LIETUVOS RESPUBLIKOS SEIMO

SOCIALINIŲ REIKALŲ IR DARBO KOMITETAS

 

PAGRINDINIO KOMITETO PAPILDOMA IŠVADA (1)

DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS VAIKŲ IŠLAIKYMO IŠMOKŲ ĮSTATYMO Nr. X-987 PAKEITIMO

ĮSTATYMO PROJEKTO Nr. XIVP-209(2)

  

2022-06-01 Nr. 103-P-27

Vilnius

 

1. Komiteto posėdyje dalyvavo: Mindaugas Lingė – komiteto pirmininkas, Rima Baškienė, Juozas Baublys (pavaduojantis Joną Varkalį), Algimantas Dumbrava, Justas Džiugelis, Vaida Giraitytė-Juškevičienė, Gintautas Kindurys, Linas Kukuraitis, Paulė Kuzmickienė (pavaduojanti Viliją Aleknaitę-Abramikienę), Monika Ošmianskienė, Audrius Petrošius (pavaduojantis Gintarę Skaistę), Algirdas Sysas; komiteto biuras: Evelina Bulotaitė – biuro vedėja, patarėjos: Dalia Aleksejūnienė, Diana Jonėnienė, Asta Kazlauskienė, Ieva Kuodienė, padėjėjos Renata Liekienė, Indrė Žukauskaitė; kviestieji asmenys: Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos atstovės: Laura Purinė –  Šeimos ir vaiko teisių apsaugos grupės vyresnioji patarėja, Silvija Araminė – Socialinio draudimo grupės vyriausioji specialistė.

2. Seimo kanceliarijos Teisės departamento išvados ir kitų ekspertų pasiūlymai:

Eil.

Nr.

Pasiūlymo teikėjas, data

Siūloma keisti

 

Pasiūlymo turinys

 

Komiteto nuomonė

Argumentai,

pagrindžiantys nuomonę

str.

str. d.

p.

1.

Seimo kanceliarijos Teisės departamentas,

2022-05-27

7

1

4

Įvertinę įstatymo projekto atitiktį Konstitucijai, įstatymams, teisėkūros principams ir teisės technikos taisyklių reikalavimams, teikiame šią pastabą.

Įstatymo projektu nauja redakcija dėstomo Vaikų išlaikymo išmokų įstatymo 7 straipsnio 4 punkte siūloma nustatyti, kad vaikas turi teisę į išmokas, jeigu kreipiantis ir priimant sprendimą dėl išmokų skyrimo kartu su kitomis tenkinama ši sąlyga: vaikas ir (ar) pareiškėjas, kuris yra asmuo be pilietybės arba užsienietis, nuolat gyvena Lietuvos Respublikoje ir jo duomenys apie gyvenamąją vietą Lietuvos Respublikoje (neturinčio gyvenamosios vietos – apie savivaldybę, kurios teritorijoje jis gyvena) įrašyti į Lietuvos Respublikos gyventojų registrą. Atkreiptinas dėmesys, kad iš siūlomos formuluotės nėra visiškai aišku, ar sąlyga „kuris yra asmuo be pilietybės arba užsienietis, nuolat gyvena Lietuvos Respublikoje ir jo duomenys apie gyvenamąją vietą Lietuvos Respublikoje (neturinčio gyvenamosios vietos – apie savivaldybę, kurios teritorijoje jis gyvena) įrašyti į Lietuvos Respublikos gyventojų registrą“ yra taikoma ir vaikui. Pastebėtina, kad jeigu vaikas nebeatitinka šiame punkte nurodytos sąlygos, vaiko išlaikymo išmokos mokėjimas turėtų būti nutraukiamas, kaip tai numatyta Vaikų išlaikymo fondo įstatymo 10 straipsnio 1 dalies 1 punkte. Siekiant išvengti galimų įstatymo nuostatų taikymo problemų praktikoje, kad būtų aišku, kokiems vaikams taikomos įstatyme nustatytos sąlygos, siūlytume 7 dalies 4 punkto formuluotę tikslinti, pvz., vietoj žodžio „kuris“ įrašant žodį „kurie“, vietoj žodžio „asmuo“ – „asmenys“ ir vietoj žodžio „jo“ – žodį „jų“. 

 

Pritarti.

Pasiūlymas: Pakeisti įstatymo projekto 7 straipsnio 4 punktą ir jį išdėstyti taip:

„4) vaikas ir (ar) pareiškėjas, kuris kurie yra asmuo asmenys be pilietybės arba užsienietis užsieniečiai, nuolat gyvena Lietuvos Respublikoje ir jo duomenys apie gyvenamąją vietą Lietuvos Respublikoje (neturinčio neturinčių gyvenamosios vietos – apie savivaldybę, kurios teritorijoje jis jie gyvena) yra įrašyti į Lietuvos Respublikos gyventojų registrą.“

 

 

3. Subjektų, turinčių įstatymų leidybos iniciatyvos teisę, pasiūlymai:

Eil.

Nr.

Pasiūlymo teikėjas, data

Siūloma keisti

Pastabos

Pasiūlymo turinys

Komiteto nuomonė

Argumentai,

pagrindžiantys nuomonę

str.

str. d.

p.

1.

Seimo narys Mindaugas Lingė,

2022-05-30

7

1

2

 

Argumentai: Lietuvos Respublikos vaikų išlaikymo išmokų įstatymo Nr. X-987 pakeitimo įstatymo projekto Nr. XIVP-209(2) (toliau – Įstatymo projektas) 7 straipsnio 2 punkte siūloma nustatyti, kad viena iš būtinų sąlygų, kurią turi tenkinti vaikas siekiant gauti vaikų išlaikymo išmokas yra „antstoliui pradėjus vykdomąją bylą dėl vaiko išlaikymo priverstinio išieškojimo arba atsisakius ją pradėti, kai vaiko išlaikymo išieškojimas pagal Lietuvos Respublikos civilinio proceso kodekso nuostatas nėra vykdomas, nes skolininkas gyvena ne Lietuvos Respublikoje, vaikas ilgiau kaip mėnesį negauna vaiko išlaikymo lėšų ar gauna tik jų dalį“.

Pažymėtina, kad siūlomu reguliavimu lieka neaišku, ar skiriant vaikų išlaikymo išmokas ir vertinant ar vaikas ilgiau nei mėnesį negavo vaiko išlaikymo lėšų ar gavo tik dalį jų, vertinama ir iš užsienio valstybių institucijų mokamos analogiškos išlaikymo išmokos vaikui. Šis aspektas tampa itin svarbus tais atvejais, kai pareiškėjai išvyksta gyventi į kitas užsienio valstybes, todėl atininkamai jose gali kreiptis dėl išlaikymo priteisimo ir toliau Lietuvoje gali gauti paskirtas vaikų išlaikymo išmokas. Siekiant užkirsti kelią galimiems piktnaudžiavimams, kai išlaikymo išmokos būtų mokamos ir Lietuvoje, ir užsienio valstybėse, siūloma nustatyti, kad vaiko išlaikymo išmokos būtų mokamos tik tuo atveju, jei vaikas negauna analogiškų išlaikymo išmokų iš kitų valstybių institucijų.

Toks pasiūlymas leistų sutaupyti valstybės biudžeto asignavimus, skirtus vaikų išlaikymui padengti, bei padėtų užkirsti kelią galimiems pareiškėjų piktnaudžiavimams, siekiant gauti išlaikymą iš Lietuvos ir iš kitos užsienio valstybės.

 

Pasiūlymas: Siūlome pakeisti Įstatymo projekto 7 straipsnio 2 punktą ir jį išdėstyti taip:

„2) antstoliui pradėjus vykdomąją bylą dėl vaiko išlaikymo priverstinio išieškojimo arba atsisakius ją pradėti, kai vaiko išlaikymo išieškojimas pagal Lietuvos Respublikos civilinio proceso kodekso nuostatas nėra vykdomas, nes skolininkas gyvena ne Lietuvos Respublikoje, vaikas ilgiau kaip mėnesį negauna vaiko išlaikymo lėšų ar gauna tik jų dalį, ir (arba) vaikas negauna analogiškų išlaikymo išmokų iš kitų valstybių institucijų;“

 

Pritarti.

 

4. Balsavimo rezultatai: pritarta bendru sutarimu.

 

Komiteto pirmininkas                                                                         (Parašas)                                                                      Mindaugas Lingė

 

 

Komiteto biuro patarėja Asta Kazlauskienė