LIETUVOS RESPUBLIKOS
GARANTIJŲ DARBUOTOJAMS JŲ DARBDAVIUI TAPUS NEMOKIAM IR ILGALAIKIO DARBO IŠMOKŲ ĮSTATYMO NR. XII-2604 5, 6, 7, 8, 14, 17, 18, 19, 20, 22 IR 24 STRAIPSNIŲ PAKEITIMO ĮSTATYMO PROJEKTO
AIŠKINAMASIS RAŠTAS
1. Įstatymo projekto rengimą paskatinusios priežastys, parengto projekto tikslai ir uždaviniai
Šiuo metu Lietuvos Respublikos Seime yra užregistruotas paketas įstatymų projektų, kuriais numatytas Lietuvos Respublikos darbo kodekso patvirtinimo, įsigaliojimo ir įgyvendinimo įstatymo ir su juo patvirtintu Darbo kodeksu susijusių įstatymų įsigaliojimo atidėjimas iki 2017 m. liepos 1 d. Vienas iš susijusių įstatymų yra Lietuvos Respublikos garantijų darbuotojams jų darbdaviui tapus nemokiam ir ilgalaikio darbo išmokų įstatymas. Pažymėtina, kad su naujuoju Darbo kodeksu susijusi tik šio įstatymo dalis, reglamentuojanti Ilgalaikio darbo išmokų fondą, įmokų į jį ir išmokų iš jo administravimą. Šio įstatymo dalis, susijusi su Garantinio fondo, įmokų į jį ir išmokų iš jo administravimu, su nedideliais pakeitimais galėtų įsigalioti nuo 2017 m. sausio 1 d. Kadangi pagal Garantijų darbuotojams jų darbdaviui tapus nemokiam ir ilgalaikio darbo išmokų įstatymą numatytas Garantinio fondo administravimo perdavimas Valstybinio socialinio draudimo fondo administravimo įstaigoms ir jau yra pradėti su administravimo perdavimu susiję procesai (darbuotojų atleidimas ir pan.), šios įstatymo dalies įsigaliojimas nuo biudžetinių metų pradžios būtų tinkamesnis.
Siekiant efektyvesnio administravimo, Įstatymo projektu taip pat taisomos kai kurios kitos Garantijų darbuotojams jų darbdaviui tapus nemokiam ir ilgalaikio darbo išmokų įstatymo nuostatos.
2. Įstatymo projekto iniciatoriai (institucija, asmenys ar piliečių įgalioti atstovai) ir rengėjai
Įstatymo projekto iniciatoriai – LR Seimo nariai.
3. Kaip šiuo metu yra reguliuojami įstatymo projekte aptarti teisiniai santykiai
Šio metu numatytas Garantijų darbuotojams jų darbdaviui tapus nemokiam ir ilgalaikio darbo išmokų įstatymo įsigaliojimas 2017 m. sausio 1 d.
Pagal Garantijų darbuotojams jų darbdaviui tapus nemokiam ir ilgalaikio darbo išmokų įstatymą Garantinio fondo ir Ilgalaikio darbo išmokų fondo lėšos kaupiamos ir saugomos Lietuvos Respublikos valstybės iždo bendrojoje sąskaitoje, iš jos išmokamos ir į ją grąžinamos.
Pagal priimtą, bet dar neįsigaliojusį Garantijų darbuotojams jų darbdaviui tapus nemokiam ir ilgalaikio darbo išmokų įstatymą Taryba priima sprendimus pritarti Administratoriaus sprendimų neskirti lėšų iš Garantinio fondo projektams ir dėl darbuotojams išmokėtų Garantinio fondo lėšų grąžinimo, kai darbuotojai analogiškas išmokas gavo iš kitos valstybės narės garantijų institucijos.
4. Kokios siūlomos naujos teisinio reguliavimo nuostatos ir kokių teigiamų rezultatų laukiama
Įstatymo projekte siūloma, kad Garantijų darbuotojams jų darbdaviui tapus nemokiam ir ilgalaikio darbo išmokų įstatymo dalis, susijusi su Garantinio fondo, įmokų į jį ir išmokų iš jo administravimu, įsigaliotų 2017 m. sausio 1 d., o šio įstatymo dalis, reglamentuojanti Ilgalaikio darbo išmokų fondą, įmokų į jį ir išmokų iš jo administravimą – 2017 m. liepos 1 d.
Įstatymo projekte siūloma, kad Garantinio fondo ir Ilgalaikio darbo išmokų fondo lėšos būtų kaupiamos ir saugomos Valstybinio socialinio draudimo fondo valdybos prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos sąskaitoje, o laikinai laisvos Garantinio fondo ir Ilgalaikio darbo išmokų fondo lėšos – Lietuvos Respublikos valstybės iždo bendrojoje sąskaitoje.
Įstatymo projekte siūloma, kad visus sprendimus dėl lėšų iš Garantinio fondo skyrimo, taip pat skirtų ir išmokėtų Garantinio fondo lėšų gražinimo priimtų Garantinio fondo administratorius.
5. Numatomo teisinio reguliavimo poveikio vertinimo rezultatai (jeigu rengiant įstatymo projektą toks vertinimas turi būti atliktas ir jo rezultatai nepateikiami atskiru dokumentu), galimos neigiamos priimto įstatymo pasekmės ir kokių priemonių reikėtų imtis, kad tokių pasekmių būtų išvengta
Priėmus įstatymą garantijos darbuotojams jų darbdaviui tapus nemokiam nepasikeistų, būtų užtikrintas Garantinio fondo administravimo ir Garantinio fondo įmokų administravimo perdavimas naujam administratoriui nuo biudžetinių metų pradžios, užtikrintas efektyvesnis Garantinio fondo administravimas.
Priėmus įstatymą darbuotojai, atleisti iki 2017 m. liepos 1 d. neturėtų teisės į ilgalaikio daro išmokas, tačiau gautų išeitines išmokas pagal šiuo galiojantį Darbo kodeksą.
6. Kokią įtaką priimtas įstatymas turės kriminogeninei situacijai, korupcijai
Kriminogeninei situacijai, korupcijai įstatymas įtakos neturės.
7. Kaip įstatymo įgyvendinimas atsilieps verslo sąlygoms ir jo plėtrai
Verslo sąlygoms įtakos neturės.
8. Įstatymo inkorporavimas į teisinę sistemą, kokius teisės aktus būtina priimti, kokius galiojančius teisės aktus reikia pakeisti ar pripažinti netekusiais galios
Jokių kitų teisės aktų nereikės priimti, pakeisti ar panaikinti.
9. Ar įstatymo projektas parengtas laikantis Lietuvos Respublikos valstybinės kalbos, Teisėkūros pagrindų įstatymų reikalavimų, o įstatymo projekto sąvokos ir jas įvardijantys terminai įvertinti Terminų banko įstatymo ir jo įgyvendinamųjų teisės aktų nustatyta tvarka
Įstatymo projektas parengtas laikantis Valstybinės kalbos, Teisėkūros pagrindų įstatymų reikalavimų ir atitinka bendrinės lietuvių kalbos normas.
10. Ar įstatymo projektas atitinka Žmogaus teisių ir pagrindinių laisvių apsaugos konvencijos nuostatas ir Europos Sąjungos dokumentus
Įstatymo projektas neprieštarauja Europos žmogaus teisių ir pagrindinių laisvių apsaugos konvencijos nuostatoms ir Europos Sąjungos teisės aktams.
11. Jeigu įstatymui įgyvendinti reikia įgyvendinamųjų teisės aktų – kas ir kada juos turėtų priimti
Įgyvendinamųjų teisės aktų nereikės.
12. Kiek valstybės, savivaldybių biudžetų ir kitų valstybės įsteigtų fondų lėšų prireiks įstatymui įgyvendinti, ar bus galima sutaupyti (pateikiami prognozuojami rodikliai einamaisiais ir artimiausiais 3 biudžetiniais metais).
Išlaidų nereikės.
13. Įstatymo projekto rengimo metu gauti specialistų vertinimai ir išvados
Įstatymo projekto rengimo metu specialistų vertinimo ir išvadų negauta.
14. Reikšminiai žodžiai, kurių reikia šiam projektui įtraukti į kompiuterinę paieškos sistemą, įskaitant Europos žodyno „Eurovoc“ terminus, temas bei sritis
Reikšminiai žodžiai: „fondas“, „paramos mechanizmas“, „finansavimo planas“, „pramonės finansavimo rūmai“, „piniginė parama“, „bankrotas“, „Ilgalaikio darbo išmokų fondas“, „Ilgalaikio darbo išmokų fondo įmokos“.
15. Kiti, iniciatorių nuomone, reikalingi pagrindimai ir paaiškinimai
Nėra.
Teikia: Algirdas Sysas