LIETUVOS RESPUBLIKOS SEIMO

žmogaus teisių komitetas

 

PAGRINDINIO KOMITETO IŠVADA

DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS SEIMO NUTARIMO „DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS SEIMO 1999 M. LAPKRIČIO 11 D. NUTARIMO NR. VIII-1408 „DĖL SEIMO PETICIJŲ KOMISIJOS NUOSTATŲ PATVIRTINIMO“ PAKEITIMO“

PROJEKTO Nr. XIVP-351

2021-04-07 

Vilnius

 

 

1. Komiteto posėdyje dalyvavo: Žmogaus teisių komiteto pirmininkas Tomas Vytautas Raskevičius, komiteto nariai Dainius Kepenis, Tomas Bičiūnas, Eugenijus Gentvilas, Sergejus Jovaiša, Andrius Navickas; Komiteto biuro vedėja Jolanta Savickienė; biuro patarėjos Eglė Lukšienė,  Rūta Ragaliauskienė, Inga Ališauskienė; biuro padėjėja Ingrida Aidietienė.

Kviestieji asmenys: Seimo narys E. Pupinis.

2. Ekspertų, konsultantų, specialistų išvados, pasiūlymai, pataisos, pastabos (toliau – pasiūlymai):

Eil.

Nr.

Pasiūlymo teikėjas, data

Siūloma keisti

 

Pasiūlymo turinys

 

Komiteto nuomonė

Argumentai,

pagrindžiantys nuomonę

str.

str. d.

p.

1

Lietuvos Respublikos Seimo Kanceliarijos

Teisės departamentas

2021-03-18

1

2

 

Įvertinę projekto atitiktį Konstitucijai, galiojantiems įstatymams, teisėkūros principams ir teisės technikos taisyklėms, teikiame šias pastabas:

1. Projekto 1 straipsnio 2 punktu keičiamų Seimo Peticijų komisijos nuostatų (toliau – nuostatų) 12 punkte siūloma nustatyti, kad „neaiškiai ir nesuprantamai parašytas kreipimasis Komisijos sprendimu nenagrinėjamas ir apie tai ne vėliau kaip per 5 darbo dienas raštu pranešama pareiškėjui ar jo atstovui“. Vertindami šios nuostatos formuluotę „neaiškiai ir nesuprantamai parašytas kreipimasis“, siūlome atkreipti dėmesį į Viešojo administravimo įstatymo 11 straipsnio 3 dalies 2 punktą, kuriame numatyta, kad prašymas (skundas) nenagrinėjamas, jei „<...> jo turinys nekonkretus ir nesuprantamas ir dėl to viešojo administravimo subjektas negali tokio prašymo ar skundo išnagrinėti <...>“ ir, siekiant tarpusavyje derinti įstatymuose vartojamas formuluotes, projekto nuostatą atitinkamai koreguoti. Ta pati pastaba teiktina ir dėl 3 punktu keičiamų nuostatų 18 punkte vartojamos formuluotės „neaiškiai ir nesuprantamai“.

 

 

 

 

Pritarti

Komiteto siūloma formuluotė:

„12. Anoniminis kreipimasis atmetamas ir laikomas nepaduotu. Nekonkretaus ir nesuprantamo turinio kreipimasis Komisijos sprendimu nenagrinėjamas ir apie tai ne vėliau kaip per 5 darbo dienas raštu pranešama pareiškėjui ar jo atstovui. Šiais atvejais nesiaiškinama, ar kreipimesi iškeltų reikalavimų ir siūlymų nagrinėjimas priklauso Seimo kompetencijai, ir tokio kreipimosi pripažinimo peticija klausimas nesprendžiamas.“;

 

 

1

1

 

2. Projekto 1 straipsnio 1 punktu keičiamų nuostatų 10 punkte siūloma vietoje sąvokų „įregistravimą“, „įregistravusią“ vartoti sąvokas „užregistravimą“, „užregistravusią“. Atkreiptinas dėmesys, kad galiojančiuose įstatymuose šios sąvokos vartojamos kaip sinonimai, todėl minėtos projekto nuostatos vertintinos kaip perteklinės.

Nepritarti

Kadangi įstatymo projekte keičiama formuluotė, t.y. žodžiai „registracijos žurnalas“ keičiami žodžiais „dokumentų registras“, bei  remiantis       „Kanceliarinės kalbos patarimais“, kad  užregistruoti – tai „įrašyti į tam tikrą sąrašą ar duomenų sankaupą: Kiekvienas dokumentas turi būti užregistruotas.“, Komitetas siūlo pritarti teikiamam pakeitimui ir sąvoką „įregistruoti“ atitinkamai pakeisti į   „užregistruoti“.

 

 

3. Piliečių, asociacijų, politinių partijų, lobistų ir kitų suinteresuotų asmenų pasiūlymai: nėra.

4. Valstybės ir savivaldybių institucijų ir įstaigų pasiūlymai: nėra.

5. Subjektų, turinčių įstatymų leidybos iniciatyvos teisę, pasiūlymai: nėra.

6. Seimo paskirtų papildomų komitetų / komisijų pasiūlymai: nepaskirta.

7. Komiteto sprendimas ir pasiūlymai:                   

        7.1. Sprendimas: pritarti komiteto išvadai ir patobulintam nutarimo projektui Nr. XIVP-351.

 

8. Balsavimo rezultatai: pritarta bendru sutarimu.

9. Komiteto paskirti pranešėjai: A. Navickas, T. Bičiūnas.

 

 

PRIDEDAMA. Komiteto siūlomas nutarimo projektas, jo lyginamasis variantas.

 

Komiteto pirmininkas                                                                         (Parašas)                                                                      Tomas Vytautas Raskevičius

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Žmogaus teisių komiteto biuro patarėja Inga Ališauskienė