PASIŪLYMAS

DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS

CIVILINIO PROCESO KODEKSO 28, 404, 480, 481, 482, 483, 487 IR 582

STRAIPSNIŲ PAKEITIMO 

ĮSTATYMO PROJEKTO NR. XIIIP-357(2)

 

2017-09-19

Vilnius

 

Eil. Nr.

Siūloma keisti

Pasiūlymo turinys

str.

str. d.

p.

1

8

 

 

Argumentai:

Pagal Lietuvos Respublikos civilinio proceso kodekso (toliau – CPK) pakeitimo įstatymo projektu XIIIP-357(2) ir Lietuvos Respublikos vaiko teisių apsaugos įstatymo pakeitimo įstatymo projektu XIIIP-354(2) siūlomą teisinį reguliavimą, vaiką paėmus iš jam nesaugios gyvenamosios aplinkos, teritorinis vaiko teisių apsaugos skyrius (toliau - VTAS) per 3 d. d. kreipiasi į teismą dėl leidimo paimti vaiką iš jo tėvų ar kitų atstovų pagal įstatymą (Įstatymo projekto XIIIP-354(2)  42 str. 1 d. ), o nutartis išduoti leidimą vykdoma skubiai (CPK pakeitimo įstatymo projekto XIIIP-357(2) 8 str. ).

 

Tuo tarpu, vaiką paėmus iš jam nesaugios aplinkos ir teismui atsisakius išduoti leidimą paimti vaiką iš jo tėvų ar kitų atstovų pagal įstatymą, ši nutartis nėra vykdoma skubiai (CPK pakeitimo įstatymo projekto XIIIP-357(2) 8 str.), taigi VTAS apskundus teismo nutartį, vaikas toliau lieka paimtas iš šeimos iki tol, kol  apeliacinės instancijos teismas išnagrinės VTAS atskirąjį skundą, nes Įstatymo projekte XIIIP-354(2) numatyta, kad vaikas grąžinamas šeimai tik įsiteisėjus teismo nutarčiai atsisakyti išduoti leidimą, t. y. po galutinio teismo sprendimo (Įstatymo projekto XIIIP-354(2) 42 str. 4 d.). Vien pagal oficialią statistiką, atskirųjų skundų nagrinėjimas užtrunka apie 2-4 mėn. (praktikoje gali trukti apie pusę metų).  

 

Tokio reguliavimo paskemės:  vaikas iki 6 mėn išskiriamas su šeima nesant tam teismo leidimo, o toks reguliavimas neatitinka Įstatymo projekto XIIIP-354(2) aiškinamąjame rašte nurodyto tikslo - įtvirtinti, kad vaiko paėmimas iš jo tėvų ar kitų atstovų pagal įstatymą galimas tik teismo leidimu, be to padarys šeimai didelę žalą.

 

Atsižvelgiant į tai, kas išdėstyta, siūloma pakeisti CPK pakeitimo įstatymo projekto XIIIP-357(2) 8 str. arba numatant, kad nutartis atsisakyti išduoti leidimą yra neskundžiama (sutikus su šiuo siūlymu nereikėtų keisti Įstatymo projekto XIIIP-354(2)), o jei manoma, kad nutartis atsisakyti išduoti leidimą paimti vaiką iš tėvų ar kitų jo atstovų pagal įstatymą turėtų būti skundžiama, tai ji turi būti vykdoma skubiai, atitinkamai pakeičiant Įstatymo projekto XIIIP-354(2)  40 str. 3 d. ir 42 str. 4 d. vaiko grąžinimo tėvams pareigą siejant ne su nutarties  atsisakyti išduoti šį leidimą įsiteisėjimu, o su jos priėmimu.

 

Pasiūlymas:

Pakeisti Įstatymo projekto 8 straipsnį taip:

 

„8 straipsnis. 582 straipsnio pakeitimas

Pakeisti 582 straipsnio 7 dalį ir ją išdėstyti taip:

„7. Bylą teismas išsprendžia priimdamas nutartį. Teismo nutartis išduoti leidimą, patvirtinti pareiškimą ar faktus, išskyrus nutartį leisti paimti vaiką iš jo atstovų pagal įstatymą arba atsisakyti duoti šį leidimą, apeliacine tvarka neskundžiama ir įsiteisėja nuo priėmimo dienos, tačiau teismo atsisakymas išduoti leidimą, patvirtinti pareiškimą ar faktą neatima iš pareiškėjo teisės, pasikeitus aplinkybėms, pakartotinai kreiptis į teismą dėl leidimo išdavimo, pareiškimo ar fakto patvirtinimo. Teismo nutartis leisti paimti vaiką iš jo atstovų pagal įstatymą vykdytina skubiai. Teismo nutartis leisti paimti vaiką iš jo atstovų pagal įstatymą arba atsisakyti duoti šį leidimą gali būti skundžiama atskiruoju skundu.“

 

Alternatyvus pasiūlymas:

Pakeisti Įstatymo projekto 8 straipsnį taip:

 

„8 straipsnis. 582 straipsnio pakeitimas

Pakeisti 582 straipsnio 7 dalį ir ją išdėstyti taip:

„7. Bylą teismas išsprendžia priimdamas nutartį. Teismo nutartis išduoti leidimą, patvirtinti pareiškimą ar faktus, išskyrus nutartį leisti paimti vaiką iš jo atstovų pagal įstatymą arba atsisakyti duoti šį leidimą, apeliacine tvarka neskundžiama ir įsiteisėja nuo priėmimo dienos, tačiau teismo atsisakymas išduoti leidimą, patvirtinti pareiškimą ar faktą neatima iš pareiškėjo teisės, pasikeitus aplinkybėms, pakartotinai kreiptis į teismą dėl leidimo išdavimo, pareiškimo ar fakto patvirtinimo. Teismo nutartis leisti paimti vaiką iš jo atstovų pagal įstatymą arba atsisakyti duoti šį leidimą vykdytina skubiai. Teismo nutartis leisti paimti vaiką iš jo atstovų pagal įstatymą arba atsisakyti duoti šį leidimą gali būti skundžiama atskiruoju skundu.“

 

 

Teikia                                    Parašai:

Seimo nariai                                                                                               Dovilė Šakalienė