Projekto

lyginamasis variantas

 

 

LIETUVOS RESPUBLIKOS

PENSIJŲ KAUPIMO ĮSTATYMO NR. IX–1691 3, 4, 5, 6,  8, 13, 15, 22, 28, 29, 30, 33, 351, 352, 357, 358, 3510 IR 37 STRAIPSNIŲ PAKEITIMO IR ĮSTATYMO PRIEDO PAKEITIMO

ĮSTATYMAS

 

2024 m.                        d. Nr.

Vilnius

 

1 straipsnis. 3 straipsnio pakeitimas

Pakeisti 3 straipsnio 14 dalį ir ją išdėstyti taip:

„14. Kitos šiame įstatyme vartojamos sąvokos suprantamos taip, kaip jos apibrėžtos Lietuvos Respublikos valstybinio socialinio draudimo įstatyme, Papildomo savanoriško pensijų kaupimo įstatyme, Kolektyvinio investavimo subjektų įstatyme, Lietuvos Respublikos socialinio draudimo pensijų įstatyme ir Lietuvos Respublikos įstatyme „Dėl užsieniečių teisinės padėties“.“

 

2 straipsnis. 4 straipsnio pakeitimas

1. Papildyti 4 straipsnio 8 dalį 5 punktu:

5) dalyviui šio įstatymo 29 straipsnio 11 dalies 3 punkte nustatyta tvarka išmokamas jo vardu pensijų fonde sukauptas pensijų turtas esant bent vienai iš šių priežasčių:

a) dalyviui išduotas siuntimas paliatyviosios pagalbos asmens sveikatos priežiūros paslaugoms gauti;

b) dalyvis serga liga, įtraukta į sveikatos apsaugos ministro patvirtintą sunkių ligų sąrašą;

c) dalyviui nustatytas 70 procentų ir didesnis netektas dalyvumas (iki 2024 m. gruodžio 31 d. – 70 procentų ir didesnis netektas darbingumas; iki 2005 m. birželio 30 d. – I invalidumo grupė).“

2. Papildyti 4 straipsnio 8 dalį 6 punktu:

6) dalyvis, kuris yra į pensijų kaupimą iki 2024 m. gruodžio 31 d. įtrauktas užsienietis, ir kuris nuo jo įtraukimo į pensijų kaupimą metų sausio 1 d. iki birželio 30 d. neturėjo Lietuvos Respublikos ilgalaikio gyventojo leidimo gyventi Europos Sąjungoje, pateikia pensijų kaupimo bendrovei prašymą baigti dalyvavimą pensijų kaupime ir išmokėti jo vardu pensijų fonde sukauptą pensijų turtą. Šiame punkte nustatytu atveju užsieniečiui išmokamas jo vardu ir už jo lėšomis sumokėtas įmokas sukauptas pensijų turtas, jo dydžio apskaičiavimui ir išmokėjimui mutatis mutandis taikant šio įstatymo 6 straipsnio 6 dalies nuostatos.

 

3 straipsnis. 5 straipsnio pakeitimas

1. Pakeisti 5 straipsnio 1 dalies 3 punktą ir jį išdėstyti taip:

„3) ne ilgiau kaip 12 mėnesių 24 mėnesius (iš karto ar dalimis) kas 10 dalyvavimo pensijų kaupime metų per  visą dalyvavimo pensijų kaupime laikotarpį sustabdyti pensijų įmokų pervedimus į pensijos sąskaitą šio įstatymo 13 straipsnyje nustatyta tvarka;“.

2. Pakeisti 5 straipsnio 1 dalies 4 punktą ir jį išdėstyti taip:

„4) gauti šiame įstatyme nustatytas pensijų išmokas pagal savo vardu pensijų fonde sukaupto pensijų turto dydį, išskyrus atvejus, kai dalyvavimas pensijų kaupime baigiamas vadovaujantis šio įstatymo 4 straipsnio 8 dalies 5 punktu;“.

3. Papildyti 5 straipsnio 1 dalį nauju 5 punktu:

5) gauti savo vardu pensijų fonde sukauptą pensijų turtą, pabaigus dalyvavimą pensijų kaupime šio įstatymo 4 straipsnio 8 dalies 5 punkte nurodytu atveju;“.

4. Buvusius 5 straipsnio 1 dalies 5, 6 ir 7 punktus laikyti atitinkamai 6, 7 ir 8 punktais.

 

4 straipsnis. 6 straipsnio pakeitimas

1.  Pakeisti 6 straipsnio 1 dalį ir ją išdėstyti taip:

1. Nuo 2019 m. sausio 1 d. kas trejus metus pilnamečiai asmenys, kurie įtraukimo į pensijų kaupimą metų sausio 1 dieną yra jaunesni kaip 40 metų amžiaus ir Lietuvos Respublikos apdraustųjų valstybiniu socialiniu draudimu ir socialinio draudimo išmokų gavėjų registre yra duomenys apie jų draustumą įtraukimo į pensijų kaupimą metų sausio 2 dieną, išskyrus užsieniečius, kuriems nėra išduotas Lietuvos Respublikos ilgalaikio gyventojo leidimas gyventi Europos Sąjungoje, ir asmenis, nutraukusius dalyvavimą pensijų kaupime šio įstatymo 4 straipsnio 8 dalies 5 punkte nurodytais atvejais, įtraukiami į pensijų kaupimą. Šio straipsnio nustatyta tvarka į pensijų kaupimą įtrauktiems asmenims atsisakius tapti pensijų kaupimo dalyviais, įtraukimas jų atžvilgiu kartojamas po trejų metų, šį terminą skaičiuojant nuo kalendorinių metų, kuriais asmuo buvo įtrauktas į pensijų kaupimą pirmą kartą, jeigu asmenys atitinka šioje dalyje nurodytas įtraukimo į pensijų kaupimą sąlygas. Pensijų įmokos už įtrauktus į pensijų kaupimą asmenis pradedamos skaičiuoti nuo įtraukimo į pensijų kaupimą metų liepos 1 dienos.“

2. Pakeisti 6 straipsnio 3 dalį ir ją išdėstyti taip:

3. VSDF valdyba įtraukiamus į pensijų kaupimą dalyvius atsitiktine tvarka paskirsto po lygiai visoms įtraukimo į pensijų kaupimą metu veikiančioms pensijų kaupimo bendrovėms. Kiekvienas asmuo, kuris per šio straipsnio 2 dalyje nustatytą terminą nesudaro sutarties su savo pasirinkta pensijų kaupimo bendrove, tampa tos kaupimo bendrovės, kuriai jis priskirtas, valdomo jo gimimo datą atitinkančio tikslinės grupės pensijų fondo dalyviu. Dalyviai priskiriami tik toms pensijų kaupimo bendrovėms, kurioms per praėjusius 3 metus nebuvo taikytos poveikio priemonės už šio įstatymo ir kitų teisės aktų, reglamentuojančių pensijų kaupimo bendrovių veiklą, reikšmingus pažeidimus. Šiuo atveju reikšmingais pažeidimais laikomi šio įstatymo ir kitų teisės aktų, reglamentuojančių pensijų kaupimo bendrovių veiklą, pažeidimai, dėl kurių priežiūros institucija ar teismas konstatavo, kad buvo pažeistos tikslinės grupės pensijų fondų dalyvių turtinės teisės, prarastas valdomų tikslinės grupės pensijų fondų turtas arba už kuriuos pakartotinai taikomos poveikio priemonės. Informaciją apie pensijų kaupimo bendroves, kurioms gali būti priskiriami dalyviai, priežiūros institucija pateikia VSDF valdybai ne vėliau kaip metų, einančių prieš įtraukimo į pensijų kaupimą metus, spalio 31 dieną. VSDF valdyba Vyriausybės ar jos įgaliotos institucijos nustatyta tvarka informuoja draudėją apie asmenis, tapusius dalyviais, per 3 darbo dienas nuo asmens įtraukimo į pensijų kaupimą ir jo įregistravimo dalyviu Dalyvių ir sutarčių registre.“

3. Papildyti 6 straipsnį 51 dalimi:

51.  Į pensijų kaupimą įtrauktas asmuo, kuris per šio straipsnio 2 dalies 1 punkte  nustatytą terminą nepateikė atsisakymo dalyvauti pensijų kaupime ir jo vardu buvo pradėtos skaičiuoti pensijų įmokos, iki įtraukimo metų spalio 31 d. gali pateikti VSDF administravimo įstaigai atsisakymą dalyvauti pensijų kaupime ir prašymą susigrąžinti pensijų įmokas. Šiuo atveju dalyvio lėšomis sumokėtos pensijų įmokos (kartu su teigiama ar neigiama investicine grąža) grąžinamos asmeniui ne vėliau kaip per 30 kalendorinių dienų nuo atsisakymo dalyvauti pensijų kaupime įregistravimo Dalyvių ir sutarčių registre dienos. Valstybės biudžeto lėšomis sumokėtos pensijų įmokos (kartu su teigiama ar neigiama investicine grąža) pervedamos VSDF valdybai ne vėliau kaip per 30 kalendorinių dienų nuo atsisakymo dalyvauti pensijų kaupime įregistravimo Dalyvių ir sutarčių registre dienos.

4. Pakeisti 6 straipsnio 6 dalį ir ją išdėstyti taip:

„6. Asmenys, dėl svarbių priežasčių negalėję per šio straipsnio 2 dalies 1 punkte ir šio straipsnio 51 dalyje nustatytą terminą atsisakyti dalyvauti pensijų kaupime, turi teisę atsisakyti dalyvauti pensijų kaupime ir šiam šiems terminui terminams pasibaigus, jeigu pateikiami svarbias priežastis įrodantys dokumentai. VSDF administravimo įstaigos įgaliotas tarnautojas, įvertinęs pateiktus dokumentus, nustato, ar priežastys yra svarbios. Tokiu atveju dalyvio lėšomis sumokėtos pensijų įmokos (kartu su teigiama ar neigiama investicine grąža) grąžinamos asmeniui ne vėliau kaip per 30 kalendorinių dienų nuo atsisakymo dalyvauti pensijų kaupime įregistravimo Dalyvių ir sutarčių registre dienos. Valstybės ir valstybės biudžeto lėšomis sumokėtos pensijų įmokos (kartu su teigiama ar neigiama investicine grąža) pervedamos asmeniui ir VSDF valdybai ne vėliau kaip per 30 kalendorinių dienų nuo atsisakymo dalyvauti pensijų kaupime įregistravimo Dalyvių ir sutarčių registre dienos mutatis mutandis taikant šio straipsnio 51 dalyje nustatytą valstybės biudžeto lėšomis sumokėtų pensijų įmokų pervedimo tvarką.“

 

5 straipsnis. 8 straipsnio pakeitimas

Pakeisti 8 straipsnį ir jį išdėstyti taip:

„8 straipsnis. Pensijų įmoka

1. Pensijų įmoka mokama dalyvio ir valstybės biudžeto lėšomis. Pensijų įmokos dydis yra 3 procentai dalyvio pajamų, nuo kurių skaičiuojamos valstybinio socialinio draudimo įmokos, netaikant Valstybinio socialinio draudimo įstatymo 10 straipsnio 1 dalies nuostatų dėl socialinio draudimo įmokų skaičiavimo nuo ne mažesnės kaip Vyriausybės patvirtintos minimaliosios mėnesinės algos, perskaičiuotos proporcingai išdirbtam laikui, iš valstybės biudžeto už dalyvį mokamos pensijų įmokos dydis yra 1,5 procento Lietuvos statistikos departamento Valstybės duomenų agentūros paskelbto užpraeitų metų keturių ketvirčių šalies ūkio darbuotojų vidutinio mėnesinio bruto darbo užmokesčio vidurkio. Pensijų įmokų apskaičiavimo ir pervedimo tvarką nustato Vyriausybė ar jos įgaliota institucija.

2. Asmenims, tapusiems dalyviais nuo 2019 m. sausio 1 d. iki 2022 m. gruodžio 31 d., pensijų įmoka atitinkamais metais yra šio įstatymo priede nustatyto dydžio. 2019 m. dalyvio lėšomis mokama pensijų įmoka yra 1,8 procento jo pajamų, nuo kurių skaičiuojamos valstybinio socialinio draudimo įmokos, iš valstybės biudžeto už dalyvį mokamos pensijų įmokos dydis – 0,3 procento Lietuvos statistikos departamento Valstybės duomenų agentūros paskelbto užpraeitų metų keturių ketvirčių šalies ūkio darbuotojų vidutinio mėnesinio bruto darbo užmokesčio vidurkio. Dalyvio pageidavimu į jo pensijos sąskaitą gali būti mokama šio straipsnio 1 dalyje nurodyto dydžio pensijų įmoka, netaikant šios dalies nuostatų dėl laipsniško pensijų įmokų didinimo. Apie savo pasirinkimą mokėti šio straipsnio 1 dalyje nurodyto dydžio pensijų įmoką įtraukiamas asmuo informuoja pensijų kaupimo bendrovę ne vėliau kaip iki įtraukimo į pensijų kaupimą metų liepos 31 dienos, o pensijų kaupimo sutartį sudarantis asmuo – sudarydamas pensijų kaupimo sutartį. Jeigu dalyvis pateikia prašymą mokėti didesnę pensijų įmoką vėliau negu įtraukimo į pensijų kaupimą metų liepos 31 dieną arba pensijų kaupimo sutarties pasirašymo dieną, didesnė pensijų įmoka skaičiuojama nuo kito mėnesio, einančio po prašymo mokėti didesnę pensijų įmoką įregistravimo Dalyvių ir sutarčių registre, pirmosios dienos, bet ne anksčiau, negu įsigalioja pensijų kaupimo sutartis.

3. Už vieną iš tėvų, auginantį vaiką iki 3 metų ir gaunantį vaiko priežiūros išmoką arba draudžiamą pensijų socialiniu draudimu valstybės lėšomis, į pensijų fondą pervedama 1,5 procento Lietuvos statistikos departamento Valstybės duomenų agentūros paskelbto užpraeitų metų keturių ketvirčių šalies ūkio darbuotojų vidutinio mėnesinio bruto darbo užmokesčio vidurkio dydžio pensijų įmoka iš valstybės biudžeto lėšų. Vienam iš tėvų, auginančiam daugiau negu vieną vaiką iki 3 metų, pensijų įmoka pervedama už kiekvieną vaiką.

4. Kartu su Dalyvis, mokantis šio straipsnio 1 dalyje nurodyta nurodytą 3 procentų dalyvio pajamų, nuo kurių skaičiuojamos valstybinio socialinio draudimo įmokos, pensijų įmoka įmoką, dalyvis į pensijos sąskaitą gali turi teisę mokėti savo pasirinkto dydžio papildomą pensijų įmoką. Mokėti pensijų įmokas dalyvio naudai gali turi teisę ir dalyvio darbdavys (darbdaviai). Papildomų pensijų įmokų mokėjimo tvarką nustato Vyriausybė ar jos įgaliota institucija.“

 

6 straipsnis. 13 straipsnio pakeitimas

Pakeisti 13 straipsnio 1 dalį ir ją išdėstyti taip:

„1. Dalyvis turi teisę laikinai, ne daugiau kaip 12 mėnesių 24 mėnesiams ir ne trumpesniam kaip vieno mėnesio laikotarpiui per visą dalyvavimo pensijų kaupime laikotarpį kas 10 dalyvavimo pensijų kaupime metų, sustabdyti pensijų įmokų pervedimą. Apie numatomą pageidaujamą pensijų įmokų sustabdymo pradžią ir sustabdymo trukmę (kalendoriniais mėnesiais) dalyvis privalo raštu informuoti pensijų kaupimo bendrovę, pateikdamas prašymą likus ne mažiau kaip 30 kalendorinių dienų iki numatomo pensijų įmokų sustabdymo pradžios. Pensijų įmokos sustabdomos nuo kito kalendorinio mėnesio, einančio po prašymo laikinai stabdyti pensijų įmokų pervedimą įregistravimo Dalyvių ir sutarčių registre, einančio pasibaigus šioje dalyje nurodytam 30 kalendorinių dienų terminui, pirmos dienos. Šioje dalyje nurodytas 10 metų laikotarpis skaičiuojamas nuo asmens pirmo prašymo stabdyti pensijų įmokų pateikimo dienos.

 

7 straipsnis. 15 straipsnio pakeitimas

Pakeisti 15 straipsnio 5 dalį ir ją išdėstyti taip:

5. Įsteigto naujo tikslinės grupės pensijų fondo finansinių priemonių portfeliui 24 mėnesius 12 mėnesių nuo pirmosios pensijų įmokos į pensijų fondą gavimo dienos netaikomi šio įstatymo ir priežiūros institucijos nustatyti turto diversifikavimo reikalavimai, išskyrus atvejus, kai įsteigto naujo tikslinės grupės pensijų fondo turtas viršija 100 000  1 000 000 eurų.“

 

8 straipsnis. 22 straipsnio pakeitimas

Pakeisti 22 straipsnio 2 dalį ir ją išdėstyti taip:

„2. Iš pensijų turto galima daryti tik šiame įstatyme numatytus atskaitymus, jeigu jie yra numatyti pensijų fondo taisyklėse. Valiutos keitimo sąnaudos, atsiradusios dėl pareigos valiutų sąnaudas buhalterinėje finansinėje apskaitoje pripažinti pagal Lietuvos Respublikos buhalterinės finansinės apskaitos įstatymo 5 straipsnį, taip pat dengiamos iš pensijų turto. Visos kitos pensijų fondo taisyklėse nenumatytos arba nustatytus dydžius viršijančios išlaidos turi būti dengiamos iš pensijų kaupimo bendrovės turto.“

 

9 straipsnis. 28 straipsnio pakeitimas

Pakeisti 28 straipsnio 4 dalies nuostatą iki dvitaškio ir ją išdėstyti taip:

„4. Pensijų kaupimo bendrovė privalo priežiūros institucijos nustatyta tvarka periodiškai, ne rečiau kaip vieną kartą per kalendorinius metus, informuoti dalyvį, kuriam iki senatvės pensijos amžiaus yra likę ne mažiau negu 3 mėnesiai metai, apie:“.

 

10 straipsnis. 29 straipsnio pakeitimas

Pakeisti 29 straipsnį ir jį išdėstyti taip:

„29 straipsnis. Pensijų išmokos

1. Pensijų išmokų rūšys, mokėtinos dalyviams atsižvelgiant į jų vardu pensijų fonde sukauptą pensijų turtą, yra šios:

1) pensijų anuitetas;

2) vienkartinė pensijų išmoka;

3) periodinės pensijų išmokos.

2. Pensijų anuitetų rūšys yra šios:

1) atidėtasis pensijų anuitetas. Pensijų anuitetų mokėtojas pensijų anuiteto gavėjui, sukakusiam 85 metų amžių, nuo kalendorinio mėnesio, kurį pensijų anuiteto gavėjas šį amžių sukanka, pirmosios dienos, pradeda mokėti ir iki gyvos galvos periodiškai moka pensijų anuitetą. Jo mokėjimas nutrūksta pensijų anuiteto gavėjui mirus. Atidėtasis pensijų anuitetas nepaveldimas;

2) standartinis pensijų anuitetas. Pensijų anuitetų mokėtojas pensijų anuiteto gavėjui iki gyvos galvos periodiškai moka pensijų anuitetą. Jo mokėjimas nutrūksta pensijų anuiteto gavėjui mirus. Pensijų anuitetų mokėtojas gali siūlyti standartinį pensijų anuitetą su garantuojamu mokėjimo laikotarpiu. Standartinis pensijų anuitetas nepaveldimas, išskyrus atvejus, kai standartinį pensijų anuitetą su garantuojamu mokėjimo laikotarpiu pasirinkęs pensijų anuiteto gavėjas miršta nesibaigus sprendime dėl standartinio pensijų anuiteto mokėjimo skyrimo numatytam garantuojamam mokėjimo laikotarpiui. Už standartinio pensijų anuiteto su garantuojamu mokėjimo laikotarpiu gavėjui dėl mirties neišmokėtų pensijų anuitetų anuiteto išmokų už likusį garantuojamą mokėjimo laikotarpį sumą priklausanti vienkartinė pensijų anuiteto išmoka paveldima Civilinio kodekso nustatyta tvarka. Vienkartinė išmoka apskaičiuojama pensijų anuitetų mokėtojo nustatyta tvarka.

3. Pensijų anuitetų mokėtojas turi teisę dalyviui siūlyti kelis vienos rūšies pensijų anuitetus su skirtingomis savybėmis. Pensijų anuiteto pavadinime turi būti nurodyta pensijų anuiteto rūšis – standartinis arba atidėtasis. Viešinimo tikslu Pensijų anuitetų mokėtojas turi teisę naudoti sutrumpintus, taip pat konkrečias pensijų anuitetų savybes atskleidžiančius pensijų anuitetų pavadinimus.

43. Dalyviui, kurio vardu pensijų fonde sukauptas pensijų turtas yra mažesnis arba lygus 5000 10 000 eurų, taip pat šio straipsnio 6 dalyje nustatytu atveju, dalyvio pasirinkimu išmokama šio įstatymo 31 straipsnyje nustatyta tvarka mokama vienkartinė pensijų išmoka arba paskiriama ir pradedama mokėti šio įstatymo 32 straipsnyje nustatyta periodinė išmoka.

4. Dalyviui, kurio vardu pensijų fonde sukauptas pensijų turtas yra didesnis kaip 5 000  eurų, bet mažesnis kaip 10 000 eurų, šio įstatymo 32 straipsnyje nustatyta tvarka mokamos periodinės pensijų išmokos.

5. Dalyviui, kurio vardu pensijų fonde sukauptas pensijų turtas yra lygus arba didesnis kaip 10 000 eurų, pensijų fonde sukauptas pensijų turtas išmokamas tik jam įsigijus pensijų anuitetą iš pensijų anuitetų mokėtojo. Standartinis pensijų anuitetas įsigyjamas už visą dalyvio vardu pensijų fonde sukauptą pensijų turtą, išskyrus šio straipsnio 6 dalyje nurodytą atvejį. Atidėtasis pensijų anuitetas įsigyjamas už dalį dalyvio vardu pensijų fonde sukauptų lėšų, jų dydį nustato pensijų anuitetų mokėtojas. Likusi pensijų turto dalis išmokama periodinėmis pensijų išmokomis šio įstatymo 32 straipsnyje nustatyta tvarka.

6. Dalyvis, kurio vardu pensijų fonde sukauptas pensijų turtas yra didesnis kaip 60 000 eurų, turi teisę sukauptą pensijų turto dalį, viršijančią 60 000 eurų, gauti iš pensijų kaupimo bendrovės vienkartine pensijų išmoka. Vienkartinė išmoka išmokama po to, kai gaunamas pensijų anuitetų mokėtojo pranešimas apie dalyvio neatsisakymą įsigyti pensijų anuitetą (šio įstatymo 33 straipsnio 8 dalis).

7. Asmuo, įgijęs teisę į vienkartinę pensijų išmoką ar periodines pensijų išmokas pagal šio straipsnio 3 ir 4 dalis dalį, gali vietoj vienkartinės pensijų išmokos ar periodinių pensijų išmokų šio įstatymo nustatyta tvarka įsigyti pensijų anuitetą.

8. Šio straipsnio 3ir 6 dalyse nurodyti dydžiai, nuo kurių priklauso asmeniui mokėtinos pensijų išmokos rūšis, kas 3 metus indeksuojami vidutinės metinės infliacijos, apskaičiuotos pagal Lietuvos statistikos departamento Valstybės duomenų agentūros skelbiamą suderintą vartotojų kainų indeksą, suminį 3 paskutinių kalendorinių metų rodiklį. Euro tikslumu suapvalintus naujus dydžius, pradedant 2023 metais taikomais dydžiais, ne vėliau kaip iki metų, einančių prieš taikymo metus, lapkričio 30 dienos savo interneto svetainėse paskelbia Socialinės apsaugos ir darbo ministerija ir pensijų anuitetų mokėtojas.

9. Pensijų anuitetų mokėtojas yra VSDF valdyba. Vienkartines ir periodines išmokas, taip pat dalyvio vardu sukauptą pensijų turtą, kai dalyvavimas pensijų kaupime baigiamas šio įstatymo 4 straipsnio 8 dalies 5 ir 6 punktuose nustatytais atvejais, jų gavėjams moka pensijų kaupimo bendrovės.

10. Dalyvis, norintis baigti dalyvavimą pensijų kaupime šio įstatymo 4 straipsnio 8 dalies 5 punkte nustatytu atveju, kreipiasi į pensijų kaupimo bendrovę, kurios pensijų fonde kaupiamos jo sumokėtos pensijų įmokos, ir pateikia prašymą baigti dalyvavimą pensijų kaupime ir išmokėti jo vardu pensijų fonde sukauptą pensijų turtą bei šio įstatymo 4 straipsnio 8 dalies 5 punkte nustatytas pensijų kaupimo pabaigos priežastis pagrindžiančius dokumentus ir (ar) duomenis. Pensijų kaupimo bendrovė, gavusi dalyvio prašymą ir įvertinusi jo pateiktus pensijų kaupimo nutraukimo priežastis pagrindžiančius dokumentus ir (ar) duomenis, ne vėliau kaip per 5 darbo dienas nuo dalyvio prašymo baigti dalyvavimą pensijų kaupime ir išmokėti jo vardu pensijų fonde sukauptą pensijų turtą bei šio įstatymo 4 straipsnio 8 dalies 5 punkte nustatytas pensijų kaupimo pabaigos priežastis pagrindžiančių dokumentų ir (ar) duomenų gavimo pensijų kaupimo bendrovėje dienos priima sprendimą dėl dalyvio dalyvavimo pensijų kaupime pabaigimo ir jo vardu pensijų fonde sukaupto pensijų turto išmokėjimo, išskyrus šio straipsnio 12 dalyje nustatytą atvejį.

11. Jei, įvertinus dalyvio prašymą baigti dalyvavimą pensijų kaupime ir išmokėti jo vardu pensijų fonde sukauptą pensijų turtą bei šio įstatymo 4 straipsnio 8 dalies 5 punkte nustatytas pensijų kaupimo pabaigos priežastis pagrindžiančius dokumentus ir (ar) duomenis nustatoma, kad dalyvio kreipimosi ir sprendimo priėmimo metu egzistuoja bent viena iš šio įstatymo 4 straipsnio 8 dalies 5 punkte nustatytų pensijų kaupimo pabaigos priežasčių, pensijų kaupimo bendrovė priima sprendimą baigti dalyvio dalyvavimą pensijų kaupime ir išmokėti jo vardu pensijų fonde sukauptą pensijų turtą, ir:

1) kitą darbo dieną, einančią po nurodyto sprendimo priėmimo dienos,  konvertuoja dalyvio pensijos sąskaitoje esančius pensijų fondo vienetus į pinigines lėšas, jas išreiškiant eurais, sprendimo priėmimo pensijų kaupimo bendrovėje dienos verte;

2) konvertavusi pensijų fondo vienetus į pinigines lėšas, piniginių lėšų sumą perveda į dalyvio prašyme baigti dalyvavimą pensijų kaupime ir išmokėti jo vardu pensijų fonde sukauptą pensijų turtą nurodytą sąskaitą ne vėliau kaip per 30 kalendorinių dienų nuo pensijų kaupimo bendrovės sprendimo baigti dalyvio dalyvavimą pensijų kaupime ir išmokėti jo vardu pensijų fonde sukauptą pensijų turtą priėmimo dienos. Jeigu dalyvio pageidavimu jo pensijų sąskaitoje sukauptas pensijų turtas, konvertuotas į pinigines lėšas, pervedamas į jo nurodytą sąskaitą ne Lietuvos Respublikoje, mokėjimo pervedimo išlaidas padengia dalyvis;

3) pervedusi asmeniui pinigines lėšas, ne vėliau kaip per 3 darbo dienas nuo jų pervedimo asmeniui dienos informuoja VSDF valdybą su ja suderinta informacijos pateikimo tvarka apie asmens dalyvavimo pensijų kaupime pabaigą. Dalyvio dalyvavimo pensijų kaupime pabaigos diena laikoma pensijų kaupimo bendrovės sprendimo baigti dalyvio dalyvavimą pensijų kaupime ir išmokėti jo vardu pensijų fonde sukauptą pensijų turtą priėmimo diena.

12. Jei pensijų kaupimo bendrovei trūksta dokumentų ir (ar) duomenų priimti sprendimą dėl dalyvio dalyvavimo pensijų kaupime pabaigimo ir jo vardu pensijų fonde sukaupto pensijų turto išmokėjimo, arba pateikti dokumentai ir (ar) duomenys yra netikslūs, ji ne vėliau kaip per 3 darbo dienas nuo dalyvio prašymo baigti dalyvavimą pensijų kaupime ir išmokėti jo vardu pensijų fonde sukauptą pensijų turtą gavimo dienos raštu kreipiasi į dalyvį ir paprašo pateikti trūkstamus dokumentus ir (ar) duomenis, reikalingus priimti sprendimą dėl dalyvio dalyvavimo pensijų kaupime pabaigimo ir jo vardu pensijų fonde sukaupto pensijų turto išmokėjimo. Pensijų kaupimo bendrovės prašyme dalyviui turi būti nurodyti pateiktini dokumentai ir (ar) duomenys ir jų pateikimo pensijų kaupimo bendrovei terminas, kuris turi būti ne trumpesnis negu 5 darbo dienos. Terminas pensijų kaupimo bendrovei priimti sprendimą dėl dalyvio dalyvavimo pensijų kaupime pabaigimo ir jo vardu pensijų fonde sukaupto pensijų turto išmokėjimo pradedamas skaičiuoti nuo visų trūkstamų dokumentų ir (ar) duomenų gavimo pensijų kaupimo bendrovėje dienos, o jei dalyvis nepateikia trūkstamų duomenų, – nuo kitos darbo dienos, einančios po darbo dienos, kurią suėjo pensijų kaupimo bendrovės nustatytas terminas dalyviui pateikti trūkstamus dokumentus ir (ar) duomenis.

13. Pensijų kaupimo bendrovė priima sprendimą nebaigti dalyvio dalyvavimo pensijų kaupime ir neišmokėti jam jo vardu pensijų fonde sukaupto pensijų turto šiais atvejais:

1) įvertinus dalyvio prašyme baigti dalyvavimą pensijų kaupime ir išmokėti jo vardu pensijų fonde sukauptą pensijų turtą bei šio įstatymo 4 straipsnio 8 dalies 5 punkte nustatytas pensijų kaupimo pabaigos priežastis pagrindžiančius dokumentus ir (ar) duomenis nustatoma, kad dalyvio kreipimosi ir sprendimo priėmimo metu neegzistuoja nė viena iš šio įstatymo 4 straipsnio 8 dalies 5 punkte nustatytų pensijų kaupimo pabaigos priežasčių;

2) šio straipsnio 11 dalyje nustatytu atveju per pensijų kaupimo bendrovės nustatytą terminą trūkstamiems dokumentams ir (ar) duomenims pateikti jie negaunami.

14. Priėmusi šio straipsnio 11 ir 13 dalyje nurodytus sprendimus, pensijų kaupimo bendrovė per 3 darbo dienas asmeniui registruotu laišku turi išsiųsti patvirtintą jo kopiją (nuorašą) ar ją (jį) įteikti kitu dalyvio prašyme baigti dalyvavimą pensijų kaupime ir išmokėti jo vardu pensijų fonde sukauptą pensijų turtą nurodytu būdu.

15. Šio straipsnio 11 ir 13 dalyse nurodyti pensijų kaupimo bendrovių sprendimai gali būti skundžiami Lietuvos Respublikos civilinio proceso kodekso nustatyta tvarka.

 

11 straipsnis. 30 straipsnio pakeitimas

1. Pakeisti 30 straipsnio 4 dalį ir ją išdėstyti taip:

„4. Pensijų išmokos sutartis įsigalioja nuo jos sudarymo. Pensijų išmokos sutartis laikoma sudaryta, kai dalyvis pasirašo prašymą dėl pensijų išmokos sutarties sudarymo, o pensijų kaupimo bendrovės atstovas pasirašo pensijų išmokos sutartį arba uždeda parašo faksimilę. Pensijų kaupimo bendrovė apie pensijų išmokos sutarties sudarymo faktą privalo per 3 darbo dienas pranešti VSDF valdybai su ja suderinta informacijos pateikimo tvarka. Šis terminas gali būti pratęstas tiek dienų, kiek šio įstatymo 12 straipsnio 8 dalyje nurodytu atveju VSDF valdyba yra sustabdžiusi pensijų kaupimo sutarčių įregistravimą ar išregistravimą, bet ne ilgiau kaip 4 darbo dienoms. Pensijų kaupimo bendrovė per 3 darbo dienas nuo tos dienos, kai gavo VSDF valdybos pranešimą apie pensijų išmokos sutarties neįregistravimą, privalo informuoti dalyvius, su kuriais sudarytos pensijų išmokos sutartys nebuvo įregistruotos, nurodydama jų neįregistravimo priežastis.

2. Pakeisti 30 straipsnio 6 dalį ir ją išdėstyti taip:

„6. Pensijų išmokos sutartį sudariusio dalyvio vardu, taip pat dalyvio, dėl kurio pensijų kaupimo bendrovė priėmė šio įstatymo 29 straipsnio 11 dalyje nurodytą sprendimą, vardu negali būti mokamos pensijų įmokos, išskyrus atvejį, kai po pensijų išmokos sutarties sudarymo arba po pensijų kaupimo bendrovės šio įstatymo 29 straipsnio 11 dalyje nurodyto sprendimo priėmimo dalyvio vardu pervedamos pensijų įmokos už laikotarpius, buvusius iki pensijų išmokos sutarties sudarymo arba pensijų kaupimo bendrovės šio įstatymo 29 straipsnio 11 dalyje nurodyto sprendimo priėmimo. Paskutinis mėnuo, už kurį apskaičiuojamos ir į pensijų fondo, kuriame dalyvis kaupė pensijų įmokas iki pensijų išmokos sutarties sudarymo arba iki pensijų kaupimo bendrovės šio įstatymo 29 straipsnio 11 dalyje nurodyto sprendimo priėmimo, sąskaitą pervedamos pensijų įmokos, yra kalendorinis mėnuo prieš kalendorinį mėnesį, kurį sudaryta pensijų išmokos sutartis arba priimtas pensijų kaupimo bendrovės šio įstatymo 29 straipsnio 11 dalyje nurodytas sprendimas. Pensijų turtas, susidaręs iš lėšų, dalyvio vardu pervestų pensijų fondui po pensijų išmokos sutarties su dalyviu sudarymo, pensijų išmokos sutartyje nustatyta tvarka turi būti išmokamas dalyviui (jeigu vienkartinė pensijų išmoka jau išmokėta) ne vėliau kaip per 5 darbo dienas nuo tų lėšų gavimo dienos arba pridedamas prie mokėtinų periodinių pensijų išmokų (jeigu jos dar neišmokėtos) arba, dalyviui pasirinkus gauti pensijų anuitetą, išmokamas per 5 darbo dienas nuo tų lėšų gavimo, bet ne anksčiau kaip gavus pensijų anuitetų mokėtojo pranešimą apie dalyvio neatsisakymą įsigyti pensijų anuitetą (šio įstatymo 33 straipsnio 8 dalis), Tokiais tokiais atvejais pensijų išmokų rūšis nekeičiama. Pensijų turtas, susidaręs iš lėšų, dalyvio vardu pervestų pensijų fondui po pensijų kaupimo bendrovės šio įstatymo 29 straipsnio 11 dalyje nurodyto sprendimo priėmimo, turi būti išmokamas dalyviui ne vėliau kaip per 5 darbo dienas nuo tų lėšų gavimo dienos.

3. Pakeisti 30 straipsnio 7 dalį ir ją išdėstyti taip:

„7. Pensijų kaupimo bendrovė, su kuria dalyvis ketina sudaryti pensijų išmokos sutartį, turi teisę VSDF valdybos nustatyta tvarka VSDF valdybai pateikti užklausą, ar šio dalyvio vardu bus apskaičiuojamos pensijų įmokos šiam dalyviui yra paskirta išankstinė socialinio draudimo senatvės pensija. VSDF valdyba, gavusi tokią užklausą, atsako raštu arba, suderinusi informacijos pateikimo tvarką su pensijų kaupimo bendrove, elektroniniu būdu ne vėliau kaip per vieną darbo dieną nuo užklausos gavimo dienos.“

4. Pakeisti 30 straipsnio 8 dalį ir ją išdėstyti taip:

„8. Dalyvis, sudaręs pensijų išmokos sutartį, per 10 darbo dienų nuo pensijų išmokos sutarties įsigaliojimo turi teisę vienašališkai jos atsisakyti, apie tai raštu pranešęs pensijų kaupimo bendrovei. Dalyviui vienašališkai atsisakius pensijų išmokos sutarties, jam ir pensijų kaupimo bendrovei neatsiranda pareigų, susijusių su pensijų išmokos sutarties vykdymu. Pensijų kaupimo bendrovė apie vienašališko pensijų išmokos sutarties atsisakymo faktą privalo per 3 darbo dienas pranešti VSDF valdybai su ja suderinta informacijos pateikimo tvarka. Jeigu pensijų išmokos sutarties su pensijų kaupimo bendrove atsisakyti prašo dalyvis, pasirinkęs gauti pensijų anuitetą, jos jis turi teisę vienašališkai atsisakyti šio įstatymo 33 straipsnio 8 dalyje nustatyta tvarka. Jeigu pensijų išmokos sutartį sudaręs dalyvis miršta per 10 darbo dienų nuo pensijų išmokos sutarties sudarymo, o pensijų anuitetą įsigijęs dalyvis miršta per 10 darbo dienų nuo dienos, kai pensijų anuitetų mokėtojas pateikia (išsiunčia) jam sprendimą dėl pensijų anuiteto mokėjimo skyrimo, jo sukauptas pensijų turtas paveldimas Civilinio kodekso nustatyta tvarka.“

 

12 straipsnis. 33 straipsnio pakeitimas

Pakeisti 33 straipsnį ir jį išdėstyti taip:

„33 straipsnis. Pensijų anuiteto įsigijimas ir mokėjimas

1. Pensijų anuitetų mokėtojo nustatytos formos prašymą dėl pensijų anuiteto įsigijimo dalyvis gali pateikti tiesiogiai pensijų anuitetų mokėtojui arba per pensijų kaupimo bendrovę. Jeigu prašymas dėl pensijų anuiteto įsigijimo pateikiamas per pensijų kaupimo bendrovę, ji informaciją apie gautą dalyvio prašymą dėl pensijų anuiteto įsigijimo per 3 darbo dienas pateikia pensijų anuitetų mokėtojui jo nustatyta informacijos pateikimo tvarka ir saugo gautą dalyvio prašymo dėl pensijų anuiteto įsigijimo originalą arba perduoda jį saugoti pensijų anuitetų mokėtojui su juo suderinta tvarka. Pensijų anuitetų mokėtojas apie jo tiesiogiai gautą dalyvio prašymą dėl pensijų anuiteto įsigijimo per 3 darbo dienas praneša pensijų kaupimo bendrovei su ja suderinta informacijos pateikimo tvarka.“

2. Pensijų anuitetas mokamas pensijų anuitetų mokėtojo sprendimo dėl pensijų anuiteto mokėjimo skyrimo pagrindu. Pensijų anuitetas apmokamas vienkartine įmoka iš dalyvio vardu pensijų fonde sukaupto pensijų turto. Šią įmoką į pensijų anuitetų mokėtojo valdomą Pensijų anuitetų fondą perveda pensijų kaupimo bendrovė su dalyviu sudarytos pensijų išmokos sutarties pagrindu, jeigu dalyvis nepasinaudoja šio straipsnio 8 dalyje numatyta teise vienašališkai atsisakyti įsigyti pensijų anuitetą.

3. Pensijų anuitetą įsigyjančio dalyvio pensijos sąskaitoje esantys pensijų fondo vienetai jo prašymo dėl pensijų išmokos sutarties sudarymo gavimo pensijų kaupimo bendrovėje darbo dienos verte konvertuojami į pinigines lėšas kitą darbo dieną, einančią po jo prašymo dėl pensijų išmokos sutarties sudarymo gavimo pensijų kaupimo bendrovėje dienos.

4. Dalyviui mokėtino pensijų anuiteto dydis apskaičiuojamas ir pensijų anuitetų mokėtojo sprendime dėl pensijų anuiteto mokėjimo skyrimo nurodomas vadovaujantis pensijų anuitetų mokėtojo patvirtintais pensijų anuitetų skyrimo ir mokėjimo tvarkos aprašu ir pensijų anuiteto dydžio apskaičiavimo metodika. Pensijų anuitetas negali būti mažėjantis.

5. Pensijų anuitetų mokėtojo sprendimas dėl pensijų anuiteto mokėjimo skyrimo šio straipsnio 1 dalyje nurodyto dalyvio prašymo dėl pensijų anuiteto įsigijimo pagrindu priimamas ir pensijų anuiteto gavėjui jo prašyme dėl pensijų anuiteto įsigijimo pasirinktu vienu iš pensijų anuitetų mokėtojo nustatytų būdų pateikiamas (išsiunčiamas) per 3 darbo dienas nuo tos dienos, kurią šio įstatymo 30 straipsnio 4 dalyje nustatyta tvarka gaunama informacija apie dalyvio sudarytą pensijų išmokos sutartį. Pensijų anuitetų mokėtojo sprendimas dėl pensijų anuiteto mokėjimo skyrimo registruojamas Dalyvių ir sutarčių registre.

6. Pensijų anuitetų mokėtojui priimant sprendimą dėl pensijų anuiteto mokėjimo skyrimo, draudžiama bet kokia forma reikalauti dalyvio sveikatos patikrinimo duomenų ir juos naudoti. Apskaičiuojant pensijų anuiteto dydį, draudžiama atsižvelgti į pensijų anuiteto gavėjo lytį.

7. Pensijų anuitetų mokėtojas sprendimą dėl pensijų anuiteto mokėjimo skyrimo priima ir pensijų anuitetą moka vadovaudamasis šiuo įstatymu ir laikydamasis šio straipsnio 4 dalyje nurodytos tvarkos.

8. Asmuo turi teisę vienašališkai atsisakyti įsigyti pensijų anuitetą, apie tai raštu pranešęs pensijų anuitetų mokėtojui per 10 darbo dienų nuo dienos, kai pensijų anuitetų mokėtojas šio straipsnio 5 dalyje nustatyta tvarka pateikia (išsiunčia) jam sprendimą dėl pensijų anuiteto mokėjimo skyrimo. Jeigu pensijų anuitetų mokėtojas per 10 darbo dienų nuo dienos, kai asmeniui šio straipsnio 5 dalyje nustatyta tvarka pateikiamas (išsiunčiamas) sprendimas dėl pensijų anuiteto mokėjimo skyrimo, negauna asmens atsisakymo įsigyti pensijų anuitetą, laikoma, kad asmuo nepasinaudojo teise vienašališkai atsisakyti įsigyti pensijų anuitetą. Asmeniui vienašališkai atsisakius įsigyti pensijų anuitetą, pensijų anuitetų mokėtojui neatsiranda pareigų, susijusių su jo priimto sprendimo dėl pensijų anuiteto mokėjimo skyrimo vykdymu. Jeigu asmuo atsisako įsigyti pensijų anuitetą, jis kartu vienašališkai atsisako ir pensijų išmokos sutarties su pensijų kaupimo bendrove. Vienašališkai atsisakęs pensijų anuiteto, asmuo tęsia dalyvavimą pensijų kaupime tol, kol jo dalyvavimas baigsis šio įstatymo 4 straipsnio 8 dalyje nurodytais pagrindais. Pensijų anuitetų mokėtojas per 3 darbo dienas nuo šioje dalyje nustatyto vienašališko atsisakymo įsigyti pensijų anuitetą termino pabaigos praneša pensijų kaupimo bendrovei su ja suderinta informacijos pateikimo tvarka apie dalyvio vienašališką atsisakymą arba neatsisakymą įsigyti pensijų anuitetą. Asmens mirtis (paskelbimas mirusiu) šioje dalyje nurodytu atsisakymo įsigyti pensijų anuitetą laikotarpiu sukelia tas pačias pasekmes kaip asmens atsisakymas įsigyti pensijų anuitetą.

9. Pensijų anuitetas mokamas kas mėnesį. Pensijų anuitetas pervedamas į prašyme dėl pensijų anuiteto įsigijimo nurodytą asmeninę pensijų išmokos gavėjo sąskaitą kredito ar mokėjimo įstaigoje arba pensijų anuiteto gavėjo pasirinkimu jis gali būti pristatomas kitu VSDF valdybos nustatytu būdu. Pensijų anuitetas į pensijų anuitetų gavėjo sąskaitą kredito ar mokėjimo įstaigoje, esančioje Lietuvos Respublikos teritorijoje, pervedamas nemokamai. Jeigu pensijų anuiteto gavėjas pasirenka gauti pensijų anuitetą į sąskaitą kredito ar mokėjimo įstaigoje, esančioje ne Lietuvos Respublikos teritorijoje, arba kitu VSDF valdybos nustatytu būdu, jis padengia su pensijų anuiteto mokėjimu susijusias išlaidas. Pensijų anuiteto gavėjo pasirinkimu, jam pateikus prašymą pensijų anuiteto mokėtojui, šio straipsnio 4 dalyje nustatyta tvarka apskaičiuoto dydžio pensijų anuitetas gali būti mokamas kas ketvirtį arba kas pusmetį. Prašymą dėl pensijų anuitetų mokėjimo periodiškumo keitimo pensijų anuitetų gavėjai pensijų anuiteto mokėtojui turi teisę pateikti ne dažniau kaip vieną kartą per kalendorinius metus.

10. Standartinis pensijų Pensijų anuitetas, išskyrus atidėtąjį, pradedamas mokėti nuo sprendime dėl pensijų anuiteto mokėjimo nurodytos dienos mėnesio, kurią kurį gautas dalyvio prašymas dėl pensijų išmokos sutarties sudarymo, pirmosios dienos.

11. Pensijų anuitetų mokėjimą prižiūri priežiūros institucija.

12. Pensijų anuitetų mokėjimas stabdomas ir pensijų anuitetai nemokami, jeigu pensijų anuiteto gavėjas įsiteisėjusiu teismo sprendimu yra pripažintas nežinia kur esančiu arba gaunami duomenys apie aplinkybes, sudarančias pagrindą nuspręsti, kad pensijų anuiteto gavėjas prarado teisę gauti pensijų anuiteto išmokas. Pensijų anuiteto mokėjimas sustabdomas nuo mėnesio, einančio po to mėnesio, kurį atsirado šioje dalyje nurodytos aplinkybės, pirmos dienos. Išnykus šioje dalyje nurodytoms aplinkybėms, pensijų anuiteto mokėjimas pratęsiamas nuo jo mokėjimo sustabdymo dienos, jeigu pensijų anuiteto gavėjo teisė gauti pensijų anuitetą buvo išlikusi. Jeigu paaiškėja, kad pensijų anuiteto gavėjas, kuriam pensijų anuiteto mokėjimas buvo sustabdytas, yra miręs (paskelbtas mirusiu), mirusiam (paskelbtam mirusiu) pensijų anuiteto gavėjui iki mirties priklausiusios neišmokėtos pensijų anuiteto išmokos paveldimos Civilinio kodekso nustatyta tvarka.

13. Pensijų anuiteto gavėjas, Lietuvos Respublikos gyvenamosios vietos deklaravimo įstatymo nustatyta tvarka deklaravęs išvykimą iš Lietuvos Respublikos, kiekvienų metų pabaigoje VSDF administravimo įstaigai privalo pateikti dokumentą, patvirtinantį, kad jis gyvena užsienio valstybėje arba kad yra gyvas ir yra tam tikroje vietovėje. Nepateikus šio dokumento iki kiekvienų metų gruodžio 31 dienos, pensijų anuiteto mokėjimas sustabdomas nuo kitų metų sausio 1 dienos, o šį dokumentą pateikus, pensijų anuiteto mokėjimas atnaujinamas nuo mokėjimo sustabdymo dienos, jeigu teisė gauti pensijų anuitetą yra išlikusi. Jeigu VSDF administravimo įstaiga duomenis apie tai, kad asmuo gyvena užsienio valstybėje arba kad yra gyvas ir yra tam tikroje vietovėje, iš kitos valstybės kompetentingos įstaigos gauna tiesiogiai (arba asmuo atvyksta į VSDF administravimo įstaigą ir pateikia galiojantį asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą), ji privalo informuoti pensijų anuiteto gavėją, kad jam nereikia pateikti dokumento, jog jis gyvena užsienio valstybėje arba kad yra gyvas ir yra tam tikroje vietovėje.“

 

13 straipsnis. 351 straipsnio pakeitimas

1. Pakeisti 351 straipsnio 2 dalies 4 punktą ir jį išdėstyti taip:

„4) tvirtina veiklos planą, apimantį bent septynerių ateinančių metų veiklos rezultatų ir pensijų Pensijų anuitetų fondo techninių atidėjinių (toliau – techniniai atidėjiniai) padengimo turtu prognozę bei techninių atidėjinių neapibrėžtumo vertinimą;“.

2. 1. Pakeisti 351 straipsnio 2 dalies 5 punktą ir jį išdėstyti taip:

„5) tvirtina pensijų anuiteto anuitetų dydžio apskaičiavimo metodiką pagal kiekvieną pensijų anuitetų rūšį;“.

3. Pakeisti 351 straipsnio 4 dalį ir ją išdėstyti taip:

„4. Pensijų anuitetų mokėtojas taip pat turi teisę sudaryti sutartis su kitais juridiniais ir fiziniais asmenimis dėl funkcijų, susijusių su pensijų anuitetų mokėjimo veikla, vykdymo. Įgyvendindama šioje dalyje numatytą teisę sudaryti sutartis su kitais juridiniais ir fiziniais asmenimis, VSDF valdyba privalo funkcijų perdavimą organizuoti konkurencingos procedūros būdu. Kitiems juridiniams ir fiziniams asmenims negali būti perduotas pensijų anuitetų mokėtojo sprendimų dėl pensijų anuitetų skyrimo ir mokėjimo, norminių ir kitų teisės aktų priėmimas, kitos funkcijos, nurodytos šio straipsnio 2 dalies 1–15, 18, 19 punktuose.“

 

14 straipsnis. 352 straipsnio pakeitimas

1. Pakeisti 352 straipsnio 2 dalies 1 punktą ir jį išdėstyti taip:

„1) Socialinės apsaugos ir darbo ministerijai teikia siūlymus dėl pensijų kaupimą reguliuojančių teisės aktų tobulinimo, o pensijų anuitetų mokėtojui – siūlymus, rekomendacijas dėl pensijų anuitetų mokėtojo veiklos, pensijų anuitetų fondo turto ir rizikos valdymo, taip pat svarsto pensijų anuitetų mokėtojo sprendimų (dokumentų), numatytų šio įstatymo 351 straipsnio 2 dalies 2–16 punktuose ir 4 dalyje, projektus ir teikia dėl jų išvadas ir rekomendacijas pensijų anuitetų mokėtojui;“.

2. Pakeisti 352 straipsnio 4 dalį ir ją išdėstyti taip:

„4. Pensijų anuitetų tarybos narių ir iš jų skiriamo Pensijų anuitetų tarybos pirmininko atranką vykdo Socialinės apsaugos ir darbo ministerija Vyriausybės nustatyta tvarka. Ne mažiau kaip vieną Pensijų anuitetų tarybos narį bendru sutarimu Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos atrankai turi teisę siūlyti Lietuvos Respublikos trišalė taryba. Atrinktų kandidatų eiti Pensijų anuitetų tarybos narių pareigas reputaciją, kvalifikaciją ir patirtį šio įstatymo 353 straipsnyje nustatyta tvarka vertina priežiūros institucija. Gavus šios institucijos pritarimą, Pensijų anuitetų tarybos narius Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro teikimu skiria Vyriausybė. Pirmojo Pensijų anuitetų tarybos posėdžio metu paskirtieji Pensijų anuitetų tarybos nariai iš paskirtų Pensijų anuitetų tarybos narių išrenka Pensijų anuitetų tarybos pirmininką. Pensijų anuitetų tarybos narius šio straipsnio 8 dalyje nustatytais pagrindais atleidžia Vyriausybė socialinės apsaugos ir darbo ministro teikimu.“

3. Pakeisti 352 straipsnio 7 dalį ir ją išdėstyti taip:

„7. Pensijų anuitetų taryba veikia pagal savo patvirtintą darbo reglamentą. Pensijų anuitetų tarybos sprendimai priimami šios tarybos narių balsų dauguma, posėdyje dalyvaujant ne mažiau kaip keturiems trims Pensijų anuitetų tarybos nariams.“

 

15 straipsnis. 357 straipsnio pakeitimas

Pakeisti 357 straipsnio 1 dalį ir ją išdėstyti taip:

„1. Pensijų anuitetų mokėtojas privalo sudaryti pakankamus techninius atidėjinius, atsižvelgdamas į visus įsipareigojimus pagal priimtus sprendimus dėl pensijų anuitetų mokėjimo skyrimo, ir užtikrinti, kad pensijų anuitetų mokėtojo valdomas Pensijų anuitetų fondo turtas, skirtas techniniams atidėjiniams padengti, nebūtų mažesnės vertės negu suformuotų techninių atidėjinių suma.“

 

16 straipsnis. 358 straipsnio pakeitimas

Pakeisti 358 straipsnio 7 dalį ir ją išdėstyti taip:

„7. Pensijų anuitetų mokėtojas turi diversifikuoti Pensijų anuitetų fondo turtą, kad išvengtų per didelės priklausomybės nuo bet kurios turto rūšies kurio konkretaus investavimo objekto ar jo, emitento, ar įmonių grupės, sandorio šalies arba geografinės teritorijos ir pernelyg didelės viso investicinių priemonių portfelio rizikos. Pensijų anuitetų fondo turto diversifikacija užtikrinama atsižvelgiant į investicinių priemonių portfelio dydį ir riziką.“

 

17 straipsnis. 3510 straipsnio pakeitimas

Pakeisti 3510 straipsnio 2 dalį ir ją išdėstyti taip:

2. Pensijų anuitetų mokėtojas privalo tvarkyti Pensijų anuitetų fondo buhalterinę finansinę apskaitą ir sudaryti Pensijų anuitetų fondo tarpinių ataskaitų rinkinį pasibaigus kiekvienam finansinių metų ketvirčiui ir metinių ataskaitų rinkinį pasibaigus finansiniams metams, vadovaudamasis Viešojo sektoriaus atskaitomybės įstatymu, Viešojo sektoriaus apskaitos ir finansinės atskaitomybės standartais.“

 

18 straipsnis. 37 straipsnio pakeitimas

Pakeisti 37 straipsnio 1 dalį ir ją išdėstyti taip:

„1. Pensijų kaupimo bendrovių ir pensijų fondo apskaita tvarkoma ir finansinės ataskaitos sudaromos Buhalterinės Finansinės apskaitos įstatymo ir kitų teisės aktų, reglamentuojančių buhalterinę apskaitą ir finansinių ataskaitų rinkinio rengimą, nustatyta tvarka.“

 

19 straipsnis. Įstatymo priedo pakeitimas

Pakeisti Įstatymo priedą ir jį išdėstyti taip:

„Lietuvos Respublikos

pensijų kaupimo įstatymo

priedas

 

PENSIJŲ KAUPIMO ĮMOKOS DYDŽIAI

 

Metai

Pensijų įmokos nuo pensijų fondo dalyvio pajamų, nuo kurių skaičiuojamos valstybinio socialinio draudimo įmokos, dydis, procentais

Iš valstybės biudžeto už pensijų fondo dalyvį mokamos pensijų įmokos dydis, procentais nuo Lietuvos statistikos departamento Valstybės duomenų agentūros paskelbto užpraeitų metų keturių ketvirčių šalies ūkio darbuotojų vidutinio mėnesinio bruto darbo užmokesčio vidurkio

2019

1,8

0,3

2020

2,1

0,6

2021

2,4

0,9

2022

2,7

1,2

2023 ir vėlesni

3

1,5“.

 

 

20 straipsnis. Įstatymo įsigaliojimas, įgyvendinimas ir taikymas

1. Šis įstatymas, išskyrus šio straipsnio 2 dalį, įsigalioja 2025 m. sausio 1 d.

2. Lietuvos Respublikos Vyriausybė, sveikatos apsaugos ministras  ir Valstybinio draudimo fondo valdybos prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos direktorius iki šio įstatymo įsigaliojimo priima šio įstatymo įgyvendinamuosius teisės aktus.

3. Asmenims, kuriems iki šio įstatymo įsigaliojimo Lietuvos Respublikos pensijų kaupimo įstatymo 6 straipsnio 1 dalyje nustatyta įtraukimo į pensijų kaupimą procedūra buvo taikoma du kartus, taip pat asmenims, kuriems taikoma Lietuvos Respublikos pensijų kaupimo įstatymo
Nr. IX-1691 pakeitimo įstatymo Nr. XIII-1360 straipsnio 4 dalies 2 punkto nuostata dėl įtraukimo į pensijų kaupimą, nuo 2025 m. sausio 1 d. ir vėliau į pensijų kaupimą pakartotinai neįtraukiami. Asmenims, kuriems iki šio įstatymo įsigaliojimo Pensijų kaupimo įstatymo 6 straipsnio 1 dalyje nustatyta įtraukimo į pensijų kaupimą procedūra buvo taikoma vieną kartą, įsigaliojus šiam įstatymui, ji kartojama vadovaujantis nuo 2025 m. sausio 1 d. galiojančiomis Pensijų kaupimo įstatymo nuostatomis.

4. Dalyviai, kurie iki šio įstatymo įsigaliojimo sudarė periodinės pensijų išmokos sutartį, įsigaliojus šiam įstatymui, turi teisę kreiptis į pensijų kaupimo bendrovę, pateikiant laisvos formos prašymą, dėl jiems priklausančio likusio neišmokėto pensijų turto išmokėjimo vienkartine išmoka. Vienkartinė išmoka jiems išmokama Pensijų kaupimo įstatymo 31 straipsnyje nustatyta tvarka.

5. Dalyviai, kurie iki šio įstatymo įsigaliojimo pasinaudojo teise ne ilgiau kaip 12 mėnesių (iš karto ar dalimis) per visą dalyvavimo pensijų kaupime laikotarpį sustabdyti pensijų įmokų pervedimus į pensijos sąskaitą, nuo 2025 m sausio 1 d. turi teisę kreiptis į pensijų kaupimo bendrovę ir pateikti pensijų kaupimo bendrovei prašymą pratęsti pensijų įmokų stabdymo terminą, neviršijant bendro šio įstatymo 6 straipsniu keičiamo 13 straipsnio 1 dalyje nustatyto 24 mėnesių termino.

5. Šio įstatymo 12 straipsniu keičiamo Pensijų kaupimo įstatymo 352 straipsnio 4 dalis taikoma atrenkant naujos kadencijos Pensijų anuitetų fondo tarybos narius ir renkant šios tarybos pirmininką po šio įstatymo įsigaliojimo.

6. Iki šio įstatymo įsigaliojimo pradėtos pensijų kaupimo sutarčių sudarymo, keitimo ir nutraukimo, taip pat pensijų išmokų skyrimo procedūros baigiamos vadovaujantis iki šio įstatymo įsigaliojimo galiojusiomis Pensijų kaupimo įstatymo nuostatomis.

 

 

 

Skelbiu šį Lietuvos Respublikos Seimo priimtą įstatymą.

 

 

 

Respublikos Prezidentas