Projekto

lyginamasis variantas

 

LIETUVOS RESPUBLIKOS

MOKSLO IR STUDIJŲ ĮSTATYMO NR. XI-242 9, 15, 74, 75, 77, 79, 82, 83 STRAIPSNIŲ PAKEITIMO, PAPILDYMO 831 STRAIPSNIU IR 76 STRAIPSNIO

PRIPAŽINIMO NETEKUSIU GALIOS

ĮSTATYMAS

 

2019 m.                      d. Nr.

Vilnius

 

1 straipsnis. 9 straipsnio pakeitimas

1. Pakeisti 9 straipsnio 3 dalį ir ją išdėstyti taip:

,,3. Sutartyje su valstybine aukštąja mokykla numatoma veikla apibrėžiama pagal vieną ar kelis iš šių kriterijų šiuos kriterijus: studijų prieinamumas, studijų rezultatyvumas, mokslo (meno) ir studijų kokybė, mokslo (meno) ir studijų tarptautiškumas, tarpinstitucinis bendradarbiavimas, mokslo (meno) ir studijų integralumas.

1) studijų prieinamumas ir rezultatyvumas;

2) mokslo (meno) ir studijų kokybė;

3) mokslo ir studijų tarptautiškumas, tarpinstitucinis bendradarbiavimas, mokslo ir studijų integralumas.

2. Pripažinti netekusia galios 9 straipsnio 6 dalį.

6. Atsižvelgiant į sutarčių su valstybinėmis aukštosiomis mokyklomis vykdymo rezultatus ir valstybės finansines galimybes, Vyriausybės nustatyta tvarka valstybinei aukštajai mokyklai atitinkamiems metams gali būti skiriama iki 5 procentų papildomų valstybės biudžeto lėšų baziniam finansavimui ir studijoms nuo valstybinei aukštajai mokyklai praėjusių metų valstybės biudžete patvirtintų asignavimų išlaidoms (išskyrus valstybės biudžeto asignavimus, skirtus laikantis šios dalies nuostatų) ir valstybės biudžeto lėšų, skirtų tais metais priimtų studentų studijų ir kitoms išlaidoms, sumos.

 

2 straipsnis. 15 straipsnio pakeitimas

1. Pakeisti 15 straipsnio 2 dalį ir ją išdėstyti taip:

„2. Lietuvos mokslo taryba yra Seimo ir Vyriausybės patarėja mokslo ir mokslininkų rengimo politikos klausimais, atlieka ekspertines funkcijas svarstant šalies mokslo klausimus. Lietuvos mokslo taryba pagal savo kompetenciją įgyvendina mokslinių tyrimų ir eksperimentinės plėtros politiką, formuoja moksliniams tyrimams ir eksperimentinei plėtrai palankią aplinką, skatina Lietuvos Respublikos fizinių ir juridinių asmenų integraciją į tarptautinę mokslinių tyrimų erdvę, organizuoja ir vykdo programinį konkursinį mokslinių tyrimų, eksperimentinės plėtros darbų finansavimą pagal Vyriausybės ar jos įgaliotos institucijos arba Lietuvos mokslo tarybos patvirtintas programas bei organizuoja ir atlieka Lietuvoje vykdomų mokslinių tyrimų ir eksperimentinės plėtros bei meno veiklos, vykdomos vykdomų mokslo ir studijų institucijose, bei doktorantūros vertinimą. Lietuvos mokslo taryba turi teisę gauti iš valstybės ir savivaldybės institucijų bei įstaigų ir organizacijų, valstybės registrų, kitų asmenų, kurių veikla susijusi su valstybės reguliuojama mokslo ir studijų veikla, informaciją, būtiną nustatytoms funkcijoms atlikti.“

 

3 straipsnis. 74 straipsnio pakeitimas

Pakeisti 74 straipsnį ir jį išdėstyti taip:

„74 straipsnis. Mokslo ir studijų institucijų lėšos

1. Mokslo ir studijų institucijų lėšas sudaro:

1) valstybės biudžeto bazinio finansavimo lėšos valstybinėms mokslo ir studijų institucijoms;

2) šio įstatymo nustatyta tvarka mokslo ir studijų institucijoms skiriamos valstybės biudžeto lėšos studijoms;

3) šio įstatymo 9 straipsnio 6 dalyje nurodytos lėšos;

4) Valstybės investicijų programų ir valstybės investicijų projektų lėšos valstybinėms mokslo ir studijų institucijoms;

5) 2) pajamos, gautos kaip apmokėjimas už studijas, taip pat pajamos iš mokslinių tyrimų, eksperimentinės plėtros, meno veiklos, ūkinės veiklos ir teikiamų paslaugų;

6) lėšos, gautos kaip programinis konkursinis mokslinių tyrimų ir eksperimentinės plėtros finansavimas;

7) 3) valstybės pinigų fondų lėšos;

8) 4) tarptautinių ir užsienio fondų ir organizacijų skiriamos lėšos;

9) 5) lėšos, gautos kaip parama pagal Lietuvos Respublikos labdaros ir paramos įstatymą;

10) 6) kitos teisėtai gautos lėšos.

2. Valstybės biudžeto lėšos mokslo ir studijų institucijoms skiriamos šioms reikmėms:

1) baziniam finansavimui;

2) valstybinių aukštųjų mokyklų veiklos pažangai skatinti;

3) valstybės investicijų, konkursinėms mokslinių tyrimų, eksperimentinės plėtros ir meno veiklos bei kitoms plėtros programoms ir projektams įgyvendinti;

4) stipendijoms ir kitai paramai studentams;

5) kitoms reikmėms, susijusioms su mokslo ir studijų institucijų vykdoma veikla.

2. 3. Valstybės biudžeto asignavimai kiekvienam valstybiniam universitetui ir valstybiniam mokslinių tyrimų institutui skiriami atskira eilute. Valstybinės kolegijos finansuojamos iš valstybės institucijoms arba įstaigoms, įgyvendinančioms savininko teises ir pareigas, skirtų valstybės biudžeto asignavimų.

3. 4. Nevalstybinių aukštųjų mokyklų, kurias, vadovaudamosi Lietuvos Respublikos tarptautinėmis sutartimis, yra įsteigusios tradicinės religinės bendruomenės ar bendrijos, lėšas sudaro: valstybės biudžeto lėšos (Vyriausybės ar jos įgaliotos institucijos nustatyta tvarka skiriant biudžeto lėšų tiek, kiek jų skiriama to paties tipo valstybinėms aukštosioms mokykloms, jeigu tai numatyta Lietuvos Respublikos tarptautinėje sutartyje), steigėjo lėšos ir kitos teisėtai gautos lėšos.

5. Mokslinių tyrimų institutams, kartu su universitetais rengiantiems mokslininkus, valstybės biudžeto lėšos, susijusios su šių mokslininkų rengimu, skiriamos Vyriausybės nustatyta tvarka.

 

4 straipsnis. 75 straipsnio pakeitimas

1. Pakeisti 75 straipsnio 1 dalį ir ją išdėstyti taip:

„1. Valstybinėms mokslo ir studijų institucijoms valstybės biudžeto bazinio finansavimo lėšos skiriamos:

1) studijų kainai valstybės finansuojamose studijų vietose apmokėti;

1) 2) moksliniams tyrimams, eksperimentinei plėtrai ir meno veiklai plėtoti;

2) 3) administravimui ir ūkiui;

3) 4) sudėtingos infrastruktūros objektų priežiūrai;

4) kitoms reikmėms.

2. Pakeisti 75 straipsnio 3 dalį ir ją išdėstyti taip:

„3. Valstybės biudžeto lėšos moksliniams tyrimams, eksperimentinei plėtrai ir meno veiklai plėtoti mokslo ir studijų institucijoms skiriamos Vyriausybės nustatyta tvarka pagal mokslo ir studijų institucijų mokslinių tyrimų, ir eksperimentinės plėtros ir bei meno veiklos vertinimo rezultatus ir finansines galimybes.“

 

5 straipsnis. 76 straipsnio pripažinimas netekusiu galios

Pripažinti netekusiu galios 76 straipsnį.

76 straipsnis. Valstybės biudžeto lėšos studijoms

1. Valstybės biudžeto lėšos studijoms skiriamos:

1) studijų kainai valstybės finansuojamose studijų vietose apmokėti;

2) geriausius studijų rezultatus pasiekusių valstybės nefinansuojamose studijų vietose studentų sumokėtai studijų kainai kompensuoti šio įstatymo 79 straipsnyje nustatyta tvarka;

3) valstybės paskoloms arba valstybės remiamoms paskoloms;

4) socialinėms stipendijoms, studijų stipendijoms ir kitai paramai.

2. Mokslinių tyrimų institutams ir kitoms institucijoms, kartu su universitetais rengiantiems mokslininkus ar padedantiems rengti specialistus, lėšos, susijusios su šių mokslininkų ar specialistų rengimu, skiriamos Vyriausybės nustatyta tvarka.

 

6 straipsnis. 77 straipsnio pakeitimas

Pakeisti 77 straipsnį ir jį išdėstyti taip:

77 straipsnis. Studijų kainos apmokėjimas valstybės biudžeto lėšomis

1. Stojančiųjų į trumposios pakopos, pirmosios pakopos ir vientisųjų studijų valstybės finansuojamas studijų vietas ir pretenduojančių į studijų stipendijas konkursinė eilė (toliau – konkursinė eilė) sudaroma švietimo, ir mokslo ir sporto ministro nustatyta tvarka, kuri rengiama įvertinus valstybinių aukštųjų mokyklų siūlymus ir paskelbiama tvirtinama kiekvienais metais iki gruodžio 1 dienos, likus ne mažiau kaip 6 mėnesiams iki priėmimo į aukštąsias mokyklas pradžios. Stojančiųjų, esančių konkursinėje eilėje konkursinis balas skaičiuojamas iš brandos egzaminų, mokymosi ir kitų specialiųjų gebėjimų įvertinimo rezultatų. Jis turi būti ne žemesnis negu švietimo ir mokslo ministro nustatytas mažiausias stojamasis konkursinis balas. Valstybės finansuojama studijų vieta arba studijų stipendija gali būti skiriama stojančiajam, kurio konkursinis balas yra ne žemesnis, negu švietimo, mokslo ir sporto ministro nustatytas mažiausias stojamasis konkursinis balas ir jo mokymosi rezultatai yra ne žemesni nei švietimo, mokslo ir sporto ministro nustatyti minimalūs rodikliai (reikalavimas dėl minimalių rodiklių netaikomas šio straipsnio 15 dalyje nurodytu atveju). Kai šie reikalavimai yra tenkinami ir stojantysis pagal konkursinę eilę priimamas į valstybinę aukštąją mokyklą, jam skiriama valstybės finansuojama studijų vieta, išskyrus atvejus, kai priėmimas į valstybės finansuojamas studijų vietas yra ribojamas. Kai  priėmimas į valstybės finansuojamas studijų vietas yra ribojamas, valstybės finansuojama studijų vieta skiriama, neviršijant valstybės finansavimo, nustatyto vadovaujantis šio straipsnio 4 dalies 1 punktu.

2. Trumposios pakopos, pirmosios pakopos ir vientisųjų studijų valstybės finansuojamos studijų vietos valstybinėms aukštosioms mokykloms tenka pagal stojančiųjų, esančių konkursinėje eilėje, pasirinkimą, neviršijant nustatyto valstybės finansavimo ir laikantis valstybinėms aukštosioms mokykloms nuostatos, kad švietimo, mokslo ir sporto ministro nustatyta data užfiksuotas faktinis studijų programos studijų vietų skaičius yra ne mažesnis kaip švietimo, ir mokslo ir sporto ministro nustatyto nustatytas studijų programai minimalaus minimalus studijų vietų skaičiaus skaičius pagal studijų programas ir (arba) studijų kryptis, ir (arba) krypčių grupes ir studijų formas. Antrosios pakopos valstybės finansuojamos studijų vietos valstybinėms aukštosioms mokykloms tenka, neviršijant valstybės finansavimo, nustatyto vadovaujantis šio straipsnio 8 dalimi, ir laikantis nuostatos, kad švietimo, mokslo ir sporto ministro nustatyta data užfiksuotas faktinis studijų programos studijų vietų skaičius yra ne mažesnis kaip švietimo, mokslo ir sporto ministro nustatytas minimalus studijų vietų skaičius pagal studijų programas ir (arba) studijų kryptis, ir (arba) krypčių grupes ir studijų formas.

3. Atitinkamais metais priimamų trumposios pakopos, pirmosios pakopos ir vientisųjų studijų, antrosios pakopos, doktorantūros, profesinių studijų vietų, studijų stipendijų preliminarų skaičių ir skiriamą valstybės finansavimą (nustatytus pagal patvirtintas atitinkamų metų normines studijų kainas ir studijų krypčių grupes (mokslo ir meno doktorantūros – pagal mokslo ir meno sritis) iki kiekvienų metų balandžio 2 dienos nustato Vyriausybė, atsižvelgdama į valstybės ūkinės, socialinės ir kultūrinės plėtros poreikius ir valstybės finansines galimybes. Iki kiekvienų metų balandžio 2 dienos Vyriausybė, atsižvelgdama į valstybės ūkinės, socialinės ir kultūrinės plėtros poreikius, valstybės finansines galimybes ir įvertinusi absolventų įsidarbinimo rodiklius, pagal patvirtintas atitinkamų metų normines studijų kainas nustato:

1) trumposios pakopos, pirmosios pakopos ir vientisųjų studijų preliminarų valstybės finansuojamų studijų vietų skaičių ir skiriamą valstybės finansavimą tose studijų kryptyse ir (arba) studijų krypčių grupėse ir (arba) jų grupėse, kuriose ribojamas priėmimas į valstybės finansuojamas vietas, taip pat bendrą kitų studijų krypčių grupių preliminarų valstybės finansavimą;

2) antrosios pakopos, doktorantūros ir profesinių studijų preliminarų valstybės finansuojamų studijų vietų skaičių ir skiriamą valstybės finansavimą;

3) trumposios pakopos, pirmosios pakopos, vientisųjų studijų, antrosios pakopos ir doktorantūros studijų preliminarų studijų stipendijų skaičių ir skiriamą valstybės finansavimą.

4. Atitinkamais metais priimamų trumposios pakopos, pirmosios pakopos ir vientisųjų studijų studentams skiriamo valstybės finansavimo ir preliminaraus valstybės finansuojamų trumposios pakopos, pirmosios pakopos ir vientisųjų studijų vietų ir studijų stipendijų skaičiaus paskirstymą pagal studijų kryptis ir (arba) jų grupes (menų studijų – ir pagal studijų programas arba specializacijas, pedagogų rengimo – pagal studijų programas arba jų grupes) iki kiekvienų metų balandžio 15 dienos nustato švietimo ir mokslo ministras, atsižvelgdamas į valstybės ūkinės, socialinės ir kultūrinės plėtros poreikius, valstybės finansines galimybes ir įvertinęs absolventų įsidarbinimo rodiklius. Iki kiekvienų metų balandžio 15 dienos švietimo, mokslo ir sporto ministras, neviršydamas valstybės finansavimo, nustatyto vadovaujantis šio straipsnio 3 dalies 1 ir 3 punktais, tvirtina atitinkamais metais priimamų į trumposios pakopos, pirmosios pakopos ir vientisąsias studijas:

1) preliminaraus valstybės finansuojamų studijų vietų skaičiaus ir skiriamo valstybės finansavimo tose studijų kryptyse ir (arba) studijų krypčių grupėse ir (arba) jų grupėse, kuriose ribojamas priėmimas į valstybės finansuojamas vietas, paskirstymą pagal studijų kryptis ir (arba) jų grupes, ir (arba) studijų krypčių grupes ir (arba) jų grupes (menų ir pedagogų rengimo studijų atveju – ir pagal studijų programas, ir (arba) jų grupes, ir (arba) specializacijas);

2) preliminaraus studijų stipendijų skaičiaus ir skiriamo valstybės finansavimo paskirstymą pagal studijų krypčių grupes ir (arba) jų grupes.

5. Galutinį valstybės finansuojamų trumposios pakopos, pirmosios pakopos, ir vientisųjų ir antrosios pakopos studijų vietų skaičių ir jų pasiskirstymą pagal aukštąsias mokyklas bei studijų krypčių grupes tvirtina švietimo, ir mokslo ir sporto ministras, kai yra žinomi stojimo į aukštąsias mokyklas rezultatai ir pasirašytos studijų sutartys.

6. Nuolatinės formos studijų vietų, į kurias priimtų studentų studijos pagal šio straipsnio nuostatas apmokamos valstybės biudžeto lėšomis, skaičius aukštojoje mokykloje išlieka nepakitęs per visą nustatytą studijų laikotarpį, o ištęstinės formos studijų vietų, į kurias priimamų studentų studijos apmokamos valstybės biudžeto lėšomis, skaičius aukštojoje mokykloje išlieka nepakitęs per laikotarpį, ne daugiau kaip iki pusantro karto ilgesnį negu nustatytas atitinkamų nuolatinės formos studijų laikotarpis, išskyrus šio straipsnio 7 dalyje numatytus atvejus. Tais atvejais, kai valstybės finansuojamoje studijų vietoje studijuojantis asmuo pašalinamas iš aukštosios mokyklos, praranda valstybės finansavimą arba nutraukia studijas ir kai valstybės finansuojama studijų vieta nėra užimama šio straipsnio 17 dalyje nustatyta tvarka, aukštosios mokyklos studijų vietai skirtas valstybės finansavimas išlieka iki biudžetinių metų pabaigos tol, kol atsilaisvinusių ir neužimtų valstybės finansuojamų studijų vietų skaičius tam tikroje studijų krypčių grupėje arba mokslo ar meno srityje yra ne didesnis kaip didžiausias leistinas atsilaisvinusių ir neužimtų valstybės finansuojamų studijų vietų skaičius toje studijų krypčių grupėje arba mokslo ar meno srityje. Kai atsilaisvinusių ir neužimtų valstybės finansuojamų studijų vietų skaičius tam tikroje studijų krypčių grupėje arba mokslo ar meno srityje yra didesnis nei didžiausias leistinas atsilaisvinusių ir neužimtų valstybės finansuojamų studijų vietų skaičius toje studijų krypčių grupėje arba mokslo ar meno srityje, valstybės finansavimas mažinamas ta dalimi, kuri tektų atsilaisvinusių ir neužimtų valstybės finansuojamų studijų vietų skaičiui, viršijančiam didžiausią leistiną atsilaisvinusių ir neužimtų valstybės finansuojamų studijų vietų skaičių. Didžiausia leistina atsilaisvinusių ir neužimtų valstybės finansuojamų studijų vietų dalis yra 25 procentai nuo priėmimo metais tam tikroje studijų krypčių grupėje arba mokslo ar meno srityje švietimo, mokslo ir sporto ministro nustatyta tvarka užfiksuoto valstybės finansuojamų studijų vietų skaičiaus.

7. Asmuo, kurio studijas finansuoja valstybė, Vyriausybės nustatytais atvejais ir tvarka turi teisę keisti studijų programą ir (arba) studijų formą studijų krypties krypčių grupėje, neprarasdamas likusios valstybinio studijų finansavimo dalies, ne didesnės negu tos studijų programos norminė studijų kaina.

8. Valstybės Preliminaraus valstybės finansuojamų antrosios pakopos universitetinių studijų vietų ir studijų stipendijų skaičių skaičiaus ir skiriamo valstybės finansavimo paskirstymą pagal studijų krypčių grupes ir (arba) jų grupes ir aukštąsias mokyklas tvirtina švietimo, ir mokslo ir sporto ministras pagal studijų krypčių grupes ir aukštąsias mokyklas, neviršydamas valstybės finansavimo, apskaičiuoto pagal patvirtintą preliminarų studijų vietų ir studijų stipendijų skaičių ir normines studijų kainas nustatyto vadovaujantis šio straipsnio 3 dalies 2 ir 3 punktais, atsižvelgdamas į valstybės ūkinės, socialinės ir kultūrinės plėtros poreikius, ir valstybės finansines galimybes, ir į Lietuvos mokslo tarybos atliktą mokslo ir studijų institucijų mokslo (meno) mokslinių tyrimų ir eksperimentinės plėtros bei meno veiklos rezultatų įvertinimą ir (arba) pirmosios pakopos absolventų pagal studijų krypčių grupes ir (arba) studijų kryptis skaičių, bei kitus švietimo, mokslo ir sporto ministro nustatytus rodiklius universitetų nustatytas atitinkamų metų antrosios pakopos studijų kainas. Preliminaraus valstybės finansuojamų antrosios pakopos universitetinių studijų vietų ir studijų stipendijų skaičiaus ir skiriamo valstybės finansavimo paskirstymas pagal studijų krypčių grupes ir (arba) jų grupes ir aukštąsias mokyklas rengiamas švietimo, mokslo ir sporto ministro nustatyta tvarka. Universitetai, vykdantys tarpkryptines magistrantūros studijas, savo nustatyta tvarka nustato studijų krypčių grupę, su kuria susieja studentų priėmimą.

9. Valstybės finansuojamų doktorantūros vietų ir studijų stipendijų skaičių mokslo ir studijų institucijose tvirtina švietimo, ir mokslo ir sporto ministras pagal mokslo ir meno kryptis ir (arba) jų grupes ir mokslo ir studijų institucijas, neviršydamas valstybės finansavimo, apskaičiuoto pagal patvirtintą preliminarų studijų vietų ir studijų stipendijų skaičių ir normines studijų kainas nustatyto vadovaujantis šio straipsnio 3 dalies 2 ir 3 punktais, atsižvelgdamas į valstybės ūkinės, socialinės ir kultūrinės plėtros poreikius, valstybės finansines galimybes ir į Lietuvos mokslo tarybos atliktą mokslo ir studijų institucijų mokslo (meno) mokslinių tyrimų ir eksperimentinės plėtros bei meno veiklos rezultatų įvertinimą, doktorantūros rezultatus, kitus švietimo, mokslo ir sporto ministro nustatytus rodiklius, taip pat į galimybes rengti tos mokslo ar meno srities doktorantus ir mokslo ir studijų institucijų nustatytas atitinkamų metų doktorantūros studijų kainas. Valstybės finansuojamų doktorantūros vietų ir studijų stipendijų skaičiaus paskirstymas pagal mokslo ir meno kryptis ir (arba) jų grupes ir mokslo ir studijų institucijas rengiamas švietimo, mokslo ir sporto ministro nustatyta tvarka.

10. Švietimo, ir mokslo ir sporto ministro nustatyta valstybės finansuojamų doktorantūros vietų dalis doktorantūros teisę turinčioms mokslo ir studijų institucijoms gali būti paskirstyta yra paskirstoma konkurso būdu per švietimo, ir mokslo ir sporto ministro nustatytus terminus, pasitelkiant Lietuvos mokslo tarybą. Konkursas vykdomas švietimo,  ir mokslo ir sporto ministro nustatyta tvarka, pagal kurią numatoma, kad doktorantūros temas gali siūlyti ministerijos, įmonės, įstaigos arba organizacijos. Švietimo, ir mokslo ir sporto ministro patvirtintame tvarkos apraše numatytais atvejais konkurso būdu valstybės finansuojama doktorantūros vieta gali būti paskirta ir doktorantūros teisės neturinčiai mokslo ir studijų institucijai ar įmonei, vykdančiai doktorantūros krypties aukšto lygio mokslinius tyrimus ir (ar) eksperimentinės plėtros darbus ir dalyvaujančiai konkurse kartu su doktorantūros teisę turinčia mokslo ir studijų institucija (institucijomis). Šiuo atveju taikoma konkurse dalyvavusios doktorantūros teisę turinčios mokslo ir studijų institucijos nustatyta studijų kaina. Konkursą laimėjusi doktorantūros teisės neturinti mokslo ir studijų institucija ar įmonė ir kartu su ja konkurse dalyvavusi doktorantūros teisę turinti mokslo ir studijų institucija (institucijos) sudaro su Lietuvos mokslo taryba suderintą sutartį dėl doktorantūros vykdymo.

11. Valstybės finansuojamų profesinių studijų vietų skaičius nustatomas įvertinus valstybės institucijų, atsakingų už atitinkamos srities specialistų poreikio planavimą, siūlymus ir specialistų įsidarbinamumo rodiklius. Specialistų poreikį, atsižvelgusios į valstybės reikmes, institucijos nustato pagal atitinkamas kvalifikacijas ir iki kiekvienų metų sausio 1 dienos pateikia Švietimo, ir mokslo ir sporto ministerijai. Švietimo, ir mokslo ir sporto ministras, įvertinęs valstybės institucijų, atsakingų už atitinkamos srities specialistų poreikio planavimą, pateiktus specialistų poreikio duomenis, atsižvelgdamas į universitetų nustatytas atitinkamų metų profesinių studijų kainas ir neviršydamas valstybės finansavimo, apskaičiuoto pagal patvirtintą preliminarų studijų vietų skaičių ir normines studijų kainas nustatyto vadovaujantis šio straipsnio 3 dalies 2 punktu, tvirtina valstybės finansuojamų profesinių studijų vietų skaičių pagal aukštąsias mokyklas ir kvalifikacijas, kurias teisės aktų nustatytais atvejais ir tvarka suteikia aukštoji mokykla (rezidentūros atveju – pagal specialybes studijų programas, pedagogų rengimo atveju – pagal ugdomąjį ugdymo sričių dalyką ir (arba) ugdymo sričių dalykų grupes).

12. Valstybė finansuoja studentų, studijuojančių valstybės finansuojamose studijų vietose, studijų kainą šio įstatymo 83 straipsnyje nustatyta tvarka.

13. Valstybės biudžeto lėšos studijų kainai valstybės finansuojamose studijų vietose apmokėti skiriamos Vyriausybės nustatyta tvarka.

14. Valstybės finansuojamose studijų vietose studijavę asmenys ir asmenys, gavę studijų stipendiją, pašalinti iš mokslo ir studijų institucijos arba nutraukę studijas, Vyriausybės nustatytais atvejais ir tvarka privalo į valstybės biudžetą grąžinti studijų kainai valstybės finansuojamose studijų vietose apmokėti skirtas lėšas arba jų dalį.

15. Užsienio šalių institucijose ar pagal tarptautinių organizacijų švietimo programas išsilavinimą įgijusių asmenų konkuravimo dėl priėmimo į valstybės finansuojamas studijų aukštosiose mokyklose vietas tvarką nustato švietimo, ir mokslo ir sporto ministras.

16. Užsienio lietuvių, įgijusių vidurinį išsilavinimą Lietuvoje, konkuravimo dėl priėmimo į valstybės finansuojamas studijų aukštosiose mokyklose vietas tvarką nustato švietimo, ir mokslo ir sporto ministras.

17. Iš mokslo ir studijų institucijos pašalinus valstybės finansuojamoje studijų vietoje studijavusį asmenį arba jam nutraukus studijas (išskyrus šio straipsnio 7 dalyje numatytus atvejus), į atsilaisvinusią valstybės finansuojamą studijų vietą nefinansuojamoje studijų vietoje studijavę asmenys perkeliami aukštosios mokyklos mokslo ir studijų institucijos nustatyta tvarka, vadovaujantis šio įstatymo 78 straipsnyje įtvirtintais principais laikantis nuostatos, kad atsilaisvinusią valstybės finansuojamą studijų vietą užima geriausiai toje pačioje studijų (mokslo, meno) kryptyje, tame pačiame kurse ir pagal tokią pačią studijų formą valstybės nefinansuojamoje studijų vietoje besimokantis studentas, atitinkantis gero mokymosi kriterijus, nurodytus šio įstatymo 78 straipsnio 4 dalyje, doktorantūros atveju – vykdantis doktoranto darbo planą. Jeigu atsilaisvinusių vietų yra mažiau negu studentų, atitinkančių gero mokymosi kriterijus (doktorantūros atveju – vykdančių doktoranto darbo planą), pirmenybė teikiama studentams, vertinamuoju laikotarpiu surinkusiems daugiau modulių (dalykų) puikaus pasiekimų lygmens įvertinimų (doktorantūros atveju – sprendimą priima doktorantūros komitetas).

 

7 straipsnis. 79 straipsnio pakeitimas

Pakeisti 79 straipsnio 1 dalį ir ją išdėstyti taip:

1. Vyriausybės nustatyta tvarka ir dydžiu iš valstybės biudžeto lėšų daliai valstybės nefinansuojamose trumposios, pirmosios ir antrosios pakopų ar vientisųjų studijų vietose geriausiais rezultatais studijų metus baigusių asmenų kiekvienais metais kompensuojama per atitinkamą laikotarpį sumokėta studijų kaina (studijų kainos dalis, ne didesnė kaip norminė studijų kaina). Asmenų, kuriems kompensuojama studijų kaina (studijų kainos dalis, ne didesnė kaip norminė studijų kaina), skaičius pagal konkrečią aukštosios mokyklos studijų kryptį nustatomas šio straipsnio 2 dalyje nustatyta tvarka. Valstybės nefinansuojamose studijų vietose geriausiai studijų metus baigusių asmenų eilės pagal studijų kryptis sudaromos aukštosios mokyklos nustatyta tvarka.“

 

8 straipsnis. 82 straipsnio pakeitimas

1. Pakeisti 82 straipsnio 3 dalį ir ją išdėstyti taip:

„3. Skatinamosios stipendijos geriausiems studentams, neatsižvelgiant į jų studijų finansavimo pobūdį, skiriamos iš aukštųjų mokyklų ar kitų lėšų, atsižvelgiant į studijų rezultatus ar kitus akademinius laimėjimus. Valstybinėms aukštosioms mokykloms valstybės biudžeto lėšos studentams skatinti skiriamos pagal studentų, studijuojančių valstybės finansuojamose studijų vietose, skaičių ir Vyriausybės patvirtintą vienam studentui tenkančių valstybės biudžeto lėšų, skirtų šiam tikslui, dydį. Valstybinių aukštųjų mokyklų skatinamųjų stipendijų fondas sudaromas ir šios stipendijos skiriamos valstybinių aukštųjų mokyklų senatų (akademinių tarybų) nustatyta tvarka, suderinta su studentų atstovybe.“

2. Pakeisti 82 straipsnio 4 dalį ir ją išdėstyti taip:

„4. Vyriausybės nustatyta tvarka iš ministerijoms, aukštosioms mokykloms ir kitoms valstybės institucijoms ir įstaigoms skirtų valstybės biudžeto lėšų aukštųjų mokyklų studentams gali būti teikiama parama.“

3. Pakeisti 82 straipsnio 5 dalį ir ją išdėstyti taip:

„5. Paramos aukštųjų mokyklų doktorantams ir studentams, studijuojantiems pagal profesines studijų programas (išskyrus gydytojus rezidentus, gydytojus odontologus rezidentus ir veterinarijos gydytojus rezidentus, dirbančius rezidentūros bazėje), priimtiems į studijų vietas, kuriose studijos apmokamos valstybės biudžeto lėšomis, arba gaunantiems studijų stipendiją, teikimo tvarką nustato Vyriausybė.

4. Pakeisti 82 straipsnio 7 dalį ir ją išdėstyti taip:

„7. Švietimo, mokslo ir sporto ministro nustatyta tvarka gali būti skiriama parama Lietuvos Respublikos aukštosiose mokyklose studijuojantiems užsienio lietuviams ir finansuojamos užsienio lietuvių, įgijusių išsilavinimą užsienyje, trumposios, pirmosios, antrosios pakopos ir trečiosios pakopos doktorantūros studijos.“

5. Pakeisti 82 straipsnio 8 dalį ir ją išdėstyti taip:

„8. Švietimo, mokslo ir sporto ministro nustatyta tvarka gali būti finansuojamos Lietuvos Respublikos aukštosiose mokyklose studijuojančių užsienio valstybių piliečių trumposios, pirmosios, antrosios pakopos ir trečiosios pakopos doktorantūros studijos.

6. Pakeisti 82 straipsnio 10 dalį ir ją išdėstyti taip:

„10. Asmeniui, priimtam į valstybės nefinansuojamą trumposios pakopos, pirmosios pakopos, vientisųjų studijų, antrosios pakopos ar doktorantūros studijų vietą, iš valstybės biudžeto lėšų studijų laikotarpiui gali būti skiriama norminės studijų kainos dydžio (tuo atveju, kai už studijas mokama metinė studijų kaina mažesnė už norminę studijų kainą, – studijų kainos dydžio) studijų stipendija. Studijų stipendija asmeniui, priimtam į valstybės nefinansuojamą trumposios pakopos, pirmosios pakopos, vientisųjų studijų ar antrosios pakopos studijų vietą, gali būti skiriama tik tuo atveju, jei aukštoji mokykla laikosi nuostatos, kad švietimo, mokslo ir sporto ministro nustatyta data užfiksuotas faktinis studijų programos studijų vietų skaičius yra ne mažesnis kaip švietimo, mokslo ir sporto ministro nustatytas minimalus studijų vietų skaičius pagal studijų programas ir (arba) studijų kryptis, ir (arba) krypčių grupes ir studijų formas. Aukščiausius konkursinius balus pagal stojančiųjų į trumposios pakopos, pirmosios pakopos ir vientisųjų studijų valstybės finansuojamas studijų vietas konkursinę eilę surinkusiems asmenims, Asmenims, priimtiems į trumposios pakopos, pirmosios pakopos ir vientisųjų studijų valstybės nefinansuojamas vietas tose aukštosiose mokyklose, kurių nustatytas mažiausias stojamasis konkursinis balas ne žemesnis negu švietimo, ir mokslo ir sporto ministro nustatytas mažiausias stojamasis konkursinis balas, studijų stipendijos skiriamos pagal konkursinę eilę, neviršijant valstybės finansavimo, nustatyto vadovaujantis šio įstatymo 77 straipsnio 4 dalies 2 punktu. iš valstybės biudžeto lėšų studijų laikotarpiui skiriama norminės studijų kainos dydžio (tuo atveju, kai už studijas mokama metinė studijų kaina mažesnė už norminę studijų kainą, – studijų kainos dydžio) studijų stipendija. Atitinkamais metais priimamų trumposios pakopos, pirmosios pakopos ir vientisųjų studijų studentų valstybės finansavimą studijų stipendijoms ir preliminarų gaunančių studijų stipendijas trumposios pakopos, pirmosios pakopos ir vientisųjų studijų, antrosios pakopos, doktorantūros studijų studentų skaičių (nustatytą pagal patvirtintas atitinkamų metų normines studijų kainas) iki kiekvienų metų balandžio 2 dienos nustato Vyriausybė, atsižvelgdama į valstybės ūkinės, socialinės ir kultūrinės plėtros poreikius ir valstybės finansines galimybes. Asmenims, priimtiems į antrosios pakopos studijų valstybės nefinansuojamas vietas studijų stipendijos skiriamos, neviršijant valstybės finansavimo, nustatyto vadovaujantis šio įstatymo 77 straipsnio 8 dalimi. Asmenims, priimtiems į doktorantūros studijų valstybės nefinansuojamas vietas studijų stipendijos skiriamos, neviršijant studijų stipendijų skaičiaus ir valstybės finansavimo, nustatytų vadovaujantis šio įstatymo 77 straipsnio 9 dalimi.  Studijų stipendijų skyrimo ir mokėjimo tvarką nustato Vyriausybė. Studijų stipendijas administruoja Valstybinis studijų fondas.“

 

9 straipsnis. 83 straipsnio pakeitimas

1. Pripažinti netekusiu galios 83 straipsnio 3 dalies 3 punktą.

3) studentams skatinti.

2. Pakeisti 83 straipsnio 4 dalį ir ją išdėstyti taip:

„4. Vyriausybės nustatyta tvarka apskaičiuojama norminė apskaičiuojamos trumposios pakopos, pirmosios pakopos, vientisųjų studijų, antrosios pakopos, profesinių studijų atitinkamos studijų krypties arba studijų programų grupės norminės studijų kaina kainos ir doktorantūros norminė studijų kaina, apimanti apimančios šio straipsnio 3 dalyje nurodytas studijų išlaidas. Normines atitinkamais metais priimamų studentų studijų kainas kiekvienais metais iki sausio 15 dienos tvirtina švietimo, ir mokslo ir sporto ministras. Tais atvejais, kai aukštosios mokyklos nustatyta studijų kaina neviršija norminės studijų kainos, valstybės biudžeto lėšomis apmokama aukštosios mokyklos nustatyta studijų kaina. Tais atvejais, kai aukštosios mokyklos nustatyta studijų kaina viršija norminę studijų kainą, valstybės biudžeto lėšomis apmokama norminė studijų kaina.“

 

10 straipsnis. Įstatymo papildymas 831 straipsniu

Papildyti įstatymą 831 straipsniu:

831 straipsnis. Valstybės biudžeto lėšos valstybinių aukštųjų mokyklų veiklos pažangai skatinti

1. Valstybės biudžeto lėšos valstybinių aukštųjų mokyklų veiklos pažangai skatinti valstybinėms aukštosioms mokykloms yra skiriamos Vyriausybės nustatyta tvarka, atsižvelgiant į sutarčių, sudarytų vadovaujantis šio įstatymo 9 straipsniu, vykdymo rezultatus.

2. Valstybinėms aukštosioms mokykloms valstybės biudžeto lėšos jų veiklos pažangai skatinti sudaro ne daugiau kaip 5 procentus, apskaičiuotus nuo valstybinėms aukštosioms mokykloms patvirtinto valstybės biudžeto bazinio finansavimo.

 

11 straipsnis. Įstatymo įsigaliojimas, taikymas ir įgyvendinimas

1. Šis įstatymas, išskyrus šio straipsnio 3 dalį, įsigalioja 2020 m. sausio 1 d.

2. Šio įstatymo 6 straipsniu keičiamo Lietuvos Respublikos mokslo ir studijų įstatymo 77 straipsnio 6 dalies nuostatos, 8 straipsniu keičiamo Lietuvos Respublikos mokslo ir studijų įstatymo 82 straipsnio 3 dalies nuostatos ir šio įstatymo 9 straipsnio 1 dalis taikomos skiriant valstybės biudžeto lėšų asmenų, priimtų į valstybines aukštąsias mokyklas ne anksčiau kaip 2020 metais, studijoms ir stipendijoms. Skiriant valstybės biudžeto lėšų asmenų, priimtų į valstybines aukštąsias mokyklas iki 2020 m. sausio 1 d., studijoms ir stipendijoms, taikomos iki šio įstatymo įsigaliojimo galiojusios Lietuvos Respublikos mokslo ir studijų įstatymo 77 straipsnio 6 dalies, 82 straipsnio 3 dalies ir 83 straipsnio 3 dalies nuostatos.

3. Lietuvos Respublikos Vyriausybė ir  kitos institucijos, nurodytos šiame įstatyme, iki šio įstatymo įsigaliojimo parengia ir patvirtina teisės aktus, reikalingus šio įstatymo nuostatoms įgyvendinti.

 

 

Skelbiu šį Lietuvos Respublikos Seimo priimtą įstatymą.

 

 

Respublikos Prezidentas