris kažkur plaukioja, nes jį, matyt, yra labai nepalanku pasiūlyti, nes rinkimai gi. Taip pat tas toks juokingas pasiūlymas įvesti tam tikrą progresinį tarifą, kuris neleidžia net vadinti…
PIRMININKAS. Laikas!
R. BUDBERGYTĖ (LSDPF). Socialdemokratai iš tiesų negali pritarti tam projektui, nes išlieka didžiulis visuomenės spaudimas…
PIRMININKAS. Laikas!
R. BUDBERGYTĖ (LSDPF). …kad būtų padidintos algos viešajam sektoriui ir pakankamas finansavimas visiems viešojo sektoriaus žmonėms.
PIRMININKAS. A. Butkevičius taip pat kalbės frakcijos vardu.
A. BUTKEVIČIUS (LSDDF). Gerbiamas Seimo Pirmininke, gerbiami kolegos, tikrai yra ta diena, kai svarstome Biudžeto įstatymo projektą ir tikrai galima išgirsti įdomių idėjų, pasiūlymų ir taip toliau. Buvo dažnai minimi žodžiai „pakanka“ arba „pakankama“. Žinote, ekonomikos vadovėliuose yra pasakyta apie vieną problemą, kad ekonomikoje žodžių „pakanka“ arba „pakankama“ nėra, nes visada tiek visuomenė, tiek valstybės nori vis daugiau ir daugiau, ir su ta mintimi reikia susitaikyti.
Gerai, konkrečiai kalbu apie šį Biudžeto įstatymo projektą. Norėčiau kalbėti gal dvejopai. Iš vienos pusės, vertindamas suplanuotas išlaidas, tikrai vertinu labai pozityviai ir teigiamai. Jeigu mes žiūrėsime, pensijos indeksuojamos, ekonomika yra tam tikro lygio, pinigai vaikams nuo 30 eurų didėja iki 50 eurų, didėja minimali mėnesinė alga, didėja NPD, didėja atlyginimai biudžetiniame sektoriuje dirbantiems darbuotojams, tikrai yra viskas puiku ir gerai.
Aš vis dėlto noriu išsakyti keletą pastabų, nes mane domina šitų metų biudžeto pajamų surinkimas. Aš kiekvieną mėnesį analizuoju, kaip sekasi surinkti pajamas pagal atskirus pajamų surinkimo straipsnius. Čia noriu pasakyti ir premjerui, ir finansų ministrui, kad jūs turėtumėte tam tikrą bizūną panaudoti tam tikriems ministrams, ir pasakysiu, dėl kokių priežasčių, kodėl biudžetas pagal tuos pagrindinius mokesčių pajamų straipsnius yra truputį nevykdomas. Kelių priežiūros ir plėtros programa nepanaudojama, nors ji yra vienas iš pagrindinių valstybės ir savivaldybių biudžetų pajamų šaltinių. Nuo 1 euro tiesiogiai, aš noriu pasakyti, į biudžetą grįžta 30 %, ir po to aiškinama, nieko tokio, kad bus perkelta į kitus metus. Jeigu jūs Jungtinėse Amerikos Valstijose taip pasakytumėte be rimtų priežasčių, tai jums pasakytų, kad jūs visiškai netinkamas eiti tas pareigas, nes ne laiku racionaliai suplanuotos lėšos, ne laiku efektyviai panaudotos vėliau reikalauja daug daugiau pinigų įgyvendinant tuos pačius projektus. Tai vienas dalykas.
Kai išgirstu, kad Europos Sąjungos lėšas galima panaudoti vėliau, to niekas negali paneigti, bet finansininkų užduotis yra panaudoti laiku, efektyviai, parodant gerą rezultatą. Tai čia būtų mano pasiūlymas ir patarimas: vieną kartą tam tikri ministrai turi atsiskaityti, kad nesugeba racionaliai suplanuoti ir efektyviai jų panaudoti. Galiu pasakyti, jeigu šiais metais visos suplanuotos išlaidos būtų efektyviai panaudotos, laiku parengti projektai, šiandien valstybės biudžetas ir savivaldybių biudžetai būtų viršyti. Aš neskaičiuoju netiesioginio efekto mūsų ekonomikai, mūsų žmonėms, kurie gauna atlyginimus įgyvendindami tam tikrus projektus. Tikrai visa tai reikia vertinti.
Kalbant apie kitų metų biudžetų surinkimą, tikrai reikia pasakyti, kad planas yra labai įtemptas. Viena pusė, kai mokesčių reformą priėmėme, reikalauja ko? Jinai reikalauja, kad visą tą pinigų kiekį, kurį atiduodame žmonėms didindami NPD, didindami minimalią algą, mokesčių lengvatomis, turime sugalvoti, kokiomis priemonėmis, kokiais instrumentais paskatinsime ekonomikos augimą, kad kompensuotume tai, ko neteksime dėl kitos mokesčių sistemos, ir kaip kompensuoti papildomą augimą, kuris yra numatytas kitais metais. Čia ir matau, kad šiek tiek dėl balansavimo yra problemų, ir užtai skolinimasis valstybės biudžeto yra padidėjęs ateinančiais metais, palyginti su šių metų skolinimosi visa politika. Čia jau kritika dažnai liesis ir toliau, tiek iš opozicijos, tiek iš Valstybės kontrolės arba Lietuvos banko.
Kitas aspektas, kuris turėtų būti politikų labai stipriai įvertintas. Mielieji, mes dažnai kalbame apie ekonominį sunkmetį, galimą kitais metais. Vienas toks rodiklis, apie kurį, atsimenu, atrodo, ekonomistas Ž. Mauricas rašė – ateities pasitikėjimo rodiklis pasaulyje. Tas rodiklis yra toks žemas, koks buvo tik prieš 2009 metus. Ką reiškia, kai žmonių pasitikėjimas taip ženkliai nukrito? Savaime suprantama, kad tai atsilieps ir Lietuvos ekonomikos augimui.
Aš noriu patarti ir pasiūlyti, mielieji, ypač Vyriausybės kabineto nariai, kad kitais metais tai, ko neįgyvendinote šiais metais viešajame sektoriuje, tikrai įgyvendintumėte tris, keturis kartus greičiau, Europos Sąjungos lėšas galima įgyvendinti, jos numatytos 2020 ir 2021 metams, žinant, kad reikia amortizuoti gal ekonomikoje ateityje atsirasiantį tam tikrą sunkesnį laikotarpį. Tada tikrai nekils abejonių dėl ateinančių metų biudžeto pajamų surinkimo laiku ir jo įgyvendinimo. Aš siūlyčiau, kad konkrečiai pagal atskiras užsibrėžtas priemones ministrų būtų atsiskaitoma ir pabrėžiama, gal net iš šitos tribūnos, kodėl tokių dalykų, kurie suplanuoti ir patvirtinti Seimo čia, šitoje salėje, vis dėlto jie nesugeba laiku atlikti, padaryti tų darbų. Manau, Socialdemokratų darbo frakcija pritars šitam biudžeto projektui.
PIRMININKAS. Ačiū. Kalbės Seimo narė G. Skaistė. Seimo nariams skiriama iki penkių minučių.
G. SKAISTĖ (TS-LKDF). Išties politika yra pasirinkimų klausimas ir prioritetų klausimas. Kiekvienas turbūt iš mūsų išrinktas į Seimą nori kažkam gero ir tikrai nelinki niekam blogo. Tačiau kiekvienas į biudžetą žiūrime pagal tai, kaip matome, kuriai gyvenimo sričiai ar kuriai visuomenės grupei šiandien reikia daugiausia dėmesio ir daugiausia paramos. Man keistai atrodo, kai pradėdama darbą Vyriausybė iš tikrųjų nusistatė prioritetą – pajamų nelygybę, kaip savo pagrindinį. Žinome, kad pajamų nelygybė Lietuvoje iš tikrųjų yra labai didelė, palyginti su kitomis Europos Sąjungos valstybėmis, reikia atkreipti dėmesį, kad, pavyzdžiui, regionuose darbo užmokestis yra 30 % mažesnis negu didmiesčiuose, bet vertinant realius darbus, ne lozungus, matome, kad iš tikrųjų tas atsisukimas į regionus ir kalbėjimas, kad regionai dabar bus mūsų prioritetas, iš tikrųjų virto parodija. Matome, kaip valstybinės institucijos ir jų teikiamos paslaugos yra centralizuojamos. Tai, kas skiriama regionams, yra labiau mikropriemonės, tokios kaip parama būstui įsigyti, kur iš tikrųjų parama skiriama 115 šeimų, ir jos labiausiai koncentruojamos Vilniaus ir Kauno priemiesčiuose ir realiai nepasiekia tų regionų, kuriems buvo suplanuotos. Kalbant apie tai, ko iš tikrųjų reikia regionams, tai reikia pastebėti, kad regionuose šiandien didžioji dalis darbuotojų dirba būtent viešajame sektoriuje, poliklinikose, darželiuose, mokyklose ir kitose valdžios ar vietos savivaldos institucijose. Tiems žmonėms atlyginimas yra tikrai labai svarbi jų gyvenimo dalis.
Ką mes nustatome savo teikiamu biudžetu ir kitais įstatymais, kurie eis vėliau? Būtent jų atlyginimų reglamentavimą ateinantiems metams. Kaip žinote, viešojo sektoriaus darbuotojams atlyginimą nustato tam tikras jų pareigybinis koeficientas ir taip pat visiems vienodas bazinis dydis, kurį mes nustatome visos Lietuvos darbuotojams. Kitiems metams būtent šitos Vyriausybės yra teikimas bazinį dydį padidinti 1,27 %, o metinė infliacija planuojama 2,5 %.
Ką tai reiškia? Tai, kad iš tikrųjų didžiosios dalies viešojo sektoriaus darbuotojų atlyginimas nuvertės ir reali perkamoji galia kitais metais sumažės. Na, Vyriausybė tuo tarpu sako, kad iš tikrųjų atlyginimai yra nustatomi ne tik baziniu dydžiu, bet taip pat ir koeficientais, kurie tam tikroms grupėms buvo padidinti. Taip pat reikia atkreipti dėmesį, kad iš tikrųjų tyliajai daugumai, tai yra tiems, kurie neprotestavo, kurie neturi užtarėjų Vyriausybėje, realus atlyginimas kitais metais tampa mažesnis.
Kalbant apie biudžetą, jis natūraliai susijęs su įgyvendinta mokesčių reforma. Ir Vyriausybė sako, kad visos tarptautinės organizacijos sakė, kad darbo apmokestinimas yra per didelis. Aš tam visai pritariu ir manau, kad dauguma frakcijų tą patį galvoja, kad darbo apmokestinimas išties buvo per didelis. Bet jeigu skaitai rekomendacijas, jas reikia skaityti nuo A iki Z, o ne tik tą dalį, kurią skaityti labai smagu. Darbo apmokestinimą buvo siūloma mažinti, bet taip pat buvo siūloma tas netektis kompensuoti kitais šaltiniais, tai yra įvedant kitus mokesčius, ir netgi bazinė pensija buvo iškelta į valstybės biudžetą galvojant, kad bus galima prisidėti kitais mokesčiais. Tuo tarpu to padaryta nebuvo.
Kalbant apie tai, kas iš tikrųjų šiame biudžete yra nupiešta, tai nupiešta yra tai, kad 220 mln. planuojama ištraukti iš šešėlio. Skaitydami mūsų institucijų atsiliepimus, tai yra Lietuvos banko ir Valstybės kontrolės, matome, kad šitų šaltinių jie nelaiko patikimais. Dar prieš priimant mokesčių reformą tą patį sakė įvairūs ekonomikos ekspertai, kad tokie šaltiniai kaip šešėlio mažinimas yra labiau oriniai, o ne iš tikrųjų atnešantys tam tikrą naudą.
Žiūrėdami į biudžetą mes matome dar keistesnių dalykų, kuriuos irgi konstatuoja Lietuvos bankas ir Valstybės kontrolė, kad tokios išlaidos kaip vaiko pinigai, kaip įmokos į Europos Sąjungos biudžetus ir mokamos pensijų fondų įmokos yra finansuojamos iš skolintų lėšų, kas iš principo yra suplanuojamos lėšos ir tikrai turėtų atsigulti į asignavimus.
Aš tikrai tikiu, kad pajamų nelygybę ilguoju laikotarpiu labiausiai mažina švietimas, todėl dar keisčiau atrodo šio biudžeto rėmuose mažinamos lėšos užimtumo politikai, tai yra ilgalaikiams bedarbiams įtraukti į darbo rinką ir juos mokyti, apmokyti, perkvalifikuoti ir panašiai. Tiesiog tenka atkreipti dėmesį, kad tai prieštarauja visoms EBPO, Europos Komisijos ir Tarptautinio valiutos fondo rekomendacijoms. Tai tiek. Siūlyčiau nepritarti ir šitam biudžeto projektui.
PIRMININKAS. Kalbės Seimo narys M. Majauskas.
M. MAJAUSKAS (TS-LKDF). Laba diena, gerbiami kolegos. Na, pasidalinsiu keliomis įžvalgomis apie kitų metų biudžetą ir vykdomą šios daugumos politiką. Mano supratimu, ji yra dviveidiška. Būtent toks ir ateinančių metų biudžetas. Tai yra dviveidiška kairės dauguma, kuri atstovauja rajonams, regionams. Na, puikiai suprantame, kad valdančiąją daugumą sudaro daugiausia politikų, kurie yra rinkti rajonuose, regionuose ir kaimo vietovėse. Ši kairės dauguma nusprendžia sumažinti Lietuvoje mokesčius taip, kaip dar nė viena Vyriausybė per Lietuvos istoriją to nėra dariusi. Ir turbūt tai pirma kairės dauguma, mažinanti mokesčius, visoje Europos Sąjungoje. Jūs tai darote tokiais skaičiais, kokių mes nesame matę. Kairės valdančioji dauguma sumažina mokesčius 300 mln. eurų per metus.
Antras dalykas. Jūs atstovaujate rajonams ir regionams, kuriems pirmą kartą mažėja pajamos. Net 48 savivaldybėms, ir dauguma jūsų atstovaujate toms savivaldybėms, mažėja pajamos. Palyginamais skaičiais 48 savivaldybėms valdančioji dauguma, kairės dauguma, mažina pajamas. Joms pajamos mažės maždaug 27,5 mln. eurų, jau nekalbant apie tai, kad savivaldybėms turėtų būti kompensuoti netekimai dėl infliacijos augimo, kas yra maždaug apie 35 mln. Visa suma yra daugiau kaip 50 mln. eurų. Dėl to savivaldybės, iš kurių jūs esate rinkti ir kurioms jūs atstovaujate, negalės įsigyti tiek pat prekių ir paslaugų.
Trečias dalykas. Mes puikiai žinome, kad rajoninėse, regioninėse savivaldybėse, kaimo vietovėse didžiausias darbdavys yra valstybinės institucijos. Ne privatus kapitalas, ne „Barclays“, ne dar kas nors, o valstybinės institucijos – bibliotekos, ligoninės, mokyklos, savivaldybės administracija. Įgyvendindami šią dviveidišką politiką, jūs sumažinate galimybę valstybinėms institucijoms didinti atlyginimus, nes sumažindama mokesčius valstybė netenka maždaug apie 300 mln. pajamų, kuriomis galėtų paprasčiausiai spręsti medikų klausimą, galėtų spręsti švietimo darbuotojų klausimą, galėtų biudžetininkams didinti atlyginimus.
O dabar mes matome streikuojančius medikus, mes matome streikuojančius mokytojus, mes matome valstybės tarnautojus, kuriems atlyginimas ateinančiais metais dėl bazės keitimo didės vos 1,29 %, kai infliacija auga 2,5 % per metus, ir taip yra planuojama ateinančiais metais. Tai yra, pakartosiu, labai dviveidiška politika, kai deklaruojama, kad turėtų būti rūpinamasi regionais, turėtų būti rūpinamasi skurdo mažinimu ir atskirtimi, o Europos Sąjungoje Lietuva išlieka tarp keturių valstybių, kurių skurdo rodiklis ir socialinė atskirtis didžiausi.
Tai yra rajonų, regionų dviveidiška kairioji politika, kuri didina atskirtį, neužtikrina, kad žmonės, gyvenantys rajonuose, gautų didesnį atlyginimą, dusina savivaldybes ir neužtikrina, kad savivaldybės gautų didesnes pajamas, o konkrečiai su šiuo biudžetu net 48 savivaldybės gaus mažesnes pajamas. Tai yra valdančioji dauguma, kuri – jokia kairės dauguma. Tai yra valdančioji dauguma, kuri yra dviveidiška, neturi labai aiškios ideologijos, neturi aiškios linijos ir yra vadovaujama profesionalų Vyriausybės, kuri, akivaizdu, yra libertarinė ir nieko bendro su kaire neturi. Ačiū.
PIRMININKAS. Kalbės Seimo narys Ž. Pavilionis.
Ž. PAVILIONIS (TS-LKDF). Labai ačiū. Pritariu bendrai kritikai dėl biudžeto, tiktai norėjau atkreipti dėmesį į tuos žmones, kurie negali savęs apginti, negali streikuoti, negali savo nuomonės garsiai politiniais klausimais išreikšti, tai yra į diplomatus. Visiems statutiniams tarnautojams šiame biudžete numatytas tam tikras algų padidėjimas, išskyrus diplomatams. 500 žmonių, kurie saugo mūsų valstybę, kuria jai ateitį, kurie numato tuos pavojus iš anksto, bet negali savo interesų apginti. Labai dažnai svarbiausiose raktinėse sostinėse mes turime po du tris žmones, kurie rūpinasi visais svarbiausiais mūsų valstybės prioritetais. Jie turi tik po keletą šimtų eurų metams, duok Dieve, tūkstančių surengti iš esmės vieną renginį. Jie neturi jokių instrumentų, jie neturi jokios paramos. Geriausi žmonės šiuo metu iš diplomatinės tarnybos išeina sukaupę vos ne trijų dešimtmečių patirtį. Todėl labai tikiuosi, kad Vyriausybė atsižvelgs ir į Užsienio reikalų komiteto vienbalsę rekomendaciją, ne vieną kartą išsakytą kritiką šioje salėje, ir parems mūsų diplomatus. Tuo labiau kad šioje salėje mes pritarėme Diplomatinio įstatymo pakeitimams, kurie lyg ir teisiškai sustiprina diplomatus, tačiau kaip visada mes savo žodžių darbais ir pinigais neparemiame, todėl labai tikiuosi, kad Vyriausybė į šią kritiką atsižvelgs ir diplomatus parems. Labai ačiū.
PIRMININKAS. Kalbės Seimo narys J. Razma.
J. RAZMA (TS-LKDF). Gerbiami kolegos, šiaip lyg visuotinai teigiame, kad valstybės biudžeto projektas mums yra svarbiausias dokumentas. Jau ir pristatant sesijos darbų programą visada valdantieji akcentuoja, kad štai čia yra tas svarbiausias projektas, bet pagal valdančiųjų dalyvavimą šioje diskusijoje tikrai taip neatrodo. Iš esmės niekas, išskyrus P. Gražulį, ir neužsirašė kalbėti. Ar reikia suprasti, kad iš tiesų nėra ką pasakyti savo srities žmonėms: sveikatos apsaugos srities, teisėsaugos, žemės ūkio, kultūros ir taip toliau. Aš darau tokią išvadą, kad patylint, na, galvojama, kad čia viskas praeis su kuo mažesniu dėmesiu, o ką nors labai gero pasakyti, matyt, neišeina.
Aš manau, kad yra esminės priežastys, kurias jau čia kolegos taip fragmentiškai minėjo, kodėl taip atsitiko, – todėl, kad šiai Vyriausybei biudžeto projektas iš tikrųjų nebuvo svarbiausias dokumentas. Svarbiau, man atrodo, buvo viešai pamojuoti, kad ši Vyriausybė yra labai reformatoriška ir štai sugebėjo įgyvendinti mokesčių reformą. Taip skambiai buvo vadinami tie nedideli buhalteriniai pakeitimai, neapmokestinamųjų pajamų dydžio pakėlimas, kas savaime buvo jau iš anksto numatyta ir diskutuota, ir tik po to jau žiūrima, ką tai duos biudžetui, užuot pirmiausiai pasiėmus biudžeto projektą ir pasvarsčius, kiek mes pagerinsime gyvenimą kultūros, švietimo darbuotojams, medikams, kiek čia reikia tų pinigų ir kaip mokestinėmis priemonėmis daugiau mažiau tą pasiekti. Tokio, deja, požiūrio į biudžeto projekto formavimą nebuvo.
O kai pasižiūri, kiek ten tų pinigų begali sukaupti po vadinamosios mokestinės reformos, be abejo, gal net kaip nors ypatingai gudriau tų kuklių pinigų ir nepadalinsi, kai visur jų trūksta. Ypač sunkūs metai laukia savivaldybių, aišku, žmonės pyks ant savivaldybių. Nežinau, kaip savivaldybės įgyvendins tą Vyriausybės, tiksliau, kultūros ministrės išprovokuotą ir pasirašytą memorandumą dėl kėlimo kultūros darbuotojams prisidėjimo, kai jų biudžetai iš esmės mažėja, kai yra pasiūlyta rasti vidinių rezervų, kad padengtų tą sumažėjimą 50 %, o Vyriausybė tik 50 % tekompensuoja, kaip jiems ir iš ko bus įmanoma vykdyti tuos dar papildomus labai jautrius ir svarbius įsipareigojimus, sakykim, tiems patiems kultūros darbuotojams.
Žemės ūkio sektorius. Man tikrai keista, kad atsistoja Kaimo reikalų komitetas, paaimanuoja, kad kitų metų biudžetas mažėja beveik 100 mln. eurų, ir ramiausiai komitetas pritaria tokiam sumažėjimui. Ar norima pripažinti, kad šiemet žemės ūkis 100 mln. taip visokioms nebūtinoms išlaidoms iššvaisto, o kitais metais štai susispaus ir visiems visko ir toliau užteks.
Aišku, norint sustabdyti emigraciją reikėtų rimčiau žiūrėti į biudžetinio sektoriaus darbuotojų atlyginimus, ir tikrai nepakanka to, kad jie pajus 20–30 eurų padidėjimą pagal tą bendrą neapmokestinamųjų pajamų dydžio augimo sistemą. Deja, tie dalykai lieka neišspręsti ir, aišku, mūsų frakcija tokiam biudžeto projektui tikrai nepritars. O tą nesugebėjimą finansuoti biudžeto sektoriaus turbūt geriausiai iliustruoja premjero mylimos srities – policijos finansavimas. Jeigu ten jau trūksta 4,7 mln. eurų pačioms būtiniausioms atlyginimų mokėjimo išlaidoms, tai ką jau bekalbėti apie kitas sritis.
PIRMININKAS. Kalbės Seimo narys E. Pupinis.
E. PUPINIS (TS-LKDF). Gerbiami kolegos Seimo nariai, gerbiamasis Pirmininke, iš tiesų šiandien svarstome, taip pat manau, svarbiausią šių metų įstatymo projektą. Galėčiau pavadinti tą biudžetą, kurį svarstome, neišnaudotų galimybių biudžetu, nes ne dažnai vyriausybėms tenka džiaugtis tokiu ekonomikos augimu, kuomet visi darbai buvo padaryti prieš tai, bet ateinant priiminėti tam tikrus sprendimus. Šiandien čia buvo kalbėta, kodėl vis dėlto neišnaudotos tos galimybės. O todėl, kad turbūt buvo eita prie tam tikros mokesčių reformos ir pabandyta pažarstyti visiems šiek tiek pinigėlių. Tačiau šiandien buvo užsiminta, kad jūs esate kairioji Vyriausybė, kairiojo centro, tai iš tikrųjų turbūt ir politika turėtų būti tokia, tačiau nematyti.
Norėčiau, pavyzdžiui, parodyti, ar iš tikrųjų teisinga kai kada žmogui, kad ir Ministrui Pirmininkui (su visa pagarba), gauti tam tikrą socialinę paramą dėl vaikų, kai mokytojas, paprastas mokytojas, gaunantis minimalų atlyginimą arba dirbantis puse etato, turintis du vaikus studentus, gauna tokias pajamas, iš kurių faktiškai negali aprūpinti savo studijuojančių vaikų. Iš tikrųjų tai nėra teisinga.
Aišku, dėl tos reformos, suprantama, atsirado didelių netekimų. Čia jau buvo įvardinti skaičiai – keli šimtai milijonų.
Vėlgi grįžtu prie švietimo srities. Čia jau buvo minėta, kad kelios sritys tikrai smarkiai nukenčia. Pernai mes svarstėme reformą dėl mokytojų etatinio apmokėjimo. Svarstant buvo teikiami tam tikri siūlymai bent kiek pagelbėti ikimokyklinio ugdymo mokytojams, taip pat pagalbos švietimui mokytojams, ir mes tikėjome, kad šiame biudžete tai bus numatyta. Tačiau nei pagalbos švietimui biudžete nėra, nei nėra numatyta ikimokykliniam ugdymui.
Taip pat ir kitos sritys, pavyzdžiui, patyčių prevencija. Pernai daug svarstėme, kalbėjome, kad reikia ką nors daryti, mokyklos turi būti finansuojamos pakankamai, tačiau vėlgi biudžete to nėra pakankamai numatyta.
Toliau. Taip pat nemažai diskutavome ir daug iečių buvo laužoma dėl mokyklų vadovų: kaip čia viskas bus, padarysime reformą, atsiras tam tikra konkurencija. Viską numatėme, įstatymą parengėme, tačiau pinigų tam nenumatėme. Gerai, kad mūsų Švietimo ir mokslo komitete dar bandome kažką taisyti, yra pateikta tam tikrų siūlymų, bet tai yra jau dėl važiuojančio traukinio ir nežinia, kaip Vyriausybė į tai pažiūrės.
Dar viena eilutė, tai yra neformaliojo vaikų švietimo eilutė. Pernai taip pat kalbėjome, kad tai eilutei reikia 15 mln. eurų. Šiandien komitete, tiksliau, vakar svarstėme, kad ne tai, kad tų lėšų trūksta… Pavyzdžiui, Kauno mokytojai atsiuntė laišką, kad vis dėlto net rugsėjo mėnesį neužtenka pinigų, sausio mėnesį neužtenka pinigų finansuoti neformalųjį vaikų švietimą. Tai yra labai svarbus finansavimas ir vėlgi visi pinigai numatyti iš Europos Sąjungos struktūrinių lėšų, o tai sunkina finansavimą. Jau trys mėnesiai, kai vėluoja atsiskaitymai. Ministerija sako, kad sutvarkys, bet iš tikrųjų tas iš anksto turėjo būti sutvarkyta. Vėl kitų metų biudžete 12 mln. iš Europos Sąjungos struktūrinių fondų. Aišku, mes siūlome padidinti iš valstybės biudžeto, nes priešingu atveju, jeigu tikėsimės iš Europos Sąjungos struktūrinių fondų finansuoti, ateis laikas, kai tų struktūrinių fondų neliks, ir ta eilutė, kuri labai svarbi… Visi pripažįstame, kad neformalusis vaikų švietimas, tai yra užimtumas, tai yra paėmimas vaikų iš gatvių į tam tikras institucijas ir įstaigas, kuriose jie yra ugdomi, yra labai svarbus dalykas ir patyčių prevencijos, ir vaikų užimtumo klausimams.
Nesigilinsiu į aukštojo mokslo sritį. Čia jau buvo minėta, kad mokslinių tyrimų ir eksperimentinės plėtros reikalai nefinansuojami, trūksta daug pinigų, nors yra įsipareigojimai Europos Sąjungai pasiekti vidurkį – 1,9 % nuo BVP iki 2020 metų. Tam tikrų problemyčių turime ir dėl to, kad labai tikėjomės aukštųjų mokyklų sujungimo didelio efekto. Ateina rektoriai ir sako: jūs žadėjote, bet nefinansuojate, yra pasirašyti susitarimai.
Pabaigoje norėčiau priminti chuliganišką Vyriausybės elgesį. Buvo pakeistas Savivaldybių biudžetų pajamų nustatymo metodikos įstatymas. Taip vyriausybės nedaro, kai priima įstatymus. Iš tikrųjų buvo ir Konstitucinio Teismo pasisakyta, ir apskritai visų teismų, kad vis dėlto savivaldybėms netektys turi būti kompensuojamos. Aišku, įstatymą parengėte, kad 50 % finansuojama. Savivaldybės negauna didelių lėšų, o patys galvojame, kodėl dabar nefinansuojama švietimo pagalbos mokytojams dalis. Todėl, kad savivaldybės neturi pinigų. Praėjusiais metais jos dar galėjo kompensuoti iš moksleivio krepšelio pinigų, kuriuos perskirstydavo. Dabar mes padarėme finansavimą pagal klases, lėšų nėra ir sakome, kodėl dabar savivaldybės nefinansuoja? Mes jau nekalbame apie tai, kad reikėtų padidinti atlyginimus pagalbos švietimui specialistams, mes jau kalbame apie tai, kad reikia išlaikyti tuos pačius etatus, kuriuos savivaldybės turi išlaikyti, atsižvelgdamos į pačios ministerijos nustatytą metodiką. Tai kaip elgtis savivaldybėms? Pinigų neduodame, bet reikalaujame, kad įstatymai būtų vykdomi. Manyčiau, dar nevėlu, dar turime sugrįžti, įstatymų projektai kartu su opozicija ir valdančiaisiais įregistruoti, manau, Vyriausybė turi padirbėti, pasistengti, paieškoti tam tikrų resursų, perskirstyti. Manyčiau, kad vis dėlto turėtume dar sugrįžti prie to klausimo ir kitoje biudžeto svarstymo stadijoje skirti reikiamų lėšų. Ačiū.
PIRMININKAS. Kalbės Seimo narys A. Kupčinskas.
A. KUPČINSKAS (TS-LKDF). Sveiki, gerbiami kolegos. Išties šį biudžeto projektą drąsiai galima pavadinti antiregioniniu, nes tokio nusiskundimų srauto iš savivaldybių, iš Savivaldybių asociacijos turbūt nebuvo pastarąjį dešimtmetį. Keista buvo girdėti praėjusią Vyriausybės valandą atsakymus finansų ministro, kurio paklausus, kaip jis vertina Savivaldybių asociacijos ir savivaldybių priekaištus ir siūlymą pasidalinti gyventojų pajamų mokesčio netektis ne perpus santykinai ir sąlyginai valstybės ir savivaldybių biudžetų dydžiams, o 80 % ir 20 %, finansų ministras atsakė, kad savivaldybės gali nesutikti, o jeigu nesutinka, jos gali bylinėtis. Atsimename krizinius laikus, kai savivaldybės bandė bylinėtis su tuometinėmis vyriausybėmis. Išties tie bylinėjimaisi prie gero neprivedė ir vis dėlto teismai pasisakė, kad savivaldybės buvo teisios, ir paskui vyriausybės turėjo kompensuoti savivaldybių negautas pajamas.
Dabartinis finansų ministro požiūris, man atrodo, tikrai netinkamas. Galiu pasakyti, kad šį biudžetą turbūt pats ministras turėtų įsivardinti kaip antiregioninį, nors savivaldybių pajamoms tenka vos 18 % viso valstybės biudžeto. Keista matyti šios Vyriausybės nusistatymus, kai sakoma, kad bus jautriai žiūrima į regionų problemas, bus stengiamasi rodyti regionams dėmesį ir imamasi tam tikrų priemonių, bet, išskyrus kai kurias priemones, kurios vėl baigiasi tuo, kad paramą gauna tik šalia didmiesčių esančios savivaldybės, sakykime, kad ir dotacijas ir subsidijas būstui… jau dabar rezultatai rodo, kad jaunos šeimos ima paskolas tik aplink didžiuosius miestus.
Be Žemės ūkio ministerijos, kurią žadama kada nors perkelti, iš tikrųjų tos realios regioninės politikos net nematyti. Nors vėlgi, kai vakar svarstėme Jaunimo ir sporto reikalų komisijoje, jeigu sunku integruoti net sporto sektorių į Švietimo ir mokslo ministeriją ir prašoma, kad 2019 metai būtų pereinamieji, tai Žemės ūkio ministerijos perkėlimas į Kauną, man atrodo, užtruks gerokai ilgiau ir ta regioninė politika baigsis fiasko. Taigi man tikrai nepatinka, kai iš savivaldybių paimamos lėšos ir nesutinka Vyriausybė kartu solidariai dalintis GPM netekčių dėl centrinės valdžios priimtų sprendimų, tai yra kad atitinkamai valstybės biudžeto dydį ir savivaldybių dydį…
Manau, Vyriausybė turėtų labiau įsiklausyti į Savivaldybių asociacijos pasiūlymus, juo labiau kad pačios savivaldybės imasi veiksmų, tai yra bando medikus, mokytojus, kitus svarbių specialybių asmenis pritraukti į tas mažesnes savivaldybes, nes jau trūksta tų pačių medikų ir mokytojų, stengiasi nuomoti jiems butus, suteikti kitas lengvatas ir tai, aišku, didina pačių savivaldybių įsipareigojimus. Kai savivaldybės netenka po 160 mln. kasmet GPM, joms iš tikrųjų sudėtinga verstis. Manau, kad Vyriausybė turėtų įvertinti šiuos pasiūlymus ir ypač atsižvelgti į Savivaldybių asociacijos nuogąstavimus ir siūlymus, kad vis dėlto priėmus biudžetą nereikėtų įsitikinti, kad einant laikui jis vis dėlto yra antiregioninis. Ačiū.
PIRMININKAS. Kalbės Seimo narys A. Matulas.
A. MATULAS (TS-LKDF). Gerbiamas Pirmininke, gerbiami kolegos, norėčiau tikriausiai kalbėti apie biudžeto dalį, susijusią su sveikatos apsauga, bet pradžioje noriu pasidalinti savo įspūdžiais ir patirtimi, nes penkias kadencijas parlamente. Tai, kolegos, galiu drąsiai sakyti, kad tokio regionų žlugdymo, koks vykdomas dabar, aš nesu matęs. Jau kalbėjo kolegos, kad augant ekonomikai, 48 savivaldybėms, tarp jų ir toms, kurioms aš atstovauju, mažėja biudžetas, yra pavedama vykdyti papildomų socialinės srities funkcijų, bet papildomų lėšų, atrodo, nenumatyta. Vykdoma visų sričių optimizacija, kad ir urėdijų optimizacija, pavyzdžiui, Pakruojo urėdijos sujungimas su Joniškio iš Pakruojo atėmė labai daug darbo vietų, sumažino. Ta pati optimizacija Kelių tarnyboje, Mokesčių inspekcijoje dabar yra gauti atleidimo lapeliai. Pavyzdžiui, tose savivaldybėse iš esmės mažėja apie 6–8 darbo vietas. Aplinkos apsaugos agentūroje, Vaiko teisių tarnyboje, pažiūrėkime, kas išėjo. Mes manėme, kad Vilnius geriau vadovaus vaiko teisių tarnyboms, tuo tarpu šiandien masiškai atiminėjami vaikai. Kai pašneki su savivaldybe, su seniūnijomis, seniūnais, jie puikiai žino, kurioje šeimoje yra rizika ir iš kurių šeimų nereikėtų atimti vaikų, bet su jais niekas nesikonsultuoja.
Štai jau kažkada klausiau aplinkos ministro: prie Raubonių, 120 metrų nuo pirmos gatvės sodybos yra išduotas leidimas statyti kiaulių fermą. Atliktas poveikio vertinimas, bet dokumentuose apie tai net nekalbama. Kalbama apie sodybą, kuri yra iš kitos pusės nutolusi 400 metrų, o štai 120 metrų neįvertinta. Klausiau agentūros atstovo Pasvalyje, ar su juo šnekėjo. Niekas nekalbėjo, niekas nederino ir panašiai, ir panašiai. Mes matome iš tikrųjų siaubingą regionų žlugdymą, darbo vietų mažėja, mažėja mokyklų – mokyklos optimizuojamos ir jaunos šeimos tiesiog ten nelieka.
Pirmadienį priėmiau žmogų, kuris atvyko iš Pakruojo rajono į Pasvalio kaimą gyventi su trimis vaikais. Vasarą nusipirko namelį, džiaugėsi, bet dabar pažliugo keliai, pusė kilometro, bet nei savivaldybė, nei Kelių direkcija… Aišku, tokių lėšų nėra ir jau žmonės ieško, kur išsikelti. Išties situacija regionuose yra sudėtinga. O jeigu dar įvertintume, kad ruošiamasi iš esmės naikinti visas rajonų ligonines! Aš jums persiunčiau vieną straipsnį, persiųsiu tuoj ir kitą A. Verygos interviu „Delfi“, kur jis jau neslepia, kad visos rajonų ligoninės, nesvarbu, kokie ten bus kriterijai, turi ruoštis tapti slaugos ligoninėmis. Štai šiandien, vakar kalbėjau su kelių ligonių kasų direktoriais, ar tikrai jie, regionai, sugebės teikti chirurgijos, akušerijos, terapijos paslaugas. Taip, chirurgijos iš esmės galėtų teikti, tik būtų tam tikras eilių padidėjimas. Dėl gimdymo problemų nėra, o terapijos paslaugų centrai, kaip Panevėžys, Šiauliai, Telšiai – iš esmės regionai teikia apie 70 % terapijos paslaugų. Tai kur tie žmonės pasidės? Žodžiu, laukiama chaoso.
Dėl sveikatos biudžeto. Valstybėje biudžetas iš esmės auga tiktai įmokų sąskaita. Valstybė sugebėjo padidinti 7 mln. valstybės asignavimus ir dabar bus skiriama 36 mln., poreikis yra 174. (Balsai salėje) Baigiu jau. Bet nežiūrint to, kad skyrė 7 mln. daugiau, sugebėjo iš VIPʼo skirtų sveikatos apsaugai…
PIRMININKAS. Laikas!
A. MATULAS (TS-LKDF). …nuimti virš 4 mln. Valstybės parama sveikatos apsaugai, augant ekonomikai, mano skaičiavimais, yra viso labo apie 3 mln.
PIRMININKAS. Laikas. Kalbės Seimo narys R. J. Dagys.
R. J. DAGYS (TS-LKDF). Gerbiami kolegos, turbūt kalbėti apie biudžetą reikėtų apskritai matant visą paveikslą, todėl iš dalies persidengs mano kalba su socialinio draudimo biudžetu, nes jie dabar tarpusavyje susiję. Kadangi mes bazinę pensiją perkėlėme į valstybės biudžetą, tai yra logiška apie tai kalbėti.
Galiu tik apgailestauti, kad mes taip lengvai per mokesčių sistemą atsisakėme nemažos dalies pinigų, maždaug apie 300 mln. Jeigu mes būtume to neatsisakę, o atsisakėme faktiškai per socialinio draudimo mokestį, tai dabartinis planuojamas vidutinės pensijos sumažėjimas, lyginant su vidutine alga, o jis toks yra suplanuotas pačios Vyriausybės ir ministerijos, lyginant dabar pagal naujus skaičiavimus nuo bruto – nuo 52 iki 50 %. Tai pirmas mažėjimas pastaruoju laikotarpiu, pensijų nuvertėjimas. Jeigu mes būtume to neatsisakę, tai mes būtume galėję papildomai dar pensijas pakelti 44 eurais per mėnesį. Tai tokie kaštai, ką mes lengva ranka per mokestinę sistemą nurašėme.
Kitos pagrindinės bėdos, kurias, man atrodo, mes turime, tai yra pernelyg mažas bazinės algos indeksavimas. Jis nesiekia, net nepadengia infliacijos dalykų. Ir tai yra sunkiai pateisinama, nes Konstitucinio Teismo sprendimai aiškiai pasakė, jis turėtų būti atkurtas vienareikšmiškai, be jokių išlygų. Mes jo neatkuriame, ne tik kad neatkuriame, bet indeksuojame mažiau, negu yra infliacija.
Aš tikiuosi, kad Socialinių reikalų ir darbo komitetas, kuris du kartus balsavo ir pritarė dar 1 eurą pridėti, salėje sulauks palaikymo, nes kitaip tie pensininkai, kurie draudžiasi kaupiamajam draudimui pagal formulę 2 + 2 + 2, bus labai nustebę, kad po visų mokestinių skaičiavimų gaus į rankas mažesnę pinigų sumą, negu gavo anksčiau. Būtent kalbu apie tą grupę. Jie turės papildomai susimokėti ir mokesčius, kurie pakilo, į kaupiamuosius fondus iš savo dalies, atskaičiavus visus mokesčius, ir suma subalansuojama taip, kad faktiškai jų realiai į rankas gaunamos pajamos sumažės. Vargu ar tai kam sukels kokių nors teigiamų emocijų. O jų yra tikrai nemenkai, apie 400 tūkst. Turėkite tai omenyje, kai reikės balsuoti.
Toliau. Labai sunkiai pateisinama tai, kad tremtinių ir mokslininkų pensijos visiškai neindeksuojamos, užšaldomos praėjusių metų lygio. Visiškai nesuprantama. Mokslininkų pensijos – tai čia mūsų požiūris į mokslininkus, dirbusius valstybei, bet tremtinių pensijos, aš atkreipsiu dėmesį, – tai yra ta dalis, kurios mes negalėjome įvertinti tremtiniams, politiniams kaliniams, jų darbo Sibire ir kalėjimuose, nes ir stažo formulę ten sunku… Stažą dar galima kaip nors įvertinti, bet kiek jie ten uždirbo ir kaip įvertinti jų tą indėlį sovietiniuose lageriuose, na, niekas negali apskaičiuoti. Ir ji turėjo būti pagal savo prigimtį kompensuojama iš tų pačių… indeksuojama taip pat kaip ir pensijos. Tai nėra padaryta. Tam viso labo, šitoms dviem pensijoms, reikia 1,5 mln. Tai nėra suma, kuri neišsprendžiama. Nežinau, premjero salėje nėra, bet tai yra teisingumo ir supratimo klausimas. 1,5 mln. – čia ne ta suma, dėl kurios mes negalėtume išspręsti tos problemos. Atkreipiu dėmesį, kad iš tikrųjų tai svarbus dalykas.
Aišku, belieka apgailestauti, kad kai kurios ir vaiko pinigų, ir kitos programos nėra padengtos iš biudžeto, paliekama skolintis, galimai skolintis. Bet jeigu skolinimasis neįvyks, socialinių reikalų ir darbo ministras tiesiog turės paimti pinigų iš kitų programų, kurios visos yra jautrios, ir perskirstyti šitiems mokėjimams. Tai nukentės daugybė programų. Ačiū už dėmesį.
PIRMININKAS. Kalbės Seimo narys A. Sysas. Toliau posėdžiui pirmininkaus Seimo Pirmininko pirmoji pavaduotoja R. Baškienė.
A. SYSAS (LSDPF). Gerbiamas Pirmininke, gerbiami kolegos, šiek tiek sureaguosiu į tai, kas jau buvo kalbėta. Bandžiau išgirsti. Mes šiandien tikrai nesvarstome Italijos biudžeto. Gal Italijos biudžetą būtų lengviau svarstyti, bet mes svarstome savo biudžetą. Ir džiugu, kad užsienio institucijos teigiamai vertina mūsų biudžeto projektą ir procesus, kurie vyksta. Bet klausimas, kieno sąskaita tai bus pasiekta? Jeigu mes atsakysime į šitą klausimą, tada bus paprasčiau, nes biudžetas – ne vien sausi skaičiai, pirmiausia tai yra žmonės, kurie gyvena iš to biudžeto.
Norėčiau pradėti nuo filosofinio klausimo. Vis dėlto biudžetas yra svarbiausias įstatymas, kurį svarsto parlamentas. Turbūt niekas nesiginčys, taip? Seimas yra įstatymų leidžiamoji valdžia. Turbūt irgi nesiginčysite? Tada kyla abejonių man, ir čia buvo šiokios tokios minimos: laikas ir svarstymas. Nors komiteto pirmininkas sako, kad svarstė ne 19 minučių, o net du posėdžius. Bet komisijos, kurios svarsto, kas buvo prieš 20 metų ar 10 metų, jau svarsto turbūt aštuonis posėdžius. Ir man teko toje komisijoje pavaduoti R. Budbergytę. Tada kyla klausimas, ar visą tą malonumą… biudžetas, per 19 minučių pasakęs, kad visi siūlymai, kuriuos pateikė Seimo nariai ir komitetai, komitetai apsvarstė ne šiaip sau vieną ar kitą keitimą… šitą visą malonumą atiduoda Vyriausybei? Ar jūs hegemonai, kurie sprendžia, kaip gyvensime Lietuvoje, ar užtenka 14 ministrų? Susidaro toks įspūdis, kad mes tik priedas prie Vyriausybės, parlamentas, kuris negali nieko nuspręsti, nes viskas bus atmesta, nebent vienam ar kitam draugužiui pametės 10 ar 15 mln. eurų, kokiam nors stogui ar dar kam nors.
Turbūt čia yra esminis klausimas. O kalbant apie biudžetą, čia jau daug detalių buvo pasakyta, aš galbūt pabandysiu pasakyti keletą iš socialinės srities, su kuria geriausiai susipažinęs, ją esame išdiskutavę. Pakartosiu tai, ką sakiau praeitą savaitę. Stebuklų nebūna, jeigu mes mažiname mokesčius ir didiname išlaidas, visada pritrūksta lėšų įsipareigojimams vykdyti. Ir tai labai gerai matyti šitame biudžete. Negalima sumažinti mokesčių, padidinti išlaidas ir gauti teigiamą rezultatą. Kažkas negauna. Kaip sako komiteto pirmininkas, biudžetas įtemptas. Aš manau, kad įtemptas per visas stygas – kaip arfoje. Ir manau, kad svarbiausias požiūris yra į viešąjį sektorių. Viso viešojo sektoriaus darbo užmokesčiui trūksta pinigų. Netgi tiems, kuriems dauguma jūsų buvo labai dosnūs – prokurorams, žvalgybai, STT. Ir tiems trūksta, nes jiems tiek davėte, kad dabar net iš sutaupytų neužtenka, reikia iš papildomų. Kadangi apie darbo užmokestį mes kalbėsime svarstydami kitą įstatymą, aš nesileisiu į detales, bet tai akivaizdu.
Ką mes matome biudžete iš pateiktos informacijos? Dar 45 sekundės. Ką matau? Kam trūksta? Tiesiai šviesiai skaitau. Vaiko pinigams trūksta 46 mln.; socialinėms paslaugoms teikti – 12 mln.; būstui kredituoti jaunoms šeimoms – 2 mln.; Vaikų išlaikymo fondui – 1,1 mln.; šeimos ir vaiko gerovei – beveik milijono, nors priimame visokių įstatymų, kaip mes čia šeimai padėsime, bet kai reikia skirti pinigų, va, ir visa meilė šeimai baigiasi; jaunimo politikai – pusės milijono ir netgi antrajai pensijų pakopai pervesti po reformos trūksta 16 mln. Va, tai yra kitų metų biudžetas. Ar už jį galima balsuoti? Ne.
PIRMININKĖ. Dėkoju. Kviečiu A. Kubilių. Prašau, kolega.
A. KUBILIUS (TS-LKDF). Gerbiami kolegos, labai daug čia jau visko buvo pasakyta. S. Jakeliūnas iš tikrųjų teisus džiaugdamasis, kad biudžetas Europos Sąjungos yra pripažintas kaip fiskališkai atsakingas, bet mes čia, Seimo salėje, turime svarstyti savo pilietinę ir valstybinę atsakomybę taip pat.
Čia daug kas nerimauja, kad mūsų siūlymas stabdyti mokesčių reformą ir taip gauti į biudžetą, išlaikyti biudžete tuos 300 mln. eurų sukels chaosą. Mano įsitikinimu, gyvenimas su tokiu biudžetu, koks dabar yra pasiūlytas ir kokį valdantieji yra pasiruošę priimti, kitais metais sukels tikrai labai daug chaoso. Taigi reikia rinktis, kas yra mažiau skausminga. Mano įsitikinimu, stabdyti mokesčių reformą ir spręsti, kaip padalinti tuos 300 mln. eurų, kurie dėl to atsirastų biudžete, būtų žymiai mažiau skausminga. Šiuo atveju aš norėčiau jums pasiūlyti keletą labai aiškių prioritetų, kam tuos 300 mln., kuriuos tokiu būdu gautume į biudžetą, mes galėtume teisingai išleisti.
Pirmas dalykas, čia jau daug buvo kalbėta apie regionus, apie savivaldybes, apie tai, kad 48 savivaldybių biudžetai kitais metais mažėja. Tai iš tikrųjų yra, na, didžiulis ir nesuprantamas šokas visiems regionams. Lietuva nėra ištikta nei karo, nei kokios nors globalios finansinės krizės, kodėl turėtų mažėti savivaldybių biudžetai. Lietuva yra ištikta valstiečių valdžios, kuri ėjo į rinkimus labai drąsiai teigdama, kad mes pasirūpinsime visais regionais. To rezultatas yra tai, kad 48 savivaldybių biudžetai mažėja tuo metu, kai ekonomika auga, vidutiniai darbo užmokesčiai auga beveik po 10 %, tuo tarpu savivaldybės yra paliktos ant skurdo dietos ir bus tokios politikos uždusintos. Aš tikrai netikiu, gerbiami kolegos, aš tikrai netikiu, kad, pavyzdžiui, Seimo narys R. Šarknickas galėtų balsuoti už biudžetą, pagal kurį jo apygardos, Alytaus miesto, biudžetas mažėja. Netikiu, kad Seimo nariai D. Gaižauskas ir K. Mažeika galėtų balsuoti už mažėjantį Marijampolės biudžetą, išrinkti toje apygardoje, kad galėtų V. Ąžuolas, Biudžeto ir finansų komiteto narys, balsuoti už mažėjantį Akmenės rajono biudžetą, kad A. Baura galėtų balsuoti už Anykščių mažėjantį biudžetą, kad Biržų rajone išrinktas Seimo narys A. Šimas balsuotų už mažėjantį Biržų biudžetą. Seimo narė L. Matkevičienė negi gali balsuoti už Kaišiadorių mažėjantį biudžetą? (Balsai salėje) Seimo vicepirmininkas A. Nekrošius, atsakingas žmogus, kaip jis pažiūrės į Kėdainių gyventojų akis, kai Kėdainių savivaldybės biudžetas taip pat mažėja? Profesoriau Vinkau, negi balsuosite už mažėjantį Kretingos rajono biudžetą? Seimo nariai A. Šimas ir R. Martinėlis negi balsuos už mažėjantį Kupiškio biudžetą? Seimo narys Z. Streikus, dzūkų draugas, – negi galima balsuoti už mažėjantį Lazdijų biudžetą? (Balsai salėje) Na, aš tikrai neįsivaizduoju, kad Seimo vicepirmininkė, kurią tikrai gerbiame… Ponia Baškiene, negi jūs balsuosite už mažėjantį Šiaulių rajono biudžetą?
PIRMININKĖ. 0,1 %.
A. KUBILIUS (TS-LKDF). Aš neįsivaizduoju, kad Seimo narys R. Žemaitaitis galėtų balsuoti už Šilalės, Šilutės ir Skuodo, ir Rietavo, atsiprašau, Rietavo mažėjantį biudžetą, būdamas išrinktas toje apygardoje ir atstovaudamas tiems rinkėjams.
Gerbiami kolegos, aš tikrai norėčiau, kad visi jūsų apygardų žmonės žinotų, už ką jūs balsuojate. Jūs ruošiatės balsuoti už mažėjančius jūsų apygardų, savivaldybių biudžetus. 48 savivaldybės yra ištiktos valstiečių valdžios ir todėl yra pasmerktos bado dietai.
Aš nenoriu toliau tęsti apie mokytojus, apie gydytojus, apie valstybės tarnybą. Aš paklausiau mūsų gerbiamų kolegų senbuvių, Seime dirbančių Sekretoriato darbuotojų, kaip jie vertina savo, kaip valstybės tarnautojų, algas. Sakė, mes labai džiaugiamės, kad pernai mūsų algos buvo padidintos 1 euru.
Gerbiamieji, viešasis sektorius yra valstybės pagrindas ir, deja, jūsų valdymo laikotarpiu tas valstybės pagrindas…
PIRMININKĖ. Dėkoju. Laikas.
A. KUBILIUS (TS-LKDF). …labai stipriai toliau menkinamas.
PIRMININKĖ. Dėkoju. Mieli kolegos, žinau, Statute neparašyta, kad pavardę paminėjus reikia būtinai suteikti žodį replikuoti.
Toliau tęsiame diskusijas. P. Gražulis. (Balsai salėje) Visus. Ir paminėjo daug. Deja, nereplikuosime.
P. GRAŽULIS (MSNG). Gana atidžiai išklausiau tiek pagrįstą, tiek nepagrįstą repliką. Tikrai buvo pastabų gana racionalių. Kai mes priiminėjome mokesčių reformą, iš tikro aš irgi turėjau savo nuomonę, kad vis dėlto dabartinė valdžia galėjo būti socialiai jautresnė ir didinti pajamas tiems, kurių yra mažiausios, bet pasirinko kitą kelią, kad visiems didėtų ne taip ženkliai.
Bet, gerbiamas Kubiliau, aš galiu, manau, balsuoti už šitą biudžetą, nes Klaipėdos rajono biudžetas didėja bendrai su savivaldybės pajamomis 6 %. Ačiū Dievui, kad jūs man leidžiate balsuoti už šitą biudžetą.
Taip pat noriu pasakyti gerbiamam A. Kubiliui. Šita Vyriausybė, žinoma, jeigu kiek nors lėšų trūks, skolinsis, bet skolinsis, be abejonės, ne iš privačių fondų ir ne po 10 % metinių palūkanų. Jūs iš „Barclays“ skolinotės dešimčiai metų ir padarėte valstybei žalą 22 mlrd… per šiuos metus – 2 mlrd. eurų. Padalinkite tuos 2 mlrd. eurų iš dešimties metų ir ta suma, kurios šiandien valstybei trūksta, – 300 mln., ir būtų, ir šiandien nebūtų jokios diskusijos. Jūs atėmėte iš pensininkų, mažinote algas ir kam atidavėte tuos pinigus? Ogi bankams. Tiems, kurie sukėlė krizę.
Kaip jūs šiandien dar galite kritikuoti, jūs man pasakykite?! Kaip jūs apskritai galite kalbėti, patys padarę 2 mlrd. žalą per dešimt metų (patikslinsiu) valstybės biudžetui. Kaip? Kaip jūs apskritai turite sąžinės kalbėti? Ateitumėte prie tribūnos, muštumėtės į krūtinę ir sakytumėte: kaltas esu, kaltas esu ir labai kaltas esu. Suprasčiau jūsų kalbą. Jūs padarėte, krizės sąlygomis krovėte milijardus bankams į kišenes. Čia „Barclays“, kuriam taip pat papildomai, kad atėjo, 150 mln. numetėte ir dar skolinotės beveik po 10 % iš Majausko banko pinigų. Ir jūs dabar, vienu žodžiu, čia taip kalbate? Taip drąsiai ir taip įžūliai, aš noriu jums pasakyti.
O šitas biudžetas apskritai… Yra padidintos pensijos, padidintas minimalus atlyginimas, vaiko pinigai taip pat padidinti. Žinoma, tai galima buvo padidinti dvigubai, jeigu ne jūsų praeities skolinimosi politika. Taip, tai yra žala biudžetui, žala valstybei, bet didelė nauda yra bankams ir ypač privatiems bankams.
Taigi, gerbiamieji, aš manau, kad šitas biudžetas yra subalansuotas. Žinoma, gal šiek tiek ir įtemptas, bet aš noriu atkreipti dėmesį ir taip pat ponas A. Kubilius pasakė, kad Europos Sąjungos Komisija pasakė, kad jis yra atsakingas. Man teko girdėti informaciją, dar nepatvirtintą, per tarptautinius kanalus, kad iš 29 Europos Sąjungos šalių tik aštuonių valstybių biudžetai atitinka Europos Sąjungos reikalavimus, tarp jų ir Lietuvos. Reikia pasidžiaugti, kad dabartinė Vyriausybė atsakingai planuoja pinigus. Tikrai norėtųsi kiekvienas… Ar jūs galvojate, kad dabartinė Vyriausybė, dabartinis Seimas nenorėtų dvigubai padidinti pensijų, atlyginimų mokytojams, gydytojams, visiems? Norėtų, bet iš kur paimti pinigų, kai jūs prašvaistėte 2 mlrd.? Atiduokite šituos 2 mlrd. ir tikrai pinigų užteks.
Taigi aš tikrai, A. Kubiliui leidus, nes mano Klaipėdos rajono biudžetas auga 6 % kitais metais, A. Kubiliui leidus aš balsuosiu už biudžetą.
PIRMININKĖ. Dėkoju. Kviečiu premjerą diskutuoti dėl valstybės biudžeto.
S. SKVERNELIS (LVŽSF). Gerbiami kolegos Seimo nariai, tikrai džiugu matyti ir girdėti audringas diskusijas, išreiškiamas pastabas, nuogąstavimus. Gaila, kad tie nuogąstavimai kartojami šioje salėje jau turbūt trečią kartą, metai eina į priekį, o jie kaip neišsipildo, taip neišsipildo. Reikėtų pasiimti stenogramas, kur mus čia gąsdino šiandien įvairiausiais kataklizmais ir skriaudžiamais žmonėmis, ir pažiūrėti, ar tie žodžiai iš tikrųjų išsipildė, ar ne, ir palyginti situaciją.
Vyriausybės įgyvendinama politika yra nuosekli. Noriu priminti, kad 2018 metais sprendėme aštriausią, Lietuvai skausmingiausią problemą – skurdo lygio. Su 2018 metų biudžetu patvirtinome beveik 600 mln. eurų paketą, orientuotą į skurdo mažinimą. Pokytį labiausiai pajautė mažiausias pajamas gaunantys dirbantys žmonės. Buvo įvesti, priminsiu, vaiko pinigai, minimali alga padidinta iki 400 eurų, indeksuotos pensijos. Prisiminkime tuos pačius vaiko pinigus. Kokios batalijos čia virė – priemonė nepaveiki, niekam neįdomi, privers žemintis, nepasieks žmonių, nepasieks tų tikslų, kurie buvo keliami! Turime mes vertinimus, galiausiai jau ir tarptautinių institucijų, kurios tai vertina kaip vieną iš būtiniausių ir sėkmingiausių dalykų. Turime 98 % vaikų, kurie savo pinigus gavo, atrodo, niekas ir nesižemino, ir mechanizmas veikė, ne tai kad veikė, yra tikrai reali parama ir nauda šeimoms.
2019 metų biudžeto projektu toliau nuosekliai sprendžiame šalyje per daugelį metų susikaupusias problemas, iš kurių didžiausios – demografijos iššūkiai. Nesivaikome trumpalaikių tikslų, nedarome trumparegiško išlaidavimo. Kitų metų biudžetas – tai šalies išsivystymo eigą pakeisiantis biudžetas, iš kurio didžiausią svorį turi pavasarį Vyriausybės inicijuotos ir Seimo pritartos šešios struktūrinės reformos: mokesčių, pensijų, švietimo, sveikatos apsaugos, inovacijų, šešėlio mažinimo. Kartu su vaiko pinigų didinimu didėja pensijos, mažėja mokesčiai dirbantiesiems, visiems dirbantiesiems, nepriklausomai nuo to, ar jie dirba viešajame, ar privačiame sektoriuje, auga parama šeimoms, siekiama itin atsakingai tvarkyti valstybės finansus.
Šių reformų įgyvendinimas suplanuotas 2019 metų biudžete vidutiniu laikotarpiu padidins šalies bendrąjį vidaus produktą beveik dviem procentiniais punktais, bus naujai sukurta daugiau nei 26 tūkst. darbo vietų. Reformos yra įrankis Vyriausybės strateginiams tikslams įgyvendinti, mažinti darbo jėgos apmokestinimą, skatinti inovacijas, investicijas, didinti gyventojų pajamas ir ekonomikos augimą, taip pat mažinti šešėlinę ekonomiką, didinti sveikatos bei švietimo sektorių kokybę bei efektyvumą.
Biudžetas parengtas remiantis rugsėjo pradžioje paskelbtu ūkio raidos scenarijumi. Jis numato, kad 2019 metais bendrasis vidaus produktas augs 2,8 %, vidutinė metinė infliacija nesieks daugiau kaip 2,5 %, vidutinis darbo užmokestis, neatskaičius mokesčių, augs 7,2 %, o nedarbo lygis sumažės beveik 6 %. Labiausiai kitų metų išlaidos auga tose srityse, kuriose įgyvendinamos mano minėtos reformos. Kitais metais didžiausia biudžeto dalis yra skirta socialinės apsaugos sričiai, beveik 5,5 mlrd. eurų, iš jų papildomai 212 mln. numatyta pensijoms indeksuoti, senjorų vidutinė senatvės pensija padidės 26,5 eurų turint visą stažą. Vaiko pinigams padidinti, jie didėja nuo 30 eurų iki 50 eurų, skirta 117 mln. eurų. Pareiginės algos dydžiui ir minimaliai mėnesinei algai didinti suplanuota beveik 47 mln. eurų. Taip pat beveik 17 mln. eurų šalpos pensijų ir tikslinių kompensacijų bazėms didinti, 6 mln. eurų – socialiniams darbuotojams, atvejų vadybininkams, 11,3 mln. eurų – paramai būstui įsigyti mažas pajamas gaunantiems ir jaunoms šeimoms regionuose. Taip pat noriu atkreipti dėmesį, kai buvo įvesta šita priemonė, kokios sulaukėme kritikos, kad regionuose ta parama bus neveiksminga, niekam nereikalinga, neveiks. Per tris valandas kvota, kuri buvo numatyta, buvo išgraibstyta.
Sveikatos apsauga. 2019 metų biudžete skirta 2 mlrd. 155 mln. eurų, tai yra 279 mln. eurų daugiau negu šiais metais. Iš jų 172 mln. eurų suplanuota medicinos darbuotojų padidintiems atlyginimams užtikrinti ir tolesniam jų didinimui, 63 mln. eurų – įmokoms už valstybės lėšomis draudžiamus asmenis, 16,5 mln. eurų – rezidentų darbo užmokesčiui didinti, 12,7 mln. eurų – visuomenės sveikatos priežiūros specialistų, dirbančių ugdymo įstaigose, atlyginimams didinti ir savižudybių prevencijai.
Švietimui ir mokslui skirta daugiau negu 1,5 mlrd. eurų, jeigu tiksliau, 1 mlrd. 517 mln., tai 185 mln. eurų daugiau, negu buvo šiais metais. Iš jų beveik 50 mln. eurų – etatiniam mokytojų darbo apmokėjimui, 31 mln. eurų – dėstytojų, mokslo darbuotojų ir kitų tyrėjų atlyginimams didinti, 15 mln. eurų – neformaliojo vaikų švietimo krepšeliui, 12 mln. eurų – kokybės krepšeliui, 10,8 mln. eurų – klasės krepšeliui finansuoti, 5,5 mln. eurų – socialinėms stipendijoms ir 5 mln. eurų – už studijas sumokėtai kainai kompensuoti valstybės nefinansuojamiems studentams.
Biudžetai. Savivaldybių. Išvardinti rajonai, kur kam kas mažės. Noriu tik priminti, kad savivaldybių biudžetai 2016 metais buvo 2,3 (…) eurų, 2017 metais – 2,5, 2018 metais – 2,7, 2019 metais – 2,9 mlrd. eurų. Keisis GPM skirstymo tvarka. Savivaldybės bus skatinamos imtis aktyvesnių veiksmų, kad siektų sukurti sąlygas steigti verslą, kurti naujas darbo vietas, pritraukti investicijų savivaldybėje ir mažinti šešėlį, įvesti papildomą kriterijų – darbo užmokesčio fondo pokyčio rodiklį, tai yra savivaldybės taip pat bus suinteresuotos, kad investicijos būtų ne beprasmiškai išleistos arba panaudotos, bet būtų investuotos ir duotų grąžą.
Dar daugiau, sprendžiamas savivaldybių skolinimosi klausimas. Dėl investicinių projektų, mažinančių jų biudžeto išlaidas arba (ir) didinančių pajamas, bus leidžiama skolintis subalansuojant biudžetą per ketverius metus. Toks biudžeto projektas pateiktas Seimui ir atsakingoms institucijoms. Jų vertinimai jau paskelbti. Europos Komisija, įvertinusi kitų metų Lietuvos biudžeto projektą dėl atitikimo Europos Sąjungos stabilumo ir augimo paktui, pateikė išvadą – Lietuvos biudžeto projektas pirmą kartą visiškai atitinka fiskalinės drausmės reikalavimus. Laikomasi išlaidų ribojimo taisyklės limito, struktūrinis balanso rodiklis yra mažesnis nei vidutinio laikotarpio tikslas. Manau, kad tai yra didelis laimėjimas Lietuvai.
Priminsiu ir nepriklausomų ekspertų vertinimą, kurio esminė išvada, kad vykdomos ir biudžete numatytos reformos įgyvendina daugumą – 14 iš 18 tarptautinių rekomendacijų Lietuvai. Biudžeto projektas ir jame atspindėtos reformos leis ženkliai prisidėti prie šalies ekonomikos augimo ir naujų darbo vietų kūrimo. Tai reiškia didėjančius atlyginimus, pensijas, išmokas vaikams, mažėjančią pajamų nelygybę.
Paskutinis sakinys arba vienas iš paskutinių dėl biudžeto projekto pateiktų siūlymų, kurie keliauja į Vyriausybę. Toliau laikysimės nuoseklumo, kad tvarkant šalies finansus ir įgyvendinant būtinus pokyčius dėl šalies gerovės populistiniai pasiūlymai be pagrįstų finansavimo šaltinių nebus vertinami, negalime leisti sau tokios prabangos. Nors ir nesinorėtų visų įvardintų mano reformų moksliniu vertinimu traktuoti kaip naujovės, tačiau, deja, anksčiau egzistavusi biudžeto formavimo praktika iki šiol nebuvo orientuota į projektuojamų išlaidų atsiperkamumą ir vertingumą, jų analizę. Dabar siekiame to laikytis.
Dar keletas sakinių, ką konkrečiai pajus kiekvienas iš 2019 metų biudžeto. Dirbantieji – pilnesnes pinigines dėl mokesčių reformos. Svarbu tai, kad pokyčius pajus ne tik mažiausiai uždirbantys, kas buvo projektuota šių metų biudžete, bet, beje, pirmą kartą po krizės ir vidutines pajamas gaunantieji – apie 40–50 eurų dėl mokesčių papildomai į rankas. Toliau, gyventojai galės susimažinti apmokestinamąsias pajamas. Nauda vienam gyventojui per metus sieks iki 400 eurų taikant GPM deklaracijas.
Pagaliau, pagaliau, pabrėžiu, nebeliks konkurencijos tarp „Sodros“ pensijos ir kaupimo, nes pensija bus iš dviejų vienas kitą papildančių šaltinių, kaip numatyta pensijų reformoje, bus paskatų kaupti pensiją. Iki šiol optimaliai nekaupusiems darbo mokesčių sumažinimas amortizuos asmenines įmokas, nebeliks paskatų nedeklaruoti darbo pajamų, nes socialinių išmokų terminas įsidarbinus didėja nuo 6 iki 12 mėnesių, ką pajus verslas, ir tuoj bus stabili mokestinė sistema.
Darbo mokesčių planas patvirtintas trejiems metams ir darbo mokesčiai kasmet mažės. Per trejus metus darbo mokesčiai sumažės vidutiniškai 6 % ir Lietuva šiuo atžvilgiu taps konkurencingiausia Baltijos šalyse. Paskatų šešėliui sumažėti paketas sudarys gerokai palankesnes sąlygas norintiems veikti skaidriai.
Noriu taip pat priminti mūsų investicinės aplinkos ir pažangos vertinimą. Kaip paskelbta „Doing Business“ tarptautinių tyrimų, Lietuva yra keturiolikta tarp 190 pasaulio valstybių, Europos Sąjungoje yra tik trys valstybės, kurios yra aukščiau už mus. Tą rodo ir ateinančios investicijos, gamybinės investicijos, ne paslaugų, kurios gana lengvai migruoja į kitas valstybes pasikeitus vienai ar kitai finansinei situacijai šalyje. Tai yra ilgalaikės tvarios gamybinės investicijos, kuriomis mes galime didžiuotis.
Ką gaus vaikai ir šeimos? Investicija į ženklų švietimo paslaugų pagerėjimą yra vienas iš labiausiai aiškių kitų metų biudžeto tikslų ir prioritetų. Vien švietimo struktūrinei reformai skiriama apie 100 mln. eurų, o apskritai visam sektoriui išlaidos didės, kaip minėjau, dar daugiau. Nors investicijų į švietimo paslaugas rezultatus pamatysite palaipsniui, bet jau kitais metais vaikai ir jų tėvai galės džiaugtis apčiuopiamais pokyčiais: daugiau užsiėmimų po pamokų, ženkliai pajaus atlyginimų pokyčius. Ir tam yra skirta, kaip minėjau, beveik 50 mln. eurų mokytojams ir 30 mln. (…) eurų.
Ką pajus senjorai? Pensininkų pragyvenimo lygis ir toliau progresuojamai turi gerėti. Pensijos kitais metais, turint visą stažą, augs vidutiniškai, pabrėžiu, 26,5 euro, socialinio draudimo pensijos kitais metais bus indeksuojamos ir padidės beveik 8 %. 7,6 % didėjimą pajaus apie vienas milijonas gavėjų: 600 tūkst. senatvės pensijų gavėjų ir 200 tūkst. neįgaliųjų, 215 tūkst. našlių ir 33 tūkst. našlaičių. Mažiausios šalpos senatvės pensijos didės nuo 117 iki 132 eurų, pokytį pajaus apie 6 tūkst. gavėjų.
Ką mes visi pajausime? Laikantis nuoseklumo ir žvelgiant į priekį, kaip minėjau, įgyvendinant reformas, per vidutinį laikotarpį 2 % BVP augimą, bus pritraukta daugiau investicijų, sukurta daugiau darbo vietų, padidės produktyvumas ir atlyginimai.
Vėl girdėjome įvairiausių mitų apie tai, kaip mes nesurenkame arba nesurinksime biudžeto ir negalėsime išlaidauti. Noriu tik pabrėžti vieną dalyką, gerbiamieji, kalbant apie viešųjų finansų tvarų tvarkymą ir atsakingą fiskalinę politiką. Aš nebekartosiu Europos Komisijos įvertinimo, kuris labai aiškiai sudeda taškus, bet noriu paminėti dar vieną asmeninį dalyką. Kitų metų pabaigoje, vykdydama savo tikrai atsakingą politiką, valstybė įvairiuose fonduose turės 1,5 mlrd. eurų rezervą. Pinigų, jeigu norime išdalinti, yra, tačiau reikia prisiminti, kokius mes turime įsipareigojimus pagal konstitucinės finansinės drausmės įstatymus ir tarptautinius įsipareigojimus.
Buvo paminėtos kai kurios sritys, kuriose yra visai blogai arba niekas nedidėja, tai noriu atsakyti. Viešajai tvarkai kitų metų biudžete skirta 48 mln. eurų daugiau, aplinkos apsaugai – 102 mln. eurų daugiau, poilsio, kultūros ir religijos eilutėje – 41 mln. eurų daugiau, gynybai – 64 mln. eurų daugiau. Noriu priminti, kad pavyko dviem metais anksčiau laiko pasiekti 2 % BVP augimą ir 2019 metais taip pat numatyta didinti išlaidas mūsų šalies gynybai.
Na, ir kas bus, gąsdinant kataklizmais, kai mes nesurinksime nieko? Mes matome akivaizdų pokytį kalbant apie šešėlinės ekonomikos mažinimą. Ir tai, kas buvo suplanuota šių metų biudžete, tos pajamos iš šešėlio mažinimo yra gautos. Kitais metais mes keliame ambicingesnius tikslus ir tai bus padaryta. Kalbame apie mokesčių surinkimą. Noriu tik priminti, kad, palyginti su pernai metų tuo pačiu laikotarpiu, iki spalio mėnesio PVM mokesčio mes surinkome daugiau negu 100 mln. daugiau, gyventojų pajamų mokesčio – daugiau negu 147 mln. daugiau negu 2017 metais, akcizai augo daugiau negu 90 mln. daugiau negu buvo 2017 metais.
Aš kviečiu palaikyti šitą biudžetą ir balsuoti, nes tai yra Lietuvos žmonėms, šeimoms, socialiai atsakingas, fiskalinės drausmės kriterijų besilaikant sudarytas biudžetas. Tiesiog noriu paminėti, kad tie pasakymai, kurie bando stabdyti reformas, reiškia, kad būtų gilinamos tos problemos, kurios šios daugumos ir Vyriausybės dėka yra atskleistos – atskleistos ilgametės nesisteminės problemos, kurios buvo nespręstos. Siūlymai viską atšaukti… Žmonės: pensininkai, jaunos šeimos, dirbantieji, tarnautojai, turi girdėti, kad rizika yra, jog tai, ką aš paminėjau – tuos skaičius, bus ne pliusas, bus minusas tada, kai buvo kažkada tai padaryta.
Dar kartą noriu padėkoti už bendradarbiavimą komitetams, už pasiūlymus, kuriuos teikėte. Vyriausybė juos įvertins, svarstys. Tikrai nėra jokio tikslo mums sėdėti ant pinigų maišo ir niekam nieko neduoti, kaip čia daug kas išsigalvoja. Bet norėdami ką nors pasiūlyti, pasiūlykime ne tik, ką labai lengva padaryti – išleisti, pasiūlykime ką nors protingo, racionalaus, kaip surinkti, įdėti į tą biudžetą. Labai ačiū.
PIRMININKĖ. Dėkoju, gerbiamas premjere. (Plojimai)
Mieli kolegos, mes išklausėme komitetų išvadas, frakcijų ir Seimo narių diskusijų metu… (Balsai salėje) Ramiai, viskam savas laikas. Noriu pasakyti, kad pagal 177 straipsnį ne vėliau kaip per 15 dienų nuo valstybės biudžeto projekto pirmojo svarstymo, kuris įvyko šiandien, skiriamas antrasis svarstymas. Kaip mes ir buvome sutarę, jis yra numatytas gruodžio 6 dieną. Jo metu Vyriausybė pateikia pagal gautus jūsų, kolegos, pasiūlymus ir pastabas pataisytą projektą. Tad gruodžio 6 dieną skelbiamas antrasis biudžeto svarstymas.
Prieš pradedant darbotvarkės klausimą, dėl vedimo tvarkos – A. Kubilius.
A. KUBILIUS (TS-LKDF). Aš jau, sakyčiau, net ne dėl vedimo tvarkos, o dėl elgesio tvarkos, nes kyla didelė abejonė, ar Lietuva turi finansų ministrą ir ar jis iš viso kaip nors dalyvauja svarstant biudžetą, nes štai šiuo metu, kai Seimas svarsto biudžetą ir čia premjeras taip audringai aiškino, koks geras biudžetas, būtų buvę gerai, kad ir ministras būtų…
PIRMININKĖ. Ministras buvo. Ką tik išėjo.
A. KUBILIUS (TS-LKDF). Aš tik noriu pasakyti, jeigu galiu pasakyti: kaip skelbia dienraštis „15 min“, ministras šiuo metu interneto svetainėje 15min.lt dalyvauja spaudos konferencijoje. Ar čia yra ta elgesio norma, kaip ministras turi elgtis tuo metu, kai Seimas čia rimtais veidais svarsto kitų metų biudžetą?
PIRMININKĖ. Dėkoju. Dėkoju už pastabas.
Dirbame, kolegos, toliau. T. Tomilinas. Prašau.
T. TOMILINAS (LVŽSF). Kadangi čia mano pavardė buvo daug kartų G. Landsbergio minima, aš noriu atkreipti A. Kubiliaus dėmesį, kad ir G. Landsbergio salėje nėra, ir jis irgi nebeklauso, ką mes čia aptarinėjame, ir neklauso labai svarbaus prezi… premjero pasisakymo. Mano pavardė buvo paminėta, tai aš atsakysiu per kitą klausimą…
PIRMININKĖ. Statutas nenumato viso to, tad manau, mes dirbame toliau.
12.33 val.
Pelno mokesčio įstatymo Nr. IX-675 172 straipsnio pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIIIP-2716(2) (svarstymas)
Skelbiu 1-2.2 darbotvarkės klausimą – Pelno mokesčio įstatymo 172 straipsnio pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIIIP-2716(2). Kviečiu V. Ačienę pateikti Biudžeto ir finansų komiteto išvadą. Svarstymo stadija.
V. AČIENĖ (LVŽSF). Ačiū, posėdžio pirmininke. Gerbiami kolegos, šių metų lapkričio 14 dieną Biudžeto ir finansų komitetas svarstė minėtą įstatymo projektą. Įstatymo projektui pritarta vienbalsiai. Ačiū.
PIRMININKĖ. Dėkoju. R. Šarknickas, Kultūros komitetas. Prašom perskaityti Kultūros komiteto išvadą.
R. ŠARKNICKAS (LVŽSF). Kultūros komiteto posėdžio metu buvo sutarta bendru sutarimu.
PIRMININKĖ. Dėkoju. Motyvai. J. Razma, nes diskusijoje niekas nenori dalyvauti.
J. RAZMA (TS-LKDF). Čia opozicija dažnai kritikuoja Vyriausybės pateiktus projektus, bet kai pateikiami prasmingi, geri projektai, tikrai galima ir gerą žodį pasakyti. Šiuo atveju, aš manau, yra teisingai pasiūlyta pratęsti pelno mokesčio lengvatą filmų kūrėjams. Matome, kad dabar tai davė teigiamą įtaką. Yra ūgtelėjimas tos industrijos Lietuvoje ir manau, kad tai ir toliau duos grąžą, kuri tikrai atsvers tai, ko mes negauname iš pelno mokesčio per tą lengvatą. Čia tikrai yra protingas, apgalvotas sprendimas, kur ir biudžetas nepralošia, ir verslui yra gerai.
PIRMININKĖ. Dėkoju. Daugiau norinčių kalbėti dėl motyvų nėra. Bendru sutarimu? (Balsai salėje) Balsuojame. Prašau balsuoti dėl įstatymo projekto Nr. XIIIP-2716(2).
Balsavo 106 Seimo nariai: už – 105, prieš – 1, susilaikiusių nėra. Po svarstymo pritarta.
12.36 val.
Pelno mokesčio įstatymo Nr. IX-675 172 straipsnio pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIIIP-1471 (pateikimas)
Gerbiami kolegos, tvirtinant darbotvarkę jūs į ją įtraukėte papildomai Pelno mokesčio įstatymo Nr. IX-675 172 straipsnio pakeitimo projektą, kurio Nr. XIIIP-1471. Kviečiu gerbiamą A. Butkevičių. Pateikimas. J. Razma.
J. RAZMA (TS-LKDF). Aš kreipčiausi į A. Butkevičių ir į visą jo frakciją. Ar tikrai būtina čia pamojuoti ta vėliavėle, kad ir jūs buvote už tokią pat lengvatą, kurią pateikė Vyriausybė? Juk projektas yra to paties turinio, tik jūsų galutinė data neribojama. Jūs parašykite pasiūlymą dėl to projekto, kuriam pritarėme po svarstymo, ir negaiškime laiko. Mes visi galėsime sutikti, kad Socialdemokratų darbo frakcija dar anksčiau negu Vyriausybė tą siūlė ir labai gerai čia darė. Nebesvarstykime tapataus projekto.
PIRMININKĖ. Dėkoju. Ačiū už pasiūlymą. Manau, A. Butkevičius tribūnoje sureaguos ir atsakys.
A. BUTKEVIČIUS (LSDDF). Dėkoju, gerbiamoji posėdžio pirmininke. Gerbiami kolegos, aš gerbiamam J. Razmai noriu pasakyti, tikriausiai žinote Statutą, jeigu analogiški įstatymų projektai yra pateikti, jie turi būti kartu pateikiami. Aš truputį buvau nustebęs – kažkodėl mano anksčiau parengtą projektą kai kas pamiršo, ir aš tikrai nenoriu čia, gerbiamas Razma, nei ko nors demonstruoti, nei aiškiai išskirti arba išskirtinai pabrėžti, tik noriu pasakyti, kad tvarka Seime turi būti visiems vienoda. Šitas įstatymo projektas buvo įregistruotas 2017 metų gruodžio mėnesį. Jis buvo įregistruotas irgi ne dėl to, kad ką nors parodytume ar kam nors pasigirtume, bet todėl, kad buvusi Vyriausybė kaip tik šitą lengvatą buvo įteisinusi 2014 metais ir jinai buvo suderinta su Europos Komisija. Po to vyko susitikimas su meno, kino, teatro atstovais Seime, ir tiesiog aš iš tribūnos buvau pažadėjęs, kad stengsimės, kad ir toliau šita lengvata galiotų ir būtų įregistruota, dalyvavo kai kurie Seimo nariai ir iš Konservatorių frakcijos. Aš laikausi įsipareigojimų, todėl jinai šiuo metu yra pateikta.
Taupant laiką, būtų labai gerai, kad greitai pritartume, ir po to būtų vienas įstatymo projektas. Ačiū.
PIRMININKĖ. Dėkoju. J. Olekas nori paklausti.
J. OLEKAS (LSDPF). Ačiū. Pristatantis kolega iš dalies jau atsakė į klausimą, nes, kaip ir kolega J. Razma minėjo, mes turime tą ydingą tradiciją, kurią bandžiau ir aš keletą kartų Seniūnų sueigoje kelti, kai yra įregistruotas analogiškas įstatymo projektas, tada žymiai vėliau kažkas perregistruoja jį savo vardu ir pateikia. Jeigu čia girdėjote kalbant premjerą, jis nemažai kritikos pasakė ir buvusiai Vyriausybei, kad nieko nebuvo daroma, dabar čia naujai viskas, kaip iš dangaus mana krenta, o pasirodo, kad įstatymai buvo įregistruoti ir prieš metus, ir daugiau, tik jų turbūt Seimo vadovybė nenorėjo pateikti ir kolegai tenka dabar daugiau kaip po metų pateikti šitą įstatymą. Aš norėčiau paklausti, gerbiamas kolega, pristatantis dabar, ar jūs nemanote, kad mes dabar turėtume sugrįžti prie tos senos tradicijos, kad įstatymai būtų pateikti jų pateikimo eilės tvarka ir dėl jų būtų teikiamos pataisos?
A. BUTKEVIČIUS (LSDDF). Norėdamas atsakyti į jūsų klausimą… Pirmiausia, ačiū už klausimą. Taip turėtų būti ir tokios tvarkos laikosi kitų valstybių parlamentai. Man būna labai keista, kai sakoma, kad Seimo nariai turėtų inicijuoti, bandyti lobuoti ir stengtis, kad būtų įtraukta į darbotvarkę. Jeigu mes esame kolegos, laikykimės nustatytos tvarkos, kuri yra aprašyta Seimo statute.
PIRMININKĖ. Dėkoju. Gerbiami kolegos, kadangi, kolegos, manau, sutarsime, kad išties šitas teisės aktas pasivytų. Motyvai. J. Olekas. Nekalbame? Kalbame.
J. OLEKAS (LSDPF). Ačiū, gerbiama pirmininke. Iš tikrųjų noriu pasisakyti, nes man atrodo, kad dabar kolegos pateiktas įstatymo projektas yra labiau sisteminis, negu prieš tai pateiktas. Vis dėlto reikia gerbti įstatymų iniciatyvos teisę, kai žmonės pateikia įstatymus, o ne po to perrašinėti ir tiesiog, liaudiškai tariant, pavogti autorystę, nes įstatymas skiriasi tik tuo, kad gerbiamojo Algirdo pateiktas įstatymas turi sisteminį… jis galios visą laiką, o nusirašytas nuo jo projekto įstatymas galios tik penkerius metus. Aš manau, kad mes turėtume sugrįžti prie tiesos, kad įstatymas buvo pateiktas pirmiau negu kitas, ir jį laikyti pirminiu įstatymu, o kitą įstatymą laikyti tik (…). Todėl kviečiu pritarti šiam pateiktam projektui ir palaikyti kolegos iniciatyvą.
PIRMININKĖ. Dėkoju. Išties Vyriausybės įstatymo projektas, kurį kaip lydimąjį ką tik svarstėme. Dabar šiuo atveju po pateikimo galime pritarti bendru sutarimu? Galime. Prašom, tada bendru sutarimu. Taikome skubą, kad pasivytų ir būtų galima sujungti. Biudžeto ir finansų komitetas, kurį skiriame pagrindiniu, įvertins. Biudžeto ir finansų komitetas. Skiriame datą – gruodžio 4 diena. (Balsai salėje) Gerai. Gruodžio 6 diena. Dėkoju, suderinome bendru sutarimu.
12.42 val.
Valstybės politikų, teisėjų, valstybės pareigūnų, valstybės tarnautojų, valstybės ir savivaldybių biudžetinių įstaigų darbuotojų pareiginės algos (atlyginimo) bazinio dydžio, taikomo 2019 metais, įstatymo projektas Nr. XIIIP-2735(2) (svarstymas)
Darbotvarkės 1-4 klausimas – Valstybės politikų, teisėjų, valstybės pareigūnų, valstybės tarnautojų, valstybės ir savivaldybių biudžetinių įstaigų darbuotojų pareiginės algos (atlyginimo) bazinio dydžio, taikomo 2019 metais, įstatymo projektas Nr. XIIIP-2735(2). Išvada. Socialinių reikalų ir darbo komiteto pranešėjas – T. Tomilinas. Prašom.
T. TOMILINAS (LVŽSF). Atsiprašau, kolegos, nenešu popierių, todėl atsidarau iš elektroninio.
Gerbiami kolegos, teikiame jums pagrindinio – Socialinių reikalų ir darbo komiteto išvadą dėl Valstybės politikų, teisėjų, valstybės pareigūnų, tarnautojų, savivaldybių biudžetinių įstaigų darbuotojų pareiginės algos (atlyginimo) bazinio dydžio, taikomo 2019 metais, įstatymo projekto. Komitetas svarstė šį įstatymo projektą. Balsavimo rezultatai: už – 6, prieš – 4, susilaikiusių nebuvo. Pritarė patobulintam įstatymo projektui. Paskutinis svarstymas vyko, pagrindinis svarstymas vyko lapkričio 14 dieną. Ir dar vakar vyko komiteto posėdis, buvo apsvarstyti Seimo narių pasiūlymai.
PIRMININKĖ. Dėkoju. Valstybės valdymo ir savivaldybių komiteto pranešėją A. Strelčiūną kviečiu į tribūną. Perskaitykite Valstybės valdymo ir savivaldybių komiteto išvadą.
A. STRELČIŪNAS (TS-LKDF). Gerbiami Seimo nariai, Valstybės valdymo ir savivaldybių komitetas svarstė ir priėmė sprendimą: pritarti iniciatorių pateiktam įstatymo projektui Nr. XIIIP-2735 ir siūlyti jį tobulinti, atsižvelgiant į Seimo nario A. Anušausko pasiūlymus. Balsavimo rezultatai: už – 4, prieš – 2, susilaikė 1.
PIRMININKĖ. Dėkoju. Gerbiami kolegos, diskusija. Yra užsirašę šeši Seimo nariai. Vertindama laiką, kurį mes esame patvirtinę, kad 13 val. 10 min. premjero atsakymai į klausimus, noriu jūsų klausti, gal galime trumpinti diskusiją arba leisti tik frakcijų atstovams pasisakyti? Frakcijų atstovams, taip? Kviečiu A. Sysą. Jeigu galima, prašau trumpinti, nes 13 val. 10 min. būtų gerai, kad mes jau turėtume numatytą laiką atsakyti į klausimus.
A. SYSAS (LSDPF). Gerbiamoji pirmininke, gerbiami kolegos, aš iš viso neičiau kalbėti, jeigu jūs vykdytumėte savo įsipareigojimus, bet kadangi šis klausimas aktualus šimtams tūkstančių Lietuvos piliečių, tai manau, kad apie tai būtina kalbėti. Noriu priminti, lapkričio 14 dieną valstybė šventė, valstybė, sakau… mūsų Seimas šventė dėl dvejų metų darbo rezultatų ir Seimo dauguma paskelbė pareiškimą apie gerus darbus, tai aš noriu pacituoti.
1 punkte buvo įrašyta, kad toliau kalbama ir daroma, kad didėtų gyventojų pajamos. Na, kadangi Seimas ir Vyriausybė gali reguliuoti tik viešojo sektoriaus darbo užmokestį, tai man tada kyla klausimas, ar čia sarkazmas, ar pasityčiojimas. Pernai po didelio visuomenės ir opozicijos spaudimo prie 1,5 euro buvo pridėtas dar 1 euras ir taip ženkliai padidintas viešojo sektoriaus darbo užmokestis, na, o šiais metais – 1,7, pasistūmėta dviem šimtosiomis. Dabar spaudimas yra dar 1 euru padidinti, bet iš karto registruojamos pataisos atmesti. Tai toks yra rūpinimasis viešuoju sektoriumi. Manau, nuo jo priklauso daugelis sričių. Prieš tai mes kalbėjome apie biudžetą. Mes matome, kad visi atėję į Seimą viešųjų įstaigų pareigūnai, vadovai, visi kiti tiesiai šviesiai pasakė, kad trūksta pinigėlių, kiti nutyli ir duoda suprasti, kad maždaug kaip nors išsisuksime. Bet jeigu net Užimtumo tarnybą reorganizavome, atleista per 100 žmonių, trūksta 2 mln. darbo užmokesčiui netgi po to, kai padaryti minimaliausi pakeitimai.
Gerbiamieji, ypač noriu priminti Valstiečių ir žaliųjų sąjungai, kad jų pažadas buvo, vienas iš pažadų – per ketverius metus bus atkurtas bazinis dydis, kuris buvo per krizę sumažintas. Ir kalėte jūs stipriai buvusius valdžioje, kad tai yra blogai, tai yra neteisybė, tą reikia sutvarkyti, nes krizė seniai baigėsi. Jūsų valdymo laikais krizės tikrai nėra, o visi rezultatai yra puikūs, tai kas trukdo tai padaryti? Jeigu šiandien nerandama 21 mln. papildomai šalia 1,7 bazinio dydžio padaryti 2,7 bazinio dydžio padidėjimą, tai mano retorinis klausimas jums. Jeigu jūs norite įvykdyti pažadus ir grąžinti, o šiandien bazinis dydis – 183, tai aritmetika labai paprasta, 21 daugini iš 9 punktų, nes tiek reikia, 9 eurų, kad padidintume ir grąžintume bazinį, tai reikės beveik 200 mln. eurų. Jeigu šiandien 21 mln. papildomo nerandame, tai ar ištesėsite pažadą? Aš tada šviesiai tiesiai sakau, kad pažadas nebus ištesėtas, elementaru, tai bus dar viena žmonių apgaulė.
Suprantu, kad jūs tikitės, kad gal balsuos tie, kuriems ženkliai padidinote atlyginimus, prokuratūra, STT, žvalgyba, praeitą savaitę svarstėme dėl teisėjų atlyginimų ir jūs nubalsavote, kad jiems galima 125 padidinti, o viešajame sektoriuje dirbantiems, tiems, kurie streikuoja čia, kurie pasitiko jus ateinant į Seimą, galima padidinti tik 1,7 dydžio. Turint tokią iškreiptą sistemą, aš jau nekalbu apie koeficientus, kuriuos mes dar svarstysime kitą savaitę, kai padidinus minimalų bandoma suspėti didinti bent minimaliausias išmokas, kai kvalifikuoto darbuotojo atlyginimas, na, nekvalifikuotam, kaip sakoma Darbo kodekse, mokamas minimumas skiriasi tik 17 eurų, tai tada kyla klausimas, kam reikalinga aukštojo mokslo sistema ir visi tie reikalavimai žmonėms, kad jie gautų 17 eurų daugiau. Gerbiamieji, dėl visų tų kalbų, kad užteks ir 173, man tai gėda. Kaip sakė Seimo Pirmininkas, šiuo atveju man tikrai gėda.
PIRMININKĖ. Dėkoju. Kviečiu A. Maldeikienę. Prašau, kolege.
A. MALDEIKIENĖ (MSNG). Yra tokių atvejų, kai kalbi tik todėl, kad nekalbėti negalima. Ar aš tikiu, kad kaip nors čia kas nors šioje Seimo salėje iš valdančiosios daugumos išgirs, ką sakau, nuoširdžiai abejoju. Aš nemoku kalbėti tokio 25 partijos suvažiavimo lyderio balsu, kokiu čia ponas S. Skvernelis mums ką tik atsiskaitė apie artėjantį komunizmą Lietuvoje, bet pagal savo amžių aš dar neblogai prisimenu tuos suvažiavimus ir galiu pasakyti: kuo labiau įtikinantis tonas ir daugiau agresijos jame, tuo dažniausiai liūdnesnis rezultatas. Aš iš tikrųjų labai ramiai galiu pasakyti: kiekviena valstybė atsiranda, kai yra stiprios institucijos. Stiprios institucijos tai reiškia geros smegenys, sme-ge-nys institucijose. Tai, kas dabar išdarinėjama, dažniausiai yra absoliutus farsas. Mes netgi sugebėjome tą vadinamąją Matuko reformą paversti farsu dėl to, kad jeigu kas paskaitytų dokumentus, kaip surašyti tos ministerijos, kuri ėmėsi kuruoti, tai būtų labai graudu.
Valstybės tarnautojams mes žadame atlyginimą, kuris normaliai nekeltas, primenu, ir nedidėja iš esmės nuo 2006 metų. Realia kaina jis mažėja. Mes ketiname pakelti 1,29 %, o pati Finansų ministerija numato, kad infliacija bus 2,6 %. Ponas S. Skvernelis man čia ką tik replikavo iš kampo, kad jam ten viskas… jis neprisimena to suvažiavimo, tai aš primenu ponui. Tada aš tiesiog apie aritmetiką, kurios turbūt ponas S. Skvernelis mokėsi, priminsiu. Jeigu iš 2,6 atimi 1,29, susidaro šioks toks skirtumukas ir tas skirtumukas yra realus mažėjimas valstybės tarnautojų algų.
Kita vertus, kaip ekonomistė aš puikiai suprantu, kad tas infliacijos skaičius – 2,6 % kalba apie bendrą infliaciją, o yra vartojimo infliacija – krepšelio infliacija ir ji yra nepalyginamai didesnė. Iš tiesų valstybės tarnyboje, kur, dar kartą kartoju, sėdi valstybės smegenys, mes iš tiesų keletui ponų, aukštai sėdinčių, suteikiame galimybę gauti normalų neatlyginimą per priedus, tačiau tie žmonės, kurie ir daro visą juodą darbą, yra paversti vergais.
Kai A. Maldeikienė kalba labai ramiai, tai reiškia vieną labai paprastą dalyką – jinai jau nebetiki, kad galima ką nors pakeisti. Tiesiog mes galų gale valstybės tarnyboje turime tokį intelektualinį lygį, kuris neatitinka elementaraus padorumo normų.
Ką mes darome toliau? Mes toliau varome iš ten žmones. Kas ten lieka? Lieka tie, kurie yra beviltiškai sutrikę, labai labai patriotai. Tai irgi nelabai ilgai veikia dėl labai vienos paprastos priežasties, kad šitie patriotai turėtų… kad būtų valstybė, turėtų užauginti vaikus.
Lietuva labai dažnai mėgsta prisiminti gerus pavyzdžius apie Singapūrą ar dar ką nors. Aš tada tokiais atvejais visada labai ironiškai nusišypsau, bet visais tais atvejais, apie kuriuos kalbama, valstybės tarnyba yra vienas švenčiausių dalykų ir atlyginimai ten yra nepaprastai dideli. Tiesa, ir dideli reikalavimai ten dirbantiems žmonėms. Mes reikalavimų kartais prirašome absurdiškų. Aš kartais netgi žiūriu, kaip tai atrodo, ir labai aiškiai matau – žmogus turi mokėti kelias užsienio kalbas, nežinau, kaip ten moko ar ne, bet lyg ir kalbų, o normaliu lygiu jis turi analizuoti angliškus tekstus, jis turi pateikti apžvalgas, jis turi žinoti, tarkim, europinę teisę, mokėti ja gerai disponuoti, atpažinti, kurie dalykai Lietuvai svarbūs, kaip svarbūs, ir mes šitam žmogui sakome – pasiimk savo 700. Būkime sąžiningi, dauguma valstybės institucijų yra Vilniuje. Tai reiškia, kad tie žmonės jau paprasčiausiai nebeišgyvena. Tai yra netgi dar baisiau negu maži mokytojų atlyginimai, nes maži mokytojų atlyginimai atsiranda ir dėl to, kad Švietimo ir mokslo ministerijoje valdininkų atlyginimai maži. Mes iš tiesų darome viską, kad pakirstume jau net ne šaką, ant kurios sėdime, mes tiesiog kertame medį, kuris vadinasi valstybė. Ir nereikia ponui S. Skverneliui, kaip jis čia labai aiškino, kokie nuostabūs pasiekimai. Aš tiesiog noriu pasakyti: jūs kovojate su skurdu dalindami centus prie atlyginimo, kuriuos tuoj pat suės infliacija, ir jinai ėda. Jeigu jūs turėtumėte normalius valstybės tarnautojus, jie jums tiesiog primintų visus mokslinius tyrimus, kad su skurdu kovojama sudarant sąlygas vaikui įgauti normalų išsilavinimą.
Valstybės kontrolė prieš porą savaičių paskelbė vieną labai labai svarbų tyrimą apie ikimokyklinį ugdymą. Jame parašyta, kad socialinės rizikos šeimos iš tikrųjų faktiškai turi nepalyginamai menkesnį, tik 36 % jų turi prieigą prie ugdymo vaikystėje, o žmogaus smegenys formuojasi nuo dvejų iki penkerių, šešerių metų. Kai tas septynerių metų vaikas ateina į mokyklą neugdytas, „traukinys jau prie Vievio“, kaip sakydavo mano klasės auklėtojas. Aš nežinau, ką daryti su tauta, kuri savo smegenis, nežinau, aš netgi įtariu, kad nepragėrė, jinai tiesiog jas taip spardė ir taip jas niekino, kad dabar, pamačiusi smegenis, jų nebesugeba atpažinti.
Mes sunaikinome aukštąjį mokslą, sukūrę kažkokias kosmines nesąmones ir privertę save pamatyti čia… Tik todėl privertėte mane pamatyti čia, kad nebeįmanoma buvo išgyventi universitete, nes tiesiog nėra knygų. Mūsų mokslininkai važiuoja į užsienį ir cituoja vogtus straipsnius, o kolegos juokiasi. Suspardė mokytojus, dabar baigiame paskutinį stuburą valstybės. Bet supraskime, institucijos yra tai, kas padaro visuomenes. Man norisi, nors kai mirsiu, pasakyti – aš įspėjau. Kvailiokite, jeigu norite, toliau, bet baigsis labai labai blogai. (Plojimai)
PIRMININKĖ. Dėkoju. Kviečiu G. Skaistę.
G. SKAISTĖ (TS-LKDF). Kolegos, analizuodami šitą dydį, mes jau turbūt aptarėme jo poveikį regionams, poveikį viešajam sektoriui. Noriu atkreipti dėmesį, kad pastaraisiais metais atlyginimų augimas buvo apie 8 %, tiek 2017 metais, tiek 2018 metais, tuo tarpu mes bazinį dydį didiname apie 1–1,5 % ir galvojame, kad šis sektorius yra vis dar konkurencingas, lyginant su privačiu.
Tiesiog norėčiau jums priminti, kad bazinis dydis buvo sumažintas 2009 metais, ištikus ekonominei krizei. 2009 metais Konstitucinis Teismas priėmė nutarimą, kuriuo pasakė, kad kiekvienais metais valstybė turi peržiūrėti, ar vis dar krizė valstybėje yra ir ar turi galioti sumažintas bazinis dydis. Tai mes kiekvienais metais peržiūrime, nustatome, kad krizė vis dar valstybėje yra ir bazinio dydžio atkurti nereikia.
Noriu dar priminti 2017 metų gruodžio mėnesį, tai yra prieš metus, mūsų pačių priimtą nutarimą, kuomet mes taip pat tvirtinome bazinį dydį visam viešajam sektoriui. Ir kadangi buvo truputį nepatogu tvirtinti tokį mažą bazinį dydį, tai yra didinant 1 %, tai tada kažkaip nusprendėme dar priimti ir nutarimą, įsipareigojimą iki 2020 metų atkurti bazinį dydį į prieškrizinį lygį. Žiūrint tokiais tempais, na, natūralu, kad per trejus metus norint atkurti bazinį dydį reikėtų lig to eiti nuosekliai, didinant trečdaliu kasmet. Įvertindama praėjusių metų didinimą, šių metų didinimą, galiu pasakyti, kad bazinį dydį mes atkursime maždaug 2025 metais, tai yra praėjus 16 metų po krizės mes sugrįšime į prieškrizinį lygį. Turbūt 2025 metais krizė Lietuvoje pagaliau bus pasibaigusi.
Kadangi šitas bazinis dydis reglamentuoja viešojo sektoriaus atlyginimus, matome, kad didėjimas yra vos 1,27 %, kai neatitinka net infliacijos 2,5 %, tai matome tada bandymą apeiti ir tam tikrų interesų grupių norus pasididinti koeficientus. Kadangi bazinis dydis nedidėja, tai pasididinkime bent jau tam tikrus koeficientus, nustatykime mūsų grupei ar mūsų rinkėjų grupei palankius koeficientus. Tenka pastebėti, kad dabar priimant biudžetą visi nori apibėgti bazinį dydį ir keičiant šiuos koeficientus matome tam tikrą lietų, apibėgant net Vyriausybę, kai nebereikia prašyti Vyriausybės išvados, kadangi komitetas gali vienašališkai apsispręsti, ar tuos koeficientus reikia didinti, ar nereikia. Tiesiog matome, kad nėra jokio sisteminio planavimo ir nėra išlaikoma bendra sistema, nėra išlaikoma hierarchija, kiek vieno valstybės tarnautojo ar viešojo sektoriaus darbuotojo darbas yra vertas kito viešojo sektoriaus tarnautojo atžvilgiu. Tuomet būna taip, kad tam tikros struktūros gyvena šiek tiek geriau, kai jiems yra palanki Vyriausybė, o tiems, kurie yra tylūs ir mandagūs ir mandagiai laukia, kada bazinis dydis pakils mums visiems, atrodo, gerovė neateina ir krizė užsibūna iki 2025 metų.
Ir dar keistesnis, asmeniškai man, yra šito įstatymo priėmimo procesas, kai vienas Valstybės valdymo ir savivaldybių komitetas vis dėlto nusprendė, kad gal bent infliacijos lygiu padidinti. Pritarė A. Anušausko pasiūlymui, kad bazinis dydis būtų 174 eurai. Tam pačiam pritarė ir Socialinių reikalų ir darbo komitetas. Tuomet vėl atsiranda S. Jakeliūno pasiūlymas sugrįžti prie Vyriausybės pasiūlymo, nustatant, kad vis dėlto du komitetai svarstė, kažkaip, matyt, kvaileliai pasirodė, gal pasvarstykite dar kartelį. Pasvarstė dar kartelį, Socialinių reikalų ir darbo komitetas apsisprendė, kad vis dėlto bent infliaciniu lygiu mes sugebame padidinti bazinį dydį. Tad aš manau, kad šiandien mes turėsime apsispręsti, nes tų pasiūlymų yra ir daugiau, atkurti iš karto į prieškrizinį lygį, atkurti tam tikru proporciniu lygiu, siekiant to Seimo nutarimo įgyvendinimo ir mūsų pažadų, kuriais mes, kiekvienas paspaudęs mygtuką, įsipareigojome, kad bazinis dydis bus atkurtas.
Aš manau, kad tikrai balsavimo metu, kai balsuosime dėl atskirų pasiūlymų ir dėl šito konkretaus įstatymo galutinio varianto, tikrai pamatysime, kas yra linkęs įgyvendinti savo pažadus, o kas yra pažadukai, norintys gražiai atrodyti prieš savo rinkėjus.
PIRMININKĖ. Dėkoju. T. Tomilinas – Valstiečių frakcijos vardu. Gerbiamieji, aš tiesiog žiūriu į laikrodį ir primenu, kad 13 val. 10 min. – kitas darbotvarkės klausimas.
T. TOMILINAS (LVŽSF). Gerbiami kolegos, klausimas tiesiogiai susijęs su biudžeto projektu, kurį ką tik aptarėme. Deja, man pakalbėti nebuvo galimybės, o mano pavardė buvo minima nuolatos, tai aš leisiu sau susieti du klausimus. Kalbu frakcijos vardu.
Taigi ponas G. Landsbergis mane ir mus kritikavo, kad neturiu auksinės monetos, burtų lazdelės, negaliu ko nors užkasti ir paskui rasti daug pinigų, negaliu padvigubinti atlyginimų. Bet, kolegos, būkime biedni, bet teisingi, jeigu G. Landsbergis šiandien būtų valdžioje, jis darytų daug žiauresnius dalykus. (Triukšmas salėje) Jis mažintų mokesčius, atleidinėtų valstybės tarnautojus, būtų centralizavęs viską, ką tik įmanoma. Jis nebūtų didinęs bazinio dydžio taip, kaip norime mes visi, dėl labai paprastų priežasčių. Mes privalome laikytis finansinės drausmės, mes privalome vykdyti reformas.
Aš pagrįsiu savo teiginį, gerbiamas Gabrieliau. Aš tuoj pagrįsiu savo teiginį, galite atsisėsti. Dar ilgai teks laukti. Aš prisimenu 2016 metus, kai mes laimėjome rinkimus, buvo derybos dėl valdančiosios koalicijos, aš dalyvavau tose derybose ir ten buvo ponas G. Landsbergis. Mes susikirtome pirmą pokalbio minutę, kai valstiečių atstovai pasakė, mes nenorime mažinti mokyklų skaičiaus kaimuose, mes nenorime uždarinėti kaimo mokyklų. Ką G. Landsbergis pasakė? Kam tos kaimo mokyklos?! Buvo daug žmonių tame susitikime, Gabrieliau, negalėsite pameluoti.
Aš dabar čia atsinešiau Tėvynės sąjungos planą Lietuvai. Prieš dvejus metus mes turėjome tokią rinkimų programą, kurią reklamavo dešinioji pusė. Ir aš noriu jums ją pacituoti. Per dvejus metus… (Balsai salėje) …radikali dešinė, vadinama Lietuvos Tėvynės sąjunga, staiga tapo „žmonių partija“, bet dar prieš dvejus metus ji rašė: vykdyti sveikatos paslaugų tinklo konsolidaciją šalyje, mažinti perteklinių ligoninių skaičių, turint aiškiai užsibrėžtą tikslą – kiek įmanoma greičiau pasiekti EBPO ir taip toliau, necituosiu toliau, rodiklius. Kolegos, aš kalbu apie biudžetą ir apie valstybės tarnautojų algas. Viskas yra susiję. Mes nereguliuojame, ką jūs kalbate, jūs nereguliuokite, ką mes kalbame, gerai? Čia yra demokratinė šalis. (Balsai salėje) Jūs nuolatos mane pertraukinėjate dabar, trukdote man kalbėti. (Balsai salėje)
Taigi, kolegos, taip, galima klausytis kritikos, bet prisiminkime, kokia yra Tėvynės sąjungos platforma. Aš čia priminiau planą Lietuvai, derybas dėl valdančiosios daugumos. G. Landsbergio krokodilo ašaros dėl centro kairės nebuvimo yra viso labo teatras, noras padėti savo kandidatei patikti pensininkams, patikti viešojo sektoriaus darbuotojams, patikti poliklinikų, vaikų darželių, valstybinių poliklinikų, valstybinių vaikų darželių, valstybinių mokyklų lankytojams ir klientams prieš Prezidento rinkimus. O toliau, jeigu valdys šita partija, bus privatizacija, liberalizacija, centralizacija ir viskas, kas parašyta jų programoje. Kolegos, šiandien politinė kairė, apie kurią taip mėgsta kalbėti naujai ponas G. Landsbergis, neturi galimybės drastiškai padidinti perskirstymo, nes mes gyvename Europos Sąjungos žiaurios konkurencijos tarp valstybių sąlygomis. Mes tuoj diskutuosime apie Europos ateitį ir ten galėsite pakalbėti, ką jūs siūlote, kad nebūtų tų žiurkių lenktynių tarp valstybių, kas sumažins darbo mokesčius daugiau, kalbėkite ten, kur iš tikrųjų yra vieta apie tai kalbėti.
Šiandien, deja, ką kairė gali daugiausiai, tai neleisti G. Landsbergiui privatizuoti mokyklų, neleisti bankams privatizuoti pensijų sistemų, ir čia mes padarėme labai daug ir tikroji kairė – ponas A. Sysas – tai pabrėžė ir pasakė labai aiškiai, kad taip, tai yra teisingas sprendimas negriauti „Sodros“ sistemos, nepervesti į privačius pensijų fondus „Sodros“ pinigų. Taip pat šiandien kairė yra neleisti konservatoriams ir prijaučiantiems privatizuoti ligoninių. Taip, mes padidinti perskirstymo per dvejus metus, turėję tiek daug problemų prieš tai, kai jūs viską privatizavote ir griovėte, negalėjome. Aš tai palyginsiu su remontu bute. Kai darote remontą, taip, yra daug dulkių, jūs galite perdažyti sienas, tam tikrą laiką bus diskomfortas, bet jūs negalite padidinti buto, taip pat jūs negalite padidinti perskirstymo taip ženkliai per keletą metų, bet kryptis turi būti tokia.
Šiandien mes turime neleisti populistams kalbėti už kairę ar už centrą, ne, centro kairė – tai yra apginti nuo privatizacijos, toks yra tikslas ir tą mes nuosekliai darome: A. Veryga sveikatos sistemoje, S. Jakeliūnas su ponu L. Kukuraičiu socialinės apsaugos ir darbo sistemoje… (Balsai salėje) Mielieji, darykime tai, ką galime. Šiandien dar vyksta valstybės tarnybos reforma, šiandien pertvarkos turi vykti kartu su kolektyvais, turi būti taupomos lėšos, nes 20 metų jūs, dešinė, ypač dešinė, kalbėjo apie tai, kad, matote, valdininkų per daug, reikia juos atleisti. Taip, jūs taip kalbėjote, taip užprogramavote mūsų visos sistemos judėjimą, visos tarptautinės institucijos mums sako: mažinkite viešąjį sektorių, jis yra per didelis. Tai šiuo atveju nereikia jūsų krokodilo ašarų. Ačiū. (Balsai salėje, plojimai)
PIRMININKĖ. Mieli kolegos, išties gal aplodismentų nereikia nei vienai, nei kitai pusei. O dabar noriu pasitarti su jumis. Kalbėjote daug, kalbėjote apie viską. Pasiūlymams svarstyti laiko nėra. Todėl ar galime sutarti bendru sutarimu, kad darome šio klausimo svarstymo pertrauką, o 13 val. 10 min. jau turi būti tribūnoje premjeras ir atsakyti į numatytus klausimus. Ar yra kitų pasiūlymų? (Balsai salėje) Bendru sutarimu? A. Sysas.
A. SYSAS (LSDPF). Ačiū, pirmininke. Aš norėjau paklausti, kada mes tęsime šitą?
PIRMININKĖ. Taip, atsakysiu. Jeigu mes sutariame, kad darome šio klausimo svarstymo pertrauką, toliau šio klausimo svarstymas po numatytos diskusijos 17 valandą, vakariniame posėdyje. Gal nebereplikuokime, kolegos? (Balsai salėje) P. Gražulis labai trumpai.
P. GRAŽULIS (MSNG). Aš noriu pasiūlyti dėl vedimo tvarkos labai racionalų siūlymą: diskusijas dėl Europos Sąjungos ateities nukelti paskutiniu klausimu, o tuos klausimus, kurių nespėsime šiandien išspręsti, nuo 15 valandos svarstyti.
PIRMININKĖ. Ačiū, bet, deja, pakviesti Europos Komisijos nariai. Leiskite su jūsų siūlymu nesutikti, manau, nesutiks ir Seimas. Dėkoju.
13.10 val.
Ministro Pirmininko S. Skvernelio atsakymai į Seimo narių raštu pateiktus klausimus (pagal Seimo statuto 208 str.)
Darbotvarkės 1-2 klausimas – Ministro Pirmininko S. Skvernelio atsakymai į Seimo narių raštu pateiktus klausimus pagal Seimo statuto 208 straipsnį. Gerbiamieji kolegos, primenu, kad Vyriausybės nario atsakymams, premjero atsakymams į klausimus skiriama ne daugiau kaip 20 minučių. Prašau.
S. SKVERNELIS (LVŽSF). Gerbiami kolegos Seimo nariai, pagal Seimo statuto 208 straipsnį raštu yra pateikta 19 klausimų dėl ypač svarbios Seimo nariams problemos. Tiesa, ne visi klausimai sunumeruoti. Tai jų yra beveik 50. Tiesiog aš, jums leidus, neskaitysiu klausimų. Norite, kad skaityčiau visus klausimus? (Balsai salėje) Jūsų valioje viskas.
Pabandysiu atsakyti tikrai iš esmės į tuos klausimus, kurie yra esminiai, ir tikrai neatsakinėsiu į klausimus, nes tiesiog neturiu ką atsakyti, ar vienas, ar kitas oligarchas, toks kaip A. Rotenbergas, yra laikomas artimiausiu Rusijos Federacijos prezidento V. Putino bendražygiu, ar jis yra sambo partneris, ar šaškių partneris, ar dar ką nors padarė. Tiesiog iš esmės tikrai suprantu problemą, kurią jūs keliate, ir problema yra reikalaujanti atsakymų. Daug atsakymų jau yra duota, daug yra atsakyta vyriausiųjų institucijų, tačiau yra tokia Seimo valia, yra Statuto straipsnis, todėl pabandysiu, kaip man pavyks, atsakyti jums į užduotus klausimus.
Pirmiausia sugrupuočiau į pirmą, antrą ir trečią klausimus. Kaip minėjau, yra vardijama Rusijos oligarcho A. Rotenbergo pavardė ir visos kitos veiklos. Iš esmės klausimas, ar man žinoma ši pavardė? Galiu atsakyti, kad taip, A. Rotenbergo pavardė žinoma, ir ne tik iš žiniasklaidos, bet ir man teikiamos informacijos, kuri yra teikiama, bet jinai teikiama naudojant vieną ar kitą slaptumo žymą, todėl detaliau šiuo klausimu aš jums nieko neatsakysiu.
Taip pat noriu priminti, kad mūsų šalyje veikia atsakingos valstybės institucijos, kurios apie Rusijos oligarchus ir jiems taikomas tarptautines sankcijas valdo kur kas daugiau, kaip jau minėjau, išsamesnės ir patikimesnės informacijos, negu pateikia galbūt žiniasklaida. Būtent šios institucijos gali ir turi šia informacija vadovautis, atlikdamos savo tiesiogines funkcijas, ir nedelsdamos imtis visų veiksmų, gavusios pranešimų apie padarytus ar galimai padarytus vienokius ar kitokius tiek nacionalinės, tiek tarptautinės teisės pažeidimus.
Klausimas suformuluotas, ar žinoma, kokios sankcijos mano paminėto oligarcho atžvilgiu taikomos Europos Sąjungoje? Jeigu žinoma, tai kokiais tikslais ir kodėl? Atsakydamas į ketvirtą klausimą, gerbiami kolegos, taip pat noriu paminėti, kad Ministro Pirmininko atsakomybės laukas tikrai yra labai platus, ką jūs ir minite, apima faktiškai visas valstybės viešojo gyvenimo sritis. Vis dėlto už tarptautinių sankcijų politiką yra atsakinga Užsienio reikalų ministerija. Už jų laikymąsi atsakingos tokios valstybės institucijos kaip Muitinė ar Valstybės saugumo departamentas.
Dar daugiau noriu paminėti, kad už šių sankcijų pažeidimą numatyta ir baudžiamoji atsakomybė. Todėl, jeigu jūs manote ar turite pagrindo įtarti, kad buvo pažeistos vienos ar kitos sankcijos, siūlyčiau kreiptis būtent į tą instituciją – į Lietuvos Respublikos generalinę prokuratūrą, kuri įvertintų ir nuspręstų, ar pradėti ikiteisminį tyrimą, ar ne, ir priimtų procesinį sprendimą. Šių institucijų vadovai, kaip aš paminėjau, ir Užsienio reikalų ministerijos, ir Muitinės, Valstybės saugumo, Generalinės prokuratūros, pagal savo kompetenciją turi įvertinti situaciją ir, kaip minėjau, imtis atitinkamų teisinių veiksmų, jeigu kyla įtarimas, jog buvo pažeisti tarptautiniai susitarimai ar teisės aktai.
Mano žiniomis, Užsienio reikalų ministerijos tarptautinių sankcijų darbo grupės vertino šią situaciją, ministras ir už šią sritį atsakingas valstybės tarnautojas yra pasiruošę Seimo nariams pateikti informaciją, jeigu tik parlamentarų klausimai būtų pateikti tinkamam adresatui. Kiek man žinoma, tarptautinių sankcijų pažeidimo fakto nėra nustatyta, su žiniasklaidoje minima įmone prekiauja ne viena stambi Lietuvos ir Europos Sąjungos įmonė, bet, kaip minėjau, geriausia, kad būtų atsakyta tai, ką numato mūsų teisės aktai pagal tų institucijų kompetenciją.
Taip pat yra primintina, kad numatytos ir taikomos skirtingos sankcijos: vienos taikomos fiziniams asmenims, kitos sankcijos – juridiniams pagal atitinkamas sritis. Sankcijos fiziniams asmenims dažniausiai susijusios su jų judėjimo ir disponavimo turtu apribojimais. Bet kokiu atveju manau, kad verslo sąlygos visoms verslo įmonėms Lietuvoje turi būti vienodos. Nė viena iš įmonių negali būti išskiriama ir diskriminuojama vien dėl to, kad vienos ar kitos įmonės akcininkas yra vienas ar kitas Seimo narys.
Toliau klausimas, susijęs su sankcijomis dabar jau broliams Rotenbergams, jų verslui JAV, ir papildomi klausimai.
Atsakau į penktą klausimą. Taip, esu informuotas Užsienio reikalų ministerijos atstovų, kad Europos Sąjunga A. Rotenbergo atžvilgiu taiko ribojamąsias priemones, nustatytas 2014 m. kovo 17 d. Tarybos reglamentu Nr. 269. 2014 metų, kaip minėjau. Tiek Užsienio reikalų ministerijos specialistai, tiek atsakingų tarnybų atstovai galėtų tiksliau komentuoti sankcijų apimtį ir kaip yra vertinami jiems galimai padaryti pažeidimai. Esu priverstas dar kartą pakartoti: konkrečių įmonių galimus tarptautinių sankcijų pažeidimus nustato ne Ministras Pirmininkas ar Seimo opozicijos atstovai, tai daro atsakingos žinybos, kaip jau minėjau, pavyzdžiui, Lietuvos Respublikos muitinė pateikė informaciją, kad yra sukurta rizikos vertinimo metodika, kurioje atsispindi ir Europos Sąjungos Tarybos sprendimai dėl sankcijų. Per 2017 metus, suveikus tokiam rizikos vertinimui ir nustačius pažeidimus, iš Lietuvos neleista eksportuoti prekių už 1,2 mln. eurų.
Šeštas ir septintas klausimai vėlgi susiję su mūsų Seimo nariu R. Karbauskiu ir dar dviem vadinamųjų oligarchų pavardėmis – D. Mazepino ir D. Firtašo.
Atsakydamas į šeštą ir septintą klausimus, dar kartą noriu pabrėžti ir pažymėti, kad nesvarbu, kokio tai būtų Seimo nario verslas, ar vienos pavardės, ar kitos pavardės, ar kieno nors kito, jeigu įmonės veikla galimai pažeidžia įstatymus ar kitų teisės aktų reikalavimus, privalo įsijungti ir veikti atsakingos, kompetentingos institucijos, kurios priima teisinius, o ne politinius sprendimus.
Aštuntas klausimas vėlgi susijęs su jau minėtu Seimo nariu R. Karbauskiu, mano minėtais oligarchais. Klausiama, ar pats ponas R. Karbauskis yra išsamiau informuotas apie oligarchus, jų veiklą ir visa kita, ar aš turėčiau tą padaryti.
Atsakydamas į aštuntą klausimą, galiu pasakyti, kad Seimo narys R. Karbauskis ne kartą pateikė savo komentarus ir atsakė į keliamus klausimus. Visa informacija yra pateikta viešai. Kiek aš žinau, verslo įmonių, kurių akcininkas yra R. Karbauskis, vadovai metų pradžioje surengė spaudos konferenciją, kurios metu atsakė į žurnalistų pateiktus klausimus. Taigi viešai žinomą informaciją gali vertinti ir visuomenė, ir opozicija, ir už tai atsakingos institucijos.
Taip, yra klausimas, susijęs su vadinamuoju Magnitskio įstatymu bei pataisomis, kurios leistų į sąrašą įtrauktiems asmenims taikyti nacionalines sankcijas ir taip toliau. Vyriausybės darbas yra intensyvus, vertiname ir Seimui teikiame daug teisės aktų projektų, kartais kritikuojama, kad esama jų per daug ir per greitai, bet visuomet įvertinama visų teisės aktų projektų atitiktis Lietuvos ir Europos Sąjungos teisei, taip pat jų poveikis valstybei.
Taip pat dar yra gautas ir papildomas klausimas dėl Lietuvos Respublikos ekonominių ir kitų tarptautinių sankcijų įstatymo paketo pakeitimo, ar bus pateikta išvada. Taip, atsakau, kad Vyriausybės išvada bus pateikta laiku, iš karto, kai bus išnagrinėta, ar toks siūlymas atitinka nacionalinę ir Europos Sąjungos teisę bei Lietuvos Respublikos tarptautinius įsipareigojimus.
Toliau vėlgi yra dešimtas, vienuoliktas, dvyliktas, tryliktas, keturioliktas, penkioliktas klausimai, susiję su anksčiau paminėtomis veiklomis, įvairiomis įmonėmis, šalyje veikiančiomis ir priklausančiomis vadinamiesiems rusų oligarchams. Tai taip pat noriu dar kartą pasakyti, kad esame atsakingi už viską ir už visą viešąją politiką, gilinamės į įvairias sritis ir problemas, nesvarbu, ar tai yra politikų verslas, ar bet kokio kito asmens ir jų grupės verslas. Jeigu pažeidžiami įstatymai, privalo pradėti veikti atsakingos, kompetentingos institucijos. Tikrai nemanau, kad kaip Ministras Pirmininkas turiu apeiti kiekvieną iš čia sėdinčių Seimo narių ir su juo kalbėtis apie jų verslus. Jeigu taip reikėtų daryti, tai, matyt, būtų galima pradėti ne nuo vienos partijos pirmininko, kurio šeimos verslas ar galimas interesų konfliktas balsuojant Seime yra nuskambėjęs, nusišalinimo nuo tų klausimų, kurie gali tiesiogiai kelti konfliktą ir panašiai.
17 ir 18 klausimai. Ir vėl klausiama, ar yra žinoma apie Valstybės saugumo departamento ir Antrojo operatyvinių tarnybų departamento grėsmių analizę, įvardijimus. Naudodamasis jūsų pateiktais klausimais, dar kartą kreipiausi į Valstybės saugumo departamentą ir į Antrąjį operatyvinių tarnybų departamentą prie Krašto apsaugos ministerijos, klausdamas, ar Seimo narys R. Karbauskis kelia grėsmę Lietuvos nacionaliniam saugumui? Yra pateikta informacija, kuri yra ir su grifu, ir vieša, nepacituosiu dabar jums tiksliai, tačiau duomenų, kad R. Karbauskis šiuo metu kelia grėsmę ar keltų grėsmę Lietuvos nacionaliniam saugumui, nėra pateikta. Taip yra šiuo metu. Kas bus po mėnesio ar po metų, mes niekas nežinome, yra teikiama ta žvalgybinė informacija, kuria disponuojama būtent atitinkamu momentu.
Taip, kalbant apie verslus, aš taip pat norėčiau pasakyti ir apie galimas rizikas, tai turėtų žinoti. Čia mūsų institucijos pakankamai, manau, darbuojasi ir vertindamos atitinkamas grėsmes, ir jas viešindamos visuomenei. Visi verslai, Lietuvos verslai, nesvarbu nuosavybės forma, kad ir kokiai jie priklausytų, dirbdami nedraugiškoje valstybėje Rusijos Federacijoje susiduria su galima rizika. Rizika yra įvairi, tai yra pirmiausia ekonominė ir finansinė, ir rizika, kai būtų galima arba galima bandyti daryti įtaką tiek ekonomikai, tiek šalies viešajam gyvenimui. Todėl turėtų vertinti pačios, priimdamos tokius sprendimus. Aš nekalbu apie tai, kad yra nubrėžtos aiškios ribos dėl paminėtų sankcijų, kurios taikomos, bet turėtų vertinti, ar tikrai tas verslo partneris yra patikimas visomis prasmėmis. Bet tai turi padaryti patys savininkai, o valstybė turi rekomenduoti, manau, tą pakankamai gerai daro, apie galimas rizikas ir pavojus, su kuriais susiduria per investicijas arba prekybinius santykius ir ryšius su Rusijos Federacija.
Taip pat galiu tik patvirtinti prie tų pačių dviejų klausimų ir atsakyti, kad aš tikrai pasitikiu visomis mūsų institucijomis, tarp jų ir mūsų žvalgybos institucijomis, kurios yra atsakingos už nacionalinį saugumą, ir jų vertinimais, visuomet jais vadovaujuosi. Tai yra faktais man pateikta informacija, kaip minėjau, visa forma, tiek viešai prieinama forma, tiek ir vieša, tiek ir turinti atitinkamą slaptumo žymę, apie tą informaciją, savaime suprantama, nėra galima kalbėti viešai. Tačiau taip pat neabejoju, kad tą pačią informaciją gauna ir kiti šalies pareigūnai, yra tinkamai informuojami, jeigu yra įžvelgiama grėsmių.
Kalbant apie tą informaciją, kuri turi slaptumo vieną ar kitą žymę, tai yra viešai žinoma, kad Seimo narys R. Karbauskis turi leidimą dirbti su slapta informacija. Dauguma Seimo narių, tiesa, ne visi, bet dauguma Seimo narių, kurie tokį leidimą turi, prisimena, kokia tai yra procedūra, kokios anketos yra pildomos, kokia informacija tikrinama, kiek tikrinama ir kaip tikrinama. Leidimas suteikiamas tik po nuodugnaus specialiųjų tarnybų patikrinimo.
Taip pat noriu priminti, kad Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetui atlikus parlamentinį tyrimą, komiteto pirmininkas V. Bakas patvirtino, kad tyrimo metu nebuvo gauta jokios informacijos apie verslo įmones, kurių akcininkas yra Seimo narys R. Karbauskis. Dar daugiau, mes prisimename istoriją iš karto po Seimo rinkimų, kai išlindo vadinamoji Ukrainos pažyma apie galimą bendradarbiavimą su priešiškų mums valstybių žvalgybos institucijomis. Tiesiog paaiškėjo, ir tai patvirtino tiek mūsų Lietuvos Respublikos žvalgybos institucijos, tiek ir Ukrainos, kad tai buvo melaginga žinia, ir tiesiog vertinama kaip šmeižto ataka prieš Seimo narį.
Taip pat primenu, reaguodamas į 17 ir 18 klausimuose paminėtus „smegenų centrus“, kad Lietuvoje veikia vyriausybinė komisija, kuri remdamasi žvalgybos institucijų pateikta informacija vertina Lietuvoje veikiančių įmonių verslo įtaką nacionaliniam saugumui ir priima sprendimus dėl jų investicijų atitikimo nacionalinio saugumo interesams. Sprendimų yra įvairiausių. Mes turime ne vieną teisminį ginčą, kai komisijos pripažinta, kad vienas ar kitas potencialus investuotojas neatitinka mūsų šalies nacionalinių interesų, ir tokioms investicijoms arba verslo plėtrai nebuvo suteikti leidimai.
Ir, matyt, paskutinis klausimas, kuris yra esminis, kuris galėjo būti vienintelis ir pirmas: „Ar Ministras Pirmininkas yra pasiruošęs ir toliau eiti savo pareigas net ir tada, jeigu R. Karbauskis ir toliau tęs verslo santykius su Kremliui artimais oligarchais (…)?“ Ir taip toliau. Kaip minėjau, puikiai suprantu, kad čia, matyt, yra pagrindinis klausimas, jį tenka girdėti jau ne vieną kartą. Tai tiesiog noriu pasakyti, kad taip, Ministras Pirmininkas pasiruošęs toliau eiti savo pareigas ir dirbti tą darbą, kuriam mandatą suteikė Lietuvos Respublikos Seimas. Ačiū.
PIRMININKĖ. Dėkoju, gerbiamas premjere. Liko dar šešios minutės. Galimybė užduoti klausimus. Pirmumo teisę užduoti klausimus turi tie Seimo nariai, kurie pasirašė reikalavimą. Žodį suteikiu J. Razmai. Ruošiasi G. Skaistė.
J. RAZMA (TS-LKDF). Tamsta Ministre Pirmininke, jūs čia tokiu abejingu ar net ironišku balsu perskaitėte tuos keliamus klausimus. Atrodo, kaip jūs iš karto ir sakėte žurnalistams, kad jūsų nedomina ir nejaudina tie keliami klausimai apie mūsų politiko R. Karbauskio verslo ryšius su Rusijos oligarchais. O kokia vis dėlto iš moralinės pusės jūsų pozicija? Ar jūs nesuprantate, kad jeigu Lietuvos verslas, juo labiau priklausantis Lietuvos politikui, realizuoja čia rusų oligarcho, remiančio V. Putino režimą, prekes ir duoda uždirbti jam papildomus milijonus, kurie po to duodami Rusijos okupacinėms struktūroms Ukrainoje, kad panaudojant tuos pinigus šaudomi Ukrainos laisvės gynėjai, ar čia viskas gerai iš moralinės pusės? Jūs nieko nepasakėte, kad nerekomenduojate tokių verslo ryšių palaikyti, nors puikiai suprantate, kad oficialių sankcijų, draudžiančių čia įvežti Rusijos trąšas, be abejo, nėra.
PIRMININKĖ. Laikas.
S. SKVERNELIS (LVŽSF). Ačiū, gerbiamas kolega. Tiesiog nežinau, kaip jums ir beįtikti. Kalbi garsiau – negerai, reaguoji – negerai, kalbi ramiai – negerai, šypsaisi – blogai, nesišypsai – blogai. Turbūt aš jau niekaip, nors stengiuosi jums patikti, neįtinku. Iš esmės, aš manau, kad čia esminis dalykas, kadangi jūs tokį klausimą irgi uždavėte.
Dabar dėl jūsų įvairiausių interpretacijų, bandant susieti du nesusiejamus dalykus, kalbant apie Lietuvos verslo, kuriame dalyvauja ne viena Lietuvos įmonė, santykius su Rusijos Federacija. Noriu tik priminti, kad kalbant apie eksporto struktūrą jau keletas ketvirčių iš eilės, net metų iš eilės, yra pirmoje vietoje šita šalis, kad ir kaip būtų keista. Todėl aš ir paminėjau, kokios rizikos kyla, ir į tą klausimą atsakiau, kad bendradarbiaudamas su šia valstybe verslas pats turi vertinti galimas grėsmes, taip pat ir grėsmes, susijusias su viešuoju ar nacionaliniu saugumu. Jeigu yra bet kokie duomenys ar aplinkybės, kurios leidžia manyti, kad galbūt yra pažeidžiama viena ar kita teisės norma, susijusi su sankcijų taikymu ar įmonėms, ar atitinkamiems asmenims Rusijos Federacijoje, į tai turi reaguoti mūsų institucijos. Reakcija yra įvairi ir nukreipta į nacionalinį verslą ar verslo įmonę su, kaip minėjau, gana griežta atsakomybe, taip pat ir baudžiamąja.
Kalbant apie bandymą suvesti istoriją, kas prekiauja trąšomis su Ukraina, tai tikrai reikėtų moraliai laikytis. Lietuvos Respublikos Vyriausybė teikia visokeriopą paramą kariaujančiai Ukrainai, tai yra visapusiška parama, kalbant ir apie ginkluotę, infrastruktūrą, humanitarinę pagalbą, ir nereikėtų šiuo atveju kalbėti apie tai, kad mes nematome ir nepalaikome kovojančios Ukrainos. Tai tikrai nėra moralu.
PIRMININKĖ. Dėkoju. Klausia G. Skaistė.
G. SKAISTĖ (TS-LKDF). Man iš principo labai keistai atrodė nuo pat pradžių, kai buvo parašyti klausimai, jūsų tas spyriojimasis ateiti į Seimą ir atsakyti į klausimus, laikant juos kažkokiais nesvarbiais ar ne jums skirtais. Man atrodo, kad jeigu matomos kokios nors sisteminės problemos, kaip sankcijos yra apeinamos ir skatinami verslai, kurie vėliau kariauja karus Ukrainoje, mūsų moralinė pareiga užkirsti tam kelią, surasti saugiklius. Man atrodo, čia diskusija Seime būtų labai savalaikė ir reikalinga.
Mano pirminis klausimas buvo apie tai, ar jūs planuojate kaip nors išplėsti nacionalines ar tarptautines sankcijas tam, kad būtų užkirstas kelias tokiam bendradarbiavimui kaip R. Karbauskio verslas su A. Rotenbergu?
Kitas klausimas jau iškilo klausant jūsų kalbos. Jūs paminėjote, kad A. Rotenbergo pavardę jūs žinote iš slaptų dokumentų, kuriuos jums pateikė Valstybės saugumo departamentas, ar nemanote, kad iš principo tai iš dalies yra valstybės paslapties išdavimas, nes jūs pasakėte, kad Valstybės saugumo departamentas…
PIRMININKĖ. Laikas, laikas.
G. SKAISTĖ (TS-LKDF). …jau domisi tuo atveju. (Balsai salėje)
S. SKVERNELIS (LVŽSF). Tikrai pradėsiu nuo paskutinio klausimo – nemanau. Kadangi tokia informacija yra teikiama ir informacijos pavadinimas yra nurodomas, nematau čia jokio paslapties atskleidimo. Tuo labiau kad jūsų klausimuose yra visa tai ir paminėta.
Kitas svarbus dalykas, ką jūs paminėjote, galbūt reikėtų iš karto ir įvardinti, ir nebandyti šio klausimo daryti visuomenei labai svarbaus. Tiesiog pagal jūsų klausimus ir patikslinantį klausimą jūs inicijuokite įstatymo projektą, kur būtų numatyta, kad R. Karbauskiui anksčiau arba dabar draudžiama turėti verslus ir juos jis kaip nors turėtų ar realizuoti, parduoti, ar atiduoti. Tiesiog parenkime R. Karbauskiui įstatymą ir po to gal kokiam nors kitam nariui, kuris turi kokį nors švietimo verslą ar panašų verslą, ar žemės ūkio verslą, ar dar kokį, įvardinkime pavardę, jeigu toks tikslas yra. Aš nemanau, kad toks tikslas yra.
Dėl nacionalinių santykių, ką jūs paminėjote, Vyriausybė savo išvadą pateiks dėl pateiktų įstatymų projektų, bet turime suvokti, kad mes nesame vien nacionalinė valstybė, kuri nemato ir kitų valstybių, kuri nemato tam tikrų įsipareigojimų, kuriuos turi kaip Europos Sąjungos narė, priklausanti įvairiausioms tarptautinėms ir prekybos organizacijoms. Tiesiog reikia sulaukti atsakymo, pasižiūrėti, ar nėra tarptautinės Europos Sąjungos teisės prieštaravimų ir priimti tuos sprendimus, kurie nediskriminuotų, sakykime, vienos šalies verslo, o lygiai tą patį galėtų daryti kitų valstybių verslai. Aš manau, kad šito principo mes laikysimės ir išvadą pateiksime. Ačiū.
PIRMININKĖ. Dėkojame. Atsakymams skirtas laikas baigėsi.
Gerbiamieji kolegos, Vyriausybės pusvalandis. (Balsas salėje) P. Gražulis – replika.
P. GRAŽULIS (MSNG). Ačiū, gerbiama pirmininke. Gerbiami konservatoriai, aš noriu pasakyti, kad Ukrainą ir jos prezidentą… Nors Ukraina kariauja su Rusija, Ukrainos prezidentas turi savo įmonių Rusijoje ir vykdo ten verslą.
Dar noriu vieną dalyką pasakyti. Nesvarbu, kad Ukraina kariauja su Rusija, bet Ukraina ekonominių santykių nenutraukusi ir daug ukrainiečių dirba taip pat Rusijoje. Tai jūs norite pasakyti, kad pasipelnytų tokiu atveju Rusija ir kariautų prieš Ukrainą?
PIRMININKĖ. Ačiū, gerbiamas kolega.
P. GRAŽULIS (MSNG). Nėra logikos. Tik paskutinė minutė. Paskutinė. Gerbiamas premjere, jūs pristatėte patį svarbiausią klausimą – biudžeto klausimą – čia, iš tribūnos. Nebuvo nė vieno žiniasklaidos atstovo. Kas reguliuoja šitą žiniasklaidą, kas dabar juos visus atvarė čia, prie šitos tribūnos?! Ar mes esame demokratinė valstybė, ar primename Rusiją ir V. Putiną? Kartu su konservatoriais. (Plojimai)
13.33 val.
Vyriausybės valanda
PIRMININKĖ. Mieli kolegos, ramybės! Prasideda Vyriausybės pusvalandis. Kaip ir tarėmės, klausia opozicinės frakcijos. Pirmasis klausia G. Landsbergis. Ruošiasi E. Gentvilas.
G. LANDSBERGIS (TS-LKDF). Ačiū, gerbiama pirmininke. Plojimai P. Gražuliui išties skamba įdomiai, kur link eina mūsų Seimas?
Gerbiamas premjere, pasirinkote ironiškai atsakinėti apie įstatymą neva dėl Agrokoncerno. Aš noriu pasakyti, kad yra registruotas įstatymas dėl nacionalinių sankcijų ir jis jūsų juokelį šiek tiek turėtų pastatyti į rimtesnę poziciją. Labai laukiame Vyriausybės išvados dėl jo.
Dabar rimčiausia dalis, aišku, jūsų atsakymų apie A. Rotenbergą ir R. Karbauskį skambėjo apie tai, kad jūs turite informacijos, gautos iš žvalgybų. Jūs minėjote, kad toje informacijoje su grifu yra tam tikros informacijos iš mūsų klausimų. Taip pat tai nuskambėjo iš jūsų.
Man įdomiausia dalis yra tai, ar jūs, gerbiamas premjere, pats prašėte žvalgybos, kad ta informacija būtų pateikta, ar žvalgybos pateikė jums savarankiškai?
S. SKVERNELIS (LVŽSF). Aš gaunu, kaip ir priklauso, informaciją ir savarankiškai, ir pagal klausimus, ir laikantis principo – būtina žinoti. Pagrindinis principas yra… šiuo atveju aš, taip, po jūsų klausimų dar kartą kreipiausi į savo nurodytas institucijas, kurios pateikė man atsakymus. Dalis tų atsakymų yra vieši, dalis yra su slaptumo žyma.
PIRMININKĖ. Dėkoju. Klausia S. Gentvilas. Ruošiasi J. Sabatauskas.
S. GENTVILAS (LSF). Dėkoju už galimybę paklausti. Gerbiamasis premjere, vakar spaudos konferencijoje su keliais ministrais pristatėte kainų mažinimo politikos paketą. Noriu paklausti apie tas 16 priemonių, kurias smulkiajam ir vidutiniam verslui esate numatę, bet aš politinio traktavimo šiek tiek norėčiau. Paties pranešimo spaudai Vyriausybės puslapyje tema yra „Vyriausybės sprendimai užkirs kelią nesąžiningam kainų kėlimui“, bet priemonės, kurios teikiamos, akivaizdu, kad yra valstybės sukurtos problemos kainoms mažėti. Dabar Vyriausybė imasi pagaliau gniaužtų verslui panaikinimo, bet kaltina tuo pačiu, kad verslas yra kaltas. Gal čia iš tikrųjų yra didysis paradoksas, kad ne verslas yra kaltas dėl didelių kainų, bet valstybė ir jos masyvus kontrolės biurokratinis aparatas – aplinkosaugos, reguliavimo ir gamintojų, ir importuotojų, o ne verslas yra kaltas. Ar visas tas sąmoningas konfliktas tarp…
PIRMININKĖ. Laikas!
S. GENTVILAS (LSF). …prekybininkų ir valstybės nėra iš tikrųjų pačios valstybės yda, kad jinai yra per daug užgniaužusi smulkųjį ir vidutinį verslą ir jo sąlygas?
S. SKVERNELIS (LVŽSF). Ačiū už klausimą. Iš dalies jūs ir atsakėte. Nė vienoje situacijoje nebūna kokios nors vienos pusės – kas kaltas, nekaltas. Vyriausybė tikrai nieko nekaltina. Apskritai yra matomos problemos, kurios susijusios su tam tikru verslo galbūt ir godumu, bet jeigu nėra, sakykim… arba sudaromos sąlygos tokiems būti, tai, natūralu, ir pasinaudoja. Yra sudarytos sąlygos, kurios iš tikrųjų, na, riboja, arba, sakyčiau, neskatina smulkiojo ir vidutinio verslo šioje verslo nišoje aktyviai dalyvauti, kurti įmones. Tai yra pakankamai sunku ir tų biurokratinių apribojimų tikrai yra labai daug, ir ne tik įstatymiškai įtvirtintų, bet daugiau poįstatyminiais teisės aktais pačiose institucijose. Todėl mes tikrai neskelbiame kokio nors karo, mes ieškome sprendimo, vienintelio sprendimo – padaryti situaciją tokią, kad šalyje augant gyventojų pajamoms tos pajamos nebūtų tiesiog pravalgomos, o būtų galima naudoti ir kitoms reikmėms. Dėl to ieškome subalansuotų sprendimų, tiek skatinančių verslą, tiek ir informuojančių vartotojus, tiek ir vartotojų apsaugą didinančių.
Su prekybos centrais mes taip pat nekariaujame, yra vykdomas ir vyksta dialogas, ir matome kai kuriuos atsiliepimus ir veiksmus, padarytus dėl to, – išplėstas pagrindinių maisto produktų krepšelis, praplėstas asortimentas, kuriam taikomos ypatingos nuolaidos, ir taip toliau. Nemanau, kad tai yra karas tarpusavyje, nebent galima pasakyti – karas už vartotoją ir jo interesus.
PIRMININKĖ. Dėkoju. Klausia J. Sabatauskas. Ruošiasi M. Majauskas.
J. SABATAUSKAS (LSDPF). Ačiū, gerbiamoji pirmininke. Klausimas būtų turbūt kolektyvinis – premjerui ir švietimo ir mokslo ministrei. Po etatinio mokytojų apmokėjimo tvarkos įvedimo paaiškėjo, kad galbūt buvo neįvertinta specialistų pagalba, apmokėjimas, tai yra specialiųjų pedagogų, mokyklų psichologų, logopedų, bibliotekininkų. Aš suprantu, ką jūs galite atsakyti, kad čia yra savivaldybės rūpestis, bet savivaldybėje irgi nenumatyti tokie pinigai. Mūsų skaičiavimai rodo, kad tam reikės metams 20 mln. Taip pat, atsižvelgiant į Švietimo ir mokslo ministerijos kolektyvines sutartis ikimokyklinio ugdymo pedagogų, iki 2020 metų turi būti pasiektas darbo užmokesčio koeficientų suvienodinimas su bendrojo ugdymo mokyklų, tam irgi reikės apie 18 mln. kitais metais. Kaip ir kodėl jūs skaičiavote, kad jie nenumatyti ateinančių metų biudžete? Ačiū.
S. SKVERNELIS (LVŽSF). Švietimo ministrės paprašysiu.
J. PETRAUSKIENĖ. Dėkoju už klausimą. Išties jūs teisingai pasakėte, kad švietimo pagalba yra savarankiška savivaldybių funkcija. Įvedus naują mokyklų finansavimo tvarką, tiesiog mokytojų atlyginimams skirtos lėšos negali būti panaudotos niekam kitam ir paaiškėjo, kad mokytojų atlyginimų lėšos buvo naudojamos ir kitoms funkcijoms, taip pat ir švietimo pagalbai. Rytoj susitinkame su Savivaldybių asociacija, kaip spręsti šią problemą. Preliminariais skaičiavimais, poreikis yra apie 10 mln., esame su Savivaldybių asociacija tuos skaičius aptarę ir turime rasti sprendimus, kaip tai spręsti, teikiant ir valstybės biudžetą, ir numatant savivaldybėms galimybę panaudoti lėšas specialiajai pagalbai iš savivaldybėms skiriamų lėšų. Šią problemą, ką jūs sakote, tikrai turime išspręsti iki 2019 metų pradžios, nes specialiųjų poreikių vaikų skaičius Lietuvoje auga ir tikrai turime užtikrinti, kad šie specialistai taip pat būtų ir apmokami, ir lėšos būtų pakankamos. Tik noriu atkreipti dėmesį, kad daugelis jų nėra pedagogai, todėl etatinio modelio įvedimas jų tiesiogiai tikrai nepalietė.
Antra dalis dėl ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo. Pasirašę kolektyvinę sutartį su švietimo profesinėmis sąjungomis, kaip vieną iš įsipareigojimų šiais metais numatėme peržiūrėti ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo mokytojų apmokėjimo tvarką. Yra sudaryta darbo grupė, kurioje dalyvauja ir šių įstaigų atstovai, ir profesinės sąjungos. Preliminariais skaičiavimais, kitų metų biudžeto poreikis būtų apie 10 mln. eurų, siekiant suvienodinti koeficientus ir priartinti prie bendrojo ugdymo mokytojų. Tokius siūlymus darbo grupė pateiks iki šių metų pabaigos.
PIRMININKĖ. Dėkoju. Klausia M. Majauskas. Ruošiasi K. Glaveckas. Prašom.
M. MAJAUSKAS (TS-LKDF). Gerbiamas Ministre Pirmininke, matome daug aistrų dėl vaiko teisių apsaugos reformos. Žmonės piketuoja, nerimauja, dalinasi įspūdžiais ir kartais labai tragiškomis ir nelaimingomis istorijomis. Bet iš Ministro Pirmininko nieko negirdime tuo klausimu. Ar laukiate, kol sukils antra Garliava, ar tiesiog norite patogiai ir ramiai pastovėti pavėsyje ir neprisiliesti prie šios labai jautrios temos?
S. SKVERNELIS (LVŽSF). Prastai klausote, nes aš savo komentarus ir viešus atsakymus ne kartą jau pateikiau. Jeigu jūs darote iliuziją ar, tiksliau, aliuziją su Garliava ir netgi kai kurias… jūsų patriarcho ir garbės pirmininko beveik citatą pasakėte, kad nestovėti po medžiu, tai noriu priminti, kad jūsų partijos bičiuliai labai aktyviai dalyvavo Garliavos istorijoje ir padarė ją tokią, kad iki tokio lygio temperatūra būtų pakelta.
Aš tikrai manau, kad tai yra visiškai neproduktyvus ir neveiksmingas kelias, kalbant apie vaiko teisių apsaugą, įstatymai tikrai buvo būtini, jie reikalingi, nes pirmiausia giname vaiko interesus. O dėl jų įgyvendinimo spragų, jeigu tokių yra, labai dažnai jos pateikiamos emociškai, nes tai irgi natūralu, ypač tiems, kurie turi vaikų. Todėl mes turime surasti sprendimus, kaip taisyti įgyvendinimą arba padaryti tuos poįstatyminius aktus tokius, kad tikrai tą baimės atmosferą, kuri šiandien yra ir tarp vaikų, nes sulaukiame klausimų, kas būtų, jeigu aš dabar parkrisčiau, būtų mėlynė ir mane atimtų iš tėvų. Tai yra klausimai, kurie viešai užduodami, todėl, manau, yra mūsų visų rūpestis, siekiant bendro tikslo dėl vaikų apsaugos, subalansuoti ir padaryti tokius sprendimus, kad būtų išsaugoti ir pagrindiniai įstatymo tikslai, ir nebūtų tikrai šeimoms ta baimė nepagrįsta sukelta. O įgyvendinimas tikrai priklauso nuo institucijose dirbančių žmonių, pareigūnų. Tai yra naujas įstatymas, nauja reforma, jai nėra net pusės metų. Manau, kad mūsų visų pastangos, taip pat ir politikų, ne kelti papildomas aistras, bet spręsti tas problemas, kurių dabar atsirado.
PIRMININKĖ. Dėkoju. Klausia K. Glaveckas. Ruošiasi J. Olekas.
K. GLAVECKAS (LSF). Klausimas finansų ministrui. Gerbiamas ministre, jūs dalyvaujate Europos Sąjungos finansų ministrų posėdžiuose ir turbūt žinote situaciją geriau, be abejo, negu bet kas kitas. Situaciją finansų rinkų, ypač Italijos situaciją su jos biudžeto problemomis ir tai, kad Italija atsisakė. Dabar pasigirdo balsų, kad greičiausiai Europos Komisija taikys baudas. Savo ruožtu M. Salvinis, lyg ir Italijos finansų ministras, pasakė, kad Italija svarsto galimybę įsivesti paralelinę valiutą. Kitaip sakant, šalia euro turėti dar ir lirą. Sakykite, ar toks galimas rizikingas variantas galėtų paveikti mūsų Lietuvos situaciją? Kaip jūs vertinate euro zonos visą finansinį stabilumą?
V. ŠAPOKA. Profesoriau, ačiū už klausimą. Italijai tai tikrai labai aktuali tema, netgi šaukiami neeiliniai posėdžiai įvairiais formatais, kad tą situaciją apsvarstytų. Kalbant apie baudas, žinoma, nebus tai staigus procesas, bus pradėta procedūra, kuri užtruks turbūt mažiausiai pusę metų, tikrai bus duotas papildomas laikas Italijai pateikti patobulintą variantą ir ieškoti bendro sprendimo kartu su Europos Komisijos žinoma Euro grupe.
Kalbėdamas apie bendrą situaciją, tai nieko naujo nepasakysiu. Pasaulio ekonomikos augimas lėtėja, jis tampa mažiau vienalytis, nei buvo anksčiau. Euro zonos ekonomikos augimas taip pat lėtėja. Kalbant apie Italiją, kaip apie riziką euro zonai, taip, Italija – trečioji ekonomika, jeigu situacija pasidarytų nestabili, tai tikrai atsilieptų visai Europos Sąjungai. Kai kalbama apie alternatyvią valiutą, manau, čia daugiau gal yra skirtas Italijos visuomenei labiau populistinis lozungas, dabartiniai teisės aktai tokios galimybės nenumato, nes monopolinę pinigų emisijos teisę turi Europos Centrinis Bankas.
Kalbant, ar Lietuva pasiruošusi, tai ne veltui trečius metus iš eilės kaupiame rezervus, nors tą, žinoma, reikėjo daryti kur kas anksčiau. Būdami euro zonos nariais, aišku, turime galimybę, jeigu sunkmetis kiltų, prieiti prie įvairių stabilumo mechanizmų, kurie yra euro zonos sukurti. Manau, kad tikrai dabar mūsų nepalyginamai geresnė situacija nei prieš dešimtmetį.
Kalbėdamas vėlgi apie Italiją ir naudodamasis proga, atkreipsiu dėmesį, kad Italijoje tiek rinkimų šūkiais, tiek iš karto atėjus ir suformavus Vyriausybę buvo raginimas atšaukti reformą. Deja, bet kolegos, kurie sėdi netoli jūsų, taip pat ragina atšaukti reformas. Manau, kad toks kelias veda visiškai į niekur, į visišką finansinį chaosą.
PIRMININKĖ. Dėkoju. J. Olekas. Ruošiasi M. Navickienė.
J. OLEKAS (LSDPF). Ačiū, gerbiama pirmininke. Aš norėčiau paklausti Ministro Pirmininko, kadangi nematau aplinkos ministro. Gerbiamas premjere, aš prieš dvi savaites klausiau aplinkos ministro dėl situacijos, kai Valstybinių miškų urėdija išsiuntė raštą „Baltkurui“, kad reikia nevykdyti Vyriausybės priimto nutarimo dėl ilgalaikių medienos pardavimo sutarčių. Ar jums ta situacija žinoma? Ministras žadėjo atsakyti raštu, bet kol kas jis to atsakymo nėra pateikęs. Man atrodo, tikrai nenormalu, kai Vyriausybės nutarimas yra galiojantis, tvarka yra labai aiškiai aprašyta, o valstybės įmonės pareigūnas leidžia sau rašyti tokius raštus ir stabdyti Vyriausybės nutarimo galiojimą. Ačiū už atsakymą.
S. SKVERNELIS (LVŽSF). Prisimenu jūsų klausimą, tikėjausi, kad ministras bus pateikęs raštišką atsakymą. Aš jo irgi dar nemačiau, tiesiog pasižymėjau ir pasižiūrėsiu, kad būtumėte ir jūs informuotas, ir aš. O iš esmės mes turbūt puikiai suvokiame, kad Vyriausybės nutarimai privalo būti vykdomi.
PIRMININKĖ. Ačiū. Klausia M. Navickienė. Ruošiasi G. Vaičekauskas.
M. NAVICKIENĖ (TS-LKDF). Gerbiamas premjere, aš taip pat noriu klausti jūsų pozicijos dėl vaiko teisių apsaugos reformos įgyvendinimo, nes šiandieną tikrai matome didžiulį visuomenės susipriešinimą dėl šios reformos įgyvendinimo. Šeimos yra įbaugintos, matome, kad yra nueita ne pirminiu tikslu buvusio paslaugų suteikimo keliu, bet sankcijų ir grėsmių lygio nustatymo keliu, o tai iš esmės sėja labai didelį visuomenės ir institucijų nepasitikėjimą. Noriu paklausti. Kodėl, jūsų nuomone, nepakankamai įgyvendinama ši reforma, ar todėl, kad jai trūksta finansavimo, ar dėl netinkamo teisės aktų taikymo? Akivaizdu, kad šiai temai trūksta lyderystės šiandien. Ar jau ėmėtės kokių nors veiksmų asmeniškai, ar ketinate imtis, kad ši reforma pradėtų vykti sklandžiau, o visi teisės aktai, kurie kėlė sumaištį, būtų arba atšaukti, arba stabdomi?
S. SKVERNELIS (LVŽSF). Iš esmės aš gerbiamam Mykolui atsakiau, nebeturiu ką pakartoti. Tikrai dar kartą manau ir prašau, kad mes, ypač politikai, nedarytume čia tokios pigios politikos ir nesinaudotume ta situacija. Tikslas visų buvo bendras, kai čia buvo balsuojama, tas įstatymas tikrai sulaukė iš esmės visuotinio Seimo narių palaikymo keisti smurto prieš vaikus Lietuvoje situaciją, kuri tikrai, sutikime, netenkino daugumos mūsų visuomenės narių, keisti tam tikrą kultūrą, vaikų auklėjimo kultūrą ir panašiai. Taikomos priemonės – ir pagalba šeimai, ir tam tikros sankcijos, aišku, turi būti subalansuotos. Aš tikrai suprantu, galbūt ne visą laiką pateisinu ir institucijas, kurios elgiasi labai algoritmiškai. Tiesiog tai, ką reikia padaryti, padaroma nežiūrint į visą visumą, į aplinkybes, į asmenybes arba į tą informaciją, kai galbūt buvo patirtas galimas smurtas, tiesiog elgiasi taip, kaip numato algoritmas, ir tokiu būdu lyg ir apsidraudžia.
Bet, iš kitos pusės, nepamirškime mes ir savo „indėlio“ į tai, kai buvo tie tragiški įvykiai, mes taip pat tų valstybės tarnautojų, pareigūnų, švelniai tariant, neglostėme, kad jie kažko nepadarė, nesužiūrėjo. Galbūt reikėjo iš karto griežtesnių sankcijų imtis. Dėl to, natūralu, kad tas balansas turi būti surastas. Dar kartą pabrėžiu, natūralu, yra tiesiog tiktai keletas mėnesių. Tai tikrai yra mūsų Vyriausybės ir mano dėmesio centre. Mes sutarėme ir tie pirmi susitikimai jau buvo iki šito. Turėjome susitikimą su Socialinės apsaugos ir darbo ministerija, su Vaiko apsaugos tarnyba, vaiko kontrolieriais. Vyriausybėje nagrinėjome ir tuos skaičius, ir taikymo praktiką ir sutarėme, kad kas ketvirtį grįšime. Šie įvykiai, aišku, tiesiog verčia spartinti tempą.
Yra įvairių iniciatyvų, jų yra ir ministerijoje, ir čia sudarytos grupės, bet aš manau, kad negalime mes blaškytis nuo vieno kraštutinumo prie kito kraštutinumo, būtinai turime tą balansą surasti pirmiausiu atveju dėl pagalbos šeimai, bet toliau, aišku, tais atvejais, kai reikia apsaugoti vaiko interesą, tam tikros sankcijos yra neišvengiamos. Ypač tais atvejais, kai matyti akivaizdus smurtas netgi be ekspertizės atlikimo. Taip, įstatymą taiko žmonės, o žmonės yra įvairūs, jų kompetencija, jų motyvacija, ir tai yra iššūkis visiems. Bet aš nemanau, kad mes turėtume dabar trauktis. Taip, taisyti, tobulinti turime.
PIRMININKĖ. Dėkoju. Klausia G. Vaičekauskas. Ruošiasi L. Balsys.
G. VAIČEKAUSKAS (LSF). Ačiū, gerbiama pirmininke. Gerbiamas krašto apsaugos ministre, pakalbėkime apie aviaciją. Ar jūs jau skaičiavote, kas Lietuvai yra geriau – trys neskraidantys lėktuvai, du skraidantys, bet gendantys, ar vienas geras, bet nuomojamas? Ačiū.
R. KAROBLIS. Aš išgirdau juoką iš tikrųjų. Aš nelabai suprantu iš tikrųjų to juoko, jeigu atvirai tariant, šios reakcijos. Taip, buvo ką tik sekmadienį, pirmadienį sugedęs vienas lėktuvas. Deja, tuo metu, kai buvo planuojami VIP skrydžiai. Tačiau aš noriu pasakyti, kad per paskutinius trejus metus iš daugiau negu šimto skrydžių neįvyko viso labo keturi. Tai yra 3,8 %. Deja, įvyko dėl atsitiktinumo su vienu lėktuvu, visiškai nesusiję su gedimais. Visos aviacijos norma – tiek civilinės, tiek karinės yra tokia, kad turima garantuoti, kad vienas lėktuvas skrenda, garantuotas skrydis iš trijų skrydžių, iš keturių skrydžių skrenda trys. Tai mūsų neskridimo procentas yra 3,8 %, o galima norma yra 25 %. Dėl to yra perkami ne vienas, ne du lėktuvai, ne trys lėktuvai.
Toliau, kalbant apie karinių oro pajėgų lėktuvus, transporto lėktuvus, tai šiuo metu yra skrendantys du. Natūralu, aviacija yra toks dalykas, kai yra reglamentiniai remontai ir visi kiti dalykai. Taigi turime tokią situaciją.
O šiaip tikrai pirminė „Spartan“ transporto lėktuvų paskirtis yra karinis transporto lėktuvas, kurio tikslas yra pervežti karius ir transporto krovinius. Vežami kroviniai ir kariai į misijas, vežami į pratybas, aptarnaujama oro policijos misija. Taigi yra vykdomos šios funkcijos.
O dėl valstybinio orlaivio, tai turi būti įvertinta ir kaštų analizė, ir priimtas bendras politinis sprendimas, bet dar kartą užtikrinu, kad karinių oro pajėgų turimi resursai, įskaitant transporto eskadriles, visiškai atitinka tarptautinius standartus, jie yra visiškai saugūs. Tokią žinutę aš noriu palikti visiems, kurie skraido pagal pareigas, pirmiausia kariams, kad, na, nebijokite po šių buvusių pareiškimų, drąsiai lipkite į lėktuvą. Jie yra saugūs, saugos reikalavimai užtikrinti. Ačiū.
PIRMININKĖ. Dėkoju. Iš eilės turėtų klausti A. Sysas. Atsiprašau L. Balsio. Ruošiasi J. Razma.
A. SYSAS (LSDPF). Ačiū, pirmininke. Mano klausimas būtų energetikos ministrui. Ne pirmą kartą aš klausiu jūsų apie situaciją Ignalinos atominėje elektrinėje. Jūsų Vyriausybė pasisako už socialinį dialogą, už jo stiprinimą, už profsąjungų pripažinimą. Deja, vakar mūsų komitetas vėl svarstė skundą. Metų pradžioje buvo daroma viskas, kad negalėtų atstovauti profesinės sąjungos atstovai, pavaduotojai, po to vilkinamos kolektyvinės derybos, dabar nuo sausio 1 dienos apskritai gali nustoti galioti. Mano klausimas. Jūs kaip ministras šios Vyriausybės, kuri įsirašiusi į savo darbotvarkę socialinio dialogo stiprinimą, kolektyvinių sutarčių pasirašymą, kokių sankcijų imsitės prieš savo pavaldžius vadovus, kurie elementariai ignoruoja…
PIRMININKĖ. Laikas!
A. SYSAS (LSDPF). …šios Vyriausybės nuostatas?
Ž. VAIČIŪNAS. Dėkoju už klausimą. Jeigu yra ignoravimas, tikrai sankcijų bus imtasi. Kaip tik šiandien 15 valandą, po valandos, turiu susitikimą su profsąjungų atstovais. Vykdydamas socialinį dialogą pirmiausia išklausysiu, kokios yra problemos, ir imsimės sprendimų. Manau, juos rasime.
PIRMININKĖ. Dėkoju. Klausia J. Razma ir, jeigu liks laiko, A. Gelūnas.
J. RAZMA (TS-LKDF). Gerbiamasis Ministre Pirmininke, grįžtant prie vaiko teisių apsaugos temos, buvo keista girdėti kažkokius abstrakčius priekaištus mūsų frakcijos nariams, nes nežinau nė vieno frakcijos nario, kuris bandytų tą temą aitrinti. Aš linkėčiau jums kaip nors tvarkytis su savo frakcijos nariais M. Puidoku, N. Puteikiu.
O grįžtant prie klausimo esmės, jūsų čia buvo tokie teisingi, bet ganėtinai bendro pobūdžio samprotavimai. Aš vis dėlto norėčiau paklausti, kai buvo pradėta ta gana jautri reforma, kiek kartų jūsų lygiu buvo svarstyta jos eiga, kokios buvo konstatuotos problemos, kokie duoti pavedimai ministrui ar kitoms struktūroms? Ir konkrečiai dėl pinigų. Ar socialinės apsaugos ir darbo ministras sakė, kad pinigų reformai, kiek numatyta, jam dabar pakanka, ar vis dėlto jis prašė daugiau, bet Vyriausybės buvo pasakyta, kad daugiau pinigų tiesiog nėra?
S. SKVERNELIS (LVŽSF). Norėčiau paminėti, kad jūsų frakcijos nariams dėl šiuo metu šitos vykdomos eskalacijos nebuvo išsakyta mano jokio priekaišto. Nežinau, kaip jūs suprantate ir kaip man su jumis kalbėti, kad jūs išgirstumėte. Kai nenori girdėti, tai negirdi.
Kalbant apie tai, kiek kartų buvo, mes paskaičiuosime ir atsakysime raštu, kiek kartų, nes sunku pasakyti, bet tikrai tai buvo ne vienas kartas. O dėl įvairių finansavimo šaltinių, taip, pinigų trūksta visiems, visoms sritims, visada taip buvo, taip yra, bet kalbant apie pačią socialinę apsaugą noriu paminėti, kad tai yra sritis, kuri mūsų biudžete užima didžiausią arba gausiausią eilutę.
PIRMININKĖ. Dėkoju. A. Gelūnas. Prašau.
A. GELŪNAS (LSF). Gerbiama kultūros ministre, norėčiau pacituoti Savivaldybių asociacijos mums siųstą raštą, kuriame teigiama, kad 2019 metais mažės GPM įplaukos ir sykiu savarankiškoms savivaldybių funkcijoms skirtos lėšos net 48 savivaldybėse. Jeigu prisimintume streikavusius kultūros darbuotojus, kuriems pažadėjote didinti atlyginimus, tai pasekmė yra, kad savivaldybės sutiko tarsi dalintis tą atlyginimų kėlimą, bet jeigu lėšos mažėja daugumai savivaldybių, tai kaip atrodys tas kilimas? Ar turite maždaug prognozę, kaip atrodys skirtingose savivaldybėse, priklausomai nuo jų finansinių galimybių, ta galimybė mokėti aukštesnius atlyginimus kultūros darbuotojams? Ačiū.
L. RUOKYTĖ-JONSSON. Dėkoju už klausimą. Gal reikėtų pradėti nuo to, kad savivaldybių kultūros įstaigos iš tikrųjų yra savivaldybių reikalas, kultūra turi būti užtikrinama per savarankišką savivaldybių funkciją. Manyčiau, kad tai kilnus poelgis iš savivaldybių pusės – 58 iš 60 sutiko dalyvauti savo kultūros ir meno darbuotojų atlyginimų kėlimo programoje. Tai yra tikrai gražus sąmoningumo ženklas, nes kiekvienas turime pasirūpinti savo valstybe ir kiekvienas turime prisidėti.
Dėl viso finansinio mažėjimo dėl vienos ar kitos priežasties tikrai nemanau, kad aš turėčiau komentuoti, tai galbūt daugiau klausimas finansų ministrui. (Balsai salėje) Bet aš manyčiau, kad tai neturėtų sietis su kilniu savivaldybių poelgiu, nes tai rodo sąmoningą ėjimą bendro valstybės ir savivaldos veikimo link sprendžiant bendras valstybės problemas. Tiesiog tai yra gražus poelgis, kurį labai vertinu.
PIRMININKĖ. Dėkoju. Kadangi Vyriausybės valandą pradėjome pora minučių vėliau, paskutinis klausia L. Balsys.
L. BALSYS (LSDPF). Labai ačiū, gerbiamoji pirmininke. Kadangi nėra aplinkos ministro, klausimas premjerui. Gerbiamasis premjere, vakar buvo sužlugdytas Miškų įstatymo pataisų dėl plynųjų kirtimų svarstymas Kaimo reikalų komitete kaip papildomame komitete, nes nebuvo pateiktos Vyriausybės išvados. Vadinasi, turbūt bus sužlugdytas planuotas svarstymas pagrindiniame Aplinkos apsaugos komitete ir tai turbūt reikštų, kad bus sužlugdytas svarstymas Seimo plenariniame posėdyje gruodžio 4 dieną. Pataisos labai svarbios, žmonės labai laukia, visuomenė labai laukia šių pataisų svarstymo, tačiau dėl Vyriausybės, nežinau, ar sąmoningo sabotažo šiuo plynųjų kirtimų klausimu, ar dėl nesugebėjimo dirbti, tiesiog atsiduriame tokioje padėtyje, kad Seimas negali vykdyti savo darbo. Būtų įdomu išgirsti, kokios tokio žlugdymo priežastys? Ačiū.
S. SKVERNELIS (LVŽSF). Gerbiamasis kolega, neįžvelkite visur sabotažo ir priešų, tikrai taip nėra. Vyriausybė apsvarstys išvadą nedelsiant, kai tik Aplinkos ministerija pateiks, ką svarstyti. Aš tikiuosi, kad tai bus artimiausiame Vyriausybės posėdyje, ir mes dėsime visas pastangas, kad nebūtų sužlugdytas Seimo darbas.
PIRMININKĖ. Visiems nuoširdžiai dėkoju. Dėkoju Vyriausybės nariams. Vyriausybės valandą baigėme. Taip pat baigėme rytinį posėdį. Ačiū, kolegos! (Gongas)
* Santrumpų reikšmės: LLRA-KŠSF – Lietuvos lenkų rinkimų akcijos-Krikščioniškų šeimų sąjungos frakcija; LSDDF – Lietuvos socialdemokratų darbo frakcija; LSDPF – Lietuvos socialdemokratų partijos frakcija; LSF – Liberalų sąjūdžio frakcija; LVŽSF – Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos frakcija; MSNG – Mišri Seimo narių grupė; TS‑LKDF – Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcija; TTF – frakcija „Tvarka ir teisingumas“.