PASIŪLYMAS

DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS

užimtumo įstatymo NR. XII-2470 51, 13, 24, 35, 37, 41, 42, 44

ir 49 Straipsnių PAKEITIMO

projekto Nr. XIIIP-4658

 

2020-03-31

 

Eil.

Nr.

Siūloma keisti

Pasiūlymo turinys

    str.

str.

d.

p.

 

1 1.

6

1

 

Argumentai:

LR Užimtumo įstatymo pakeitimais siekiama, kad darbdavys išlaikytų darbo vietas, kaip paskatinamas suteikiama subsidija, tačiau įstatymo projekte taip pat numatytos sąlygos, kurias darbdavys turi atitikti, tai yra:

1) darbdavys neturi būti atleidęs darbuotojų darbdavio iniciatyva be darbuotojo kaltės

2) nesuteikęs nemokamų atostogų LR darbo kodekso 137 str. 2 dalies pagrindu  (Ilgiau negu vieną darbo dieną (pamainą) trunkančios nemokamos atostogos gali būti suteikiamos darbuotojo prašymu ir su darbdavio sutikimu.)

Atkreipiamas dėmesys, kad šios rūšies atostogų suteikimo pagrindas yra darbuotojo prašymas, o ne darbdavio valia, be to, būdamas  nemokamose atostogose darbuotojas nepraranda darbo vietos, o už nemokamų atostogų laiką nemokamas nei darbo užmokestis, nei subsidija, todėl siūloma išbraukti reikalavimą nesuteikti nemokamų atostogų pagal 137 str. 2 d. iš įstatymo projekto.

 

Pasiūlymas:

1. Pakeisti 6 straipsnio 1 dalimi keičiamo  41 straipsnio 21 dalį ir ją išdėstyti taip:

„21. Darbdaviams, kurie laikotarpiu, kai Lietuvos Respublikos Vyriausybė paskelbė ekstremaliąją situaciją ir karantiną, šio įstatymo 25 straipsnio 14 punkte nurodytiems užimtiems asmenims Lietuvos Respublikos darbo kodekso 47 straipsnio 1 dalies 2 punkte nustatytu atveju paskelbė prastovą, jų neatleido pagal Lietuvos Respublikos darbo kodeksą darbdavio iniciatyva be darbuotojo kaltės  ir (ar) darbdavio valia ir nesuteikė jiems nemokamų atostogų Lietuvos Respublikos darbo kodekso 137 straipsnio 2 dalyje nurodytu pagrindu ir taip išlaikė darbo vietas šio įstatymo 25 straipsnio 14 punkte nurodytiems užimtiems asmenims, mokama subsidija darbo užmokesčiui nuo jiems priskaičiuoto darbo užmokesčio. Subsidijos darbo užmokesčiui dydis apskaičiuojamas procentais nuo užimtam asmeniui priskaičiuoto darbo užmokesčio, kuris negali būti didesnis negu užimto asmens darbo sutartyje iki Lietuvos Respublikos Vyriausybei paskelbiant ekstremaliąją situaciją ir karantiną nustatytas darbo užmokestis, ir, darbdavio pasirinkimu,  sudaro 70 procentų apskaičiuotų lėšų, bet ne daugiau kaip 1,5 Lietuvos Respublikos Vyriausybės patvirtintos minimaliosios mėnesinės algos dydžio arba 90 procentų apskaičiuotų lėšų, bet ne daugiau kaip Lietuvos Respublikos Vyriausybės patvirtinta minimalioji mėnesinė alga. Jeigu užimtam asmeniui prastova Lietuvos Respublikos darbo kodekso 47 straipsnio 1 dalies 2 punkte nustatytu atveju paskelbta ne visą mėnesio darbo laiką, subsidijos darbo užmokesčiui dydis apskaičiuojamas proporcingai darbdavio paskelbtam užimto asmens prastovos laikui. Darbdaviai, kuriems buvo mokama subsidija darbo užmokesčiui, darbo vietas šio įstatymo 25 straipsnio 14 punkte nurodytiems užimtiems asmenims, kurių darbo vietoms išlaikyti buvo mokėta subsidija darbo užmokesčiui, turi išlaikyti ne trumpiau kaip 3 mėnesius nuo subsidijos darbo užmokesčiui mokėjimo pabaigos.“

 

 

Teikia:

Seimo nariai                                                                                                              

Simonas Gentvilas

Viktorija Čmilytė- Nielsen

Eugenijus Gentvilas

Ričardas Juška

Virgilijus Alekna

Juozas Baublys

Kęstutis Glaveckas

Jonas Liesys

Gintaras Steponavičius

Gintaras Vaičekauskas

Jonas Varkalys