Projektas Nr. XIVP-843(2)

 

 

LIETUVOS RESPUBLIKOS

DARBO KODEKSO 112 STRAIPSNIO PAKEITIMO

 ĮSTATYMAS

 

2022 m.                               d.   Nr.

Vilnius

 

1 straipsnis. 112 straipsnio pakeitimas

 

1. Papildyti 112 straipsnį nauja 5 dalimi:

„5. Valstybės ir savivaldybių įstaigų, kurios išlaikomos iš valstybės ar savivaldybės biudžeto, Valstybinio socialinio draudimo fondo biudžeto ar iš kitų valstybės įsteigtų fondų lėšų, valstybės ir savivaldybės įmonių, viešųjų įstaigų, kurių savininkė yra valstybė ar savivaldybė, ir Lietuvos banko darbuotojams, kurie augina vaikus iki trejų metų, nustatoma sutrumpinta trisdešimt dviejų valandų per savaitę darbo laiko norma, mokant darbuotojui jo vidutinį darbo užmokestį. Ši sutrumpinta darbo laiko norma taikoma vienam iš tėvų (įtėvių) ar globėjų jų pasirinkimu, iki vaikui sukanka treji metai.“

2. Buvusią 112 straipsnio 5 dalį laikyti 6 dalimi.

 

·Seimo kanceliarijos Teisės departamentas 2022-04-13:

Įvertinę projekto atitiktį Konstitucijai, įstatymams, teisėkūros principams ir teisės technikos taisyklių reikalavimams, teikiame šią pastabą.

Įstatymo projekto 1 straipsniu keičiamą Lietuvos Respublikos darbo kodekso (toliau – DK) 112 straipsnio 5 dalies nuostatą „nustatoma sutrumpinta trisdešimt dviejų valandų per savaitę darbo laiko norma, mokant darbuotojui jo vidutinį darbo užmokestį reikėtų tikslinti. Pagal įstatymo projekte siūlomą teisinį reguliavimą, šioje dalyje siūloma nustatyti sutrumpintą darbo laiko normą darbuotojams, kuriems įprastai nustatyta 40 ar mažiau valandų (bet ne trumpesnė kaip 32 valandų) per savaitę darbo laiko norma. Iš aptariamos įstatymo projekto formuluotės galima suprasti, kad darbuotojui jo vidutinis darbo užmokestis turėtų būti mokamas už nustatytą sutrumpintą trisdešimt dviejų valandų per savaitę darbo laiką, tačiau,  įstatymo projekto aiškinamajame rašte nurodyta, kad „Projektu siūloma valstybės ir savivaldybių įmonėse, įstaigose ir organizacijose nustatyti sutrumpintą 32 valandų (4 darbo dienų) per savaitę darbo normą (už sutrumpintą darbo laiką būtų mokama kaip už visą darbo laiką) darbuotojams, kurie grįžta į darbą nepasibaigus atostogoms vaikui prižiūrėti.“ Atsižvelgiant į tai, projekte reikėtų tikslinti ir aiškiai nurodyti už kokį laiką darbuotojui mokamas jo vidutinis darbo užmokestis.

Komiteto nuomonė - Pritarti.

Komiteto pasiūlymas:

„5. Valstybės ir savivaldybių įstaigų, kurios išlaikomos iš valstybės ar savivaldybės biudžeto, Valstybinio socialinio draudimo fondo biudžeto ar iš kitų valstybės įsteigtų fondų lėšų, valstybės ir savivaldybės įmonių, viešųjų įstaigų, kurių savininkė yra valstybė ar savivaldybė, ir Lietuvos banko darbuotojams, kurie augina vaikus iki trejų metų, nustatoma sutrumpinta trisdešimt dviejų valandų per savaitę darbo laiko norma, už nedirbtą darbo laiko normos dalį paliekant nustatytą darbo užmokestį. mokant darbuotojui jo vidutinį darbo užmokestį. Ši sutrumpinta darbo laiko norma taikoma vienam iš tėvų (įtėvių) ar globėjų jų pasirinkimu, iki vaikui sukanka treji metai.“

 

·   Seimo nariai: Lukas Savickas, Tomas Tomilinas, Algimantas Dumbrava, Gintautas Kindurys, Laima Mogenienė, Rima Baškienė, Rūta Miliūtė, Laima Nagienė, Algirdas Butkevičius, Domas Griškevičius, Vilija Targamadzė, Zigmantas Balčytis, Gintautas Paluckas, Linas Kukuraitis.    2022-04-12:

Pakeisti Įstatymo projekto 1 straipsnį ir jį išdėstyti taip:

 

„1 straipsnis. 112 straipsnio pakeitimas

1. Papildyti 112 straipsnį nauja 5 dalimi:

„5. Valstybės ir savivaldybių įstaigų, kurios išlaikomos iš valstybės ar savivaldybės biudžeto, Valstybinio socialinio draudimo fondo biudžeto ar iš kitų valstybės įsteigtų fondų lėšų, valstybės ir savivaldybės įmonių, viešųjų įstaigų, kurių savininkė yra valstybė ar savivaldybė, ir Lietuvos banko darbuotojams Darbuotojams, kurie augina vaikus iki trejų metų, nustatoma sutrumpinta trisdešimt dviejų valandų per savaitę darbo laiko norma, mokant darbuotojui jo vidutinį darbo užmokestį. Ši sutrumpinta darbo laiko norma taikoma vienam iš tėvų (įtėvių) ar globėjų jų pasirinkimu, iki vaikui sukanka treji metai.“

2. Buvusią 112 straipsnio 5 dalį laikyti 6 dalimi.“

Komiteto nuomonė - Nepritarti. Balsavimo rezultatai: už - 5, prieš - 0, susilaikė - 7.

Komiteto argumentai:

To paties turinio savo esme Seimo narių siūlymas jau buvo svarstytas Komitete (Komitetas nepritarė) ir  Seimo plenariniame posėdyje 2022-04-12 (taip pat jam buvo nepritarta).

 

·   Seimo nariai: Ieva Kačinskaitė-Urbonienė, Vaida Giraitytė-Juškevičienė, Vigilijus Jukna, Aidas Gedvilas, Viktoras Fiodorovas, Valentinas Bukauskas, Vytautas Gapšys, Andrius Mazuronis. 2022-04-14:

Pasiūlymo tikslai:

1) sudaryti realias galimybes pasiekti įstatymo projekto aiškinamajame rašte nurodytus tikslus plėsti pagalbos tėvams, auginantiems vaikus, formų įvairovę bei sudaryti galimybę derinti darbą, karjerą ir vaikų auginimą;

2) užtikrinti asmenų lygiateisiškumo principo įgyvendinimą, siūlomą įtvirtinti privilegiją taikant ne vien viešojo sektoriaus įstaigų darbuotojams.

Darbo sutarties šalys turi turėti galimybę susitarti dėl sutrumpintos darbo laiko normos, įvertinę konkrečios situacijos aplinkybes, ir savarankiškai priimti pagrįstus sprendimus.

 

Siūloma nustatyti, kad:

1) galimybę susitarti su darbdaviu dėl sutrumpintos darbo laiko normos turėtų visi dirbantieji ir abu vaikus auginantys tėvai;

2) darbuotojas gali kreiptis į darbdavį su siūlymu šalių susitarimu nustatyti jam iki 32 val. sutrumpintą darbo laiko normą, o darbdavys turi tokį pasiūlymą apsvarstyti ir priimti motyvuotą sprendimą per 5 d. d.

 

Pasiūlymas

1. Pakeisti įstatymo projekto 1 straipsnį ir jį išdėstyti taip:

„1 straipsnis. 112 straipsnio pakeitimas

1. Pakeisti 112 straipsnio 4 dalį ir ją išdėstyti taip:

4. Lietuvos Respublikos Vyriausybė nustato sutrumpintas darbo laiko normas asmenims, kurių darbo pobūdis yra susijęs su didesne protine, emocine įtampa, ir šių darbų, profesijų ir pareigybių sąrašą, ir sutrumpintas darbo laiko normas darbuotojams, dirbantiems darbo aplinkoje, kurioje, įvertinus riziką, nustatyta, kad sveikatai kenksmingų veiksnių dydžiai viršija darbuotojų saugos ir sveikatos norminių teisės aktų leistinus dydžius (kiekius) ir techninėmis ar kitomis priemonėmis jų kiekio darbo aplinkoje sumažinti iki sveikatai nekenksmingų dydžių neįmanoma, ir jų darbo apmokėjimo tvarką. Valstybės ir savivaldybių įmonėse, įstaigose ir organizacijose Darbo sutarties šalių susitarimu darbuotojams, kurie grįžta į darbą nepasibaigus atostogoms vaikui prižiūrėti, iki vaikui sukanka treji metai gali būti nustatoma sutrumpinta iki 32 valandų per savaitę darbo laiko norma, mokant darbuotojui jo vidutinį darbo užmokestį. Ši sutrumpinta darbo norma taikoma vienam iš tėvų (įtėvių) ar globėjų jų pasirinkimu iki vaikui sukanka treji metai.

2. Papildyti 112 straipsnį nauja 5 dalimi:

„5. Pasiūlymas ir sutikimas dėl sutrumpintos iki 32 valandų per savaitę darbo laiko normos nustatymo darbuotojams, kurie grįžta į darbą nepasibaigus atostogoms vaikui prižiūrėti, turi būti pateiktas raštu. Darbdavys per penkias darbo dienas gali motyvuotai atsisakyti tenkinti darbuotojo pasiūlymą. Darbdavio atsisakymą tenkinti darbuotojo pasiūlymą nagrinėja darbo ginčus dėl teisės nagrinėjantys organai. Darbdavys turi įrodyti, kad darbuotojo pasiūlymo tenkinimas negalimas dėl finansinių, darbo organizavimo ar kitokių pagrįstų aplinkybių.

3. Buvusią 112 straipsnio 5 dalį laikyti 6 dalimi.

Komiteto nuomonė - Nepritarti. Balsavimo rezultatai: už - 5, prieš - 0, susilaikė - 7.

Komiteto argumentai:

Įstatymo projekto svarstyme Seime metu nebuvo pritarta Seimo narių L. Savicko ir kt. 2021-10-21 pasiūlymui šią Įstatymo nuostatą taikyti visiems darbuotojams.

 Buvo apsispręsta pradėti taikyti sutrumpintą darbo laiko normą šiame etape tik viešajame sektoriuje.

 Taip pat atkreiptinas dėmesys, kad pateiktas pasiūlymas jog darbdavio atsisakymą tenkinti darbuotojo pasiūlymą (dėl sutrumpintos darbo laiko normos) nagrinėja darbo ginčus dėl teisės nagrinėjantys organai – įveltų darbdavį į nuolatinius konfliktus su darbuotojais.

 

 

2 straipsnis. Įstatymo įsigaliojimas ir įgyvendinimas

 

1. Šis įstatymas, išskyrus šio straipsnio 2 dalį, įsigalioja 2023 m. sausio 1 d.

            2. Lietuvos Respublikos Vyriausybė iki 2022 m. gruodžio 31 d. priima šio įstatymo įgyvendinamuosius teisės aktus.

 

 

           Skelbiu šį Lietuvos Respublikos Seimo priimtą įstatymą.

 

 

Respublikos Prezidentas

 

                     

 

Teikia

Socialinių reikalų ir darbo komiteto vardu

Komiteto pirmininkas                                                                         Mindaugas Lingė