PASIŪLYMAS

DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS NEFORMALIOJO SUAUGUSIŲJŲ ŠVIETIMO IR TĘSTINIO MOKYMOSI ĮSTATYMO NR. VIII-822 2, 4, 7, 9, 10, 11, 13, 15, 16, 17 STRAIPSNIŲ PAKEITIMO IR ĮSTATYMO PAPILDYMO 9(1) STRAIPSNIU ĮSTATYMO PROJEKTO NR. XIVP-2588

 

2023-04-17

Vilnius

 

Eil. Nr.

Siūloma keisti

Pasiūlymo turinys

str.

str. d.

p.

1

11

 

 

Argumentai:

Siekiant nuoseklaus ekonominio augimo, savarankiškai ir pagal darbo rinkos, darbdavių poreikius besimokančiųjų rėmimo mechanizmų vientisumo ir vieningumo, siūloma įstatyme numatyti galimybę darbdaviams dalyvauti suaugusiųjų neformaliojo švietimo ir tęstinio mokymo Individualių mokymosi paskyrų modelyje, numatant sudėtinio finansavimo tiek iš verslo, tiek iš valstybės galimybes.  

 

Eurostat duomenimis, Lietuvos darbdaviai menkai įsitraukia į darbuotojų kompetentingumo plėtrą, vos pusė (54,1 proc.) įmonių Lietuvoje savo darbuotojams organizuoja mokymą tęstinio profesinio mokymo arba mokymo darbo vietoje būdu arba neformalųjį švietimą. ES vidurkis – 67,4 proc., Estijoje – 79,8 proc., Latvijoje – 96,8 proc. Žemas dalyvavimas mokymuose labiausiai pasireiškia mažose įmonėse (10–49 darbuotojai), nors šios įmonės labai svarbios Lietuvos ekonomikoje. Įvertinus Ekonomikos ir inovacijų ministerijos užsakymu atliekamas darbdavių apklausas, pažymėtina, kad vis didesnis darbdavių skaičius teigia, kad jų sąlyginai ar visiškai netenkina specialistų darbo pasiūla rinkoje, ir mano, kad trumpalaikiai išoriniai mokymai arba vidiniai mokymai darbo vietoje padėtų spręsti tinkamų darbuotojų trūkumo klausimą. 2022 m. šis skaičius siekė 63 proc. apklaustų įmonių, 2021 m. – 57 proc.

 

Pažymėtina, jog darbdaviams yra aktualūs ne tik Individualių mokymo paskyrų modelyje šiuo metu numatyti tipiniai kompetencijų suteikimo mokymai pagal ne trumpesnes nei 3 kreditai mokymo programas, o ir trumpalaikiai išoriniai, vidiniai, vienkartiniai adaptuoti ar skirtingos trukmės mokymai. Įstatymo pakeitimo pasiūlymas sudarytų sąlygas įtraukti verslą į kompetencijų tobulinimo sistemą, mokyti darbuotojus darbo metu, atliepti konkrečios įmonės ar sektoriaus poreikius verslo augimo, plėtros ar išlaikymo procese.  

 

Pasiūlymas:

Pakeisti įstatymo projekto 11 straipsnį, papildant Įstatymo 17 straipsnį nauja 5 dalimi ir ją išdėstyti taip:

„5. Valstybė iš dalies remia įmonių darbuotojų neformalųjį švietimą ir tęstinį mokymą bei kvalifikacijos tobulinimą, finansuojamą darbdavio lėšomis pagal šio straipsnio 4 dalį, 91 straipsnio 3 dalyje nustatyta tvarka.”

 

 

 


 

Teikia

Seimo nariai               

 

Vytautas Mitalas

Aušrinė Armonaitė                             (Pa