PASIŪLYMAS

 DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS ŠVIETIMO ĮSTATYMO NR. I-1489 59 STRAIPSNIO PAKEITIMO ĮSTATYMO PROJEKTO Nr. XIIIP-3904

 

2019-10-30

Vilnius

 

Eil.

Nr.

Siūloma keisti

 

Pasiūlymo turinys

 

Straipsnis

Straipsnio dalis

Punktas

 

1.

1

(59)

 

 (4)

 

Argumentai:

Visų pirma, įstatymo projekte siūloma po pirmosios kadencijos automatiškai pratęsti darbo sutartį su vadovu, jei jo metinė veikla kiekvienais metais buvo vertinama labai gerai arba gerai. Visgi, projekte įtvirtinta nuostata yra imperatyvi, įpareigojanti vadovą eiti dar vieną penkerių metų kadenciją arba, priešingu atveju, inicijuoti papildomą procedūrą – darbo sutarties nutraukimą, dėl ko švietimo įstaiga turėtų vykdyti nenumatytą viešąjį konkursą ir naujo vadovo paieškas. Atsižvelgiant į tai, projekto formuluotė taisytina, nustatant, kad darbo sutartis su vadovu yra pratęsiama tik jam sutinkant.

Antra, siekiant teisinio ir gramatinio projekto nuostatos teisingumo, nekeičiant jos esmės, gramatiškai taisytinas sakinys dėl atvejų, kuomet vadovas nėra atleidžiamas iš pareigų.

Trečia, pateikiamoje projekto formuluotėje įvedamos sąvokos, pirmoji, antroji kadencija. Atsižvelgiant į tai, taisytinas projekto nuostatos paskutinis sakinys: siekiant įvesti teisinį aiškumą, siūlytina nustatyti, kad vadovas, baigęs bet kurią (nesvarbu ar pirmąją ar antrąją) penkerių metų kadenciją, visais atvejais turi teisę dalyvauti naujame tos pačios švietimo įstaigos viešame konkurse vadovo pareigoms eiti.

Atsižvelgiant į tai, kas išdėstyta, siūloma:

 

Pakeisti įstatymo projekto 1 straipsnį ir jį išdėstyti jį taip:

„1. Pakeisti 59 straipsnio 4 dalį ir ją išdėstyti taip:

 

„4. Pasibaigus valstybinės ar savivaldybės švietimo įstaigos (išskyrus aukštąsias mokyklas) vadovo pirmajai penkerių metų kadencijai, darbo sutartis, vadovui sutinkant, pratęsiama be konkurso antrajai penkerių metų kadencijai, jei jo metinė veikla kiekvienais metais buvo vertinama labai gerai arba gerai. Pasibaigus antrajai penkerių metų valstybinės ir savivaldybės švietimo įstaigos (išskyrus aukštąsias mokyklas) vadovo kadencijai, jis iš pareigų atleidžiamas. Švietimo įstaigos vadovas pasibaigus kadencijai iš pareigų neatleidžiamas, išskyrus atvejus, kai jei jis laimi viešą konkursą švietimo įstaigos vadovo pareigoms eiti ir yra skiriamas į švietimo įstaigos vadovo pareigas naujai pirmajai kadencijai. Švietimo įstaigos vadovas pasibaigus kadencijai iš pareigų atleidžiamas, tik kai yra įvykęs viešas konkursas švietimo įstaigos vadovo pareigoms, o savininko teises ir pareigas įgyvendinanti institucija (dalyvių susirinkimas) ar jos (jo) įgaliotas asmuo yra paskyręs švietimo įstaigos vadovą. Valstybinės ar savivaldybės švietimo įstaigos (išskyrus aukštąsias mokyklas) vadovas, baigęs bet kurią penkerių metų kadenciją, visais atvejais turi teisę dalyvauti tos pačios švietimo įstaigos viešame konkurse vadovo pareigoms eiti.“

 

2.

 

(59)

 

(5)

 

Argumentai:

Atsižvelgiant į tai, kad įstatymo projektu yra įtvirtinama galimybė po pirmosios kadencijos pratęsti darbo sutartį su švietimo įstaigos vadovu be konkurso paskelbimo, taisytina yra ir Švietimo įstatymo 59 straipsnio 5 dalis, kadangi pagal ją visais atvejais, likus ne mažiau kaip 6 mėnesiams iki kadencijos pabaigos yra skelbiamas naujas konkursas. Priėmus įstatymo projektą, įvyktų teisinė 59 straipsnio 4 ir 5 dalių kolizija, kadangi, kaip ir minėta, 5 dalis nenumato galimybės kadencijos pabaigoje nerengti konkurso. Atsižvelgiant į tai, siūloma:

Pasiūlymas:

 

Pakeisti įstatymo 59 straipsnio 5 dalį ir ją išdėstyti jį taip:

 „5. Likus ne mažiau kaip 6 mėnesiams iki valstybinės ar savivaldybės švietimo įstaigos (išskyrus aukštąsias mokyklas) vadovo kadencijos pabaigos, švietimo įstaigos savininko teises ir pareigas įgyvendinanti institucija (dalyvių susirinkimas) skelbia viešą konkursą šios švietimo įstaigos vadovo pareigoms eiti., išskyrus atvejus, kai darbo sutartis su švietimo įstaigos vadovu yra pratęsiama šio straipsnio 4 dalyje nustatyta tvarka.“

 

 

 

 

Teikia

 

Seimo narys                                                                                                       Robertas Šarknickas