LIETUVOS RESPUBLIKOS SEIMO

Ateities Komiteto

 

PAGRINDINIO KOMITETO PAPILDOMA IŠVADA

DĖL GAUTŲ NAUJŲ PASTABŲ IR PASIŪLYMŲ

DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS SEIMO NUTARIMO „DĖL VALSTYBĖS PAŽANGOS STRATEGIJOS „LIETUVOS ATEITIES VIZIJA „LIETUVA 2050“ PATVIRTINIMO“ PROJEKTO NR. XIVP-2937(2)

 

2023-12-13 Nr. 122-P-32

 

Vilnius

 

Komiteto posėdyje dalyvavo: Komiteto pirmininkas Raimundas Lopata, komiteto pirmininko pavaduotojas Lukas Savickas, komiteto nariai: Kasparas Adomaitis, Zigmantas Balčytis, Rasa Budbergytė, Ligita Girskienė, Angelė Jakavonytė, Asta Kubilienė, Paulė Kuzmickienė, Laima Nagienė, Andrius Navickas,  Rasa Petrauskienė, Viktoras Pranckietis, Arūnas Valinskas, Kęstutis Vilkauskas.

Ateities komiteto biuras: vedėja Kosma Gulbinskienė, patarėjai: Arūnas Augustinaitis, Agnė Grigienė, Ieva Lavišienė, Miglė Paulauskė, Giedrius Viliūnas, padėjėjos: Dovilė Indrašiutė, Jūratė Ozarovskienė.

Kviestieji asmenys: Lietuvos Respublikos Ministro Pirmininko patarėjas strateginio planavimo, viešojo administravimo, reformų ir pokyčių valdymo klausimais Darius Žeruolis.

2. Seimo kanceliarijos Teisės departamento išvados ir kitų ekspertų pasiūlymai: negauta.

3. Subjektų, turinčių įstatymų leidybos iniciatyvos teisę, pasiūlymai:

Eil.

Nr.

Pasiūlymo teikėjas, data

Siūloma keisti

Pastabos

Pasiūlymo turinys

Komiteto / Komisijos sprendimas

Argumentai,

pagrindžiantys sprendimą

str.

str. d.

p.

1.

Seimo nariai,

Lukas

Savickas ir kiti

2023-12-12

(VI

skyrius)

 

 

41 psl

Argumentai:

Lietuvos Respublikos teritorijos ekologinio kompensavimo sistemos (gamtinio karkaso) kokybės ir ekologinio potencialo didinimo pagrindinės kryptys jau yra apibrėžtos kitame vizijinio lygmens dokumente – Lietuvos Respublikos teritorijos bendrojo plano valstybės teritorijos erdvinio vystymo kryptyse ir teritorijos naudojimo funkciniuose prioritetuose, patvirtintuose Lietuvos Respublikos Seimo 2020 m. birželio 4 d. nutarimu Nr. XIII-3021 „Dėl Lietuvos Respublikos teritorijos bendrojo plano valstybės teritorijos erdvinio vystymo krypčių ir teritorijos naudojimo funkcinių prioritetų patvirtinimo”[1], (toliau - LRBP-2050). Šis dokumentas kitaip dar žinomas kaip Lietuvos Respublikos teritorijos bendrojo plano koncepcija laikotarpiui iki 2050 m.

LRBP-2050 51 ir 52 straipsniuose numatytas Lietuvos gamtinio karkaso kokybės ir ekologinio potencialo didinimas, didėjimą aiškiai ir tiesiogiai siejant su tolimesniu saugomų teritorijų sistemos (tinklo) plėtra, orientuota į jos ploto didinimą, apsaugos kokybės, bei ekosistemų susietumo (junglumo) gerinimą.

LRBP-2050 52 str. 5 d. numatomos ir kokybiškai naujos visuomenės įtraukimo į saugomų teritorijų plėtrą galimybės. Jos sietinos su galimybe saugomų teritorijų steigimą inicijuoti pavieniams žemės savininkams, bendruomenėms ir asociacijoms. Tokiu būdu siekiama biologinės įvairovės nykimo ir klimato kaitos krizės keliamų ekologinio, socialinio ir ekonominio pobūdžio problemų sprendimo efektyvumą didinti pasitelkiant savininkų ir pilietinės visuomenės potencialą.

Atkreipiame dėmesį į tai, kad efektyvios apsaugos saugomose teritorijose didinimas ir teritorijų plėtra yra visuotinai pripažįstama kaip esminė priemonė stabdant ekosistemų degradavimą ir sprendžiant biologinės įvairovės nykimo krizę. Saugomų teritorijų ypatinga svarba gamtos ir biologinės įvairovės apsaugai taip pat pabrėžiama Europos Sąjungos strateginiuose dokumentuose – 2030 ES biologinės įvairovės strategija[2].

Pažymėtina, kad Lietuva yra viena iš Jungtinių Tautų Biologinės įvairovės konvencijos narių. 2022 m. gruodžio 19 d. pasirašytas Kunmingo – Monrealio susitarimas dėl Biologinės įvairovės tinklo[3], kuriuo siekiama apsaugoti ir atkurti gamtą dabartinėms ir ateities kartoms, užtikrinti tvarų jos naudojimą ir paskatinti investicijas į ekologišką pasaulio ekonomiką. Jame  keliamas tikslas plėsti saugomų teritorijų tinklą.

Siūloma, kad Lietuvos ateities vizijoje „Lietuva 2050“ pokyčio Lietuvos saugomose teritorijose kryptis būtų formuluojama taip, kad nuosekliai atitiktų Lietuvos Respublikos Seimo 2020 m. patvirtinto LRBP-2050 pokyčio esmę. Tokį pat identiškai suformuluotą siūlymą Lietuvos Respublikos Seimui teikia ir Valstybės pažangos taryba (2023 m. gruodžio 4 d. posėdžio protokolas) [4].

 

Pasiūlymas:

Pakeisti Projektu Nr. XIVP-2937(2) tvirtinamos Valstybės pažangos strategijos „Lietuvos ateities vizija „Lietuva 2050“ III skyriaus penktojo skirsnio „Sujungta šalis, darni ir subalansuota plėtra“ dalies „Sugyvenimo su gamta srityje“ ketvirtą pastraipą ir ją išdėstyti taip:

„Derindama gyventojų, bendruomenių ir viešąjį interesus spręs apie efektyvią apsaugą užtikrinančių saugomų teritorijų vystymą ir plės efektyvią apsaugą užtikrinančias saugomas teritorijas, sujungs jas ekologiniais koridoriais.“

Pritarti

Balsavimo rezultatai: už – 15, prieš – 0, susilaikė – 0.

 

2.

Seimo narė

Liuda Pociūnienė,

2023-12-12

 

(VI

skyrius)

 

 

29 psl

Argumentai:

Valstybės pažangos vizijos „Lietuva 2050“ svarstymo Seimo Ateities komitete metu Valstybės pažangos taryba pareiškė pastabų antrosios pažangos krypties formuluotėms, liečiančioms aukštąjį mokslą. Pritartina, kad vizijoje kalbant apie aukštojo mokslo pažangą nėra tikslinga minėti konkrečios studijų formos, būdingos tik kai kuriems Lietuvos ir pasaulio universitetams („artes liberales studijos“), tikslinga šį aukštojo mokslo pažangos akcentą formuluoti bendriau – kaip poreikį stiprinti humanitarinių ir socialinių mokslų elementus studijose ir juos integruoti su kitomis mokslo disciplinomis. Kalbant apie aukštojo mokslo ateitį taip pat tikslinga pabrėžti didesnį universitetų įsitraukimą į visuomenės pažangai svarbių sprendimų parengimą.

 

Pasiūlymas:

Patikslinti valstybės pažangos vizijos „Lietuva 2050“ antrosios pažangos krypties formuluotes, skirtas aukštajam mokslui, ir jas išdėstyti taip:

 

„Vykdys Lietuvos aukštojo mokslo sistemos tarptautinį konkurencingumą didinančias programas, skatins aukštojo mokslo tarpdiscipliniškumą tarpkryptiškumą ir lankstumą, artes liberales studijas, į visas programas integruos stiprindama socialinių ir humanitarinių mokslų bei kultūrinio ugdymo komponentųus studijose, derindama ir integruodama juos su gamtos ir fizinių mokslų disciplinomis, bus atvira universitetų intelektinei lyderystei rengiant visuomenės pažangai svarbius sprendimus.“

 

Pritarti

Balsavimo rezultatai: už – 14, prieš – 0, susilaikė – 0.

 

 

 

Komiteto pirmininkas                                                                         (Parašas)                                                                      Raimundas Lopata

 

 

Komiteto biuro patarėjas

Ieva Lavišienė, tel. (8 5)  209 6363, el. p. [email protected]

Agnė Grigienė, tel. (8 5) 209 6830, el. p. [email protected]

 



[1] https://www.e-tar.lt/portal/lt/legalAct/38685690b13011eab9d9cd0c85e0b745

[2] https://eur-lex.europa.eu/legal-content/LT/TXT/HTML/?uri=CELEX:52020DC0380

 

[3] https://www.cbd.int/article/cop15-cbd-press-release-final-19dec2022

[4]https://lrv.lt/uploads/main/documents/files/2023_12_04%20VPT%20pos%C4%97d%C5%BEio%20Nr_6%20%20protokolas.pdf