LIETUVOS RESPUBLIKOS SEIMO KANCELIARIJOS
IŠVADA
DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS CIVILINIO TURTO KONFISKAVIMO ĮSTATYMO NR. XIII-2825 2, 3, 4, 5, 6, 7, 10 STRAIPSNIŲ PAKEITIMO IR ĮSTATYMO PAPILDYMO 71 STRAIPSNIU ĮSTATYMO PROJEKTO
2023-05-02 Nr. XIVP-2656
Vilnius
Įvertinę projekto atitiktį Konstitucijai, įstatymams, teisėkūros principams ir teisės technikos taisyklėms, teikiame šias pastabas.
1. Projekto 7 straipsniu keičiamo Civilinio turto konfiskavimo įstatymo (toliau – keičiamas įstatymas) 71 straipsnio 1 dalyje siūloma nustatyti, kad „priėmus sprendimą dėl šio Įstatymo 6 straipsnio 3 dalies 6 punkte nurodytų veiksmų, kuriems reikia teismo leidimo, prokuroras turto buvimo vietos apylinkės teismui pateikia prašymą dėl leidimo atlikti atskirus turto tyrimo veiksmus“ (pabraukta mūsų). Atkreiptinas dėmesys, kad iš projektu siūlomo teisinio reguliavimo nėra aišku, į kurį apylinkės teismą turėtų būti kreipiamasi tuo atveju, kai turtas, dėl kurio reikia atlikti tyrimo veiksmus, būtų ne vienoje vietovėje, pavyzdžiui skirtinguose miestuose. Atsižvelgiant į tai, projekto nuostatos tikslintinos, pašalinant šį neaiškumą.
2. Projekto 7 straipsnyje dėstomoje keičiamo įstatymo 71 straipsnio 2 dalyje tam tikros nuostatos yra išdėstytos skliaustuose. Pažymėtina, kad norminio pobūdžio teisės aktų nuostatos turėtų būti dėstomos formuluojant jas kaip aiškias ir tikslias taisykles, o ne pateikiant skliaustuose pavyzdžius, paaiškinimus, sąlygas ar pan.; atsižvelgus į tai, projekto nuostatų formuluotės taisytinos, atsisakant skliaustų.
3. Svarstytina, ar siekiant teisinio tikslumo ir aiškumo, nereikėtų patikslinti projekto 7 straipsniu keičiamo įstatymo 71 straipsnio 4 dalį, kadangi iš siūlomo teisinio reguliavimo nėra aišku nuo kada reikėtų skaičiuoti 7 dienų terminą skundui paduoti dėl apylinkės teismo priimtos nutarties, t. y. ar nuo šios nutarties priėmimo, ar nuo išsiuntimo dienos, ar nuo nutarties gavimo dienos. Taip pat siūlytina nustatyti konkretų terminą, nuo kurio būtų skaičiuojamas 7 dienų skundų nagrinėjimo terminas apygardos teismuose dėl apylinkės teismo nutarties, pvz. ne vėliau kaip per 7 dienas nuo skundo gavimo šiame teisme dienos. Taip pat šioje dalyje vartojamą formuluotę „dėl apylinkės teismo teisėjo nutarties“, siūlytina patikslinti lingvistiškai „dėl apylinkės teismo nutarties“.
4. Projekto 8 straipsnio 1 dalimi siūloma keičiamo įstatymo 10 straipsnio 2 dalyje vietoje 6 mėnesių termino įrašyti 18 mėnesių terminą. Pastebėtina, kad pagal keičiamo įstatymo 5 straipsnio 5 dalį, 18 mėnesių terminas yra maksimalus turto tyrimo terminas, kai pradinis 6 mėnesių terminas yra 4 kartus pratęstas. Manytume, kad siūlymas analizuojamoje straipsnio dalyje numatyto prokuroro sprendimo priėmimo sąlygai nustatyti visais atvejais 18 mėnesių terminą, net kai turto tyrimo terminas visai nebuvo pratęstas ar pratęstas mažiau nei keturis kartus, nėra logiškas. Siūlytina analizuojamoje nuostatoje iš viso atsisakyti konkretaus termino nurodymo, nes jame pateikiama nuoroda į 5 straipsnio 5 dalį, t. y. analizuojama nuostata turi būti taikoma kartu su keičiamo įstatymo 5 straipsnio 5 dalimi, kiekvienu atveju atsižvelgiant į konkretaus turto tyrimo terminą.
5. Atsižvelgiant į tai, kad projekto 3 straipsnio 3 dalimi turto tyrimą atliekančių institucijų sąrašas papildomas Specialiųjų tyrimų tarnyba, svarstytina, ar tinkamam šios nuostatos įgyvendinimui užtikrinti neturėtų būti nustatoma vėlesnė įstatymo įsigaliojimo data, o projektas pildomas įgyvendinamosiomis nuostatomis dėl reikiamų poįstatyminių teisės aktų priėmimo.
6. Projektas taisytinas vadovaujantis Teisės aktų projektų rengimo rekomendacijomis, patvirtintomis teisingumo ministro 2013 m. gruodžio 23 d. įsakymu Nr. 1R-298 „Dėl Teisės aktų projektų rengimo rekomendacijų patvirtinimo“ (2021 m. lapkričio 18 d. įsakymo Nr. 1R-388 redakcija) (toliau – Rekomendacijos).
6.1. Vienintelė projekto 4 straipsnio dalis nenumeruotina.
6.2. Įstatymo įsigaliojimas turėtų būti siejamas su kalendorine data arba nenurodomas visai.
Privatinės teisės skyriaus vedėja,
pavaduojanti departamento direktorių Daina Petrauskaitė
E. Drėgvaitė, tel. (8 5) 239 6891, el. p. [email protected]
M. Masteikienė, tel. (8 5) 239 6843, el. p. [email protected]
D. Petrauskaitė, tel. (8 5) 239 6376, el. p. [email protected]