2017-12-01
(data)
PASIŪLYMAS
DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS
GYVENTOJŲ PAJAMŲ MOKESČIO
ĮSTATYMO NR. IX-1007 2, 6, 16, 17, 18, 181, 19, 20, 22, 24, 27, 29, 33, 34 STRAIPSNIŲ PAKEITIMO IR ĮSTATYMO PAPILDYMO 182 STRAIPSNIU
ĮSTATYMO
Nr. XIIIP-1237(3)
Siūloma keisti |
Pasiūlymo turinys
|
||
Str. |
Str. d. |
P. |
|
9 |
1 |
|
Argumentai:
1. Siūloma numatyti, jog NPD turi būti įstatymu susietas su MMA, įtvirtinant principą, kad tokio dydžio darbo pajamos visai neapmokestinamos. 2. Siūloma numatyti, jog nuolatiniams Lietuvos gyventojams (tėvams arba įtėviams), auginantiems vaikus (įvaikius) iki 18 metų, taip pat vyresnius, jeigu jie mokosi mokyklose pagal bendrojo ugdymo programas grupinio mokymosi forma kasdieniu, nuotoliniu mokymo proceso organizavimo būdais, pavienio mokymosi forma savarankišku, nuotoliniu mokymo proceso organizavimo būdais, už kiekvieną auginamą vaiką (įvaikį) yra taikomas 200 eurų papildomas neapmokestinamasis pajamų dydis (toliau – PNPD) 3. NPD ir MMA susiejimas išspręstų sisteminę problemą, kai dėl politinių priežasčių ypač prieš rinkimus neatsakingai manipuliuojama MMA didinimu.
1 straipsnis. Pakeisti 9 straipsnio 1 dalį ir ją išdėstyti taip:
“1. Neapmokestinamasis pajamų dydis (toliau – NPD) taikomas
tik su darbo santykiais arba jų esmę atitinkančiais santykiais susijusioms
pajamoms. Metinis NPD (toliau – MNPD), jei šio straipsnio 6 dalyje
nenustatyta kitaip, negali būti didesnis negu
Gyventojui taikytinas MNPD =
|
9 |
2 |
|
2 straipsnis. Pakeisti 9 straipsnio 2 dalį ir ją išdėstyti taip:
“2. Jeigu šio straipsnio 6 dalyje nenustatyta kitaip, NPD mokestiniu laikotarpiu taikomas tokia tvarka: 1) gyventojui, kurio su darbo
santykiais arba jų esmę atitinkančiais santykiais susijusios pajamos per
mėnesį neviršija minimaliosios mėnesinės algos, galiojusios einamųjų
kalendorinių metų sausio 1 dieną, vieno dydžio, taikomas mėnesio NPD yra 2) gyventojui, kurio su darbo santykiais arba jų esmę atitinkančiais santykiais susijusios pajamos per mėnesį viršija minimaliosios mėnesinės algos, galiojusios einamųjų kalendorinių metų sausio 1 dieną, vieną dydį, taikytinas mėnesio NPD apskaičiuojamas pagal šią formulę:
Gyventojui taikytinas mėnesio NPD =
|
9
9
9
9
9
9
9
9
9
9
27
29
|
6
7
8
10
8
9
8
10
11
12
2
3
|
|
3 straipsnis. Pakeisti 9 straipsnio 6 dalį ir ją išdėstyti taip:
„6.
Asmenims, kuriems nustatytas 0–25 procentų darbingumo lygis, arba senatvės
pensijos amžių sukakusiems asmenims, kuriems teisės aktų nustatyta tvarka yra
nustatytas didelių specialiųjų poreikių lygis, arba asmenims, kuriems teisės
aktų nustatyta tvarka yra nustatytas sunkus neįgalumo lygis, taikomas mėnesio
NPD yra
4 straipsnis. Pakeisti 9 straipsnio 7 dalį ir ją išdėstyti taip
,,7. GMP yra lygios gyventojo mokestinio laikotarpio apmokestinamųjų pajamų, išskyrus apmokestinamąsias pajamas, kurioms taikomas šio Įstatymo 6 straipsnio 2 dalyje nustatytas mokesčio tarifas, pajamas, nuo kurių mokestis sumokėtas įsigyjant verslo liudijimą, taip pat išmokas, mokamas pasibaigus ar nutraukus gyvybės draudimo ar pensijų kaupimo sutartį, neviršijančias sumokėtų įmokų dydžio, sumai, neatėmus šio Įstatymo 21 straipsnyje nurodytų išlaidų ir gyventojui taikytino MNPD, ir metinio papildomo neapmokestinamojo pajamų dydžio (toliau – MPNPD).
5 straipsnis. Pakeisti 9 straipsnio 8 dalį ir ją išdėstyti taip
8. Tais atvejais, kai su darbo santykiais arba jų esmę atitinkančiais santykiais susijusios pajamos gaunamos už laikotarpį, ilgesnį kaip vienas mokestinio laikotarpio mėnuo, su darbo santykiais arba jų esmę atitinkančiais santykiais susijusios pajamos apskaičiuojamos atskirai už kiekvieną mokestinio laikotarpio mėnesį, už kurį šios pajamos buvo apskaičiuotos išmokėti, taikant to mokestinio laikotarpio mėnesio NPD ir PNPD.
6 straipsnis. Pakeisti 9 straipsnio 10 dalį ir ją išdėstyti taip
10. Šio Įstatymo 29 straipsnyje nustatytais atvejais iš pajamų atimama MNPD ir MPNPD dalis, apskaičiuota tame straipsnyje nustatyta tvarka.“
7 straipsnis. Papildyti 9 straipsnį nauja 8 dalimi:
8. Nuolatiniams Lietuvos gyventojams (tėvams arba įtėviams), auginantiems vaikus (įvaikius) iki 18 metų, taip pat vyresnius, jeigu jie mokosi mokyklose pagal bendrojo ugdymo programas grupinio mokymosi forma kasdieniu, nuotoliniu mokymo proceso organizavimo būdais, pavienio mokymosi forma savarankišku, nuotoliniu mokymo proceso organizavimo būdais, už kiekvieną auginamą vaiką (įvaikį) yra taikomas 200 eurų papildomas neapmokestinamasis pajamų dydis (toliau – PNPD).
8 straipsnis. Papildyti 9 straipsnį nauja 9 dalimi:
9. Mokestiniu laikotarpiu PNPD taikomas gyventojo pasirinktoje pajamų, susijusių su darbo santykiais arba jų esmę atitinkančiais santykiais, gavimo vietoje (jeigu taikomas NPD – ten kur taikomas NPD), dalijant PNPD sumą kiekvienam iš tėvų (įtėvių) per pusę. Jeigu gyventojas vaikus (įvaikius) augina vienas, jam taikomas visas PNPD.
9 straipsnis. Pakeisti 9 straipsnio 8 dalį ir ją išdėstyti taip
8. Tais atvejais, kai su darbo santykiais arba jų esmę atitinkančiais santykiais susijusios pajamos gaunamos už laikotarpį, ilgesnį kaip vienas mokestinio laikotarpio mėnuo, su darbo santykiais arba jų esmę atitinkančiais santykiais susijusios pajamos apskaičiuojamos atskirai už kiekvieną mokestinio laikotarpio mėnesį, už kurį šios pajamos buvo apskaičiuotos išmokėti, taikant to mokestinio laikotarpio mėnesio NPD ir PNPD.
10 straipsnis. Papildyti 9 straipsnį nauja 10 dalimi:
10. Atsiradus arba pasibaigus teisei į PNPD ar teisei į didesnį PNPD, šis dydis pradedamas arba nustojamas taikyti nuo kitą, negu atsirado arba pasibaigė teisė į jį, mėnesį gautų pajamų.
11 straipsnis. Papildyti 9 straipsnį nauja 11 dalimi:
11. MPNPD nustatomas sudedant tėvams (įtėviams) taikytinus pagal šio straipsnio nuostatas mokestinio laikotarpio atitinkamų mėnesių PNPD.
12 straipsnis. Papildyti 9 straipsnį nauja 12 dalimi:
12. MPNPD tėvams (įtėviams) taikomi jų pasirinktu santykiu.
13 straipsnis. Pakeisti 27 straipsnio 2 dalies 1 punktą ir jį išdėstyti taip:
„1) nepageidauja pasinaudoti teise iš pajamų atimti jam pagal šio Įstatymo 20 straipsnio nuostatas priklausantį MPNPD ir (arba) šio Įstatymo 21 straipsnio 1 dalyje nurodytas išlaidas ir“.
14 straipsnis. Pakeisti 29 straipsnio 3 dalį ir ją išdėstyti taip:
„3. Pagal šio straipsnio 2 dalį deklaruojamoms pajamoms taikoma MNPD ir MPNPD dalis apskaičiuojama Lietuvos Respublikos Vyriausybės ar jos įgaliotos institucijos nustatyta tvarka.“
|
Teikia
Seimo narys Remigijus Žemaitaitis