LIETUVOS RESPUBLIKOS SEIMO

Socialinių reikalų ir darbo komitetas

 

 

PAGRINDINIO KOMITETO PAPILDOMA IŠVADA (1)

DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS JAUNIMO POLITIKOS PAGRINDŲ ĮSTATYMO NR. IX-1871 2, 3, 4 IR 7 STRAIPSNIŲ PAKEITIMO ĮSTATYMO PROJEKTO Nr. XIIIP-4601(3)

 

2020-06-29  Nr. 103-P-36

Vilnius

 

 

1. Komiteto posėdyje dalyvavo: R. Šalaševičiūtė – Komiteto pirmininkė, R. Baškienė, R. J. Dagys, A. Dumbrava, M. Navickienė, V. Rastenis, J. Rimkus, A. Sysas, T. Tomilinas; komiteto biuras: E. Bulotaitė – biuro vedėja, patarėjos: D. Aleksejūnienė, A. Dolmantienė, D. Jonėnienė, I. Kuodienė, padėjėjos: R. Liekienė, I. Žukauskaitė; kviestieji asmenys: E. Bingelis – socialinės apsaugos ir darbo viceministras, J. Sakalauskienė – Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos Lygių galimybių, moterų ir vyrų lygybės skyriaus vedėja.  

2. Seimo kanceliarijos Teisės departamento išvados ir kitų ekspertų pasiūlymai:

 

Eil.

Nr.

Pasiūlymo teikėjas, data

Siūloma keisti

Pastabos

Pasiūlymo turinys

Komiteto nuomonė

Argumentai,

pagrindžiantys nuomonę

str.

str. d.

p.

1.

Seimo kanceliarijos Teisės departamentas (toliau - Teisės departamentas),

2020-06-25

1

3

 

 

Įvertinę įstatymo projekto atitiktį Konstitucijos, įstatymų ir teisės technikos taisyklių reikalavimams, teikiame šias pastabas:

1.              Atsižvelgiant į tai, kad keičiamame įstatyme nė karto nėra vartojama projekto 1 straipsniu pildomoje įstatymo 2 straipsnio 141 dalyje apibrėžiama „mokinių savivaldos“ sąvoka, svarstytinas jos tikslingumas apskritai. Pažymėtina, kad siūlomas sąvokos apibrėžimas visiškai neatskleidžia keičiamo įstatymo 5 straipsnio 2 dalyje numatyto jaunimo atstovų išrinkimo viešame visuotiniame jaunimo organizacijų ir su jaunimu dirbančių organizacijų, mokinių ir (ar) studentų savivaldos atstovų, veikiančių savivaldybės teritorijoje, susirinkime ir jų delegavimo į savivaldybės jaunimo reikalų tarybą sąlygų ir (ar) tvarkos.

Pritarti.

Pasiūlymas. Atsižvelgiant į Teisės departamento pastabą dėl siūlomos sąvokos tikslingumo, siūlome išbraukti įstatymo projekto 1 straipsnio 3 dalį:

3. Papildyti 2 straipsnį 141 dalimi:

„141. Mokinių savivalda – mokinių teisė demokratiniais principais rinktis ir atstovauti savo interesams sprendžiant sau aktualias problemas.

 

2.

Teisės departamentas,

2020-06-25

2

 

 

 

2. Projekto 2 straipsniu pildomoje keičiamo įstatymo 3 straipsnio 6 dalyje vietoj žodžių „savivaldybės administracijoms” įrašytini žodžiai „savivaldybių administracijoms“.

Pritarti.

Žr. komiteto pasiūlymą dėl Teisės departamento pastabos Nr. 6.

3.

Teisės departamentas,

2020-06-25

3

 

 

 

3. Projekto 3 straipsniu keičiamo įstatymo 4 straipsnio 1 dalyje vietoj žodžių „patariamoji taryba“ įrašytini žodžiai „patariamoji institucija“.

Pritarti.

Žr. komiteto pasiūlymą dėl Teisės departamento pastabos Nr. 6.

4.

Teisės departamentas,

2020-06-25

2

 

 

 

4. Siekiant teisės akto glaustumo ir aiškumo, keičiamo įstatymo 3 straipsnio 2 dalyje nustačius, kad jaunimo politiką įgyvendina Lietuvos Respublikos Vyriausybės įgaliota institucija, toliau įstatymo tekste vietoj vartojamos formuluotės „jaunimo politiką įgyvendinanti Lietuvos Respublikos Vyriausybės įgaliota institucija“ siūlome vartoti formuluotę „jaunimo politiką įgyvendinanti institucija“.

Pritarti.

Žr. komiteto pasiūlymą dėl Teisės departamento pastabos Nr. 6.

5.

Teisės departamentas,

2020-06-25

5

 

 

 

5. Projekto 2 straipsnio 2 dalimi yra siūloma pripažinti netekusia galios keičiamo įstatymo 3 straipsnio 4 dalį, kurioje nustatomos viešosios įstaigos Jaunimo tarptautinio bendradarbiavimo agentūros (toliau – JTBA) vykdomos viešojo administravimo funkcijos. Vadovaujantis projekto 4 straipsnio 1 dalimi, ši nuostata įsigalios kartu su kitomis projekto nuostatomis – 2021 m. liepos 1 d. Tačiau projekto aiškinamajame rašte yra nurodyta, kad iki prijungimo prie Jaunimo reikalų departamento JTBA bus 2020 metų II-III ketvirčiuose pertvarkyta į biudžetinę įstaigą. Pabrėžtina, kad siūlomu reguliavimu Vyriausybė neturės jokio teisinio pagrindo iki 2021 m. liepos 1 d. reorganizuoti ar pertvarkyti šią viešąją įstaigą, nes įstatymu būtent šiai konkrečiai viešajai įstaigai suteiktos viešojo administravimo funkcijos dėl tarptautinių ir Europos Sąjungos programų jaunimo politikos srityje įgyvendinimo ir (ar) administravimo. Atsižvelgiant į tai, projekto nuostatos turėtų būti papildytos nuostatomis, atitinkamai įgalinančiomis Vyriausybę pradėti viešosios įstaigos pertvarkymo bei pertvarkytos įstaigos  reorganizavimo procedūrą bei nustatančiomis, kad pereinamuoju laikotarpiu šiai viešajai įstaigai pavestas funkcijas vykdys jau pertvarkyta (į biudžetinę) įstaiga.

Pritarti.

Pasiūlymas. Pakeisti įstatymo projekto 5 straipsnį ir jį išdėstyti taip:

„5 straipsnis. Įstatymo įsigaliojimas ir įgyvendinimas

1. Šis įstatymas, išskyrus šio straipsnio 2, 3 ir 4 dalį dalis, įsigalioja 2021 m. liepos 1 d.

2. Lietuvos Respublikos Vyriausybė ir Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministras iki 2021 m. birželio 30 d. priima šio įstatymo įgyvendinamuosius teisės aktus.

3. Pasiūlyti Vyriausybei iki šio įstatymo įsigaliojimo pradėti viešosios įstaigos Jaunimo tarptautinio bendradarbiavimo agentūros pertvarkymo į biudžetinę įstaigą bei reorganizavimo procedūras.

4. Po viešosios įstaigos Jaunimo tarptautinio bendradarbiavimo agentūros pertvarkymo tarptautines ir Europos Sąjungos programas jaunimo srityje įgyvendina ir (ar) administruoja jaunimo politiką įgyvendinanti Vyriausybės įgaliota institucija.

 

6.

Teisės departamentas,

2020-06-25

2,

3

 

 

 

6. Vadovaujantis teisės technikos taisyklėmis, kadangi projekto 2 ir 3 straipsniais yra keičiama daugiau negu pusė keičiamo įstatymo atitinkamai 3 ir 4 straipsnių dalių, šie straipsniai turėtų būti dėstomi nauja redakcija.

Pritarti.

1. Pasiūlymas. Pakeisti įstatymo projekto 2 straipsnį ir jį išdėstyti taip:

„2 straipsnis. 3 straipsnio pakeitimas

1.   Pakeisti 3 straipsnio 2 dalį ir ją straipsnį ir jį išdėstyti taip:

3 straipsnis. Subjektai, formuojantys ir įgyvendinantys jaunimo politiką

1. Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministerija formuoja jaunimo politiką, organizuoja, koordinuoja ir kontroliuoja jos įgyvendinimą.

2. Jaunimo politiką įgyvendina Lietuvos Respublikos Vyriausybės įgaliota institucija (toliau – jaunimo politiką įgyvendinanti institucija).

3. Valstybinei (valstybės perduotai savivaldybėms) jaunimo politikos įgyvendinimo funkcijai atlikti savivaldybių administracijose steigiamos savivaldybės jaunimo reikalų koordinatoriaus pareigybės:

1) savivaldybės jaunimo reikalų koordinatoriaus pareigybės aprašymas tvirtinamas vadovaujantis socialinės apsaugos ir darbo ministro patvirtintu tipiniu savivaldybės jaunimo reikalų koordinatoriaus pareigybės aprašymu;

2) savivaldybės jaunimo reikalų koordinatorius yra savivaldybės administracijos valstybės tarnautojas;

3) savivaldybės jaunimo reikalų koordinatorius rengia ir įgyvendina savivaldybėje įgyvendinamas jaunimo politikos programas ir priemones, analizuoja jaunimo, jaunimo organizacijų ir su jaunimu dirbančių organizacijų padėtį savivaldybėje, plėtoja savivaldybės institucijų ir įstaigų, dirbančių jaunimo politikos srityje, bendradarbiavimą, palaiko ryšius su užsienio lietuvių jaunimo organizacijomis ir atlieka kitas savivaldybės jaunimo reikalų koordinatoriaus pareigybės aprašyme nustatytas funkcijas.

2.   4. Pripažinti netekusia galios 3 straipsnio 4 dalį.

5. Lietuvos jaunimo organizacijų taryba ir savivaldybių jaunimo organizacijų tarybos, jaunimo organizacijos ir su jaunimu dirbančios organizacijos, Pasaulio lietuvių jaunimo sąjunga, vykdydamos savo veiklą, prisideda prie jaunimo politikos įgyvendinimo.

3. Papildyti 3 straipsnį 6 dalimi:

6. Jaunimo politiką įgyvendinanti Vyriausybės įgaliota institucija kiekvienais metais iki balandžio 1 d. teikia savivaldybės savivaldybių administracijoms individualias jaunimo politikos įgyvendinimo rekomendacijas, kurių pagrindu turi būti užtikrinama valstybinė (valstybės perduota savivaldybėms) jaunimo politikos įgyvendinimo funkcija.“

4. Papildyti 3 straipsnį 7 dalimi:

7. Socialinės apsaugos ir darbo ministerija kiekvienais metais iki gegužės 15 d. teikia Vyriausybei praėjusių kalendorinių metų jaunimo politikos įgyvendinimo ataskaitą ir rekomendacijas dėl jaunimo politikos įgyvendinimo.“

 

2. Pasiūlymas. Pakeisti įstatymo projekto 3 straipsnį ir jį išdėstyti taip:

3 straipsnis. 4 straipsnio pakeitimas

1. Pakeisti 4 straipsnio 1 dalį ir ją straipsnį ir jį išdėstyti taip:

4 straipsnis. Jaunimo reikalų taryba

1. Jaunimo reikalų taryba yra jaunimo politiką įgyvendinančios Vyriausybės įgaliotos institucijos visuomeninė patariamoji taryba institucija, sudaryta vadovaujantis lygybės ir pariteto principais iš valstybės institucijų, Lietuvos savivaldybių asociacijos, Lietuvos jaunimo organizacijų tarybos ir Pasaulio lietuvių jaunimo sąjungos deleguotų atstovų.

2. Jaunimo reikalų tarybos sudarymo tvarką nustato, nuostatus ir sudėtį tvirtina socialinės apsaugos ir darbo ministras.

2. Pakeisti 4 straipsnio 3 dalį ir ją išdėstyti taip:

3. Jaunimo reikalų taryba atlieka šias funkcijas:

1) teikia siūlymus dėl jaunimo politiką įgyvendinančios Vyriausybės įgaliotos institucijos vizijos, misijos, prioritetų, strateginių tikslų;

2) vertina jaunimo politikai Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos skirtų asignavimų jaunimo politiką įgyvendinančios Vyriausybės įgaliotos institucijos projektus bei teikia savo siūlymus dėl jų tobulinimo;

3) teikia siūlymus Socialinės apsaugos ir darbo ministerijai dėl jaunimo politiką įgyvendinančios Vyriausybės įgaliotos institucijos strateginių ir metinių veiklos planų vykdymo;

4) dalyvauja formuojant jaunimo politiką;

5) nagrinėja su jaunimo politika susijusius klausimus ir teikia Vyriausybei, ministerijoms, kitoms valstybės ir savivaldybių institucijoms bei įstaigoms pasiūlymus dėl jaunimo politikos įgyvendinimo, jaunimo politikos priemonių finansavimo prioritetų, bendradarbiavimo su užsienio lietuvių jaunimo organizacijomis, taip pat dėl su jaunimo politikos įgyvendinimu susijusių teisės aktų projektų;

6) teikia siūlymus dėl jaunimo politiką įgyvendinančios Vyriausybės įgaliotos institucijos vadovo pateiktos įstaigos veiklos metinės ataskaitos ir teikia rekomendacijas Socialinės apsaugos ir darbo ministerijai dėl ataskaitos įgyvendinimo įvertinimo;

7) teisės aktų nustatyta tvarka dalyvauja renkant jaunimo politiką įgyvendinančios Vyriausybės įgaliotos institucijos vadovą;

8) vykdo jaunimo politikos įgyvendinimo stebėseną, inicijuoja jaunimo politikos srities tyrimus, vertina ir teikia išvadas Socialinės apsaugos ir darbo ministerijai dėl atliktų tyrimų;

9) svarsto jaunimo politiką įgyvendinančios Vyriausybės įgaliotos institucijos biudžeto sąmatų projektus ir teikia siūlymus Socialinės apsaugos ir darbo ministerijai dėl jaunimo politiką įgyvendinančiai Vyriausybės įgaliotai institucijai skiriamų asignavimų tinkamo panaudojimo.“

 

3. Subjektų, turinčių įstatymų leidybos iniciatyvos teisę, pasiūlymai: negauta.

 

4. Balsavimo rezultatai: pritarta bendru sutarimu.

 

 

Komiteto pirmininkas                                                                                                                                                                        Rimantė Šalaševičiūtė

 

 

 

Patarėja Asta Dolmantienė