LIETUVOS RESPUBLIKOS SEIMO KANCELIARIJOS

TEISĖS DEPARTAMENTAS

 

IŠVADA

DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS GINKLŲ IR ŠAUDMENŲ KONTROLĖS ĮSTATYMO NR. IX-705 13, 17 IR 30 STRAIPSNIŲ PAKEITIMO
ĮSTATYMO
PROJEKTO

 

2023-04-24 Nr. XIVP-2654

Vilnius

 

Įvertinę projekto atitiktį Konstitucijai, įstatymams, teisėkūros principams ir teisės technikos taisyklėms, teikiame šias pastabas.

1.                   Projekto 1 straipsniu Ginklų ir šaudmenų kontrolės įstatymo (toliau – keičiamas įstatymas) 13 straipsnyje siekiama nustatyti, kad keičiamo įstatymo 15 straipsnyje numatyti tam tikri asmenys „įsigydami ir turėdami“ A ir B kategorijos ginklus privalėtų „išklausyti pilietinio pasipriešinimo kursą Vyriausybės ar jos įgaliotos institucijos nustatyta tvarka“. Vadovaujantis keičiamo įstatymo 2 straipsnio 17 dalimi,  ginklo turėjimo sąvoka apima ginklo ir (ar) šaudmenų laikymą, nešiojimąsi, saugojimą bei naudojimą. Pagal galiojantį teisinį reguliavimą, prieš įgyjant A ir B kategorijos ginklą asmuo turi įgyti leidimą laikyti ar leidimą nešioti A ir B kategorijos ginklus. Pastebėtina, kad iš projektu teikiamos keičiamo įstatymo 13 straipsnio 15 dalies formuluotės „įsigydami ir turėdami A ir B kategorijos ginklus“ nėra aišku, kada asmuo, siekdamas turėti A ir B kategorijos ginklą, turėtų išklausyti pilietinio pasipriešinimo kursą - prieš teikdamas prašymą dėl leidimo laikyti ar leidimo nešiotis A ir B kategorijos ginklą, ar prieš fiziškai įgyjant (nusiperkant) tokios kategorijos ginklą. Atkreiptinas dėmesys, kad asmens turimas leidimas laikyti ir nešiotis ginklą, suteikia jam teisę turėti ne vieną tos pačios kategorijos ginklą, todėl projekto nuostatas siūlytina tikslinti, pareigą išklausyti pilietinio pasipriešinimo kursą siejant ne su fiziniu ginklo įsigijimu (tokiu atveju išklausyti pilietinio pasipriešinimo kursą reikėtų kaskart įsigyjant naują ginklą), o su leidimo, suteikiančio teisę A ir B kategorijos ginklus laikyti ar nešiotis, gavimu.

2.                   Kaip teigiama aiškinamajame rašte, „vien per likusius 9 šių metų mėnesius leidimus prognozuojama pratęsti apie 10 tūkst. Asmenų, kitąmet – apie 12 tūkst. Tai iš viso, įkaitant tuos, kurie leidimą ginklui gautų pirmą kartą ir jų skaičius nemažėtų, tokį kursą praeitų apie 20 tūkst. asmenų.“ Pastebėtina, kad šie skaičiai yra preliminarūs, o pasiruošimui dėl projektu siūlomų pakeitimų yra numatomi tik 8 mėnesiai. Atsižvelgiant į tai, svarstytina, ar iki projektu siūlomu nuostatų įsigaliojimo bus tinkamai pasiruošta tokių kursų organizavimui ir ar bus objektyvios galimybės vykdyti tokius kursus tokiam skaičiui asmenų, t. y. ar pritarus projektu siūlomam teisiniam reguliavimui, leidimų įsigyti, laikyti ir nešioti A ir B kategorijos ginklus procesas netaps itin sudėtingas ir neproporcingai ilgas. Be kita ko, nėra aišku ir tai, kaip šie kursai bus organizuojami Europos fiziniams ir juridiniams asmenims, kurie, vadovaujantis keičiamo įstatymo 13 straipsnio 6 dalimi B kategorijos ginklą gali įgyti profesinei veiklai.

3.                   Projekto aiškinamojo rašto 13 punkte nurodoma, kad „Įstatymui įgyvendinti papildomų lėšų nereikės.“ Šiuo aspektu pastebėtina, kad projektu siūlomas teisinis reglamentavimas susijęs su papildomų Lietuvos Respublikos valstybės biudžeto lėšų poreikiu, nes numatomas naujas reguliavimas dėl privalomų kursų išklausymo tam tikrai asmenų grupei, siekiančiai įgyti ir turėti A ir B kategorijos ginklus ir asmenims, kuriems baigiasi leidimas nešiotis ginklus ar leidimas laikyti ginklus, o tam reikės papildomai paruošti specialistus, vedančius tokio pobūdžio kursus. Atsižvelgiant į keičiamame įstatyme nustatytą Vyriausybės kompetenciją bei į numanomą lėšų poreikį, manytina, kad dėl šio įstatymo projekto turėtų būti gauta Vyriausybės nuomonė dėl siūlomo teisinio reguliavimo.

4.                   Redakciniu aspektu tikslintina projekto 4 straipsnio 3 dalis, vietoje žodžių „asmenys, kurie turi galiojantį leidimą nešiotis ginklus ar leidimą laikyti ginklus iki šio įstatymo įsigaliojimo“ įrašytini žodžiai „asmenys, iki šio įstatymo įsigaliojimo įgiję leidimą nešiotis ginklus ar leidimą laikyti ginklus“.

 

Departamento direktorius                                                                                      Dainius Zebleckis

 

 

 

 

 

E. Drėgvaitė, tel. (8 5) 239 6891, el. p. [email protected]

M. Masteikienė (8 5) 239 6843, el. p. [email protected]