PASIŪLYMAS                                                                    

DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS NEKILNOJAMOJO KULTŪROS PAVELDO APSAUGOS ĮSTATYMO NR. I-733 2, 5, 22, 18 IR 23 STRAIPSNIŲ PAKEITIMO IR  ĮSTATYMO  PAPILDYMO 23(1) STRAIPSNIU ĮSTATYMO PROJEKTO

                                         

XIIP-3481                                            

                                                            2015-11-09

Siūloma keisti

 

Pasiūlymo turinys

Straipsnis

Straipsnio dalis

Punktas

2

4

Argumentai:

Įstatymo projekte numatoma iš nekilnojamojo kultūros paveldo apsaugos visiškai pašalinti ištisas mokslo sritis, kryptis ir atitinkamas šakas. Todėl labai pablogėtų kultūros paveldo pažinimas ir išsaugojimas – būtų neįmanoma nustatyti konkrečių objektų fizinės sandaros, būklės bei pažeidimų pobūdžio. Siūloma tiksliau nurodyti kas yra ardomieji moksliniai tyrimai, fundamentiniai moksliniai tyrimai, paveldosauginė ekspertizė, tyrimai ir t.t.

Pasiūlymas:

Pakeisti  įstatymo projekto 2 straipsnio 4 dalį  ir ją išdėstyti taip:

„4. Ardomieji tyrimaiinvaziniais metodais  atliekami objekto materialiosios sandaros moksliniai ir moksliškai dokumentuojami tyrimai, kuriais siekiama nustatyti pirminį tiriamojo kultūros paveldo pavidalą ir fizinę sandarą, taip pat visų vėlesnių jo perdirbimų fizinį pobūdį bei apimtis fiziniai tyrimai, kuriais negrąžinamai paveikiamias tiriamojo kultūros paveldo, jo dalies ar elemento materialumas objektas, jo dalis ar elementas, esantys ar galintys būti autentiškais medžiaginiais mokslinio pažinimo šaltiniais.

2

8

Pasiūlymas:

Pakeisti  įstatymo projekto 2 straipsnio 8 dalį  ir ją išdėstyti taip:

„8. Fundamentiniai moksliniai tyrimai – eksperimentiniai ir (ar) teoriniai pažinimo darbai, atliekami siekiant pirmiausia įgyti naujų žinių apie reiškinių esmę ir ( arba ) stebimą tikrovę, tuo metu neturint tikslo konkrečiai panaudoti gautų rezultatų reiškinių esmei ir stebimai tikrovei pažinti, be tikslo konkrečiai panaudoti gautus rezultatus.“

2

33

Pasiūlymas:

Pakeisti  įstatymo projekto 2 straipsnio 33 dalį  ir ją išdėstyti taip:

„33. Taikomieji moksliniai tyrimai – eksperimentiniai ir (arba) teoriniai pažinimo darbai, atliekami norint gauti naujų žinių ir pirmiausia skiriami specifiniams praktiniams tikslams pasiekti arba uždaviniams spręsti.“

2

34

Pasiūlymas:

Pakeisti  įstatymo projekto 2 straipsnio  34 dalį  ir ją išdėstyti taip:

„34. Tvarkyba – nekilnojamajam kultūros paveldui išsaugoti atliekami darbai: taikomasiseji tyrimasi, ardomieji tyrimai, konservacinis remontas, avarijos grėsmės pašalinimas, konservavimas, restauravimas, šių darbų planavimas ir projektavimas. Vykdyti ardomuosius tyrimus, konservuoti ir restauruoti nekilnojamąjį kultūros paveldą, planuoti, projektuoti šiuos darbus ir jiems vadovauti gali tik Nekilnojamojo kultūros paveldo restauratorių atestavimo komisijos atestuoti restauratoriai, turintys atitinkamas kvalifikacines kategorijas

2

42

Pasiūlymas:

Papildyti  įstatymo projekto 2 straipsnį 42  dalimi  ir ją išdėstyti taip:

„42. Nekilnojamojo kultūros paveldo objekto konservacinis remontas – nekilnojamojo kultūros paveldo statinio arba kito kultūros paveldo vertingosioms savybėms išsaugoti reikalingi darbai, kuriuos atliekant išlaikoma šio objekto ir jo elementų esama visuma ir konstrukcijos ( išorinis pavidalas ir matmenys ), esamose konstrukcijose, elementuose panaudotos medžiagos ar statybos produktai.“

2

43

Pasiūlymas:

Papildyti  įstatymo projekto 2 straipsnį 43  dalimi  ir ją išdėstyti taip:

„43. Paveldosauginė ekspertizė – bet kurio ekspertizės objekto ( teisės aktų, bet kurių rūšių planų, projektų darbų, tyrimų, ekspertizių ir vertinimų, tiesiogiai  arba netiesiogiai veikiančių arba galinčių paveikti kultūros paveldą ) mokslinis vertinimas siekiant nustatyti, kaip juo užtikrinamas kultūros paveldo išsaugojimas.“

2

44

Pasiūlymas:

Papildyti  įstatymo projekto 2 straipsnį 43  dalimi  ir ją išdėstyti taip:

44. Paveldosauginiai tyrimai – humanitarinių, socialinių, biomedicinos, technologijos ir kitų mokslų sričių atitinkamų krypčių ir šakų taikomieji moksliniai tyrimai, kuriais siekiama nustatyti konkretaus kultūros paveldo ( archeologinio radinio, statinio, kraštovaizdžio vietovės, dailės kūrinio ir pan. ) istorinę, meninę ir funkcinę raidą, sukūrimui panaudotas medžiagas bei technologijas, dabartinę būklę ir jos įvertinimą, taip pat tyrimais pagrįstų pradinės apsaugos, priežiūros, konservavimo, pritaikymo, restauravimo ir kitų tvarkybos darbų programų bei projektų, o prireikus ir restauravimo darbų programų parengimą. Paveldosauginiai tyrimai atliekami pagal atskiroms sritims skirtus klausimynus, kuriuos tvirtina Kultūros ministras.“

 

 

Teikia

 

Seimo nariai:                                      

Aurelija Stancikienė

Naglis Puteikis