PASIŪLYMAS

DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS ĮSTATYMO „DĖL UŽSIENIEČIŲ TEISINĖS PADĖTIES“ NR. IX-2206 PAKEITIMO

 ĮSTATYMO PROJEKTO NR. XIIIP-1754

 

2018-04-17

Vilnius

 

Eil. Nr.

Siūloma keisti

Pasiūlymo turinys

str.

str. d.

p.

  1.  

9

1

 

Argumentai:

Siekiant sudaryti patrauklias sąlygas užsienio piliečiams studijuoti Lietuvoje, būtina sudaryti galimybes užsieniečiui atvykti kartu su šeimos nariais. Šiuo metu tokia galimybė yra numatyta tik tiems užsieniečiams, kurie ketina dirbti kaip dėstytojai ar atlikti mokslinius tyrimus kaip tyrėjai.

 

Pasiūlymas:

Papildyti įstatymo projekto 9 straipsnio 1 dalį ir ją išdėstyti taip:

„1. Pakeisti 43 straipsnio 6 dalies 4 punktą ir jį išdėstyti taip:

„4) kuris yra atvykęs studijuoti pagal Įstatymo 46 straipsnio nuostatas ar stažuoti mokslo ir studijų institucijose pagal Lietuvos Respublikos tarptautines sutartis arba pagal Europos Sąjungos akademinių mainų su trečiosiomis valstybėmis programas;“.

 

  1.  

11

 

 

Argumentai:

Tikslinga suteikti galimybę gauti laikiną leidimą gyventi Lietuvoje tiems trečių šalių piliečiams, kurie I pakopos profesinio bakalauro (arba panašaus atitikmens) kvalifikaciją įgijo kitų šalių aukštosiose mokyklose arba Lietuvoje kolegijose ir ketina studijuoti  papildomosiose (išlyginamosiose) studijose, apimančiose pirmosios pakopos studijų dalykus, kurių jie dar nėra studijavę, ir kurie yra būtini siekiant įstoti į antrosios pakopos studijų programas. Šiuo metu ši galimybė nėra numatyta, todėl dauguma užsieniečių, baigusių kolegijines studijas Lietuvoje, papildomas studijas bei II pakopos studijas renkasi kitose Europos Sąjungos valstybėse, kur tokia galimybė numatyta. Gauti leidimą laikinai gyventi Lietuvoje nėra galimybės ir užsienio piliečiams, kurie studijuoja universitetuose pagal laisvojo klausytojo arba nenuosekliųjų studijų klausytojo sutartį (neribojant darbo krūvio (suteikiamų kreditų) apimties).

 

Pasiūlymas:

Pakeisti įstatymo projekto 11 straipsniu keičiamo Įstatymo 46 straipsnio 1 dalies 1 punktą ir jį išdėstyti taip:

“1) priimtas studijuoti į mokslo ir studijų instituciją pagal studijų programą (programas) arba į doktorantūrą, arba yra sudaręs klausytojo ar papildomųjų studijų sutartį

 

  1.  

11

 

 

Argumentai:

Norint sudaryti užsienio piliečiams patrauklias sąlygas atvykti studijuoti į Lietuvą, būtina mažinti biurokratines procedūras. Užsieniečiui studijų laikotarpiu šiuo metu tenka pora kartų kreiptis į atsakingas institucijas dėl leidimo laikinai gyventi Lietuvoje išdavimo ir keitimo, jis turi pateikti daug dokumentų. Asmeniui būtų daug paprasčiau, jei studijų laikotarpiu užtektų vieną kartą kreiptis dėl leidimo laikinai gyventi Lietuvoje gavimo.

 

Pasiūlymas:

Pakeisti įstatymo projekto 11 straipsniu keičiamo Įstatymo 46 straipsnio 2 dalį ir ją išdėstyti taip:

“2. Šio straipsnio 1 dalies 1 punkte nurodytam užsieniečiui leidimas laikinai gyventi išduodamas studijų laikotarpiui, bet ne ilgiau kaip 2 4 metams. <...>”

 

  1.  

11

 

 

Argumentai:

Užsienio šalių studentams yra taikomas apribojimas dirbti studijų metu. Atsižvelgiant į tai, kad neretai studentai susiduria su finansiniais sunkumais, įvairiomis įsitvirtinimo šalyje ir integracijos problemomis, taip pat į tai, kad daugelyje ES valstybių narių, JAV, Kanadoje ir kt. yra netaikomas darbo laiko apribojimas užsienio valstybių studentams, tikslinga užsienio valstybių studentams, studijuojantiems Lietuvos aukštųjų mokyklų pirmosios ir antrosios pakopos studijų programose, aukštųjų mokyklų nustatytų vasaros atostogų laikotarpiu netaikyti 20 val. per savaitę darbo laiko ribojimo ir sudaryti galimybes dirbti pilnu etatu, o trečiosios pakopos (doktorantūros studijų) studentams netaikyti šio apribojimo visais atvejais.

 

Pasiūlymas:

 

Pakeisti įstatymo projekto 11 straipsniu keičiamo Įstatymo 46 str. 4 d. ir ją išdėstyti taip:

„4. Užsienietis, studijuojantis Lietuvos aukštųjų mokyklų pirmosios ir antrosios pakopos studijų programose, studijų ar mokymosi laikotarpiu turi teisę dirbti ne daugiau kaip 20 valandų per savaitę, išskyrus aukštosios mokyklos tvarka nustatytą vasaros atostogų laikotarpį.

 

  1.  

11

 

 

Argumentai:

Siekiant teisinio aiškumo tikslinga papildyti įstatymo 46 str. 5 d. ir tiksliai nurodyti, kad nuostata yra taikoma tais atvejais, kai užsienietis mokosi švietimo įstaigose pagal bendrojo ugdymo arba profesinio mokymo programas.

 

Pasiūlymas:

Pakeisti įstatymo projekto 11 straipsniu keičiamo Įstatymo 46 str. 5 d. ir ją išdėstyti taip:

5. Paskutiniais mokymosi švietimo įstaigoje pagal bendrojo ugdymo arba profesinio mokymo programą (programas)  metais užsieniečiui jo prašymu leidimas laikinai gyventi gali būti pakeistas laikotarpiui, neviršijančiam 6 mėnesių termino, skaičiuojant nuo paskutinės mokymosi dienos.

 

  1.  

13

 

 

Argumentai:

Užsienio tyrėjams ir tarptautiniams absolventams yra itin svarbi galimybė pasilikti Lietuvoje po baigimo ilgesnį laikotarpį. Įstatymo projektu siūloma įtvirtinti, kad tyrėjas ar užsienietis, užbaigęs studijas, LR dar galėtų pasilikti 9 mėn. laikotarpiui. Siūloma šį terminą ilginti iki 12 mėn. Ilgesnis 12 mėn. laikotarpis sudarytų sąlygas baigusiems doktorantūros studijas studentams disertaciją apginti per 12 mėnesių (analogiškos galimybės yra LR piliečiams), taip pat užsienio valstybių piliečiai galėtų skirti daugiau laiko norint susirasti darbą Lietuvoje. Šiuo metu įsidarbinimą apsunkina galiojanti trijų mėnesių nuostata, pagal kurią darbo vieta negali būti siūloma trečiųjų šalių piliečiams, jei ji yra paskelbta mažiau nei prieš tris mėnesius.

 

Pasiūlymas:

Pakeisti įstatymo projekto 13 straipsniu Įstatymą papildančio 494 straipsnio 2 dalį ir ją išdėstyti taip:

„2. Šio straipsnio 1 dalyje nurodytam užsieniečiui leidimas laikinai gyventi keičiamas 9 12 mėnesių laikotarpiui.֧“

 

  1.  

16

 

 

Argumentai:

LR Seimas 2018 m. kovo 22 d. priėmė Mokslo ir studijų įstatymo Nr. XI-242 80 ir 82 straipsnių pakeitimo įstatymą Nr. XIII-1059, kuriuo nustatyta galimybė skirti paramą nuolat Lietuvoje gyvenantiems užsieniečiams, įstojusiems studijuoti į aukštąsias mokykla ne Lietuvos Respublikoje. Nustačius tokią galimybę būtina užtikrinti, kad užsienietis, studijuodamas ne LR, neprarastų teisės gyventi Lietuvoje. Todėl būtina papildyti įstatymo „Dėl užsieniečių teisinės padėties“ 54 straipsnį, kuris reglamentuoja leidimo nuolat gyventi panaikinimo pagrindus.

 

Pasiūlymas:

Papildyti įstatymo projektą nauju 16 straipsniu ir išdėstyti jį taip:

„16 straipsnis. 54 straipsnio pakeitimas

Pakeisti 54 straipsnio 1 dalies  3 punktą ir jį išdėstyti taip:

 „3) užsienietis gyvena ne Europos Sąjungos valstybėje narėje ilgiau negu 12 mėnesių iš eilės. Jeigu užsienietis, kuris gavo leidimą nuolat gyventi šio Įstatymo 53 straipsnio 1 dalies 81 punkte nustatytu pagrindu, įrodo, kad yra išvykęs į savo kilmės valstybę dirbti, užsiimti kita teisėta veikla arba studijuoti, šis laikotarpis jam ir jo šeimos nariams, kurie turi leidimą nuolat gyventi, pratęsiamas iki 24 mėnesių iš eilės, o studijų atveju – visam studijų laikotarpiui, bet ne ilgiau, negu 4  metams;“.

 

 


 

Teikia

Seimo nariai                                                                            Eugenijus Jovaiša

 

 

                                                                                                Gintaras Steponavičius