PASIŪLYMAS

DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS  ŽMOGAUS AUDINIŲ, LĄSTELIŲ, ORGANŲ DONORYSTĖS IR TRANSPLANTACIJOS ĮSTATYMO NR. I-1626 4, 5 IR 7 STRAIPSNIŲ PAKEITIMO projekto Nr. XIVP-1867

 

2023-10-05

Vilnius

 

Eil. Nr.

Siūloma keisti

Pasiūlymo turinys

str.

str. d.

p.

1.

1

(4)

1

(1)

 

Argumentai:

Lietuvos Respublikos žmogaus audinių, ląstelių, organų donorystės ir transplantacijos įstatymo Nr. I-1626 4, 5 ir 7 straipsnių pakeitimo projekto Nr. XIVP-1867 (toliau – Įstatymo projektas) 1 straipsnio 1 dalimi keičiamoje 4 straipsnio 1 dalyje nurodytos ne visos teisinės sąlygos, kurioms esant asmuo po jo mirties gali tapti organų donoru, o būtent - nenurodoma, jog donoru gali būti tik toks asmuo, kurio artimieji sutinka su mirusio asmens audinių, organų donoryste, jei asmuo turi artimųjų giminaičių. Tokios sąlygos nurodytos kituose Žmogaus audinių, ląstelių, organų donorystės ir transplantacijos įstatymo (toliau – Įstatymas) straipsniuose, o tai sukelia neaiškumo ir netikslumo dėl būtinų sąlygų taikymo.

Atsižvelgiant į tai, tikslinga patikslinti Įstatymo 4 straipsnio 1 dalyje (Įstatymo projekto 1 straipsnio 1 dalį) įtvirtintas asmens tapimo donoru teisines sąlygas, nurodant, jog donoru asmuo gali tapti ne tik jei nėra pareiškęs nesutikimo, bet ir jei tokiam donavimui neprieštarauja mirusio asmens artimieji. Manytina, kad toks papildymas būtinas donorystės sąlygoms pagal naująjį modelį įtvirtinti taip pat siekiant teisiškai tiksliau ir aiškiau apibrėžti artimųjų vaidmenį paimant ir panaudojant mirusio asmens organus, audinius transplantacijai.                             

 

Pasiūlymas:

Pakeisti Projekto 1 straipsnio 1 dalį ir ją išdėstyti taip:

1. Pakeisti 4 straipsnio 1 dalį ir ją išdėstyti taip:

„1. Donoru gali būti kiekvienas veiksnus asmuo, kuris nėra sveikatos apsaugos ministro nustatyta tvarka pareiškęs nesutikimo, kad jo audiniai, ląstelės, organai būtų atiduoti transplantacijai ir jo  artimieji sutinka su mirusio asmens audinių, organų donoryste, išskyrus šio įstatymo 5 straipsnio 4 dalyje numatytą atvejį. Regeneruojančių audinių ir ląstelių donorais gali būti nepilnamečiai asmenys šio įstatymo 6 straipsnio 5 dalyje nustatyta tvarka.“

2.

1

(4)

1

(1)

 

Argumentai:

Įstatymo projektui 2022-12-21 pateiktas Seimo narių Pauliaus Saudargo, Vilijos Aleknaitės-Abramikienės, Justino Urbanavičiaus, Lauryno Kasčiūno, Audroniaus Ažubalio ir Valdo Rakučio pasiūlymas, kuriuo siūloma išbraukti Įstatymo 5 straipsnio 4 dalį, panaikinant galimybę paimti ir panaudoti transplantacijai mirusio asmens, neturinčio artimųjų, audinius ar (ir) organus.

Pritartina pasiūlyme išdėstytiems argumentams („palaikyti visuomenės pasitikėjimą donoryste užtikrinant, kad prieš paimant mirusio asmens organus būtų gerbiamas paties asmens arba jo artimųjų apsisprendimas“) ir pasiūlymo turiniui. Papildomai paminėtina, kad mirusių asmenų, neturinčių artimųjų, organų, audinių donorystės skaičiai sudaro neženklią dalį organų, audinių transplantacijų visumoje. Nacionalinio transplantacijos biuro duomenimis, per pastaruosius 15 metų (nuo 2008 m) buvo priimti tik 9 konsiliumo sprendimai dėl neturinčių artimųjų donorų organų paėmimo, vadinasi nuo 2008 m. tik 9 pacientų, neturinčių artimųjų, organai buvo paimti (viso 26 organai). Nuo 2019 m. tokių atvejų visai nebuvo, t. y. nebuvo paimti nei vieno donoro, neturinčio artimųjų, organai. Remiantis statistika, darytina prielaida, kad tokie, artimųjų neturintys, donorai didelės įtakos efektyvių donorų skaičiui neturi.

Jeigu aukščiau nurodytam Seimo narių grupės pasiūlymui būtų pritarta, o tai reiškia – eliminuota galimybė paimti ir panaudoti transplantacijai artimųjų neturinčio mirusio asmens organus, audinius ir siekiant šio Pasiūlymo 1 punkte nurodytų tikslų bei vadovaujantis šio Pasiūlymo 1 punkte nurodytais argumentais - aiškiau ir tiksliau apibrėžti teisines sąlygas, kurioms esant asmuo po mirties gali tapti organų, audinių donoru, siūloma atsisakyti šio Pasiūlymo 1 punkte formuluotos nuorodos į įstatymo 5 straipsnio 4 dalį ir donorystės sąlygas apibrėžti kaip nurodyta žemiau.

 

Pasiūlymas:

Pakeisti Projekto 1 straipsnio 1 dalį ir ją išdėstyti taip:

1. Pakeisti 4 straipsnio 1 dalį ir ją išdėstyti taip:

„1. Donoru gali būti kiekvienas veiksnus asmuo, kuris nėra sveikatos apsaugos ministro nustatyta tvarka pareiškęs nesutikimo, kad jo audiniai, ląstelės, organai būtų atiduoti transplantacijai ir jo  artimieji sutinka su mirusio asmens audinių, organų donoryste. Regeneruojančių audinių ir ląstelių donorais gali būti nepilnamečiai asmenys šio įstatymo 6 straipsnio 5 dalyje nustatyta tvarka.“

3.

2

(5)

N

(5)

 

Argumentai:

Taip pat, jeigu šio pasiūlymo 2 punkte nurodytam Seimo narių grupės pasiūlymui būtų pritarta, Įstatymo 5 straipsnio 5 dalis, įtvirtinanti asmenų, neturinčių teisės dalyvauti priimant sprendimą dėl artimųjų asmenų neturinčio asmens organų, audinių paėmimo ir panaudojimo transplantacijai, nebetenka aktualumo ir ji brauktina.

 

Pasiūlymas:

Papildyti Projekto 2 straipsnį nauja 3 dalimi ir ją išdėstyti taip:

3. Pripažinti 5 straipsnio 5 dalį netekusia galios:

5. Priimant sprendimą mirusio asmens audinius, organus paimti ir atiduoti transplantacijai, kai yra tenkinamos šio straipsnio 4 dalyje išvardytos sąlygos, neturi teisės dalyvauti asmenys, dėl kurios nors priežasties suinteresuoti to asmens audinių, organų transplantacija.“

4.

1

(4)

N 3

(31)

 

Argumentai:

Donorystės kortelė, veikianti daugiau kaip dvidešimt metų, yra tapusi donorystės simboliu ir komunikacijos ašimi. Tai simbolinis patvirtinimas, kad asmuo savanoriškai ir neatlygintinai sutinka po savo mirties dovanoti organus, audinius transplantacijai ir jo duomenys yra įtraukti į Žmogaus audinių, ląstelių, organų donorų bei recipientų registrą.

Siekiant išlaikyti simbolinę Donoro kortelių reikšmę, įtvirtinti galimybę asmeniui registre užfiksuoti savo požiūrį į jo organų, audinių paėmimą ir panaudojimą transplantacijai po jo mirties, palengvinant  apsisprendimą jo artimiesiems, tačiau nesudarant teisinės iliuzijos, kad turint Donoro kortelę asmuo automatiškai tampa organų, audinių donoru, siūloma vietoj sutikimo kaip būtinos sąlygos asmens tapimui organų donoru įstatyme įtvirtinti deklaraciją apie pageidavimą tapti organų donoru po mirties, tačiau galutinį sprendimą aiškiai deleguojant asmens artimiesiems.

 

Pasiūlymas:

Papildyti Projekto 1 straipsnį 3 dalimi ir ją išdėstyti taip:

„3. Papildyti 4 straipsnį nauja 31 dalimi ir ją išdėstyti taip:

31. Kiekvienas asmuo sveikatos apsaugos ministro nustatyta tvarka turi teisę pateikti deklaraciją apie pageidavimą tapti organų donoru. Deklaracijos pateikimas nepaneigia šio straipsnio 1 dalyje įtvirtintų mirusio asmens audinių, organų donorystės sąlygų.

5.

3

(7)

1

(2)

 

Argumentai:

Tie patys.

 

Pasiūlymas:

Pakeisti Projekto 3 straipsnio 1 dalį ir ją išdėstyti taip:

„Pakeisti 7 straipsnio 2 dalį ir ją išdėstyti taip:

2. Registro objektai yra šie:

1) asmenys, pareiškę nesutikimą, kad jų audiniai, organai po jų mirties būtų atiduoti transplantacijai;

2) asmenys, pateikę deklaraciją apie pageidavimą tapti organų donoru;

23) gyvi donorai;

34) mirę donorai;

45) recipientai;

56) su žmogaus audiniais, ląstelėmis (įskaitant žmogaus lytines ląsteles), organais atliekami veiksmai.

6.

4

 

 

Argumentai:

Atsižvelgiant į tai, jog priėmus projektą ir/ar pritarus pasiūlymams reikės pakeisti sveikatos apsaugos ministro 2014 m. kovo 20 d. įsakymą Nr. V-384 „Dėl Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2000 m. birželio 30 d. įsakymo Nr. V-368 „Dėl asmens sutikimo ar nesutikimo, kad jo audiniai ir (ar) organai po jo mirties būtų panaudoti transplantacijai pareiškimo ir jo registravimo sveikatos priežiūros įstaigoje tvarkos patvirtinimo“ pakeitimo“ bei Žmogaus audinių, ląstelių ir organų donorų bei recipientų registro nuostatus, patvirtintus Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2000 m. rugpjūčio 23 d. nutarimu Nr. 961 „Dėl Žmogaus audinių, ląstelių ir organų donorų bei recipientų registro įsteigimo ir jo nuostatų patvirtinimo“ ir/ar kitus poįstatyminius teisės aktus, būtina pakeisti 4 straipsnio pavadinimą ir papildyti 4 straipsnį dėl Projekto įsigaliojimo.

 

Pasiūlymas:

Pakeisti Projekto 4 straipsnio pavadinimą ir jį išdėstyti taip:

„4 straipsnis. Įstatymo įsigaliojimas ir įgyvendinimas.

7.

4

1

 

Argumentai:

Diskutuojant apie poreikį Įstatymo projektu siūlomas nuostatas plačiau pristatyti visuomenei bei parengti įstatymo įgyvendinimui reikalingą strategiją bei poįstatyminius teisės aktus, manytina, kad įstatymo įsigaliojimui reikalingas ilgesnis pasiruošimas.

 

Pasiūlymas:

Pakeisti Projekto 4 straipsnio 1 dalį ir ją išdėstyti taip:

„Šis įstatymas įsigalioja 2023 m. liepos 1 d. 2026 m. sausio 1 d.

8.

4

N 2

 

Argumentai:

Ties patys kaip pasiūlymo 6 p.

 

Pasiūlymas:

Papildyti Projekto 4 straipsnį nauja 2 dalimi ir ją išdėstyti taip:

2. Lietuvos Respublikos Vyriausybė ir sveikatos apsaugos ministras iki 2025 m. gruodžio 31 d. priima šio įstatymo įgyvendinamuosius teisės aktus.

9.

4

N 3

 

Argumentai:

Ties patys kaip pasiūlymo 4 p. ir atsižvelgiant į tai, kad abiem pareiškimais asmuo patvirtina savo valią po mirties tapti organų donoru.

 

Pasiūlymas:

Papildyti Projekto 4 straipsnį nauja 3 dalimi ir ją išdėstyti taip:

3. Iki šio įstatymo įsigaliojimo pareikštas ir Žmogaus audinių, ląstelių ir organų donorų bei recipientų registre registruotas asmens sutikimas, kad jo audiniai, organai po mirties būtų paimti ir atiduoti transplantuoti prilyginamas šio įstatymo 1 straipsnio 3 dalyje nurodytai deklaracijai apie pageidavimą tapti organų donoru.

 


 

 

Teikia

Seimo narė                                                      (Parašas)                                  Jurgita Sejonienė