Stenogramą galima rasti |
Seimo posėdžių stenogramų rinkinyje Nr. 23, 2024 |
Stenogramų leidiniai › 2020–2024 m. kadencija |
LIETUVOS RESPUBLIKOS SEIMAS
VII (RUDENS) SESIJOS
VAKARINIO posėdžio NR. 309
STENOGRAMA
2023 m. rugsėjo 28 d.
Pirmininkauja Lietuvos Respublikos Seimo
Pirmininko pavaduotojai
J. JARUTIS, A. MAZURONIS ir J. SABATAUSKAS
PIRMININKAS (J. JARUTIS, LVŽSF*). Gerbiami kolegos, pradedame 2023 m. rugsėjo 28 d. popietinį Seimo posėdį. Dabar, sako, gongas. (Gongas) Du kartus gongas, tai tikrai pradedame ir registruojamės.
Užsiregistravo 64 kolegos.
Opozicinės Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos frakcijos darbotvarkė
14.01 val.
Diskusija „Regioninės politikos status quo ir perspektyvos Lietuvoje“
Šiandien pagrindinė darbotvarkė – opozicinės Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos frakcijos darbotvarkė.
Darbotvarkės 2-1 klausimas – diskusija „Regioninės politikos status quo ir perspektyvos Lietuvoje“. Noriu supažindinti su diskusijos formatu. Maždaug nuo 14 valandos iki 15 val. 30 min., yra siūloma per valandą šešiems pranešėjams maždaug po 10 minučių pasisakyti, padaryti pranešimus, po to kolegos turės galimybę paklausti, maždaug 30 minučių pranešėjams atsakyti į klausimus.
Per šoninį mikrofoną – P. Gražulis.
P. GRAŽULIS (MSNG). Replika po balsavimo. Baigėsi LGBT mitingas, bet LGBT mitinge buvo tik vienas V. Simonko, lietuvio nė vieno, o kiti kalbėjo angliškai, visi kiti su trispalvėmis. V. Čmilytės-Nielsen nebuvo. Pasirodo, orientaciją žino net, kad vyras yra V. Simonko. Taigi, gerbiami konservatoriai, nepamirškite, kad ir jūs vyrai ir moterys.
PIRMININKAS. Ačiū. Ačiū, gerbiamas Petrai. Tik tiek, kad kreipėtės į tuščią salę. Čia kas girdėjo, negirdėjo, nežinau.
Gerai, kviečiu pranešėją G. Surplį – Seimo narį, Valstiečių ir žaliųjų sąjungos frakcijos narį. Pranešimas: „Iki šiol vykdyta regioninė politika buvo labiau deklaratyvi“, – teigia gerbiamas G. Surplys. Prašau, Giedriau.
Seimo nario Giedriaus Surplio pranešimas „Iki šiol vykdyta regioninė politika buvo labiau deklaratyvi“
G. SURPLYS (LVŽSF). Dėkoju, posėdžio pirmininke. Gerbiami Seimo nariai, gerbiami svečiai, šiandien turime labai svarbią diskusiją. Aš džiaugiuosi, kad joje dalyvaus ne tiktai opozicijos, bet ir valdančiųjų atstovai. Gaila, kad nematau vidaus reikalų ministrės, bet žinau, kad Valstybės valdymo ir savivaldybių komiteto pirmininkas stebi mus per nuotolį. Iš tikrųjų pavadinimas mano pranešimo šiandien ir yra toksai, kaip buvo įgarsinta – „Iki šiol vykdyta regioninė politika buvo labiau deklaratyvi“. Tai yra citata iš dabartinės Vyriausybės programos, kuri buvo patvirtinta 2020 metų pabaigoje. Deja, tai, kad pastaruoju metu iš ligoninių bėga medikai, keliai pasiekė kritinę būklę, mokytojai nebesupranta, kaip dirbti jų profesiją paskelbus prestižine, o valstybės ir verslo paslaugų tinklas tik traukiasi, verčia klausti: o kokia yra šios daugumos regioninė politika? Apie tai šiandien ir norėsime padiskutuoti su garbiais prelegentais, kurie štai čia sėdi, ir jumis, gerbiami kolegos Seimo nariai.
Esminis klausimas, kurį norėčiau mums visiems užduoti, yra: kelintais metais neteksime Pagėgių ir Skuodo? Kodėl klausiu? Štai šiek tiek statistikos. Remiantis Registrų centro duomenimis, per pastaruosius dvejus metus gyventojų skaičius Lietuvoje sumažėjo net 46 savivaldybėse: Biržų, Ignalinos, Kelmės, Kupiškio, Lazdijų, Pakruojo, Pasvalio, Rokiškio, Šakių, Šilalės rajonuose gyventojų sumažėjo po 4 %, Pagėgių ir Skuodo savivaldybėse – virš 5 %. Gyventojų skaičius paaugo iš principo tiktai didmiesčiuose ir kurortuose.
Be vidinės gyventojų migracijos, neramina ir vėl galvą kelianti emigracija iš Lietuvos. Lietuvos duomenų agentūros duomenimis, 2022 metų sausio–rugpjūčio mėnesiais iš Lietuvos išvyko dukart daugiau asmenų negu tuo pačiu metu prieš metus. Didžiąją dalį tų išvykusiųjų sudaro Lietuvos piliečiai. Taigi galime paskaičiuoti, kad, nepakeitę tendencijos, apie 2060 metus jau pasitiksime be Skuodo ir Pagėgių, o Kovo 11-osios 80-metį švęsime jau tik didmiesčiuose ir kurortuose.
Kiekvienas regioninės politikos teoretikas jums pasakys, kad pakeisti natūralią žmonių tėkmę į didmiesčius ir turtingesnes šalis galima veikiant dviem kryptimis: pirma – kuriant darbo vietas, o antra – užtikrinant kokybiškas paslaugas ir jų greitą pasiekiamumą, kad ir kur žmogus gyventų. Deja, pati dabartinė Vyriausybė savo 2022 metų ataskaitoje pripažįsta, kad ekonominis atotrūkis tarp Vilniaus apskrities ir likusių apskričių vertinant BVP vienam gyventojui tik didėja, o paslaugų pasiekiamumo pokyčius turbūt geriausiai iliustruoja situacija Klaipėdoje, kurioje pacientai turi stoti į gyvą eilę tam, kad galėtų užsirašyti į skaitmeninę eilę patekti pas gydytojus.
Puikiai atsimename, kad tvirtinant XVIII, dabartinės, Vyriausybės programą kilo įtarimų, jog didelė dalis regionų plėtros idėjų yra tiesiog nuplagijuotos nuo merų, ministerijų, verslo, akademikų parašytos Regioninės politikos baltosios knygos nenurodant jų pirminio šaltinio. Tai būtų tik pusė bėdos. Deja, akivaizdu, kad netgi tos idėjos, kurios buvo nuplagijuotos ir paskelbtos kaip savo, nėra niekaip įgyvendintos. Pateiksiu tik trumpą dabartinės Vyriausybės programoje nurodomų sėkmės rodiklių analizę.
Buvo numatyta bendradarbiaujant su regionų atstovais parengti Nacionalinę regionų plėtros programą, kurios sudedamoji dalis būtų efektyvus ir specializuotas ekonomikos augimo planas kiekvienam regionui. Programa yra, bet jokio tokio plano kiekvienam regionui joje nė su žiburiu nerasite.
Europos Sąjungos struktūrinių fondų lėšų dalis, perskirstoma per regionų plėtros tarybas, turėjo sudaryti 30 %. Šis rodiklis toli gražu nėra pasiektas, o Europos Sąjungos investicijos iš principo vėluoja ir skirstomos jos bus ne taip, kaip buvo numatyta – ne suteikiant visišką sprendimo teisę regionams, o tiesiog nuleidžiant jiems ministerijų aprašus ir regionus iš principo padarant ministerijų planų įgyvendintojais.
Dabartinė Vyriausybė buvo įvardinusi ir pagrindines planuojamas iniciatyvas. Deja, su jų įgyvendinimu irgi nieko nepavyko. Buvo žadėta stiprinti regionų plėtros tarybas vėl įtraukiant į jas verslo atstovus. To nepadaryta. Buvo pažadėta siekti stiprinti vietos veiklos grupių kompetencijas suteikiant joms daugiau galimybių įgyvendinti didesnio masto projektus, teikti paslaugas. Nepasiekta. Galiausiai buvo planuota sudaryti lygias galimybes gauti kokybiškas viešąsias paslaugas visų regionų gyventojams. Matant šliaužiančią optimizaciją Lietuvoje, tai tiesiog skamba kaip anekdotas, o gal net ir pasityčiojimas.
Dar buvo toks Vyriausybės programos projektas „Gyvybingas kaimas“. Kaip sekasi jį įgyvendinti, turbūt geriausiai parodė ūkininkų streikas prie Seimo. Nenuostabu, kad nei 2021 metų, nei 2022 metų savo veiklos ataskaitose Vyriausybė nė žodžiu neužsiminė apie pažangą kuriant tą gyvybingą kaimą, o ir pažanga žemės ūkio srityje Vyriausybės ataskaitose beveik negavo jokio dėmesio.
Taigi tenka konstatuoti, kad regioninė politika pastaraisiais metais nebuvo net deklaratyvi. Ji tebuvo imitacinė arba jos visai nebuvo. Tą liudija ir Vyriausybės 2022 metų ataskaitoje pripažintas neigiamas esminio regioninės sanglaudos rodiklio pokytis – vidutinis BVP vienam gyventojui nuokrypis regionuose, palyginti su šalies BVP vienam gyventojui, ne sumažėjo, kaip turėtų būti sėkmingos regioninės politikos atveju, o tik padidėjo.
Ačiū už dėmesį.
PIRMININKAS. Ačiū, gerbiamas kolega.
Kitas kalbėtojas turėtų būti B. Markauskas, kiek suprantu, nuotoliniu būdu. Technikai, bus galimybė, taip? Taigi gerbiamas B. Markauskas. Jo tema „Savivaldos stiprinimas kaip prielaida tolygiam vystymuisi“. Lietuvos savivaldybių asociacijos viceprezidentas ir Klaipėdos rajono savivaldybės meras. Prašau, gerbiamas Broniau. O, matome jus. Kol kas garso nėra.
B. MARKAUSKAS. Ar girdisi?
PIRMININKAS. Puiku, ačiū.
Lietuvos savivaldybių asociacijos viceprezidento, Klaipėdos rajono savivaldybės mero Broniaus Markausko pranešimas „Savivaldos stiprinimas kaip prielaida tolygiam vystymuisi“ (nuotoliniu būdu)
B. MARKAUSKAS. Ačiū, pirmininke. Gerbiami Seimo nariai, iš tiesų pastaruoju metu dažnai tenka kalbėti regioninės plėtros klausimais. Štai ir vakar Kaune, universiteto Žemės ūkio fakultete, buvo konferencija. Kalbėjome apie bioekonomiką, palietėme regionų plėtros klausimus. Ne taip seniai, prieš keletą mėnesių, vyko Vidaus reikalų ministerijos organizuotas forumas regionų plėtros klausimais. Turbūt nieko naujo nepasakysiu, nes tikrai gana daug turime kritikos dėl regioninės plėtros politikos įgyvendinimo. Gal pabandysiu išvardinti.
Pirmiausia, ką, aišku, ir paminėjo G. Surplys, tai yra… Kadangi aš jau irgi meras antrą kadenciją, tai labai puikiai prisimenu pradžią. Kai buvo kalbama apie naują finansinį periodą, apie Sanglaudos fondą, buvo kalbama, kad šiuo finansiniu periodu savivaldybėms, regionams bus suteikta žymiai daugiau savarankiškumo, kad savivaldybės galės pačios, regionai, pasirengti specializaciją, galės pačios administravimo taisykles ir Sanglaudos fondo patį administravimą vykdyti. Deja, taip nenutiko.
Aišku, mes tuo patikėjome ir Klaipėdos regionas, mūsų asociacija, kuriai priklauso septynios savivaldybės, tikrai įdėjome daug pastangų rengdami regiono specializaciją, kur viena iš krypčių būtent yra bioekonomika, ir labai tikėjomės, kad Sanglaudos fondas bus skirtas šiai specializacijai įgyvendinti. Deja, taip neatsitiko. Kaip buvo paminėta, iš tikrųjų ministerijos tuos pinigus sudėliojo į labai aiškias lentynėles, į labai aiškius jų matomus prioritetus. Mums beliks pagal ministerijų matymą daryti tas investicijas.
Antras dalykas, aišku, yra terminai. Dabar, visi žinome, yra 2023 metų pabaiga, finansinis periodas prasidėjo 2020 metais. Vadinasi, lieka ketveri metai nuo… Aišku, taisyklė: plius trys, dar treji metai užbaigti. Bet iš principo šiandien jokios investicijos, jokie planai nėra įgyvendinami ir dar netgi ne visi aprašai yra patvirtinti.
Žinoma, čia G. Surplys įvardijo nemažai regionų problemų. Aišku, tikrai Sanglaudos fondas visų problemų neišspręs, nes jeigu kalbėtume apie patį biudžeto dydį, tai Klaipėdos regionui yra skirta 190 mln. eurų. Labai nesunku suskaičiuoti. Pavyzdžiui, Klaipėdos rajono savivaldybė per septynerius metus gaus maždaug 34 mln. eurų Sanglaudos fondo. Apskaičiavus, kiek tenka kiekvieniems metams, tai yra nepilni 5 mln. Mūsų savivaldybės biudžetas yra 130 mln., tai nepilni 5 mln. yra apie 3 % mūsų biudžeto. Turbūt, aišku, puikiai suprantate, kad kokio nors proveržio regioninėje politikoje tikrai nepavyks padaryti.
Dar ir kitas dalykas. Dabar jau matosi, kad Vyriausybė visus savo įsipareigojimus bando sudėti į šį fondą, į Sanglaudos fondą. Galiu paminėti, pavyzdžiui, turbūt visi puikiai žinote, kad iki praėjusių metų Švietimo, mokslo ir sporto ministerija savivaldybėms centralizuotai pirkdavo geltonuosius autobusiukus. Dabar yra to atsisakyta. Kai mes paklausėme Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos, kodėl taip yra ir ką savivaldybėms daryti, nes poreikis, aišku, geltonųjų autobusiukų tikrai yra didelis, buvo pasakyta, kad yra „Tūkstantmečio mokyklų“ programa, yra regioniniai pinigai, iš ten pirkite.
Arba, pavyzdžiui, Vyriausybės įsipareigojimas ir, žinote, pareiga savivaldybių dėl ikimokyklinio ugdymo. Dabar yra mažinamas amžius, nuo kada vaikai gali lankyti darželį, ir savivaldybės turi užtikrinti tą vietų skaičių. Vėlgi buvo kažkada numatyta, kad kasmet Vyriausybė skirs 30 mln. eurų tai programai įgyvendinti, dabar jau yra sakoma, kad yra regioniniai pinigai – iš ten. Žodžiu, kaip sakant, laukas dar susiaurėja.
Na ir, aišku, mes matome, kad yra gana nemažas nesusikalbėjimas tarp administruojančios institucijos, tai yra Vidaus reikalų ministerijos, ir Centrinės projektų valdymo agentūros, kuri yra kaip ir pagalbininkas rengiant ir įgyvendinant šią regioninę politiką, ir jeigu ministerija sako, kad vienas projektas tinka, tai Centrinė projektų valdymo agentūra sako, kad netinka. Iš tiesų yra toks naujas dalykas kaip funkcinės zonos, kalbant apie regionų vietą ir transporto sistemą arba apie turizmo politiką ir įgyvendinimą, būtent kaip funkcinę zoną visam regionui. Šiuo atveju vėlgi tikrai pagalbos ir patarimo nesulaukėme. Iš principo tenka pripažinti, kad vis dėlto ta viltis, kad Sanglaudos fondai tikrai kažkaip turės pakankamai didelę įtaką sprendžiant regionų problemą, atskirų savivaldybių ar regionų skirtumus… Tikrai to nebus. Dar problema, kad ir dėl to, kas šiandien stringa, deja, dar nė projekto faktiškai nėra pradėto. Problemų tikrai turime daug. Ačiū.
PIRMININKAS. Ačiū, gerbiamas Broniau. Noriu paprašyti, kad jūs vis dėlto liktumėte, jeigu galite, prisijungęs, maždaug nuo 16 valandos bus kolegoms galimybė paklausti, tai gal bus ir jums klausimų. Bent jau nuo 16 valandos. Atsiprašau, nuo 15 valandos.
Kitas pranešėjas Lietuvos verslo konfederacijos prezidentas A. Romanovskis – „Regioninė politika: iššūkiai ir galimybės verslo akimis“. Prašom, gerbiamas Andriau, į tribūną.
Lietuvos verslo konfederacijos prezidento Andriaus Romanovskio pranešimas „Regioninė politika: iššūkiai ir galimybės verslo akimis“
A. ROMANOVSKIS. Gerbiamas posėdžio pirmininke, gerbiami Seimo nariai, tikrai man didelė garbė šiandien čia atstovauti verslui ir iš šios Seimo tribūnos pristatyti verslo požiūrį į Lietuvos regionų politiką. Aš atvirai pasakysiu – asmeniškai man pati regionų politikos koncepcija, idėja sukelia prieštaringus jausmus. Viena vertus, dėl savivaldos, kuri yra viena iš dviejų konstitucinių valdžios formų, visi sutaria ir jai skiria daugybę liaupsių ir pagyrų. Pripažįstama, kad jos įtaka ir reikšmė yra iš tikrųjų labai reikšminga. Tačiau, kita vertus, vis išlieka nemažai atgyvenusio ir biurokratinio požiūrio į regionus kaip į centrinės valdžios filialus – tikriausiai dėl to, kad vis dėlto centrinė valdžia duoda pinigų – taip pat kartais net kaip ir į pavaldinius. Štai jūs turite daryti tą, ką mes sakome, nes jeigu nedarysite, žiūrėkite į pirmą punktą. Tas faktas, kad regionų pats suvokimas pas mus Lietuvoje yra grindžiamas Europos Sąjungos padalinimu, kai mes juos daliname pagal apskritis, kurių jau nėra, o apskritys tai yra centrinės valdžios atributas, irgi iliustruoja nemažai. Galiausiai ir pats faktas, kad daugelio savivaldybių pavadinimuose yra likęs žodis „rajonas“, kuris yra sovietinio administracinio suskirstymo elementas, irgi nustato tam tikrą santykį tarp regionų ir nacionalinės valdžios. Galiausiai ir tai, kad regioninės politikos koordinatorius, kuratorius yra Vidaus reikalų ministerija, kuri daugeliui iš mūsų asocijuojasi vis dėlto labiau su jėgos struktūromis, irgi iškelia tam tikrą valdžios vertikalę.
Kita vertus, yra jaučiamas ir kitas klaidingas požiūris, kuris sako, kad regioninė politika yra pačių regionų klausimas. Tai reiškia, kai mes kalbame apie regionų politiką, pradedame sakyti, ką turi savivaldybės, ką savivalda turi daryti, nors iš tikrųjų nėra taip, nes vis dėlto regioninė politika tai yra nacionalinės valdžios politika regionuose arba per santykį su savivalda. Taigi mano pirmoji tezė yra tai, kad regioninė politika yra išskirtinai nacionalinė, ir aš specialiai nevartoju žodžio „centrinė“, nes „centrinė“ vėlgi tai yra tam tikras posovietinis rudimentas. Tai yra kompetencija ir bandymas dalintis atsakomybe tarp nacionalinės valdžios ir regionų, sakyčiau, gal nėra labai sąžiningas ir teisingas. Šiuo atveju, mes sutikime, aš kalbu Seime, esminis nacionalinės politikos bruožas yra tai, kad jinai atstovauja visiems Lietuvos gyventojams, rinkėjams. Todėl per regioninę politiką būtent nacionalinė valdžia turi išlyginti esminius netolygumus, kurie atsiranda dėl ekonomikos, dėl geografijos, dėl demografijos. Kitaip tariant, turint nacionalinį mandatą privalu, kad viešosios paslaugos būtų panašaus lygio, o verslo sąlygos, bent jau pradinės verslo sąlygos, būtų vienodos.
Antroji mano tezė – tai yra turtinis ir finansinis savivaldos savarankiškumas. Iš tikrųjų yra sveikintinas šito Seimo sprendimas, kada pagaliau žemė buvo atiduota savivaldai. Žinau, kad daugelio kadencijų buvo nemažai kovų dėl to, bet tikriausiai nereikėtų ties tuo sustoti. Šiuo metu yra svarstomas nekilnojamojo turto mokesčio klausimas. Ir aš noriu, pasinaudodamas proga, atkreipti Seimo narių dėmesį, kad, verslo bendruomenės, mūsų konfederacijos manymu, nekilnojamojo turto mokestis turėtų būti visuotinis. Ir tas faktas, kad jis bus atiduotas savivaldai, yra labai teisingas faktas. Bet didesnis savivaldybių savarankiškumas, sprendžiant dėl nekilnojamojo turto mokesčio, turėtų būti įtvirtintas.
Tačiau, kaip aš minėjau, nereikia sustoti, yra kitų klausimų. Štai, pavyzdžiui, regioniniai keliai. Aš mačiau tokį skaičių, kad Lietuvoje valstybė, centrinė, aš sakau, nacionalinė valdžia valdo tiek pat kelių tinklo kiek Lenkijoje. Gal vis dėlto reikėtų pradėti kalbėti, kad regioniniai ir vietos keliai galėtų būti atiduoti savivaldai, be abejonės, su pinigais ir tokios būklės, geros būklės, kad galėtų… prižiūrima. Aš matau Seimo narį iš Palangos. Palangos savivaldybė yra vienas iš pavyzdžių, kada susitarė dėl perėmimo vieno kelio, tai, viena vertus, privertė sutvarkyti kelią ir perėmė sau to kelio priežiūrą.
Kitas svarbus dalykas, pavyzdžiui, miškai. Mes žinome, kad valstybės miškai sudaro didžiąją dalį ir valstybė gauna nemažai pajamų iš miškų. Ar nereikėtų pagalvoti, kad valstybė turėtų pasidalinti tomis pajamomis iš valstybės miškų su savivaldybėmis, iš kurių teritorijos gaunamos tos pajamos? Galiausiai ir kiti dalykai, pavyzdžiui, valstybės nekilnojamasis ir nenaudojamas turtas, kuris dabar kartais ad hoc yra perduodamas vienai ar kitai savivaldybei, bet kodėl jisai sistemiškai negalėtų būti perduotas savivaldai?
Trečioji mano tezė – tai yra kontraktas, kontrakto idėja dėl viešųjų ir privačių investicijų tarp nacionalinės valdžios ir savivaldos. Praeitą savaitgalį, penktadienį, buvo Savivaldybių asociacijos renginys Palangoje ir vienas užsienietis kalbėtojas pasakė, kad viešosios investicijos turi būti ekonomiškos, o privačios turi būti pelningos arba ekonomiškai atsiperkančios. Todėl pirmąsias dažniausiai gali užtikrinti tik Vyriausybė, o antrąsias gali užtikrinti verslas. Ir manau, kad yra naivu tikėtis, kad savivalda daugeliu atvejų, ypač jeigu mes kalbame apie mažąsias savivaldybes, sugebės savarankiškai pritraukti, ypač užsienio investicijas. Todėl kontrakto idėja yra labai svarbi, kada nacionalinė valdžia turėtų tam tikrą sutarimą su regionu.
Vienas iš galimų būdų, kaip aš minėjau, kontraktas galėtų atspindėti savivaldybių tam tikras ekonomines, socialines specializacijas, ar tai būtų kurortinė veikla, ar tai būtų atsinaujinanti energetika, ar tai būtų žemės ūkis. Ir netgi pasakyčiau tokią drastišką mintį: nebūtinai tas kontraktas turėtų būti su geografiškai artimomis savivaldybėmis, o gali būti su specializuotomis, bet visiškai skirtingose Lietuvos teritorijose esančiomis savivaldybėmis. Šiuo atveju kontrakto būdu Vyriausybė įsipareigotų prisidėti prie viešųjų investicijų šiai specializacijai stiprinti, ar tai būtų infrastruktūra, ar tai būtų profesijų rengimas, ar perkvalifikavimo specifinis finansavimas, kuris dabar vyksta per užimtumo programas. Taip pat įsipareigotų per savo agentūras (mes žinome, kad Ekonomikos ir inovacijų ministerija valdo, vadovauja „Investuok Lietuvoje“ agentūrai), per tas agentūras padėtų pritraukti investicijas į regionus. Taip pat savivaldybė irgi turėtų, savivalda turėtų įsipareigoti pagal sutartos veiklos sritis sudaryti palankias reguliacines sąlygas, ar tai būtų žemės suteikimas, ar turto suteikimas, palankių nekilnojamojo turto mokesčių nustatymas, investuotojo krepšeliai, na, įvairiausi kitokie dalykai. Tokio kontrakto objektas gali apimti, kaip aš ir minėjau, tiek lėšų suteikimą specializuotai projektams įgyvendinti, užimtumo politikai, administracinei paramai, švietimo įstaigoms, kitiems dalykams.
Ketvirtoji mano tezė (gal skambės labiausiai kontroversiškai), kad regioninei politikai reikia naujos lyderystės. Jeigu mes kalbame apie vadovų rotaciją skirtingose valstybės reguliuojamose srityse, tai gal verta pagalvoti ir apie atsakomybių rotaciją už regionų politiką Vyriausybėje, gal verta suteikti ekonomikai prioritetą regioninėje politikoje ir pasiūlyti lyderystę šita tema Ekonomikos ir inovacijų ministerijai, kaip tai buvo padaryta inovacijos politikos srityje. Jūs matėte, kad ne per seniausiai yra paskelbta, kad Lietuva po to, kai praeitos Vyriausybės inovacijų politika buvo perduota Ekonomikos ir inovacijų ministerijai, inovacijų reitinge gerokai pakilo į viršų.
Apibendrinant, verslas mato neišnaudotas galimybes lanksčiau reaguoti į nacionaliniu lygiu iškeliamus tikslus, sprendžiant regioninės politikos klausimus; mato erdvę, kad savivaldybės, gavusios daugiau savarankiškumo, finansų ir išsigryninusios savo specializaciją, drauge gali gauti daugiau naudos gyventojų labui. O mes, kaip Lietuvos verslas, esame visą laiką pasirengę žengti koja kojon. Ačiū už galimybę pasisakyti ir būsiu pasiruošęs atsakyti į jūsų klausimus. Dėkui.
PIRMININKAS. Ačiū gerbiamam A. Romanovskiui. Tikslus kaip laikrodis. 10 minučių. Ir kviečiu į tribūną A. Stulpiną – Lietuvos pramonininkų konfederacijos viceprezidentą, atsakingą už regioninę politiką. „Pramonės svarba tvariai Lietuvos plėtrai“. Prašom, gerbiamas Alvydai, tribūna jūsų, 10 minučių jūsų.
Atsakingo už regioninę politiką Lietuvos pramonininkų konfederacijos viceprezidento Alvydo Stulpino pranešimas „Pramonės svarba tvariai Lietuvos plėtrai“
A. STULPINAS. Laba diena, gerbiami Seimo nariai, laba diena posėdžio pirmininkui. Labai ačiū už kvietimą dalyvauti šiame renginyje. Iš tikrųjų, tai yra proga išsakyti savo mintis, savo požiūrį į regioninę politiką, kuriai Lietuvos pramonininkų konfederacijoje priklausau aš, už ją esu atsakingas. Turėdamas šitą progą, turiu pasakyti keletą skaičių apie Lietuvos pramonininkų konfederaciją. Tai, iš tikrųjų, asociacija, kuri vienija 56 šakines asociacijas ir 6 regionines asociacijas. Keletas atskirų įmonių yra mūsų asociacijoje, po mūsų sparnu. Iš viso tai sudaro apie 4 tūkst. Lietuvos įmonių, kurios šiandieną sukuria iki 50 %, apie 47 %, viso Lietuvos BVP. Aš manau, tai yra didelis pramonės verslas, kuris generuoja šiandieną Lietuvos ekonomiką, Lietuvos gyvenimą.
Pats asmeniškai esu įkūręs verslą nuo nulio ir iš tikrųjų dalyvauju šitame gyvenime 30 metų, o virš 10 metų atstovavau vienam iš Lietuvos regionų, tai Šiaulių pramonininkų asociacijai.
Šiandieną, atstovaujant visoms Lietuvos regioninėms asociacijoms ir visiems regionams, tikrai per keletą paskutiniųjų metų teko pravažiuoti tikrai daugelį iš jų ir, iš tikrųjų, visur iškyla tos panašios aktualijos, kurias norėčiau šiandieną trumpai ir apžvelgti. Tai svarbiausia problema, kuri šiandieną Lietuvos verslui iškyla… Turbūt žinote, kad Lietuvos pramonės pagrindinis variklis yra eksportas, kad eksportą mes galėtume vystyti ir plėsti, susiduriame su didžiausiu iššūkiu šiandieną, tai yra žmogiškaisiais ištekliais. Šiandieną visos įmonės, susidurdamos su tuo klausimu, tikrai vargsta, nevyniodamas į vatą sakau, ir iš tikrųjų be žmogiškųjų išteklių mūsų pramonei judėti į priekį yra labai sunku. Aš jau nekalbu apie tai, kad tikrai per paskutiniuosius penkerius metus Lietuvos pramonė persikvalifikavo, tikrai investavo dideles lėšas. Iš tikrųjų, kiek mes galėjome savo verslus integruoti į šiuolaikines technologijas, tą padarėme. Bet vis tiek įrengimai be žmogiškųjų išteklių, kaip žinote patys tikrai, kad ir dirbtinis intelektas padeda mums, ir kiti dalykai, bet vis tiek be jų mes judėti negalime. Šiandieną poreikis yra ne tiktai paprastų darbuotojų, jų paskutiniais dešimtmečiais tikrai turėjome, netrūko, bet šiandieną yra tikrai didžiulis poreikis aukštos kvalifikacijos žmonių, kurių įsivežimas, integracija į Lietuvos verslą, į Lietuvos pramonę yra tikrai sudėtingas.
Antras punktas. Šiandieną tam, kad būtų žengtas kitas žingsnis, Lietuvos pramonės iššūkis yra prieiga prie finansų. Šiandieną turbūt puikiai žinome finansų sektorių, žinome finansines pasiūlas, su kokiomis palūkanomis mus kviečia bankai „skolintis“ ir kokie reikalavimai iškyla. Šiuo atveju kraujo, kuris generuotų mūsų verslus, tiesiai šviesiai sakant, tikrai neturime, trūksta. Neišsprendę šios problemos mes tikrai nejudėsime į priekį.
Taip pat norėčiau akcentuoti ir energetiką. Šiandieną, kaip žinote, žalioji energetika. Visi turime suprasti, kad be jos judėjimo nėra. Verslas tai supranta ir pasirengęs tai daryti. Kiek gali, savo lėšomis įsirengia atsinaujinančius energetikos šaltinius, tą pačią saulės energetiką, vėjo energetiką, bet didelio postūmio, reikalingo išjudėti iš mirties taško, šiandieną be valstybės paramos… Mes daugelį metų čia girdime, sakoma, kad tikrai jos sulauksime, bus kuriami didieji saulės, vėjo jėgainių parkai Lietuvoje, regionai galės iš jų jungtis ir turėti pajėgumus, kurie leistų pramonei augti.
Kaip jau prieš tai kalbėjo prelegentas, iš tikrųjų ne mažesnis klausimas yra savivalda. Kaip žinome, iš viso 62 savivaldybės, tikrai teko per tuos metus nuvažiuoti į daugelį iš jų, iš tikrųjų labai skirtingos. Kiekviena savivaldybė turi savo matymą, savo požiūrį į verslą, į pramonę, kaip jos mato savo regiono vystymąsi. Tai labai priklauso nuo kiekvienos savivaldybės, galų gale nuo paties mero, nuo visos tarybos daugumos požiūrio į tai, kam skirti lėšas, kokiam kelio privažiavimui, kur kokį šaligatvį nutiesti ar kur padaryti autobusų transporto stotelę, kad galėtų darbuotojus atvežti į darbą. Čia yra tema, kuriai tikrai reikėtų atskiro pranešimo ir diskusijų.
Be abejonės, kokius turime, tokius tuos žmogiškuosius išteklius… mes vis tiek jau daugelį metų turime įsirengę savo asmeninius universitetus, aš taip juos vadinu. Kiekviena įmonė turi savo mokymo programas, investuoja į savo darbuotojus. Mes džiaugiamės tuo, kad tikrai matome pirmus sveikintinus žingsnius. Aš norėčiau paminėti profesinio rengimo centrų įleidimą į mūsų valdymą, į tarybų priėmimą ir taip toliau. Bet yra ir kita medalio pusė – šiandieną vykstanti regioninių kolegijų reforma pagal atitinkamus nesuprantamus kriterijus. Vienoms kolegijoms tikrai pasisekė, kitoms tikrai yra didžiulių iššūkių. Kai šiandieną jungiamos meno ir verslo kolegijos, sakoma, kad taip reikia, jeigu jūs tai padarysite, gausite atitinkamas lėšas, kad jūs žengtumėte šitą žingsnį, tai yra tikrai, manau, nesuprantama.
Apie mokesčių reformą irgi buvo užsiminta. Čia mūsų kertinis klausimas, apie kurį jau daugelį metų mes kalbame ir vieni pirmųjų Pabaltijo šalyse buvome įsivedę. Šiuo Lietuvos pavyzdžiu pasekė Estija, po to ir Latvija. Į pramonės pelną yra investuojamas nulinis tarifas. Dėl kitų dalykų, kurie buvo sudėti į šitą mokesčių reformą, mes tikrai parašėme paskutiniu metu savo nuomonę, išsiuntėme į visas institucijas savo raštą, kad tikrai nepritariame ir nenorime, kad šiuo metu, šiame etape įvyktų ta reforma. Jeigu tai ir įvyktų, manau, pati geriausia situacija… Mes puikiai suprantame ir matome, kas už lango ateina, kokia recesija, kokie iššūkiai Lietuvos, ir ne tik Lietuvos – ir Europos, ir viso pasaulio laukia. Šiame etape, mes manome, tikrai blaškytis neturėtume.
Pasakyti, kad regioninė politika yra – šiandien kiekvienas pramonininkas pasakys, kad jos nėra. Kodėl? Nes mes nesame regioninės politikos dalyviai. Jūs puikiai žinote, prieš X metų mes buvome visi, pasakyčiau tokį žodį, išmesti iš regioninės politikos tarybų, kur iš tikrųjų mes galėjome valdyti savo savivaldybes, žinoti, kas jose vyksta, kokie kertiniai klausimai yra, kur skirti lėšas. Mes įtaką tikrai ten minimalią turėjome, bet mes žinojome, kas vyksta. Šiandien mes iš tų regioninės politikos tarybų esame išstumti ir nesuprantame, kodėl. Po to reikia kiekvienam atsakyti už priimtus regioninės politikos sprendimus. Tai tikrai yra kertinis dalykas ir aš manau, kad šito klausimo neišsprendus… Kai kalbamės apie skaičius, kad didžiąją dalį Lietuvos ekonomikos sukuria verslas regionuose, ir mūsų dalyvavimas regioninėje veikloje nustumtas, yra nesuprantama. Tiesiog drįsčiau prašyti, kad tikrai turėtume grįžti prie to klausimo ir jį išspręsti.
Taip pat norėčiau pritarti dėl to, kad regioninės politikos failas, manau, tikrai turėtų iš Vidaus reikalų ministerijos būti perkeltas kad ir į tą pačią Ekonomikos ir inovacijų ministeriją ar kitur. Trumpai tiek. Jeigu būtų klausimų, visą laiką pasiryžęs atsakyti. Ačiū.
PIRMININKAS. Ačiū, gerbiamas Alvydai. Grįžkite, kaip sako, į vietą ir iš ten bus galima atsakyti į klausimus.
Lietuvos gydytojų sąjungos prezidento profesoriaus Liutauro Labanausko pranešimas „Kieno sąskaita bus vykdomi pokyčiai sveikatos sistemoje“
Dabar kviečiu profesorių L. Labanauską, kuris pristatys turbūt kaip niekada aktualią šių dienų temą – sveikatos sistemą: „Kieno sąskaita bus vykdomi pokyčiai sveikatos sistemoje“. Prašau, gerbiamasis.
L. LABANAUSKAS. Laba diena, gerbiami Seimo nariai, laba diena, posėdžio pirmininke. Ačiū už galimybę pasisakyti. Mano, aišku, gal ta tema daugiau žemiška bus – sveikatos reforma. Prieš tai kalbėję kolegos labai jau tokiomis rimtomis frazėmis kalbėjo, aš pasistengsiu kalbėti paprastai, tai yra kas mums šiandien rūpi. Kodėl malonu, kad aš čia galiu pasisakyti? Nes kiek vyko šitos sveikatos reformos svarstymų, reformos organizatorius, tai yra Sveikatos apsaugos ministerijos komanda, neatsakė nė į vieną klausimą, kurį mes pateikėme. Visą laiką būdavo vienas atsakymas: pradėsime reformą, tada ir pakalbėsime. Tokia yra situacija. Todėl aš pradėdamas noriu perduoti trumpai tokią pastabą mūsų Gydytojų sąjungos tarybos, kad teisinga reforma yra pats nuostabiausias dalykas ir labai reikalingas, bet dėl blogos ir neparengtos reformos pirmiausia yra gėda jos rengėjams ir gėda tiems, kurie ją patvirtino. Tai nėra blogiausias dalykas – blogesnis dalykas tai, kad tai yra bėda mūsų pacientams ir vargas mūsų gydytojams. Bet tai dar nėra pats blogiausias dalykas – blogiausia yra tai, kad tai bus galvos skausmas valdžiai ir papildomų pinigų išmetimas grąžinant sugriautą sveikatos apsaugos sistemą atgal į vėžes. Štai tokia yra problemėlė.
Jeigu ta problema būtų tik viena, tai jos nebūtų iš viso. Problema yra tai, kad yra dar ir visų mūsų teisės aktų pažeidimas reglamentuojant, kaip vyksta reforma, ypač Konstitucijos. Sakykime, ar kažkas susipažinęs, ar ne su šita struktūra, aš ilgai nekalbėsiu, aš pasakysiu tik keletą momentų, kurie yra skelbti jau su įstatymo pakeitimu.
Sukurtas sveikatos centras. Jisai įrašytas į įstatymą prie medicinos įstaigų. Kol kas niekas negali paaiškinti, kokia medicinos įstaiga yra sveikatos centras. Iki šiol nepaaiškino ir kol kas niekas negali paaiškinti. Bet radome vietą – įrašėme.
Toliau. Pasirodo, centras gali būti trijų rūšių: struktūrinis, funkcinis ir funkcinis struktūrinis. Vėl keista, Lietuva, atrodo, nelabai didelė šalis ir šiaip pagal Konstituciją žmonėms turi būti… valstybė atsako už vienodą ir teisingą sveikatos apsaugos paslaugų teikimą ir priežiūrą savo piliečiams. Visi trys centrai jau skirtingai regionuose teiks sveikatos priežiūrą, todėl įvertinti, kuris čia geresnis, ar tas centras, ar kitas, mes negalime šiandien, bet, pavyzdžiui, Raseiniuose gyventojas gali gauti visai kitokią paslaugą pagal tą centrą negu Kėdainiuose. Aš manau, kad tai yra tikrai jau Konstitucijos kaip ir pažeidimas, nes išskiriamas skirtingumas. Šiandien to skirtingumo nėra, kaip jūs žinote.
Tolimesnis dalykas. Visur reglamentuojama ir rodomos skaidrės, kad ta nuostabi reforma vyko Slovėnijoje. Turbūt teko tai irgi girdėti. Aš noriu pasakyti, kad tai yra neteisybė. Slovėnijoje vyko šita reforma, bet jinai jau yra sugriuvusi. Jau sugriuvusi ir slovėnai (nes tos skaidrės iš jų buvo paimtos) mums, kadangi mes esame bendra Europos gydytojų sąjungos struktūra, davė atsakymą. Atsakymas buvo labai ilgas, bet, sako, mes jums suformuluosime du klausimus. Pirmas, tai yra nekompetentingai paruošta reforma, kurios daigus mes jau matome. Ir antras klausimas, kad ta komanda, kuri turėjo daryti reformą, nežinojo, ką daryti.
Taigi, pereinant prie antro klausimo, taip pat eina vėl ministerijos įsakymai, kurie tiesiog labai įdomūs. Lėšų kiekis realiai nepadidinamas. Šeimos gydytojų komandai faktiškai priklausė du asmenys, kai kur trys, dabar bus aštuoni ir jie kažką vykdys. Pažiūrėjome mes įdomų dokumentą (tiesiog dėl ko jis ir įdomus, aš tiesiog jį noriu pagarsinti), tai yra kaip bus įdarbinami žmonės. Gydytoja, slaugytoja, akušeris ir visi kiti, nenoriu aš jų vardinti dėl laiko stokos, įdarbinami ir parašytos jų pareigybės. Bet atsiranda du labai svarbūs asmenys, reklamoje rodoma, kaip jie stovi susikibę už rankų, – tai atvejo vadybininkas ir apylinkės administratorius. Į šitas pareigas, parašyta ministerijos rašte, priimama be apribojimų. Vadinasi, kas nori, tas gali būti priimtas: gali būti valytoja, gali būti dar kažkas, kaip aš sakau, gal net ir iš zonos grįžęs pilietis, ir jie vykdys šitą mūsų reformą. Mums atrodo šiek tiek nesuprantama.
Toliau. Vėl mes kalbame apie tai, kad tai bus našta sveikatos apsaugai, o šiaip yra netgi ir minusas. Ligonių kasų raštas sako, kad bazinis apmokėjimas bus už prirašytą gyventoją, diferencijuojant į komandą, ir išskirta, kad gydytojas, slaugytoja, ta senoji komanda, čia nepriklauso – tie naujieji administratoriai priklauso. Viskas būtų gerai, bet negalima šitaip daryti, kadangi visi žino, ir tos pačios ligonių kasos, kad įkainis nustatomas pagal amžių ir įstatymas tai reglamentuoja. Skirtinguose regionuose negali būti skirtingų įkainių už suteiktą pirminio sveikatos priežiūros lygio pagalbą. Tai jau aišku, kad įstatymo pakeitimas…
Ir baigiant, kad nesakytumėte, čia gali būti dar daug diskusijų, kad mes nekalbėtume, kad tai tikrai gali būti, paskaičiavome. Paskaičiavome, kad, na, davė tokį procentą, aš jo taip nemačiau, bet 6,7 % įkainio didinimas. 6,7 % šeimos gydytojo komandai per mėnesį duoda 400 eurų papildomai. 400 eurų papildomai. Kaip jūs matote, už tuos 400 eurų turės dirbti tie šeši papildomi asmenys. Kiek jie uždirbs, irgi truputį man atrodo keistoka.
Taigi, net ir lėšų nėra skirta. Jeigu nėra skirta lėšų, dėl ko ir iškilo ši problema mūsų medicinos visuomenėje, lėšas uždirba tik šeimos gydytojas, vadinasi, jis komandai turėtų mokėti iš savo uždirbtų lėšų. Gydytojai nesutinka su šia pozicija ir tikrai su ja nesutiks. Todėl yra mūsų toks kreipimasis į Seimą ir keletas tokių pasiūlymų.
Pirmas. Jeigu dar yra galimybė, stabdyti šį įstatymo vykdymą, dar kartą apsvarstyti šios reformos galimybes, ar ji išvis reikalinga, nes tokia sveikatos apsaugos sistema, kokia yra Lietuvoje, yra visoje Europos Sąjungoje. Vienaip ar kitaip truputį skiriasi ir funkcionuoja jau tiek metų. Viskas vyksta čia neblogai, sakyčiau. Tai vienas.
Antras pasiūlymas. Mes tikrai, kaip aš jau minėjau, matome ir įstatymų pažeidimų, ir Konstitucijos pažeidimų, todėl mes irgi kreipsimės į Seimą ar į Seimo narius, kad vis dėlto šis klausimas būtų perduotas su visais pažeidimais į Administracinį teismą. Ar teismas priims stabdymą reformos, ar nepriims, mes pasakyti negalime, bet tikimės, kad tai tikrai turės įvykti, jeigu nėra kitų priemonių.
Taigi, aš tik noriu pasakyti, kad mes tikimės, kad būsime išgirsti. Todėl aš ir džiaugiuosi, kad šiandien galėjau pasisakyti, nes iki šiol, kaip aš minėjau, mes atsakymų negavome nė į vieną klausimą. Tikimės, kad nebus priimti sprendimai, kurie bus žalingi mūsų pacientams, gydytojams. Jie, deja, noriu priminti, ir moka iš savo mokesčių už jiems suteikiamą pagalbą. Ačiū už dėmesį. Jeigu bus klausimų, tikrai atsakysiu.
PIRMININKAS. Ačiū, gerbiamas Liutaurai. Klausimų bus. Matome, kad yra užsiregistravusių kolegų.
Seimo nario, Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos frakcijos pirmininko pavaduotojo Aurelijaus Verygos pranešimas „Valstybė arti žmogaus, kur jis begyventų“
Kviečiu į tribūną Seimo narį, Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos frakcijos pirmininko pavaduotoją A. Verygą. „Valstybė arti žmogaus, kur jis begyventų“ – jo pasisakymo tema. Prašom, gerbiamasis.
A. VERYGA (LVŽSF). Dėkoju, pirmininke. Gerbiami kolegos, na, iš tikrųjų išklausėme labai rimtų pasisakymų. Norėčiau pabandyti juos šiek tiek apibendrinti. Pradėsiu galbūt nuo to, kad vis dėlto Lietuva yra demokratinė valstybė ir Lietuvos žmonės šią kadenciją valdyti šalį patikėjo liberalioms jėgoms. Tenka tą pripažinti. Tikrai ne konservatyvioms, bet liberalioms, ir tą sprendimą mes visi privalėtumėme gerbti.
Tačiau akivaizdu, kad dabartinės valdžios valstybei taikomi laisvosios rinkos principai ne tik kad neskatina valstybės pažangos, bet, atvirkščiai, galima būtų sakyti, griauna valstybės pamatus. Lietuvoje jau randasi dykrų, kur keliasdešimt kilometrų spinduliu nėra banko, nėra pašto, nėra sveikatos ir švietimo paslaugų. O viešojo transporto tinklas, kuris užtikrintų tų paslaugų pasiekiamumą, iki šiol yra nesukurtas, apie jį yra tiktai kalbama.
Nemokšiškai vykdomos sveikatos paslaugų, švietimo tinklo pertvarkos visiškai ignoruoja esminį principą, kad šių įstaigų, tai yra ligoninių ir mokyklų, veikimą užtikrina ne finansai ir šiuolaikinė įranga, o pirmiausia gydytojai ir mokytojai. To padarinys – medicinos personalas masiškai pereina dirbti į privačias gydymo įstaigas, mokytojai šiuo metu streikuoja, o Vyriausybė papirkinėja savivaldybes, žadėdama milijonus eurų toms, kurios optimizuos kritinių paslaugų tinklus. Deja, jau akivaizdu, kad tie žadėti milijonai ir lieka tik žadėti, o kai kurios savivaldybės greitai iš viso liks be valstybinių sveikatos priežiūros įstaigų. Ir tokius imamus pinigus galima būtų palyginti su pinigais, imamais už savanorišką eutanaziją, tai yra už savotišką sumokėjimą už savo savanorišką susinaikinimą. Matant tokias iniciatyvas kaip lengvatinių paskolų jaunoms šeimoms apkarpymą, kyla natūralus klausimas – gal dabartinė valdžia nori tyčia visus Lietuvos gyventojus suvaryti tik į Vilnių, Kauną ir Klaipėdą, o gal tiesiog išvaryti į užsienį, nes ir dideliuose miestuose yra numatomi jaunoms šeimoms apribojimai gauti lengvatinę paskolą pirmajam būstui. Reikėtų priminti ir šios Vyriausybės sprendimus, kuriais šimtai milijonų eurų iš regionų buvo nukreipti į Vilnių ir tik dėl sąmoningų piliečių ir Europos parlamentaro B. Ropės pastangų bent dalis šių pinigų buvo sugrąžinta regionams, tai yra keli šimtai milijonų eurų. Giriamasi, kad pastaruoju metu į Lietuvą atvyksta daugiau žmonių nei išvyksta, tačiau nutylima, kad tokį gražų miražą sukuria tik nuo karo bėgantys ukrainiečiai ir nuo tirono A. Lukašenkos sprunkantys baltarusiai. Ignoruojami verslo perspėjimai apie didelę grėsmę ekonomikos augimui ir absurdiškai kaišiojami pagaliai investicijoms. Kalbame apie žaliąjį kursą, tačiau tuo pat metu ESO neišduoda leidimų atsinaujinančios energetikos generacijai. Kelių tinklas verčia raudonuoti prieš kaimynus lenkus ir latvius. Dar neseniai mes aplenkdavome lenkų kelius, dabar panašu, kad lenkai aplenks mūsų kelius. Vėluojama paleisti Europos Sąjungos investicijas, o verslas, kuris nulems, ar regionuose bus darbo vietų, vis dar pasodintas ant atsarginių patarėjų suolelio regiono plėtros tarybose.
Taigi reziumuodamas noriu priminti dabartinei valdžiai, kad valstybės tikslas yra ne sunaikinti save taupant visur, kur įmanoma, bet teikti savo piliečiams kokybiškas paslaugas, tai yra tiesti kelius, užtikrinti švietimą, sveikatos apsaugą ir socialinę rūpybą. Tai pavyksta Lenkijai, tai turėtų pavykti ir Lietuvoje. Dėkoju.
PIRMININKAS. Ačiū gerbiamam Aurelijui. Dabar bus galimybė paklausti. Ir pirmas klausia V. Ąžuolas. Taip pat noriu priminti, kad pasistenkite klausimą suformuluoti maždaug per minutę, o atsakymą per porą minučių ir pasakykite, kam adresuojate klausimą. Ačiū. Prašau, Valiau.
V. ĄŽUOLAS (LVŽSF). Aš norėčiau paklausti B. Markauską, kadangi jis ir Savivaldybių asociacijos veikloje dalyvauja, ir yra kaip meras, mato iš arčiau, kas vyksta. Kaip jūs vertinate apskritai valdančiųjų veiksmą, kad, kaskart atnešdami biudžetą, biudžetą atneša valdantieji, jie numato tame biudžete, kiek planuoja panaudoti ES lėšų. Bet ką mes matome? Kiekvienais metais jie planuoja panaudoti 3–3,5 mlrd. ES lėšų, bet faktas dažniausiai būna iki milijardo, tai, vadinasi, jie netgi savo planą, kurį užsibrėžia biudžete, vykdo tiktai apie 30 %. O yra sakoma, kad, regioninės plėtros tarybos, palaukite pinigų, mes čia dar kažką galvojame, kažkokius mechanizmus. Darželių grupių kūrimas, kas priklauso pagal įstatymus, ir kiti dalykai vėl lieka tokios laukimo stadijos. Iš tikrųjų kaip reiktų vertinti tą situaciją ir kaip regionai tą situaciją vertina, kad Vyriausybė turi ES pinigų, bet jų neduoda? Kokios pasekmės to nedavimo, ką buvo galima padaryti už tuos pinigus prieš metus ar dvejus metus ir ką galima padaryti šiandien, koks nuvertėjimas? Ačiū.
PIRMININKAS. Taip, gerbiamas Broniau, prašau.
B. MARKAUSKAS. Ačiū, gerbiamas Valiau Ąžuolai, už klausimą. Tai iš tiesų aš dar pakankamai naujas kaip Savivaldybių asociacijos viceprezidentas, bet neseniai vyko valdybos posėdis ir mes kitame valdybos posėdyje nusprendėme nagrinėti turbūt visiems irgi žinomą aktualų klausimą dėl valstybės kelių finansavimo. Aišku, mes įvairiais formatais bandome atkreipti Vyriausybės dėmesį. Rytoj mes ryte turėsime žiedinių savivaldybių, tai yra Vilniaus, Kauno, Klaipėdos, Alytaus, Šiaulių ir Panevėžio rajonų, merų susitikimą, kur kalbėsime būtent dėl švietimo problemų. Toks keistas sutapimas, dabar, žinote, meras turi pasirašinėti daug įvairių dokumentų, ir klausiausi konferencijos, bet kartu ir pasirašinėjau, ir iš Lietuvos Respublikos švietimo, mokslo ir sporto ministerijos atėjo atsakymas į mūsų raštą dėl finansavimo skyrimo ikimokyklinio ugdymo infrastruktūrai plėtoti. Atsakyme labai aiškiai pasakyta, kad naujų pinigų nebus, ir pažymėta, kad naujų ikimokyklinio ugdymo vietų kūrimas dėmesį skiriant ankstyvojo amžiaus vaikų ugdymui, negalią turintiems mokiniams ir kitiems mokiniams pavėžėti iki ir iš ugdymo įstaigos, lengvai pritaikomų transporto priemonių įsigijimas turėtų būti numatomas iš regioninių pinigų.
Aš galiu paminėti mūsų savivaldybės pavyzdį, kad šiuo metu mes privačiuose darželiuose turime apie 1 tūkst. vietų. Vadinasi, savivaldybė neužtikrina jau 1 tūkst. vietų savivaldybės darželiuose. Vadinasi, mums reikia statyti bent penkis darželius. Aš minėjau skaičius, kad septyneriems metams mūsų visas biudžetas visoms ministerijos priemonėms įvykdyti yra 34 mln. Vien darželiams pastatyti mums reikia gal 50 mln.
Tokie atsakymai truputį glumina. Anksčiau dar girdėdavome, kad yra numatomos lėšos iš Europos gaivinimo plano, o šiandien kažkaip tų pinigų niekur nebėra likę. Visa panacėja yra būtent Sanglaudos fondas, regioniniai pinigai. Žinoma, kad Savivaldybių asociacija irgi stengiasi į tai reaguoti, rengiame tas pozicijas, bet kiek į tai yra atsižvelgiama, turbūt… Taip, turime mes periodinį susitikimą su Vyriausybe, dvišalius susitarimus, tai kartais išgirsta, kartais ne. Žinoma, konkretaus atsakymo, kur tie pinigai vis dėlto dingsta, tai mes taip ir neturime. Bet mes, kaip savivaldybės, kaip regionai, vėlgi negalime vykdyti savo įsipareigojimų savo gyventojams, kad ir švietimo.
Ir, sakykime, mums ypač svarbi problema yra vandentvarka. Tai ir paviršinės nuotekos, ir nuotekų tvarkymas, nes reikia pripažinti, kad didžiuliai… Tarkime, pas mus didžiausi Lietuvoje Dituvos sodai, kuriuose gyvena apie 5 tūkst. gyventojų ir neturi centralizuotų tinklų. Tai, nežinau, mes irgi gauname tokius atsakymus, mums nurodo tokius šaltinius, kuriuose tų pinigų nėra. Kaip mums įgyvendinti tuos įsipareigojimus, tai aš tikrai negaliu pasakyti.
PIRMININKAS. Na, taip, dileminis klausimas. Kur dingsta pinigai, iš tikrųjų niekas nežino. Gerai.
Klausia S. Tumėnas. Ruošiasi K. Masiulis. Prašau, gerbiamas Stasy.
S. TUMĖNAS (LVŽSF). Ačiū, posėdžio pirmininke. Pirmiausia noriu padėkoti visiems pranešėjams už aktualius, bet gerokai nelinksmus pranešimus.
Kreipiuosi į Lietuvos pramonininkų konfederacijos viceprezidentą A. Stulpiną. Smagu, gerbiamas viceprezidente, matyti Šiaulių krašto atstovą, žinomą verslininką, kuris praktikoje žino visas šitas problemas, ir dar liūdniau, kai jums, atsakingam už regionų politiką, tenka sakyti, kad regionų politikos visai nėra. Jūs puikiai žinote, kad regionų ekonomikos kraujotaka yra mažos įmonės, individualios įmonės, kurios patyrė didžiulį šoką po sustabdymo bet kokių veiksmų su Kinija. Didžiosioms įmonėms Ekonomikos ir inovacijų ministerija pasistengė šiek tiek amortizuoti, nukreipė į Taivaną ir taip toliau. To neturėjo galimybių daryti mažos įmonės.
Gerbiamas viceprezidente, ar tos įmonės, kurios patyrė tą šoką išstumtos visiškai iš bendradarbiavimo su Kinija, atsigavo, ar daugelis jų iš viso užsidarė, ar jos pajėgė atsistoti ant kojų?
Antras dalykas. Jūs minėjote (buvo puiku girdėti), turite savo kaip ir asmeninius universitetus, kuriuos remiate, šefuojate, kaip Šiaulių Simono Daukanto inžinerijos gimnaziją, valstybinę kolegiją. Ar jūs bandėte kalbėtis su Švietimo, mokslo ir sporto ministerija apie tuos kolegijų keistus jungimus, keistas reformas, ar jums nepavyko? Mums, politikams, nesiseka kalbėtis su Švietimo, mokslo ir sporto ministerija šita tema, nes ji yra įsakiusi kolegijoms iki gruodžio mėnesio sunešioti kurpaites ir pačioms nustatyti susinaikinimo ar pasismaugimo būdą. Ačiū. Du aspektai, kuriuos norėčiau išgirsti.
A. STULPINAS. Labai ačiū už klausimą, tikrai pabandysiu atsakyti. Aišku, Kinijos klausimas tikrai yra labai skaudus ir jautrus. Iš tikrųjų, vienareikšmiško atsakymo negalėčiau pasakyti. Tokių duomenų, kokiose situacijose šiandien kai kurios įmonės yra atsidūrusios, apie kiekvieną įmonę tikrai neturėčiau, bet bendrame kontekste tikrai galiu pasakyti, kad tikrai pirmi žingsniai, kada buvo priimtas sprendimas trauktis iš Kinijos ir nutraukinėti daugiametes grandines, kai kuriems mūsų verslams tai buvo skaudus sprendimas, bet mes jį priėmėme tokį, koks yra. Stengėmės: kurie galėjo tą padaryti, iš karto tą padarė, o kurie negalėjo šito padaryti, daro atskirais etapais. Šiandien, manau, iš tikrųjų mes radome kitus žaliavų tiekėjus, kurie tikrai yra ne blogesni, o kartais netgi ir geresni. Aš kitaip manau, nemanyčiau, kad čia tikrai yra tokia didžiulė problema, kurios mes, verslas, negalėtumėme išspręsti. Mes ją sprendėme. Puikiai atsimename laikmetį su ta pačia Rusija, dabar su Kinija turime. Verslas prisitaiko prie visko. Aišku, kartais skaudu būna, bet tai yra nepajudinamas klausimas ir mes tą priimame natūraliai.
Antras momentas dabar dėl Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos priimtų sprendimų dėl jungimosi. Iš tikrųjų, kai kuriems regionams tikrai pasisekė ir tai sveikintina, nes tikrai tų kolegijų gyvenimas yra ne visų vienodas ir kai kurios besijungdamos tikrai gauna gelbėjimosi ratą, kad iš tikrųjų pasitemptų ir, susijungusios su stipresniais, gal pavyks (…). Turbūt žinote, ne visi jungimosi etapai yra užbaigti, ne visi jų susitarimai yra, bet tas pats… Ir jūs, kuris atstovavote šiandien Šiaulių regionui, tai mes, Šiauliai, Panevėžys ir ta pati Utena, tikrai turime dar derybinį kelią ir iki gruodžio mėnesio mes tikrai bandysime išspręsti.
Kitaip tariant, yra procesas, kuris vyksta, mes jame esame dalyviai, o ne sprendimų priėmėjai. Deja, taip. Bet, aišku, visą laiką prašome ir tiesiog dar kartą ir šiandien prašome, kad į tuos procesus, kurie tikrai liečia regionus, kuriems atstovauju šiandien, būtume pakviesti laiku, galėtumėme išreikšti savo nuomonę, koks tas regionas, kiek tame regione ta pati kolegija, ta švietimo sistema yra reikalinga tam regionui, kokios specialybės reikalingos ir taip toliau. Kada gauname sprendimą, ką mes galime paveikti? Aišku, susitikinėjame ir džiaugiamės, kad randame tų sąlyčio taškų ieškodami, bet visa tai žymiai greičiau vyktų, jeigu būtų tai padaroma laiku. Jeigu atsakiau į klausimus, tai būsiu… Labai ačiū.
PIRMININKAS. Labai ačiū. Klausia K. Masiulis. Ruošiasi R. Šarknickas. Prašom, gerbiamasis.
K. MASIULIS (TS-LKDF). Ačiū organizatoriams už tokią praktinę diskusiją. Aš truputį pasigendu joje akademikų, toje srityje aš pats dirbau ir domėjausi. Norėčiau užduoti vieną tokį klausimą. Gal per tą laiką, kol esu politikoje, kas pasikeitė. Jūs turite informacijos daugiau negu aš, man duokite sėkmingą pavyzdį valstybės, kuri neturi regionų politikos problemos ir taip sėkmingai sėkmingai tvarkosi, ir nėra reikalaujama taip: duokite daugiau pinigų, regionai suklestės, o regionai tik smunka, smunka ir smunka, o ir daug kur yra labai daug pinigų išmesta. Tai man prašom duoti gerą pavyzdį, nes aš nežinau jo, gal man trūksta išsilavinimo. Tai vienas prašymas. Bet kuris, kas žinote, pasakykite. Andriau, čia jūs toks akademiškas, gal žinote.
Kitas klausimas būtų toksai. Čia buvo teisingai, man atrodo, o kokie receptai vis dėlto pristabdo? Aš nemanau, kad įmanoma kažką drastiškai pakeisti, bet pristabdo regionų nuosmukį ar nykimą. Čia sėkmingai pasakyta – klasterizacija. Turbūt yra daug įvairių subjektyvių faktorių, kurių mes net neišnaudojame, ir nekalbame, ir neskatiname. Pavyzdžiui, kodėl Molėtai yra visai rimta investicija, ar ne? Kodėl? Subjektyvus faktorius – turbūt vietinis patriotizmas. Tas žmogus galėtų ir kitur investuoti, bet štai ten investuoja. Yra ir daugiau subjektyvių faktorių. Ar yra pakankami regionų administraciniai gebėjimai tiems faktoriams išnaudoti? Prašom atsakyti. Jūs čia turbūt išmanote tuos dalykus.
PIRMININKAS. Gerai. Kas čia imtųsi? Gerbiamas G. Surplys, po to A. Romanovskis. Prašom. Prašom, Andriau, jūs. Minutėlę.
K. MASIULIS (TS-LKDF). Aš visą laiką girdžiu ir girdžiu, man labai ausį rėžia. Savivaldybių asociacija, Savivaldybių asociacija. Palaukite, darželių, gydytojų ir panašiai problemos yra Vilniuje. Arba kanalizacijos stoka. Vilniuje lygiai taip pat yra problema, tik kitokio masto negu regionuose. Aš matau, kad didelės interesų sankirtos, bet, atrodo, tik tą regioninį aspektą mes girdime. Ar nėra čia interesų sankirtos? Gal aš klystu.
PIRMININKAS. Prašom, gerbiamas Andriau.
A. ROMANOVSKIS. Gerai. Atsakau į paskutinį klausimą. Tikriausiai objektyvu yra tai, kad Vilnius turi daugiau pinigų, tai yra Vilnius sumoka, negu gauna. Deja, bet tai yra objektyvu. Čia klausimas, reikia duoti ar ne, kai kažkas regionuose neturi tų pinigų. Mano tezė: vis dėlto pareiga, kad tam tikras išlyginimas turėtų būti. Tikriausiai toks ir yra regionų politikos fundamentalus dalykas. Gerų pavyzdžių aš galėčiau… Man atrodo, artimiausiomis dienomis Lietuvoje lankysis Šiaurės Reino-Vestfalijos ministras pirmininkas. Aš nežinau, ar daugelis žino, kur yra tokia žemė Vokietijoje, bet toje žemėje yra dvi labai stambios įmonės, jos tiktai tenai, tai yra didžiulė energetikos bendrovė RWE ir farmacijos bendrovė „Bayer“. Ten yra jų būstinės, jos tenai veikia. Aš sakyčiau, kad Europoje daugeliu atvejų skandinavai, vokiečiai, austrai, olandai yra geros regioninės politikos pavyzdžiai, kur vis dėlto yra taip. Pavyzdžiui, aš buvau Austrijoje viename visiškai nedideliame miestelyje, ten yra didžiulės korporacijos „Red Bull“ būstinė. Arba jeigu jūs važiuotumėte per Šveicariją, matytumėte, kad Šveicarijoje visiškai mažuose miesteliuose, apie jų egzistavimą mes kartais net nežinome, veikia stambios korporacijos. Ir tai vėlgi vienas iš esminių dalykų, pavyzdžiui, mokestinės politikos klausimais, kaip tu tuos klausimus derini, kiek tu vis dėlto duodi laisvės. Geras pavyzdys Lietuvoje buvo laisvosios ekonominės zonos. Prisiminkime, tai yra iš tikrųjų geras projektas, pasiteisinęs, daugeliu atvejų centrinės valdžios sprendimas duoti mokestinių lengvatų regionams padėjo. Aš tikriausiai nesakyčiau, kad pas mus yra tragiška, gal aš nebūčiau toks kategoriškas, kad viskas yra blogai, bet tikriausiai ir požiūrio pasikeitimas, ir vis dėlto pripažinimas, kad taip, nacionalinės valdžios pareiga yra su pinigais ateiti į regionus.
Kita vertus, yra ir regiono pareiga tuos pinigus teisingai išleisti. Bet, pavyzdžiui, klasterizacijos klausimas, gerbiamas Kęstuti, aš prisimenu, prieš rinkimus jūsų partijos programoje buvo kertinis dalykas, penki, man atrodo, ar kiek esminiai klasteriai. Klausimas, kiek mes pajudėjome? Pripažinkime, savivalda kartais objektyviai, ypač kai mes kalbame apie užsienio investicijas, nėra pajėgi dėl įvairiausių dalykų. Tai yra ir kompetencijos klausimas. Čia yra būtent nacionalinės valdžios ir agentūrų priedermė. Nemažai atvejų ir buvo, kai būtent užsienio investicijos, štai Akmenėje neseniai atsidarė, beje, lietuviškos, iš dalies užsienio investicijos, taip? Tų gerų pavyzdžių irgi yra. Ačiū.
PIRMININKAS. Dar papildyti nori G. Surplys. Prašom.
G. SURPLYS (LVŽSF). Ačiū, Jonai. Ačiū, Kęstuti, kad įžiebėte tokią diskusiją. Iš tikrųjų nereikia toli ieškoti. Andrius paminėjo Akmenę, jūs paminėjote Molėtus, aš gal dar paminėčiau Visaginą. „Intersurgical“ investavo Visagine, ne tik Molėtuose. Akmenėje investavo „Vakarų medienos grupė“, bet abiem atvejais suveikė tas trikampis: vietos valdžia, centrinė valdžia ir verslas.
Jeigu mes už Lietuvos sienų norime pažiūrėti, tai Andrius paminėjo Austriją. Aš galiu pasakyti, mačiau savo akimis, kaip ten veikia tie smulkūs pieno ūkiai ir ta kooperacija, ko mes Lietuvoje niekaip nesugebame padaryti. Vėlgi įsijungia vietos valdžia, centrinė valdžia ir pati ūkininkų savivalda. Ir, aišku, Lenkija. Jeigu jūs pažiūrėtumėte, kaip Lenkijoje yra sutvarkyta regioninė politika, jūs pamatytumėte, kad iš tikrųjų tai gali būti. Iš principo šiandien ta mūsų diskusija galbūt į tai ir buvo orientuota, kad pirmiausia mes sutarkime, ką mes darome, kas lyg ir buvo padaryta su ta Baltąja knyga praėjusioje kadencijoje, o tada kryptingai dirbant verslui, vietos savivaldai ir centrinei valdžiai tikrai galima padaryti gražių dalykų.
PIRMININKAS. Taip. Ačiū, kolegos. Klausia R. Šarknickas. Ruošiasi D. Kepenis.
R. ŠARKNICKAS (LVŽSF). Ačiū, posėdžio pirmininke. Pertvarką reikia daryti, kai yra minusų, o ne kai žmonėms, pacientams yra gerai, jie yra patenkinti. Bet sveikatos ministrui A. Dulkiui tikrai yra turbūt nė motais, juolab kad jis ir neturi kompetencijos žmogaus iš sveikatos srities. Prieš 15 metų Santaros klinikų gydytojo kardiologo profesoriaus P. Šerpyčio iniciatyva buvo įkurtas Alytaus ligoninės ir Santaros klinikų skubios pagalbos kardiologiniams ligoniams klasteris: medikai, slaugytojai, vairuotojai. Į ligoninę patekę sunkiomis širdies ligomis sergantys pacientai reikalingiems tyrimams skubiai buvo pervežami į Santaros klinikas, o juos atlikus toliau gydytis grąžinami į Alytaus ligoninę. Tas pats pavyzdys buvo ir Utenos. Tai buvo pažangus klasteris ne tik Lietuvoje, bet ir visoje Europoje. Būtent regionuose tokie dalykai buvo padaryti. Buvo naudingas regiono pacientams ir gydytojams – pacientai gaudavo greitus, kvalifikuotus tyrimus, o ligoninės gydytojams tapdavo aiškesnė gydymo taktika.
Dabar, panaikinus klasterį, medikams padvigubėjo darbo. Net vienas Seimo narys apkaltino, kad medikai yra kalti dėl mirčių, net kreipėsi į Generalinę prokuratūrą. Mesta didžiulė dėmė ant gydytojų, darbuotojų, slaugytojų, kurių dirba apie 700. Kaip jiems su tokiomis mintimis grįžti namo? Yra tikrai gaila ir liūdna. Aš manau, kad ne Alytaus ligoninės medikai, darbuotojai yra kalti, bet Sveikatos ministerijos visa sistema kalta ir jos požiūris. Nuo liepos 1-osios sveikatos apsaugos ministro A. Dulkio įsakymu Alytaus ligoninės ir Santaros klinikų bendradarbiavimas dėl pagalbos kardiologiniams ligoniams nutrūko. Ligoninėje nebeliko greitosios pagalbos, skubios. Sveikatos apsaugos ministerijai grąžinamas reanimobilis, automobilis, kuriuo kardiologiniai ligoniai iš Alytaus ligoninės buvo vežami į Santaros klinikas ir parvežami atgal. Ar nemanote, kad tas dalykas, kuris buvo padarytas neatsiklausiant tų regionų, turi būti vėl grąžintas, nes mirčių skaičius tą taip pat rodo? Ačiū. Norėčiau paklausti gerbiamo atstovo iš sveikatos srities.
PIRMININKAS. L. Labanauskas. Prašom.
L. LABANAUSKAS. Labai ačiū už klausimą. Taip, jūs esate visiškai teisus. Juo labiau kad, sakykime, tų klasterių pradėjimas buvo labai teisingas, kaip jūs minėjote, ir po to jie turėjo tęstis. Dar daugiau, tose bazinėse, kaip aš sakau, atraminėse klinikose: Santaros klinikose, Kauno klinikose, yra sukurtos net komandos, kurios iš karto pasijungia, jeigu atvyksta toks pacientas, sakykime. Šiandien mes toliau tą darbą vykdome, bet, kaip jūs ir paminėjote, kai kurios gydymo įstaigos kažkodėl, neaišku, dėl kokių priežasčių, nebevykdo šitų dalykų, nebevykdo. Kodėl jos nevykdo, mes negalime net atsakyti, atvirai aš jums atsakysiu, nes lyg ir visos tos sąlygos turėtų būti.
Bet čia grįžtu ir prie to mūsų pirmojo lygio klausimo, šiek tiek aš nespėjau dėl laiko stokos pasakyti. Pats įdomumas yra tas, kaip jūs ir minėjote, siūlomas kažkoks saldainis, kaip buvo paminėta, Europos Sąjungos lėšos, sakykime, ką nors naujo sukurti. Pirmiausia, tas saldainis yra skirtas ne atlyginimams, o kam nors reorganizuoti. Kai mes reorganizuojame, mes turime pavyzdį prieš daugiau negu gerų dešimt metų, kai mes gavome tokį saldainį, o po to jau labai skausmingai jį ilgai čiulpėme, nes renovuoti kai kurie skyriai mažesnėse ligoninėse tiesiog neturėjo darbo, bet uždaryti jų neturėjome teisės, nes tada turėtume grąžinti pinigus. Kas įvyko praktikoje? Praktikoje kolegos išlaikė kolegas, kurie tiesiog neturėjo darbo.
Dabar lygiai tą patį bandoma padaryti gąsdinant kažkokiu saldainiu. Man teko matyti, baigiant, šitą prašymą tų savivaldybių, ko joms reikia, kad kažkokią reformą padarytų. Žinokite, tuose prašymuose nėra jokių diskusijų apie kažkokius centrus, dar kažką. Kažkas prašo greitosios, kaip jūs minėjote, kažkas reanimobilio prašo, kad pervežtų ligonį, – tai jokio ryšio neturi su ta reforma. Bet uždėję ant viršaus galvą, kaip sakoma, arba užrašą, kad tai reforma, mes galime daryti, ką tiktai norime. Tas mums visiškai nepatinka ir mes nesutinkame su tuo. Ačiū.
PIRMININKAS. Ačiū. Klausia D. Kepenis. Ruošiasi G. Burokienė. Dainiau, prašau.
D. KEPENIS (LVŽSF). Dėkoju. Noriu paklausti profesoriaus L. Labanausko, kurį dabar užima pozicija, dabar trukdo atsakinėti į klausimus. Taigi, gerbiamas Liutaurai, jūs kaip niekas kitas puikiai žinote, kad sveikatos sistemos apkrovimas gerokai sumažėtų, jeigu veiktų padoriai ligų prevencijos sistema. Pabandykite dabar įvertinti pagal dešimties balų sistemą, kiek jinai šiandien veikia, kokias problemas jūs matote, kodėl jinai neveikia, ką reikėtų mums padaryti, kad 75 % sumažėtų širdies ligų, diabeto, vėžinių, apie ką kalba PSO, jeigu veiktų ligų prevencinė sistema. Ką mums daryti ir kaip jinai šiandieną atrodo, jūsų akimis? Ačiū.
L. LABANAUSKAS. Tikrai geras klausimas, ačiū už jį. Čia lygiai taip pat, jei jūs manęs dabar paklaustumėte, kas bus, jeigu veiks šitie mistiniai centrai. Prevencijos sistema. Yra žinoma, ką jinai turi daryti. Šiandieną jos realiai kaip tokios nėra, sakykime, jinai turėtų būti sukurta. Tam ir reikėtų dėti pastangas, kad mes ją galėtume sukurti. Šiandien gydytojai jos sukurti negali, kadangi ne jie kuria sistemas. Jie tik gali padėti, patarti, tarpininkauti ir taip toliau. Vadinasi, turi būti aiškiai numatyta valstybės politika, kaip šitą ligų prevencijos sistemą sukurti.
Prieš tai buvo geras klausimas, lygiai taip pat buvo numatyta klasterių šita politika, jinai buvo įvykdyta ir davė tikrai nemažą naudą žmonėms. Tai šiuo atveju mes laukiame šito dalyko, kaip sakoma, tokios programos, kažkuri valdžia turės tą programą paskelbti ir pradėti vykdyti. Viskas, daugiau jokių kitų problemų nėra čia. Ačiū.
PIRMININKAS. Ačiū. Klausia G. Burokienė. Ruošiasi M. Ošmianskienė.
G. BUROKIENĖ (LVŽSF). Ačiū, posėdžio pirmininke. Ačiū, gerbiami pranešėjai, tikrai labai įdomūs pranešimai ir noriu pasakyti, kad nenustebino jie. Tikrai žinome, ne pirmus metus tą patį šnekame ir niekas nesikeičia. Bet aš noriu visų paklausti, galbūt jūs turite kokį receptą ar žinote, kaip padaryti, nes regionai gyvi tiek, kiek yra gyvybės juose, tolstant paslaugai nuo žmogaus, žmogus iš regiono išvažiuoja ieškodamas geresnės vietos po saule, tai yra atvažiuoja į didmiesčius. Sakykite, kaip išlaikyti tą žmogų regione, kaip pritraukti žmones į regionus, gal jūs turite kokį receptą gerą, kad galėtume ir mes pritaikyti, kad tie regionai nemirtų, kaip Giedrius pačiame pirmame pranešime sakė? Dėkoju.
PIRMININKAS. Prašau. Kas imsis atsakomybės?
A. ROMANOVSKIS. Čia, aišku, pats sudėtingiausias klausimas, nes tokia sidabrinė kulka reikalinga, kad išspręstume šitą problemą. Bet aš manau, kad vienas iš dalykų yra labai svarbus – reikia, kad nacionalinė valdžia labiau pasitikėtų savivalda, nes vis dėlto savivalda jau subrendo ir jinai jau gali būti pakankamai atsakinga už savo sprendimus.
Kitas dalykas, tikriausiai mums reikia galvoti apie tai, kad daugeliu atvejų regionai turi būti patogūs gyventi. Aš, pavyzdžiui, niekados nebuvau iš tų, kurie kritikuodavo savivaldybes, kad jos ten trinkelėmis viską išdeda. Žmonėms, kurie gali dirbti, pavyzdžiui, Kaune arba Vilniuje, arba Klaipėdoje, bet gyventi 50 kilometrų atstumu, yra svarbu ir ta psichoemocinė aplinka, ir aplinka, kurioje gyvena. Pavyzdžiui, aš kažkada buvau Prienuose ir klausiau: kaip jūs vertinate, kad Prienuose planuojama tiesti kelią iš Prienų į Kauną? Sako, puiki mintis, nes visiškai fundamentaliai pakeis visą regiono ateitį. Nustebau, kai Prienuose pamačiau naujus daugiabučius, kurie gana brangiai kainuoja. Nepatikėsite, trijų kambarių butas apie 100–150 tūkst. eurų ir žmonės perka.
Aš sakyčiau, tas orientavimasis į paslaugas, čia tikriausiai ir švietimas, ir medicina, yra svarbus dalykas, kad žmogus, gyvendamas tenai, gautų patogias ir kokybiškas paslaugas. Aš tikriausiai dabar tokio atsakymo stebuklingo nepasakysiu, bet tai yra svarbu. Čia yra tas pats Norvegijos pavyzdys, kodėl žmonės ten gyvena tuose mieluose mažuose miesteliuose, kuriuose, aišku, ir verslas klesti, ir panašiai, bet jie vis tiek yra maži miesteliai. Pirmiausia viena iš priežasčių, nes ten yra smagu ir patogu gyventi.
PIRMININKAS. Ar dar norite kas nors pridėti? Ne, ačiū. M. Ošmianskienė. Prašau.
M. OŠMIANSKIENĖ (LF). Mano klausimas būtų G. Surpliui. Jūs iš tribūnos kalbėjote valdantiesiems, savo pasisakymą jiems dedikavote, tačiau visą laiką žiūrėjote į kairę Seimo pusę. Mano klausimas: kodėl kalbėdamas su valdančiaisiais net neatsisukate į juos ir kalbate su opozicija? Atrodo, kad jūsų pasisakymas buvo jiems skirtas.
Kitas klausimas. Nuskambėjo visa tirada įvairių priekaištų, kas nepadaryta, ko trūksta, kas negerai, tačiau norėtųsi matyti visą paveikslą. Prašau įvardyti penkis dalykus, kas yra vis dėlto gerai ir gerai padaryta regioninės politikos srityje.
G. SURPLYS (LVŽSF). Ačiū, Monika. Dėl žiūrėjimo. Man natūraliai iš čia į dešinę žiūrisi, bet tiesiog ta pusė buvo tuštesnė, gal elementariai dėl to ir tas žvilgsnis buvo labiau nukreiptas ten, kur buvo žmonių.
Dabar kalbant apie tai, kas yra sėkminga. Mes tikrai džiaugiamės investicijomis, kurios ateina ir apie kurias jau buvo kalbėta. Čia Akmenė turbūt yra pats gražiausias pavyzdys. Tai yra tęstinumas, sakykime, buvusios kadencijos darbų, bet ne ta esmė.
Kitas dalykas, kas irgi yra svarbu, tai yra padidintas savivaldybių finansinis savarankiškumas, ypač suteikiant galimybę skolintis. Tai irgi yra gerai.
Na ir aš vis dar tikiu, kad iš tikrųjų tai, ką Vyriausybė prižadėjo (turi dar metus tam), bus padaryta, kad bus sugrąžintas verslas į regionų plėtros tarybas, nes dabar jie tiesiog yra padaryti patarėjais, o tai, sutikime, yra labai svarbus momentas, nes regionų plėtros tarybose yra sprendžiami ilgamečiai regionų, apskričių, sakykime taip, plėtros planai. Natūralu, kad didžiąją dalį tos plėtros sudaro verslo planuojamos investicijos ir taip toliau.
Galų gale, apie ką irgi šiandien buvo kalbėta, jiems yra svarbu ne tik tai, kad jie kurtų darbo vietas, bet ir kad jų darbuotojai turėtų kur gyventi, turėtų medicinos paslaugas ir taip toliau. Šiuo atveju tas verslo dalyvavimas regionų plėtros tarybose dar gali būti padarytas ir aš tikiu, kad tai galima padaryti. Taigi yra kuo pasidžiaugti.
Tik, sakau, čia kaip, žinote, rašant strategiją arba projektą yra loginė matrica. Panašu, kad kažkokie veiksmai vyksta, bet rezultatai… Sakau, tas atotrūkis tarp Vilniaus ir regionų dar padidėjo ir savivaldybėse kaip mažėjo gyventojų skaičius, taip dar labiau pamažėjo. Vadinasi, nėra jungties. Dėl to ir šios dienos diskusija.
PIRMININKAS. Ačiū, Giedriau. Klausia L. Nagienė. Prašau.
L. NAGIENĖ (DFVL). Ačiū pirmininkui. Buvo viena iš tokių priežasčių ir trūkumų, kai kalbėjo pramonininkai, tai yra žmogiškųjų išteklių. Vis dėlto norint gyventi geriau, matome, trūksta darbo jėgos. Prašau pasakyti, mano giliu įsitikinimu, kai kuriuose regionuose tas darbo užmokestis yra ženkliai mažesnis. Kaip jūs galvojate, ta atskirtis tarp regionų ir miestų, sakysime, Vilniaus, Kauno ar Klaipėdos, yra vis tiek didesnė, kaip jūs įsivaizduojate tada pritraukti į tą regioną, kad ateitų žmonės dirbti ir jie oriai ten gyventų, jeigu ta atskirtis bus tarp regionų darbo užmokesčio ir centrų, mūsų didžiųjų miestų?
Dar mano antras klausimas L. Labanauskui. Šiandien aš uždaviau klausimą sveikatos ministrui apie greitosios reformą. Buvo klausimas, kodėl buvo pereita prie vieno telefono, nepasirinktas tas vidaus reikalų sistemos telefono numeris, kur yra sistema Panevėžyje sukurta, o pasirinkome Kauną vien dėl to, kad ten ženkliai brangiau kainuoja, žino, bet sako, kad kokybiškesnė paslauga. Man buvo keisčiausia, kad mes pripažįstame, kad mūsų valstybinis telefonas, tas, kurį valdo Vidaus reikalų ministerija, blogai dirba.
A. STULPINAS. Labai ačiū Seimo narei už klausimą. Pabandysiu atsakyti. Jeigu taip žiūrėtume, kas šiandien yra, tai aš noriu pasakyti, kad regionai šiandien kai kurių specialybių žmonėms, specialistams moka didesnius atlyginimus, negu jie gauna tame pačiame jūsų įvardintame Vilniuje ar kitur. Mums trūksta specialistų ir mes, tiesiai šviesiai sakant, juos perkame, perkame iš Vilniaus, perkame iš Kauno ir tempiamės juos į regionus. Regionuose statome namus, kuriame universitetus, viską darome, kad jie dirbtų mūsų regionuose, regionų įmonėse. O tai, kad šiandien žmonės bėga iš regionų, yra šiek tiek ir mada, ir tradicija, ir taip toliau. Aš manau, laiko klausimas, kai iš tikrųjų tie žmonės susivoks pagyvenę tuose didmiesčiuose ir grįš į tuos regionus, aišku, ne visi, bet grįš, kaip ir visoje Europoje, ir visame pasaulyje. O šiandien dėl žmogiškųjų iššūkių turbūt nė vienos pasaulyje šalies nėra, iš tikrųjų visos jos susiduria, bet jos visos bando spręsti. Šiandien, manau, mūsų imigracinė politika šlubuoja, taip drįsčiau pasakyti, ir jos neišsprendę mes tikrai turėsime didelių iššūkių dėl mūsų tolesnės ateities. Ačiū.
PIRMININKAS. Ačiū. Ir klausia A. Vinkus. (Balsas salėje: „O man nereikia atsakyti?“)
A. VINKUS (LVŽSF). Gerbiami Seimo nariai ir svečiai, noriu pasakyti, kad austrų psichiatras A. Adleris yra pasakęs, kas yra gyvybė – gyvybė tai yra judėjimas. Manau, ir ligoniai, ir mes norime pridėti – judėjimas su rezultatais. Mielas Liutaurai, pone Labanauskai, daug metų nesimatėme, šiandien matau pirmą kartą pajaunėjusį, puikiai nusiteikusį, jūs esate vienas iš kiečiausių ir daugiausia žinančių medicinoje profsąjungos lyderių. Aš tikiu, kad neišpuiksite.
Klausimas. Mes žinome, kad medicinos srityje visi siekiame medicininės diagnostikos paslaugos teikimo kokybės ir prieinamumo. Nuo VI gydytojų suvažiavimo, kai mes kartu su tamsta buvome ir tuometinis ministras buvo sudirbinėjamas į miltus: popierizmas, neprieina ligoniai, taip toliau, taip toliau, kas pasikeitė per 35 metus dėl prieinamumo? Dėl kokybės, matome, kad garsėjame, ir tikrai reikia džiaugtis, reikia padėkoti visoms vyriausybėms, visiems rajonų vadovams, bet prieinamumas? Jeigu galite, atsakykite. Ir dar, jeigu suspėsite, kas pasikeitė medicinos etikoje, deontologijoje, tarp medikų santykių ir tarp medikų ir ligonių?
PIRMININKAS. Ačiū, gerbiamas Antanai. Noriu atsiprašyti gerbiamo Liutauro, nepastebėjau. Turbūt kartu atsakysite ir į prieš tai klaususio.
L. LABANAUSKAS. Labai trumpai atsakysiu į prieš tai užduotą gerbiamos Laimos klausimą. Tikrai taip nereikėtų formuluoti, kuo jis blogas ar geras tas telefonas? Jisai tiesiog… Buvo nekompetencija, ne visai kompetentingai dirbo ten esantys žmonės. Be abejo, už aukštesnę kompetenciją teks mokėti brangiau, bet galbūt tai duos daug geresnį rezultatą. Tai taip trumpai aš galiu atsakyti į šitą klausimą, nes taip, na, nesvarstėme – blogas ar geras.
Dabar norėčiau ekscelencijai daktarui atsakyti. Nuo pabaigos, jeigu galima, pradėsime. Tai yra kas pasikeitė etikoje ir deontologijoje? Keičiasi tikrai į gerą pusę santykiai tarp pacientų ir gydytojų, nes nuo 2020 metų, kaip jūs žinote, įsigaliojo žalos atlyginimo be kaltės modelis. Jis pradeda jau labai aktyviai, gerai veikti, mes jį nuolat analizuojame ir tai pradeda įtraukti pacientus ir gydytojus į vieną bendrą reikalą sprendžiant pacientų problemas, kas yra visose kitose šalyse 30 ar kiek metų, kur daugiau jis galioja. Ir mes iš karto matome šitą tokį teigiamą efektą, sakykime, baigiant labai trumpai. Mes spręsdavome ginčus tarp gydytojų ir pacientų, skundus dėl gydytojų, darydavome taikos sutartis ir taip toliau, ir taip toliau, būdavo po šešis ar aštuonis per metus. Per šiuos trejus metus, galiojant, turėjome vieną. Tai turbūt ir pasako, kaip viskas neblogai juda į priekį.
Dabar dėl ministro, kuris VI suvažiavime buvo kaltinamas, tai jūs man atleiskite. Tikrai tų kaltinimų neturėjo būti, nes tikrai ministerija dirbo pakankamai normaliai, viskas ten buvo gerai. O kad kažkam galbūt politiškai atrodė, kad taip nėra, tai ką darysi, žmonės išsakė savo nuomonę, buvo išsiilgę galbūt pakalbėti atvirai. Tai mes galbūt jau ir užmirškime tą prieš kiek metų iškeltą problemą, dabar gyvenkime šia diena ir nesusikurkime daugiau problemų, kad vėl nereikėtų mums tarpusavyje pyktis ir aiškintis. Ačiū.
PIRMININKAS. Ačiū. Ačiū prelegentams, ačiū klaususiems. Gražios dienos visiems ir gerų darbų ateityje.
15.31 val.
Valstybės vėliavos ir kitų vėliavų įstatymo Nr. I-1497 5 straipsnio pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-700(3) (svarstymas)
Skelbiu darbotvarkės 2-2 klausimą – Valstybės vėliavos ir kitų vėliavų įstatymo Nr. I-1497 5 straipsnio pakeitimo įstatymo projektą Nr. XIVP-700(3). Svarstymo stadija. Valstybės valdymo ir savivaldybių komiteto išvadą pristatys turbūt A. Strelčiūnas.
Toliau posėdžiui pirmininkaus Seimo Pirmininko pavaduotojas A. Mazuronis. Sėkmės, kolega.
A. STRELČIŪNAS (TS-LKDF). Valstybės valdymo ir savivaldybių komitetas, kaip pagrindinis komitetas, svarstė ir priėmė sprendimą pritarti įstatymo projektui Nr. XIVP-700(3) ir komiteto išvadoms.
PIRMININKAS (A. MAZURONIS, DPF). Labai dėkui, gerbiamas kolega. Diskutuoti užsirašė vienas Seimo narys. S. Tumėną kviečiame į tribūną. Visiems kolegoms primenu, kad, kaip ir apsisprendėme darbotvarkės tvirtinimo metu, balsavimas – po kiekvieno klausimo, nėra balsavimo intervalo.
S. TUMĖNAS (LVŽSF). Šviesusis Seime, tikiuosi, kad valstybės vėliava, himnas, priesaika visiems mums, čia esantiems ir dirbantiems, yra jautrūs ir vertybiniai žodžiai, įprasminantys, rodantys, išsakantys asmens santykį su valstybe, atspindintys pagarbą jai. Dabar kasdien mūsų gyvenimo erdvėse ir čia, Seime, matome Ukrainos vėliavas. Tai yra su ginančia savo valstybę ukrainiečių tauta solidarumo išraiška. Bet, gerbiamieji kolegos, ar reikia karo, ar reikia, kad įvyktų tragedijos, genocidas, valstybės menkinimas, kad vėliavos plevėsuotų mūsų gatvėse, mūsų miesteliuose ir kaimuose?
Šiam kolegų pristatymui, įstatymo siūlymui, aišku, aš pritarsiu, nes tai yra žingsnis į priekį. Šis įstatymas yra tobulinamas. Pritarsiu, kad vėliavos būtų keliamos prie, virš, ant tų pastatų, kur yra gyvenama, kur yra įstaigos. Tačiau teisiškai, ko gero, čia turėtų būti tikslesnis žodis, nes įstatyme parašyta – vėliavas kelti ten, kur gyvenama. Ko gero, teisiškai būtų tikslesnis žodis, kur esi registruotas, kur tavo deklaracijos vieta. Ir, mano nuomone, šio pristatomo įstatymo minusas yra tas, kad bandome, ieškome kelių, kaip padėti tiems žmonėms, kurie turi daug nuosavybės objektų – daug namų, daug pastatų, daug vasarviečių. Tarsi norima, kad seniūnai ar seniūnaičiai nebaustų tų žmonių, kurie ne gyvena, bet turi turtą ir ten per šventes nekelia vėliavų. Aš manyčiau, jeigu taip galima pasakyti, čia yra toks vertybinis minusas, ne tai svarbiausia. Kai važiuoji per Lietuvą, ypač per šventes, pavyzdžiui, Vasario 16-ąją, liūdnoka yra, kai kaimuose matai mažai vėliavų. Vadinasi, arba ta sodyba yra tuščia, arba žmonės abejingi, arba ten yra vienas iš tų objektų, kurį turi iš miesto žmogus nusipirkęs, ten neregistruotas ir negyvena. Tai čia yra ta liūdnoji pusė. Aš manyčiau, kad šitam įstatymo projektui reikia pritarti.
Bet reikėtų akcentuoti svarbesnį dalyką, nes vėliava, visų pirma, yra susijusi su istoriniais įvykiais ir apie tai mes turime kalbėti daugiau. Pavyzdžiui, keista yra: dabar vėliavos yra keliamos, kai yra atmintinų metų, atmintinų dienų sąraše, o, pavyzdžiui, koks Saulės mūšis, kuris yra ne mažiau reikšmingas negu Durbės mūšis, nėra atmintinų dienų sąraše. Tai tarsi net neaptariama ta problema – reikia ar ne. Taip neturėtų būti. Taip, yra, dabar yra nustatytos tos datos, tačiau mūsų kiekvieno tautinės savigarbos, meilės savo istorijai išraiška turėtų būti, kad vėliavas mes keliame per visas svarbias savo širdžiai ir savo tautai šventes. Kviečiu pritarti šitoms įstatymo pataisoms. Ačiū.
PIRMININKAS. Labai dėkui, kolega, už raginimą. Diskusijoje nėra daugiau norinčių dalyvauti Seimo narių. Dėl įstatymo projekto 1 straipsnio yra gauta viena Seimo nario K. Masiulio pataisa. Į tribūną kviečiame komiteto pranešėją A. Strelčiūną. Taip, pataisą pristatys, bet prašau ir komiteto išvadą pristatyti. Kęstuti, prašau pristatyti savo išvadą. Pasiūlymą, atsiprašau. Prašom.
K. MASIULIS (TS-LKDF). Kolegos, aš sureagavau į A. Dumbravos siūlymą, produktyvų tikrai, pritariu S. Tumėnui, ir panagrinėjau, kaip yra kitose valstybėse. Yra taip, pavyzdžiui: Austrijoje, Belgijoje, Čekijoje, Danijoje, Ispanijoje, Kipre, Kroatijoje, Slovėnijoje, Suomijoje, Rumunijoje, visose Skandinavijos valstybėse, Vengrijoje, Vokietijoje ir panašiai, ten, kur žiūrėjau, vėliavas privalo kelti valstybinės institucijos. Privalo. Žmonės neprivalo. Tada pažiūrėjau Rytus: į Rusiją, Baltarusiją – ten privalo, bet nebūtinai kelia.
Tai dabar kokias aš išvadas padariau? Na, gerai, Algimantas teisingai sako, žmogaus, registruoto toje vietoje, nėra ir jis neturėtų kelti. O jeigu žmogus registruotas, o yra ligoninėje? O jeigu žmogus yra registruotas, bet senyvas…
PIRMININKAS. Laikas!
K. MASIULIS (TS-LKDF). …senyvas. O jeigu invalidas, privalo kelti? Užtai pasiūliau, kad mes sektumėme Vakarų valstybių pavyzdžiu ir žmonėms leistumėme patiems apsispręsti. Ir nereikėtų sakyti, kad liūdna. O dabar pažiūrėkime į policijos praktiką.
PIRMININKAS. Laikas!
K. MASIULIS (TS-LKDF). Gerai, aš labai trumpai. Policija beveik nebaudžia. Yra vienetai baudžiamų. Per tris šventes, kada reikia, vienetai nubaudžiami.
PIRMININKAS. Gerai, labai dėkui. Gerbiami kolegos, turime išsiaiškinti, ar yra dešimt Seimo narių, kurie remia šitą pataisą, ką tik pristatytą K. Masiulio pataisą? (Balsai salėje) Nematau dešimt, gal galite… Gerai, yra dešimt Seimo narių. Prašau, kolega Strelčiūnai, pristatyti komiteto nuomonę.
A. STRELČIŪNAS (TS-LKDF). Komitetas nepritarė. Argumentai yra: Lietuvos valstybės vėliava – neatsiejama visų valstybės švenčių ir renginių dalis. Ji yra tapusi svarbiu simboliu, atkuriant Lietuvos valstybės nepriklausomybę, todėl Lietuvos valstybės vėliavos iškėlimas valstybės švenčių dienomis yra pagarbos ženklas tiek Lietuvos valstybei, tiek visiems už ją kovojusiems.
PIRMININKAS. Labai dėkui. Pasisakymai dėl motyvų dėl pasiūlymo. Už pasiūlymą kalba T. V. Raskevičius.
T. V. RASKEVIČIUS (LF). Ačiū, gerbiamas posėdžio pirmininke. Dėkoju už suteiktą žodį. Iš tiesų labai geras ir liberalus gerbiamo Kęstučio pasiūlymas, kad vėliavos iškėlimas turėtų būti ne prievolė, o tai, kuo mes didžiuojamės ir ką darome savanoriškai. Todėl labai palaikau šį pasiūlymą ir raginu kolegas balsuoti už. Tačiau gerbiamam Kęstučiui norėčiau pasakyti, būkime geri, žodžio „invalidas“ nevartokime, pereikime prie pagarbesnių žodžių – „žmonės, turintys negalią“. Ačiū.
PIRMININKAS. Labai dėkui. Kitokią nuomonę turi A. Širinskienė.
A. ŠIRINSKIENĖ (MSNG). Aš, kolegos, esu apstulbusi ir amo netekusi, kad kolega konservatorius, aš suprantu, buvęs komunistas, siūlytų nekelti valstybinės vėliavos prie namų. Taip negerbti vėliavos yra neįtikėtina. Daug valstybių stengiasi skatinti vėliavos naudojimą. Dabar mes turime konservatorių iniciatyvą valstybinių švenčių metu, kaip per sovietmetį, neturėti valstybinių vėliavų prie namų. Iš tikrųjų yra labai apmaudu, kad tokios iniciatyvos užgimsta. Tikrai būtų labai sunku tikėtis, kad vis dėlto nepriklausomybės 30 metais tokių pasiūlymų surasime.
PIRMININKAS. Labai dėkui, gerbiama Agne. Atėjo momentas apsispręsti dėl K. Masiulio pasiūlymo. Kas pritariate jo ką tik pristatytam pasiūlymui, balsuojate už, kas turite kitą nuomonę, balsuojate prieš arba susilaikote.
Balsavo 91 Seimo narys: už – 15, prieš – 47, susilaikė 29. K. Masiulio pasiūlymui nepritarta.
Daugiau pasiūlymų dėl įstatymo projekto nėra gauta. Pasisakymai dėl motyvų dėl viso po svarstymo. Už kalbės S. Tumėnas.
S. TUMĖNAS (LVŽSF). Ačiū. Tai jau viskas išsakyta. Kviečiu pritarti ir dažniau, kai keliame vėliavas, mąstyti apie Lietuvos istoriją ir įpareigojimą mūsų dienų žmonėms. Ačiū.
PIRMININKAS. Labai dėkui, gerbiamas Stasy. Gera kalba – trumpa kalba. Prieš nenori kalbėti niekas. Išklausėme visų pasisakymų dėl motyvų. Balsuojame dėl įstatymo projekto po svarstymo.
Balsavo 96 Seimo nariai ir visi 96 palaikė įstatymo projektą. Įstatymo projektui po svarstymo pritarta.
15.43 val.
Seimo 2023 m. spalio 10 d. (antradienio) posėdžių darbotvarkės pateikimas ir tvirtinimas
Kitas darbotvarkės rezervinis 3 klausimas – 2023 m. spalio 10 d., antradienio, Seimo posėdžių darbotvarkės tvirtinimas. Kviečiame Seimo Pirmininkę pristatyti.
V. ČMILYTĖ-NIELSEN. Dėkoju, gerbiamas posėdžio pirmininke. Gerbiami kolegos, pristatau spalio 10 dienos, antradienio, planuojamą posėdžių darbotvarkę. Kaip jau sakiau Seniūnų sueigoje, ji bus sudaryta iš tokių dviejų esminių dalių. Pirmoje rytinio posėdžio dalyje planuotume svarstyti Rinkimų kodekso pakeitimus, tai yra visą paketą siūlymų, šį antradienį perėjusių svarstymo stadiją. Čia planuojami priėmimai, balsavimas dėl projektų. Toliau – pristatymas, pateikimas Seimui biudžeto projekto ir ataskaitų rinkinių. Kol kas planuojama, kad posėdis baigtųsi apie 17 valandą, bet gali būti, žinoma, kad darbotvarkė bus šiek tiek papildyta per tą laiką, komitetams apsvarsčius vieną ar kitą įstatymo projektą.
PIRMININKAS. Labai dėkui, gerbiama Pirmininke. Jūsų paklausti nori V. Semaška. Semeška, atsiprašau.
V. SEMEŠKA (TS-LKDF). Ačiū, posėdžio pirmininke. Gerbiama Pirmininke, čia toks būtų prašymas. Mes įregistravome Saugaus eismo automobilių keliais įstatymo pakeitimo įstatymo projektą, kad kariuomenei suteiktume galimybę kiek galima greičiau rengti specialistus, vairuotojus, kurie galėtų vairuoti logistines ir taktines transporto priemones. Tai nacionaliniam saugumui svarbus, su KAM’u ir NSGK suderintas projektas. Jeigu būtų galimybė, būčiau dėkingas, jei įtrauktume, kad greičiau priimtume. Ačiū.
V. ČMILYTĖ-NIELSEN. Dėkui už pasiūlymą. Žinoma, bus galima. Aš siūlau pritarti tai darbotvarkei, kuri dabar yra pateikta, o dėl tų pateikimų, kurie gali atsirasti per tą laiką, kaip ir sakiau, laiko dar yra ir tikrai papildysime darbotvarkę, nes šiuo metu jinai yra numatyta gana trumpa.
PIRMININKAS. Labai dėkui. Klausia V. Valkiūnas.
V. VALKIŪNAS (DPF). Ponia Pirmininke, ar neįdėsite 10 dieną tokių klausimų, kaip šią savaitę, kurie kėlė tarpusavio pyktį ir neapykantą?
V. ČMILYTĖ-NIELSEN. Ne.
PIRMININKAS. Labai ačiū už atsakymą. Atsakėte į visus Seimo narių klausimus. Ar galime bendru sutarimu pritarti kitos savaitės posėdžių darbotvarkei? Galime. Labai dėkui, pritarta.
15.46 val.
Papildomosios ir alternatyviosios sveikatos priežiūros įstatymo Nr. XIII-2771 10 straipsnio pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-2582(2) (pateikimas)
Kitas darbotvarkės 2-3 klausimas – Papildomosios ir alternatyviosios sveikatos priežiūros įstatymo Nr. XIII-2771 10 straipsnio pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-2582(2). Pranešėjas – A. Veryga. Pateikimas.
A. VERYGA (LVŽSF). Dėkoju, pirmininke. Gerbiami kolegos, teikiu šitą įstatymo projektą pakartotinai po to, kai jisai buvo grąžintas tobulinti. Noriu priminti, apie ką jisai ir dėl ko jis yra teikiamas. Šiuo metu įstatymo 10 straipsnio 1 dalies 4 punkte yra reglamentuojama, kokią aukštojo mokslo kvalifikaciją įgijus galima praktikuoti papildomosios ir alternatyviosios sveikatos priežiūros natūraliosios ir liaudies medicinos srities psichosocialinio poveikio paslaugų grupės paslaugų, kurias teikiant naudojami gyvūnai, pogrupio… paslaugų teikimo licencijų paslaugų grupes. Tačiau ten šiuo metu nėra numatyti gyvūno ir žmogaus sąveikos bei gyvūnų mokslo studijų programas baigusieji, reikiamą išsilavinimą turintys specialistai. Todėl šita įstatymo pataisa ir siūloma papildyti įstatymą ir įrašyti, kad tas paslaugas galėtų teikti ir tie specialistai, kurie yra baigę gyvūno ir žmogaus sąveikos bei gyvūnų mokslo studijų programas. Toks yra trumpai siūlymas.
Dabar dėl ko tokio pasiūlymo prireikė? Iš tiesų mes visi matome, kaip auga šitų specialistų paslaugų teikimo poreikis. Čia aš visų jų tikrai nevardinsiu, bet jūs visi puikiai žinote ir kaniterapeutus, kurie lankosi pas onkologinių susirgimų turinčius pacientus, ir tuos, kurie teikia šitas paslaugas su gyvūnais raidos sutrikimų turintiems vaikams. Iki šiol tie žmonės, kurie baigdavo šitas gyvūnų mokslo studijas, nors jie turi tikrai reikiamus gebėjimus ir išsilavinimą, to daryti tiesiog negalėjo. Tiems, kurie turi galbūt nuogąstavimų, ar jie galėtų teikti šitą pagalbą, nors neturi kažkokio žmogaus sveikatos išsilavinimo – pačiame įstatyme jau yra nustatyti reikiami saugikliai, kad jie turi baigti sveikatos apsaugos ministro nustatyta tvarka keliamus reikalavimus atitinkančius papildomus kursus. Galėtume pasakyti, kad tie žmonės, kurie moka ir supranta, kaip elgtis su gyvūnais, yra baigę šitas studijas, tikrai, manau, turi netgi daugiau kompetencijų negu, sakykime, psichologinį išsilavinimą turintis žmogus, kuris su gyvūnu galbūt nebūtinai moka elgtis. Bet kokiu atveju, jeigu bus dirbama su žmogumi, kuris turi tam tikrų sveikatos problemų, tas indikacijas nustatys sveikatos priežiūros specialistas, o tas, kuris yra baigęs gyvūno studijas, puikiai žinos, kaip reikia elgtis ir naudoti patį gyvūną.
Tikrai ir pirmąkart teikdamas šitas įstatymo pataisas jau buvau klausiamas, kodėl anksčiau tai nebuvo numatyta. Tiesiog įstatymo rengimo metu gal nebuvo žinoma apie visas studijas, kurios vyksta, nebuvo numatyta, kad prireiks tokių, ir dabar, manau, mes šitą spragą tiesiog galėtume labai paprastai ištaisyti. Kviečiu palaikyti ir pritarti.
PIRMININKAS. Labai dėkui. Jūsų paklausti nori šeši Seimo nariai. Pirmasis klausia E. Pupinis.
E. PUPINIS (TS-LKDF). Ačiū. Gerbiamas kolega, iš tikrųjų gyvūnų terapija tikrai nieko naujo, kiek žinau, jinai vyksta ir Lietuvoje. Mane domina, kad surašo tik tam tikras profesijas. Aš suprantu, galbūt aukštasis išsilavinimas reikalingas. Bet ar tikrai įsitikinę, kad, pavyzdžiui, ten, kur yra delfinų terapija, iš tikrųjų dirba baigę ir išsilavinimą turi veterinarijos gydytojai, edukologai ar kiti. Ar neužtektų, pavyzdžiui, aišku, aukštojo išsilavinimo ir, tarkime, tam tikrų specialių kursų, kuriuos žmogus baigtų? Jis vis tiek yra ne pagrindinis, galima sakyti, tam tikras tarpininkas tarp gydytojo ir gyvūno. O čia mes surašome specialybes. Ar neapribosime kai kurių, kurie iš tikrųjų jau senokai dirba toje srityje? Ačiū.
A. VERYGA (LVŽSF). Labai ačiū. Tikrai taiklus klausimas. Aš gal tik priminsiu tokį bendresnį kontekstą, šiaip susijusį su ta papildomąja ir alternatyviąja sveikatos priežiūra. Noras buvo vis dėlto reglamentuoti, kas gali dirbti, nes iki jo atsiradimo iš tiesų ir buvo taip, kaip jūs sakote: žmonės baigdavo kokius nors kursus, gal net nebūtinai Lietuvoje, išvažiuodavo, pastudijuodavo ir kitose šalyse, grįždavo, parsiveždavo kokį nors pažymėjimą, kurio net ir patikrinti, tiesą sakant, nelabai gali. Įstatymas ir atsirado tam, kad nebūtų galima ant durų tiesiog užsikabinti lentelę, kad esi koks nors terapeutas, ir užsiimti, sakykime, dirbti su žmogumi.
Šiuo atveju tai yra susikirtimas jau dviejų sričių, tai yra gyvūno sąveika ir, kaip jūs sakote, atsiranda tam tikras tarpininkas. Čia šiuo atveju mes plečiame galimybes, jos jau yra numatytos įstatyme, buvo tam tikros siauros numatytos, išvardintos profesijos, kurias turint buvo leidžiama dirbti ir praktikuoti. Čia šiuo atveju mes plečiame sąrašą. Jeigu ateityje atsiras profesijų, kurių studijų programose, ar ne, bus numatyta ir jie studijuos, pavyzdžiui, ką nors, kas yra susiję arba su žmogaus sveikatos mokslais, arba su gyvūnų mokslais, tada bus galima įstatymą pildyti. Dabar leisti bet kam – tai išeitų taip, kad jeigu aš turiu šunį ir galvoju, kad moku su juo elgtis, tada pagal tą logiką jau būtų galima eiti prie žmogaus ir dirbti. Bet aš vis tiek turiu turėti kokį nors patvirtinimą, kad esu baigęs tam tikras studijas. Manau, kad tiesiog kursų tam neužtektų.
PIRMININKAS. Labai dėkui. Klausia L. Slušnys.
L. SLUŠNYS (TS-LKDF). Ačiū, posėdžio pirmininke. Man gal galite paaiškinti logiką, kolega. Pastarąsias 3 savaites užteršėte eterį apie tai, kaip mokytojai nepasirengę dirbti su Gyvenimo įgūdžių programa, neturi vadovėlių ir iš viso negali net prisiliesti prie tokios programos, o staiga įvedate ir prašote Seimo leisti dirbti veterinarams, kurie baigę veterinariją, neturi absoliučiai jokio, sakysime, supratimo (tarkime, supratimo) apie tai, kas yra vaikai, vaikų psichologija ir visi kiti dalykai. Nesakau, kad negali, bet man prašau paaiškinti, kodėl dabar staiga norite, kad su vaikais dirbtų bet kas? Ačiū.
A. VERYGA (LVŽSF). Ačiū už klausimą. Nesutinku su teiginiu, kad aš ką nors užteršiau, ar eterį, ar kokią nors kitą erdvę. Aš iškėliau klausimus, kurie, tiesą sakant, pasitvirtino, nes mokytojai nėra parengti, jie tą patys labai aiškiai sako.
O dabar, grįždamas prie šitos temos ir konkrečiai šito klausimo, turiu, deja, jus pataisyti. Studijuojantys gyvūnų mokslo programas studijuoja tam tikrus tarpdisciplininius dalykus, į tas programas yra įtraukiami dalykai apie visuomenės sveikatą. Dar daugiau. Aš jau paminėjau, kad įstatyme yra numatyti ir tam tikri saugikliai, tai yra sveikatos apsaugos ministras tvirtina tvarką, ir tie žmonės privalo išklausyti kursus. Vadinasi, jie tiesiog turėdami gyvūną, kaip čia ir buvo jūsų kolegos klausimas, negalėtų eiti dirbti prie vaiko, tam reikėtų baigti specialius kursus.
PIRMININKAS. Labai dėkui. Klausia M. Ošmianskienė. Ne, atsisakote? Tada klausia K. Masiulis.
K. MASIULIS (TS-LKDF). Ačiū, posėdžio pirmininke. Aš pritarsiu jūsų pateiktam projektui. Norėčiau jūsų pasiteirauti, kokios maždaug, kokio tipažo ligos, jūs truputį atskleidėte, kokios ligos galėtų būti gydomos šitokiais netipiškais gydymo būdais, kai ne medikas gali. Ir lygiai taip pat, prisijungdamas prie E. Pupinio klausimo, noriu pasakyti: tarkime, koks nors žmogus, kuris išmano apie žirgą, jau dešimtmečius su žirgais dirba ir anksčiau yra gydęs, tarkime, autistus arba padėjęs, jie ten randa bendrą santykį, tai dabar jis jau negalės? Ar kaip čia išeina?
A. VERYGA (LVŽSF). Labai ačiū už klausimą. Jis galės, jeigu jis baigs tam tikrus kursus. Greičiausiai, kad jie jau yra juos baigę, jeigu jau dirba, tarkime, kaip jūs sakote, su autistais.
Vėlgi ką reikia suprasti. Tos terapijos, jos taip vadinasi – terapijos, bet mes suprantame, kad nei kaniterapija, hipoterapija, nei delfinų terapija autizmo neišgydo. Na, neišgydo. Lygiai taip, kai ateina terapeutas su šuniuku, sakykime, pas vaikus, kurie serga onkologiniais susirgimais, jie neišgydo onkologinės ligos.
Ir šiaip gydytojas pasako, ar galima jam tokią sąveiką leisti, ar gali pas jį ateiti, nes yra visokių dalykų. Pavyzdžiui, negali bet kada to šuns atsivesti į skyrių, jeigu vaikas yra imunosupresuotas. Tai jis ir pasakys, ar galima, ar negalima ateiti. Bet kokiu atveju tai yra sveikatos specialisto sprendimas.
O žmonės, kurie dirba su gyvūnais, supranta gyvūno elgseną. Nors aš gydytojas, bet aš tikrai nestudijavau nieko nei apie žirgus, nei apie šunis, aš nežinau jų elgsenos, nemoku su jais elgtis. Aš būčiau diletantas.
Tai tam, kad atsirastų ta sąveika, čia ir yra įvedama, kad jie atlieka savo vaidmenį, bet sprendimą priima medikas, ar gali, ar negali. O grupės? Taip, tai yra vaikai su raidos sutrikimais, jūs čia jau paminėjote. Autizmas yra ne vienintelis raidos sutrikimas, yra visokių raidos sutrikimų, sunkesnių, lengvesnių. Tie patys, kaip ir minėjau, onkologiniai pacientai. Toliau yra vyresnio amžiaus žmonės, kurie, sakykime, susiduria su demencija ir panašiai, kuriems reikia… Vėlgi tas gyvūnas gali duoti, užtikrinti tam tikrą emocinį ryšį ir panašiai.
Tai čia nėra baigtinis koks nors sąrašas. Jų, matyt, laikui bėgant, atsiranda daugiau. Problema dažniausiai yra, kad trūksta tų terapeutų, jų tiesiog nėra.
PIRMININKAS. Labai dėkui, gerbiamas kolega, jūs atsakėte į visus Seimo narių klausimus. Pasisakymai dėl motyvų po pateikimo. Už pasisako A. Matulas.
A. MATULAS (TS-LKDF). Gerbiami kolegos, išties, manau, kolegos L. Slušnio argumentai dėl mokytojų yra pagrįsti, iš dalies pagrįsti. Išvis labai dažnai mes apie sveikatos apsaugą, įgyvendinus pertvarkas, kalbame ne dalykiškai, bet politizuotai. Kad ir kolega D. Kepenis visada kalba apie tai, kad niekas neįgyvendina sveikos gyvensenos principų, prevencinės programos, mažai lėšų skiria.
Tai jūs atsisukite atgal, ne premjerės klauskite, ne manęs, atsisukite atgal dviem eilėmis į kolegą Aurelijų. Ketverius metus valdėte ir padarėte gryną nulį šioje srityje. Netgi dėl to užpykęs, kad nebuvo rezultatų, išėjo ir jūsų kolega iš Klaipėdos profesorius A. Kirkutis. Tik dėl to, kaip jisai sakė komitete, išeinu, nes tiesiog tas, kas buvo pažadėta, nebuvo padaryta.
Šiandien kolega L. Labanauskas, Gydytojų sąjungos vadovas, irgi šnekėjo kažkokius absurdus. Tiktai aklas ir kurčias gali nematyti tų dalykų, kas dabar yra įgyvendinta. Kad ir vakar ministras pasirašė įsakymą, buvusios valdžios…
PIRMININKAS. Gerbiamas Antanai, jūs už projektą?
A. MATULAS (TS-LKDF). (Už, už, pasakysiu.) …pakeitė tvarką ir suteikė galimybę gydytojui pačiam argumentuotai paskirti tokį tyrimą, kokio reikia. Ne taip, kaip buvo: pirma atlik rentgeną, paskui kompiuterį, paskui magnetinį rezonansą. O jeigu ne, nemokėsime už paslaugas. Reforma yra daug gerų darbų padaryta ir bus padaryta.
O šiam projektui aš pritariu. Tikrai komitete įsigilinsime, yra geras žingsnis į priekį, yra ir delfinų terapija, ir arklių terapija, ir šunų terapija, ir žmonės su regėjimo negalia tikrai naudojasi šunų paslaugomis. Ir čia reikia žinoti daugiau gyvūnų psichologiją. O gydytojas, jeigu paskirs…
PIRMININKAS. Laikas.
A. MATULAS (TS-LKDF). …už tuos dalykus irgi kartu prisiims atsakomybę.
PIRMININKAS. Labai dėkui. Gerbiamas Dainiau, gal dar išklausome motyvus prieš, gal bus galimybė replikuoti ir dėl L. Slušnio pasisakymo? Gal bus toks poreikis. Išklausome L. Slušnį ir tada. Gerai? L. Slušnys prieš ir tada.
L. SLUŠNYS (TS-LKDF). Ačiū. Pirmiausia turbūt kaimynai mes ir pasikalbėjome, kad iš tiesų aš prieš, ir paaiškinsiu kodėl. Pirmiausia tai visos tos terapijos nėra mokslu pagrįstos, jos neturi jokių mokslinių įrodymų. Aš sutinku, kad reglamentuoti galima, bet pirmiausia man neramu, kai prie vaiko, ypač turinčio tam tikrų sutrikimų, gali eiti dirbti bet kas. Toks jausmas, kad Lietuvoje ateiname į etapą, jeigu vaikas, tai nieko nereikia. Kur suaugęs, tai reikia licencijų, reikia visko, o dėl vaiko nieko nereikia.
Tikrai man vaikas niekada nebuvo ir nebus tiesiog kažkoks eksperimentas ir, sakysime, kad niekas negali drausti prie jo prieiti. Tai mes gal truputėlį susitarkime. Prieš tai daviau klausimą, kad vienur mes sakome, kad nepasiruošę, kitur staiga visi pasiruošę ir visi viską gali. Renkime gal vaikų specialistus, kurie jau žino, ką daryti, ir tegul jie užsiima šitais darbais. Taigi yra veterinarijos, sakysime, kažkur su tais šunimis, nežinau, arkliais, paruoškime vaikų specialistus, psichologus ir iš tiesų jie tada išmoks dirbti su vaikais. Todėl aš tikrai būsiu prieš. Ačiū.
PIRMININKAS. Labai dėkui. Dėl vedimo tvarkos per šoninį mikrofoną D. Kepenis. Ir apsispręsime dėl įstatymo projekto. Prašau.
D. KEPENIS (LVŽSF). Kadangi išgirdau savo pavardę, tai noriu gerbiamam Antanui priminti, kad praeitoje kadencijoje buvo priimtas Seimo nutarimas „Dėl sveikatos tausojimo ir stiprinimo politikos gairių“. Jo jūs visiškai nevykdote, taip pat kaip ir rezoliucijos „Dėl imuniteto stiprinimo“ nevykdote, nors pinigus tiems reikalams jau kažkur išleidote. Ką dabar patvirtino ir profesorius L. Labanauskas, Gydytojų sąjungos pirmininkas, kad to darbo nulis, o pinigai išleisti. Tai pagalvokite apie tai. Ačiū.
PIRMININKAS. A. Kubilienė per šoninį mikrofoną ir balsuosime.
A. KUBILIENĖ (LVŽSF). Ačiū, pirmininke. Aš noriu kolegai A. Matului pasakyti, kad iš tikrųjų būtų gerai pašnekėti su R. Martinėliu, kuris pas jus perėjo, jis ne viename posėdyje yra pasakęs, kad dabar yra aukso amžius toms įvairioms programoms, ir profilaktinėms, ir panašiai, per mūsų kadenciją. Pakalbėkite su juo, jis jūsų komandoje.
PIRMININKAS. Labai dėkui. Tai balsuojame ir tada replikos. Paskutinė replika per šoninį mikrofoną ir balsuosime.
R. ŠARKNICKAS (LVŽSF). Ačiū, posėdžio pirmininke. Bet šiandien mes čia dėl motyvų išgirdome tiktai du prieš. Tik du prieš, tai nereiškia, kad užsirašė už, nes kalbėjo tiktai prieš. Tai norėtume adekvatumo. Leiskite vienam pasisakyti už. Ačiū.
PIRMININKAS. Gerai, jeigu norite. S. Tumėnas pasisako už, jeigu namo netraukia.
S. TUMĖNAS (LVŽSF). Ačiū, posėdžio pirmininke, kad leidote pasisakyti. Aš nesu medikas, bet aš noriu apie definiciją kalbėti.
Gerbiami kolegos, taigi yra žodis „alternatyviosios“ sveikatos priežiūros. Vadinasi, čia ir reikia kalbėti apie truputį kitonišką gydymą, apie ką ir kalbėjo, ką pristatė kolega A. Veryga. Mes visi puikiai žinome meno terapiją, muzikos terapiją, gyvūnų terapiją, žirgų terapiją, žodžio terapiją ir taip toliau, ir taip toliau. Pavyzdžiui, Kurtuvėnų regioninio parko žirgynas tą dirba su Vilniaus universiteto Šiaulių akademijos specialiaisiais pedagogais, vykdo tarptautines programas ir puikiai ši terapija sekasi. Noriu, kad išgirstumėte, kad čia yra alternatyvusis gydymas, tai tegul ir būna toks, ypač jei jis yra nusisekęs, vertinamas tarptautinių ekspertų. Ačiū.
PIRMININKAS. Labai dėkui. Balsuojame dėl įstatymo projekto. Kas pritariate įstatymo projektui, balsuojate už, kas turite kitą nuomonę, balsuojate arba prieš, arba susilaikote, arba išvis nebalsuojate.
Balsavo 91 Seimo narys: už – 72, prieš – 4, susilaikė 15. Įstatymo projektui po pateikimo pritarta. Pagrindiniu komitetu siūloma skirti Sveikatos reikalų komitetą. Galime pritarti bendru sutarimu? Galime. Labai dėkui. Pritarta. Siūloma svarstyti gruodžio 12 dieną. Galime pritarti? Galime. Labai dėkui. Pritarta.
Per šoninį mikrofoną – A. Matulas.
A. MATULAS (TS-LKDF). Gerbiamas jaunasis parlamentare, nors jau stažo, atrodo, turite, noriu priminti, kad 2 minutės dėl motyvų yra skirta ir galima kalbėti tą, ką nori, mandagiai, kultūringai tą, ką nori kalbėti. Tik nepatyręs politikas dviem sakiniais gali pasakyti, pritariu arba nepritariu. Tai aš pasinaudojau ta patirtimi, kuria jūs naudojatės, kolegė A. Širinskienė, kolega Dambrava, visi kiti išsako savo motyvus, argumentus ir po to pasako, kaip rekomenduoja balsuoti. Aš aiškiai pasakiau, jeigu jūs turite klausos problemų, dar kartą pakartoju, aiškiai pasakiau ir rodžiau ženklą, kad mūsų frakcija palaikytų šitą visai neblogą projektą.
PIRMININKAS. Labai dėkui, gerbiamas Antanai.
16.06 val.
Socialinės paramos mokiniams įstatymo Nr. X-686 5 straipsnio pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-2457 (pateikimas)
Darbotvarkės 2-4 klausimas – Socialinės paramos mokiniams įstatymo Nr. X-686 5 straipsnio pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-2457. Pranešėja – R. Šalaševičiūtė. Pateikimas.
Algimantai, labai trumpą repliką.
A. DUMBRAVA (LVŽSF). Aš norėčiau mielam Antanui pasakyti, kad Dambravos nėra Seime, yra A. Dumbrava.
PIRMININKAS. Labai dėkui. Rimante, prašau.
R. ŠALAŠEVIČIŪTĖ (LVŽSF). Ačiū, pirmininke. Gerbiami kolegos, nors buvo įvardyta, kad naujas projektas, tai projektas yra tikrai nenaujas, mes su kolega L. Kukuraičiu atskirai teikėme truputį skirtingus šituos projektus jau ne vieną kartą. Todėl pristatymą aš stengsiuosi maksimaliai sutrumpinti, kadangi visiems faktiškai viskas žinoma.
Nuo 2008 metų pagal priešmokyklinio ir pradinio ugdymo programas visi vaikai turėjo teisę į nemokamus pietus. Tai sumažino socialinę įtampą mokyklose, sumažėjo įtampa tarp turtingų ir mažiau turtingų tėvų vaikų. Vėliau ši teisė buvo atimta ir tik nuo 2020 metų buvo etapais pradėtos įgyvendinti nemokamo maitinimo programos. Tik nuo 2021 m. rugsėjo 1 d. nemokami pietūs organizuojami ir maitinami priešmokyklinio amžiaus bei pradinių 1 ir 2 klasių moksleiviai, o 3 ir 4 pradinių klasių moksleiviams nesuteikta teisė gauti nemokamus pietus.
Atkreipiu dėmesį į tai, kad pirmokus buvo pradėta maitinti pagal socialinę programą, kuri buvo Valstiečių ir žaliųjų sąjungos frakcijos iniciatyva, antrokai buvo pradėti maitinti teikus ministrės M. Navickienės projektą, kuriam buvo pritarta, o trečiokai, ketvirtokai taip ir liko užribyje. Ir, aš manau, ne tiktai aš, bet dauguma Seimo narių, sėdinčių salėje, ne kartą yra išgirdę vaikų tėvų, pedagogų klausimus, kodėl jūs diskriminuojate trečiokus ir ketvirtokus? Beje, tokį pasiūlymą dėl trečiokų ir ketvirtokų maitinimo buvo įregistravę ir iš valdančiųjų S. Jovaiša ir I. Haase, tačiau tam siūlymui nebuvo pritarta.
Tikslas – pirmiausia sumažinti socialinę ir emocinę atskirtį tarp pradinių klasių moksleivių. Būtų ugdomi teigiami moksleivių mitybos įpročiai, užtikrinamas moksleivių mitybos režimas, taip pat būtų tobulinami tarpusavio bendravimo įgūdžiai. Ir svarbiausia turbūt yra užtikrinti lygias teises visiems pradinių klasių moksleiviams, nes kai dalis mokinių gauna nemokamą maitinimą dėl socialinės šeimų padėties, tai, na, yra stigmatizuojami tie, kurie to maitinimo negauna arba kurių tėvai pakankamai gerai gyvena.
Kadangi žinau kontrargumentus ir bus išsakytos nuomonės arba pateikti klausimai, aš tiesiog noriu labai trumpai įvardinti, kas jau buvo kalbama ir kuo buvo net piktinamasi, kad siūloma maitinti ir trečiokus, ir ketvirtokus. Pirmiausia, maisto švaistymas, kad dalis vaikų nemoka, išvežama; neaišku, kuo maitinami fermose gyvūnai, tiksliau, gyvuliai, ne gyvūnai ir taip toliau.
Noriu pasakyti, kad iš tikrųjų yra pereita prie kito pirmokų, antrokų maitinimo tipo – prie švediško stalo. Nėra taip, kaip kai kurie, nuvykę poilsiauti į Turkiją, prisikrauna tiek, kiek nesuvalgo. Yra, kas vaikus stebi. Iš tikrųjų, šitas metodas parodė, kad labai teisingas toks variantas yra.
Antras dalykas. Aišku, bus pasakyta, kad kamgi dabar skirti nemokamą maitinimą trečiokams, ketvirtokams, jeigu yra mokami vaiko pinigai? Vaiko pinigai yra 85 eurai vaikui. Būtent per praeitus metus dėl infliacijos jų vertė yra sumažėjusi 15 %, lyginant su tomis kainomis, kiek reikia mokėti už maistą. Ne paslaptis, kas turi vaikų, žino, kad vaiko maitinimas per mėnesį kainuoja (ir neaišku, ar vaikas perka mokykloje, ar kioskuose bandeles, ir neaišku ką) apie 100 eurų. Aš manau, kad šitie motyvai (tokie buvo pagrindiniai motyvai) kaip ir labai aiškiai pagrindžia, kad tai iš tikrųjų nėra pagrindas atmesti projektą.
Projektui įgyvendinti abiem klasėms – trečiokams ir ketvirtokams – per metus iš biudžeto reikėtų maksimaliai 20 mln. eurų. Iš tikrųjų aš nemanau, kad tai yra labai didelė suma, kadangi kolega L. Kukuraitis buvo labai aiškiai pasakęs, kiek kainuoja investuoti į vaikų maitinimą tą 1 eurą, kuris atsiperka ateityje 2 eurais. Mes daug skolinamės, mes neaišku kur išleidžiame, kokiems mokymams ir įvairioms programoms, kurios tikrai, aš nemanau, kad kažkokią ypatingą pridėtinę vertę duoda. Todėl prašau kolegų palaikyti projektą ir pritarti, kad būtų nemokamas maitinimas visiems pradinių klasių ugdymo moksleiviams.
PIRMININKAS. Labai dėkui. Jūsų paklausti nori du Seimo nariai. Pirmasis klausia J. Džiugelis.
J. DŽIUGELIS (TS-LKDF). Ačiū. Pranešėja, pirmiausia norėčiau atkreipti dėmesį, kad nemokamų pietų nebūna, netgi trečiokams ir ketvirtokams.
Mano klausimas yra iš dviejų dalių. Į pirmą dalį jūs atsakėte – tai valstybės biudžetui kainuos 20 mln. eurų. Iš kur siūlote tuos 20 mln. eurų paimti? Ar iš savivaldybių, ar siūlote skolintis, ar turite pasiūlymų, kaip perskirstyti lėšas? Iš kur konkrečiai siūlote šiuos 20 mln. paimti, kad įgyvendintume jūsų siūlomą įstatymo projektą? Ačiū.
R. ŠALAŠEVIČIŪTĖ (LVŽSF). Ačiū, gerbiamas Justai. Pakomentuoju. Tai yra maksimaliai 20 mln., tačiau iš valstybės biudžeto reikėtų 16 mln., nes nemokamas maitinimas susideda iš dviejų dalių: tai yra maistas ir aptarnavimas, ir taip toliau. 4 mln., aišku, pasiskirstytų per savivaldybes. Skolintis ar nesiskolinti? Aš manau, 10 dieną svarstysime biudžetą, ir nemanau, kad tokiam projektui, kuris bus pateiktas, bus absoliučiai pritarta. Kaip visada, galbūt svarstant biudžetą atsiras lėšų, kurioms nebus pritarta ir kurias bus galima perkelti būtent nemokamam trečiokų, ketvirtokų maitinimui.
PIRMININKAS. Labai dėkui. Klausia A. Veryga.
A. VERYGA (LVŽSF). Dėkoju, Rimante, už pristatymą. Aš turiu klausimą, kuris jau turbūt susijęs su tuo, jeigu būtų priimtas tas įstatymas. Kaip jūs galvotumėte, gal jį būtų galima derinti su reikalavimu, kaip buvo ir anksčiau daroma, kad tas maitinimas, kuris yra vaikams šiuo atveju nemokamas, turėtų būti ir sveikatai palankus? Tai yra suderinti su reikalavimu turėti švedišką stalą tuo atveju pradinio ugdymo įstaigoje, kad tas maistas būtų tikrai sveikatai palankus, kad mes ne tik pamaitintume, bet kad išugdytume sveikos mitybos įpročius.
R. ŠALAŠEVIČIŪTĖ (LVŽSF). Ačiū. Aurelijau, iš tiesų man čia A. Sysas sakė labai trumpai pristatyti, aš norėjau kalbėti ir apie nutukimą, ir apie sveiką mitybą, ir apie galimybes, kaip būtų galima tobulinti tą maitinimą. Aš manau, kad jeigu… Vėl sakau žodį „jeigu“, nes du kartus mano teiktam ir du kartus kolegos L. Kukuraičio faktiškai analogiškam projektui nebuvo pritarta, todėl ir yra žodis „jeigu“. Bet aš visada būnu optimistė ir turiu vilčių, kad valdantieji supranta, koks tai svarbus yra klausimas – moksleivių mityba.
PIRMININKAS. Labai dėkui, gerbiama kolege, atsakėte į visus Seimo narių klausimus. Pasisakymai dėl motyvų. Už įstatymo projektą pasisako A. Vinkus. (Balsai salėje)
A. VINKUS (LVŽSF). Gerbiami kolegos, siūlomas Socialinės paramos mokiniams įstatymo pakeitimas yra paprastas, aiškus ir su kilniais tikslais. Be abejonės, tai geras siūlymas, o sprendimas, manau, priklausys tik nuo galimybių padengti didėsiančias valstybės biudžeto išlaidas maitinimui.
Aiškinamajame rašte paaiškinta, kad moksleivių skaičius metai iš metų mažėja, tai drįstu pasakyti, kad apie tai byloja ir vykstantis mokyklų uždarymo procesas. Manau, valstybės biudžetas nelabai turėtų patirti didesnę finansinę naštą. Čia tik mano prielaida. Nors teikiamame projekte tai ir nesiūloma, bet palaikau dar ir tą požiūrį, kad nereikia rūšiuoti vaikų pagal pajamas – pajamas uždirba ne vaikai, o tėvai – nes tai pastato į nepatogią padėtį tiek tuos, kurie patenka prie gaunančių teisę į nemokamus pietus, tiek tuos, kurie jos negauna. Beje, praeityje tokia visų priešmokyklinio ir pradinio ugdymo moksleivių nemokamų pietų praktika jau buvo taikyta ir ji pasiteisino, bet vėliau ji buvo panaikinta. Kviečiu balsuoti už.
PIRMININKAS. Labai dėkui. Balsuoti prieš kvies J. Džiugelis.
J. DŽIUGELIS (TS-LKDF). Dėkoju. Aš dar kartą norėčiau pasakyti – nemokamų pietų nebūna netgi trečiokams, ketvirtokams ar dvyliktokams, vis tiek kas nors už juos turi sumokėti. Gerbiama pranešėja minėjo, kad tai kainuoja 20 mln. eurų kasmet. Tiesą pasakius, šio įstatymo pateikimas yra chrestomatinis neatsakingos politikos pavyzdys, kai yra sukeliami lūkesčiai Lietuvos gyventojams, tėvams, bet nepasakoma, iš kur bus surinkti tie pinigai. Tai yra konkretus klausimas, iš kur? Konkretus atsakymas – iš kur nors. Aš kviečiu nepritarti šiam populizmo žanrui, nes nėra konkrečiai nurodoma, iš kur siūloma nurėžti tuos 20 mln.
PIRMININKAS. Labai dėkui. Išklausėme visus raginimus, į kuriuos iš jų įsiklausėme, apsispręsime balsuodami. Kas pritariate įstatymo projektui po pateikimo, balsuojate už, kas turite kitą nuomonę, balsuojate kitaip.
Balsavo 98 Seimo nariai: už – 43, prieš – 27, susilaikė 28. Įstatymo projektui po pateikimo nepritarta. Apsispręsime alternatyviai balsuodami, ką darome toliau. Kas balsuojate už, balsuojate už tai, kad grąžintume iniciatoriams tobulinti, kas balsuojate prieš, balsuojate už tai, kad atmestume.
Balsavo 94 Seimo nariai: už – 42, prieš – 52. Įstatymo projektas atmestas.
16.19 val.
Periodinės pensijos išmokos įstatymo projektas Nr. XIVP-2472(2) (pateikimas)
Darbotvarkės 2-5 klausimas – Periodinės pensijos išmokos įstatymo projektas Nr. XIVP-2472(2). Pranešėja – R. Šalaševičiūtė. Pateikimas.
R. ŠALAŠEVIČIŪTĖ (LVŽSF). Ačiū, posėdžio pirmininke. Gerbiami kolegos, galima preziumuoti, kad jūs, valdantieji, atmesite įstatymo projektą, bet aš jį pristatysiu, ir jau ne pirmą kartą.
Europos bendradarbiavimo ir plėtros organizacijos kas dvejus metus rengiamoje apžvalgoje „Žvilgsnis į pensijas“ yra įvardyta 2021 metais, kad Lietuvoje asmens pensija siekė tik 30,7 % buvusio atlyginimo į rankas. Pridėjus papildomą kaupimą Lietuvoje šis skaičius padidėja iki 55 %, tačiau išlieka žemesnis nei daugelyje darbe aptartų valstybių. Pavyzdžiui, Lenkijoje siekia 90,3 % buvusio atlyginimo, Vengrijoje – 94 %, Portugalijoje analogiškai ir apskritai dydžiai svyruoja nuo 36,5 % iki, kaip girdėjote, 94 %. Ir šiose valstybėse, be to, yra mokamos skirtingos papildomos kasmetinės išmokos, dar vadinamos 13-ąja ir 14-ąja pensijomis. Tokios išmokos mokamos Austrijoje, Italijoje, Kipre, Lenkijoje, Portugalijoje, Slovakijoje, Vengrijoje.
Analizuojant procesus Lietuvoje fiksuojama, jog bendroji pensijos dalis pagal šių metų indeksavimo koeficientą didėja 9,2 %, individualioji – 15,38 %, o jau 2022 metų gruodžio mėnesį infliacija siekė 18,9 % ir buvo viena didžiausių Europos Sąjungoje. Lietuvoje, statistikos duomenimis, 2023 metų gegužę, lyginant su 2022 metų geguže, infliacija siekė 11,7 %. Infliacijai daugiausia įtakos… be būsto, vandens, elektros, dujų ir kitų kuro prekių ir paslaugų, maisto produktų ir nealkoholinių gėrimų, transporto prekių ir paslaugų kainų padidėjimas ir lėmė tokią situaciją. Akivaizdu, kad šitoje situacijoje finansinė pagalba senyvo amžiaus asmenims yra itin reikšminga.
Projekto tikslas – užtikrinti, kad periodiškai kartą per metus išmokama vienkartinė išmoka suteiktų senyvo amžiaus asmenims, kurių pajamos yra mažesnės už vidutinę socialinio draudimo senatvės pensiją ir kurių pajamos didėja mažiausiai net ir indeksuojant gaunamas pensijas ar kompensacijas, ir kurie patiria didžiausią skurdą bei socialinę riziką, ne tik itin svarbią finansinę paramą, bet ir dar labiau sutvirtintų solidarumo, vienybės, besiremiančios ir pasireiškiančios bendrais interesais ir tikslais, principą.
Siūlymas susieti išmokos dydį su senatvės pensijos bendrosios dalies dydžiu argumentuojamas tuo, kad nuo 2022 m. sausio 1 d., siekiant labiau padidinti mažiausias pensijas, buvo pakeista bendrosios pensijos dalies apskaičiavimo tvarka, kuria vadovaujantis tie žmonės, kurie yra įgiję būtinąjį stažą (turintys 15 metų minimalųjį stažą)… bet neturintys būtinojo stažo, gaus viso dydžio bendrąją pensijos dalį – 246 eurus, o šalpos pensijų bazės dydis, su kuriuo susietos visos mokamos šalpos išmokos ir kompensacijos, – 184 eurai.
Priėmus įstatymo projektą, visiems socialinio draudimo senatvės pensijos gavėjams kartą per metus būtų išmokamas vienkartinis senatvės pensijos bendrosios dalies dydis. Šalpos senatvės pensijos gavėjams kartą per metus būtų išmokama šalpos senatvės pensijos dydžio išmoka. Ši išmoka išmokama einamųjų metų lapkričio mėnesį iki 20 dienos. Data pasirinkta todėl, kad yra siejama su prasidedančiu šildymo sezonu, be to, ir artėjant vienai svarbiausių metų švenčių – šventoms Kalėdoms – paprastai asmenų išlaidos didėja. Tokiu principu yra mokamos vienkartinės išmokos – 13-oji ir 14-oji pensijos Italijoje, Lenkijoje, Portugalijoje, Vengrijoje. Aišku, klausimas: o kiek tai kainuotų? Tai kainuotų 200 mln. eurų biudžeto lėšų per pirmuosius galiojimo metus, kitais metais lėšų poreikis gali keistis.
PIRMININKAS. Labai dėkui, gerbiama kolege. Jūsų paklausti nori keturi Seimo nariai. Ir pirmoji klausia L. Nagienė.
L. NAGIENĖ (DFVL). Ačiū, gerbiamas posėdžio pirmininke. Gerbiama kolege, pirmiausia skaitau jūsų aiškinamąjį raštą. Tai labai nuostabu: tie, kurie dalyvauja privačiuose fonduose, 25 % pakelia savo pensiją. Nustebau, net nežinojau tokių rodiklių. Labai nustebusi, nes žmonės visai kitokią informaciją, kai ateina pas mus konkrečiai skųsdamiesi…
Kitas momentas. Noriu jūsų paklausti dabar. Čia visi pinigai bus iš valstybės biudžeto, tie 200 mln., apie 200 mln. eurų. Į privačius fondus dar pervesti reikės apie 300 mln. Ar jūs nemanote, kad reikėtų tada spręsti visiškai kitaip, galvoti, kaip padidinti iš viso tą bazinį dydį pensijos, ir spręsti klausimą dėl individualiosios dalies galbūt skaičiavimo? Nes čia mes matome, kad tie, kurie dirba, jų pensijų individualioji dalis labai ženkliai… atskirtis yra labai maža, mažai padengiama. Ar nemanote, kad kitaip reikėtų spręsti? Ši vienkartinė išmoka, nemanau, kad yra tikslinga.
R. ŠALAŠEVIČIŪTĖ (LVŽSF). Visų pirma, taip, tai būtų iš valstybės biudžeto visa suma. Ne iš „Sodros“ – iš valstybės biudžeto būtų.
Dabar dėl antros dalies. Mes praeitoje kadencijoje labai daug kalbėjome, kaip reikia didinti bendrąją dalį, pensijos bendrąją dalį, ir iš tikrųjų buvo daug ir argumentuotų siūlymų, tačiau pasikeitus valdantiesiems situacija pasikeitė ir apie tai jau nebekalbama. Yra džiaugiamasi tuo, kad pensijos indeksuojamos, ypač individualioji dalis, tačiau žmonės, aišku, yra nepatenkinti. Aš manau, po kitų rinkimų bus galima, gerbiama Laima, jūsų pasiūlymus priimti, kadangi jūs, kaip buvusi „Sodros“ darbuotoja, puikiai žinote, ką būtų galima pakeisti ir tobulinti.
PIRMININKAS. Labai dėkui. Klausia J. Džiugelis.
J. DŽIUGELIS (TS-LKDF). Galima būtų preziumuoti, kad jūs neatsakysite, bet aš vis tiek paklausiu. Iš kur 200 mln. siūlote skirti?
R. ŠALAŠEVIČIŪTĖ (LVŽSF). Gerbiamas Justai, trečią kartą teikiamas projektas ir atsakymo nebuvo nei pirmą, nei antrą kartą. Trečią kartą aš taip ir tikėjausi, kad vėl ten, kur pinigai, valdantieji laiko pinigus tik toms reikmėms, kur mato reikalinga. Mes, opozicija, matome truputį kitaip, mums prioritetas yra socialiniai klausimai, bet kartais būna ir išimčių. Tikimybė, kad pritarsite, maža, bet mūsų noras yra didelis. Atsakymas toks.
PIRMININKAS. Labai dėkui. Klausia Ministrė Pirmininkė I. Šimonytė. Įtariu, irgi apie finansus.
I. ŠIMONYTĖ (TS-LKDF). Na, turbūt, bet gal klausimas labiau filosofinis, nes jūs turbūt suprantate tiek, kad jūs tampote tą pačią kaldrą. Tiesiog nutraukiate nuo kažkur kitur, bet tai yra ta pati kaldra, nes jūs dar nė vienam kolegai neatsakėte ir net neparodėte kokio nors supročio apie tai, kaip biudžete pinigai atsiranda, kaip jie ten ateina. Bet jau tuščia jo, aš iš jūsų šito nesitikiu. Aš tik būčiau tikėjusis, kad jūs pristatyme būtumėte naudojusi ne 2021 metų duomenis, o 2023-iųjų bent jau, nes tikrai statistikos yra apstu.
Bet mano klausimas yra filosofinis. Kadangi jūs dalinate tuos pačius pinigus, kurie yra, jūs nesiūlote, kad tų pinigų būtų daugiau, ar geriau yra 12 didesnių pensijų, ar 12 mažesnių ir 13 pensija?
R. ŠALAŠEVIČIŪTĖ (LVŽSF). Visų pirma, gerbiama Ingrida, ačiū už pastebėjimą, aš daug ko tikrai nesuprantu. Ne man duota suprasti tiek, kiek jūs suprantate. O čia buvo jūsų tokia įžanga: jūs tiek maždaug dar gal išmanote? Tiek aš išmanau, kiek reikia man, kaip Seimo narei ir dirbančiai tose srityse, kurios man yra priimtinos ir žinomos.
Jeigu kalbame apie vieną kartą išmokamą išmoką ir jeigu analogiška suma būtų padidinta visiems lygiai vienodai kiekvieną mėnesį, aš manau, kad tauta būtų patenkinta tuo, bet tokio dydžio indeksuojant, kiek mes siūlome išmokėti, ypač tiems, kurie gauna mažas pensijas, čia buvo akcentas būtent mažos pensijos, ir senatvės, ir šalpos, jiems tiek nepadidėtų.
PIRMININKAS. Labai dėkui. Tikriausiai apie finansus klausia socialinių reikalų ir darbo ministrė M. Navickienė.
M. NAVICKIENĖ (TS-LKDF). Taip, aš gal labiau tokį matematikos klausimą negu filosofinį turėčiau, bet pradžioje apie tas labai mažas pensijas. Gerbiama Rimante, kadencijos pradžioje tam ir padarėme reformą, kad žmonių bazinė pensija padidėtų suvienodinus stažus ir kad pačių mažiausių pensijų priemokų gavėjų mes turėtume Lietuvoje mažiau. Šitas sprendimas buvo padarytas iš karto, kai tiktai šita Vyriausybė pradėjo dirbti, ir tada jau nuo didesnės bazės atsispirdami mes darėme viską ir toliau darysime viską, kad spartėtų indeksavimas ir žmonės gautų didesnes pensijas. Bet matematinis klausimas ir uždavinys jums būtų štai toks. Jūs čia disponavote 2022 metų duomenimis, bet šiandien yra 2023-ieji, o jau, žiūrėkite, už slenksčio ir 2024-ieji, tai uždavinukas paprastas. Jeigu šiemet laukiama vidutinė infliacija yra 9 %, o pensijos auga 12 %, tai kuris dydis yra didesnis – ar 9, ar 12? Čia pirmas klausimas.
Antras matematinis klausimas būtų jau apie 2024 metus. Kai laukiama infliacija yra 2,4 %, o pensijos, jeigu vien tik pagal bazinį scenarijų būtų indeksuojamos, augtų 9,57, tai kuris dydis yra didesnis – ar 2,4, ar 9,57?
R. ŠALAŠEVIČIŪTĖ (LVŽSF). Gerbiama ministre, matematiškai čia yra labai teisingai jūsų viskas pasakyta. Aš šito neneigiu. Bet aš būtent šiandien domėjausi. Dabar, kai aš jau pristačiau, noriu atkreipti jūsų dėmesį, mano buvo pasakyta: 2023 metų gegužės mėnesį infliacija siekė 11,7, liepos mėnesį jau siekė 9. Aš jūsų ministerijoje šiandien aiškinausi tuos skaičius, tikslinausi, tai aš ir susiejau su birželio mėnesiu, ne su liepos mėnesiu, jo procentą jūs įvardijote. Kad bendrąją dalį didinote, taip, sutinku, bet žmonės, gaunantys mažas pensijas, nelabai, bent jie taip įsivaizduoja, kad nelabai pajuto.
PIRMININKAS. Labai dėkui, jūs atsakėte į visus Seimo narių klausimus. Nėra norinčių kalbėti dėl motyvų. Balsuojame dėl įstatymo projekto. Kas pritariate, balsuojate už, kas nepritariate, balsuojate prieš arba susilaikote.
Balsavo 87 Seimo nariai: už – 32, prieš – 39, susilaikė 16. Įstatymo projektui po pateikimo nepritarta.
Alternatyviai balsuodami apsisprendžiame, ką darome toliau. Kas balsuojate už, balsuojate už tai, kad būtų grąžinta iniciatoriams tobulinti, kas balsuojate prieš, balsuojate už tai, kad būtų atmesta.
Balsavo 89 Seimo nariai: už – 36, prieš – 53. Įstatymo projektas atmestas. Labai dėkui.
Gerbiami kolegos, dėl 2-6 klausimo – dėl įstatymo projekto Nr. XIVP-2204 nėra gauta Teisės departamento išvada, todėl įstatymo projektas negali būti teikiamas.
16.34 val.
Nevyriausybinių organizacijų plėtros įstatymo Nr. XII-717 4 ir 8 straipsnių pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-2040(2) (pateikimas)
Darbotvarkės 2-7 klausimas – Nevyriausybinių organizacijų plėtros įstatymo Nr. XII-717 4 ir 8 straipsnių pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-2040(2). Pranešėja – L. Girskienė. Pateikimas.
L. GIRSKIENĖ (LVŽSF). Laba diena. Kai yra bėda, mes visada prisimename nevyriausybines organizacijas. Pabandysiu labai trumpai pristatyti mano teikiamo projekto esmę, nors jau esame apie tai diskutavę. Nevyriausybinis sektorius ypač svarbus mūsų valstybės raidai, piliečiai, būdami valstybės dalis, gali prisidėti prie valstybės problemų sprendimo ir jas efektyviai spręsti. Be nevyriausybinių organizacijų įsitraukimo valstybė dar ir dabar sunkiai pasirūpintų benamiais gyvūnais, sunkiai sergančiais vaikais, spręstų skurdo ir net aplinkosaugos problemas.
Klaipėdos pavyzdys rodo, kad tik aktyvus nevyriausybinių organizacijų sektorius padėjo atskleisti didžiulio masto taršos problemas, o aktyvūs piliečiai suorganizavo visuotines tvarkymosi akcijas, tokias kaip „Darom“, po kurių mūsų aplinka tampa švaresnė ir gražesnė. Norėdamos tinkamai apginti gyventojų interesus, nevyriausybinės organizacijos dažnai yra priverstos ginčus spręsti teismuose. Vėl Klaipėdos atvejis. Žmonėms nuo uoste dirbančių įmonių į namus ateina dulkių, gyvenamojoje aplinkoje atsiranda dulkių ir taip žmonės gyvena metų metus. Todėl norėdami apginti savo interesą, apginti savo kaimynų interesą yra priversti ginčą su taršia įmone spręsti teismuose.
Pažymėtina, kad ne visi piliečiai turi žinių, kaip teisingai surašyti skundą, kaip išspręsti tam tikras problemas teisiniu keliu, todėl dažnai nevyriausybinės organizacijos, ypač mažesnės ir tos, kurios negauna finansavimo iš valstybės biudžeto ar gauna tikslinį finansavimą, kurio negalima panaudoti teisinėms paslaugoms įsigyti, neturi galimybės samdyti teisininkų, todėl sunkiai bendradarbiauja su valstybinėmis institucijomis ir kartais dėl elementarių žinių stokos įvyksta nesusikalbėjimas, skatinantis teisinį nihilizmą, arba jis yra išreiškiamas protestais, o ne problemų sprendimu teisiniu būdu. Valstybinės institucijos turi atskirus teisės padalinius, kurie konsultuoja teisinių žinių neturinčius tarnautojus, gina institucijas teismuose, tačiau nevyriausybinės organizacijos dažnai neturi galimybių pasisamdyti brangiai apmokamų teisininkų, nes jų veikla paremta savanorišku pagrindu.
Šiuo įstatymu siūloma suteikti viešosios naudos nevyriausybinėms organizacijoms nemokamą teisinę pagalbą, įskaitant ir gynybą teismuose, nes ten yra reikalingos specifinės žinios; Patikslinti viešosios naudos nevyriausybinių organizacijų apibrėžimą ir numatyti, kad Socialinės apsaugos ir darbo ministerija būtų atsakinga už nemokamos teisinės pagalbos teikimo organizavimą. Kodėl būtent šita ministerija? Todėl, kad Socialinės apsaugos ir darbo ministerija jau dabar yra atsakinga už nevyriausybinių organizacijų plėtrą, teikia bendruomenėms metodinę paramą. Atsižvelgiant į tai, kad nevyriausybinės organizacijos yra pilietiškų žmonių sambūris, yra daug efektyviau skirti teisinę pagalbą tokių žmonių sambūriui, o ne kiekvienam atskiram žmogui, kuris susiduria su ta pačia problema.
Galime prisiminti garantuojamos nemokamos teisinės pagalbos temą, pasinaudoti ja. Socialinės apsaugos ir darbo ministerija galėtų nustatyti kriterijus, kokiu atveju teisinė pagalba yra skiriama, paskirti atitinkamus tarnautojus arba pavesti tai padaryti vienai iš savo pavaldžių institucijų. Jau šiuo metu Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos pavaldžios institucijos teikia įvairią pagalbą įvairių grupių asmenims, todėl ši funkcija nebūtų nauja. Ministerija galėtų organizuoti viešąjį pirkimą dėl teisinių paslaugų teikimo nevyriausybinėms organizacijoms ir apmokėti teisines paslaugas pagal įvykusį faktą, numatydama maksimalų valandų kiekį. Ministerija turėtų numatyti aiškius kriterijus, kokią pagalbą ir kokiais atvejais būtų galima skirti, pavyzdžiui, motyvavus, kad teisinė pagalba reikalinga dėl tiesiogiai su viešuoju interesu susijusios veiklos. Pavyzdžiui, dažna problema – pastabų dėl poveikio aplinkai vertinimo surašymas arba skundo dėl galimos taršos surašymas, arba kreipimasis į teismą siekiant apskųsti tam tikros institucijos sprendimą. Tokiu būdu ne tik bus suteikta pagalba pilietinei visuomenei, bet ir padidinta valstybės tarnautojų darbo kokybė, ypač atsakinėjant į nevyriausybinių organizacijų raštus ir sprendžiant susijusias problemas.
Tai tiek apie mano siūlomą projektą. Atsakysiu į klausimus.
PIRMININKAS. Labai dėkui. Jūsų paklausti nori du Seimo nariai. Pirmasis klausia J. Džiugelis.
J. DŽIUGELIS (TS-LKDF). Ačiū. Be abejo, sunku ginčytis, kad nevyriausybinis sektorius…
L. GIRSKIENĖ (LVŽSF). Aš negirdžiu jūsų, labai didelis šurmulys.
J. DŽIUGELIS (TS-LKDF). Be abejo, sunku ginčytis, kad nevyriausybinis sektorius yra be galo svarbus valstybės vystymuisi. Bet, gerbiama Ligita, mes prieš metus laiko priėmėme Nevyriausybinių organizacijų stiprinimo fondą, jeigu neklystu, ir jūs palaikėte tą fondo idėją. Kodėl dabar siūlote dar atskirai numatyti finansavimą iš Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos lėšų, kai nevyriausybinės organizacijos veikia ne vien tiktai socialinėje plotmėje, bet ir sveikatos, aplinkosaugos, ką minėjote, ir kitose. Ar tame fonde, jūsų manymu, neužtenka lėšų?
L. GIRSKIENĖ (LVŽSF). Iš tikrųjų, diskutuotinas klausimas, dėl finansavimo šaltinių galima būtų pasitarti. Aš manau, šiuo atveju, kadangi Socialinės apsaugos ir darbo ministerija kuruoja jau ir taip nevyriausybinių organizacijų veiklą, tai, man pasirodė, būtų logiška, kad jinai kuruotų ir finansinę dalį būtent dėl teisinės pagalbos skyrimo, bet tai gali būti ta pati Teisingumo ministerija, kadangi jinai kuruoja neatlygintiną teisinės pagalbos tam tikrai asmenų grupei teikimą. Nežinau, čia diskutuotinas klausimas, komitetuose galėtumėme padiskutuoti dėl finansavimo šaltinių.
PIRMININKAS. Labai dėkui. Tikriausiai dar vieną matematinį uždavinuką norėtų užduoti socialinių reikalų ir darbo ministrė M. Navickienė.
M. NAVICKIENĖ (TS-LKDF). Gerbiamas posėdžio pirmininke, ne, šį kartą norėčiau turbūt labiau pasisakyti, negu paklausti. Manau, kad su ponia Ligita panašiai matome poreikį, kad nevyriausybinės organizacijos būtų stiprios, bet mes esame nuėję šiek tiek kitu keliu, būtent per savireguliaciją. Fondo atsiradimas, Nevyriausybinių organizacijų fondo atsiradimas ir yra tas žingsnis, kad organizacijos galėtų ir pačios save reguliuoti, ir būti nepriklausomos nuo kitų institucijų. Jokiu būdu negalėčiau pritarti, kad būtų teisinga Socialinės apsaugos ir darbo ministerijai duoti funkciją, kuri jai niekaip nėra būdinga, tai yra teisinių konsultacijų ir panašių dalykų. Tai būtų tiesiog ir valdymo prasme nelogiška, bet ir neteisinga – jau nueitų savireguliacijos keliu. Tai mano klausimas turbūt būtų toks: ar jūs sutiktumėte labiau galbūt pasigilinti į paties fondo veiklą ir jo teikiamas galimybes ir tuomet šio savo projekto arba nesvarstyti, arba, na, atidėti jį vėlesniam laikui ir tuomet jį suformuluoti galbūt korektiškiau?
L. GIRSKIENĖ (LVŽSF). Aišku, būtų labai įdomu turėti informaciją apie fondo veiklą, kiek organizacijų naudojasi šita priemone. Vis dėlto, aš projektą būčiau linkusi teikti jūsų sprendimui.
PIRMININKAS. Labai dėkui, jūs atsakėte į visus Seimo narių klausimus. Dėl motyvų niekas nenori kalbėti. Balsuojame dėl įstatymo projekto: kas pritariate įstatymo projektui po pateikimo, balsuojate už, kas nepritariate, – prieš arba susilaikote.
Balsavo 77 Seimo nariai: už – 26, prieš – 9, susilaikė 42. Įstatymo projektui nepritarta. Alternatyviu balsavimu apsisprendžiame, ką darome toliau. Kas balsuojate už, balsuojate už tai, kad grąžintume iniciatoriams tobulinti, kas balsuojate prieš, balsuojate už tai, kad atmestume.
Balsavo 83 Seimo nariai: už – 38, prieš – 45. Įstatymo projektas atmestas.
16.44 val.
Gyventojų pajamų mokesčio įstatymo 2, 3, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 12, 131, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 27, 29, 30 straipsnių pakeitimo ir papildymo ir Įstatymo papildymo 181 straipsniu įstatymo Nr. XI-111 23 straipsnio pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-2546 (pateikimas)
Darbotvarkės 2-8 klausimas – Gyventojų pajamų mokesčio įstatymo daugelio straipsnių pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-2546. Pranešėja – L. Girskienė. Pateikimas.
L. GIRSKIENĖ (LVŽSF). Šitas įstatymas yra beveik analogiškas šiandien jau teiktam V. Gapšio įstatymo projektui. Tai aš trumpai tik pasakysiu, koks yra skirtumas. Mano siūlomu įstatymo projektu, Lietuvos Respublikos gyventojų pajamų mokesčio įstatymo daugelio straipsnių pakeitimais, siūloma nustatyti, kad Lietuvos Respublikos piliečiai, deklaruodami pajamas, iš pajamų galėtų atimti palūkanas už vieną paimtą kreditą (arba jo dalį) vienam gyvenamajam būstui statyti ar įsigyti arba palūkanas už vieno gyvenamojo būsto finansinę nuomą, tai yra lizingą, jeigu toks kreditas yra paimtas ir rašytinis susitarimas dėl gyvenamojo būsto, kuriam statyti ar įsigyti paimtas kreditas, statybos ar įsigijimo arba finansinės nuomos (lizingo) sutartis sudaryta iki 2023 m. sausio 1 d… ir kuriame asmuo yra deklaravęs savo gyvenamąją vietą. Šiuo metu esantis reglamentavimas, kaip jau minėjo kolega rytiniame posėdyje, sudaro galimybes susigrąžinti dalį gyventojų pajamų mokesčio asmenims, kurie yra paėmę kreditą gyvenamajam būstui įsigyti iki 2009 metų. Siūlau sudaryti galimybę didesnei grupei asmenų gauti, susigrąžinti gyventojų pajamų mokesčio dalį.
PIRMININKAS. Labai dėkui, gerbiama kolege. Jūsų paklausti nori A. Skardžius.
A. SKARDŽIUS (MSNG). Ačiū, pirmininke. Gerbiamoji kolege, greičiausiai ir jūsų projektą ištiks toks pat likimas kaip ir V. Gapšio projektą. Bet užbėgdamas už akių aš vis dėlto norėčiau paklausti, jūsų manymu, kodėl Vyriausybė ir jos vadovė taip priešinasi, atrodo, tokioms socialiai jautrioms iniciatyvoms, padiktuotoms laiko, padiktuotoms infliacijos, kai matome labai aukštas palūkanas? Kokia čia priežastis yra?
L. GIRSKIENĖ (LVŽSF). Iš tiesų sunku pasakyti, man atrodo, kad viena iš priežasčių yra, kad vis dėlto Vilnius, didieji miestai gyvena kažkokiame atskirame burbule, sakykime, ir nelabai suvokia, kaip žmonės gyvena ir kokie svarbūs yra tie 300 ar 400, 500 eurų regiono žmogui. Tai galbūt viena iš priežasčių yra ta. O kita, kad vis dėlto nuolat yra kalbama apie lėšų stygių, bet dalykams, kurių galbūt mums nereikėtų, surandame finansavimo šaltinių.
PIRMININKAS. Labai dėkui, gerbiama kolege, jūs atsakėte į visus Seimo narių klausimus. Dėl motyvų niekas nenori kalbėti. Balsuojame dėl įstatymo projekto. Kas pritariate įstatymo projektui po pateikimo, balsuojate už, kas nepritariate, arba balsuojate prieš, arba susilaikote, arba visai nebalsuojate.
Balsavo 83 Seimo nariai: už – 31, prieš – 34, susilaikė 18. Įstatymo projektui po pateikimo nepritarta. Alternatyviai balsuodami apsisprendžiame, ką su įstatymo projektu darome toliau. Kas balsuojate už, balsuojate už tai, kad grąžintume iniciatoriams tobulinti, kas balsuojate prieš, balsuojate už tai, kad atmestume.
Balsavo 84 Seimo nariai: už – 33, prieš – 51. Įstatymo projektas atmestas.
16.48 val.
Geriamojo vandens tiekimo ir nuotekų tvarkymo įstatymo Nr. X-764 3 straipsnio pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-3073 (pateikimas)
Kitas darbotvarkės 2-9 klausimas – Geriamojo vandens tiekimo ir nuotekų tvarkymo įstatymo Nr. X-764 3 straipsnio pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-3073. Pranešėja – L. Girskienė. Pateikimas.
L. GIRSKIENĖ (LVŽSF). Tikiuosi, kad, kolegos, mano trečio projekto neišmesite į šiukšlių dėžę, nes jam nereikia papildomo finansavimo. Todėl kviečiu paklausyti, nes tai susiję su kiekvienu iš jūsų, kurie gyvenate daugiabučiame name arba turite kokią nors kitą nuosavybę. Lietuvos Respublikos geriamojo vandens tiekimo ir nuotekų tvarkymo įstatymo 3 straipsnio 19 dalyje yra apibrėžiama geriamojo vandens tiekimo ir vartojimo riba. Tai yra geriamojo vandens tiekimo infrastruktūros vieta, kurioje baigiasi abonentui ir vartotojui nuosavybės teise priklausančio ar kitaip valdomo ir naudojamo turto riba (tai gali būti vandentiekio šulinys, sklypo riba ar statinio, ar daugiabučio namo įvadas, atsižvelgiant į abonentų ir vartotojų kategoriją) ir prasideda geriamojo vandens tiekėjui ir nuotekų tvarkytojui nuosavybės teise priklausanti ar kitaip valdoma ir (arba) naudojama geriamojo vandens tiekimo infrastruktūra ir kurioje geriamojo vandens tiekėjas ir nuotekų tvarkytojas perduoda saugos ir kokybės reikalavimus atitinkantį geriamąjį vandenį abonentui ir vartotojui.
Na, išversiu į lietuvių kalbą. Jeigu gyvenate daugiabutyje ir jums staiga nutrūksta vandens tiekimas, pradedama ieškoti, kas nutiko. Daugiabučio namo administratorius nustato, kad ar susprogo, ar prakiuro įvadinis vamzdis, kuriuo į namą ateina geriamasis vanduo. Iškviečia avarinę tarnybą, o avarinė tarnyba pasako: ne, čia jūs turite savo lėšomis remontuoti, mes nieko netvarkysime. Kyla ginčas. Tos avarinės tarnybos, dažniausiai tai yra vandens tiekėjų pasamdytos, aiškina, kad geriamojo vandens tiekimo infrastruktūrą joms priklauso tvarkyti tik iki namo pamato, tai yra iki sienos, ar ne? Bet aš manau, kad tai yra neteisinga. Ši riba turėtų būti nustatyta – įvadinis namo apskaitos prietaisas ir įvadinė sklendė, nes be šitos įrangos į namą negalima būtų tiekti geriamojo vandens. Gyventojai savo lėšomis turėtų remontuoti, taisyti, atnaujinti geriamojo vandens infrastruktūrą, esančią tik už šios įvadinės sklendės. Todėl siūlau savo įstatymo projektu nustatyti aiškiai (kad ateityje būtų išvengta ginčų), kad geriamojo vandens tiekėjas yra atsakingas už infrastruktūrą iki įvadinės namo sklendės ir privalo ją remontuoti, prižiūrėti ir visa kita. O visa kita, kas yra už įvadinės namo sklendės, jau būtų gyventojų nuosavybė. Tai lietuviškai paaiškinus tokia yra mano projekto esmė.
PIRMININKAS. Labai dėkui. Jūsų paklausti nori penki Seimo nariai. Pirmoji klausia M. Ošmianskienė.
M. OŠMIANSKIENĖ (LF). Dėkoju. Tai aš norėčiau pasitikslinti…
L. GIRSKIENĖ (LVŽSF). Jeigu galite, garsiau, nes aš negirdžiu, čia šurmulys.
M. OŠMIANSKIENĖ (LF). Aš čia esu. Norėčiau pasitikslinti. Vadinasi, kam pati sklendė priklausytų, jeigu jinai sugestų, kaip jūs čia pagal tą formuluotę matote? Ir ar nesusidarys tokių situacijų, kai tiekėjai neturės galimybių įvykdyti savo pareigą, nes negalės patekti į pastatą, į rūsį (arba galbūt kartais būna kur nors ir bute tos sklendės, aš nežinau, patikslinkite), ar nebus tada taip, kad vieni sakys – aš negaliu patekti, kiti sakys – jums priklauso ir visi sėdės iš viso bėdoje?
L. GIRSKIENĖ (LVŽSF). Paprastai patekimą turi užtikrinti daugiabučio namo administratorius arba įgaliotas asmuo. Tai patekti tikrai neturi kilti jokių problemų. Aš dirbau daugiau negu dešimt metų šitoje srityje ir visada privalėdavome užtikrinti atitinkamą patekimą tiek į butą, tiek į bendrojo naudojimo patalpas, kuriose yra įvadinė sklendė. O pati įvadinė sklendė ir įvadinis apskaitos prietaisas būtų vandens tiekėjo nuosavybė.
PIRMININKAS. Labai dėkui. Klausia… (Balsas salėje)
L. GIRSKIENĖ (LVŽSF). Čia sklendė ir yra.
PIRMININKAS. Klausia L. Nagienė.
L. NAGIENĖ (DFVL). Ačiū, gerbiamas pirmininke. Gerbiama kolege, manau, kad tikrai geras projektas. Bet įvadinis apskaitos prietaisas visada parodo ir nuostolius. Dažniausiai būna dideli nuostoliai, kuriuos vis tiek jie padalina mūsų gyventojams, tiems, kurie gyvena daugiabutyje, tą skirtumą, nes parodymus kiekvienas pateikia realiai pagal savo skaitiklį, o po to vis tiek yra nuostoliai ir jie priskaičiuojami. Tai kaip tą klausimą galvotume spręsti? Nes dažniausiai, mes žinome, 10–15 %, aš net esu susidūrusi, vanduo bėga, nes nuolat yra kažkur skylelių, sakykime, vamzdyje ir prarandama geriamojo vandens. Šiuo atveju, aišku, vandens įmonės turėtų turėti visą atsakomybę ir tą skirtumą ne kabinti gyventojams, o turėtų pačios iš savo pelno padengti tą nuostolį.
L. GIRSKIENĖ (LVŽSF). Ne, aš su jumis nesutikčiau. Čia yra truputį skirtingi dalykai. Matote, geriamasis vanduo, kuris ateina iki įvadinės sklendės ir apskaitos prietaiso įvadinio, jo kiekis, kaip sakant, yra fiksuojamas tik po skaitiklio, kiek paima namo gyventojai, o problema dėl to susidariusio skirtumo yra netinkamas geriamojo vandens deklaravimas. Už tai jau yra atsakingi patys gyventojai.
Viena iš priežasčių, kad skirtingu laiku deklaruoja. Vieni deklaruoja kas mėnesį, kiti – kas 2 mėnesius, kiti – kas pusę metų. Dėl to susidaro tas skirtumas. Įvadinis skaitiklis parodo, kiek bendrai namo gyventojai yra paėmę vandens. Žodžiu, po to per tam tikrą laikotarpį vis tiek ta suma išsilygina. Tai mano projektas nėra skirtas tam. Vanduo, kuris ateina iki įvadinės sklendės, yra išskirtinai vandens tiekėjo problema.
PIRMININKAS. Labai dėkui. Klausia A. Matulas.
A. MATULAS (TS-LKDF). Gerbiama kolege, už prieš tai jūsų teiktą įstatymo projektą balsavo 33, prieš – 51. 36 opozicijos nariai šiuo metu salėje nedalyvauja, nebalsavo. Sudėjus gautus skaičius, 69 – už, 51 – prieš. Tai gal galite atsakyti, ar jūsų opozicija dirba dėl pliusiukų, ar dėl feisbuko, kad po to teigtų, kad tokie blogiečiai dešinieji atmetė jūsų gerus įstatymų projektus?
Na, o aš balsuosiu už šį įstatymo projektą, kurį jūs dabar teikiate, jis nereikalauja tokių milžiniškų lėšų, ir padėsiu jums, kad šis projektas po pateikimo galbūt būtų priimtas.
L. GIRSKIENĖ (LVŽSF). Štai jūs ir pateksite dabar jau į feisbuką.
PIRMININKAS. Klausia A. Skardžius.
A. SKARDŽIUS (MSNG). Ačiū, pirmininke. Gerbiamoji kolege, ar išties įstatymu reikia reglamentuoti nuosavybės ribą? Sakykime, tarp objekto ir vandens tiekėjo šiuo atveju. Ar užtektų, na, poįstatyminių aktų ar kokių nors, ar būtinai reikia įstatymu nubrėžti šią ribą, ant tos ribos įrengti sklendę, kaip jūs sakote…
L. GIRSKIENĖ (LVŽSF). Yra tos sklendės.
A. SKARDŽIUS (MSNG). …ir tai turi būti įstatyme?
L. GIRSKIENĖ (LVŽSF). Aš manau, kad tik įstatymas išspręstų esamą situaciją, kadangi poįstatyminius teisės aktus, na, interpretuoti galime kaip norime. Tuo ir naudojasi dabar vandens tiekėjai, tiek šilumos tiekėjai, tiek vandens tiekėjai ir panašiai. Aš manau, kad vienintelis būdas visam laikui išspręsti ginčus tarp vandens tiekėjo ir nuosavybės teisę į butą turinčio asmens – tik įstatymas gali padėti.
PIRMININKAS. Labai dėkui. Ir paskutinė klausia E. Rudelienė.
E. RUDELIENĖ (LSF). Ačiū, gerbiamas pirmininke. Ačiū pranešėjai. Iš tikrųjų neblogas įstatymo projektas ir, matyt, na, tikrai pradinėje stadijoje palaikysiu.
Tiesiog kilo keli tokie galbūt teisiniai klausimai, nes jūs sakote, kad, na, šiandieną kalbate apie turtą ir tai gali būti bendrijos turtas. Pavyzdžiui, sklendė, kuri šiandieną stovi, gali būti, jeigu jinai neseniai keista, taip. Bet kaip šis… Ar tiesiog galvojate, kad pereis tada automatiškai vandens tiekėjui? Tai čia vienas klausimas.
Kitas klausimas. Jeigu tai susiję ir su nuosavais namais, kaip aš suprantu, kad ne tiktai su daugiabučiais iki įvadinės tos sklendės susiję, jeigu eina per nuosavą žemės sklypą, kaip tada dėl žemės nuosavybės, nes tada turės būti automatiškai servitutai nustatyti? Na ir dabar, jau šiandieną, susiduria vandens tiekimo įmonės su tam tikromis problemomis. Galbūt čia svarstymo stadijoje atsakysite į šiuos klausimus, bet gal jūs galite ir dabar atsakyti? Ačiū.
L. GIRSKIENĖ (LVŽSF). Į antrą klausimą atsakant, kiek man yra žinoma, aš, aišku, praktikos labai daug su individualiais namais neturiu, bet servitutai yra nustatyti ten, kur yra infrastruktūra, reikalinga viešiesiems poreikiams tenkinti. Tai šitą reikėtų pasitikslinti.
O kas būtent dėl sklendės nuosavybės, tai bendrija ir taip neturi jokios nuosavybės, visas turtas, kuris yra daugiabučiame name, yra bendrojo naudojimo, tai yra bendras turtas, nuosavybės. (Balsai salėje) Ne, bendrija atlieka tik administravimo funkciją, o turtas yra gyventojų. (Balsai salėje) Irgi taip pat.
PIRMININKAS. Labai dėkui. Labai dėkui, gerbiama kolege, jūs atsakėte į visus Seimo narių klausimus. Pasisakymai dėl motyvų. Už pasisako M. Ošmianskienė.
M. OŠMIANSKIENĖ (LF). Dėkoju. Noriu atkreipti dėmesį, kad šis klausimas nuostabus vien tuo, kad atskleidė, kiek daug santechnikių turime Seime. Iš penkių klaususių trys yra moterys, klausimą pristato taip pat moteris. Dėl to šiek tiek džiugu. Bet išties atrodo, kad šis klausimas sprendžia aktualią ir svarbią problemą, kai niekaip nepavyksta susitarti gyventojams. Todėl tikrai siūlau palaikyti po pateikimo ir toliau giliau nagrinėti klausimą komitetuose.
PIRMININKAS. Labai dėkui. Prieš norėtų pasisakyti S. Gentvilas, jo salėje nematau. Išklausėme visus pasisakymus dėl motyvų.
Balsuojame dėl įstatymo projekto. Kas pritariate įstatymo projektui po pateikimo, balsuojate už, kas nepritariate, balsuojate kaip nors kitaip.
Balsavo 75 Seimo nariai: už – 62, prieš – 3, susilaikė 10. Įstatymo projektui po pateikimo pritarta. Pagrindiniu komitetu siūloma skirti Aplinkos apsaugos komitetą. Ar galime pritarti bendru sutarimu? Galime. Labai dėkui, pritarta. Siūloma svarstyti gruodžio 12 dieną. Galime pritarti bendru sutarimu? Galime. Labai dėkui, pritarta.
17.01 val.
Specialiųjų žemės naudojimo sąlygų įstatymo Nr. XIII-2166 19 ir 99 straipsnių pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-3028 (pateikimas)
Kitas darbotvarkės 2-10 klausimas – Specialiųjų žemės naudojimo sąlygų įstatymo Nr. XIII-2166 19 ir 99 straipsnių pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-3028. Pranešėjas – G. Kindurys. Pateikimas.
Posėdžiui toliau pirmininkauja Seimo Pirmininko pavaduotojas J. Sabatauskas.
G. KINDURYS (LVŽSF). Ačiū, posėdžio pirmininke. Gerbiami kolegos, šiuo metu Specialiųjų žemės naudojimo sąlygų įstatyme yra nurodyta, kad kelių apsaugos zonose susisiekimo ministro nustatyta tvarka gavus kelio savininko arba valdytojo pritarimą leidžiama miestuose, miesteliuose ir kaimų, atkreipsiu dėmesį, kompaktiškai užstatytose teritorijose statyti ar rekonstruoti pastatus, kurie nesusiję su kelių transporto priemonių ar eismo dalyvių aptarnavimu. Taigi susisiekimo ministras, atsižvelgdamas į šią nuostatą, patvirtino Pritarimo projektui arba numatomai veiklai kelių apsaugos zonose tvarkos aprašą. Apraše yra nurodyta, kad norint statyti ar rekonstruoti kaimo kelio apsaugos zonoje būtina pateikti kelio savininkui ar valdytojui esamos situacijos schemą ir aprašymą, pagrindžiančius, kad apsaugos zona minėtame kelio ruože yra kompaktiškai užstatyta. Teritorijų planavimo įstatyme yra sąvoka „kompaktiškai užstatyta teritorija“, tai didesnė kaip 5 hektarų užstatyta teritorija, kurios užstatymo tankis yra ne mažesnis kaip 20 %.
Pažymėtina, kad, iki Specialiųjų žemės naudojimo sąlygų įstatymo priėmimo derinant klausimus dėl galimybės statyti ar statinius, ar pastatus kaimuose kelio apsaugos zonoje, reikalavimo, kad tokia statyba galima tik kompaktiškai užstatytose kaimų teritorijose, nebuvo. Aiškinantis šį klausimą pastebėta, kad apskritai kaimų, kurių užstatymo tankis būtų ne mažesnis kaip 20 %, yra galimai nedaug. Tai gana aukštas reikalavimas, reiškiantis, kad 20 % teritorijos turi užimti pastatai. Taigi akivaizdu, kad gyventojai, norintys statyti ar rekonstruoti kaimuose namų valdose, savo sklypuose prie kelių, kur toje pačioje gatvėje jau nuo seno kaimynystėje stovi kiti namai, negali gauti kelio valdytojo pritarimo, nes neįmanoma pateikti dokumento, pagrindžiančio, kad kaime kelio apsaugos zonoje užstatymo tankis yra ne mažesnis kaip 20 %, tokio dokumento neįmanoma parengti, nes Lietuvoje tokių vietų yra labai mažai.
Susitikimuose su gyventojais Kelių direkcija, kalbėdamasi dėl kelio zonų apribojimo, šį minėtą ministro aprašą pateikė kaip tikrai kompromisinį, leidžiantį statytis namus. Tiktai tiek, kad jie negali būti arčiau nei kiti pastatai. Tačiau visgi aprašą išnagrinėjus, kaip ir minėjau, paaiškėjo, kad jo neįmanoma įgyvendinti ir tai tiesiog neišsprendžiama problema.
Taigi tikslinga keisti šio klausimo reglamentavimą išbraukiant tą žodį „kompaktiškai“, tai yra nustatant galimybę ar, tiksliau, išimtį leisti statyti ar rekonstruoti, žinoma, atliekant būtinus derinimus ir projektavimus kelio zonoje kaimų užstatytose teritorijose. Juk akivaizdu, kad visi kaimai yra prie kelių.
Be to, tokia pati nuostata dėl kompaktiško užstatymo yra ir 99 straipsnyje, kuriame yra nustatytos išimtys paviršinių vandens telkinių apsaugos zonų draudimuose, tai yra draudimas statyti pastatus mažesniu kaip 50 metrų atstumu iki paviršinių vandens telkinių pakrantės apsaugos juostos išorinės ribos, išskyrus atvejus, kai statomi pastatai miestuose, miesteliuose ir kaimų kompaktiškai užstatytose teritorijose, sodybose.
Taigi įstatymo projektu siekiame panaikinti perteklinius ir dažniausiai neįgyvendinamus reikalavimus įstatyme ir taip sudaryti teisėtą galimybę žemės savininkams, žemės, kurios paskirtis leidžia statybas, įgyvendinti savo teisėtus lūkesčius.
PIRMININKAS (J. SABATAUSKAS, LSDPF). Ačiū, gerbiamas kolega. Nėra kolegų, kurie norėtų jūsų paklausti.
Dėl balsavimo motyvų nori pasisakyti du Seimo nariai, bet abu už. Jeigu nėra prieš, gal nebūtina kalbėti, tada galime iš karto pereiti prie sprendimo. Galime bendru sutarimu pritarti? (Šurmulys salėje) Ačiū, pritarta bendru sutarimu po pateikimo. Labai atsiprašau, kolegos, kad… (Balsai salėje)
Siūlomi komitetai: kaip pagrindinis – Aplinkos apsaugos komitetas. Siūloma svarstyti gruodžio 12 dieną. Galime pritarti dėl komiteto ir datos? Ačiū, pritarta bendru sutarimu.
17.06 val.
Krašto apsaugos sistemos organizavimo ir karo tarnybos įstatymo Nr. VIII-723 59 straipsnio pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-3049 (pateikimas)
Kitas darbotvarkės klausimas – Krašto apsaugos sistemos organizavimo ir karo tarnybos įstatymo 59 straipsnio pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-3049. Pranešėja – A. Norkienė. Pateikimo stadija. Prašom.
A. NORKIENĖ (LVŽSF). Gerą vakarą, mieli kolegos. Su kolege Guoda projektu teikiame pakeitimą. Kaip žinote, Darbo kodeksas numato darbuotojams, auginantiems vaikus, papildomas atostogų dienas, auginantiems vaikus su negalia – dar papildomas nuostatas. Šiame Karo tarnybos įstatyme, žinoma, yra… darbo ir valstybės tarnybos santykius… kariams dažniausiai netaikoma, bet šio įstatymo 59 straipsnyje yra įteisintos būtent šios Darbo kodekso nuostatos, išskyrus teisę į papildomą darbo dieną ar sutrumpintą darbo laiką tėvams, auginantiems vieną vaiką. Manome, kad tai atsitiko grynai dėl techninės klaidos ir ši nuostata nebuvo perteikta šiame įstatyme. Tad siūlome tą dabar padaryti.
PIRMININKAS. Ačiū. Jūsų nori paklausti M. Ošmianskienė.
M. OŠMIANSKIENĖ (LF). Dėkoju. Minimame Darbo kodekso straipsnyje yra ir daugiau garantijų. Klausimas būtų, kodėl siūlote perkelti ne visos apimties, kaip ir pastebėjo Teisės departamentas?
Kitas klausimas: ar klausimas yra derintas su kariuomenės atstovais ir kokia yra jų nuomonė?
A. NORKIENĖ (LVŽSF). Taip, derinta. Tiesiog manome, kad tai buvo techninė klaida ir neperkelta. Dėl jūsų minėtos Teisės departamento pastabos. Mes su kolege pastebėjome būtent šitą, Teisės departamentas dar vieną, tai aš manau, kad komitetas tikrai sugebės visas nuostatas perkelti.
PIRMININKAS. Ačiū. Jūs atsakėte į visus klausimus. (Balsai salėje) Dėl balsavimo motyvų nori kalbėti tiktai J. Džiugelis už. (Balsai salėje) Jeigu nėra norinčių kalbėti prieš, gal galime, kolega, tada nekalbėti ir bendru sutarimu pritarti? Galime. Ačiū. Ačiū už supratimą. Pritarta bendru sutarimu. Ir siūlomi komitetai: kaip pagrindinis – Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetas. Siūloma svarstyti lapkričio 7 dieną. (Balsai salėje) Galime pritarti? Ačiū, pritarta bendru sutarimu.
Kitas darbotvarkės… (Balsai salėje) Dar dėl komiteto turite pasiūlymą, taip? Papildomas komitetas – SRDK. Galime pritarti? Ačiū, pritarta. Taigi, pagrindinis – NSGK, o papildomas – SRDK.
17.09 val.
Darbo kodekso 134 straipsnio pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-3056, Ligos ir motinystės socialinio draudimo įstatymo Nr. IX-110 22 straipsnio pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-3057 (pateikimas)
Kompleksinis dviejų projektų klausimas – Darbo kodekso 134 straipsnio pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-3056 ir Ligos ir motinystės socialinio draudimo įstatymo 22 straipsnio pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-3057. Pateikimo stadija. Pranešėja – G. Burokienė. Prašom, kolege.
G. BUROKIENĖ (LVŽSF). Dėkoju posėdžio pirmininkui. Norėčiau trumpai pristatyti teikiamą įstatymo projektą. Dabar galiojančiame Lietuvos Respublikos ligos ir motinystės socialinio draudimo įstatyme įteisintos nuostatos, derinančios darbo ir vaiko priežiūros pareigas, vyrų ir moterų lygybę bei galimybes darbo rinkoje. Teisę gauti vaiko priežiūros išmoką turi vienas iš tėvų ar įtėvių, ar globėjas, ar nustatytas sąlygas atitinkantis vienas iš vaiko senelių. Bet nūdieną pasitaiko atvejų, kad vaiko tėvai turi tik globėjus, neturėjo tėvų, kurie juos užaugintų, užaugino globėjai ir dėl įvairių priežasčių tų vaikų negalėjo įsivaikinti. Ir tiems globėjams, pagal Darbo kodekso nuostatas, negali būti suteiktos atostogos anūkui, vaikui prižiūrėti ir, pagal tą įstatymo nuostatą, jiems nėra galimybės gauti vaiko priežiūros išmoką. Aš tikiu, kad tokių globėjų nėra labai daug, bet kadangi yra norinčių pasinaudoti šita galimybe, tai siūlau įvesti ir globėjus, kaip ir senelius tų vaikų, tėvų.
PIRMININKAS. Ačiū, gerbiama kolege. Jūsų niekas nenori klausti. Dėl balsavimo motyvų taip pat nėra norinčių pasisakyti. Kolegos, ar galime pritarti bendru sutarimu? Ačiū, pritarta bendru… (Balsai salėje) Ne? Norite balsuoti? Ką gi, balsuojame. O turėjau viltį, kad pritarsime bendru sutarimu visiems likusiems projektams.
Užsiregistravo 75, balsavo 75: už – 47, prieš – 3, susilaikė 25. Projektams pritarta po pateikimo. Ir dėl abiejų projektų kaip pagrindinis siūlomas Socialinių reikalų ir darbo komitetas. Siūloma svarstyti gruodžio 12 dieną. Galima pritarti? Ačiū. Pritarta bendru sutarimu. Pasiūlymų nebus? Nėra.
Kolegos, paskutinis šios dienos darbotvarkės klausimas – Švietimo įstatymo 31 straipsnio pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-3102. Norėsite replikos? Ne.
Kolega, atsiprašau, dėl prie prieš tai buvusio klausimo, SRDK pirmininkas siūlo paprašyti Vyriausybės išvados. Ar bendru sutarimu galime pritarti? Ačiū, pritarta bendru sutarimu. Prašome Vyriausybės išvados. Dar? (Balsai salėje) Jau nebereikia, pritarta jo pasiūlymui.
17.12 val.
Švietimo įstatymo Nr. I-1489 31 straipsnio pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-3102 (pateikimas)
Taigi, paskutinis projektas – Švietimo įstatymo 31 straipsnio pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-3102. Pranešėjas – L. Kukuraitis. Pateikimo stadija. O kol jis pasiruoš, G. Burokienė per šoninį mikrofoną.
G. BUROKIENĖ (LVŽSF). Frakcijos vardu prašau pertraukos dėl šio klausimo iki kito posėdžio.
PIRMININKAS. Prašymas teisėtas, frakcijos vardu. Kolegos, ar bendru sutarimu, ar?.. (Balsai salėje) Bendru sutarimu? Viskas, pritariame bendru sutarimu. (Balsai salėje: „Balsuojame!“) Norite balsuoti? Prašom balsuoti.
Užsiregistravo 73, balsavo 72: už – 26, prieš – 38, susilaikė 8. Prašymui pritarta. Įstatymo projekto pateikimo stadijoje daroma pertrauka.
Kolegos, kadangi ką tik balsavome, ar yra prasmė registruotis? Turbūt kad ne, visi užsiregistravo. Ačiū visiems už dalyvavimą rugsėjo 28 dienos posėdyje, už konstruktyvų darbą. Gero visiems vakaro ir artėjančio savaitgalio. Posėdis baigtas. (Gongas)
* Santrumpų reikšmės: DFVL – Demokratų frakcija „Vardan Lietuvos“; DPF – Darbo partijos frakcija; LF – Laisvės frakcija; LSDPF – Lietuvos socialdemokratų partijos frakcija; LSF – Liberalų sąjūdžio frakcija; LVŽSF – Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos frakcija; MSNG – Mišri Seimo narių grupė; TS-LKDF – Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcija.