PASIŪLYMAS

DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS GERIAMOJO VANDENS TIEKIMO IR NUOTEKŲ TVARKYMO ĮSTATYMO NR. X-764 PAKEITIMO ĮSTATYMO PROJEKTO Nr. XIVP-1805

 

2022-09-23

Vilnius

 

Eil. Nr.

Siūloma keisti

Pasiūlymo turinys

str.

Str. d.

p.

1.

  33

(33)

 

(23)

 

 

Argumentai:

Geriamojo vandens išgavimo, ruošimo, teikimo ir nuotekų tvarkymo technologiniai procesai susiję su elektros energijos vartojimu, todėl viena iš pagrindinių geriamojo vandens tiekimo įmonių sąnaudų yra energetikos išteklių sąnaudos. Atsižvelgiant į geriamojo vandens tiekimo įmonių technologinius procesus ir apimtis, energetikos išteklių sąnaudos sudaro apie 10-20  proc. visų geriamojo vandens tiekimo įmonių sąnaudų. Pažymėtina, kad šiais metais elektros sąnaudos išaugo 3-5 kartus daugiau nei praeitais metais, o geriamojo vandens tiekimo įmonės savo vartotojams taiko kainas kurios buvo suskaičiuotos anksčiau, neįvertintus išaugusių energetinių resursų kainų. Atsižvelgiant į tai, geriamojo vandens tiekimo įmonės negauna pajamų, kurios būtinos padengti išaugusias elektros energijos kainas ir užtikrinti nepertraukiamą geriamojo vandens tiekimo ir nuotekų tvarkymo paslaugų tęstinumą.

 

Atsižvelgiant į tai, siūloma Įstatymo projekto 33 straipsnio  23 dalį išdėstyti taip:

„23. Jeigu bendras geriamojo vandens tiekimo ir nuotekų tvarkymo, paviršinių nuotekų tvarkymo paslaugoms teikti elektros ir (arba) dujų naudojamų išorinių paslaugų teikėjų ir tiekėjų tarifų ir įkainių vidutinis pokytis viršija 30 proc., geriamojo vandens tiekėjai, paviršinių nuotekų tvarkytojai, vadovaudamiesi Geriamojo vandens tiekimo ir nuotekų tvarkymo paslaugų kainų nustatymo metodika, parengia ir teikia Valstybinei energetikos reguliavimo tarybai papildomos elektros ir (arba) dujų sąnaudų pokyčio kainų dedamosios dėl išorinių paslaugų teikėjų padidėjusių sąnaudų pagrindimą. Valstybinė energetikos reguliavimo taryba, gavusi šį pagrindimą, ne vėliau kaip per 2 mėnesius nustato papildomą kainų dedamąją dėl elektros ir (arba) dujų išorinių paslaugų teikėjų ir tiekėjų padidėjusių sąnaudų pokyčio, kuri galioja iki atitinkamai bazinės, ar kasmet perskaičiuojamos kainos galiojimo termino pabaigos. Bazines ir perskaičiuotas geriamojo vandens tiekimo ir nuotekų tvarkymo paslaugų, paviršinių nuotekų tvarkymo paslaugų kainas geriamojo vandens tiekėjai, paviršinių nuotekų tvarkytojai Valstybinės energetikos reguliavimo tarybos nustatyta tvarka teikia ne anksčiau kaip po 5 mėnesių nuo ankstesnio šių kainų įsigaliojimo dienos.“

 

2

2

 

 

Argumentai:

Įvertinant tai, kad šiais metais elektros ir dujų sąnaudos išaugo 3-5 kartus daugiau nei praeitais metais, o geriamojo vandens tiekimo įmonių kainos gali būti peržiūrėtos tik kartą per metus t. y. dalis įmonių šiuo metu savo vartotojams taiko kainas, kurios buvo suskaičiuotos anksčiau, neįvertinus išaugusių energetinių resursų kainų, todėl geriamojo vandens tiekimo įmonės negauna pajamų, kurios būtinos padengti išaugusias elektros energijos ir dujų kainas ir užtikrinti nepertraukiamą geriamojo vandens tiekimo ir nuotekų tvarkymo paslaugų tęstinumą, atsižvelgiant į Įstatymo projekto nuostatas, numatančias dažnesnį vandens paslaugų kainų peržiūrėjimą, siūloma nustatyti, kad Įstatymo projektas įsigaliotų kitą dieną po oficialaus paskelbimo Teisės aktų registre.

 

Atsižvelgiant į tai, siūloma Įstatymo projekto 2 straipsnį išdėstyti taip:  

„2 straipsnis. Įstatymo įsigaliojimas, įgyvendinimas ir taikymas

1. Šis įstatymas, išskyrus šio straipsnio 2 ir 3 dalis, įsigalioja 2023 m. sausio 1 d.

2. 1. Lietuvos Respublikos Vyriausybė, aplinkos ministras, sveikatos apsaugos ministras ir Valstybinė energetikos reguliavimo taryba iki 2022 m. gruodžio 31 d. priima šio įstatymo įgyvendinamuosius teisės aktus.

3. 2. Valstybinė energetikos reguliavimo taryba iki 2022 m. lapkričio 1 d. kiekviename regione paskiria garantinį geriamojo vandens tiekėją ir nuotekų tvarkytoją.

4. 3. Licencijų išdavimo, licencijų galiojimo panaikinimo, licencijų keitimo procedūros, pradėtos iki šio įstatymo įsigaliojimo, baigiamos pagal iki šio įstatymo įsigaliojimo galiojusias Lietuvos Respublikos geriamojo vandens tiekimo ir nuotekų tvarkymo įstatymo nuostatas.

      5. 4. Savivaldybės institucijos iki 2027 m. gruodžio 31 d. perduoda viešajam geriamojo vandens tiekėjui ir nuotekų tvarkytojui, regioniniam viešajam geriamojo vandens tiekėjui ir nuotekų tvarkytojui nuosavybės teise priklausančią geriamojo vandens tiekimo ir nuotekų tvarkymo infrastruktūrą.“

 

Teikia:

Seimo nariai