PASIŪLYMAS

DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS

gyventojų pajamų mokesčio įstatymo NR. IX-1007

PAKEITIMO ĮSTATYMO PROJEKTO

NR.  XIIIP-3953

 

2019-11-11

Vilnius

 

 

Eil.

Nr.

Siūloma keisti

 

Pasiūlymo turinys

 

Straipsnis

Straipsnio dalis

Punktas

 

1.

1

2

 

Argumentai:

Lietuvos Respublikos gyventojų pajamų mokesčio įstatymo Nr. IX-1007 pakeitimo įstatymo projekto (toliau – Projekto) Nr.  XIIIP-3953 naujomis nuostatomis siūloma  pajamas  apmokestinti 20 proc. tarifu, įskaitant ir pajamas, gautas iš autorinių sutarčių ir honorarų.

Valstybinės mokesčių inspekcijos duomenimis, vidutinė išmoka, gauta fizinių asmenų už autorines sutartis 2018 m. siekė 1198 eurus, o vidutinis honorarų dydis tesiekė 871 eurą. Pagal veiklų rūšis, tokias pajamas gavo ir rašytojai, radijo ir televizijos laidų kūrėjai, vertėjai, kiti išsilavinimo, vaizduotės ir inovatyvumo reikalaujančių profesijų atstovai.

Akivaizdu, jog tokias pajamas gaunantys asmenys niekaip nepatenka į aukštas pajamas gaunančių ar iš pasyvių pajamų gyvenančių asmenų apibrėžimą, ir didesnis jų apmokestinimas labai menkai, jei išvis, prisidės prie deklaruojamos gerovės valstybės kūrimo.

Taip pat svarbu išskirti, jog ne visos pajamos, gaunamos pagal autorines sutartis, yra vienodai pastovios, yra tikslinga kai kurioms jų rūšims (pvz. gautų iš asmens, susijusio su gyventoju darbo santykiais ar jų esmę atitinkančiais santykiais) nustatyti žemesnį, 15 proc. apmokestinimą. 

Svarbu pabrėžti, jog pajamos, gautos kaip honorarai ar pagal autorines sutartis yra dažnai susijusios su kūrybine, švietėjiška, intelektualine ir idėjų sklaidos veikla, prisidedančia prie valstybės ir visuomenės kultūrinės savimonės ugdymo ir formavimo. Papildomas tokių pajamų apmokestinimas prisidėtų ne prie minėtų dalykų skatinimo, bet slopinimo, būtų netikslingas ir kontrproduktyvus.

Todėl yra tikslinga pakeisti Projekto 1 straipsnio 2 dalį (keičiamą 6 straipsnio 12  dalies nuostatą) ir palikti šiuo metu galiojantį reglamentavimą, pagal kurį metinė pajamų, gaunamų kaip honorarai ar pagal autorines sutartis iš darbo santykiais arba jų esmę atitinkančiais santykiais nesusijusių asmenų, dalis, neviršijanti 120 VDU būtų apmokestinama 15 procentų pajamų mokesčio tarifu, viršijanti – 20 procentų pajamų mokesčio tarifu.

 

Pasiūlymas:

Pakeisti Projekto 1 straipsnio 2 dalį ir ją išdėstyti taip:

„2. Pakeisti 6 straipsnio 12  dalį ir išdėstyti ją taip:

12. Gautos pajamos pagal autorines sutartis iš darbo santykiais arba jų esmę atitinkančiais santykiais nesusijusių asmenų, honorarai, Ggyventojo ligos, motinystės, tėvystės, vaiko priežiūros ir ilgalaikio darbo išmokos apmokestinamos 15 procentų pajamų mokesčio tarifu. taip:

1) gyventojo ligos, motinystės, tėvystės, vaiko priežiūros ir ilgalaikio darbo išmokos – 15 procentų pajamų mokesčio tarifu;

2) metinė pajamų, gautų kaip honorarai, ar pagal autorines sutartis iš darbo santykiais arba jų esmę atitinkančiais santykiais nesusijusių asmenų, dalis, neviršijanti 120 VDU dydžio sumos, taikomos apdraustųjų asmenų 2020 metų valstybinio socialinio draudimo įmokų bazei skaičiuoti - 15 procentų pajamų mokesčio tarifu;

3) metinė pajamų, gautų kaip honorarai, ar pagal autorines sutartis iš darbo santykiais arba jų esmę atitinkančiais santykiais nesusijusių asmenų, dalis, viršijanti 120 VDU dydžio sumą, taikomą apdraustųjų asmenų einamųjų metų valstybinio socialinio draudimo įmokų bazei skaičiuoti – 20 procentų pajamų mokesčio tarifu.

 

 

 

 

Teikia

 

Seimo narys Mykolas Majauskas