LIETUVOS RESPUBLIKOS SEIMAS
IX (RUDENS) SESIJOS
VAKARINIO posėdžio NR. 442
STENOGRAMA
2020 m. rugsėjo 24 d.
Pirmininkauja Lietuvos Respublikos Seimo
Pirmininko pavaduotojai
I. DEGUTIENĖ ir J. LIESYS
PIRMININKĖ (I. DEGUTIENĖ, TS-LKDF*). Pradedame vakarinį plenarinį posėdį. (Gongas) Registruojamės.
Užsiregistravo 50 Seimo narių.
14.01 val.
Seimo nutarimo „Dėl pritarimo skirti Marių Bajorą Lietuvos apeliacinio teismo Civilinių bylų skyriaus pirmininku“ projektas Nr. XIIIP-5133(2) (priėmimo tęsinys)
Yra gautas balsų skaičiavimo komisijos protokolas dėl Seimo nutarimo „Dėl pritarimo skirti Marių Bajorą Lietuvos apeliacinio teismo Civilinių bylų skyriaus pirmininku“ projekto Nr. XIIIP-5133(2) priėmimo.
Iš viso išduoti 72 biuleteniai: rasta – 72, galiojančių – 67, negaliojančių – 5.
Šio nutarimo priėmimas
Už balsavo 62, prieš – 1, susilaikė 4. Seimo nutarimas priimtas. (Gongas) (Plojimai)
Gerbiami kolegos, leiskite jūsų vardu pasveikinti Apeliacinio teismo… pirmininką ir palinkėti jam kuo geriausios sėkmės ir teisingų sprendimų. (Plojimai)
M. BAJORAS. Labai dėkoju už išreikštą pasitikėjimą, tikiuosi nenuvilti ir tarnauti teisingumo labui. Labai ačiū. (Plojimai)
PIRMININKĖ. Šiandien po pietų opozicinės Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos darbotvarkė.
Opozicinės Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos darbotvarkė
14.03 val.
Seimo rezoliucijos „Dėl sankcijų Baltarusijos pareigūnams, atsakingiems ar prisidėjusiems prie rinkimų rezultatų klastojimo, smurto ir represijų prieš taikių protestų dalyvius ir kitų žmogaus teisių pažeidimų“ projektas Nr. XIIIP-5173 (pateikimas, svarstymas ir priėmimas)
Popietinės darbotvarkės 2-1 klausimas – Seimo rezoliucijos „Dėl sankcijų Baltarusijos pareigūnams, atsakingiems ar prisidėjusiems prie rinkimų rezultatų klastojimo, smurto ir represijų prieš taikių protestų dalyvius ir kitų žmogaus teisių pažeidimų“ projektas Nr. XIIIP-5173. Kviečiu į tribūną G. Landsbergį.
G. LANDSBERGIS (TS-LKDF). Gerbiamieji, ačiū už progą pristatyti rezoliuciją. Rodos, jau trečioji rezoliucija dėl įvykių Baltarusijoje, bet ši yra ne mažiau svarbi negu ankstesnės rezoliucijos. Tiesą sakant, jinai referuoja tai, kas buvo anksčiau mūsų priimta. Tiek pirmoje, tiek antroje rezoliucijose mes kalbėjome apie tai, kad Lietuva turi patvirtinti savo sankcijų sąrašą Baltarusijos, Baltarusijos režimo, žmonėms, kurie suiminėja, muša, kankina, priima sprendimus atlikti šiuos veiksmus, kitaip sakant, visą režimui vadovaujantį elitą įtraukti į sankcijų sąrašą, kad jie negalėtų atvykti į Lietuvą. Noriu priminti, kad Lietuva turi teisines galimybes tai padaryti ir pagal dabar galiojančius teisės aktus yra įtraukusi į sąrašą 30 asmenų.
Mieli kolegos, išties mane labai džiugina, kai šiandien Lietuva džiaugiasi ir kai Lietuvos vardas yra minimas gražiai, tvirtai skambantis kaip kovotojos už Baltarusijos žmonių laisvės siekį. Kai kurie vadina Lietuvą Baltarusijos laisvės advokate. Išties tai yra malonu girdėti, turbūt nepaisant to, kur esi: ar valdančiojoje grupėje, ar opozicijoje.
Visi džiaugiamės savo kova už laisvę. Tačiau aš labai nenorėčiau, kad ta kova, ta emocija, aukštai iškelta vėliava virstų ir liktų tik tuščiais žodžiais. Kai kuriuos mūsų pareigūnus pasakymai, kad mes negalime pritraukti daugiau žmonių negu 30, nes mes turime suderinti plačiai, su Latvija ir Estija, su Lenkija, galbūt su visa Europos Sąjunga, galima suprasti, tačiau jie kartais gali skambėti kaip nuogąstavimas. Jeigu kas nors nepritars mūsų pozicijai, tuomet mes negalėsime priimti savo sankcijų sąrašo.
Vakar kaip tik turėjau galimybę kalbėtis su kolegomis iš Europos liaudies partijos, europinės organizacijos, kuri vienija Europos konservatorius, diskutavome, su kokiomis problemomis šiandien susiduria Europa. Ko gero, pirmas, nors mums atrodytų keista, pirmoji problema yra Turkija ir Turkijos kova su Kipru. Mes klausėmės Graikijos pozicijos, mes klausėmės Kipro pozicijos, iš tikrųjų buvo daug diskusijų šiuo klausimu.
Baltarusija yra antroji tema. Ir kai mes pradedame kalbėti apie Baltarusiją, europiečiai klausia Lietuvos. Europiečiai klausia Lietuvos, ką jūs darote ir ko mums reikėtų iš jūsų pasimokyti ir daryti taip pat, kad Baltarusijos žmonių laisvės siekis būtų apgintas. Iš tikrųjų atsiduri situacijoje, kurioje gali pasakyti, kad mes norime, kad jūs darytumėte daug, bet mes patys padarėme ganėtinai mažai. Ir tu supranti, kad iškelta lyderystės vėliava vis dėlto nėra tokia aukšta, ji nėra tokia šviesi, ji nėra tokia sklandi, kaip mes galbūt norėtume. Todėl aš manau, kad mes tikrai per anksti sustojome, ir mes turime šiandien pasakyti, kad mes einame toliau.
Aš labai džiaugiuosi, kad šiandieninė rezoliucija yra pasirašyta ir valdančiosios koalicijos atstovų. Dėkoju G. Kirkilui, kuris palaikė šią iniciatyvą. Aš dėkoju L. A. Linkevičiui, kuris pirmasis iškėlė klausimą, kad sankcijų sąrašas turi būti platesnis, jis turi būti kur kas išsamesnis, jame turi būti ne tik artimiausia A. Lukašenkos aplinka, bet turi būti ir OMONʼo pareigūnai, turi būti KGB pareigūnai, turi būti visi tie, kurie priėmė sprendimus, kuriais buvo skriaudžiami žmonės, kuriais tebėra skriaudžiami žmonės. Šis sąrašas bus labai aiškus Lietuvos Seimo pasakymas, kad šitų žmonių Lietuvos teritorijoje, mūsų prekybos centruose, mūsų SPA, mūsų miestų gatvėse nebus. Todėl šitas ženklas šiandien yra itin svarbus. Jeigu mes nesugebėtume jo priimti, tai, mieli kolegos, turbūt nereikia kartoti, mes suprantame, kad tai būtų ypač mus pačius pažeminantis žingsnis. Todėl aš labai tikiuosi šiandien mūsų labai vieningos pozicijos.
Paskutinis dalykas, kurį aš noriu pabrėžti, kad šis žingsnis yra labai svarbus, bet turime suprasti, kad tai negali būti paskutinis žingsnis mūsų sankcijų sąraše. Baltarusijos atstovai, kurie šiandien yra Lietuvoje, kalba apie tai, apie juodąją Baltarusijos sankcijų knygą, kurioje jau šiandien yra beveik 9 tūkst. žmonių. Tai yra žmonės, irgi tiesiogiai susiję su kankinimais, sodinimais, represijomis. Aš noriu pasakyti, kad mūsų šiandien patvirtinamas papildomas 80 žmonių sąrašas yra dar vienas žingsnis teisinga kryptimi, tačiau tikrai ne paskutinis. Ir, ko gero, teks grįžti ir į šią salę dar kartą apie tai diskutuoti.
Labai ačiū, tikiuosi jūsų palaikymo ir galiu atakyti į jūsų klausimus, jeigu tokių turėtumėte.
PIRMININKĖ. Dėkoju. Jūsų klausia A. Nekrošius. A. Nekrošius nenori. E. Vareikis.
E. VAREIKIS (MSNG). Klausimas būtų ne dėl pačių sankcijų, bet jūs čia rezoliucijoje rašote konkrečius žmones, ten toks, toks, toks. Anksčiau mes kažkaip nerašydavome, kai, sakysim, buvo rezoliucija dėl S. Magnitskio, tiesiog parašėme, kad tokie žmonės privalo būti. Bet tas sąrašas yra nepastovus, jis gali keistis ir panašiai. Klausimas būtų, ar tikrai reikia rašyti konkrečius žmones. Ir dabar, jeigu rašytume, tai kodėl čia vieni parašyti tik rusiškai, kiti rusiškai ir baltarusiškai, treti baltarusiškai. Ar čia yra specialiai taip, ar dėl neapsižiūrėjimo? Ir kokia čia ta hierarchija, ar čia abėcėlės tvarka, ar kaip? Aš nesupratau, ar čia nuo svarbiausio iki mažiau svarbaus? Man toks vaizdas, kad labai netvarkinga. Vienų parašyta gimtadieniai, kitų tik rusiška pavardė. Ar nereiktų vis dėlto sutvarkyti iki galo, kad jau būtų gražu? Ačiū.
G. LANDSBERGIS (TS-LKDF). Labai ačiū. Mes vadovavomės jau precedentu, kurį jūs ir minėjote. Priimant patį įstatymą, S. Magnitskio įstatymą, kartu su įstatymu buvo pateikta ir rezoliucija tuomet, kuria iš karto, priėmus įstatymą, Seimas teikė Vidaus reikalų ministerijai ir Užsienio reikalų ministerijai sąrašą žmonių su vardais, pavardėmis, kad šie žmonės būtų įtraukti į sankcijų sąrašą. Kaip ir minėjau, sankcijų sąrašas yra sudaromas Užsienio reikalų ministerijos teikimu, jis yra teikiamas Vidaus reikalų ministerijai, vidaus reikalų ministrės parašas lemia, kad tie žmonės nebegali kirsti Lietuvos sienos. Šiandien, deja, Užsienio reikalų ministerija padarė pirmą žingsnį, tačiau susidūrusi, matyt, su nenugalimomis jai jėgomis negalėjo padaryti antro žingsnio. Todėl bendradarbiaujant su Užsienio reikalų ministerija ir buvo pateiktas šis sąrašas kaip rezoliucija Seimui, kad tai būtų jau Seimo pozicija. Kitaip mes galime atsidurti pozicijoje, kai mes tiesiog turėsime laukti tol, kol viena iš daugumai atstovaujančių partijų ar lyderių priima sprendimą. Tie žmonės, kaip dar kartą paminėsiu, turi šiandien galimybę atvykti į Lietuvą. Tai nėra moralu. Jie gauna premijas iš A. Lukašenkos, jie gali kirsti Lietuvos sieną, pasieniečiai negali jų sustabdyti, jie gali atvažiuoti. Ta informacija, aš girdžiu jūsų pastabą, ta informacija yra gauta diplomatiniais kanalais, sakykime, ji yra derinta diplomatiniais kanalais, aš nenoriu galbūt visų aplinkybių atskleisti, bet tai yra suderinta su mūsų užsienio reikalų vadovais.
PIRMININKĖ. Klausia A. Sysas.
A. SYSAS (LSDPF). Ačiū, pirmininke. Gerbiamas kolega, aš vis dėlto ta pačia kryptimi klausimą. Iš dalies jūs jau į kai kuriuos mano norėtus klausti klausimus atsakėte, bet vis tiek ar nereikėtų vis dėlto to sąrašo atskirai? Nes protestai vyksta toliau. Ir vakar buvo protestai. Ir naujų „herojų“ gali būti ne vienas, dešimtys. Jeigu mes padarome lyg ir baigtinį sąrašą, ar jūs siūlote tada dėl kitų didvyrių dienos priimti kiekvieną kartą atskirą rezoliuciją, ar tai būtų, jeigu taip būtų, kaip priedas prie rezoliucijos, kurį galima pildyti? Ačiū.
G. LANDSBERGIS (TS-LKDF). Tikrasis sąrašas yra sudaromas Užsienio reikalų ministerijos ir Vidaus reikalų ministerijos bendru sutarimu. Taigi jis visada yra atviras. Šiandien tai, ką mes teikiame su kolegomis socdarbiečiais, yra sąrašas, kuris yra suderintas, žinomas. Šie žmonės Lietuvoje jau dabar yra nustatyti, Lietuvos užsienio reikalų ministerijos vadovybė gali taip pat drauge su politikais iš opozicijos pasakyti su garantija, kad mes esame įsitikinę, kad šiandien šie žmonės, aš to žodžio nenorėčiau iš tribūnos įvardinti, bet jeigu kiti kolegos girdėjote, galite Algio paklausti, jis tikrai jums pasakys, žodis yra teisingas… Tie žmonės turėtų būti jau šiandien įtraukti į tą sąrašą.
Dabar toliau. Ar tas sąrašas gali būti atviras? Taip, jis yra atviras. Mano supratimu, ir buvo teisingai įstatyme numatyta, kad bendrą sąrašą sudaro Vyriausybė, kitaip tariant, tos dvi ministerijos. Jos turėtų nuolat sekti situaciją ir tuos žmones įtraukti, jeigu jų atsiranda daugiau. Tačiau kartais atsitinka taip, kaip ir dabar atsitiko Lietuvoje, kad štai nesusitarė dvi ministerijos, neranda bendro sprendimo. Tada yra dar Seimas, nepaisant to, kad yra priėmęs dvi rezoliucijas, sakančias, kad tas sąrašas turi būti pildomas, pasakė A, bet nebegali pasakyti B, nes Vyriausybėje yra nesutarimų. Tai šiandien mes šiek tiek, taip, stumtelime tą kamuolį į priekį.
PIRMININKĖ. Klausia J. Jarutis.
J. JARUTIS (LVŽSF). Ačiū, kolega. Ačiū, pirmininke. Suprantama, kad režimas tikrai nesiremia 130 žmonių, kaip jūs minėjote, kad ten apie 9 tūkst. galbūt šiuo metu žinoma. Kaip ir atsakyta į dalį mano klausimo, kad tas sąrašas nėra baigtinis, jį bus galima pildyti. Bet man kiltų klausimas toks. Kaip yra derinama? Vis tiek mūsų balsas yra vienas, bet jei tas balsas būtų stipresnis už mūsų kaimynių, bent jau artimiausių partnerių, ar su Latvija, Estija tas sąrašas yra kaip nors derinamas, ar jis bus tik mūsų priimtas, ar jis bus bendras?
G. LANDSBERGIS (TS-LKDF). Gerbiamas Jonai, klausimas yra teisingas. Aš suprantu ir aukščiausių valstybės pareigūnų poziciją, kad sąrašai turėtų būti derinami. Bet jeigu mes kartais nesugebame suderinti tarp savo dviejų ministerijų, tai turime suprasti, kad suderinimas tarp Latvijos ir Estijos yra dar ilgesnis procesas.
Tai čia yra ta techninė reikalo pusė, bet yra ir politinė reikalo pusė. Pasakysiu labai paprastai. Lietuva sugebėjo, ir čia visų mūsų pastangomis, per pirmąsias kelias savaites prasidėjusios orumo revoliucijos Baltarusijoje pasakyti, kad mes galime atstovauti Baltarusijos žmonėms ten, kur jie patys negali nueiti. Mes galime kalbėti už juos Briuselyje, mes turime kontaktų, mes galime kalbėti Berlyne, nes čia yra mūsų kaimynai, mes suprantame situaciją tenai ir mes galime jų bylą ginti.
Ir taip atsitinka, kad nuvažiavus mūsų kolegoms arba bendraujant su kolegomis Berlyne ar Briuselyje, ar Paryžiuje, ar kuriame nors kitame mieste kyla klausimas: tai ką jūs padarėte? Aš prieš savaitę turėjau pokalbį su Švedijos kolegomis iš tos pačios mūsų konservatorių šeimos. Pasakykite, ką jūs padarėte, mes padarysime tą patį. Mes padarėme 30 pavardžių. A, tai, sako, o ko jūs norite iš mūsų? Ir aš turiu pasakyti, kad mes norime iš jūsų, kad jūs eitumėte link tų 9 tūkst. taip pat, kaip ir mes norime, bet mes nesugebame žengti vieno žingsnio toliau. Aš manau, kad čia yra svarbus turbūt signalas – Lietuva iškėlė tą vėliavą, Lietuva prisiėmė atsakomybę ir tą atsakomybę reikia nešti, ir čia yra tos atsakomybės nešimo žingsnis.
PIRMININKĖ. Dėkui. Klausia R. Šarknickas.
R. ŠARKNICKAS (LVŽSF). Kaip jūs galvojate, kai didžiosios Europos valstybės krūpčioja dėl Baltarusijos įvykių, o mažosios, kaip mes, dar kelios, šiek tiek tvirčiau atrodome? Ačiū.
G. LANDSBERGIS (TS-LKDF). Aš manau, kad Lietuvos pozicija šiandien yra natūrali, yra nuoširdi pozicija. Tai yra mūsų kaimynė. Kiek save atsimename, mes gyvename kaimynystėje, gyvenome LDK laikais drauge, kartu siekėme laisvės, išsiveržimo iš sovietinės imperijos, deja, po to keliai pasuko skirtingomis kryptimis. Dėl to mūsų ryšys su Baltarusijos žmonėmis yra labai autentiškas ir tai jaučiasi. Kai mes šnekame apie Baltarusiją, mes suprantame, ką mes kalbame, mes žinome, mes pažįstame tuos žmones. Dėl to jie pasirinko čia užuovėją lygiai taip pat.
Kalbėdamas apie didžiąsias Europos valstybes, aš turbūt sakyčiau, kad galima turbūt pateisinti kai ką, apskritai tokią atsargumo dėl Rusijos poziciją, na, maždaug nesižvalgykime ten į Rusijos pusę, būkime atsargūs su tuo. Aš tam nepritariu, manau, kad tai yra klaidinga pozicija.
Bet vis dėlto kalbėdami ir su Vokietijos atstovais mes matome, kad problemų, su kuriomis šiandien tvarkosi Europai pirmininkaujanti Vokietija, yra nepaprastai daug ir kai kurių mes jų nematome. Kipro ir Turkijos konfliktas Lietuvai yra baisingai toli. Viduržemio jūra yra atostogų kryptis, bet ne geopolitinė susikirtimo vieta daugeliui mūsų. Jie nori suprasti, kad visa tai šiandien balansuoja – Turkija, Kipras, Graikija, pabėgėliai iš naujo eina visi į Europą, yra didžiulis didžiulis žaidimas, kuris vyksta vienu metu. Didžiosios valstybės, ypač Vokietija, kuri pirmininkauja Europos Sąjungai, visa tai dabar turi bandyti laviruoti.
Vadinasi, mūsų balsas yra dar svarbesnis, nes jeigu mes nekalbėsime, jeigu mes nerodysime pozicijos, tada jos nerodys niekas. Tada vienintelė tema ir liks Turkija. Dėl to mes ne vieną sykį kreipėmės ir į Vokietiją, siūlydami susitikti su Baltarusijos opozicijos atstovais, priimti juos, kalbėti su jais. Kitaip tariant, mes iš tikrųjų dirbame tą darbą, tą advokatavimo darbą, kuris yra susijęs ne tik su mūsų moraliniu įsipareigojimu, apie kurį kalbėjau, bet iš tikrųjų yra susijęs su mūsų geopolitiniu ir energetiniu saugumu.
PIRMININKĖ. Klausia K. Masiulis.
K. MASIULIS (TS-LKDF). Ačiū, pirmininke. Ačiū už iniciatyvą. Labai reikia tokio sąrašo. Labai man priimtina ir atrodo teisinga mintis, kad tas dabartinis sąrašas turėtų būti tęsiamas ir tęstinis darbas. Kaip jūs vertinate, ar nebūtų gerai, kad tas kitas sąrašas, kuris atsirastų, būtų sąrašas, parašytas bendradarbiaujant su Baltarusijos opozicija? Jie pastebėjo, kad kai nuplėšia tiems omonininkams kaukes, dalis tų žmonių net darbo atsisako, tai yra veiksminga. Tai gal reikėtų traukti tuos žmones, nuplėšti jiems kaukes, kad jie suprastų, kad tie žvėriškumai, kuriuos jie dabar daro, atsisuks prieš juos pačius?
G. LANDSBERGIS (TS-LKDF). Gerbiamas Kęstuti, visiškai pritariu jums. Iš esmės šiek tiek anksčiau irgi tą patį buvau paminėjęs. Man atrodo, kad Seimas, šiandien tvirtindamas šią rezoliuciją, tai labiausiai ir pasakytų: kad mes nuplėšėme kaukes nuo 118 žmonių, mes žinome, kas jūs, mes įvardiname jus kaip iš esmės nusikaltėlius Lietuvoje ir jūs į Lietuvos teritoriją nepateksite.
Kita vertus, mes siunčiame tą signalą, apie kurį kalbate jūs. Tie, kurių kaukės bus nuplėštos, tie, kurie daro represijas, tie, kurie muša, kankina žmones, sodina juos į kalėjimus, į Lietuvą ateityje taip pat neatvyks. Man rodos, čia yra ir stiprus moralinis įsipareigojimas, kurį mes šiandien atliekame. Ačiū.
PIRMININKĖ. Jūs atsakėte į visus klausimus mums skirtu laiku, tai yra dešimt minučių baigėsi.
Dabar diskusija. K. Masiulis.
K. MASIULIS (TS-LKDF). Gerbiami kolegos, kai Lietuva buvo okupuota 1940 metais, netrukus atsirado ir tokių asmenų, kuriuos mes vadinome stribais – dabartinio OMONʼo Baltarusijoje ir vėlesnio OMONʼo Lietuvoje per 1990 metų įvykius analogas. Šitie žmonės iš tikro prisidengia anonimiškumu – veidai uždengti kaukėmis, bet jie elgiasi brutaliai. Kai kuriems stribams, išgyvenusiems iki Lietuvos Nepriklausomybės, įvyko teisminiai procesai. Nors po penkių dešimtmečių, bet teisingumas vis tiek atsirado. Aš labai norėčiau, kad mes ir tokius asmenis įtrauktume į sąrašą ir visą laiką jį papildytumėte tiek, kiek žinome, kad tokie asmenys, kurie brutaliai elgėsi, nusižengė žmogiškumui, žinotų, kad į civilizuotas pasaulio valstybes neįvažiuos.
Kitas dalykas, kad Lietuva tampa demokratijos su Baltarusija advokate. Mes tuo stiprintume ir bendradarbiautume su baltarusių demokratinėmis jėgomis. Tą moralinę lyderystę, kurią mes rodome iki šiol, turėtume ir toliau rodyti. Mes moraliai remiame opoziciją ir remiame demokratinius procesus, o ne smurto procesus. Todėl aš labai skatinčiau tęsti šį darbą – bendradarbiaujant su opozicija būtina įtraukti tuos asmenis, kurie dabar daužo, kankina, prievartauja žmones, kurie iki šiol tiktai taikiais būdais, ne jokiais kitais būdais, reiškė protestą nedemokratiškai išrinktam Baltarusijos prezidentui.
PIRMININKĖ. Dėkoju. Kviečiu į tribūną P. Urbšį.
P. URBŠYS (MSNG). Gerbiami Seimo nariai, iš tikro ši rezoliucija yra reikalinga. Kaip aš suprantu, šia rezoliucija mes norime paraginti ne tiktai tarptautinę bendruomenę, bet ir mūsų valstybės vadovus, kad jie vis dėlto operatyviau reaguotų į situaciją Baltarusijoje. Aišku, tai sukelia tam tikrų klausimų, ar lyderystė tuo klausimu kažkaip baigiasi tik Seime, bet kai pasižiūriu į tą sąrašą (gal aš pražiūrėjau, gal aš klystu), aš nematau A. Lukašenkos pavardės. Aš girdžiu iš salės – yra kitame sąraše. Man atrodo, jeigu mes norime būti tie lyderiai, kurie tarsi nori pastūmėti ne tiktai Lietuvos vadovus, bet ir tarptautinę bendruomenę… Tuo labiau kad Europos Parlamentas, kuris priėmė sprendimą, būtent jis ir akcentuoja, kad A. Lukašenka turi prisiimti atsakomybę. Logiška yra tai, kad mes, kaip pirmeiviai, galėtume įrašyti jį į tą sąrašą ir taip, vienaip ar kitaip, mes būtume nuoseklūs.
Dar mane stebina vienas dalykas toje rezoliucijoje, kad mes vėl kreipiamės į tarptautinę bendruomenę dėl sankcijų, mes įrašome tuos asmenis į sąrašą už tuos nusikaltimus, kuriuos įvykdė prieš baltarusių tautą, bet kažkodėl neatsirado vietos vėl įrašyti, kad raginame tarptautinę bendruomenę inicijuoti nepriklausomą tarptautinį tyrimą atžvilgiu asmenų, kurie daro nusikaltimus savo tautos atžvilgiu. Čia yra toks neišbaigtumas. Be abejo, geriau tai negu nieko, bet tas neišbaigtumas vis dėlto rodo, kad mums čia, Seimo salėje, trūksta tam tikro ryžtingumo.
PIRMININKĖ. Dėkui. Gerbiamas J. Bernatonis.
J. BERNATONIS (LSDDF). Gerbiama posėdžio pirmininke, aš norėčiau patikslinti kolegą Povilą, nes jis klaidina Lietuvos žmones, kurie mus girdi. Toks sąrašas jau pradėtas. Patvirtinta yra 30. Pirmas kaip tik A. Lukašenka ir yra tame sąraše. Lietuva pirmoji jam paskelbė sankcijas. Ir tai buvo aprašyta spaudoje. Arba jūs tuo nesidomite, arba sąmoningai norite suklaidinti. Dabar sąrašas tik tęsiamas. (Balsai salėje)
PIRMININKĖ. G. Landsbergis kalbės? Prašau. Replika.
G. LANDSBERGIS (TS-LKDF). Iš tikrųjų ačiū J. Bernatoniui dėl to, kad pasakė tai, dėl ko aš irgi atsistojau prie mikrofono. A. Lukašenka yra sąraše.
PIRMININKĖ. Dabar rezoliucijos priėmimas. Keturi – už, keturi – prieš. Ž. Pavilionis – už.
Ž. PAVILIONIS (TS-LKDF). Aš labai raginu kolegas, kaip visada, vieningai pasisakyti dėl šios rezoliucijos, nes Europa labai vėluoja. Šalys, kurios ją gali skatinti nevėluoti ir daryti adekvačius žingsnius, – tai būtent mes. Jau šiandien turėjo prasidėti Viršūnių Tarybos susitikimas Briuselyje, bet jis atidėtas iki kitos savaitės. Jeigu mes šią rezoliuciją priimtume, mes padėtume ir mūsų užsienio reikalų ministrui, ir Prezidentui vis dėlto padaryti viską, kad Europos Sąjunga adekvačiai reaguotų į krizę Baltarusijoje. Todėl labai prašau vieningai, kaip ir įprasta mums dėl užsienio politikos klausimų, šiandien balsuoti už.
PIRMININKĖ. Dėkoju. P. Urbšys – už.
P. URBŠYS (MSNG). Tikrai aš nuoširdžiai atsiprašau, jeigu aš suklaidinau dėl A. Lukašenkos, bet, atvirai pasakius, tikrai keistai atrodo. Vyriausybės lygmeniu, Prezidento lygmeniu yra sudaromas vienas sąrašas, Seime sudaromas dar kitas sąrašas. (Balsai salėje) Papildome, viskas gerai, bet, kiek aš suprantu, tas pirminis sąrašas buvo derinamas su Estija ir Latvija. Po šio derinimo tas sąrašas tapo toks, o ne kitoks. Dabar mes sudarome tą kitą sąrašą, sutinku su juo, jį reikia papildyti, pasisakau už, bet lieku prie savo nuomonės, yra negerai, kad mes patys nereikalaujame nepriklausomo tyrimo atžvilgiu asmenų, įrašytų į šitą sąrašą.
PIRMININKĖ. Dėkoju. A. Anušauskas – už.
A. ANUŠAUSKAS (TS-LKDF). Gerbiami kolegos, visiškai pritariu, kad sąrašas ir neįleidimas į Europą, pirmiausia į Lietuvą, taip pat į kitas Europos Sąjungos valstybes, pirmas žingsnis. Tai, be abejonės, tarptautinė bendruomenė, taip pat ir Lietuva, turėtų padėti baltarusiams dokumentuoti ir tirti šių asmenų padarytus nusikaltimus. Nusikaltimus, kurie tikrai atitinka nusikaltimų žmoniškumui požymius, – kankinimo nusikaltimus ir visus tuos, apie kuriuos skelbia demokratinė Baltarusijos žiniasklaida, reikia ne tik žinoti, ne tik matyti, bet ir galiausiai pareikalauti dėl jų atsakomybės. Hagos tribunolas tiesiog norėtų šitų asmenų. Lietuvos, manau, ir pareiga padėti gauti tuos detalius dokumentinius duomenis apie jų nusikaltimus. Taigi, be abejonės, ši rezoliucija – pirmas žingsnis, bet reikia toliau žengti per mūsų vykdomųjų institucijų galimybes.
PIRMININKĖ. Dėkoju. Klausia… atsiprašau, kalba T. Tomilinas.
T. TOMILINAS (LVŽSF). Gerbiami kolegos, čia jau yra ne trečioji, o ketvirtoji su Baltarusijos įvykiais susijusi rezoliucija. Visai neseniai priėmėme rezoliuciją dėl Astravo paleidimo esant tokioms politinėms sąlygoms. Aš raginu balsuoti už. Dėkoju už iniciatyvą. Manau, kad Baltarusijos žmonėms visiškai nesvarbu, kas siūlo ir kas yra aktyvus Baltarusijos klausimu – pozicija ar opozicija. Jie laukia Lietuvos pagalbos. Sumušti žmonės Minsko ir kitų miestų gatvėse puikiai žino pavardes tų žmonių, kas dalyvauja formuojant teismų sprendimus, kas pataikauja smurtą naudojantiems asmenims, kas naudoja psichologinį smurtą darbo vietose. Ypač svarbu palaikyti gamyklose streikuojančius žmones. Taigi aš sveikinu šį žingsnį ir turime eiti toliau. Ačiū.
PIRMININKĖ. Dėkoju. Gerbiami kolegos, dabar balsuokime, ar priimti rezoliuciją be pataisų. Kas turite tokią nuomonę, balsuojate už, kas turite kitą, balsuojate prieš arba susilaikote.
Šios rezoliucijos priėmimas
Balsavo 77 Seimo nariai: už – 77, prieš nėra, susilaikiusių nėra. Seimo rezoliucija priimta. (Gongas)
14.31 val.
Diskusija „Problemos ir skauduliai Lietuvos aplinkosaugoje: ką reikia daryti nedelsiant“
Kitas klausimas – diskusija „Problemos ir skauduliai Lietuvos aplinkosaugoje: ką reikia daryti nedelsiant“. Pranešėjai yra keturi. Reglamentuojame jų kalbėjimą – kiekvienam po dešimt minučių. Pirmąjį į tribūną kviečiu profesorių G. Brazaitį – Vytauto Didžiojo universiteto Miško biologijos ir miškininkystės instituto direktorių.
Vytauto Didžiojo universiteto Miško biologijos ir miškininkystės instituto direktoriaus Gedimino Brazaičio kalba
G. BRAZAITIS. Laba diena, gerbiami Seimo nariai, visi čia susirinkusieji. Atvykau, nes manęs paprašė papasakoti apie miškus. Galėčiau pasakyti nemažai gero, bet prašė susikoncentruoti į problemas, tai apie jas ir kalbėsiu.
Mums visiems rūpi, kodėl žmonės nepatenkinti, žmonės rūpi, ar ne, Lietuvos pagrindiniai šeimininkai. Kai jie nuvažiuoja į mišką, nesugeba atskirti, ar tai saugoma teritorija, ar tai yra ūkinis miškas. Jeigu netikite, patys galite pažiūrėti „Google Maps“ žemėlapiuose, visi miškai, nepriklausomai nuo to, ar tai dauguma saugomų teritorijų, ar ūkinių miškų, išraižyti tomis pačiomis plonomis kirtavietėmis, panašiu intensyvumu.
Ieškant giluminių priežasčių, kodėl taip atsitiko, reikėtų kalbėti apie miško grupes, miškų grupes. Pradžia jų XX amžiaus viduryje, kažkur Rusijoje buvo nuspręsta, kad reikia atskirti pakrančių apsauginius miškus. Mes tą idėją išplėtojome tapę nepriklausomi. Miškų grupės pradžioje buvo pažangi idėja. Labai gaila, bet ji tampa labai ribota, jeigu mes vis daugiau kalbame apie biologinės įvairovės išsaugojimą ir mažiau kalbame apie negyvosios gamtos apsaugą.
Kuo ši idėja yra bloga? Miškų grupės reglamentuoja kirtimo amžių ir nelabai ką turi bendro su biologinės įvairovės išsaugojimu. Jei kalbame apie rūšių ir buveinių išsaugojimą, turime žinoti, kad tai yra susiję su rūšių radimvietėmis, tam tikrų struktūrų išlaikymu tam tikrose vietose ir tam tikru intensyvumu išskirtų vietų. O, kai mes kalbame apie miškų grupes, jų įtaką ūkininkavimui, tai realiai mes tą medyną kertame ar šiek tiek anksčiau, ar šiek tiek vėliau ir realiai neatsižvelgiame, kas ten yra, ir po kažkiek metų mes pamatome tokį pat vaizdą. Miškininkai gali sakyti, kad tai yra (…) sistema, pagal ją yra ūkininkaujama, bet informacija ten nėra tiek tiksli ir reikėtų, jeigu ten yra sudėti taškai ant tų rūšių, kad kažkas nuvažiuotų, pažiūrėtų, kur tos rūšys yra, radimvietės. Bet, deja, mes nedarome poveikio aplinkai vertinimo.
Kitas dalykas yra Europos Sąjungos saugomų natūralių buveinių išskyrimas ir apsauga. Tai atskira istorija. Per keliolika metų mes nelabai ką sugebėjome čia pasiekti. Iš mirties taško apsauga nepajudėjo. Nėra jokio oficialaus nacionalinio apsaugos statuso. Kaip buveinės buvo ketvirtoje grupėje, taip ir liko ir jos toliau kertamos. Na, galbūt išskyrus tai, kad valstybiniai miškai įsipareigojo laikinai nekirsti BAS teritorijose, bet šis urėdijos įsipareigojimas irgi yra vos ne geranoriškas.
Buveinės neturėtų būti rezervatai. Galima būtų jas tvarkyti laikantis gamtotvarkos principų. Man tenka dalyvauti šiuo metu rengiant gamtotvarkos tvarkymo rekomendacijas. Bet jei ir toliau taip tęsis, greičiausiai jų liks tiek mažai, kad teks apsaugą labai griežtai reglamentuoti.
Kai kalbame apie natūralių buveinių apsaugą, mes dažnai išgirstame, kad atlikta ekonominė analizė, yra suskaičiuoti milijonai, kiek tai mums kainuos. Tačiau mes kažkodėl nekalbame, kad tai yra įsipareigojimas Europos Sąjungai. Europos Sąjunga įsipareigodama skiria mums turbūt milijardus, o mes svarstome, ar čia tie keliolika milijonų per metus bus didelė problema. Gal tada reiktų siųsti depešą į Briuselį ir rašyti, kad mes norime persvarstyti sutartį.
Plynieji kirtimai saugomose teritorijose – vėlgi klausimas, kuris turbūt šiuo metu ir Seime labai svarstomas. Kaip mokslininkas, aš negalėčiau pasakyti, ar turime visiškai atsisakyti plynųjų kirtimų, bet tikrai galiu užtikrinti, kad dominuojantis ūkininkavimo tipas neturėtų būti plynieji kirtimai. Jų tikrai turėtų būti daug mažiau.
Kitas dalykas, kai mes norime sumažinti plynųjų kirtaviečių plotą, mes labai dažnai kalbame, aš išgirstu kalbant, kad reikėtų sumažinti maksimalius plynųjų kirtaviečių plotus. Bet patikėkite – tai nieko neduos. O priežastys yra labai paprastos: iškertamas plotas bus tas pats, tiesiog jis bus labiau pabiręs, labiau pasiskirstęs fragmentuotas miško kraštovaizdis.
Ką daryti? Yra dvi išeitys. Viena išeitis būtų didinti neplynų atrankinių kirtimų plotą. Tai yra kirtimai, kai mes visą laiką turime seną medyną ir po kiek nors jame iškertame. Čia vėlgi nereiktų maišyti su atvejiniais kirtimais. Atvejiniai kirtimai yra tiesiog ištęsti plynieji kirtimai. Po penkerių ar dešimties metų mes matysime tą patį jaunuolyną.
Taigi atrankiniai kirtimai. Miškų strategijoje kalbama, kad reikėtų atrankinių neplynųjų kirtimų plotą didinti, bet miškininkai pasižiūri, kokia yra miškų struktūra, ir nelabai mato, kur galėtų tuos atrankinius ar atvejinius kirtimus vykdyti. O priežastis yra paprasta: norint vykdyti ne plynąjį kirtimą, turi būti tam tikras pomiškio skaičius, turi būti tam tikras jaunuolynas po medžiais. Jo nėra, nes yra tokie malonūs žvėreliai, kanopiniai žvėreliai, kurie visą jį sugraužia. Tiesiog atėję miškininkai kitos galimybės neturi kaip tik vykdyti plynąjį kirtimą. Taigi kanopinių žvėrių skaičius Lietuvos miškuose 5–7 kartus viršijamas.
Kitas dalykas. Reikėtų žiūrėti, kokia yra nustatyta metinė kirtimo norma. Turėtume persvarstyti, ko mes norime iš Miškų urėdijos: ar mes norime maksimalaus pelno, ar mes norime, kad teiktų įvairias miško ekosistemų paslaugas. Jas taip pat galima įkainoti ir jas įkainoja. Jas apskaičiavus paaiškėtų, kad miškai teikia didžiulę naudą. Kitas dalykas – daugiau kubų niekada nereiškia daugiau pelno ir reikėtų peržiūrėti visą medienos kirtimo ir pardavimo strategiją.
Apskritai kalbant apie miškų sektorių, jei žiūrėtume į tolimą perspektyvą, perspektyvos nėra labai geros. Man teko kalbėti su Latvijos vienu profesoriumi iš Miškų fakulteto. Jie šiemet priėmė 200 studentų, mūsų Miškų fakultetas priėmė 25, iš jų pusė – ekologai, pusė – miškininkai. Taigi darbo vietos turbūt neliks tuščios, bet jas užims turbūt kitų specialybių žmonės.
Na, ką dar reikėtų jums pasakyti, kad apskritai reikėtų peržiūrėti visą miškininkavimo sistemą, ją reikėtų perkrauti. Gamtinis sektorius nepatenkintas pernelyg intensyviais kirtimais, miškininkystės sektorius nepatenkintas tuo, kad kerta 20 ar kažkiek metų vyresnius medynus. Na, mano vienas kolega yra apskaičiavęs, padaręs skaičiavimus, pagal tarptautinį projektą sumodeliavo visą Lietuvos situaciją: mes galėtume vykdyti tokiu pačiu intensyvumu kirtimus, jeigu 25 % miškų atskirtume ir juose nieko nedarytume. Tai būtų tarsi rezervatai, o likusioje dalyje mes ūkininkautume ne pagal IX amžiaus tradiciją nustatytas technines brandas, kurios buvo nustatytos tam, kad laivus kas nors pastatytų, bet pagal ekonomines brandas, tada, kai yra ekonomiškiausia kirsti medyną. Tad visai nekalbama apie kažkokį miškų skutimą, kaip kai kurie Seimo nariai ne per seniausiai pareiškė apie labai intensyvų eksploatavimą.
Taigi norėčiau padėkoti visiems už dėmesį. Tikiuosi, kad prisidėjau prie jūsų racionalių sprendimų ateityje.
PIRMININKĖ. Dėkoju pranešėjui. Gerbiami kolegos, gal sutariame taip, kad po visų pranešimų bus 20 minučių skirta Seimo narių klausimams. Tada pasakysite, kuriam pranešėjui skiriate klausimą, ir pranešėjas atsakys. Jeigu tam pritariate, tada kviečiu antrąjį pranešėją Ž. Morkvėną – Baltijos aplinkos forumo direktorių.
Baltijos aplinkos forumo direktoriaus Žymanto Morkvėno kalba
Ž. MORKVĖNAS. Gerbiamieji Seimo nariai, pirmiausia norėčiau padėkoti – prieš dvi dienas balsavote dėl Saugomų teritorijų įstatymo pataisų, kurios įteisintų ūkinę veiklą gamtiniuose rezervatuose, pateikimo. Šių pataisų priešakyje – Žuvinto rezervatas. Vieni šį ežerą mato kaip neliečiamos gamtos oazę, kiti – kaip labai trapią ekosistemą, kur neatsakingi žingsniai gali ją sunaikinti, treti – kaip galimybę susižvejoti kokią lydeką ir pasijusti privilegijuotiems, dar kitiems tai rinkimų apylinkė ir aplink labai gerai žinomos vietos, dar vadinamos medžioklės plotais. Mums, gamtininkams, tai labai svarbus simbolis, kaip pirmoji Lietuvos saugoma teritorija, kurią įkvėpė T. Ivanauskas, padėjęs pamatus ir šiuolaikinei mūsų gamtosaugai arba tam, kas iš jos dabar liko.
Ačiū balsavusiems prieš ir ypač ačiū savo nepalaikymą pareiškusiems valdantiesiems. Suprantu, kad galėjo būti nejauku dėl savo partijos kolegos. Toks balsavimas mums, gamtininkams, suteikė vilties, kaip suteikė vilties ir prieš savaitę pradėtas svarstyti Miškų įstatymas Aplinkos apsaugos komitete. Tiesa, po vakar dienos posėdžio svarstymo kyla šioks toks nuogąstavimas, ar nebus tai vienkartinis priešrinkiminės iliuzijos blyksnis.
Pakalbėkime apie miškus. Požiūris į šią ekosistemą ryškiausiai poliarizuoja ir išryškina pamatinius visos gamtosaugos skaudulius, ne tik miškų. Girdėjau kai kurių politikų vertinimus, kad kova dėl Punios šilo rezervato yra dviejų Kęstučių asmeninių ambicijų drama. Tačiau iš tiesų ši istorija parodo kur kas gilesnes vertybines sankirtas ir visuomenėje vykstančius virsmus. Ką mes matome žiūrėdami į šilą? Ar gyvybės lopšį, kuriame pagal per milijonus metų nusistovėjusius gamtos dėsnius sąveikauja daugybė rūšių ir kiekviena jų yra svarbi ir reikalinga? Argi visgi matome gamtos išteklių, kurį galime ir turime kažkaip panaudoti: lentos, grybai, uogos, mėsa, medžioklės azartas ar kietmetriai? Ar mes norime puoselėti tik mums patogią ir sutvarkytą gamtą – be erkių, be kirvarpų, be šabakštynų, tik malonus samanų kilimas, nesukirmiję baravykai, čiulbančios lakštingalos ir gaivi pušų paunksnė? Ar vis dėlto norime suprasti gamtos dėsnius ir pripažinti natūralią, nors mums ir ne visada patogią, gamtą su medžiais virtuoliais, vabzdžių pilnais pelkynais? Kinivarpos. Ar tai naikintinas parazitas, o gal visgi neatskiriama ekosistemos dalis, turinti savo funkciją ir savo natūralius priešus? Ar požiūris į kinivarpą turi skirtis saugomoje teritorijoje ir ūkiniuose miškuose? Šių požiūrių takoskyra vakarietiškos visuomenės ir politikos diskusijose buvo ryškiai atspindėta dar prieš pusantro šimto metų – tai garsieji G. Pinčoto ir Dž. Mūro debatai, suformavę gamtosaugos politikos pamatus Jungtinėse Amerikos Valstijose. G. Pinčotas laikėsi požiūrio, jog gamta turi būti puoselėjama kaip išteklius, o Dž. Mūras laikėsi pozicijos, jog gamta yra vertinga savaime, akcentavo jos dvasinę vertę, todėl ją saugodami neturėtume tikėtis materialinės naudos. Tai davė pradžią ir iki šiol Šiaurės Amerikos žemyną garsinantiems nacionaliniams parkams, kuriuos kasmet aplanko milijonai žmonių, bet taip pat savo erdvę turi ir visiškai laukinė gamta.
Toks diskursas vyko ir Vakarų Europoje, kur galiausiai abi (pabrėžiu – abi) vertybinės nuostatos rado savo vietą aplinkosaugos politikoje. Tačiau tai aplenkė Lietuvą. Aplinkosaugos teisės užuomazga laikomas Pirmasis Statutas dar XVI amžiuje, jame aplinkosauga yra matoma kaip miškų ūkio ir medžioklės teisės normų reguliavimo sistema. Šiandieniame Žuvinto lydekų gaudymo brutalių Medžioklės taisyklių pakeitimo ar geidžiamiausio pakeisti įstatymo – Miškų įstatymo svarstymų kontekste panašu, jog požiūris į gamtosaugą politikoje nedaug pajudėjo į priekį per pastaruosius 500 metų.
Grįžkime į dabartį. Kalbant apie pastaraisiais metais demonstruojamas vertybines nuostatas, čia labiausiai turbūt tiktų Rusijos selekcininko I. Mičiurino citata: „Mes negalime laukti gamtos malonės. Mūsų užduotis jas iš gamtos pasiimti.“ Šiuose žodžiuose aš matau ir šių dienų Žuvintą, ir Punios šilą, ir Labanoro, Šimonių, Dainavos girių aktualijas.
Mokslininkai, analizuodami Belovežo girios Lenkijoje konfliktą dėl girios išsaugojimo ir kovos su kinivarpomis, pastebėjo, jog dalyje visuomenės jau įvyko virsmas, kai pripažįstamos vakarietiškos vertybinės nuostatos. Todėl ši dalis akcentuoja būtinybę saugomose teritorijose saugoti gamtą kaip savaiminę vertybę. Nepaisant to, valstybinės miškotvarkos institucijos nespėja transformuotis paskui visuomenės požiūrio pokyčius ir mišką mato kaip vertingo ištekliaus valdymo objektą.
Manau, jog Lietuvoje situacija yra labai panaši. Šiandieninė miškininkystė vargiai atspindi pasikeitusį visuomenės požiūrį ir lūkesčius. Didelė dalis visuomenės tiek socialiniuose tinkluose, tiek gatvėse ar miškuose ragina mažiau kirsti ir daugiau saugoti. Šiame fone mūsų Vyriausybė kirtimų normas didina, sistemingai stabdo investicijas į gamtosaugai svarbius sprendimus, ignoruodama dialogo būtinybę, gilina takoskyrą tarp gamtos saugotojų ir miško naudotojų.
Leiskite man pacituoti pamatinę vertybę, kuria oficialiai remiasi Aplinkos ministerija: „Gamta politikoje neturi balso, todėl mes siekiame būti gamtos atstovais.“ Šios pamatinės vertybės išspausdinto plakato fone aplinkos ministras K. Mažeika sveikina visus su pasauline Aplinkos apsaugos diena ar duoda interviu apie savo darbus. Tuomet supranti, jog atstovaudamas gamtai, realiai jis atstovauja ne gamtai, o tik barsukų medžiotojams, taisyklėse pailgindamas jų medžioklės sezoną ir įteisindamas kitų žvėrių brutalią naktinę medžioklę su šunimis. Atstovauja Žuvinto lydekų gaudytojams ar Punios šilo medienos saugotojams. Kiek tai yra nuoseklu, manau, išvadas galite padaryti patys ir be tolesnių pavyzdžių.
Trumpai apie žaliąjį kursą. Valdančiųjų supratimą apie jų deleguoto Europos komisaro pristatytąjį žaliąjį kursą puikiai iliustruoja vakar dienos posėdyje Aplinkos apsaugos komiteto pirmininko pristatytas planuojamas renginys šia tema. Cituoju: „Tema yra „Green Deal“. Nu, Europa norės ten pasukti. Pamatė, kad varlių nebėra ten.“
Šiuo metu kaip tik rengiamos Europos Sąjungos Tarybos išvados dėl žaliojo kurso ir biologinės įvairovės strategijos, kur aplinkos ministrai derina bendrą poziciją. Galiu pasakyti, nėra sutarimo dėl pradžios formuluotės. Vienos šalys sveikina ir entuziastingai patvirtina šiuos strateginius dokumentus, kitos šalys tik sveikina. Na, o trečdalis Europos Sąjungos šalių, tarp kurių yra ir Lietuva, dėmesį skiria Biologinės įvairovės strategijai – taigi niekaip negali pasveikinti šio jos reikalingumo ir išlaiko labai rezervuotą poziciją. Ką reikia daryti nedelsiant?
Pirmiausia tai yra požiūrio reforma. Peržiūrėti pamatines gamtosaugos vertybines nuostatas, dėl jų susitarti su visuomene ir deramai joms atstovauti Europoje. Tikiu, jog tuomet daugelis dalykų iš tikrųjų išsispręs savaime.
Vertinant Lietuvos ekosistemų būklę, didžiausi nuosmukiai stebimi miškuose ir agrarinėse ekosistemose. Čia buveinių ir jose tarpstančių saugomų rūšių būklė yra prasta ir toliau blogėjanti. Iš ekosistemų jau uždirbome pakankamai. Jas nuskurdinome, dabar laikas investuoti į jų atkūrimą.
Dėl miškų ekosistemų mes turime rasti balansą tarp miško saugojimo ir naudojimo. Mano įsitikinimu, miškai saugomose teritorijose turi būti saugomi, o ne ūkiškai naudojami. Jeigu tikrai reikia, intensyvesnis miškų naudojimas galimas už saugomų teritorijų ribų esančiuose miškuose, kurie gali būti auginami miškų plantacijų principu, taip suteikiant, patenkinant medienos rinkos poreikius. Jeigu gamtos vertybių išsaugojimas reikalauja visiškai sustabdyti ūkinę veiklą saugomų teritorijų privačiuose plotuose, reikia ieškoti būdų kompensuoti nuostolius ar išpirkti tuos miškus.
Dabar rengiami ir tvirtinami ekonomikos gaivinimo planai. Labai apmaudu, jog būtent tokia kompensacinė galimybė iš tokio plano kaip tik buvo išbraukta. Būtina diegti ekosisteminių paslaugų vertinimą į visas viešojo administravimo sritis, tuomet būtų atsižvelgta į ekosisteminį požiūrį statant kelių estakadas, apsaugančias nuo potvynių, vykdant melioracijas ar tvirtinant miškų kirtimo normas.
Pavyzdžiui, neseniai ekonomistų atliktas Lietuvos saugomų teritorijų socioekonominis vertinimas aiškiai iliustruoja, jog saugomos teritorijos statusas padidina teritorijos socioekonominę naudą daugiau nei du kartus, ir toks balansas apskaičiuotas atsižvelgiant į praradimus dėl ekonominės veiklos ribojimo.
Galiausiai, kalbant apie agrarinio kraštovaizdžio ekosistemas, paradoksalu, bet apie 2/3 galimų investicijų gamtosaugoje yra numatyti Kaimo plėtros plane, kurio įgyvendinimą valdo Žemės ūkio ministerija. Akcentuoju – numatyti, nes realios investicijos per išmokų sistemą šių metų pradžioje siekė vos 30 % visos numatytos sumos agrarinėje aplinkosaugoje. Siekiant užtikrinti adekvačią gamtosaugą pievose ir šlapynėse, reikalinga daug aukštesnė ambicija planuojant agrarines aplinkosaugos priemones ir skatinant jų įgyvendinimą.
Deja, bet Aplinkos ir Žemės ūkio ministerijos jau daugelį metų konkuruoja tarpusavyje, o dabar kaip niekada trūksta dialogo politiniu lygmeniu, kuriuo būtų deramai atstovaujami aplinkosaugos interesai. Štai ir praeitą savaitę Vyriausybė priėmė nutarimą dėl lengvatinių dyzelino normų, taip padidino normas iš esmės aplinką teršiančioms ūkininkavimo praktikoms, o iš agrarines aplinkosaugos priemones įgyvendinančių ūkininkų faktiškai visiškai atėmė tokią lengvatos galimybę. Tai stipriai pakenks gamtiniu požiūriu vertingų pievų ir šlapynių išsaugojimui. Tebūnie tai gamtininko ir rinkėjo lūkesčiai turbūt jau ateinančiai valdžiai. Ačiū jums už dėmesį. (Plojimai)
PIRMININKĖ. Ačiū pranešėjui. Toliau kviečiu B. Kymantaitę, Gyvūnų apsaugos ir teisių organizacijos vadovę.
Gyvūnų apsaugos ir teisių organizacijos vadovės Brigitos Kymantaitės kalba
B. KYMANTAITĖ. Sveiki visi! Matau, čia jungti jau nieko nereikia. Dėkoju už pakvietimą. Pirmas kartas, kai kalbėsiu iš šios tribūnos, tai atleiskite, jeigu kiek jaudinsiuosi ar ne viską pateiksiu aiškiai ir išsamiai.
Pirmiausia dėkoju šiandien visiems, kurie balsavo už Laukinės gyvūnijos įstatymą. Tapome 19-ąja Europos Sąjungos valstybe, kuri riboja laukinių gyvūnų pasirodymą cirkuose. Tai didelis pasiekimas, tai yra mūsų dešimtmečio darbo apdovanojimas. Tikrai dėkui visiems palaikiusiems ir pasisakiusiems už.
Kaip matome, pastarosios savaitės parodė, kad tikrai problemų turime įvairių. Laukiniai gyvūnai, gyvūnai augintiniai, gyvūnai, naudojami verslo tikslais. Per 5–10 minučių negaliu visko nupasakoti, bet pabandysiu susikoncentruoti į esminius dalykus. Vienas svarbiausių dalykų, nuo ko prasideda pats esminis reguliavimas, yra atsakomybė už gyvūną augintinį, savininko atsakomybė už gyvūną augintinį.
Gyvūnų gerovės ir apsaugos įstatymas nurodo, ir tai jau yra nurodyta dešimt metų, kad Vyriausybė koordinuoja gyvūnų gerovės ir apsaugos valstybinių strategijų ir programų rengimą ir jas tvirtina. Per kelias Seimo kadencijas (pati dirbu šioje srityje trečią Seimo kadenciją) jokios strategijos ar programos nebuvo numatyta, nebuvo parengta ir nebuvo patvirtinta. Gyvūnų augintinių sritį, politiką šioje srityje formuoja Žemės ūkio ministerija. Deja, mūsų kvietimai rengti tokias strategijas, susėsti prie bendro stalo niekada nebuvo išgirsti. Be abejo, kai valstybėje nėra jokios strategijos, suprantame, kad įgyvendinamosioms institucijoms ar pareigūnams, kurie vyksta kontroliuoti, kaip laikomasi gyvūnų gerovės ir kaip laikomi gyvūnai augintiniai, yra labai sunku, nes niekas nežino, kuria linkme dirbame, ką turime daryti ir ko mes siekiame kaip valstybė, kur norime save matyti penkiais ar dešimčia metų į priekį.
Pateiksiu truputį statistikos, kad visi žinotume, kokioje situacijoje šiandien yra valstybė. Mūsų duomenimis, ne mūsų, bet atsakingos institucijos, kasmet skaičiuojančios statistiką Europos Sąjungoje šunų ir kačių laikymo srityje, apie 70… namų ūkių Lietuvoje laiko bent vieną šunį arba bent vieną katę. Tai sudaro apie 1 mln. 150 tūkst. šunų ir kačių Lietuvoje. Iš tikrųjų tai yra didelis skaičius, tai neparodo, kad mes esame valstybė, be galo mylinti šunis ir kates, tai parodo, kad mes esame valstybė, kuri šiandien nesusitvarko su gyvūnų populiacija, dėl ko kyla visos problemos, kurias matome pastarąsias savaites.
Palyginimui: Švedijos, Austrijos, kurios tokių problemų neturi arba jos labai labai mažos, su kuriomis tvarkosi, 12 % namų ūkių laiko bent vieną šunį arba vieną katę. Tai parodo, kad atsakomybės lygis, visuomenės požiūris ne tik į gyvūnų laikymą, taip pat ir įsigijimą, yra visiškai skirtingas, o tai lemia problemų neturėjimą valstybėje ir visiškai kitokią tvarką.
Lietuvoje iš 1 mln. 150 tūkst. šunų ir kačių, paženklintų mikroschema, tai yra užregistruotų, kai aiškiai žinomas jų savininkas, yra tik 135 tūkst. Vadinasi, iš visos populiacijos tik 10 % žinome, kas tikrai yra jų savininkas, ir jeigu tas gyvūnas atsiduria gatvėje, mes galime su juo susisiekti, paklausti, kodėl tas gyvūnas atsidūrė gatvėje.
Kiekvienais metais gyvūnų prieglaudose atsiranda net 15 tūkst. šunų ir kačių, tai yra kasmetinis skaičius ir jis yra tikrai labai labai didelis. Lietuvoje mes turime apie 30 gyvūnų globos organizacijų, ir joms pakelti šią naštą, globojant gyvūnus humaniškais būdais, kad jie nebūtų gaudomi ir migdomi, yra nežmoniškas krūvis.
Net 70 % patenkančių gyvūnų yra suaugę. Tai nėra jaunikliai, tai nėra ką tik atvestos vados, tai yra suaugę gyvūnai, kurie vienais arba kitais būdais dėl įvairiausių priežasčių, tikriausiai dėl neatsakingų priežasčių, atsiduria gatvėje. 90 % patekusių gyvūnų yra neženklinti ir jų atsiradimo gatvėje istorijos mes negalime sužinoti. Vadinasi, mes negalime susisiekti su savininku, turime paimti gyvūną ir jį globoti, jeigu savininkas jo ieško.
80 % benamių gyvūnų priima nevyriausybinis sektorius – ne iš mokesčių mokėtojų pinigų, ne iš valstybės biudžeto, bet rūpinasi šia problema iš visuomenės suaukotų lėšų, vadinasi, problemą sprendžia ne valstybė, ne valstybinis sektorius, bet paprasti gyventojai, kurie aukoja savo pinigus, kad problema būtų kažkiek tvarkoma.
Mes, kaip organizacija ir visas nevyriausybinis sektorius, norėtume užtikrinti, kad daug daugiau gyvūnų, patenkančių į prieglaudas dėl įvairiausių priežasčių, sugrįžtų namo ir nebūtų globojami pirmiausia globos namuose, kad saugiai būtų grąžinami savo savininkams.
Surinkti duomenys rodo, kad 60 Lietuvos savivaldybių pasiklydusių ir benamių gyvūnų priežiūrai kasmet skiria apie 1 mln. eurų. Tai yra taip pat didžiulės lėšos šiai problemai kontroliuoti. Ne spręsti, bet kontroliuoti pasekmes. Tiesiog paimti gyvūną ir jį globoti prieglaudoje.
Kasmet nevyriausybinis sektorius surenka apie 800 tūkst. visuomenės paramos šiai problemai spręsti ir benamiams gyvūnams prižiūrėti. Viena iš efektyviausių priemonių, nustatančių gyvūnų savininką, mes laikome ženklinimo mikroschemą. Tai yra labai populiaru pasaulyje. Manome, kad tas ženklinimas turi būti privalomas. Tai nėra našta, kaip iki šiol buvo bandoma sakyti, arba nemažai metų bandoma sakyti. Tai yra pareiga savininkui susieti savo laikomą gyvūną su savimi, tai yra tapti atsakingam ir atskaitingam, jeigu tas gyvūnas pabėgo, paklydo ar dėl kokių nors priežasčių atsirado vietoje, kur juo nėra rūpinamasi. Tai nėra 15 eurų našta, tai yra įsipareigojimas prisiimti atsakomybę visam gyvūno gyvenimui.
Kodėl reikia to privalomo ženklinimo? Kaip ir minėjau, per didelė šunų ir kačių populiacija, nereguliuojamas įsigijimas ir dauginimas – viena iš problemų keleto pastarųjų savaičių, perpildytos gyvūnų prieglaudos, savivaldybių išlaidos, teisės aktų nekontroliavimas. Nustatyti gyvūno savininką, kai gyvūnas nėra ženklintas, yra neįmanoma. Daugeliu atvejų, ką matome ir dėl verslinių gyvūnų veisimo, kai kalės nėra ženklinamos, mes negalime nubausti to atsakingo asmens. Todėl jūsų iniciatyvos griežtinti bausmes, didinti bausmes nėra efektyvios, nes tiesiog yra didelis nebaudžiamumas ir neatsekamumas.
Skiepai nuo pasiutligės ir gyvūno savininko neatsakomybė taip pat turi savo statistiką. Kasmet apie 5 tūkst. asmenų būna apkandžioti šunų ir kačių, 30 % iš jų sudaro vaikai iki 15 metų amžiaus. Apie 150 tūkst. eurų iš Ligonių kasos yra skiriama vakcinoms, tai yra kai asmuo kreipiasi į gydymo įstaigą, nes jam kyla grėsmė susirgti pasiutlige – jį apkandžiojo šuo, kurio savininkas nėra aiškus, ir negalima patikrinti, ar jis yra skiepytas nuo pasiutligės. Tai taip pat yra ir didelė našta, ir moralinė žala tam žmogui, kuris jaudinasi ir nežino, kas toliau su juo gali nutikti, dėl to jis turi pereiti penkių skiepų kursą, kad ta situacija susitvarkytų.
Šiuo metu pagal tai, kas yra komunikuojama tarp politikų, kartais ir pačios Vyriausybės, formuojama nuomonė, kad laikantis augintinius yra vargšas, laiko dešimtis kačių, neturi pinigų, išmesi į gatvę, nepaims, nužudys, priglaudė iš gatvės, jokių pareigų. Tai naratyvas, kuris yra formuojamas valstybėje. Šis formavimas nėra teisingas, nes mes formuojame laikymo kultūrą, kai suteikiame teisę laikyti be jokių pareigų. Tikrai manome, kad 10 ar 15 eurų savininkui ženklinti savo gyvūną, laikomą visam jo gyvenimui, nėra išlaidos kasmetinės, nėra išlaidos kasmėnesinės, tačiau tai išlaidos visam gyvūno gyvenimui. Galvojant apie visas lėšas, kurios yra skiriamos valstybės tai problemai spręsti, savininko pareiga yra taip prisidėti prie problemos sprendimo.
Mes, kaip organizacija, manome, kad kai kurioms grupėms turi būti suteikta pagalba, tačiau tą gali tikrai daryti nevyriausybinis sektorius. Babyčių, atleiskite už tą žodį, taip pat labai vartojamą žodį, kai kalbama apie privalomą ženklinimą, nėra tiek, kad nevyriausybinis sektorius negalėtų padėti sutvarkyti tas, tarkime, skausmingas vietas, kur yra galbūt daugiau nei vienas arba du šunys. Tačiau skirti 15 ar 5 mln. eurų iš valstybės biudžeto tam, kad viskas būtų padaroma gyvūnų laikytojui nemokamai, aš nemanau, kad yra ta kryptis, kurią turėtų diktuoti valstybė ir politikai, kalbėdami apie gyvūnų atsakomybę. (Plojimai)
PIRMININKĖ. Dėkoju pranešėjai. Ir paskutinis – K. Klimavičius, asociacijos „Lašišos dienoraštis“ prezidentas.
Asociacijos „Lašišos dienoraštis“ prezidento Kęstučio Klimavičiaus kalba
K. KLIMAVIČIUS. Laba diena, nežinau, kaip sudominti jus savo kalba, gal ji bus visai neįdomi. Pasijutau čia kaip mokykloje, kadaise sėdėdavau galiniame suole, niekas čia nieko neklauso, skrolina telefonus ir taip toliau. Kažkada savo mokykloje skaičiau paskaitą apie lašišas, vaikams buvo labai įdomu. Ar galėtumėte pakelti ranką, kiek iš jūsų žino, kad Lietuvoje gyvena lašišos, jos iš Baltijos jūros atplaukia į Vilnių, neršia Vilnelėje, Žeimenoje ir kitose Lietuvos upėse? (Balsai salėje)
PIRMININKĖ. Prašom pakelti rankas, kas žinote apie lašišas.
K. KLIMAVIČIUS. Viena pusė žino, kita pusė nežino arba žino, bet mažai. Iš tikrųjų labai apmaudu, kad valdančiosios daugumos atstovų čionai nėra arba yra mažiau negu opozicijos. Tas iš tikrųjų man kelia nerimą. Norėčiau pasakyti tokį dalyką.
Aplinkosauga specialiai dusinama tam, kad kažkas sukurtų išimtines sąlygas lobti žmonių gerovės bei gamtos sąskaita. (Balsai salėje) Taip. Finansavimas sumažintas, pareigūnų algos apgailėtinos – nuo 500 iki 800 eurų. Vadinasi, turi kaip nors prisidurti. Jei nori gauti daugiau, turi gerai sutarti su aplinkosaugos vadu ir būti jam ypač palankus. Tada gausi padirbti švenčių dienomis, kada atlygis didesnis, ir premiją. Ar tai tikrai yra gerai, ar tai nėra korupcija? Šitos vietos buvau nusprendęs neskaityti, bet vis dėlto perskaitysiu. Šiandien medžiotojų bilietą gali nusipirkti kaip kadaise teises, tik žymiai lengviau ir pigiau. Kalbama apie ginkluotą žmogų, kuris dalyvauja medžioklėse, kuris neskiria gyvūnų, kuris iš esmės yra atsakingas už kito žmogaus gyvybę.
Kartu neetatinio gamtos apsaugos inspektoriaus pažymėjimą išlaikyti pasidarė itin sunku – užduodami neadekvatūs klausimai, o pasiruošti egzaminui neturi iš ko, nes nėra kažkokių bilietų ar mokomosios programos, tai yra paprasčiausiai va toks kiekis popierių, kuriuos tu turi perskaityti prieš egzaminą, ir nežinosi, ar iš tikrųjų gausi šitą klausimą. Į daugelį klausimų neatsako net patys aplinkosaugininkai, kurie įvykio vietoje formina įvykį. Tai tokį dalyką turime su pačiais aplinkosaugininkais. Reikia tikėtis, kad situacija keisis, nes šiandien turime naują vadovę, kuri iš tikrųjų yra užsispyrusi ir, sakyčiau, ganėtinai ambicinga. Gal mane pataisysite, aš manau, kad Lietuva dar neturėjo aplinkos ministrės, gal ir turėjo, aš manau, kad ne.
Užtvankos. Mes esame nužudę visas Lietuvos upes. Vienintelė Neris yra nepatvenkta Lietuvos teritorijoje. Vokė – greičiausia Lietuvos upė, Virvytė – viena iš greičiausių Lietuvos upių, Vilnelė – viena iš greičiausių Lietuvos upių. Stovi pristatyta užtvankų, kurios pagamina elektros iki 100 tūkst. eurų per metus. Reikia žinoti, kad šitą sumą mes sumokame, nes ši elektra dar yra ir subsidijuojama kaip žalioji. Nė velnio, čia yra ne žalioji energetika ir nieko bendro ji su tuo neturi. Ji net yra neatsinaujinanti, nes upė po to tikrai neatsinaujina ir yra galutinai nužudoma. Ja neplaukia žuvys neršti, nes paprasčiausiai nepasiekia nerštaviečių. Iš Baltijos jūros lašiša plaukia per Kuršių marias pro tinklus, tada atplaukia į Nerį, praplaukia pro žvejus mėgėjus, tada atplaukia į Vokę arba Vilnelę ir ten užtvankos trukdo pakilti aukščiau, o prie užtvankų laukia brakonieriai kaip meškos. Suprantate? Jūs, Seimo nariai, sėdite čia, iš esmės turite tautos mandatą, jūs nustatote baudas ir atsakomybę už brakonieriavimą, bet ką mes šiandien turime? Kad už pasikėsinimą brakonieriauti neleistinu būdu, tai reiškia kabliais, trišakiais tinklais, bauda siekia iki 180 eurų pirmą kartą. Jeigu tu gailiesi ir sutinki, gali gauti 90 eurų baudą. Kad tave pagautų, aplinkosaugai reikia skirti etatų, laiko ir taip toliau. Žinomus brakonierius, kurie brakonieriauja po dešimt metų ir tai daro nuolat, pagauna tris ar keturis kartus per dešimt metų. Vadinasi, visa aplinkosauga dirba, o Seimas nepadarė nieko, kad būtų užkirstas kelias šitam nusikaltimui.
Aš manau ir mes visi manome, kas iš gamtosaugininkų, kas iš „Lašišos dienoraščio“ ir taip toliau, kad bauda turi būti tas dalykas, kuris atgrasintų nuo brakonieriavimo. Pavyzdžiui, pastatė seniokas 100 metrų tinklą – bauda nuo 180 eurų iki 300 eurų. Pastatė 20 kilometrų tinklų – už tą patį pažeidimą nuo 180 eurų iki 300 eurų. Aš jūsų, čia sėdinčių, klausiu, nes būtent jūs nustatote baudas, tai normalu ar ne? Tai yra nenormalu. Jeigu mes taip kovotume su greičio kontrole arba su alkoholikais prie vairo, geriančiais ir žudančiais žmones, mes nieko nepasiektume. Jeigu jūs dar kartą gausite tautos pasitikėjimo mandatą, tuo aš šiaip abejoju ir norėčiau daugelio iš jūsų čia nematyti, aš tikiuosi, kad jūs grįšite prie šito klausimo ir svarstysite iš esmės. (Balsas salėje) Jūs vienas iš tų, kurį norėčiau matyti. (Balsai salėje) Nes Antanas mano geras draugas.
Dėl Vokės. Vokės užtvanka. Dėl jos kariaujame jau penkerius metus, tačiau hidromodulis, kuris gamina ten elektrą, ir „Grigeo“ yra gerokai stipresni už mus. Stipriai stipresni. Jie gali neprižiūrėti tvenkinio, kuris baigia užakti. Grigiškių žmonės jau nežinau, ką daro: meldžiasi visiems dievams, skambina visiems, ką pažįsta ir iš Aplinkos apsaugos departamento, ir Seimo nariams, ir taip toliau. Gaila, ne visiems Seimo nariams parūpo tas klausimas. Prieš rinkimus pradėjo jau rūpėti ir žaliesiems, ir dar kažkam, bet, deja, proveržio šitoje vietoje neturime. Jie net neįsirengė lygio daviklio aukščiau ir žemiau užtvankos, kaip juos Aplinkos apsaugos departamentas, mūsų spaudimu, įpareigojo tai padaryti. Jie sugebėjo pasisamdyti teisininkus, kurie kreipėsi į teismą. Aplinkos apsaugos departamentas iškart pasakė: gerai, mes atšokame, nes teisės aktai nenumato. Teisės aktai nenumato, vadinasi, vėlgi jūs nesudarėte galimybių numatyti ir sutvarkyti tą sistemą.
Dabar išeina taip, kad vyrai prisistatė prisipirkę iš skandinavų pernelyg galingų turbinų, mūsų upės lygumų krašte jų nepaveža ir išeina, kad visos užtvankos dirba grynai kaupimo ir numetimo režimu. Vadinasi, vienu metu mes užsukame kraną, uždarome duris, apatinėje užtvankos dalyje upėje krenta vanduo, išjungiame, išvis nėra – visi žuvų ikreliai, visi organizmai, viskas yra ore, ten vandens nebėra. Mes tai stebime per lašišų nerštą Vilnelėje kiekvienais metais. Kai buvo viceministras L. Jonauskas, mes jį ten nusiveždavome, rodydavome – Linai, taip toliau ir taip toliau. Pasikeitė valdžia, pasakė, kad sorry, chebra, nieko negalime, sumažintas finansavimas, čia nieko nepadarysi ir taip toliau.
Nekaltinu aš jūsų – gerai, nepasisekė ten su viceministrais ir taip toliau, ir taip toliau, ir apskritai su Aplinkos ministerija žiauriai nesisekė nuo pat pradžių. (Balsas salėje) Kaip? (Balsas salėje: „Su ministru nepasisekė.“) Žiūrėkite, stop – nepolitikuojame! (Balsai salėje, plojimai) Konservatoriais, ne konservatoriais… Konservatorių aš dvi kadencijas nemačiau daugumoje. Iš tikrųjų labai tikėjausi iš jūsų, kai jūs užsidėjote žalią leiblą ir atseit esate kaip žalieji, nors toli gražu Aplinkos ministerijoje žalios spalvos nemačiau. Ateityje norėčiau pamatyti daugiau.
Man labai graudu, jog Aplinkos apsaugos komiteto pirmininkas prieš kadencijos pabaigą nori prastumti įstatymo projektą, kad užtvankų savininkams už elektrą būtų skirtos subsidijos iš mūsų visų kišenės už tai, kad jie nužudė negrįžtamai mūsų upes. Nesuprantu, kodėl, pone Imbrasai, aš mačiau, jūs čia buvote, bet pabėgote, ar jūs tikrai Aplinkos apsaugos komiteto pirmininkas? Ar tai nors kiek yra susiję su upių apsauga ir sveiku protu? Šiuo atveju didžioji dalis žvejų mėgėjų mano, kad tai paprasčiausiai neatleistina. Uždirba tik hidroenergetikai, bet kenčia visi Lietuvos piliečiai. Tada atsiranda Žemės ūkio ministerija ir sako: nieko, jinai prisuka per metus už 100 tūkst. eurų elektros, bet mes pastatysime žuvitakį už milijoną. Nes statyti, taigi čia viskas gerai, visi stato, pirmyn, europiniai pinigai panaudojami, mes esame kieti. Nė velnio. Jūs paliekate užtvankos problemą, jūs paliekate tą nevykusią hidroelektrinę ir leidžiate praplaukti geriausiu atveju, jeigu bus vandens ir nebus sausros, tik lašišinėms žuvims. Chebra, reikėtų šalinti kliūtis, o ne ieškoti apėjimo taškų šiuo atveju. (Balsai salėje)
PIRMININKĖ. Gerbiamas pranešėjau, jūs jau gerokai viršijote laiką. Turėtumėte baigti.
K. KLIMAVIČIUS. Tada gerai. Čia užvedžiau apie verslinę žvejybą, tad pasakau, gerai?
PIRMININKĖ. Kaip?
K. KLIMAVIČIUS. Galiu apie verslinę žvejybą pasakyti? Kažkaip nepastebėjau, kad laikas baigėsi. (Balsai salėje) Leidžiate?
PIRMININKĖ. Taip.
K. KLIMAVIČIUS. Gerai. Tada paskutinė tema. Verslinė žvejyba Kuršių mariose ir kas čia vyksta. Žvejai verslininkai, jų yra apie 50 įmonių, sugauna 30–50 tonų lašišų per vienus metus. Šita rūšis yra saugotina. Išeina, kad tai yra apie 3–5 tūkst. vienetų. Jeigu skaičiuotume žalą gamtai ir vieną žuvį svertume, 10 kilogramų imtume jos dydį, nors vidurkis turėtų būti 5 kilogramai, gautume apie 3–5 mln. litų, atsiprašau, eurų žalą gamtai. Jeigu jūs, jūs, jūs ar aš tose pačiose Kuršių mariose su meškere pagautume tą žuvį, kuri sudarytų tą patį kiekį, tai žala būtų nuo 3 iki 5 mln. Mes tiek sumokėtume. 50 įmonių, žvejojančių tenai, sumoka iki 250 tūkst. eurų mokesčių valstybės biudžetui, įskaitant GPM, „Sodrą“ ir PVM. Mėgėjai sumoka 1,7 mln. tik už leidimus. 50 mln. išleidžia žvejybos parduotuvėse kasmet, jeigu skaičiuotume, kad vienas mėgėjas išleido 300 eurų. Bet aš, pavyzdžiui, išleidau gerokai daugiau. Verslininkai deklaruoja, jog sugauna tik 1 tūkst. tonų per metus, bet AM darbuotojai ir mokslininkai mano, kad tai yra 2,5 karto daugiau. Keista, jog niekas nedraudžia šito reikalo.
Pagausėjo, atsiprašau… (Balsai salėje) Ne. Pagausėjo pūgžlių, vadinasi… Kuršių mariose stipriai pagausėjo pūgžlių, vadinasi, visiškai nebėra plėšrūnų. (Balsai salėje)
PIRMININKĖ. Gerbiamas pranešėjau, Seimo nariai jau darosi nepatenkinti. Jau du stovi prie mikrofonų.
K. KLIMAVIČIUS. Paskutinę frazę pasakysiu.
PIRMININKĖ. Prašom, paskutinę frazę.
K. KLIMAVIČIUS. Gerbiami Seimo nariai, siūlau jums neužkibti ant žvejo mėgėjo kabliuko ir nepapulti į verslininkų tinklus. Viso gero! (Plojimai)
PIRMININKĖ. J. Jarutis – dėl vedimo tvarkos.
J. JARUTIS (LVŽSF). Aš nežinau, ar kolegos ploja dėl to, kad baigėsi ta kalba, iš džiaugsmo turbūt, ar… Aš labai atsiprašau prelegento, nelabai supratau, apie ką čia buvo kalbama. Aš suprantu, kad galbūt jūs sergate lašišų liga, bet čia yra Seimas. Man pavadinimas „chebra“ patinka, bet šitoje auditorijoje nelabai vartotina. Ir apskritai… (Balsai salėje) Aš pabaigsiu, atsiprašau. Su didžia pagarba pirmininkei, bet iš tikrųjų turėtume laikytis ir mes norime paklausti kai kurie. Tai tiek. (Plojimai)
PIRMININKĖ. S. Tumėnas. Prašau.
S. TUMĖNAS (LVŽSF). Gerbiamas pranešėjau Kęstuti, mes dėjome tiek daug pastangų, kad svetimybės būtų išguitos iš Seimo leksikos, o jūs čia atėjęs tą savo chebrą mums atnešėte. Norėtųsi ateityje negirdėti tokių žodžių. (Balsai salėje)
PIRMININKĖ. Prašu, gerbiamas D. Kreivys.
D. KREIVYS (TS-LKDF). Jūsų partijos pavadinime yra žalieji. Žmogus, kuris atstovauja tai krypčiai, kalba apie problemas, kurios yra aktualios mums. Aš manau, 10, 15, 20 minučių mes turime leisti jam pasisakyti ir išklausyti jį. Tvarka, pasisakė, gal ir ne taip. Tai arba jūs, teisingai Algirdas sako, arba jūs ne žalieji, arba jūs gyvenate ne Lietuvoje. Ačiū.
PIRMININKĖ. M. Navickienė.
M. NAVICKIENĖ (TS-LKDF). Man labai gaila, kad ponas J. Jarutis negirdėjo turinio, kas buvo kalbama, nes jo buvo tikrai nemažai. O dėl leksikos, aš norėčiau pabrėžti, kad yra šitoje salėje Seimo narių, jums dažnu atveju pritariančių, kurių leksika yra kartais ne tik kad nenorminė, bet ir nepakeliama ausiai.
PIRMININKĖ. Gerai. Gerbiami kolegos, gal baigiame replikas. Dabar skiriama 20 minučių klausimams. Galite klausti visų prelegentų. Pirmasis klausia P. Saudargas.
P. SAUDARGAS (TS-LKDF). Dėkui, gerbiama posėdžio pirmininke. Gerbiami kolegos, visų pirma dėkoju pranešėjams, ačiū už išsakytas mintis. Džiugu, kad prasidėjo diskusija, geriau vėliau negu niekada. Gaila, kad Seime diskusija pasisuko dėl formos, o ne dėl turinio. Mano klausimas bus, jau ryte mes su valstiečių atstovais šiek tiek padiskutavome, sakyčiau, net apsižodžiavome dėl miškų, klausimas dėl miškų, matyt, profesoriui G. Brazaičiui.
Kaip čia taip atsitiko, nes jūs teigiate, kad mes Lietuvoje miškininkaujame neteisingai, kad saugomose teritorijose naikinamos buveinės, o miškininkai galėtų kirsti šiek tiek ten, kur daugiau galima. Kurioje vietoje? Ponai valstiečiai ką tik atliko miškų reformą, kodėl neatliko miškininkystės reformos? Kada tai atsitiko? Kurioje vietoje? Ir ar tikrai mes dvi savaites prieš rinkimus turėtume dabar paknopstomis džiaugtis šituo rinkiminiu šou, nors galbūt, jeigu vėl bus valdžia, tiesiog bus atsukta viskas atgal. Ar nereikėtų geriau nacionalinio partijų susitarimo dėl miškininkavimo, ne tik dėl miškų struktūros?
G. BRAZAITIS. Ačiū už klausimą. Jums paklausus, aš prisiminiau varlę, kurią įmeta į šaltą vandenį ir pradeda pamažu virti, vanduo kaista, kaista ir ta varlė nepajunta, kaip išverda. Tai čia mes irgi turime situaciją, kuri buvo sukurta praeitame amžiuje su grupe miškų. Tas viskas pamažu vyko, vyko ir tų mažų pokyčių, kurie vyksta vienas paskui kitą, mes nepastebime. Bet kai pažiūrime per ilgesnį laiko tarpą, kas atsitinka, pamatome, kad mes nukeliavome ne į tą pusę.
Iš tikrųjų reikia labai kompleksiškų ir labai visuotinių sprendimų. Jeigu, pavyzdžiui, kalbėsime apie tas pačias miškų grupes, kad jas pakeistume kažkuo kitu, tai reikia keisti labai daug teisės aktų, kurie reglamentuoja miškų sritį. Vieno akto pakeitimas realiai išbalansuotų visą sistemą. Jeigu apie kažką kitą pakalbėtume, pavyzdžiui, pakeičiame Miškų įstatymą, ten nelieka miškų grupių, o visur kitur yra miškų grupės, pasidaro nesuderinimas ir tas didžiulis pakeitimo krūvis turbūt kristų ant ministerijos specialistų. Čia yra didelis darbas. Aš manau, kad kas mūsų turėtų laukti, tai tikrai diskusijos, ko mes tikimės iš miškų pirmiausia, ko mes tikimės iš valstybinių miškų. Ar mes tikimės maksimalaus pelno, ar mes tikimės labai įvairių miško paslaugų? To turbūt ir žmonės tikisi. Daug kur pasaulyje yra džiaugiamasi, civilizuotame pasaulyje, išsivysčiusiame, kad miškų ūkis nėra dotuojamas. Tai jau yra pasiekimas. O mes žiūrime, kad ten būtų didžiulės pajamos į biudžetą. Tai nėra visiškai teisinga. Jeigu yra geri metai, medienos kainos tinkamos, tai tos pajamos bus didelės. Taip buvo prieš porą metų. Kainos nukrito, žiūrėkime, mes turime vos ne minusą. Turi būti iš tikrųjų labai apgalvoti, labai suderinti sprendimai ir ta mintis dėl nacionalinio susitarimo, aš manau, labai laiku ir labai vietoje. Tikiuosi, atsakiau į jūsų klausimą.
PIRMININKĖ. Dėkoju. Tiesiog primenu, klausti – minutė, atsakyti – dvi minutės. Atsiprašau S. Gentvilo. Aš nemačiau, kad jūs užsirašęs frakcijos vardu. Prašom klausti.
S. GENTVILAS (LSF). Dėkoju tikrai už įdomius pranešimus. Gaila, kad nei aplinkos ministras, nei komiteto pirmininkas neišklausė. Gal būtų diskusija išsamesnė.
Jeigu žiūrėtume į faktologiją arba istorinius dalykus, tai ką tik dabar Aplinkos ministerija savo puslapyje paskelbė, kad Lietuvoje per dešimtmetį miškų padaugėjo 3 %. Jeigu žiūrėsime į statistiką, lašišos išbrauktos iš Raudonosios knygos prieš šešetą metų. Jeigu žiūrėsime į statistiką, Lietuvoje pirmą kartą turime aplinkos ministrą profesionalų veterinarą, kuris tikrai žino, kas yra gyvūnų gerovė ir gyvūnų teisės.
Kodėl dabar, nepaisant statistikos, turime keturias nevyriausybines organizacijas, kurios spinduliuote spinduliuoja nepasitenkinimą tuo, kaip dirba mūsų institucijos: Maisto ir veterinarijos tarnyba, Aplinkos ministerija ir kitos? Koks čia yra paradoksas? Leiskite mums, politikams, suprasti, kaip, nepaisant tokių objektyvių faktorių, šiandien politinėje kampanijoje aplinkosauga tampa viena aktualiausių temų. Priešingai negu prieš ketverius metus, kai buvo zadanijų ministerija, tada buvo tiesiog korupcija, šiandien yra visuotinis pakilimas, bet mes, matydami jus kaip nevyriausybinio sektoriaus atstovus, klausiame savęs…
PIRMININKĖ. Klauskite, kolega!
S. GENTVILAS (LSF). …kodėl institucijos nepasiima šito entuziazmo vėliavos, kurią jūs nešate? Klausimas visiems.
PIRMININKĖ. Prašom. Kas atsakys?
G. BRAZAITIS. Aš galiu pradėti. Dėl lašišos – tai aš taip pat dalyvauju Raudonosios knygos komisijoje. Aš labai gerai prisimenu tą posėdį, kai svarstėme dėl lašišos. Pagrindinė argumentacija buvo ta, kad mes priveisėme, yra dirbtinis lašišų veisimas, mes jų išleidome į upes ir reikėtų dabar jau leisti jas gaudyti žvejams mėgėjams. Tiesiog valstybė investavo ir žmonės norėtų tam tikros grąžos. Į Raudonąją knygą įrašytų rūšių naudoti negalima. Žvejyba yra naudojimas. Tai buvo vienintelė priežastis, kodėl ji buvo išbraukta. Tiesiog kad būtų galima leisti subalansuotą, labai atsargų naudojimą.
Dabar dėl miškų. Žinote, kiekvienas iš mūsų skirtingai įsivaizduoja mišką. Kai mes turime statistiką, iškirtus mišką, kirtavietėje po kelerių metų suželia jauni medeliai, tai jau yra miškas. Jeigu ateina grybautojas į mišką, sako, čia ne miškas. Tai kas yra miškas? Jeigu tai yra jau toks paaugęs, 20 metrų siekiantis medynas, tikrai žmonių akimis tokių miškų turbūt mažėja. O statistika rodo taip, rodo labai gražiai, kad miškų turbūt šiek tiek daugėja. Yra tokios tendencijos.
PIRMININKĖ. Dar yra norinčių atsakyti į šį klausimą? Bet trumpinkite atsakymą, nes labai daug norinčių klausti, o mums laikas reglamentuotas, viso labo 20 minučių.
Ž. MORKVĖNAS. Iš tikrųjų atsakyti į tai labai sunku, bet kodėl yra tokia situacija, čia turbūt pirmiausia reikėtų klausti politikų. Aš labai džiaugiuosi savo kalboje sakyta ta Aplinkos ministerijos pamatine vertybe, kad ji atstovauja gamtai. Aš aplinkosaugoje jau daugiau negu 20 metų, bet tokio principingo ir nuoseklaus neatstovavimo Lietuvos gamtai dar neteko matyti. Tiesiog taip yra ir nežinau… Jūs minite aplinkos ministrą, kad veterinaras ir gyvūnų teises… Kiek aš žinau, antroji specializacija yra truputėlį kitokia, jis yra daugiau į gamybą orientuotas, jo disertacija buvo apie broilerių… apie brokuotų kuilių sėklidžių morfometriją, man atrodo. Tai čia yra visai kitokio pobūdžio, tai nėra gyvūnų teisės, tai yra daugiau gamybiniai dalykai.
PIRMININKĖ. Gerbiami kolegos, toliau posėdžiui pirmininkauja Seimo Pirmininko pavaduotojas J. Liesys.
B. KYMANTAITĖ. Iš mūsų pusės, kaip ir minėjau pranešime, mes matome esminę problemą, kad nėra vienos valstybinės strategijos, kurią turėtų suformuoti politiką šioje srityje formuojanti institucija, prižiūrint Vyriausybei. Ir išeina taip, kad visi įstatymų lydimieji teisės aktai yra tvarkomi arba kuriami pagal tų kontroliuojančių institucijų asmenines nuomones, mums yra sunku su jomis bendrauti, nes mes neturime jokios bendros vizijos, kur einame, ką darome ir kodėl darome, todėl ir išeina taip, kad kiekvienas savo asmeniniu požiūriu kuria teisės aktą, inspektoriai savo asmeniniu požiūriu jį įgyvendina, ir turime problemų, kai mes jų kartu strategiškai ir tikslingai nesprendžiame.
Mūsų kvietimas yra ar dar šios kadencijos ar kitos Seimo kadencijos… Yra tas laikas, kai šioje srityje turi atsirasti ne asmeninėmis nuomonėmis paremta, bet statistika, faktais, analize, mokslo žiniomis paremta strategija, kurioje būtų aiškiai išdėstyta, kur mes einame, ko mes siekiame, ką mes leidžiame, ko mes nebenorime matyti savo valstybėje. Nuo to atsispiriant bus daug lengviau formuoti ir teisės aktus, ir prašyti atsakingų įgyvendinamųjų institucijų įgyvendinti teisės aktus, kad tos strategijos tikslai būtų pasiekti, tai yra ar mes per penkerius metus bandome sumažinti 10 % benamių gyvūnų problemą, ar 50 %, kokias priemones įvedame tam įgyvendinti ir panašiai. Kai to nėra, visi darome, kas ką norime, visi matome, kaip suprantame – per asmeninę prizmę, dėl to yra chaosas.
PIRMININKAS (J. LIESYS, LSF). Dėkojame už atsakymą. Laba diena. Dar yra. Prašom.
K. KLIMAVIČIUS. Norėčiau atsakyti (Dieve, Dieve, kaip čia garsiai), nepasakyti daugiau to žodžio, kuris čia daug kam nepatiko. Tikrai turėčiau atsiprašyti ir atsiprašau lietuviškai ir nuoširdus ačiū jums su ū ilgąja gale.
Dėl lašišų yra labai paprasta ir aišku. Mes prieš penkerius metus Vilnelėje pamatėme 40 nerštaviečių, pradėjome saugoti, per ketverius metus padaugėjo iki 280. Vadinasi, čia tik apatinė Vilnelės dalis iki antrosios užtvankos Naujoje Vilnioje – visos nerštavietės suskaičiuotos. Akivaizdu, jog Aplinkos ministerija visiškai nesusitvarko su užduotimis, ten yra visiškas chaosas ir todėl šioje vietoje atsirandame mes. Atsirandame mes – ne vyriausybininkai ir todėl esame stimulas, jeigu jūs žinote šitą lotynišką žodį, jei nežinote, pasiguglinkite, tai yra didelis storas pagalys užaštrintu galu naminiams galvijams varyti. Mes juo ir išliksime ir tikrai padėsime jums priimti gerus sprendimus, Aplinkos ministerijai taip pat. Tikiuosi, atsakiau į savo klausimą.
PIRMININKAS. Dėkojame. Frakcijos vardu klausia T. Tomilinas.
T. TOMILINAS (LVŽSF). Gerbiami kolegos, aš buvau tas kaltasis, 2016 metais pasiūlęs K. Navicką į aplinkos ministrus. Žymantas iš Baltijos aplinkos forumo neduos pameluoti. Dabar jūs siūlote jį į aplinkosaugos politiką nuo konservatorių, vadinasi, sprendimas nebuvo blogiausias. Bet pirmais metais tikrai tos pažangos miškų politikoje pritrūko ir ta reforma galbūt nebuvo svarbiausias dalykas.
Mano klausimas gerbiamam G. Brazaičiui. Aš klausiu, ar dabartiniai pasiūlymai iš aplinkosaugos koalicijos (mes juos tiesiog užregistravome) reikalingi, ar mums reikia juos vis dėlto priimti, jūs turbūt susipažinęs, ar vis dėlto atidėti ir laukti tų nacionalinių susitarimų ir nieko nepriimti?
PIRMININKAS. Prašom, kas ryžtasi atsakyti pirmas? Prašom.
G. BRAZAITIS. Žinokite, labai nenorėčiau atsakyti į šį klausimą tiesiogiai. Jūs turite patys nuspręsti, ar bus tas nacionalinis susitarimas po rinkimų, ar bus susitarimas, kad bus tariamasi dėl kažko. Dabar dėl miškų reikalingi subalansuoti dalykai, jie dažniausiai netrunka, kaip pasakyti, jeigu jūs nutarsite ką nors, turbūt nebus amžinai tas dalykas, vėl už kelerių metų bus realizuotas. Gal mano kolega.
Ž. MORKVĖNAS. Aš galiu trumpą repliką? Be jokios abejonės, Miškų įstatymas turbūt yra vienas labiausiai geidžiamų įstatymų Seime dėl pakeitimų, aš suprantu. Be jokios abejonės, jeigu yra tokia galimybė, galų gale priimti, nes ir pradėti aplinkosaugos koalicijos siūlymai dėl Miškų įstatymo yra puikiausi. Žinoma, jeigu jūs galite dar tai padaryti, priimkite.
G. BRAZAITIS. Aš galbūt papildysiu. Man teko šiek tiek dalyvauti, padedant A. Gedvilienei parengti pasiūlymus, ir jie yra šiek tiek kitos srities, jie yra subalansuoti. Manau, kad tuos reikėtų priimti, bet dėl kardinalių pokyčių nežinau. Čia turite jūs patys nuspręsti.
PIRMININKAS. Dėkojame už pareikštas nuomones ir atsakymus. Bet dar frakcijos vardu nori klausti gerbiamas J. Sabatauskas. Prašau, Juliau.
J. SABATAUSKAS (LSDPF). Ačiū, gerbiamas pirmininke. Gerbiami prelegentai, prieš dvi dienas Seimas klausėsi ministro pristatomo įstatymo projekto, susijusio su Žuvinto rezervatu. Seimas nepritarė tam projektui dėl… Kiek suprantu, ministras labai norėjo įteisinti savo įsakymu nustatytą tvarką, perkelti į įstatymą, kad būtų galima žvejoti Žuvinto rezervate. Bet šiandien, kiek aš suprantu, Žuvinto biosferos rezervato tam tikroje dalyje dar galima ne tik žvejoti, bet galima ir medžioti. Kaip jums, kaip aplinkosaugininkams, atrodo, kad valstybė šitaip saugo arba, kitaip sakant, numato tokias sąlygas, kad rezervate galima vykdyti tokią veiklą?
Dar vienas klausimas…
PIRMININKAS. Juliau, laikas.
J. SABATAUSKAS (LSDPF). …dėl gyvūnų – dėl šunų ir kačių.
PIRMININKAS. Minutę.
J. SABATAUSKAS (LSDPF). Labai trumpai.
PIRMININKAS. Ačiū. Atsakykite į klausimą.
J. SABATAUSKAS (LSDPF). Labai trumpai galima? Dėl…
PIRMININKAS. Trumpai.
J. SABATAUSKAS (LSDPF). Labai ačiū. Vieną sakinį. Praeitoje kadencijoje buvo svarstomas Gyvūnų apsaugos įstatymas, kuriame buvo numatyta privalomai ženklinti naminius gyvūnus, tačiau paskutiniu momentu to buvo atsisakyta. Kaip jūs manote, kokia žala padaryta per tą laiką, kad šiandien, kaip jūs sakėte, neįmanoma surasti išmesto kačiuko ar šuns, ar kito gyvūno savininko…
PIRMININKAS. Ačiū Juliui už klausimus.
J. SABATAUSKAS (LSDPF). …ir nubausti.
PIRMININKAS. Gerbiami… Prašom. Kuris pirmas ryšis atsakyti?
Ž. MORKVĖNAS. Aš galėčiau trumpai reaguoti dėl Žuvinto. Jūs visiškai teisus. Šiuo metu pagal dabar galiojančią teisę Žuvinto biosferos rezervate maždaug 34 % vis dar teisiškai galima medžioti. Aš tai vertinu labai aiškiai ir trumpai – tai yra, mano galva, pats žemiausias įmanomas pasityčiojimas iš visos gamtosaugos. Tiktai taip ir galima vertinti. Yra kaip smūgis mazgote per veidą.
PIRMININKAS. Dėkojame vienam už klausimus, kitam už atsakymus.
Dabar eilės tvarka klausimai. Klausia gerbiama R. Morkūnaitė-Mikulėnienė. Prašau. Atsiprašau, A. Gedvilienė. Prašom.
A. GEDVILIENĖ (TS-LKDF). Visų pirma, visiems jums labai noriu padėkoti už jūsų skirtą laiką. Suprantu, kad turite labai daug darbų ir atstovaujate tikrai labai svarbioms aplinkosaugos, gamtosaugos sritims. Ačiū, kad atėjote. Ačiū, kad išdėstėte. Gal ne visiems patinka forma, bet klausykime žmonių. Tai yra mūsų tauta.
Dabar aš norėčiau paklausti klausimą. Daugelis iš jūsų pristatytų sričių yra susijusios tiek su aplinkosauga, tiek su žemės ūkiu, tiksliau, su valdymu. Čia dažniausiai atsiranda daugybė spragų ir nesutarimų. Įsivaizduokime, jeigu viskas būtų po vienos ministerijos, tarkim, Aplinkos ministerijos stogu ir jūs būtumėte vieną dieną ministrais, kokį darbą savo srityje pirmą priimtumėte?
PIRMININKAS. Kas ryšis dabar? Gal eilės tvarka? Trumpai. Vienas sakinys, du ir… Prašau.
K. KLIMAVIČIUS. Aš tai svajoju vieną dieną pabūti aplinkos ministru. Iš karto padėčiau parašą dėl verslinės žvejybos draudimo vidaus vandenyse, įskaitant Kuršių marias.
PIRMININKAS. Griežtai. Kitas.
G. BRAZAITIS. Aš manau, kad miškų reforma prasidėjo, kažkaip vyko, bet realiai mes perstumdėme kėdes ir nieko daugiau nepadaryta. Reikėtų faktiškai pakylėti į naują lygmenį visą miškų tvarkymą, pasitikėti žmonėmis, kurie dirba. Mes turime turbūt patį didžiausią profesionalių miškininkų tankumą pasaulyje, gal Europoje. Mes nepakeitėme jokių procedūrų, tiktai perstumdėme kėdes. Ir manome, kad tie vyrai ir moterys turi kažką geriau daryti. Ne, nedarys to geriau, nes liko viskas po senovei. O vadovavimas iš centro, vadovavimas iš regiono nelabai kuo skiriasi. Gal net ir blogiau, nes vadovas yra toliau, atsakomybė labiau paskirstoma. Manau, reikia labiau pasitikėti Valstybine miškų urėdija ir duoti jiems daugiau laisvės, ir tikėtis, kad jie tą pateisins.
PIRMININKAS. Dėkojame. Daugiau ministru niekas nenori būti. Prašom trumpai, gerai?
Ž. MORKVĖNAS. Pirmiausia aš…
PIRMININKAS. Kalbėkite per mikrofoną, blogai girdėti.
Ž. MORKVĖNAS. Aš pirmiausia stipriai stiprinčiau ir duočiau daugiau jėgos agrarinei aplinkosaugai, tai yra aplinkosaugai žemės ūkyje, nes jeigu paanalizuotume, pasižiūrėtume, yra daugelis kertinių problemų aplinkosaugoje, būna, ateina iš žemės ūkio veiklos. Šiandien agrarinė aplinkosauga, gamtos apsauga, didelės gamtinės vertės teritorijų puoselėjimas, saugojimas, nors mes turime ir finansinius instrumentus, realiai yra absoliučiose paraštėse.
B. KYMANTAITĖ. Savo srityje tiesiog matome labai aiškų analizės trūkumą, tai skirčiau lėšų išanalizuoti situaciją gyvūnų augintinių problemų srityje, taip pat laukinių gyvūnų apsaugos srityje ir, kaip minėjau, suformuočiau strategiją, kuria linkme einame, kokiomis priemonėmis, skirčiau tam. Viskas toliau savo vaga.
PIRMININKAS. Gerbiami kolegos, užsirašiusių dar labai daug klausti. Ar mes jau galime klausimų epopėją baigti? Bendru sutarimu galime tam pritarti? Ačiū, pritarta. Daugiau klausimų mūsų kolegoms svečiams nebus pateikta.
Kitas darbotvarkės klausimas. (Balsai salėje) Prašau, gerbiamas P. Saudargas per šoninį mikrofoną. (Balsai salėje) Įjungiau, įjungiau.
P. SAUDARGAS (TS-LKDF). Įjungėte? Dėkoju, gerbiamas posėdžio pirmininke, už suteiktą žodį. Aš dėkoju mūsų visiems prelegentams, tikrai labai laiku diskusija – dvi savaitės iki rinkimų, politikai gal aštriau girdi ir prisižadės dabar daugiau ir paskui teks vykdyti.
Bet aš tiesiog (ir kolegoms replika) dėkoju turbūt jauniausiam čia sėdinčiam Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos frakcijos nariui, ant kurio pečių iš esmės užgula dar vienas dalykas, tai yra aplinkosauga, nes nei ministro neturime, nei Aplinkos apsaugos komiteto pirmininko. Šiandien profesorius, miškų specialistas, profesorius G. Brazaitis pasakė, kad karalius nuogas, kad kėdutes perstumdėte, o miškininkystė realiai nepasikeitė ir miškai toliau teriojami. Gal todėl ir nėra jūsų atstovų, atsakingų už aplinkosaugą, šiandien salėje, nes gėda tai girdėti.
15.41 val.
Seimo rezoliucijos „Dėl Aleksejaus Navalno apnuodijimo ir dujotiekio „Nord Stream 2“ projektas Nr. XIIIP-5218 (pateikimas, svarstymas ir priėmimas)
PIRMININKAS. Gerbiami kolegos, kitas darbotvarkės klausimas – Seimo rezoliucijos „Dėl Aleksejaus Navalno apnuodijimo ir dujotiekio „Nord Stream 2“ projektas Nr. XIIIP-5218. Pranešėjas – L. Kasčiūnas. Prašom į tribūną.
L. KASČIŪNAS (TS-LKDF). Labai ačiū. Gerbiami kolegos, svarbi rezoliucija, svarbus rezoliucijos projektas. Iš tiesų A. Navalno apnuodijimas panaudojant Rusijos laboratorijose sukurtą cheminę paralyžiuojančią nuodingą medžiagą, kuri uždrausta tarptautinėmis sutartimis, sukėlė daug įvairių protestų ir diskusijų Vakarų Europoje, kaip reikėtų į tai reaguoti. Viena iš idėjų, kurią iškėlė daug politikų Vakaruose, yra ta, kad užteks, užteks ir reiškia užteks, o tai reiškia, kad reikia imtis rimtų priemonių, ir buvo iškelta mintis už tai Rusiją nubausti rimtai stabdant vieną iš prioritetinių strateginių Rusijos energetinių projektų –„Nord Stream 2“ statybą.
Noriu pabrėžti, kad diskusija ir tokios idėjos šiuo atveju kilo būtent Vakarų Europoje, tai yra šiek tiek kitaip, nei būdavo iki šiol, kai „Nord Stream“ projekto kritika dažniausiai ateidavo iš mūsų regiono, iš Baltijos šalių, iš Ukrainos. Visi mes puikiai suprantame, kad šitas projektas yra geopolitinis. Viena vertus, izoliuoti tranzitines valstybes, tokias kaip Ukraina.
Antra vertus, turėti tiesioginį, prekybinį, energetinį ryšį su Vakarų rinkomis ir po to iš tų pinigų finansuoti įvairias Kremliaus karines avantiūras. Todėl tą diskusiją, kuri kilo Vakarų Europoje, vainikavo rugsėjo 17 dieną priimta Europos Parlamento rezoliucija dėl padėties Rusijoje ir A. Navalno apnuodijimo. Ir toje rezoliucijoje buvo įrašytas vienas svarbus teiginys, kreipiamasi į Vokietijos Federacinę Respubliką, kad jinai ieškotų būdų stabdyti „Nord Stream 2“ projekto įgyvendinimą.
Reagavo ir mūsų regiono šalys, prezidentas A. Duda, Lenkijos prezidentas, išsiuntė laišką A. Merkel. Lenkijos parlamente yra registruota ir parengta rezoliucija, kuria irgi kreipiamasi į Vokietiją, kad ji stabdytų šitą projektą.
Tai yra puiki proga šiandien ir mums, mūsų parlamentui, kaip pagrindinei mūsų leidžiamajai valdžiai, tautos atstovybei, kreiptis į Vokietiją, kad ji apsvarstytų ir įvertintų galimybę stabdyti galutinai, ar bent jau laikinai, šito projekto, „Nord Stream 2“ projekto, įgyvendinimą.
Taigi šitos rezoliucijos esmė būtent yra tokia – stabdyti projekto įgyvendinimą ir kartu kviečiame Europos Sąjungą, Europos Parlamentą grįžti prie to, ką mes esame kartu su jumis padarę, sukūrę vadinamąjį Magnitskio sąrašą, tai yra įstatymiškai įtvirtinti galimybę, kad kiekviena Europos Sąjungos šalis turėtų mechanizmus, kaip įtraukti su žmogaus teisių pažeidimais susijusių žmonių, sakykime, pavardes, jų judėjimo galimybes Europos Sąjungos teritorijoje, jų ekonominę, ūkinę veiklą į sankcijų sąrašą. Tai būtų būtent Magnitskio įstatymo projekto įgyvendinimas visos Europos Sąjungos mastu.
PIRMININKAS. Gerbiamas Tomilinai, tyliau.
L. KASČIŪNAS (TS-LKDF). Visa tai yra būtent irgi šitoje rezoliucijoje. Po to aš galėsiu truputį papildyti politiniu kontekstu, nes atsirado rimtų diskusijų pačioje Vokietijoje. Bet aš manau, kad gal bus vienas ar kitas klausimas, kuris bus su tuo susijęs, tai aš galėsiu truputį paplėtoti, kokia diskusija šiuo klausimu vyksta būtent šioje valstybėje.
Mielieji, kviečiu, aišku, užduoti klausimų, bet ir kartu palaikyti šią rezoliuciją.
PIRMININKAS. Dėkojame. Jūs pateikėte savo tekstą ir rezoliucijos tekstą, taip? Dabar jūsų nori paklausti dalis Seimo narių. Tai gal eilės tvarka A. Armonaitė.
A. ARMONAITĖ (MSNG). Akivaizdu, kad „Nord Stream 2“ projektas, kaip ir „Nord Stream 1“ projektas, nėra ekonominis, nėra energetinis, tai yra politinis, geopolitinis projektas ir į Vokietiją kartu su rusiškomis dujomis atitekės ir „Gazpromo“ pinigai, ir korupcija, ir apskritai Rusijos Federacijos įtaka.
Kaip jūs manote, ką Lietuva galėtų dar padaryti, kad padėtume Vokietijai persvarstyti šitą projektą, jo reikalingumą? Mes tikrai neturėtume laukti, kol Vokietija pati paprašys pagalbos. Mes geriausiai žinome, kokias grėsmes kelia ta valstybė, kaip mes dar galėtume padėti A. Merkel ir jos valdomai Vokietijai.
L. KASČIŪNAS (TS-LKDF). Klausimas geras, bet kartu, turint omeny mūsų valstybės struktūrinę galią, be jokios abejonės, atsakymas nėra paprastas. Ką mes galime daryti? Dirbti per savo seseriškas ar broliškas politines jėgas. Noriu jus informuoti, kad, tarkime, Vokietijos liberalai jau šiandien apsisprendė ir aiškiai pareiškė, kad jie siūlo skelbti moratoriumą dėl šio projekto – bent jau laikinai, dvejiems metams, jį sustabdyti.
Vokietijos žalieji yra tie, kurie yra dar griežtesni, jie siūlo visiškai atsisakyti šito projekto, nors iki projekto įgyvendinimo stadijos liko pagal jų skaičiavimus 5 %. Bet kol neužbaigti ir tie 5 %, projektas neveikia. Taigi jį stabdyti šansų ir galimybių yra.
Diskusija kilo ir EPP, mūsų Europos liaudies partijoje. Tai, aišku, pagrindinė politinė jėga – Krikščionių demokratų sąjunga, ten yra įvairių nuomonių. Pavyzdžiui, galėčiau galbūt šiuo atveju paplėtoti, kad gruodžio mėnesį vyks Vokietijos CDU partijos pirmininko rinkimai. Iš esmės aiškūs keturi kandidatai. Iš tų keturių kandidatų net trys vienaip ar kitaip užsimena, kad sankcijos Rusijai turėtų būti griežtinamos, ir bent du tiesiai šviesiai sako, kad „Nord Stream“ turėtų būti stabdomas. Pavyzdžiui, F. Mercas, kuris praėjusiuose rinkimuose vos keliais balsais pralaimėjo A. Kramp-Karenbauer, yra pasakęs, kad jis mato galimybę dvejiems metams skelbti moratoriumą dėl „Nord Stream 2“ projekto. N. Riotgenas, kuris šiandien yra Bundestago Užsienio reikalų komiteto pirmininkas, yra pareiškęs, kad diplomatinių ritualų jau neužtenka, po A. Navalno apnuodijimo mums reikia stipraus europinio atsako, kurį V. Putinas suprastų, Europos Sąjunga turi išvien nuspręsti stabdyti „Nord Stream 2“.
Taigi matome, kad yra įvairių nuomonių ir Vokietijoje, todėl ir mes turėtume per savo politines partines linijas savo europinėse šeimose kelti šiuos klausimus.
PIRMININKAS. Dėkojame. Gerbiamas Laurynai, trumpinkite visąlaik atsakymą, nes nori daug žmonių klausti ir mes nespėsime. Klausia Ž. Pavilionis. Trumpinkite klausimus, trumpinkite atsakymus ir išeis nuostabi diskusija.
Ž. PAVILIONIS (TS-LKDF). Labai ačiū. Tikrai sveikinu šią iniciatyvą ir tikiuosi…
PIRMININKAS. Geriau per mikrofoną.
Ž. PAVILIONIS (TS-LKDF). …tikiuosi, Seimas ją palaikys. Tik norėjau paklausti, kadangi tikrai daug ką sužavėjo ta kanclerės A. Merkel lyderystė šiuo atžvilgiu, kaip jūs manote, ar tas Berlyno pyktis, kuris didėja šiuo klausimu, gali būti nukreiptas ne tik į „Nord Stream 2“ projektą, bet ir, pavyzdžiui, Baltarusiją, sankcijas, kurių, aišku, labai reikėtų prieš Viršūnių Tarybą kitą savaitę.
L. KASČIŪNAS (TS-LKDF). Mes gi puikiai žinome, kad būtent A. Merkel lyderystė lėmė, kad iki šiol yra Europos Sąjungos sankcijos Rusijai dėl jos agresijos prieš Ukrainą. Ta lyderystė buvo tvirta ir tebėra tvirta. Baltarusijos atveju gal šiek tiek tos lyderystės ir trūksta, ir jos norėtųsi daugiau. Be jokios abejonės, prasiveržia kartkartėmis tuose Vokietijos politinio elito sluoksniuose toks suvokimas, kad Baltarusija galbūt nėra iki galo Europa ir kad galbūt palikime čia Maskvai susitvarkyti, kad nebūtų mums dar vieno galvos skausmo. Tai yra bėda, tai nėra gerai. Be jokios abejonės, mums irgi įvairiais diplomatiniais kanalais reikia siųsti signalus vokiečiams, kad jų balsas šiuo klausimu yra labai svarbus. Nes jeigu kas nors iš Vakarų šalių ir galėtų imtis tarpininkavimo vaidmens Baltarusijoje, sakykime, šiek nustumiant Kremlių, tai yra tik Vokietija, ir mes tą puikiai žinome.
PIRMININKAS. Klausia A. Anušauskas.
A. ANUŠAUSKAS (TS-LKDF). Gerbiamas kolega, norėjau tik pasitikslinti. Vis dėlto Vokietijos politikų požiūris į šį projektą „Nord Stream 2“, bent jau dalies, keičiasi. Kiek mes turime vilčių galbūt, kad mūsų Seimo rezoliucija bus plačiau žinoma toje pačioje Vokietijoje kaip dar vienas dokumentas, paremiantis principinę Lietuvos ir mūsų kaimynių poziciją, kad šis dujotiekis yra politinis projektas.
L. KASČIŪNAS (TS-LKDF). Gerbiamas Arvydai, iš tiesų labai įdomūs signalai mane pasiekė rengiant šį rezoliucijos projektą, kad kai kurie Vokietijos būtent krikščionių demokratų politinės jėgos atstovai, kurie yra labiau suabejoję šito projekto reikalingumu, yra pasiryžę imtis griežtesnių sprendimų, būtent laukia šiuo metu aktyvesnės Vidurio Europos šalių reakcijos ir pasisakymo. Nes būtent po A. Navalno apnuodijimo atsirado akivaizdi sąsaja, kad reikia imtis rimtų sprendimų, ir šiame politiniame lauke per tą nepilną mėnesį iš Vidurio Europos šalių, išskyrus Lenkiją, aiškios žinios dar nebuvo. Manau, kad šiuo atveju mūsų lyderystė būtų svarbi, ir aš net neabejoju, kad tai, ką mes šiandien priimtume, tikrai atsidurtų ant Vokietijos politikų stalo.
PIRMININKAS. Dėkojame. Klausia S. Gentvilas. Ruošiasi gerbiamas M. Majauskas.
S. GENTVILAS (LSF). Gerbiamas Laurynai, pritariu, kaip ir Vokietijos Freien Demokraten liberalai, reikia skelbti moratoriumą, klausimas, ką mes dar galime parodyti, kad iš tikrųjų įtikintume ir vokiečius. Na, pavyzdžiui, gal mes tikrai galėtume vokiečiams irgi parodyti principingą poziciją, kad prijungus bendrą dujotiekio tinklą mes tikrai nepirksime dujų, kurios ateina iš Vakarų per tą patį tinklą.
Antras dalykas, pavyzdžiui, neimportuosime per Lietuvos SGD terminalą tų pačių rusiškų dujų, kurios ateina ir mes neužkertame. Ką galime dar padaryti, kad iš tikrųjų ir mūsų pozicija atrodytų aiški ir nekvestionuojama?
L. KASČIŪNAS (TS-LKDF). Jeigu žiūrėtume į „Nord Stream“ projekto įgyvendinimą apskritai, mes tokių kokių nors svertų kaip valstybė, kadangi tai nėjo per mūsų teritorinius vandenis ir taip toliau, neturėjome. Paskutinė valstybė, kuri dar turėjo galimybę priešintis, buvo Danija ir ji tą darė iki galo. Bet kažkada danai yra pasakę neformaliai: mes ne Rusijos šiuo klausimu bijome, o didžiojo kaimyno, kuris yra šalia. Vis dėlto vokiškas interesas tuo metu buvo labai stiprus. Taigi tos galimybės nėra labai didelės, supraskime realiai. Be to, siųsti kažkokį griežtesnį signalą vokiečiams, na, irgi reikėtų galvoti sveiku protu. Vis dėlto tai yra mūsų labai svarbūs sąjungininkai ne tik Europos Sąjungoje, bet ir NATO. Aš tik priminsiu, koks yra svarbus Vokietijos vaidmuo šiandien tarptautinio NATO bataliono buvimo kontekste, ir vokiečių sprendimai šiuo atveju buvo istoriniai. Dėl to, be jokios abejonės, reikia draugiškai, draugiškai siųsti diplomatinį politinį signalą ir mes, kaip parlamentarai, kaip Seimas, esame šia prasme laisvesni. Galbūt tai yra sudėtingiau padaryti mūsų valstybės vadovybei, bet mes galime tai padaryti ir mums reikia tai padaryti.
PIRMININKAS. Klausia M. Majauskas. Atsisako. Dėkojame. Dėkojame gerbiamam L. Kasčiūnui…
L. KASČIŪNAS (TS-LKDF). Ačiū.
PIRMININKAS. …už pateiktą rezoliuciją ir kolegoms už pateiktus klausimus, pranešėjui už atsakymus. Diskusija. Niekas neužsirašė diskutuoti. Tada priėmimas. Motyvai. P. Urbšys? Prašau.
P. URBŠYS (MSNG). Svarstydami rezoliuciją dėl A. Navalno apnuodijimo ir dujotiekio „Nord Stream 2“ mes tikrai daug kalbėjome apie dujotiekio problemą. A. Navalno apnuodijimo tema kažkaip nuėjo į antrą vietą ir rezoliucijos tekste net nėra pakartota Europos Parlamento rezoliucijos nuostata, kad nedelsiant reikia pradėti tarptautinį tyrimą. Tiek to, mums labiau rūpi dujos. Tos rezoliucijos esmė – orientuoti būtent Vokietiją, kad ji priimtų sprendimus, susijusius su „Nord Stream 2“ projekto atsisakymu. Bet vis dėlto, jeigu mes kalbame apie tai, kad yra kaip pasekmė reaguojant į garsaus Rusijos disidento apnuodijimą, gal būtų buvę teisingiau, jeigu būtų atsiradęs punktas ir paraginimas Jungtinėms Amerikos Valstijoms aiškiau reaguoti į šitą įvykdytą nusikaltimą žmoniškumui, sakyčiau. Šiuo atveju D. Trampas apsiribojo tuo, kad jis neturi duomenų, kad jį apnuodijo, o būtent aukštas administracijos pareigūnas sako, na, taip, reikia patraukti už tai atsakomybėn ir paraginti, kad Rusija tai padarytų. Įsivaizduojate, kad V. Putinas inicijuotų tyrimą savo atžvilgiu. Tada, kai atsiranda tokia dviprasmybė, aišku, tai apnuogina mūsų išskaičiavimus.
Aš tikrai balsuosiu už tą rezoliuciją, bet vis tiek norėtųsi, kad mes subalansuotume toje rezoliucijoje ir savo interesus, ir tą tokį tarptautine prasme žmogaus teisių gynimo interesą.
PIRMININKAS. Dėkojame. Gerbiamas Ž. Pavilionis.
Ž. PAVILIONIS (TS-LKDF). Labai pritarčiau šiai rezoliucijai, kadangi dabar Vokietija iš tikrųjų yra takoskyroje. Būtent tos lyderystės, kaip ir sakė L. Kasčiūnas, Berlynui labai reikia, nes kitą savaitę šie klausimai, na, netiesiogiai „Nord Stream“, bet būtent reakcija į tai, kas vyksta Rytuose ir Baltarusijoje, bus svarstoma aukščiausiu lygiu. Toks mažas, bet, aš manau, toks svarbus paskatinimas iš mūsų, aš manau, gal ir padėtų lašas po lašo Berlynui apsispręsti judėti arčiau mūsų.
PIRMININKAS. Dėkojame. Visos nuomonės pasakytos. Gerbiami kolegos, kas už tai, kad priimtume šią rezoliuciją be pataisų, prašom balsuoti.
Šios rezoliucijos priėmimas
Užsiregistravo 48, balsavo 48: už – 47, prieš nėra, susilaikė 1. Rezoliucija yra priimta. (Gongas)
Gerbiami kolegos, prašau eilės tvarka.
L. KASČIŪNAS (TS-LKDF). Labai ačiū. Aš labai trumpai. Dėkodamas kolegoms už palaikymą…
PIRMININKAS. Į mikrofoną.
L. KASČIŪNAS (TS-LKDF). …dėkodamas už balsavimą noriu tik P. Urbšiui pasakyti vieną dalyką. Amerika taiko sankcijas kompanijoms, kurios dalyvauja „Nord Stream“ projekte, nors tai nėra tiesiogiai susiję su A. Navalnu, bet jau dėl „Nord Stream“ Amerika daro daug. Turėkime tai galvoje.
PIRMININKAS. Gerbiamas V. Juozapaitis. Vytautai, prašau.
V. JUOZAPAITIS (TS-LKDF). Aš tik norėjau atkreipti daktaro S. Tumėno dėmesį, kad jeigu jau tikrai paisome lietuvių kalbos grynumo, tai laukiu iš jūsų pastabos, kad nebūtų vartojama bendratis po „kad“. Tiesiog mums visiems derėtų žinoti. Ačiū.
PIRMININKAS. Gerbiamas P. Urbšys.
P. URBŠYS (MSNG). Aš sutinku su gerbiamu L. Kasčiūnu, kad iš tikrųjų tik Jungtinių Amerikos Valstijų dėka yra sustojusi to dujotiekio statyba, bet jeigu mums, kaip minėjau, rūpi ir žmogaus teisės, ir įvykdyti nusikaltimai žmoniškumui, mes vis dėlto turėtume atkreipti Jungtinių Amerikos Valstijų dėmesį, kad ji turėtų išgryninti savo poziciją.
PIRMININKAS. Dėkojame už pareikštas nuomones, gerbiami kolegos, už priimtą rezoliuciją.
16.01 val.
Seimo rinkimų įstatymo Nr. I-2721 38 straipsnio 3 dalies pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIIIP-5000(2) (pateikimas)
Skelbiu kitą darbotvarkės klausimą – Seimo rinkimų įstatymo 38 straipsnio 3 dalies pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIIIP-5000. Kviečiu į tribūną pranešėją gerbiamą G. Landsbergį. Ar Radvilė? Kas eina?
Eina R. Morkūnaitė-Mikulėnienė. Prašom.
R. MORKŪNAITĖ-MIKULĖNIENĖ (TS-LKDF). Ačiū, gerbiamas pirmininke. Tai yra projektas, su kuriuo jūs jau esate turėję galimybę susipažinti ankstesnėse sesijose. Šio projekto tikslas – suteikti daugiau aiškumo apie kandidatus į Seimą ar kitas institucijas, jų rinkiminėje anketoje nurodant papildomą informaciją, ar kandidatas per pastaruosius trejus metus yra pripažintas Vyriausiosios tarnybinės etikos komisijos kaltu dėl tam tikrų nusižengimų. Manome, kad tai padidintų piliečių informuotumą ir suteiktų geresnes galimybes apsispręsti.
Praeitą kartą, kada buvo teiktas šis projektas, buvo pastabų, kad čia rinkimų laikotarpis. Esame pataisę, kad tai galiotų nuo kitų rinkimų. Taip pat atsižvelgdami į pastabas dėl to, už kokį laikotarpį turėtų būti pateikta informacija, pakoregavome, kad turėtų būti pastarieji treji metai, kaip numato kiti teisės aktai.
PIRMININKAS. Pateikimas toks. Nori jūsų klausti gerbiamas S. Jovaiša.
S. JOVAIŠA (TS-LKDF). Ačiū. Gerbiama kolega, kodėl treji metai? Kodėl ne apskritai, jeigu žmogus buvo pažymėtas VTEKʼo, tai jis galėtų visai drąsiai parašyti, kad taip ir atsitiko. Būtų priminimas jam pačiam, einančiam kandidatuoti į aukštus valstybės lygmenis.
R. MORKŪNAITĖ-MIKULĖNIENĖ (TS-LKDF). Aš būčiau už, bet, kaip suprantu, pagal VTEKʼo veiklą reguliuojančius įstatymus po trejų metų sueina senatis, todėl turbūt nebūtų teisiškai įmanoma.
PIRMININKAS. Dėkojame. Ačiū pranešėjai. Gerbiami kolegos, ar mes po pateikimo galime pritarti bendru sutarimu? (Balsai salėje)
Motyvai. Prašau. P. Urbšys – prieš.
P. URBŠYS (MSNG). Tikrai, mes norime būti šventesni už patį popiežių, nes mes dabar norime įtvirtinti nuostatą, kad jeigu per trejus metus buvo pripažintas viešųjų ir privačių interesų pažeidimas, tai šitam žmogui apribojama galimybė kandidatuoti. Mes tokiu būdu VTEKʼo… Prašau? Aš skaitau kandidato į Seimą anketą, iškėlęs… kad būtų nurodyta informacija. Kalbama apie tai, kad būtų nurodyta informacija. Tikrai aš atsiimu prieš, esu už. (Balsai salėje)
PIRMININKAS. Ačiū. Supratome, bet, matyt, nesupratome. Dar E. Pupinis. Gal gana? Aš išjungiau mikrofoną. Buvo vienas užsirašymas, dabar skubama atsakyti. Gal balsuojame? Gerbiami kolegos, po pateikimo. Prašom. Kas pritariate, balsuojate už, kas turite kitą nuomonę, balsuojate kitaip.
Užsiregistravo 47 Seimo nariai, balsavo 47: už – 31, prieš nėra, susilaikė 16. Po pateikimo įstatymo projektui pritarta.
Pagrindiniu komitetu siūlomas komitetas – Valstybės valdymo ir savivaldybių komitetas. Svarstysime spalio 20 dieną. Galime pritarti bendru sutarimu? Ačiū, pritarta.
16.05 val.
Seimo savaitės (2020-09-28–2020-10-02) – 2020 m. rugsėjo 29 d. (antradienio) ir spalio 1 d. (ketvirtadienio) posėdžių darbotvarkės pateikimas ir tvirtinimas
Darbotvarkės rezervinis klausimas – Seimo savaitės, prasidedančios rugsėjo 28 diena, posėdžių darbotvarkės tvirtinimas. Pranešėja – gerbiama pirmoji pavaduotoja R. Baškienė.
R. BAŠKIENĖ (LVŽSF). Dėkoju, gerbiamas posėdžio pirmininke. Mieli kolegos, kitą savaitę – dvi posėdžių dienos. Po to dar šešios posėdžių dienos. Ir tada jau…
PIRMININKAS. Ir taip toliau.
R. BAŠKIENĖ (LVŽSF). Liko daug, bet dabar dvi kitos savaitės posėdžių dienos. Priėmimai, svarstymai, kurie jau sugrįžo iš komitetų. Su COVID-19 naujojo plitimo grėsme ir jo valdymu susiję įstatymai, energetikos, atsinaujinančių išteklių, sporto ir daug kitų, kuriuos teikia ministrai. Prezidento Švietimo įstatymas ir Seimo narių įstatymai, kurie, beje, susiję su jau teikiamais galbūt ir Vyriausybės. Tas pačias temas liečiančius įstatymų projektus sujungsime. Trumpai tiek. Tiesiog nusiteikime dar labai aktyviai dirbti.
PIRMININKAS. Dėkojame, Rimute, bet nori jūsų paklausti. P. Urbšys. Prašau.
P. URBŠYS (MSNG). Aš norėjau jūsų paklausti, ar būtų galima įtraukti į darbotvarkę nutarimus dėl 2021 metų paskelbimo Lietuvai pagražinti draugijos metais, nes yra registruotas toks projektas, galbūt į antradienio darbotvarkę. O į ketvirtadienio – yra tikrai labai aktualus projektas, susijęs su nutarimu dėl 1990–1991 metų Lietuvos nepriklausomybės gynėjo vardo.
R. BAŠKIENĖ (LVŽSF). Taip, atsakau. Į ketvirtadienio darbotvarkę paskutinis jūsų minėtas Seimo nutarimas yra įtrauktas, tiktai Teisės departamento rašo, kad tai gali prieštarauti Konstitucijai, ir Teisės ir teisėtvarkos komitetas pasakys, ar tai iš tikrųjų yra priežastis. Į darbotvarkę yra įtrauktas. Dėl Lietuvai pagražinti draugijos metų, iš tikrųjų galima būtų galbūt ir įtraukti, jeigu draugija prašo ir jeigu Seimas neprieštarauja, pateikimą galime daryti, o komisija, kuri atsakinga už metų paskelbimą, svarstytų ir priimtų sprendimą, ir siūlytų Seimui išvadą.
PIRMININKAS. Dėkojame gerbiamajai už pateiktą kitos savaitės darbotvarkę. Ar galime sutarti bendru sutarimu? Ačiū, pritarta.
16.07 val.
Seimo narių pareiškimai
Dabar kitas darbotvarkės klausimas – Seimo narių pareiškimai. Gerbiamas A. Matulas. Prašau. Ruošiasi T. Tomilinas.
A. MATULAS (TS-LKDF). Gerbiami kolegos, einant į tribūną kolegos sako, gal nedaryk to, gal nėra laiko, norime namo. Bet vis dėlto aš noriu išreikšti savo, kolegos R. Martinėlio ir tikriausiai kitų medikų susirūpinimą, kad Lietuvoje toliau dedasi baisiai negražūs ir negeri dalykai.
Štai yra patvirtinami nauji kompensuojamųjų vaistų sąrašai, kurie įsigaliojo nuo liepos 1 dienos, dabar nuo spalio 1 dienos. Iki tol Sveikatos apsaugos ministerija ir pats A. Veryga deklaruodavo, kad jų tikslas – į sąrašą įtraukti kuo daugiau veikliųjų medžiagų, o štai dabar mes matome atvirkščią tendenciją: tiek naujame liepos 1 dienos sąraše, kuris dabar galioja, tiek sąraše, kuris įsigalios nuo spalio 1 dienos, nebeliko 47 vaistų. Modernių, šiuolaikinių vaistų nuo įvairių ligų: hipertenzijos, alergijos, diabeto, depresijos ir panašiai, – jie išbraukti iš kompensuojamųjų vaistų sąrašo. Problema ta, kad išbraukus tuos vaistus sąrašuose jau nelieka tų veikliųjų medžiagų. Vadinasi, gydytojai, kurie… Yra Ligonių kasos direktoriaus įsakymas, kad jeigu pagal išrašytus receptus bus išduoti šitie vaistai, kompensuoti turės arba gydytojas, arba vaistinė, išdavusi šituos vaistus. Deja, jūs įsivaizduojate, kiek gali kainuoti gydytojams pastangų šiandien, COVID epidemijos metu, kiek gali kainuoti žmonėms sveikatos parinkti, suderinti, paskirti naują gydymą. Aš kreipiuosi galbūt į valstybės vadovus, galbūt į Sveikatos reikalų komitetą, į komiteto pirmininkę, klausdamas, kiek tai gali tęstis? Kiek gali tęstis toks žmonių niekinimas?
Noriu priminti, kad 2018 metais buvo patvirtinta nauja kompensuojamųjų vaistų tvarka, pagal kurią kompensuojamas tik pigiausias vaistas. Mes apskundėme šitą tvarką Vyriausiajam administraciniam teismui. Vyriausiajame administraciniame teisme bylą laimėjome. Teismas pasakė, kad ministras A. Veryga viršijo savo įgaliojimus, nes negalėjo nustatyti tokios tvarkos poįstatyminiu teisės aktu. Jūs pamenate, kad buvo bandoma pateikti įstatymo projektą, bet vėlgi buvo pritarta pataisai, pagal kurią, jeigu gydytojas išrašo modernesnį kito terapinio poveikio vaistą, valstybė kompensuotų mažiausio vaisto kainą, jeigu jau tiek išgali, bet žmogui būtų leista primokėti skirtumą. Valdantiesiems nepatiko, jie ištraukė korteles, ir šiandien šitas įstatymas kabo ore, už jį nebuvo balsuojama. Mes, visi 54 Seimo nariai, kreipėmės į Konstitucinį Teismą ir Teismas priėmė šitą bylą nagrinėti. Kol laukiame bylos nagrinėjimo, kaip sakiau, vyksta tokie dalykai. Aš manau, kad tai yra absoliuti savivalė, todėl dar kartą kreipiuosi į komitetą, į valstybės vadovus, kad vis dėlto neleistų toliau ciniškai, chamiškai perimti gydymo iš medikų, nes iš esmės dabar jau ne gydytojas sprendžia, kokį gydymą skirti.
Dar viena problema. Nuo spalio 1 dienos įsigalioja naujas hipertenzinių ligų gydymo aprašas, pagal kurį gydytojai bus verčiami žiūrėti Valstybinės ligonių kasos tinklalapyje ir rinkti pigiausią atstovą farmakologinėje grupėje. Vadinasi, gydytojas, nustatęs ligą, tiesiog turės kiekvieną kartą eiti į VLK tinklalapį, rinkti iš tos grupės pigiausią tos grupės atstovą ir tada paskirti gydymą. Kolegos, kur mes einame?
PIRMININKAS. Gerbiami kolegos, antrojo pranešėjo – T. Tomilino nematau. Nėra. Registruojamės.
Užsiregistravo 45 Seimo nariai.
Gerbiami kolegos, šios dienos popietinį posėdį skelbiu baigtą. (Gongas)
* Santrumpų reikšmės: LLRA-KŠSF – Lietuvos lenkų rinkimų akcijos-Krikščioniškų šeimų sąjungos frakcija; LSDDF – Lietuvos socialdemokratų darbo frakcija; LSDPF – Lietuvos socialdemokratų partijos frakcija; LSF – Liberalų sąjūdžio frakcija; LVŽSF – Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos frakcija; MSNG – Mišri Seimo narių grupė; TS‑LKDF – Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcija.