AIŠKINAMASIS RAŠTAS
DĖL
LIETUVOS RESPUBLIKOS
MEDŽIOKLĖS ĮSTATYMO Nr. IX-966 5 STRAIPSNIo
PAKEITIMO
ĮSTATYMO PROJEKTO
1. Įstatymo projekto rengimą paskatinusios priežastys, parengto projekto tikslai ir uždaviniai:
Įstatymo projekto rengimą paskatino visuomenės dėmesys ir nepasitenkinimas Lietuvos Respublikos Medžioklės taisyklių pakeitimu, kuriuo buvo įteisintas medžioklės įrankis - lankas. Klausimas dėl medžioklės įrankių buvo iškilęs ne vieną kartą, tačiau po diskusijų ir viešų svarstymų buvo nuspręsta, kad medžioklė lanku yra neetiška ir itin žiauri todėl šio medžioklės įrankio, bei kitų, kurie neatitinka etiškos medžioklės ir gyvūnų apsaugos kriterijų, nepriimti. Platų visuomenės interesą parodo ir 2018 metais visuomeninkų inicijuota peticija prieš šį medžioklės būdą, kurią pasirašė virš 60 tūkstančių Lietuvos gyventojų.
Lietuvos Respublikos Medžioklės įstatymo Nr. IX-966 5 straipsnio pakeitimo įstatymo projekto tikslas - užtikrinti, jog medžioklė Lietuvos Respublikos teritorijoje turi būti vykdoma laikantis Lietuvos Respublikos Medžioklės įstatyme nurodytų etiškumo, racionalumo, gyvūnų apsaugos, saugumo ir sėkmės kriterijų, įskaitant draudimą vykdyti medžioklę tam prieštaraujančiais būdais ir/ar įrankiais (įskaitant medžioklę automatiniais ginklais, lankais, arbaletais, kitais templiniais ginklais ir/ar įrankiais, kurių naudojimas pažeidžia šiuos nuostatus).
2. Įstatymo projekto iniciatoriai (institucija, asmenys ar piliečių įgalioti atstovai) ir rengėjai:
Įstatymo projektą parengė Lietuvos Respublikos Seimo nariai Aistė Gedvilienė ir Mykolas Majauskas.
3. Kaip šiuo metu yra reguliuojami įstatymo projekte aptarti teisiniai santykiai:
Šiuo metu Lietuvos Respublikos Medžioklės įstatyme Nr. IX-966 5 straipsnio 2 dalies 1 punkte yra numatyta, kad Aplinkos ministerija tvirtina Medžioklės Lietuvos Respublikos teritorijoje taisykles, kuriose nustato draudžiamus ir leidžiamus naudoti įrankius.
4. Kokios siūlomos naujos teisinio reguliavimo nuostatos ir kokių teigiamų rezultatų laukiama:
Medžioklės įstatymo 5 staripsnio 2 dalies 1 punkto pakeitimu siūloma nustatyti, kad Aplinkos ministerija turi užtikrinti, kad medžioklė Lietuvos Respublikos teritorijoje būtų vykdoma laikantis Lietuvos Respublikos Medžioklės įstatyme nurodytų etiškumo, racionalumo, gyvūnų apsaugos, saugumo ir sėkmės kriterijų, įskaitant draudimą vykdyti medžioklę tam prieštaraujančiais būdais ir/ar įrankiais (įskaitant medžioklę automatiniais ginklais, lankais, arbaletais, kitais templiniais ginklais ir/ar įrankiais, kurių naudojimas pažeidžia šiuos nuostatus).
5. Numatomo teisinio reguliavimo poveikio vertinimo rezultatai (jeigu rengiant įstatymo projektą toks vertinimas turi būti atliktas ir jo rezultatai nepateikiami atskiru dokumentu), galimos neigiamos priimto įstatymo pasekmės ir kokių priemonių reikėtų imtis, kad tokių pasekmių būtų išvengta:
Neigiamos įstatymo projekto pasekmės nenumatomos.
6. Kokią įtaką priimtas įstatymas turės kriminogeninei situacijai, korupcijai:
Teikiamas įstatymo projektas mažins galimybę brakonieriauti, nes medžiojant lanku, arbaletais, kitais templiniais ginklais ir/ar įrankiais yra paleidžiamas tylus šūvis, todėl mažėja galimybė kontroliuoti ir pastebėti medžiojančius asmenis.
7. Kaip įstatymo įgyvendinimas atsilieps verslo sąlygoms ir jo plėtrai:
Verslo sąlygoms ir jo plėtrai Įstatymo projektas įtakos neturės.
8. Įstatymo inkorporavimas į teisinę sistemą, kokius teisės aktus būtina priimti, kokius galiojančius teisės aktus reikia pakeisti ar pripažinti netekusiais galios:
Reikalinga pakeisti Lietuvos Respublikos aplinkos ministro įsakymą "Dėl Lietuvos Respublikos aplinkos ministro 2000 m. birželio 27 d. įsakymo Nr. 258 "Dėl Medžioklės Lietuvos Respublikos teritorijoje taysyklių patvirtinimo" pakeitimo" 2020 m. gegužės 8 d. Nr. D1-268.
Jei reikalinga, pakeisti kitus medžioklę reglamentuojančius teisės aktus.
9. Ar įstatymo projektas parengtas laikantis Lietuvos Respublikos valstybinės kalbos, Teisėkūros pagrindų įstatymų reikalavimų, o įstatymo projekto sąvokos ir jas įvardijantys terminai įvertinti Terminų banko įstatymo ir jo įgyvendinamųjų teisės aktų nustatyta tvarka:
Taip.
10. Ar įstatymo projektas atitinka Žmogaus teisių ir pagrindinių laisvių apsaugos konvencijos nuostatas ir Europos Sąjungos dokumentus:
Atitinka.
11. Jeigu įstatymui įgyvendinti reikia įgyvendinamųjų teisės aktų, – kas ir kada juos turėtų priimti:
Lietuvos Respublikos Aplinkos ministerija ar kita įgaliota institucija.
12. Kiek valstybės, savivaldybių biudžetų ir kitų valstybės įsteigtų fondų lėšų prireiks įstatymui įgyvendinti, ar bus galima sutaupyti (pateikiami prognozuojami rodikliai einamaisiais ir artimiausiais 3 biudžetiniais metais):
Papildomų lėšų Įstatymo įgyvendinimui neprireiks.
13. Įstatymo projekto rengimo metu gauti specialistų vertinimai ir išvados:
Iki šiol negauta.
14. Reikšminiai žodžiai, kurių reikia šiam projektui įtraukti į kompiuterinę paieškos sistemą, įskaitant Europos žodyno „Eurovoc“ terminus, temas bei sritis:
"Medžioklė", "lankas", "arbaletas", "templiniai ginklai", "templiniai įrankiai".
15. Kiti, iniciatorių nuomone, reikalingi pagrindimai ir paaiškinimai:
Nėra.
Teikia
Seimo nariai
Aistė Gedvilienė
Mykolas Majauskas