Projektas Nr. XIVP-406(2)

 

LIETUVOS RESPUBLIKOS

POLITINIŲ PARTIJŲ ĮSTATYMO NR. I-606 1, 2, 3, 4, 5 STRAIPSNIŲ PAKEITIMO IR

31, 32 STRAIPSNIŲ PRIPAŽINIMO NETEKUSIAIS GALIOS

ĮSTATYMAS

 

2021 m.                        d. Nr.
Vilnius

 

 

1 straipsnis. 1 straipsnio pakeitimas

Pakeisti 1 straipsnio 2 dalį ir ją išdėstyti taip:

„2. Šis įstatymas nereglamentuoja politinių partijų, kurios pagal 2014 m. spalio 22 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentą (ES, Euratomas) Nr. 1141/2014 dėl Europos politinių partijų ir Europos politinių fondų statuto ir finansavimo su visais pakeitimais laikomos Europos politinėmis partijomis, finansavimo ir jų finansavimo kontrolės.“

 

2 straipsnis. 2 straipsnio pakeitimas

1. Pakeisti 2 straipsnio 2 dalį ir ją išdėstyti taip:

„2. Auditorius – fizinis asmuo, turintis Lietuvos Respublikos audito įstatymo nustatyta tvarka išduotą auditoriaus pažymėjimą.“

2. Pakeisti 2 straipsnio 7 dalį ir ją išdėstyti taip:

„7. Politinės partijos steigėjas – politinę partiją steigiantis Lietuvos Respublikos pilietis ar Lietuvos Respublikoje gyvenantis Europos Sąjungos valstybės narės pilietis, sulaukę 18 metų.“

 

3 straipsnis. 3 straipsnio pakeitimas

Pakeisti 3 straipsnį ir jį išdėstyti taip:

3 straipsnis. Teisė jungtis į politines partijas

Teisę laisvai jungtis į politines partijas, dalyvauti jų veikloje ir iš jų išstoti turi Lietuvos Respublikos piliečiai ir Lietuvos Respublikoje gyvenantys Europos Sąjungos valstybių narių piliečiai.“

 

4 straipsnis. 4 straipsnio pakeitimas

1. Pakeisti 4 straipsnio 1 dalį ir ją išdėstyti taip:

„1. Politinės partijos savo veikloje vadovaujasi Lietuvos Respublikos Konstitucija, Lietuvos Respublikos civiliniu kodeksu, šiuo ir kitais įstatymais, savo įstatais bei programa.“

2. Pakeisti 4 straipsnio 4 dalį ir ją išdėstyti taip:

„4. Politinės partijos buveinė turi būti Lietuvos Respublikoje.“

 

5 straipsnis. 5 straipsnio pakeitimas

Pakeisti 5 straipsnį ir jį išdėstyti taip:

5 straipsnis. Politinių partijų steigimas

1. Politinės partijos steigėjais ir nariais gali būti Lietuvos Respublikos piliečiai ir Lietuvos Respublikoje gyvenantys Europos Sąjungos valstybių narių piliečiai, kurie yra sulaukę 18 metų ir nėra kitų valstybių partijų ar politinių organizacijų nariai, išskyrus jų narystę Europos politinėse partijose, kurių steigimą ir veiklą reglamentuoja Reglamentas Nr. 1141/2014.

 

·   Seimo narys Giedrius Surplys 2021-04-28:

nustatyti, kad partijų steigime gali dalyvauti tik nuolatinį leidimą gyventi Lietuvoje turintys ES šalių piliečiai, kaip nustato Įstatymo dėl užsieniečių teisinės padėties 53 straipsnio 1 dalies 81 punkte. Tai prailgintų reikalavimą ES piliečiui išgyventi Lietuvoje bent iki 2 metų ir būtų liberalesnė nuostata, negu dabartinėje įstatymo redakcijoje nustatytas terminas – gyventi Lietuvoje 5 metus.

Siūlomas pakeitimas:

5 straipsnis. Politinių partijų steigimas

1. Politinės partijos steigėjais ir nariais gali būti Lietuvos Respublikos piliečiai ir Lietuvos Respublikoje nuolat gyvenantys Europos Sąjungos valstybių narių piliečiai, kurie yra sulaukę 18 metų ir nėra kitų valstybių partijų ar politinių organizacijų nariai, išskyrus jų narystę Europos politinėse partijose, kurių steigimą ir veiklą reglamentuoja Reglamentas Nr. 1141/2014.

Komiteto nuomonė - Nepritarti.

Komiteto argumentai:

Konstitucijoje nenumatyta galimybė ES piliečiams dalyvauti Respublikos Prezidento ir Seimo rinkimuose (ES piliečiai Lietuvoje gali dalyvauti tik rinkimuose į Europos Parlamentą ir savivaldybių tarybas).

Rinkimų į Europos Parlamentą įstatymo 3 str. 4 d. nustato, kad ES valstybės narės piliečiai laikomi nuolatiniais gyventojais ir dalyvauja rinkimuose, jei jie deklaravo gyvenamąją vietą Lietuvos Respublikoje ne vėliau kaip likus 65 dienoms iki rinkimų. Savivaldybių tarybų rinkimų įstatymo 2 str. 3 d. nustato, kad ES valstybės narės pilietis dalyvauja rinkimuose, jei jis savivaldybės teritorijoje pragyveno 3 mėnesius.  

Taip pat politinių partijų įstatyme numatytas reikalavimas, kad politinę partiją turi teisę steigti 2 tūkst. partijos steigėjų. Šiuo metu politinėms partijoms priklauso virš 100 tūkst. Lietuvos piliečių ir tik 3 ES piliečiai yra įtraukti į LR partijų narių sąrašus.

Siūloma nuostata, kad ne tik politinių partijų steigėjai, bet ir nariai galėtų būti tik tie ES piliečiai, kurie turi leidimą nuolat gyventi Lietuvoje prieštarautų ES teisei, nustatančiai, kad ES piliečiai neturi būti diskriminuojami kitose ES šalyse. ES pilietis įgyja teisę nuolat gyventi Lietuvoje pragyvenęs čia 5 metus. Toks reguliavimas sudarytų labai nelygias sąlygas ES piliečiams lyginant su Lietuvos piliečiais. Šiuo metu galiojanti nuostata, kad ES pilietis turi teisę dalyvauti partijų veikloje pragyvenęs Lietuvoje 6 mėn.

Europos Komisija yra pradėjusi ES teisės pažeidimo procedūrą. Vyriausybės pateiktu įstatymo projektu siekiama, kad ši procedūra būtų nutraukta. Tokiu būdu būtų išvengta galimų didelių finansinių baudų (minimali vienkartinė bauda Lietuvai – 470 tūkst. EUR, jei bus skirta periodinė bauda - minimali Lietuvai –– 567,72 EUR per dieną, maksimali –34 063,2 EUR per dieną).

 

2. Politinės partijos steigėjai nuo politinės partijos įregistravimo Juridinių asmenų registre tampa jos nariais. Tuo pačiu metu Lietuvos Respublikos pilietis ar Lietuvos Respublikoje gyvenantis Europos Sąjungos valstybės narės pilietis gali būti tik vienos Lietuvos Respublikoje įregistruotos politinės partijos steigėju ar nariu.

3. Politinei partijai įsteigti būtina, kad ji Lietuvos Respublikoje turėtų ne mažiau kaip du tūkstančius steigėjų. Steigėjai ir (arba) jų atstovai sušauktame politinės partijos steigiamajame suvažiavime (susirinkime, konferencijoje) turi priimti politinės partijos įstatus, programą ir išrinkti valdymo organus, taip pat priimti sprendimą dėl buveinės. Steigėjas gali Civilinio kodekso nustatyta tvarka įgalioti kitą steigėją atstovauti jam politinės partijos steigiamajame suvažiavime (susirinkime, konferencijoje). Vienas steigėjas gali pagal įgaliojimus atstovauti ne daugiau kaip dešimčiai kitų steigėjų.

 

6 straipsnis. 31 ir 32 straipsnių pripažinimas netekusiais galios

Pripažinti netekusiais galios 31 ir 32 straipsnius.

 

 

Skelbiu šį Lietuvos Respublikos Seimo priimtą įstatymą.

 

 

Respublikos Prezidentas

 

 

 

Teikia

Valstybės valdymo ir savivaldybių komiteto vardu

komiteto pirmininkas                                                                                               Ričardas Juška