DIREKTYVOS 2012/19/ES IR NACIONALINIŲ TEISĖS AKTŲ ATITIKTIES LENTELĖ

2012 m. liepos 4 d. Europos Parlamento ir Tarybos direktyva 2012/19/ES dėl elektros ir elektroninės įrangos atliekų

Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2006 m. sausio 19 d. nutarimo Nr. 61 „Dėl Dokumentų, įrodančių, kad elektros ir elektroninės įrangos atliekų tvarkymas bus finansuojamas, sudarymo ir jų reikalavimų vykdymo, lėšų, gautų pagal šiuos dokumentus, kaupimo, naudojimo ir grąžinimo taisyklių patvirtinimo ir Mažiausio elektros ir elektroninės įrangos atliekų kiekio, kurį turi sutvarkyti elektros ir elektroninės įrangos gamintojai ir importuotojai, nustatymo“ pakeitimo projektas (toliau – Nutarimo projektas)

Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2012 m. liepos 18 d. nutarimas Nr. 936 „Dėl Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2006 m. sausio 19 d. nutarimo Nr. 61 „Dėl banko garantijos, laidavimo sutarties bei kitų sutarčių, įrodančių, kad elektros ir elektroninės įrangos atliekų tvarkymas bus finansuojamas, sudarymo ir vykdymo, lėšų, gautų pagal šias sutartis, kaupimo, naudojimo ir grąžinimo taisyklių ir elektros ir elektroninės įrangos atliekų tvarkymo užduočių patvirtinimo“ pakeitimo“ pakeitimas (toliau – Nutarimas Nr. 936)

Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2014 m. balandžio 16 d. nutarimas Nr. 366 „Dėl Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2002 m. balandžio 12 d. nutarimo Nr. 519 „Dėl Valstybinio strateginio atliekų tvarkymo plano patvirtinimo“ pakeitimo“ (toliau – Nutarimas Nr. 366)

Lietuvos Respublikos atliekų tvarkymo įstatymo Nr. VIII-787 2, 341, 342, 343, 344, 345, 3412, 3415, 3416, 3424 straipsnių ir 5 priedo pakeitimo įstatymas (toliau – Įstatymas Nr. XII-832)

Direktyvos perkėlimo (įgyvendinimo) lygis (visiškas, dalinis)

7 straipsnio 1 ir 3 dalys

Surinkimo lygis

1. Nedarydama poveikio 5 straipsnio 1 daliai, kiekviena valstybė narė užtikrina, kad būtų įgyvendinamas gamintojo atsakomybės principas ir dėl to kasmet užtikrinamas minimalus atliekų surinkimo lygis. Nuo 2016 minimalus atliekų surinkimo lygis yra 45 %, apskaičiuojamas remiantis atitinkamais metais atitinkamoje valstybėje narėje pagal 5 ir 6 straipsnius surinktų EEĮ atliekų bendru svoriu, išreikštu EEĮ, per trejus ankstesnius metus pateiktos tos valstybės narės rinkai, vidutinio metinio svorio procentine dalimi. Valstybės narės užtikrina, kad surinktų EEĮ atliekų kiekis laipsniškai kistų nuo 2016 m. iki 2019 m., nebent jau yra pasiektas antroje pastraipoje nustatytas atliekų surinkimo lygis.

Nuo 2019 m. minimalus kasmet pasiekiamas atliekų surinkimo lygis yra 65 % EEĮ, kuri buvo pateikta rinkai atitinkamoje valstybėje narėje per trejus ankstesnius metus, vidutinio svorio arba 85 % toje valstybėje narėje susidariusių EEĮ atliekų pagal svorį.

Iki 2015 m. gruodžio 31 d. toliau taikomas vidutiniškai ne mažiau kaip keturių kilogramų vienam gyventojui per metus EEĮ atliekų atskiro surinkimo iš privačių namų ūkių lygis arba toks pat kiekis EEĮ atliekų, vidutiniškai surinktų per trejus ankstesnius metus, išreikštas svoriu, atsižvelgiant į tai, kuris yra didesnis.

Valstybės narės gali nustatyti ambicingesnius atskiro EEĮ atliekų surinkimo tikslus; tokiu atveju jos apie tai praneša Komisijai.

(...)

3. Nukrypstant nuo 1 dalies, Bulgarija, Čekijos Respublika, Latvija, Lietuva, Vengrija, Malta, Lenkija, Rumunija, Slovėnija ir Slovakija, atsižvelgiant į tai, kad jose trūksta būtinos infrastruktūros, o EEĮ vartojimo lygis yra žemas, gali nuspręsti:

a) nuo 2016 m. rugpjūčio 14 d. pasiekti mažesnį nei 45 %, bet didesnį nei 40 % atliekų surinkimo lygį nuo EEĮ, pateiktos rinkai per ankstesnius trejus metus, vidutinio metinio svorio; ir

b) atidėti 1 dalies antroje pastraipoje nurodytą surinkimo lygio pasiekimo terminą iki pasirinktos datos, kuri negali būti vėlesnė kaip 2021 m. rugpjūčio 14 d.

Nutarimo projektas:

 

„MAŽIAUSIo ELEKTROS IR ELEKTRONINĖS ĮRANGOS ATLIEKŲ KIEKIo, KURĮ TURI SUTVARKYTI ELEKTROS IR ELEKTRONINĖS ĮRANGOS GAMINTOJAI IR IMPORTUOTOJAI, aprašas

(ELEKTROS IR ELEKTRONINĖS ĮRANGOS ATLIEKŲ TVARKYMO UŽDUOTYS)

 

 

I. KIEKYBINĖS IR KOKYBINĖS ELEKTROS IR ELEKTRONINĖS ĮRANGOS ATLIEKŲ TVARKYMO UŽDUOTYS

 

Eil. Nr.

Metai

Elektros ir elektroninės įrangos atliekų tvarkymo būdas

Užduotis, atsižvelgiant į elektros ir elektroninės įrangos kiekį, tiektą Lietuvos Respublikos vidaus rinkai verslo tikslais (masės procentai)

1.

2006

surinkti ir perdirbti ar kitaip naudoti

15

2.

2007

surinkti ir perdirbti ar kitaip naudoti

20

3.

2008

surinkti ir perdirbti ar kitaip naudoti

25

4.

2009

surinkti ir perdirbti ar kitaip naudoti

27

5.

2010

surinkti ir perdirbti ar kitaip naudoti

iki 44 (bet ne mažiau kaip 30)

6.

2011

surinkti ir perdirbti ar kitaip naudoti

iki 56 (bet ne mažiau kaip 44)

 

 

1 užduoties vykdymo variantas (kiekybinė užduotis)

2 užduoties vykdymo variantas

kiekybinė užduotis

kokybinė užduotis

7.

2012–2014

surinkti ir perdirbti ar kitaip naudoti atsižvelgiant į minimalius elektros ir elektroninės įrangos atliekų naudojimo reikalavimus

50

40

Eksploatuoti ne mažiau kaip vieną elektros ir elektroninės įrangos atliekų priėmimo vietą. Būtinų elektros ir elektroninės įrangos atliekų priėmimo vietų skaičius priklauso nuo gamintojo ar importuotojo praėjusiais kalendoriniais metais Lietuvos Respublikos vidaus rinkai verslo tikslais patiekto elektros ir elektroninės įrangos kiekio ir turi būti ne mažesnis kaip viena priėmimo vieta 200 tonų Lietuvos Respublikos vidaus rinkai verslo tikslais tiektos elektros ir elektroninės įrangos. Gamintojo ar importuotojo, pradėjusio Lietuvos Respublikos vidaus rinkai verslo tikslais tiekti elektros ir elektroninės įrangą einamaisiais kalendoriniais metais, būtinų elektros ir elektroninės įrangos atliekų priėmimo vietų skaičius priklauso nuo gamintojo ar importuotojo planuojamo einamaisiais kalendoriniais metais Lietuvos Respublikos vidaus rinkai verslo tikslais tiekti elektros ir elektroninės įrangos kiekio ir turi būti ne mažesnis kaip viena priėmimo vieta 200 tonų Lietuvos Respublikos vidaus rinkai verslo tikslais planuojamos tiekti elektros ir elektroninės įrangos.

 

 

 

Elektros ir elektroninė įranga (kategorija*)

1 užduoties vykdymo variantas (kiekybinė užduotis)

2 užduoties vykdymo variantas

kiekybinė užduotis

kokybinė užduotis

8.

2015

surinkti ir paruošti naudoti pakartotinai, perdirbti ar kitaip naudoti atsižvelgiant į minimalius elektros ir elektroninės įrangos atliekų naudojimo reikalavimus

 

 

Stambūs namų apyvokos prietaisai, išskyrus prietaisus su šaldymo įranga (1A).

Stambūs namų apyvokos prietaisai su šaldymo įranga (1B).

Informacinių technologijų ir telekomunikacijų įranga, išskyrus kompiuterių monitorius (3A).

Kompiuterių monitoriai (3B).

Vartojimo įranga, išskyrus televizorius, ir fotovoltinės plokštės (4A).

Televizoriai (4B).

Dujošvytės lempos (5B).

Automatiniai daiktų išdavimo įtaisai (10)

55

45

Eksploatuoti ne mažiau kaip vieną elektros ir elektroninės įrangos atliekų priėmimo vietą. Būtinų elektros ir elektroninės įrangos atliekų priėmimo vietų skaičius priklauso nuo gamintojo ar importuotojo praėjusiais kalendoriniais metais Lietuvos Respublikos vidaus rinkai verslo tikslais patiekto elektros ir elektroninės įrangos kiekio ir turi būti ne mažesnis kaip viena priėmimo vieta 200 tonų Lietuvos Respublikos vidaus rinkai verslo tikslais tiektos elektros ir elektroninės įrangos.

Gamintojo ar importuotojo, pradėjusio Lietuvos Respublikos vidaus rinkai verslo tikslais tiekti elektros ir elektroninės įrangą einamaisiais kalendoriniais metais, būtinų elektros ir elektroninės įrangos atliekų priėmimo vietų skaičius priklauso nuo gamintojo ar importuotojo planuojamo einamaisiais kalendoriniais metais Lietuvos Respublikos vidaus rinkai verslo tikslais tiekti elektros ir elektroninės įrangos kiekio ir turi būti ne mažesnis kaip viena priėmimo vieta 200 tonų Lietuvos Respublikos vidaus rinkai verslo tikslais planuojamos tiekti elektros ir elektroninės įrangos.

9.

Smulkūs namų apyvokos prietaisai (2).

Apšvietimo įranga, išskyrus dujošvytes lempas (5A).

Elektros ir elektroniniai įrankiai, išskyrus stambius stacionariuosius pramoninius prietaisus (6).

Žaislai, laisvalaikio ir sporto įranga (7).

Medicininiai prietaisai, išskyrus implantuotus ir infekuotus produktus (8).

Stebėsenos ir kontrolės prietaisai (9)

40

30

10.

2016

Stambūs namų apyvokos prietaisai, išskyrus prietaisus su šaldymo įranga (1A).

Stambūs namų apyvokos prietaisai su šaldymo įranga (1B).

Informacinių Automatiniai daiktų išdavimo įtaisai (10)

60

50

Eksploatuoti ne mažiau kaip vieną elektros ir elektroninės įrangos atliekų priėmimo vietą. Būtinų elektros ir elektroninės įrangos atliekų priėmimo vietų skaičius priklauso nuo gamintojo ar importuotojo praėjusiais kalendoriniais metais Lietuvos Respublikos vidaus rinkai verslo tikslais patiekto elektros ir elektroninės įrangos kiekio ir turi būti ne mažesnis kaip viena priėmimo vieta 150 tonų Lietuvos Respublikos vidaus rinkai verslo tikslais tiektos elektros ir elektroninės įrangos.

Gamintojo ar importuotojo, pradėjusio Lietuvos Respublikos vidaus rinkai verslo tikslais tiekti elektros ir elektroninės įrangą einamaisiais kalendoriniais metais, būtinų elektros ir elektroninės įrangos atliekų priėmimo vietų skaičius priklauso nuo gamintojo ar importuotojo planuojamo einamaisiais kalendoriniais metais Lietuvos Respublikos vidaus rinkai verslo tikslais tiekti elektros ir elektroninės įrangos kiekio ir turi būti ne mažesnis kaip viena priėmimo vieta 150 tonų Lietuvos Respublikos vidaus rinkai verslo tikslais planuojamos tiekti elektros ir elektroninės įrangos.

11.

Informacinių technologijų ir telekomunikacijų įranga, išskyrus kompiuterių monitorius (3A).

Kompiuterių monitoriai (3B).

Vartojimo įranga, išskyrus televizorius, ir fotovoltinės plokštės (4A).

Televizoriai (4B).

Dujošvytės lempos (5B).

55

45

12.

Smulkūs namų apyvokos prietaisai (2).

Apšvietimo įranga, išskyrus dujošvytes lempas (5A).

Elektros ir elektroniniai įrankiai, išskyrus stambius stacionariuosius pramoninius prietaisus (6).

Žaislai, laisvalaikio ir sporto įranga (7).

Medicininiai prietaisai, išskyrus implantuotus ir infekuotus produktus (8).

Stebėsenos ir kontrolės prietaisai (9).

45

35

13.

2017

Stambūs namų apyvokos prietaisai, išskyrus prietaisus su šaldymo įranga (1A).

Stambūs namų apyvokos prietaisai su šaldymo įranga (1B).

Informacinių Automatiniai daiktų išdavimo įtaisai (10).

65

55

14.

Informacinių technologijų ir telekomunikacijų įranga, išskyrus kompiuterių monitorius (3A).

Kompiuterių monitoriai (3B).

Vartojimo įranga, išskyrus televizorius, ir fotovoltinės plokštės (4A).

Televizoriai (4B).

Dujošvytės lempos (5B).

60

50

15.

Smulkūs namų apyvokos prietaisai (2).

Apšvietimo įranga, išskyrus dujošvytes lempas (5A).

Elektros ir elektroniniai įrankiai, išskyrus stambius stacionariuosius pramoninius prietaisus (6).

Žaislai, laisvalaikio ir sporto įranga (7).

Medicininiai prietaisai, išskyrus implantuotus ir infekuotus produktus (8).

Stebėsenos ir kontrolės prietaisai (9).

50

40

 

 

 

1 užduoties vykdymo variantas (kiekybinė užduotis)

2 užduoties vykdymo variantas

kiekybinė užduotis

kokybinė užduotis

16.

2018

surinkti ir paruošti naudoti pakartotinai, perdirbti ar kitaip naudoti atsižvelgiant į minimalius elektros ir elektroninės įrangos atliekų naudojimo reikalavimus

65

55

Eksploatuoti ne mažiau kaip vieną elektros ir elektroninės įrangos atliekų priėmimo vietą. Būtinų elektros ir elektroninės įrangos atliekų priėmimo vietų skaičius priklauso nuo gamintojo ar importuotojo praėjusiais kalendoriniais metais Lietuvos Respublikos vidaus rinkai verslo tikslais patiekto elektros ir elektroninės įrangos kiekio ir turi būti ne mažesnis kaip viena priėmimo vieta 150 tonų Lietuvos Respublikos vidaus rinkai verslo tikslais tiektos elektros ir elektroninės įrangos. Gamintojo ar importuotojo, pradėjusio Lietuvos Respublikos vidaus rinkai verslo tikslais tiekti elektros ir elektroninės įrangą einamaisiais kalendoriniais metais, būtinų elektros ir elektroninės įrangos atliekų priėmimo vietų skaičius priklauso nuo gamintojo ar importuotojo planuojamo einamaisiais kalendoriniais metais Lietuvos Respublikos vidaus rinkai verslo tikslais tiekti elektros ir elektroninės įrangos kiekio ir turi būti ne mažesnis kaip viena priėmimo vieta 150 tonų Lietuvos Respublikos vidaus rinkai verslo tikslais planuojamos tiekti elektros ir elektroninės įrangos.

17.

2019

70

60

18.

nuo 2020

75

65

 

 

* Pagal Lietuvos Respublikos aplinkos ministro patvirtintas Elektros ir elektroninės įrangos bei jos atliekų tvarkymo taisykles.

(...)

Nutarimas Nr.366:

(...)

274. Elektros ir elektroninės įrangos atliekų surinkimas ir tolesnis tvarkymas organizuojamas taip, kad elektros ir elektroninės įrangos atliekų šalinimas kartu su nerūšiuotomis komunalinėmis atliekomis būtų sumažintas iki minimumo ir būtų pasiektas aukštas visų elektros ir elektroninės įrangos atliekų, visų pirma temperatūros keitimo įrenginių, kuriuose yra ozono sluoksnį ardančių medžiagų ir fluorintų šiltnamio efektą sukeliančių dujų, gyvsidabrio turinčių fluorescensinių lempų, fotovoltinių plokščių ir smulkios elektros ir elektroninės įrangos, rūšiuojamojo surinkimo lygis:

274.1. iki 2015 m. gruodžio 31 d. būtų surenkama ne mažiau kaip 4 kilogramai vienam gyventojui per metus buitinių elektros ir elektroninės įrangos atliekų arba toks pat kiekis elektros ir elektroninės įrangos atliekų, surinktų vidutiniškai per 3 ankstesnius metus, išreikštas svoriu, atsižvelgiant į tai, kuris yra didesnis;

274.2. nuo 2016 metų būtų surenkama ne mažiau kaip 45 procentai (masės procentais) elektros ir elektroninės įrangos atliekų, skaičiuojant pagal elektros ir elektroninės įrangos kiekį, patiektą vidaus rinkai. Minimalus šių atliekų surinkimo lygis turi būti skaičiuojamas pagal ankstesniais 3 kalendoriniais metais patiektos vidaus rinkai elektros ir elektroninės įrangos svorio vidurkį;

274.3. nuo 2020 metų būtų surenkama ne mažiau kaip 65 procentai (masės procentais) elektros ir elektroninės įrangos atliekų, skaičiuojant pagal elektros ir elektroninės įrangos kiekį, patiektą vidaus rinkai. Minimalus šių atliekų surinkimo lygis turi būti skaičiuojamas pagal ankstesniais 3 kalendoriniais metais patiektos vidaus rinkai elektros ir elektroninės įrangos svorio vidurkį arba turi sudaryti 85 procentus (masės procentais) susidariusių elektros ir elektroninės įrangos atliekų šalies teritorijoje.

(...)

Visiškas

 

11 straipsnio 1 ir 2 dalys

Naudojimo tikslai

1. Visų pagal 5 straipsnį atskirai surinktų ir pagal 8, 9 ir 10 straipsnius apdoroti siunčiamų EEĮ atliekų atžvilgiu valstybės narės užtikrina, kad gamintojai įvykdytų V priede nustatytus minimalius tikslus.

2. Šių tikslų įvykdymas kiekvienai iš kategorijų apskaičiuojamas kaip EEĮ atliekų, kurios patenka į naudojimo arba perdirbimo ir (arba) parengimo pakartotiniam naudojimui įrenginį, svoris po tinkamo apdorojimo pagal 8 straipsnio 2 dalį dėl naudojimo ar perdirbimo, padalintas iš visų atskirai kiekvienos iš kategorijų surinktų EEĮ atliekų svorio, išreikštas procentine dalimi.

Apskaičiuojant šių tikslų pasiekimo mastus neįtraukiamos prieš naudojimą atliekamos preliminarios operacijos, įskaitant rūšiavimą ir saugojimą.

Nutarimo projektas:

 

„MAŽIAUSIo ELEKTROS IR ELEKTRONINĖS ĮRANGOS ATLIEKŲ KIEKIo, KURĮ TURI SUTVARKYTI ELEKTROS IR ELEKTRONINĖS ĮRANGOS GAMINTOJAI IR IMPORTUOTOJAI, aprašas

(ELEKTROS IR ELEKTRONINĖS ĮRANGOS ATLIEKŲ TVARKYMO UŽDUOTYS)

(...)

III. ELEKTROS IR ELEKTRONINĖS ĮRANGOS ATLIEKŲ TVARKYMO UŽDUOČIŲ VYKDYMO SĄLYGOS

(...)

8. Minimalių elektros ir elektroninės įrangos atliekų naudojimo reikalavimų įvykdymas apskaičiuojamas procentine išraiška kiekvienai elektros ir elektroninės įrangos kategorijai, padalinant pagal Lietuvos Respublikos aplinkos ministro patvirtintų Elektros ir elektroninės įrangos bei jos atliekų tvarkymo  taisyklių reikalavimus apdorotų tam tikros elektros ir elektroninės įrangos kategorijos atliekų paruoštą naudoti pakartotinai, perdirbtą arba panaudotą svorį iš atskirai surinktų tos elektros ir elektroninės įrangos kategorijos atliekų svorio. Apskaičiuojant šių reikalavimų įgyvendinimo rodiklius, neįtraukiamos paruošimo naudojimui veiklos, įskaitant rūšiavimą ir saugojimą.

 

Įstatymas Nr. XII-832:

2 straipsnis. 341 straipsnio pakeitimas

Pakeisti 341 straipsnį ir jį išdėstyti taip:

„ (...)

1. Elektros ir elektroninės įrangos gamintojų ir importuotojų pagrindinės pareigos:

(...)

6) įvykdyti Vyriausybės nustatytas elektros ir elektroninės įrangos atliekų tvarkymo užduotis. Vyriausybė nustato, kokį mažiausią elektros ir elektroninės įrangos atliekų kiekį pagal minimalius elektros ir elektroninės įrangos atliekų naudojimo reikalavimus turi sutvarkyti gamintojai ir importuotojai, atsižvelgdama į per atitinkamus metus Lietuvos Respublikos vidaus rinkai verslo tikslais tiektos elektros ir elektroninės įrangos kiekį ir į minimalius gamintojų ir importuotojų organizuojamų elektros ir elektroninės įrangos atliekų surinkimo sistemų kokybės reikalavimus.

(...)“

Visiškas

12 straipsnio 3 dalis

EEĮ atliekų iš privačių namų ūkių tvarkymo finansavimas

3. Produktų, kurie buvo pateikti rinkai po 2005 m. rugpjūčio 13 d., atžvilgiu kiekvienas gamintojas yra atsakingas už 1 dalyje nurodytų operacijų, vykdomų su jo produktų atliekomis, finansavimą. Gamintojas gali pasirinkti, ar vykdyti šią pareigą individualiai ar prisijungiant prie kolektyvinės sistemos.

Valstybės narės užtikrina, kad kiekvienas gamintojas, pateikdamas produktą rinkai, pateiktų garantiją, rodančią, kad bus finansuojamas visų EEĮ atliekų tvarkymas, ir užtikrina, kad gamintojai aiškiai žymėtų savo produktus, kaip numatyta 15 straipsnio 2 dalyje. Ši garantija užtikrina, kad bus finansuojamos 1 dalyje nurodytos su šiuo produktu susijusios operacijos. Garantija gali būti suteikiama tokiomis formomis: gamintojui dalyvaujant atitinkamuose EEĮ atliekų tvarkymo finansavimo planuose, apdraudžiant perdirbimo procesus arba užblokuojant banko sąskaitą.

Nutarimo projektas:

(...)

1.2.2. pakeisti 4 punktą ir jį išdėstyti taip:

„4. Dokumentai, įrodantys, kad elektros ir elektroninės įrangos atliekų tvarkymas bus finansuojamas, yra:

4.1. banko garantija, užtikrinanti einamaisiais metais Lietuvos Respublikos vidaus rinkai verslo tikslais tiektos buitinės elektros ir elektroninės įrangos atliekų kiekio (bet ne mažesnio kaip šiuo nutarimu einamiesiems metams nustatytas mažiausias elektros ir elektroninės įrangos atliekų kiekis), kurį turi sutvarkyti elektros ir elektroninės įrangos gamintojai ir importuotojai, tvarkymo finansavimą;

4.2. laidavimo draudimo sutartis, sudaryta elektros ir elektroninės įrangos gamintojo ar importuotojo ir draudiko ir užtikrinanti einamaisiais metais Lietuvos Respublikos vidaus rinkai verslo tikslais tiektos buitinės elektros ir elektroninės įrangos atliekų kiekio (bet ne mažesnio kaip šiuo nutarimu einamiesiems metams nustatytas mažiausias elektros ir elektroninės įrangos atliekų kiekis, kurį turi sutvarkyti elektros ir elektroninės įrangos gamintojai ir importuotojai), tvarkymo finansavimą;

4.3. su Atliekų tvarkymo įstatymo reikalavimus atitinkančia Organizacija pasirašyta sutartis, garantuojanti, kad elektros ir elektroninės įrangos atliekų tvarkymas bus finansuojamas;

4.4. ne buitinės elektros ir elektroninės įrangos gamintojo ar importuotojo sudarytos sutartys su atliekų surinkėjais dėl ne buitinės elektros ir elektroninės įrangos atliekų surinkimo, vežimo, paruošimo naudoti ir sutartis su elektros ir elektroninės įrangos atliekų naudotojais (perdirbėjais) ir (ar) eksportuotojais dėl surinktų elektros ir elektroninės įrangos atliekų panaudojimo. Šiose sutartyse turi būti numatyta apmokėjimo už elektros ir elektroninės įrangos atliekų surinkimą iš elektros ir elektroninės įrangos platintojų, tokių surinktų atliekų vežimą, paruošimą naudoti, naudojimą (perdirbimą) tvarka ir sutartinių įsipareigojimų vykdymo kontrolės tvarka.“;

1.2.3. pakeisti 5 punktą ir jį išdėstyti taip:

„5. Buitinės elektros ir elektroninės įrangos gamintojas ar importuotojas, registruodamasis ir teikdamas elektros ir elektroninės įrangos tiekimo rinkai apskaitos ir atliekų tvarkymo ataskaitas aplinkos ministro nustatyta tvarka, vieną iš Taisyklių 4.1–4.3 papunkčiuose nurodytų dokumentų turi pateikti Aplinkos apsaugos agentūrai (toliau – Agentūra).“;

(...)

Įstatymas Nr. XII-832:

2 straipsnis. 341 straipsnio pakeitimas

Pakeisti 341 straipsnį ir jį išdėstyti taip:

(...)

5. Šio straipsnio 1 dalyje (išskyrus 1 dalies 1 punktą) nustatytas pareigas elektros ir elektroninės įrangos gamintojai ir importuotojai turi teisę vykdyti:

1) individualiai – organizuodami po jų Lietuvos Respublikos vidaus rinkai verslo tikslais tiektos elektros ir elektroninės įrangos naudojimo susidariusių atliekų tvarkymą;

2) kolektyviai – steigdami šio Įstatymo 342 straipsnyje nurodytą gamintojų ir importuotojų organizaciją ir (ar) tapdami tokios organizacijos dalyviais ir jai pavesdami organizuoti elektros ir elektroninės įrangos atliekų tvarkymą ir vykdyti visas ar dalį šiame Įstatyme jiems nustatytų pareigų ar organizacijai sutartiniais pagrindais pavesdami organizuoti elektros ir elektroninės įrangos atliekų tvarkymą ir vykdyti visas ar dalį šiame Įstatyme nustatytų pareigų netapdami organizacijos dalyviais.

(...)

7. Buitinės elektros ir elektroninės įrangos gamintojai ir importuotojai, nuo 2005 m. rugpjūčio 13 d. tiekdami Lietuvos Respublikos vidaus rinkai verslo tikslais buitinę elektros ir elektroninę įrangą, registruodamiesi ir (ar) teikdami apskaitos ataskaitas, aplinkos ministro nustatyta tvarka turi pateikti Vyriausybės ar jos įgaliotos institucijos nustatytus dokumentus, įrodančius, kad visos jų Lietuvos Respublikos vidaus rinkai verslo tikslais tiektos buitinės elektros ir elektroninės įrangos atliekų tvarkymas bus finansuojamas. Tokių dokumentų sudarymo ir jų reikalavimų vykdymo tvarką, lėšų, gautų pagal šiuos dokumentus, kaupimo, naudojimo ir grąžinimo tvarką nustato Vyriausybė ar jos įgaliota institucija.

(...)

9. Elektros ir elektroninės įrangos gamintojai ir importuotojai turi organizuoti savo organizuojamose elektros ir elektroninės įrangos atliekų tvarkymo sistemose, savivaldybių įrengtose didelių gabaritų atliekų surinkimo aikštelėse, iš platintojų surinktų buitinių elektros ir elektroninės įrangos atliekų tvarkymą taip:

(...)

2) elektros ir elektroninės įrangos gamintojai ir importuotojai turi finansuoti visos savo nuo 2005 m. rugpjūčio 13 d. Lietuvos Respublikos vidaus rinkai verslo tikslais tiektos elektros ir elektroninės įrangos buityje susidarančių atliekų tvarkymą.

(...)

14. Elektros ir elektroninės įrangos gamintojai ir importuotojai privalo aplinkos ministro nustatyta tvarka standartiniu ženklu ženklinti po 2005 m. rugpjūčio 13 d. Lietuvos Respublikos vidaus rinkai verslo tikslais tiekiamą elektros ir elektroninę įrangą. Ženklinimas privalo būti toks, kad po tiekimo Lietuvos Respublikos vidaus rinkai verslo tikslais būtų galima vienareikšmiškai nustatyti elektros ir elektroninės įrangos gamintoją ir (ar) importuotoją, tiekimo Lietuvos Respublikos vidaus rinkai verslo tikslais datą ir kad vartotojai būtų informuoti apie būtinybę atskirai rinkti elektros ir elektroninės įrangos atliekas. Jeigu dėl elektros ir elektroninės įrangos dydžio ar funkcinės paskirties to padaryti praktiškai neįmanoma, toks ženklinimas turi būti spausdinamas ant elektros ir elektroninės įrangos pakuotės, naudojimo instrukcijoje ir garantijos pažymėjime.

15. Elektros ir elektroninės įrangos platintojams draudžiama platinti elektros ir elektroninę įrangą, kurios gamintojas ir (ar) importuotojas nėra įsiregistravę aplinkos ministro nustatyta tvarka, taip pat kurio elektros ir elektroninė įranga nėra paženklinta šio straipsnio 15 dalyje nustatyta tvarka.

(...)“

Visiškas

 

V PRIEDAS

MINIMALŪS NAUDOJIMO TIKSLAI, NURODYTI 11 STRAIPSNYJE

1 dalis. Minimalūs tikslai pagal kategoriją, taikomi nuo 2012 m. rugpjūčio 13 d. iki 2015 m. rugpjūčio 14 d. I priede išvardytoms kategorijoms:

a) EEĮ atliekų, priskiriamų I priedo 1 ar 10 kategorijai, atveju

— 80 % turi būti panaudota, ir

— 75 % turi būti perdirbta;

b) EEĮ atliekų, priskiriamų I priedo 3 ar 4 kategorijai, atveju

— 75 % turi būti panaudota, ir

— 65 % turi būti perdirbta;

c) EEĮ atliekų, priskiriamų I priedo 2, 5, 6, 7, 8 ar 9 kategorijai, atveju

— 70 % turi būti panaudota, ir

— 50 % turi būti perdirbta;

d) dujošvyčių lempų atveju – 80 % turi būti perdirbta.

2 dalis. Minimalūs tikslai pagal kategoriją, taikomi nuo 2015 m. rugpjūčio 15 d. iki 2018 m. rugpjūčio 14 d. I priede išvardytoms kategorijoms:

a) EEĮ atliekų, priskiriamų I priedo 1 ar 10 kategorijai, atveju

— 85 % turi būti panaudota, ir

— 80 % turi būti parengta pakartotiniam naudojimui ir perdirbta;

b) EEĮ atliekų, priskiriamų I priedo 3 ar 4 kategorijai, atveju

— 80 % turi būti panaudota, ir

— 70 % turi būti parengta pakartotiniam naudojimui ir perdirbta;

c) EEĮ atliekų, priskiriamų I priedo 2, 5, 6, 7, 8 ar 9 kategorijai, atveju

— 75 % turi būti panaudota, ir

— 55 % turi būti parengta pakartotiniam naudojimui ir perdirbta;

d) dujošvyčių lempų atveju – 80 % turi būti perdirbta.

3 dalis. Minimalūs tikslai pagal kategoriją, taikomi nuo 2018 m. rugpjūčio 15 d. III priede išvardytoms kategorijoms:

a) EEĮ atliekų, priskiriamų III priedo 1 ar 4 kategorijai, atveju

— 85 % turi būti panaudota, ir

— 80 % turi būti parengta pakartotiniam naudojimui ir perdirbta;

b) EEĮ atliekų, priskiriamų III priedo 2 kategorijai, atveju

— 80 % turi būti panaudota, ir

— 70 % turi būti parengta pakartotiniam naudojimui ir perdirbta;

c) EEĮ atliekų, priskiriamų III priedo 5 ar 6 kategorijai, atveju

— 75 % turi būti panaudota, ir

— 55 % turi būti parengta pakartotiniam naudojimui ir perdirbta;

d) EEĮ atliekų, priskiriamų III priedo 3 kategorijai, atveju – 80 % turi būti perdirbta.

Nutarimo projektas:

(...)

 

 „MAŽIAUSIo ELEKTROS IR ELEKTRONINĖS ĮRANGOS ATLIEKŲ KIEKIo, KURĮ TURI SUTVARKYTI ELEKTROS IR ELEKTRONINĖS ĮRANGOS GAMINTOJAI IR IMPORTUOTOJAI, aprašas

(ELEKTROS IR ELEKTRONINĖS ĮRANGOS ATLIEKŲ TVARKYMO UŽDUOTYS)

 

(...)

II. MINIMALŪS ELEKTROS IR ELEKTRONINĖS ĮRANGOS ATLIEKŲ NAUDOJIMO REIKALAVIMAI

 

Minimalūs elektros ir elektroninės įrangos atliekų naudojimo reikalavimai taikomi iki 2015 m. rugpjūčio 14 d.

 

Eil. Nr.

Elektros ir elektroninė įranga (kategorija*)

Elektros ir elektroninės įrangos atliekų naudojimas, procentais

Elektros ir elektroninės įrangos atliekų perdirbimas, procentais

1.

Stambūs namų apyvokos prietaisai (1).

Automatiniai daiktų išdavimo įtaisai (10)

80

75

2.

Informacinių technologijų ir telekomunikacijų įranga (3).

Vartojimo įranga (4)

75

65

3.

Smulkūs namų apyvokos prietaisai (2).

Apšvietimo įranga, išskyrus dujošvytes lempas (5A).

Elektros ir elektroniniai įrankiai, išskyrus stambius stacionariuosius pramoninius prietaisus (6).

Žaislai, laisvalaikio ir sporto įranga (7).

Medicinos prietaisai (išskyrus implantuotus ir infekuotus produktus) (8).

Stebėsenos ir kontrolės prietaisai (9)

70

50

4.

Dujošvytės lempos (5B)

80

 

* Pagal Lietuvos Respublikos aplinkos ministro patvirtintas Elektros ir elektroninės įrangos bei jos atliekų tvarkymo taisykles.

 

Minimalūs elektros ir elektroninės įrangos atliekų naudojimo reikalavimai taikomi nuo 2015 m. rugpjūčio 15 d. iki 2018 m. rugpjūčio 14 d.

Eil. Nr.

Elektros ir elektroninė įranga (kategorija*)

Elektros ir elektroninės įrangos atliekų naudojimas, procentais

Elektros ir elektroninės įrangos atliekų paruošimas naudoti pakartotinai ir (ar) perdirbimas, procentais

1.

Stambūs namų apyvokos prietaisai (1).

Automatiniai daiktų išdavimo įtaisai (10)

85

80

2.

Informacinių technologijų ir telekomunikacijų įranga (3).

Vartojimo įranga ir fotovoltinės plokštės (4)

80

70

3.

Smulkūs namų apyvokos prietaisai (2).

Apšvietimo įranga, išskyrus dujošvytes lempas (5A).

Elektros ir elektroniniai įrankiai, išskyrus stambius stacionariuosius pramoninius prietaisus (6).

Žaislai, laisvalaikio ir sporto įranga (7).

Medicinos prietaisai (išskyrus implantuotus ir infekuotus produktus) (8).

Stebėsenos ir kontrolės prietaisai (9)

75

55

4.

Dujošvytės lempos (5B)

80

*Pagal Lietuvos Respublikos aplinkos ministro patvirtintas Elektros ir elektroninės įrangos bei jos atliekų tvarkymo taisykles.

 

Minimalūs elektros ir elektroninės įrangos atliekų naudojimo reikalavimai taikomi nuo 2018 m. rugpjūčio 15 d.

Eil. Nr.

Elektros ir elektroninė įranga (kategorija*)

Elektros ir elektroninės įrangos atliekų naudojimas, procentais

Elektros ir elektroninės įrangos atliekų paruošimas naudoti pakartotinai ir (ar) perdirbimas, procentais

1.

Temperatūros keitimo įranga (1).

Stambi įranga (4)

85

80

2.

Ekranai, monitoriai ir įranga, kurioje yra ekranų, kurių paviršiaus plotas didesnis nei 100 cm2 (2)

80

70

3.

Smulki įranga (nė vienas iš išorinių išmatavimų neviršija 50 cm) (5).

Smulki informacinių technologijų ir telekomunikacijų įranga (6)

75

55

4.

Lempos (3)

80

*Pagal Lietuvos Respublikos aplinkos ministro patvirtintas Elektros ir elektroninės įrangos bei jos atliekų tvarkymo taisykles.

Visiškas