LIETUVOS RESPUBLIKOS SEIMO KANCELIARIJOS

TEISĖS DEPARTAMENTAS

 

IŠVADA

DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS PENSIJŲ KAUPIMO ĮSTATYMO NR. IX-1691

6, 8 STRAIPSNIŲ IR PRIEDO PAKEITIMO

ĮSTATYMO PROJEKTO

 

2024-03-05 Nr. XIVP-3068(2)

Vilnius

 

Įvertinę projekto atitiktį Konstitucijai, įstatymams, teisėkūros principams ir teisės technikos taisyklėms, teikiame šias pastabas.

1.    Įstatymo projekto 2 straipsniu keičiamo Pensijų kaupimo įstatymo (toliau – keičiamas įstatymas) 8 straipsnio 1 dalies nuostatos tarpusavyje derintinos su projekto 3 straipsniu išdėstytame priede nustatytais iš valstybės biudžeto mokamais pensijų įmokų dydžiais pereinamuoju laikotarpiu. Pažymėtina, kad pagal siūlomą teisinį reguliavimą priedas, kuriame nustatytos laipsniškai mažesnės įmokos, įsigaliotų 2026 m. sausio 1 d., tačiau iki 2030 m. sausio 1 d. liktų galioti dabartinė keičiamo įstatymo 8 straipsnio redakcija, pagal kurią iš valstybės biudžeto lėšų pensijų fondų dalyviams ir toliau būtų mokamos šioje dalyje įtvirtinto dydžio įmokos. Taigi siūlytina tikslinti keičiamo įstatymo 8 straipsnio 1 dalį, jame nustatant nuostatas apie laipsnišką įmokų iš valstybės biudžeto mažėjimą, bei patikslinti 4 straipsnyje nustatytas įsigaliojimo datas.

2.    Atsižvelgiant į įstatymo projekto tikslą ir į tai, kad įstatymo projekto 2 straipsniu keičiamo įstatymo 8 straipsnis yra dėstomas nauja redakcija, siūlytina atsisakyti keičiamo įstatymo 8 straipsnio 2 dalies, nes jame buvo nustatytos laikinosios nuostatos, t. y. asmenų, tapusių dalyviais nuo 2019 m. sausio 1 d. iki 2022 m. gruodžio 31 d., pensijų įmokos atitinkamais metais dydis. Šios nuostatos jau yra įgyvendintos, todėl nustačius siūlomą teisinį reguliavimą jis būtų vertinamas kaip nustatantis teisės normų galiojimą ir taikymą atgal, tuo pačiu pažeidžiantis konstitucinį teisės principą, pagal kurį įstatymas atgal negalioja (lex retro non agit).

3.    Įstatymo projekto 2 straipsniu keičiamo įstatymo 8 straipsnio 3 dalies nuostatos (joje nustatytas pensijos įmokos iš valstybės biudžeto lėšų  pervedimas už vieną iš tėvų, auginantį vaiką iki 3 metų) tarpusavyje derintinos su keičiamo įstatymo 8 straipsnio 1 dalies pirmu sakiniu, kuriame nebelieka bendros taisyklės, kad pensijų įmoka mokama valstybės biudžeto lėšomis.

4.    2023 m. sausio 1 d. įsigaliojus Oficialiosios statistikos ir valstybės duomenų valdysenos įstatymui, Lietuvos statistikos departamentas tapo „Valstybės duomenų agentūra“. Atsižvelgiant į tai, reikėtų patikslinti įstatymo projekto nuostatas, kuriose minimas „Lietuvos statistikos departamentas“.

5.    Atsižvelgiant į siūlomą įstatymo įsigaliojimo datą, įstatymo projekto 3 straipsniu dėstomoje naujoje priedo redakcijoje siūlytina dėstyti tik dydžius, taikomus nuo 2026 metų, ir paskutinės eilutės skiltyje „Metai“ po skaičiaus „2030” įrašyti žodžius „ir vėlesni“.

6.    Įstatymo projekto 4 straipsnis pildytinas nuostatomis dėl įstatymo įgyvendinimo, nes iš siūlomo teisinio reguliavimo galima daryti išvadą, kad reikės priimti šiam įstatymui įgyvendinti reikalingus teisės aktus. Šio straipsnio pavadinime atitinkamai reikėtų įrašyti žodžius „ir įgyvendinimo“.  

7.    Siekiant keičiamo įstatymo ir kitų įstatymų darnos, kartu turėtų būti revizuojami ir keičiami ir kiti įstatymai, kuriuose yra reguliuojamas pensijos dalyvių įmokų mokėjimas valstybės biudžeto lėšomis, pvz., Lietuvos Respublikos valstybinio socialinio draudimo įstatyme yra apibrėžta sąvoka „kaupiamoji pensijų įmoka“ kuri suprantama kaip ,,valstybės biudžeto ir dalyvio lėšomis mokama pensijų įmoka, kaupiama pagal Lietuvos Respublikos pensijų kaupimo įstatymą“.

8.    Vadovaujantis teisingumo ministro 2013 m. gruodžio 23 d. įsakymu Nr. 1R-298 patvirtintose Teisės aktų projektų rengimo rekomendacijose nustatytais teisės technikos reikalavimais, įstatymo projekto 3 straipsnio pavadinime ir pakeitimo esmėje išbrauktini žodžiai „Lietuvos Respublikos pensijų kaupimo“, o žodis „įstatymo“ rašytinas didžiąja raide.

9.         Atsižvelgiant į tai, kad pensijų politiką formuoja Socialinės apsaugos ir darbo ministerija, dėl siūlomo teisinio reguliavimo reikėtų gauti Vyriausybės nuomonę.

 

 

Departamento direktorius                                                                                      Dainius Zebleckis

 

 

 

 

 

J. Raškauskaitė, tel. +370 5 209 6842, el. p. [email protected]

I. Šambaraitė, tel. +370 5 209 6850, el. p. [email protected]