PASIŪLYMAS

DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS

2024 METŲ VALSTYBĖS BIUDŽETO IR SAVIVALDYBIŲ BIUDŽETŲ
FINANSINIŲ RODIKLIŲ PATVIRTINIMO

ĮSTATYMO PROJEKTO
NR. XIVP-3128(2)

 

2023-11-29

Vilnius

 

Eil. Nr.

Siūloma keisti

Pasiūlymo turinys

str.

str. d.

p.

1.

 

 

 

Argumentai:

2023 m. darbo užmokesčio fondas (DUF) aplinkos apsaugos sistemoje iš viso neaugo, nors akivaizdu, kad infliacija ir pragyvenimo kaštai labai padidėjo. Aplinkos apsaugos sistemai numatytas finansavimas 2024 m. valstybės biudžete yra neproporcingas šios dienos infliacijos augimui, o nuolat padidinamas darbo krūvis, vykdant funkcijas, ir nekonkurencingas darbo užmokestis neužtikrina net esamų etatų Aplinkos apsaugos sektoriuje užimtumo. Atkreiptinas dėmesys, kad aplinkosaugai skirtas finansavimas nuo 2022 m. augo tik dėl NŽT reformos dėl prie Aplinkos ministerijos perkelto finansavimo.

Didėjantis visuomenės dėmesys aplinkos apsaugai kelia vis daugiau iššūkių ir lūkesčių AM pavaldžioms įstaigoms, o tai didina ir aplinkosaugos sistemoje dirbančių specialistų poreikį. Deja, šiuo metu sistemai skiriamas neadekvatus finansavimas neužtikrina aplinkos apsaugos sektoriaus darbuotojų (pareigūnų) motyvacijos, teisėtų lūkesčių dėl atlyginimo didėjimo bei konkurencingos darbo aplinkos, o visuomenės poreikiai į saugią ir švarią aplinką lieka neatliepti. Aplinkosaugos sistemą palieka patyrę darbuotojai, o nauji nepritraukiami.

Šiuo metu Aplinkos apsaugos departamente prie AM yra virš 50 neužimtų pareigybių, virš 10 pareigybių reikia įsteigti naujų, numatytoms naujoms funkcijoms vykdyti, o valstybinę aplinkos apsaugos kontrolę vykdančių pareigūnų yra tik ~ 427 visoje Lietuvoje. Tinkamam aplinkosaugos situacijos valdymui būtina išugdyti kvalifikuotų specialistų ir pareigūnų, o to neįmanoma pasiekti be motyvuojančios atlyginimo sistemos. Vykdomų reformų ir struktūrinių pertvarkų rezultatų bus pasiekta tik užtikrinat reikalingus finansinius resursus iš valstybės biudžeto.

 

Pasiūlymas:

Didinti 10% (5,9 mln. Eur) finansavimą Darbo užmokesčio fondui (DUF).

 

Lėšų šaltinis:

Lėšos iš papildomų gyventojų pajamų mokesčio tarifų, ypač stambioms pajamoms, kuriuos siūlo opozicija.

 


 

 

Teikia

Seimo nariai